Commissie Zuurdeeg komt met plan voor sluis Goes Honden bijten schapen dood Houten gevel uit de middeleeuwen wellicht in Geere-plan Middelburg Statencommissie ging akkoord met derde tolstraat voor Zeelandbrug UITGAAN VAN HALF OPEN OOSTERSCHELDE almanak PZC/» Meisje (16) loste schot op woning in Vlissingen SUIKERBIETENTELERS: NOG GEEN UITSPRAAK CONTRACTENSTELSEL Lichtgewonde ongeval Eikerzee ENKELE LEDEN MAAKTEN VOORBEHOUD DINSDAG 6 APRIL 1976 MUSEUMSLUIS KREEG TWEE NIEUWE VLOEDDEUREN GOES - Nog deze week biedt de commissie Zuurdeeg b. en w. van Goes een rapport aan over de drastische aanpak van de museumsluis aan het Goese Sas. Zoals bekend heeft de speciaal in het leven geroepen VLISSINGEN - Maandag is na een on derzoek van de Vlissingse recherche duidelijk geworden wie het schot heeft gelost dat zaterdag binnendrong in de slaapkamer van de woning van J. S. aan de Westerstraat. Uit de baan van het schot had de poli tie afgeleid waar het schot vandaan moest komen. Dat bleek de woning van B. P. te zijn. Bij hem vond de poli tie zaterdag een flobcrtgewcer met munitie, die in beslag werden geno- Maandag is komen vast te staan dat mejuffrouw P. P. W. (16) uit Oostka- pelle vanuit het huis van P op de slaapkamer van S. heeft geschoten. De jongedame was zaterdag op bezoek in de woning van P. Zij zag daar het ge weer en toen iedereen weg was ging ze er het balkon mee op. Daar ging het geweer plotseling af, zo heeft de jonge dame tegenover de politie verklaard, en trof de woning aan de Westerstraat commissie destijds van b. en w van Goes de opdracht gekre gen een plan op tafel te leggen voor een nieuwe sluis, daarbij rekening houdend met een half afgesloten Oosterschelde. Het plan dat nog deze week bij b. en w. op tafel komt, zal na goedkeuring via gedeputeerde staten naar het mi nisterie van verkeer en waterstaat worden gestuurd om in aanmerking te komen voor subsidiëring. In Den Haag ligt overigens al een plan voor een nieuwe sluis voor Goes. In dat plan wordt echter uitgegaan van een volle dige afsluiting van de Oosterschelde. Directeur ing. W. A. van Bochove van openbare werken van Goes: „We die nen dus ook dit tweede plan gewoon in. Gaat die half open Oosterschelde niet door, dan kan altijd nog dat eer der ingediende plan behandeld wor den." De vervanging van de honderd jaar oude sluis speelt nu al enkele jaren. Omdat de beslissing over de vervan ging nog steeds niet genomen is. moes ten de laatste maanden tal van voor zieningen getroffen worden om de sluis nog enigszins bruikbaar te houden Eind september van het vorig jaar werden de beide binnendeuren ver vangen (kosten ongeveer één ton). Bo vendien werden de sluismuren geïnjec teerd om verder verval nog wat tegen te houden, terwijl ook stort,bedden werden aangebracht Maandag vond het laatste opknapkarwei plaats: de vervanging van de buitenvloeddeuren. Dat werk werd uitgevoerd door het constructiebedrijf De Jong en Snoey BV uit Goes Er werd aan meegewerkt door een drijvende bok, de Sperwer van de firma Van de Marei uit Nieu- werkerk en het duikbedrijf Vriens BV uit Bergen op Zoom. De 'deurenactie' begon om zes uur 's ochtends Om streeks vier uur 's middags zaten de deuren op hun plaats. In totaal is de sluis nu voor een half miljoen gulden opgeknapt. Het rijk heeft het leeuwen deel van die kosten op zich genomen. Met alle aanwezigen achter inhoud rapport Meeste telers in principe wel voorstander CRUININGEN - De telers van suiker- lieten in het zuidwestelijk kleigebied lebben maandagavond nog geen duï- ielijk standpunt ingenomen over de raag of ten aanzien van de 'Brussel se' garantieprijzen vastgehouden moet worden aan het huidige meng- prijssysteem of dat moet worden overgegaan naar het contractenstel sel. De drie landbouworganisaties hebben wel een keus gemaakt: ze voe len het meest voor het contractenstel sel. Daarmee scharen de organisaties zich achter de conclusies, die de werkgroep economie van de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland in een rapport over de suikerbietenteelt heeft neergelegd. Zoals bekend staat Nederland momen teel voor de keus of men het meng- prijssysteem wil handhaven of wil overgaan tot het contractenstelsel, dat in de hele EEG - met uitzondering van de Benelux - is doorgevoerd. Bij het mengprijssysteem wordt de prys van A-, B- en C-bieten ponds-ponds gewijs ZEEUWSE Afscheid? Zo - en dan hebben wij vanaf heden ook boven dit hoekje een nieuw hoofdje gekregen, teneinde te on derstrepen, dat ook vrij meelopen in het ontstuitbare proces van ver nieuwing. 't Is toch wat te zeggen - oal die meuuriggeden. Wij zouden vandaag in dit hoekje kort afscheid willen nemen van het zetduiveltje - een verschijning, die wij - zoals de goede lezer weet - ja renlang met grote regelmaat heb ben gekoesterd Maar 't is er niet meer hoor. Ook het zetduiveltje heeft het tegen de tech nische vooruitgang moeten afteg gen. Gisteravond nog zagen wij hem schichtig door de technische afde ling van dit bedrijf flitsen, op zoek naar een zetmachine, waar-ie z'n streken nu weer onverhoeds kon uithalen. Maar d'r was er geen meer. Er stond alleen technische geavan ceerde, computerachtige appara tuur. waar-ie niet in paste. Zetduiveltje exit dus. Maar laten we één ding vurig ho pen: dat dat we in deze krant af en toe toch nog eens een 'zetfout' tegen mogen komen Want hoe technischer de appara tuur, hoe sneller de neiging te ver geten weit de krant vóór alles blijft. Mensenwerk. Maar laten we één ding vurig ho pen. dat het terugkomt als 'computer-duiveltje' en dat we in deze krant af en toe toch nog eens een 'zetfout' tegen mogen komen. Want hoe technischer de appara tuur, hoe sneller de neiging te ver gelen wat de krant vóór alles blijft. Mensenwerk. over alle geleverde bieten verdeeld. Bi] het contractenstelsel behoort in prin cipe iedere teler een individuele toe wijzing A- en B-suiker te krijgen, af hankelijk van leveringen in voor gaande jaren. Naar aanleiding van het rapport van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting werd maandagavond in het Dorpshuis in Kruiningen een drukbezochte voor lichtingsvergadering voor bietentelers gehouden. Forumvoorzitter G. J. de Jager meende aan het eind van de ver gadering te kunnen concluderen dat 95 a 96 procent van de vergadering het standpunt van de drie landbouworga nisaties kon onderschrijven en hij stelde voor dit gevoelen naar het Landbouwschap in Den Haag door te spelen. Maar een aantal aanwezigen vond dat de heer De Jager in zijn con clusie toch wel wat te ver was gegaan. „Het heeft geen zin om hiet een be paalde mening door de gaan driiven". zei een van hen. „Het is een veel te moei lijke zaak om nu maar even te zeggen, we laten het mengprysstelsel vallen en we kiezen voor het contractenstelsel. We hebben veel te weinig tijd gehad om voor- en nadelen van beide syste men goed af te wegen". Van de zijde van de landbouworganisaties werd geantwoord dat er inderdaad te weinig tijd is om tot een bezonken oordeel te komen. De beslissinh moet immers voor 1 mei genomen zijn en woensdag praat het Landbouwschap er al over. „Ondanks het feit dat er te weinig tijd is om een uitvoerige, brede discussie op gang te brengen, hebben we gemeend toch een standpunt kenbaar te moeten maken, omdat er anders zonder ons be sloten wordt", aldus deheer De Jager. En het antwoord vanuit de zaai was: „Dat is best, maar dan moet u uw standpunt namens de besturen van de landbouwor ganisaties formuleren en niet namens de telers". Mengprij 'zen Eerder tijdens de vergadering werd al duidelijk waarom de drie landbou worganisaties in Zuidwest-Nederland de voorkeur geven aan het contrac- tenstelsel. „Voorop gestel", aldus de heer De Jager, „dat het mengprijssys teem niet slecht heeft gefunctioneerd. We moeten gewoon constateren dat het areaal geweldig vergroot is. En dan heeft het contractenstelsel twee voordelen: het areaal B-suiker wordt verdubbeld en de boer weet vooraf hoeveel suiker hij mag leveren tegen de A-quotum garantie en hoeveel tegen de B-quotum-garantie. In het rapport wordt gesteld fat de bie ten. die uit het zuidwestelijk kleigebied afkomstig zijn gemakkelijker te ver werken zijn dan de bieten van lichtere gronden en dat dit daarom in de prijs tot uitdrukking dient te komen. Beide vertegenwoordigers van de suikerin dustrie stelden dat deze conclusie ge- basseerd is op een nog pril onderzoek. „In 1974 waren de bieten uit het zuid westen ten gevolge van de vergelings- ziekte duidelijker slechter", aldus de heer De Jong. „Je moet het dus wel over eenb reeks van jaren bekijken". Overigens was hij wel met het principe van betaling naar kwaliteit eens. En hhde heer 't Sant stelde dat de verge lijking met de aardappel (de van de kleigrond afkomstige aardapppel is duidelijk beter dan die van de zand grond) wat de suikerbieten betreft Drietal zet centrum Sluiskil op stelten SLUISKIL - De Terneuzense politie heeft zondagnacht handenvol werk gehad aan twee jeugdige bromfiets- dieven en hun vriend, die het centrum van Sluiskil geruime tijd op stelten zetten. Verdacht van diefstal van een brommer werden uiteindelijk P. O en M.L uit Terneuzen ingerekend, terwijl P. L. uit Sinl-Jansteen zich op het Terneuzense politiebureau moest ver antwoorden voor het inrijden op een agent. De moeiiijKneden - die zich overigens al een weekend eerder aankondigden - ontstonden teen het drietal zondaga vond laat regelmatig rondjes ging rij den op de ontvreemde brommer. De politie hield O., één van de daders, aan en zette hem in een politiewagen. I., die bij de diefstal had geholpen, meldde zich later uit eigen beweging. Hun vriend L, slaagde erin de brommer te bemachtigen en probeerde ermee in te rijden op een politieman, die zich nog bijtijds in veiligheid stelde. Laat in de nacht belandde hel drietal op het Terneuzense politiebureau, waar het geruime tijd is vastgehouden provincie Politie vangt eéri hond VLISSINGEN - Agenten van de Vlis- singse politie zijn er maandagmorgen in geslaagd een hond te vangen die enkele schapen heeft doodgebeten en enkele dieren heeft verwond. Een tweede hond ontvluchtte. Omstreeks acht uur maandagmorgen kreeg de politie de melding binnen dat twee herdershinden bezig waren met het opjagen van schapen in een wiede bij Fort De Ruyter bij Ritthem. De met karabijnen bewapende agenten kon den de honden niet afschieten, omdat die op te grote afstand waren. Wel werd nog één schot gelost. De honden gingen aan de haal. maar in De Dongestraat te Oost-Souburg kon de politie één van de honden te pakken krijgen De tweede ontvluchtte rich- ting Middelburg- In totaal werden zes schapen en eén lam van de Vlissinger K. gedood. De politie schoot enkele af, omdat u zwaar gewond waren. Hoe groot de schade is die de twee honden hebben aangericht viel maandag nog niet ie zeggen, maar de politie schatte hei toch wel op enkele duizenden guldens. De gevangen hond is hangende het onderzoek ondergebracht in het asiel te Vlissingen De politie heeft een ver moeden van wie de twee honden zijn maar heeft de eigenaar nog niet kun nen bereiken. De eerste sluisdeur wodrt op z'n plaats gehesen. tFoto PZC). ELKERZEE - Maandagochtend is bij een eenzijdig ongeval op de Elkerzcc- seweg een personenauto licht bescha digd en een aanhanger totaal vernield. Het ongeluk gebeurde toen de Beve lander B, uit Dreischor met zijn wagen met aanhanger over een brug reed. De aanhanger, die geladen was met tegels begon te slingeren en botste tegen en brugleuning. Door de klap werd onge veer drie meter brugleuning vernield. De auto van B., die enigszins werd meegesleept liep eveneens schade op De aanhanger werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Openbare verkoping WESTKAPELLE - Ten overstaan van notaris H. van den Briel uit Middel burg werd in café 'Kasteel van Bata via' te Westkapelle het woonnuis Koe straat 28 openbaar verkocht. Koper werd de heer W. Roelse uit Westkapelle voor de som van 79.900.00. De heer Roelse was de hoogste inschrijver en er werd geen bod m Automobilist aan hoofd gewond na botsing tegen boom ZIERIKZEE - Bij een eenzijdig onge val langs de rijksweg 18 ter hoogte van Oosterland, is de automobilist J. V. B. uit Oostvoorne zondagavond ernstig gewond geraakt. Hij is met zware verwondingen aan het hoofd naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huïs in Zierikzee opgenomen. B. is door nog onbekende oorzaak tegen een boom langs de rijksweg op gebotst. De voorzijde van de auto is daarbij aanzienlijk beschadigd. Bromfietsster brak been na botsing ZIERIKZEE - De bromfietser P. J. van O. uit Zierikzee heeft maandagmorgen bij een ongeval te Zierikzee haar rech- teronderbeen gebroken. Ze is per am bulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Van O verleende op de kruising rijks weg 18 met. de provinciale weg 7 geen voorrang aan de automobilist Q. de B. uit Zaandam. ALS GENOOTSCHAP BESLUIT TOT OVERDRACHT BOUWWERK UIT TWEEDE HELFT VAN 15e eeuw MIDDELBURG - De enige houten gevel die in Middelburg is overge bleven uit de middeleeuwen krijgt waarschijnlijk weer een functie. Er zijn plannen om het bouwwerk - dat nu nog in de tuin van het vroe gere Zeeuws Museum aan de Wa- genaarstraat staat - te gebruiken in het Geereplan. De beslissing hierover valt woens dag 21 april, wanneer het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der we tenschappen die eigenaar is van de gevel, vergadert over de overdracht Het bestuur is van mening dat si tuering in het Geereplan een ge schikte oplossing is. Het is de bedoeling dat het Zeeuwsch Genootschap de gevel via de gemeente Middelburg over draagt aan het bouwbedrijf 'de Del ta'. Deze heeft aan de toekomstige passage van de Langeviele naar de Korte Geere een plan in ontwerp, waarin in de middeleeuwse gevel een belangrijke plaats zou moeten krijgen. De gevel kan overigens niet langer meer in.de tuin van het vroegere Zeeuws Museum blijven hangen. Het Zeeuwsch Genootschap is na melijk volgens de voorwaarden, waaronder men het vroegere Zeeuws Museum al weer geruime tijd geleden aan de vereniging Hendrick de Keyser verkocht ver plicht de gevel weg te halen. De middeleeuwse gevel - die ver moedelijk uit de tweede helft van de 15e eeuw dateert - hangt sinds 1888 in de tuin van het vroegere Zeeuws Museum Daar werd het als mu seumstuk tegen de wand van het gebouw geplaatst Sindsdien bleei het daar bij ontbreken van een ge schikte functie geconserveerd. Maliniers maakte van het geheel uit hout op getrokken malinierspakhuis. Als pakhuis van kooplieden in ijzerwa ren, die vroeger maliniers heetten, was het geslachtenlang in het bezit van de familie Van Agelink. Dit bedrijf bestaat nu nog in Middel burg onder de naam Agelink van Rentergera. De fraaie middeleeuwse houten ge vel Volgens de archivaris van de ge meente Middelburg, de heer P. W. Sijnke is de gothische gevel niet al leen de laatst overgeblevene in Middelburg, maar daarnaast ver moedelijk ook de oudst geheel in tact gebleven houten gevel in Ne derland. 'ZEEKUSTIN BEHEER HO UDEN BIJ WATERSCHAPPEN' MIDDELBURG - De commissie voor advies en bijstand voorde watérstaat uit de Zeeuwse staten heeft zich maandagmiddag gunstig uitgesproken over een ontwerp-voorstel van gede puteerde staten het tolplein bij de Zeelandbrug met een derde tolstraat uit te breiden. Een aantal leden maak ten wel enig voorbehoud. Een rapport van een werkgroep van g.s., waarin het beheer van de Noordzeekust door de waterschappen wordt aanbevolen, ondervond eveneens goedkeuring, hoewel enkele leden zich vóór over dracht van het beheer van de zeekust aan het rijk uitspraken. De heren M. Antonisse en N. Filius uit ten bij monde van de laatste hun twij fels aan de directe noodzaak van de derde tolstraat, die ƒ336.925.- zonder de bijkomende kosten zal vragen. „Is die uitgave wel verantwoord, is de noodzaak wel zo erg, gaat het niet al leen om verkeerstoename in het toeris tenseizoen De heer Filius wees op de maximumsnelheid van 70 km, die op de Zeelandbrug geldt en vroeg of een derde tolstraat dan wel veel uit maakt „Nu wordt er toch ook op vlotte wijze afgewikkeld Dat vond ook de heer C. van Waterschoot, die constateerde dat er slechts op enkele dagen in het hoogseizoen sprake van vertraging was: „Anders is er zelden file-vorming". Hij zag meer in uitbrei ding van de bemanning van de brug op drukke dagen. Nadere informatie vroe gen de heren G. de Jager, Th. Cambier en R. Meijering. Vooruit denken „De uitbreiding met een derde tol straat is nodig omdat het verkeer als zodanig toeneemt, en elke auto meer een bijdrage is tot file-vorming, we moeten vooruit denken. En file vorming betekent anti-propaganda voor de Zeelandbrug", betoogde ZeekllSt commissievoorzitter mr. J. 17 r Schlingemann. en de brug in de Grevelingendam. Voorzitter Schlingemann constateerde dat de commissie wel met het voorstel akkoord ging, 'behoudens een deel, dat terughoudendheid betracht'. De heer Antonisse wilde duidelijk stellen dat hij 'tegen' was. Het Rijk Hij wees er op dat - óók als het voor stel wordt aanvaard - de werkzaamhe den pas over twee jaar klaar kunnen zijn. Ir. W. de Beijl, directuer van de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij zei dat Schouwse statenleden hem vaak benaderen met de vraag: „Wan neer kan het tolbedrag omlaag Ook vragen er mensen op sociale gronden om tol-vermindering. „Wij moeten dan antwoorden dat dit niet gaat en dat de tol al zo laag mogelijk is. Methode tot snelle opheffing van de tol is de bru- groute ook bij de toeristen zo aantrek kelijk mogelijk maken. De route is kor ter. maar wel kwetsbaar", zei de heer De Beijl, wijzende op de alternatieve mogelijkheden via de snelwegen. Zelfs bij de meest optimistische ontwikke ling zal de Zeelandbrug toch niet eer der dan 1985 tolvnj zijn. Ir Ch. Landré zei dat de verkeerstoe name via de brug 8 tot 9% heeft bedra gen en tot 1985 zeker 40% zal bedra gen. De heer M Antonisse reageerde hierop: „Die 40% gaat dan voorname lijk op in twee maanden in het jaar Hij zag de oorzaak van file-vorming meer in de omstandigheden op de Grevelingendam, en de heer Filius vond ie oorzaak bij de Zandkreekbrug besprak ook een rap port, uitgebracht door een werkgroep van gedeputeerde staten over het pu bliekrechtelijk beheer van de Noord zeekust vanaf Den Helder tot Cad- zand. G.s. zijn van mening dat het daadwerkelijk beheer het beste in handen van de waterschappen kan blijven, gezien de detailkennis waar over die beschikken, en de mankracht in «le vorm van 'het dijklegeri. Wel werden er duidelijk drie afeonder- lijke kustgebieden met hun eigen as pecten gesignaleerd: Het zuidelijkste vanaf Cadzand tot aan de Waterweg (doorsneden met zeearmen), vanaf Wa terweg tot havengebied Scheveningen-IJ muiden en van IJ- muiden tot Den Helder. G.s. Zien weinig in één overleg orgaan voor de hele kust, maar vinden afzonderlijke overlegorganen voor de drie gebieden wel zinvol. Zo'n orgaan - met inbreng van provincie, rijk en waterschappen - moet in het gebied Cadzand-Hoek van Holland snel tot standkomen', vinden gs. De heer Van Waterschoot vroeg zich af of zo'n overlegorgaan geen 'vierde be stuurslaag met beslissingsbevoegdhe den' zou worden. „Dat is niet de bedoe ling, maar het overleg moet wel wor den gestructureerd", antwoordde de heer Schlingemann. De heer M. Antonisse keerde zich tegen een beheer van de Noordzeekust door hoofdwaterschappen, en sloot zich aan bij het ene lid van het college van g.s. dat voor beheer van de zee kust door het rijk is. De heer De Jager stelde ach daar niet achter, maar kon wel meegaan met een door dijkgraaf Geluk van Schouwen ingediend wijzigingsvoorstel één over leg orgaan met drie onderafdelingen in te stellen, Gedeputeerde Schlingemann zei daar persoonlijk ook geen moeite mee te hebben. „Als het rijk voor de gehele financie ring zorgt ben ik niet tegen beheer door het rijk, maar zo lang de streek mee moet betalen in 't beheer van de kust zeg ik' dan de streek ook mede zeggenschap", vond de heer Cambier. De heer Boender was ook niet voor be heer door het rijk. De heer P. de Jong meende dat het eijk de zeekust, maar dat de waterschappen de Scheldekust moeten beheren, „dat laatste zeker als straks de wet van 1870 op de calami- teuze polders wordt opgeheven". Gedeputeerde Schlingemann conclu deerde dat de commissie akkoord ging met het rapport, maar dat een deel voorstander is van beheer van de zee kust door het rijk. Hij ddelde mee dat dit rapport samen met dat van de 'diepdelverscommissie' 26 april in de Staten aan de orde komt. Mr. Schlingemann deelde tijdens de rondvraag mee, dat het rapport van de hoofdingenieur-directeur van rijkswa terstaat over de verhoging van de Oosterschelde-dijken, donderdag voor publicatie vrijkomt. Europese parlement eens met tijdelijke visvangstregefing LUXEMBURG - Het Europese 'parle ment is het er mee eens dat de Euro pese commissie, het dagelijs bestuur van de Europese gemeenschappen in Brussel, een tijdelijke machtiging krijgt tot het instellen van vangst quota voor de visserij. Dat bleek maandagavond in het Europese par lement in Luxemburg. Het parlement wees verder op het be lang van de maximum - vangstquota per vissoort Vooral in de noordelijke wateren van de Atlantische Oceaan i) sprake van overbevissing. De Brits socialist Hughes stelde dat voor een aantal van de belangrijkste vissoorten het punt bereikt is waarop een uitbrei ding van de vangst rechtstreeks tot een daling in de komende jaren zal lel den. Nu hebben al visserijlanden, en met name de kuststaten m het noorden van de Atlantische Oceaan vangstregelingen ingevoerd, maar, al dus de Britse socialist, het is de laatste tijd echter duidelijk geworden dat dit op een twijfelachtige juridische basis berust. Het is niet uitgesloten dat hel (Europese) Hof van Justitie zou moe ten concluderen dat dergelijke quota gelijk staan^ met kwantitatieve pre duktiebepqfking, die onverenigbaar zijn met het 'EEG-verdrag. Daarom ging het Europese parlement akkooni met een voorstel van de Europese commissie de negen lidstaten een tij delijke machtiging (tot 31 december 19761 te geven waardoor de vangstquo ta's die in internationale conventies zijn vastgelegd, geldig zullen zijn. EG- commissaris ir. P. Lardinois wees e: nog op dat het voorstel was ingegeven door een juridische onzekerheid In sommige lidstaten. Zaagmachine gestolen VLISSINGEN - Tussen vrijdagavond en maandagmorgen is bij een inbraaï in een bouwkeet in het Vlissingse plan Bossenburg een zaagmachine gestolen De zaagmachine vertegenwoordigt, een waarde van tussen de 6 en 700 gulden De machine is eigendom van de firm! 'De Delta' te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2