E ZEEUWSE COURAN minikrant START SCHEEPSBOU WOVERLEG: PRINCIPIËLE GESCHILPUNTEN JAMES CALLAGHAN OPVOLGER WILSON Actie in Hulst om oude gevel van 'Pand De Gier' te behouden Aanslagen op hotels Belfast RELLEN IN PEKING België trekt Franse prostituees Vijftigste premier Verenigd Koninkrijk: werkloosheid en inflatie bestrijden 's Lands Huys aan de grond pagina 4 219e jaargang no. 82 Dinsdag 6 april 1976 Elke vrijdag In de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. Na inventarisatie concrete voorstellen DEN HAAG - Ook maandag heeft het overleg over de sanering van de scheepsnieuwbouw nog .liet geleid tot oprichting van de geplande „Beleidscommissie Scheepsbouw". Werkgevers en werknemers zijn het er wel over eens dat de commissie noodzakelijk is. Op het stuk van de macht, die deze commissie zou moeten uitoefenen in de pogingen tot redding van zo veel mogelijk werkge legenheid, liggen echter flinke principiële geschilpunten. Ook minister Lubbers kon de kloof niet dempen Duidelijk is gebleken, dat de vak beweging een geheel ander uitgangs punt voor het werk van deze commis sie heeft dan de werkgeversorganisa ties. Tijdens het overleg, dat in totaal ongeveer acht uur duurde, zijn der mate veel kwesties aan de orde ge steld, dat er nu eerst een inventarisa tie moet worden gemaakt. Een groep ambtenaren en vertegenwoordigers van de partijen uit het bedrijfsleven is daar maandagavond mee begonnen. Op basis van die inventarisatie zul len dan de ministers Lubbers (econo mische zaken) en Boersma (sociale za ken, maandag wegens ziekte niet aan wezig) met concrete voorstellen ko men. Daarmee moet dan „een vol doende basis van vertrouwen" worden gelegd, zoals Lubbers het uitdrukte. Aan het einde van het overleg hadden BELFAST (UPI) - Binnen een uur zijn maandag in Belfast minstens zes bommen ontploft, waardoor twee ho tels werden vernield en vijf waren huizen in brand geraakten. Naar de politie meedeelt, is een van de aan slagplegers doodgeschoten en een an dere aangehouden. Automobilisten in Noord-Ierland kun nen een gevangenisstraf van maximaal zes maanden en een boete van rond 2000 gulden krijgen als zij hun gepar keerde auto niet zodanig afsluiten dat er niet mee gereden kan worden. Met dit voorschrift, dat een onderdeel vormt van een nieuwe wet, hoopt men te bereiken dat er minder auto's in Ul ster door guerrillastrijders worden ge stolen en gebruikt voor bomaanslagen. de werkgevers volmondig .ja" gezegd tegen de plannen voor de Beleids commissie Scheepsbouw, de werkne mers niet. Uit deze ontwikkeling kunnen de verschillen ook worden verklaard, voor de vakbeweging is er veel aan gelegen om met de oprichting van deze com missie met vergaande bevoegdheden een aanzet te geven tot een maat schappelijke verandering. De macht over het reilen en zeilen in de scheeps bouw komt dan voor een overwegend groot deel te liggen bij een orgaan waarin overheid, werkgevers en werk nemers gelijkelijk zijn vertegenwoor digd. OPSCHIETEN De werkgevers willen echter praten „over werk en snel opschieten", zoals het van die zijde werd uitgedrukt. Mi nister Lubbers noemde het een kwes tie van „verschillende duiding". Wat de een ziet als een noodzakelijk kwaad (de werkgevers), ziet de ander als een fundamentele doorbraak in de ondernemingsverhoudingen (de werknemers). Oftewel: de werkgevers spreken over de commissie als een noodzakelijke aanvulling op be staande overleginstellingen. terwijl de werknemers verder willen gaan dan dat. De werkgevers zijn bereid aan de commissie deel te nemen, aldus hun woordvoerder ir. A. Stikker, voorzitter raad van bestuur Rijn-Schelde- Verolme. Zij vinden, dat er voldoende noodzaak is de commissie te vormen en zien ook mogelijkheden voor haar werk. „Maar het gaat ons niet om maatschappijhervormingen". Volgens Je werkgevers dient de commissie geen directe bevoegdheden te krijgen, maar adviserend te werken. Werknemerswoordvoerder W. Wam- steker (Industriebond NWi zei niet te verwachten'dat de werkgevers zich (Sint zie pagina 3 kolom 2) Steunbetuiging voor aangevallen Teng PEKING - De gebruikelijke rust op het centrale Plein voor de Hemelse Vrede in Peking is de laatste dagen luidruchtig ver stoord. Zondag liep de traditionele dodenherdenking uit op een reusachtige bloemenhulde aan de onlangs overleden premier Tsjoe En-lai. Daarvan zou door sommigen tevens gebruik zijn gemaakt voor bedekte steunbetuigingen aan de sinds kort gekri tiseerde vice-premier, Teng Hsioa-ping. Toen hierop maandag alle huldeblijken bleken te zijn weggehaald, ontstond een felle demonstratie, die uitliep op relletjes. Bij de rellen werden drie auto's ver nield. Een gebouw, vermoedelijk een kantoor van de veiligheidsdienst, werd in brand gestoken en geplun derd. De betogers mishandelden een paar mensen, onder wie een student die afkomstig zou zijn van de Tsinghoea-universiteit, de bakermat van de anti-rechtse campagne tegen vice-premier Teng Hsiao-Ping. Ook waren er schermutselingen tussen de demonstranten en de ongewapende leden van het volksbevrijdingsleger en de militie. Van de ongeregeldheden zou opnieuw gebruik zijn gemaakt voor kritiek op de radicalen, die de campagne tegen Teng aanvoeren. Deze radicalen worden op hun beurt geleid door Mao's echtgenote Tsjang Tsjing. Zij hadden nog het afgelopen weekeinde hun aanval verhevigd met een artikel in het theoretisch partijor gaan Rode Vlag. Vorige week ontvin gen zij zelfs steun van Mao persoonlijk, van wie een uitspraak in het officiële volksdagblad werd geciteerd. HOWARD HUGHES OVERLEDEN NEW YORK IAP) - Dp in strikte af zondering levende miljardair Howard R Hughes is maandag op weg van Acapulco naar Houston in Texas over leden. aldus heeft een woordvoerder van het methodistisch ziekenhuis in Houston bekendgemaakt. BRUSSEL - Volgens de Belgische rijkswacht hebben zirh in 1975 drie duizend Franse prostituees in Belgie gevestigd. Dat moet enerzijds het ge volg zijn van het optreden van Ponla- towski. de Franse minister van bin nenlandse zaken, legen het „rosse le ven", anderzijds van het feit dat Bclgi. naar een officier van de rijkswacht aan „De Standaard" vertelde, be schouwd moet worden als een „lui lekkerland" voor de prostitués en wa pensmokkelaars (België zal dat niet meer zo zijn voor de drug-handel). Het krachtiger aanpakken van de Franse rosse buurten door systema tisch uitkammen van verdachte gele genheden en door razzia's heeft ertoe geleid dat lal van misdadigers, die di kwijls ook souteneur waren, in Frank rijk de grond onder de voeten te heet werd. Ze weken uit naar België, ge volgd door hun vrouwen die bij voor keur niet in Frankrijk bleven omdat ook zij van het optreden van de politie tegen het „milieu te lijden hadden. Bij razzia's werden immers ook de aange troffen vrouwen meegenomen, enige uren op het politiebureau vastgehou den en tot boetes veroordeeld. Waarom de souteneurs en de vrou wen van verdachte zeden de wijk na men naar België, ligt voor de hand Er is namelijk geen taalprobleem, de prostitutie is vrij. er is zeer veel geld mee te verdienen Deontknoping van Lubbers' belang waarin minister Lubbers is komer De 21-jarige H. Pinkster uit Oude- Pekela is zondagavond om het leven ge komen toen hij in een bocht van een straat met zijn motor tegen de stoe prand reed en ten val kwam. LONDEN: James Callaghan, de nieuwe Britse premier, wuift hier naar het pu bliek in de deuropening van ae amois woning Downingstreet 10. Naast oai- laghan zijn echtgenote Audrey. LONDEN - De nieuwe eerste minister van het Verenigd Koninkrijk heet James Callaghan. Tot aan zijn verkiezing was hij minister van buitenlandse zaken. De opvolger van Harold Wilson verklaarde maandagavond voor de televisie dat de bestrijding van de inflatie en werkloosheid zijn belangrijkste taken zouden zijn. Nieuw hoogtepunt De verwarring onder buitenlandse waarnemers over de richting van de huidige campagne heeft hiermee een nieuw hoogtepunt bereikt. Het is daarom goed de grondregels van der gelijke politieke massabewegingen nog BELFAST: De Noordierse hoofdstad Belfast is vanavond weer getroffen eens uiteen te zetten. Massabewegin- door een golf van bomaanslagen. Op de foto het pand van een speelgoed zaak, even buiten het centrum van Bel fast, ivaar na de explosie een hevige brand uitbrak. gen in China zijn veelal een combinatie van initiatieven van onderop en richt lijnen van bovenaf. Het precieze ont staan is meestal onduidelijk Meestal splitsen zij zich af uit een voorafgaande campagne. De polemieken tegen een i Slot zie pagina 3 kolom o) De nieuwe premier verklaarde nog dat de Britten het leven dat zij leiden niet verdienen en dat er hard gewerkl zal moeten worden, omdat er niemand in de wereld is „die nog dank je tegen de Britten zegt". Jimmy Callaghan be haalde In de loop van maandagmiddag in de derde ronde van de verkiezing door de Labour-parlementariërs 176 stemmen, tegen 137 voor zijn enig overgebleven opponent, Michael Foot. Deze uitslag was een teleurstelling voor de linkervleugel van de Labour- partij. Van de 38 stemmen die er in de tweede ronde nog op de toenmalige verliezer Denis Healy - minister van fi nanciën - werden uitgebracht, gingen er in deze laatste ronde 34 naar de hui dige premier Callaghan en slechts vier naar minister voor werkverschaffing Foot. Intussen staat vandaag de in de eer ste twee verkiezingsronden versla gen minister van financiën Healy in het middelpunt van de belangstelling als hij de nieuwe begroting openbaar zal maken. Verwacht wordt dat minis ter Healy verlagingen van de directe belastingen bekend zal maken en ver ruiming van de grenzen waarbinnen de ontvangers van lagere inkomens ge heel geen belasting meer zullen beta len. Daarentegen zal de indirecte be lasting op rookwaren en alcoholhou dende dranken voor de zoveelste keer worden verhoogd. De wisseling van het leiderschap, niet meer dan één dag voor het bekend maken van de nieuwe begroting, is een nieuwigheid in de op traditie stoelende Britse historie De huidige premier Cal laghan hoorde maandagmorgen tij dens de laatste kabinetszitting die door Harold Wilson werd geleid voor het eerst over de onderdelen van de begroting waarvoor hij voortaan ver antwoordelijk zal zijn. Een andere breuk met de historie is dat nu voor het eerst in de Britse par lementaire geschiedenis een Labourre- gering halverwege zijn mandaat van leider verwisselt. Nooit eerder werd het ook zo duidelijk, dat de rol van de ko ningin bij de benoeming van de nieuwe eerste minister een fictie is. waarin de Brit alleen nog maar uit beleefdheid is blijven geloven Premier Callaghan werd in feite gekozen en aangewezen door een meerderheid van de Labour- Lagerhuisleden en door niemand an ders. Bonhom mie De tweede helft van deze week zal in (Slot zie pagina 3 kolom 2) museumsluis PAGINA 3 lubbers PAGINA 7 zwart schaap Bet werpt zwart kwartet 'Hoort - Ziet - Schrijft einde van de gamalenpellerij'. PAGINA 9 kernbommen? FELLE KRITIEK OPWEGSMEREN 15E EEU WSE GEVEL PAGINA 4 geldgebrek De restauratie van 's Lands Huis te Hulst wordt stopgezet. Inzet: geld van de mi nister. PAGINA 5 streek Nieuws en nieuwtjes uit de streek. PAGINA 6 stormschade De afslag aan de Walcherse duinen wordt zoveel mogelijk gekeerd, PAGINA 11 beker PSV en Roda strijden om de KNVB- beker en meer sport (ook öp pagina 13). revue Oude glorie Rika Hazelhoff over de oude revue; radio- en tv-programma's. gunstig De resultaten van de ABN blijven op peil: gunstig 1975. Verder: beurs en (an dere) financiën. HULST - De oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' uit Hulst bezint zich op een actie om de restauratie van een monumentaal pand aan de Steenstraat in Hulst te laten verlopen zoals dat van een restauratie - kosten: ongeveer een miljoen - mag worden verwacht. Het gaat om het pand Steenstraat 28, dat in de volksmond het 'Pand De Gier' wordt genoemd, naar de gelijknamige arts die het met zijn familie heeft bewoond. De leden van de kring hebben namelijk ont dekt, dat men de achttiende eeuwse pleisterlaag op de voorgevel wil ver nieuwen, terwijl zich onder die laag- juist een fraaie vijftiende-eeuwse bak stenen gevel met natuursteen bevindt. De kring wil alles bewegen om te voorkomen dat die authentieke gevel, straks weer achter een pleisterlaag verdwijnt en men wil daarover snel brieven gaan schrijven aan de ge meente en aan monumentenzorg. Donderdagavond wil men de kwestie eerst in eigen kring bespreken. De mensen achter de actie zijn de oud heidkundige en oud-wethouder van Hulst P. J. Brand en de heer W. Poppe, die in Hulst een administratiekantoor drijft. De oudheidkundige kring is af gevaardigd in de onlangs opgerichte stichting die in het gerestaureerde pand een streekmuseum zal vestigen en beheren. In deze stichting, waarvan burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst voorzitter is. is verder de ge meenteraad vertegenwoordigd. Hoewel de restauratie over een maand of drie voltooid moet zijn. is het stichtings bestuur nog maar een keer bij elkaar geweest De heer Poppe van de oudheidkundige kring, die de actie donderdagavond tijdens de rondvraag aan de orde wil stellen: „Het punt is, dat wij ons straks als museumbestuur vrijwel dagelijks zullen ergeren als de restauratie wordt uitgevoerd volgens het plan waarmee nu wordt gewerkt. Het lijkt me duide lijk dat het behouden en verbeteren van de oorspronkelijke, vijftiende- eeuwse gevel duurder is dan er een pleisterlaag overheen te smeren. Het zou echter volslagen onzin zijn om die oorspronkelijke muur weg te smeren. De oude muur. die nu voor een klein deel zichtbaar is gemaakt, is volgens mij nog best goed te gebruiken. Je hebt gezien hoe ze. weliswaar op een ander terrein, de Nachtwacht zo prach tig hebben opgeknapt- In Hulst zelf hebben we trouwens het bedrijf van Rooms, dat alle steensoorten heel ge trouw kan namaken Bovendien: wie weet wat we nog allemaal op die oude muur zuilen vinden. Misschien nog wel van die fraaie metselaarstekens die ook elders in Hulst al zijn aangetroffen. Echt waar. het zou eeuwig zonde zijn om er een laag cement overheen te smeren". Oud-wethouder Brand betwijfelt pf er oude metselaarstekens onder de pleis terlaag zullen worden gevonden: „Laat ik zeggen, dat me dat bijzonder zou verbazen. Overigens ben ik even eens van mening, dat wij er alles aan terdei r fin: r bcwir ich- onderoermng. die vla de overname van Nederhorv. van overheidssteun gaat pruflu-ren Formeel zit deze zaak overi gens Ingewikkelder in elkaar dat hier ls gesteldde bewindsman beeft zijn aandelen ln de B V. Hollandla - het be drijf dat ln het geding ls - bij het begin van ajn ministerschap in een daaru>e opgerichte .stichting ingebracht Op dit ogenblik i# hij derhalve geen feitelijk belanghebbende, met dien verstande dat zodra hij minister af Is. hij weer volledig over de aandelen kan be schikken. H et gaat hier om een ln meer dan éën opzicht opvallende aangelegen heid. Destijds heeft minister Lubbers - nadat hij allerlei adviezen had Inge wonnen - zijn aandelen ln de bewuste stichting ingebracht ln de overtuiging daarmee politiek correct te handelen; hij sneed immers op deze wijze een di recte binding met het bedrijfsleven door. Dat was toen een juiste beslis sing: hij kon op dat ogenblik moeilijk de situatie voorzien die nu aan de orde is. Recentelijk heeft de minister in een tv-interview laten doorschemeren dat hij destijds moeilijk verdergaande stappen kon nemen, want het bewuste aandelenpakket was niet zonder meer te verkopen. Vermoedelijk spelen hier overwegingen een roL die te maken hebben met de omstandighf-ai dat hier sprake is van een vennootschap, waarvan de aande len voor het groot ste deel in handen zijn van de familie Lubbers. Met andere woorden, zou de toenmalige ondernemer Lubbers voor de keus hebben gestaan tussen ener zijds de - voor een buitenstaander moeilijk te wegen - consequenties van een splitsing ln het familie-vermogen en anderzijds het ministerschap, dan zou hij vermoedelijk voor het onder nemerschap hebben gekozen. Eer keus. die hij destijds kon omzeilen door zijn aandelenpakket in een stich ting onder te brengen. fiantlijn B„ Jij deze kwestie moet worden over wogen, dat vermenging van beleids- funcUes met belangen van het bedrijfs leven tegenwoordig een zaak is van al gemene kritiek. Terecht. Recente ont hullingen in de Verenigde Staten heb ben duidelijk gemaakt welke wantoe standen door vermening van derge lijke belangen kunnen ontstaan. In de vorige eeuw werd evenwel over derge lijke relaties geheel anders gedacht en daardoor werd ook anders gehandeld. Zo werd de oprichter van de Konin klijke Maatschappij De Schelde Arie Smit - om een voorbeeld uit eigen pro vincie te noemen - tot burgemeester van Vlissingen benoemd fop uitnodi ging) juist omdat hij president- commissaris van De Schelde was Koos hij toe de 'Lubbenaanse' oplos sing Bracht hij zijn aandelen in een stichting In Hij zou er vermoedelijk smakelijk om hebben gelachen. Aan de aandeelhouders van zijn bedrijf deelde hij zonder enige terughouding rnee. dat hij door aanvaarding van het burge meestersambt meer voor De Schelde kon gaan doen. En toen er een conflict russen zijn bedrijf en de regering ont stond over de levering van marine schepen stelde hij zonder blikken oi blozen als burgemeester de portefeuille-kwestie. Overigens was hi. ook nog kamerlid voor de liberalen een combinatie van functies die in di' dagen ln geen enkel opzicht vatbaar was voor kratiek. maar integendee respect opriep. Pikante bijzonderheid, nu zijn het de liberalen die minister Lubbers kapittelen over zijn 'onzuiver heden' E, moeten doen om die oude, oorspronke lijke muur te behouden en te verbete ren. Ik heb me zelfs laten vertellen dat de oude pleisterlaag niet eens hele maal wordt weggehaald, maar dat open plekken worden dichtgesmeerd. Dat zou natuurlijk helemaal ver schrikkelijk zijn." aldus de heer Brand. De oud-wethouder zegt heel veel be wondering te hebben voor de liefde waarmee de restauratie ter hand wordt genomen. Hij is van mening, dat de mensen die eraan werken ook het liefst zouden zien dat de oorspronkelijke ge vel blootgelegd zou worden: „Hoe het ooit heeft kunnen gebeuren dat de pleisterlaag wordt vernieuwd is mij een raadsel. Ik vind dat de gemeente er niet genoeg achteraan zit om de res tauratie zo goed mogelijk te laten ver richten," aldus de heer Brand, die er nooit een geheim van heeft gemaakt boordevol kritiek te zitten over de ma- f Slot zie pagina 4 kolom l) i r lijkt ons geen reden om te twijfe len aan de goede trouw van de huidige minister van economische zaken. Mede daarom is er evenmin een reden om nu zijn aftreden te verlangen, zeker niet in dit stadium van het kabinet-Den Uyl. Wel zal Lubbers zich zorgvuldig builen de affaire Nederhorst-HoLlandia moe ten houden: deze zaak dient te worden behandeld door andere bewindslieden. Tevens zal een totale openheid nodig zijn. teneinde te verhinderen dal aller lei kwalijke geruchten de ronde gaan doen. Zou Lubbers echter aan een ver dere politieke toekomst denken - men fluistert dat hij de CDA-IiJstaanvoerüer moet worden - dan zal hij '.och zoda nige stappen moeten nemen, dat com plicaties zoals die zich nu voordoen, met meer kunnen voorkomen. Voor de bewindsman zou dat wel eens een zware beslissing kunnen worden, maar hij zal moéten kiezen. Een 'ontkno ping" van prive-belang en staatsbelang is in de huidige tijdsomstandigheden een dwingende noodzakelijkheid. Op de coöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst zijn maandag door de tuinder J. Luipen uit Wel] de eerste aardbeien aangevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1