tichels vonnist Ajax: lit is dilettantisme! Ook Feyenoord vloert Amsterdammers: 4-1 MAC te lief voor PSV Omstreden strafschop Jairzinho in cel na vechtpartij Europees kampioenschap biljarten inTerneuzen AZ ontslaat Joop Brand MAANDAG 5 APRIL 1976 m ''"Hl ROTTERDAM - Zo langzamerhand is Ajax zo diep in het moeras van de middelmatigheid weg gezonken. dat een duidelijk gedesillusioneerde Rinus Michels zondagmiddag het optreden van de voormalige topclub bestempelde met ..dilettantisme"! Met de beschamende nederlaag (4-li die de Amsterdammers zondagmiddag leden in het Feljenoordstadion. werd dan ook het laatste greintje twijfel wel weggenomen: Michels zelf is er heilig van overtuigd, dat Ajax met het beschikbare spelersmateriaal onmogelijk opnieuw kan uitgroeien tot een Europese topploeg. De trainer-tovenaar, die In een nog niet zo ver verleden Barcelona, weliswaar met de onmisbare hulp van Johan Cruljff. naar het Spaanse kampioenschap voerde en die een verscheurd onsamenhangend Nederlands elftal naar zo n eenheid smeedde, dat Oranje in West-Duitsland „Vlze-Weltmeister" werd. die trainer vindt het kennelijk beneden zfjn stand met zo'n middelmatig ploegje als Ajax verder te werken Duidelijk was dan ook uil zijn woorden op te maken dal hij allec-n nog maar bij de eens zo gevreesde Europa-Cuphouder wil blijven als Ajax bereid ls vitale aankopen te doen •ngel verdedigers Vuile werk Interim trainer Ad Zonderland con cludeerde dan ook ..Het grote wn-< punt van deze wedstrijd ls. dat ieder een weer bereid was verschrikkelnk hard te vechten en dat iedereen in t vuile werk voor een ander wilde op knappen" George Knobel formuleerde het zo ..Als collectief was Feljenoord duidelijk sterker" Toch kon ook dit Feljenoord fouten maken Bij de treffer van Ajax begon het al met missers op het middenveld en toen Amesen met Suurbler op rechts opkwam en Suur- bipr de voorzet lanceerde, was Van de Korput noch Rijsbergen ter plekke en gleed Kreuz fataal uit. waardoor Geels gemakkelijk kon scoren 0-1 Dertig seconden voor hel rustsig- naai sloeg Feijenoord even simpel als onverwacht terug: Wim Jansen trok de bal voor het doel en de door de teleurstellende Ruud Krol losgelaten Vreijsqn kgn vallend raak koppen: l-l. Toen Ajax zondagmiddag dankzij de 4-l-a£strafflng door Feijenoord defini tief uitgeschakeld was voor de vader landse titel, sprak een even teleurges- OfltluiStGTd telde als vastberaden Michels dan ook: „Dinsdagavond Is er een stafvergader ing bij Ajax. De kaarten zijn nu ge schud. Ik weet wel dat het geen reali teit ls om te zeggen: ik ga alleen door als die speler wordt aangekocht, maar het ls wel duidelijk dat er nu. In het be lang van Ajax grote beslissingen moe ten worden genomen" BELO HORIZONTE - De Brazi liaanse voetbalvedette Jairzinho is zondag na een vechtpartij met de politie van de slaad Belo Horizonte gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Jairzinho nam deel aan een 'black power'- demonstratie. Het kwam hierbij tot een handgemeen met de tienlallen aanwezige politiemannen. Jair zinho liet zich niet onbetuigd. Hij deelde harde klappen uit. maar kreeg er ook vele terug. Jairzinho was op het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico, waar zijn ind Brazilië de titel won. éen van de grootste sterren Hij scoorde aan de zijde van koning Pelë zeven doelpunten en belegde daarmee de tweede plaats achter Gerd MUUer van West-Duitsland op de topsco- rerslijst Jairzinho behoorde ook nog tot het Braziliaanse elftal dat deelnam aan de wereldkampioen schappen in '74 in West-Duitsland Zijn ster was inmiddels verbleekt. Jairzinho kwam niet meer tot ver beelding sprkende acties en be leefde vooral In de wedstrijd tegen Nederland een ware afgang Na het wereldkampioenschap verkocht Jairzinho zichzelf aan de Franse club Olympique Marseille Hij speelde daar een jaar. maar kreeg spoedig heimwee Gedesillusioneerd keerde hij terug naar Brazilië, waar hij op 31-jarige leeftijd voor Cruzeiro Belo Horizonte ging spelen Veel succes had hij niet meer Hij werd niet meer gekozen Ln het Brazi liaanse voetbalelftal en gleed ook maatschappelijk steeds verder af. tot zondag tijdens een ordinaire knokpartij mei de politie een abso luut dieptepunt werd bereikt. ALKMAAR (ANP - Eredivisieclub AZ 67 zal zijn overeenkomst met trainer Joop Brand niet, voltooien Het con tract voor vier jaar met de 38-jange trainer, dat na het volgende seizoen zou zijn afgelopen, wordt beëindigd aan het eind van dit voetbaljaar En dat laat dan weinig ruimte voor twijfel Michels wil dat de Amster damse club een niet. onbelangrijk deel van zijn enorme kapitaal (vergaard door verkoop van spelers als Cruljff. Neeskens en Haan en door de talrijke EC-wedstrljden) Investeert in topspe- lers In dal licht bezien kan het niet anders of Rlnus Michels heeft met een bloedend hart vernomen dat Johan Cruljff zich opnieuw voor een jaar aan Barcelona heeft verbonden Die vastberadenheid van Michels is niet verbazingwekkend nu zijn ram melende formatie tweemaal achtereen door de beide Nederlandse groot machten werd ontluisterd: eerst vo rige week met 3-1 op eigen Amster damse bodem door PSV en nu door de Rotterdammers met 4-1. Maar terwijl een week eerder de Amsterdamse spe lers en zelfs Rinus Michels zich nog laconiek schikten in het onvermijde lijke (ook de meest verstokte chauvi nisten beseften immers dat het hui dige PSV ten minste een klasse beter is dan het huidige Ajax) lag er nu een duidelijke verslagenheid en ook een gevoel van schaamte over de Amster damse spelersgroep. Bijna onafwendbaar was het verlies tegen PSV Ingecalculeerd, maar eerder dit seizoen had Ajax ln Amsterdam nog met 6-0 gewonnen van Felje noord en dus voelde Ajax zich aller minst inferieur, aan de Rotterdamse formatie, die nog wel moest opereren zonder zijn grillige middenvelder Wil lem van Hanegem. die voor vier wed strijden geschorst, is. Daarom ervoeren de Ajacieden deze 4-1-afgang op Rotr terdams grondgebied wel als een ver nedering Een nerveus lachende Wim Suurbier daarover „Dit Feijenoord heeft natuurlijk ook de klasse niet van PSV en dan krijg je wel een mentale dreun als je hier zo afgaat" Stomme schuld „Eigen stomme schuld", voegde Ri nus Michels daar zo ongeveer aan toe. want hij liet grimmig weten. „Als je uitgespeeld wordt door ongrijpbare aanvalspatronen van de tegenstander en zo een paar goals om je oren krijgt, houdt alles op Maar wat Ajax hier af en toe presteerde, was puur dilettan tisme Bij dal. eerste doelpunt, van Feijenoord, nota bene gescoord ln blessuretijd van de eerste helft, stond gewoon ledereen in de verdediging te pitten Dal. is het grote mankement van dit Ajax Het ene moment zijn ze echt nog wel tot briljante acties in staat, maar op te veel andere momen ten is er sprake van verschrikkelijk di lettantisme En een wedstrijd wordt nu eenmaal beslist door dat soort zwakke momenten vooral als je oog in oog staat met een beetje slagvaardige tegenstander" Hoe groot de desillusie was. illus treerde hij met de woorden: ...Als Ajax ooit een kans heeft gehad om hier in het Feijenoordstadion de wedstrijd al in de eerste 45 minuten te beslissen, dan was het vandaag wel. We wisten wat ons te wachten stond: Feijenoord wilde immers wraak voor die 6- 0-nederlaag in Amsterdam Maar door hun pressievoethal kregen wij met onze counters de betere kansen. Te recht kwamen we daarom met 1-0 voor en toen had Ajax beslissend kunnen toeslaan, zoveel kansen kre gen we. Maar in plaats van 2-0 of 3-0 werd het 1-1 op slag van rust. En al leen door dat pitten, dat stomme pit ten". Droomkansen - Toch was die analyse van Rinus Mi chels niet meer dan de halve waarheid Inderdaad kreeg Ajax in het laatste kwartier van de eerste helft droomkan sen. omdat het geschrokken Felje noord na het doelpunt van Ajax gre tig en furieus in de aanval ging dal de Amsterdammers in de counters soms met twee aanvallers tegenover een verdediger kwamen te staan. Maar schitterend redde Treytel op loeiharde schoten van Geels en Amesen Een ge laden Feljenoord had echter ln de eer ste 20 minuten van de wedstrijd vol komen gedomineerd en Kreuz. Kris- tensen en vooral Theo de Jong waren toen enkele malen zeer dicht bij een doelpunt. Opmerkelijk bij dit alles was dat de afwezigheid van Willem van Hanegem eerder een versterking dan een ver zwakking leek. Bondscoach George Knobel, natuurlijk aanwezig, zei het zo: „De andere Feijenoorders speelden nu meer hun eigen spel. waren sterker en beheersten het middenveld. Vooral U'imke Jansen was van absolute we reldklasse. Hij stond aan de basis van twee doelpunten en speelde met het loopvermogen en de energie van een speler van 20 jaar". Ajax verloor dan ook grotendeels de slag op hel mid denveld. waar Wim Jansen, Willv Kreuz en Theo de Jong voortdurend assistentie kregen van de uiterst ac tieve Rijsbergen en de herhaaldelijk Strafschoppen TERNF.UZF.N - Volgend jaar zal in Terneuzen de strijd om een Euro pese biljartiilel te beleven zijn! De vereniging KOT heeft bij de Neder landse biljarthond herhaaldelijk gepleil vooreen dergelijk evenement om meer luister bij te zetten aan het 50-jarig jubileum van deze club in 1977 Met de organisatie van het Nederlands kampioenschap 71/2 eind vorig jaar heeft KOT in teite een soort examen moeten afleggen In het Zuid- landtheater zorgde KOT toen voor een perfecte organisatie De biljart bond heeft KOT hu laten weien dat deze Terneuzense club in aanmer king komt voor een Europees kampioenschap Welke spelsoort ln Terneuzen zal worden gespeeld, is nog niet be kend Pas eind mei tijdens de wereldkampioenschappen dnebanden in Oostende wordt bekend voor welke spelsourten Nederland in aanmer king komt Wel is zeker dat met het Zuidlandtheater. maar de Terneu zense sporthal de arena gaat worden van deze voor Zeeland unieke bil jartwedstrijd KOT hoopt nu wel dal in Terneuzen een Europese titelstrijd zal worden gehouden, waarbij ook Raymond Geulemans of l.udo Dielis iof beiden) zullen aantreden Ook de datum is nog niet precies vastgesteld De Ter neuzense organisatoren kunnen die datum overigens zelf bepalen. NDHOVKN - Dankzij een uiterst uzaam spelend NAC' heeft larids- npioen PSV zich zaterdagavond i een extra-oefenwedstrijd tegen de ■-da.se degradatiekandidaat in alle «I kunnen voorbereiden op het ••■osdagavond in de Kuip af te wer- 'i eerste gedeelte van de Eindho- ose voetbaltrioiogie: de KNVB- :.er. Kees Rijvers: „Dat is de ko- ode dagen voorlopig het eerste -l waarop we ons volledig gaan filtreren. Trainen doen we deze :en niet meer. De twee dagen voor wedstrijd tegen Roda JC gaan we icnd doorbrengen". feite is de rustperiode voor de v' ers al zaterdagavond begonnen, u NAC. dat PSV alleen de eerste mtig minuten van deze vroeger zo iaamde Brabantse derby enigszins >n volgen, weigerde na het eerste i.jelpunl van Willy van der Kuijlen de r-indhovenarwi ook maar een pas te veel te laten lopen. In het eerste half uur moest Berrevoets de Bredanaars negenmaal tot de orde roepen; in het resterende uur veroorzaakte NAC niet een vrije trap meer NAC-trainer Bob Maaskant. .We zijn inderdaad erg lief geweest voor PSV. en waarom ook niet? Je moet reëel zijn en een nederlaag tegen PSV bij voorbaat incalculeren. Hel klasse- verschil is nu eenmaal tussen deze ploegen te groot. Je probeert natuur lijk wel zo lang mogelijk op de nul te spelen, maar als PSV dan door zo'n rol goal (het sehot van Van der Kuijlen werd door NAC-verdediger Bakker van richting veranderd) op 1-0 komt. vlak voor en na de rust op psycholo gisch wat slechte momenten nog eens twee keer scoort, dan kun je het wel voor gezien houden Waarom dan nog extra-inspanning leveren als volgende week thuis tegen Eindhoven moet worden gespeeld. In dergelijke wed strijden moeten wij voorlopig de pun ten pakken om ons uiteindelijk in de eredivisie te kunnen handhaven". Waardoor zaterdagavond ln Eindho ven een niet bijster Interessante wed strijd werd afgeleverd PSV was al met zijn gedachten bij de bekerfinale, ter wijl NAC duidelijk zijn krachten wen ste te sparen voor de vierpuntenwed strijd tegen Eindhoven. Op een mo ment dat PSV zich al in de vijfde mi nuut van de tweede helft op een com fortabele 3-0-voorsprong had gezet en daarmee twee winstpunten aan zijn to taal had toegevoegd, haalde Rijvers dan ook meteen de Van de Kerkhof- tweeling uit het veld om hen te ver vangen door Quaars (Renei en Deacy Willyi Rijvers ..Als het aan mij had gelegen had lk wel vijf spelers willen vervangen Spelers die in vorm zijn hebben geen behoefte aan rusten Die willen elke dag spelen Daarom moet ik zelf maar ingrijpen en ze een kans geven op wat extra rust". In eerste instantie voorkwam de Bre dase doelman Jan de Jong via subliem keeperswerk een snelle openingstref fer van de Eindhovenaren, maar moest in de 34e minuut toch zw ichten voor dat schot van Van der Kuijlen. Onmiddellijk legde NAC zich neer bij de superioriteit van de Eindhovena ren, zodat PSV rustig freewheelend de eerste speelhelft vol kon maken, en passant nog een tweede doelpunt sco rend door Dahlqvist nadat Graau- mans totaal onnodig een hoekschop had w eggegeven. Toch wilde PSV zich als geste aan de 17.500 toeschouwers nog even manifes teren als de club die nationaal en Eu ropees een zekere faam heeft hoog te houden Dat gebeurde in de eerste tien minuten van de tweede helft toen NAC totaal aan flarden werd gespeeld Nadat eerst Van der Kuijlen tegen de paal had geschoten en Dahlqvist De Jong tot een spectaculaire safe had gedwongen, zette Van der Kuijlen PSV op een 3-0-voorsprong Plichtmatig voetballend werd berus tend het einde van de wedstrijd afge wacht. een wedstrijd, die overigens pas ln de 46e minuut definitief eindigde en Deijkers die extra minuut kon benut- ten om zelfs nog een vierde doelpunt aan te tekenen. Ten oanschouwe van CS 000 roeduik utt een voorzei van Wim Jan- schouwers scoort Martin V ret Is en sen üe gelijkmaker Doelman vlak voor rust met een fraaie zu eef- Schrijvers i.t re laat uit zijn doel ge i Ruud Krol. die vaker onvoldoende bewaakte teens te laat Onthutsend duidelijk kwam na rust aan het licht hoe kwetsbaar het cen trum van de Amsterdamse verdediging was Chaos heerste soms alom en Dus- baba kreeg het steeds moeilijker met de wrikkende Nico Jansen Opnieuw simpel werd de Amsterdamse verdedi ging in de 14e minuut na rust wegge speeld Wim Jansen bereikte Schneider op rechts en uit diens voorzet knalde Nico Jansen ineens raak: 2-1 De „ge nadeklap". zoals Rinus Michels het la ter noemde, was uiterst omstreden De onafscheidelijke Dusbaba en Nico Jan sen begonnen duwend tegen elkaar, al buiten het strafschopgebied aan een krachtmeting In 'net penaltygebied dreigde Nico Jansen alleen voor Schrijvers te komen en Dusbaba trok de robuuste Feijenoord-spits toen aan het shirt. Penalty, besliste scheids rechter Corver en Vreijsen schoot raak. 3-1 Dusbaba wilde later wel toegeven: „Ik heb Jansen inderdaad onderuit ge trokken. Maar Corver had eerder moe ten fluiten voor een overtreding van Nico. Hij trok mij buiten het straf schopgebied weg". Een verbitterde Rinus Michels: „Ik begrijp van de normen van arbiter Corver niets. In dat duel maakten beide spelers een overtreding. Dan geef je geen penalty. Als hij dat wel doet, dan moet hij ook een strafschop geven aan Geels, die onderuit werd gelopen door Rijsber gen". De rest was een formaliteit en de pe nalty die Wim Suurbier in een recht streeks duel met Kristensen veroor zaakte. was aan geen twijfel onderhe vig Suurbier stopte de bal gewoon met de hand Nico Jansen voltrok het von nis 4- i Feijenoord kon het veld verla ten m het besef nog altijd niet vol maakt kansloos te zijn in de race met PSV om de landstitel. JOOP VAN DEN BERG Mei zijn niet geringe lichaams kracht maakte de robuuste A'ico Jan sen het zondagmiddag vooral Johnny Dusbaba uiterst moeilijk De bonkige Feyenoordspits hield er zelfs een zeer omstreden strafschop aan over Bijna worstelend mei Dusbaba wrong Nico Jansen zich een weg naar het Amster damse doel en werd in hel 16- metergebied neergehaald door Dus baba foto boven/. Dusbaba later. ..Ik trok Jansen inderdaad eerder had Nico een oven mij gemaakt ding leger, er alleen op dal de •vlagd had Daarom ti toe. Maar de grens- n alleen maar een gc- door ter Corver ging zelf ie rade hij zijn spelen omdat er geen buitenspelsUua grensrechter ifoto middern. Corver tie was" Martin Vreijsen 'foto onder daarover: ..lk ging niet naar de grens- zette bij de strafsctjop doelman Piet rechter om te vragen of hel wel of niet Schrijvers op de verkeerde voet en een penalty was. Daaraan was voor scoorde in de verlaten linkerhoek tendeerden m, grensrechter ging lk naar h Daarom protegeerde rechter liet we Ajas heflig tegen deze penalty en arhi- baar te f,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9