Ouders Goese kleuterschool dreigen met staking vanwege vervuilde zandbak Minimale belangstelling voor optimaal 'Atelier' 'JONGE KRACHT' BIEZELINGE VIERDE VEERTIGJARIG JUBILEUM BURGEMEESTER LOCKEFEER WIL MATTHAUS PASSION UIT SINT BAAF OP TELEVISIE De groei naar de volwassenheid Johannes Passion: Goede uitvoering 'Tot Oefening en Uitspanning Matthaus Passion zeer verantwoord Activiteiten ZCR in concept jaarverslag 1975 4 rtOVINCIAlI ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 APRIL 1976 'JE LAAT JE KINDEREN TBUIS TOCB OOK NIET IN DE KATTEBAK SPELEN...' 'JE MOET JE TANDEN LATEN ZIEN, ANDERS NEMEN ZE EEN LOOPJE MET JE' GOES Ik- oudcrcommissie van tic openbare kleuterschool 'De Spring plank' aan do Reukenstraat in Goes- Zuid Is liet beu. Als de gemeente Goes er niet voor liet eind van dc paasvakantie voor zorgt dat liet deer lijk mot honden- en kattenultwerpse- lcn bevuilde zand in de zandbak is vervorst en tegen nieuwe vervuiling zal de commissie de ouders adviseren de kinderen thuis te houden. De leid sters en de oudcrcommissie krijgen regelmatig klachten van de ouders over liet feit dat de kleding van de kinderen is bevuild. Afgezien nog van dit voor de moeders onplezierige feit is er ook nog het aspect van dc volgsgezondlieid. „Je kunt onderhand beter spieken van een openbare honden- en kattebak dan van een zandbak', aldus voorzitter C. Quinten van de ouderconimissie. „Je kunt er eigenlijk geen kind in laten spelen. De leidsters proberen de kinderen er zoveel mogelijk uit te houden. Maar ze kunnen natuurlijk niet voortdurend ieder kind in de gaten houden en dan pakt er weer een kind met zijn handen in de katte- poep"- De kwestie zit de oudercommissie al lang hoog- In maart vorig jaar schreef de commissie een brief aan het gemeentebestuur, waarin erop werd gewezen dat het al drie a vier jaar geleden was dat het zand in de zandbak ververst was. Men stelde toen dat het sinds 1974 eigenlijk al niet meer verantwoord is om kinderen in de zandbak te laten spelen. Het colle ge van b en w antwoordde in mei vorig jaar. In de brief van het college werd meegedeeld dat het zand in de zandbakken bij de scholen en de openbare speelplaatsen twee keer per jaar wordt aangevuld. Een totale ver versing van het zand kost ongeveer tweeduizend gulden, vandaar dat dat slechts één keer in de zoveel jaar bij toerbeurt geschiedt. Hoewel de hygië nische aspecten beslist niet mogen worden onderschat, liggen de financië le bezwaren ons inziens toch zodanig, dat aan de wens om algemene ver nieuwing van het zand frequenter te laten plaatsvinden niet kan worden Drie ongevallen met schade in gemeente Terneuzen TERNETOEN De politie van Ter- neuzen maakt melding van drie ver keersongelukken met materiële scha. de. die zaterdag gebeurden. Het eerste gebeurde zaterdagmorgen omstreeks tien unr bij de Axelse Sassing. De automobilist R. M. V. uit Sluiskil reed da3r vanuit Sluiskil in de richting Axel. Door het raampje m zijn portier wilde hij een sigarettepeukje weggooi en waardoor hij wat zwenkingen aan zijn stuur gaf. Zijn voertuig botste tegen een ver hoogde afscheiding, reed daarover heen, kwam op een lager gelegen weg terecht en nam ondertussen zeven paaltjes van een tuin afscheiding mee. De schade bleef beperkt tot die paalt jes. Zaterdagmiddag tegen half een botste een onbekend gebleven automo- bil is t tegen de auto van A. J. M. C. uit Terneuzen die over de Axelsestraal reed in de richting van de Axelsedam. Ter hoogte van de Steenbergen laan werd hij aangereden door een auto mobilist die weliswaar even uitstapte, maar na het opgeven van een firma naam weer verder reed. Het was de politie zondagavond nog niet duidelijk wie deze automobilist kon zijn. Zaterdagavond omstreeks half zeven ontstond er op de provinciale weg Terhole - Terneuzen een botsing tus sen een automobilist en een bromfiet ser. ter hoogte van de Sasdijk - Drie Gezustersdijk. De automobilist P. M. de V., uit Yerseke reed in de richting Terneuzen en wilde linksaf de Sasdijk inslaan. Daarbij' merkte hij te laat de bromfietser F. P- M. T. uit Graauw op, die in dezelfde richting op het fietspad langs de provinciale weg reed en rechtdoor wilde gaan. tegemoet gekomen", zo schreven b en w aan de oudercommissie. „Kennelijk weegt het financiële aspect voor b en w zwaarder dan de gezondheid van negentig kleuters", tekent de heer Quinten bij deze brief aan. Vrijdagmiddag besteedde de ouder commissie een speciale vergadering aan het 'poep-probleem'. Dit na3r aan leiding van enkele recente klachten van ouders. Besloten werd opnieuw een brief te schrijven, deze keer niet nlleen aan b. en w. maar ook aan de gemeenteraad. „We vragen nu voor het laatst het zand te verversen en voor een deugdelijke afscherming te zor gen", staat in die brief te lezen. Als na de paasvakantie gebleken is dat er niets aan gedaan is of als er dan nog geen toezeggingen zijn gedaan, dan zal de commissie de ouders adviseren hun kinderen niet naar school te laten gaan tot er wel iets is gebeurd; een oudersstaking dus. „Een ouderconi missie is natuurlijk geen actiegroep', aldus de heer Quinten. „Maar je moet af en toe toch wel eens je tanden laten zien., anders wordt er een loop je genomen. We geloven dat dit het juiste moment is om onze tanden te laten zien. J laat je kinderen thuis toch ook niet in de kattepoep spe len.." Volgens de heer Quinten speelt het probleem ook bij de andere kleu terscholen. Hoofdleidster mevrouw A- M- Peijen- Rammeloo van 'De Sprigplank' vertel de desgevraagd dat het zand voor zover men heeft kunnen nagaan de laatste zeven jaar niet ververst is, ter wijl dat eens in de twee jaar dient te geschieden. De leidsters van de school staan zelf buiten de actie van de ouders. Voorkomende zaak Het probleem van door huisdieren vervuilde zandbakken is een meer voorkomende zaak. Om te bekijken wat er het best, aan gedaan kan worden is besloten de zandbak af te schermen door een net. Dat net ligt al een maand of tien op school. Maar de haken, waaraan dat net bevestigd moet worden, zijn er nog steeds niet. Over dat laatste zegt de chef van de dienst beplantingen, de heer W. J. J. de Koning, wiens dienst met het on derhoud van de zandbakken belast is: .Dat van die haken klopt. Ze zijn besteld, maar nog steeds niet afgele verd. Ik geef toe dat het net er allang op had moeten liggen". De heer De Ko ning vertelt dat nog maar afgewacht moet worden in hoeverre een net een oplossing voor het probleem wordt- Men wil de zandbakken niet helemaal afdekken, omdat de reinigende werking van regen en zonlicht dan verloren gaal. Overigens betekent de aanschaf van netten een enorme investe ring. I)e heer De Koning ontkent ten stel ligst dat het zand in de zandbak van 'De Springplank' nu al zeven jaar niet zou zijn ververst. „We doen liet eens In de twee jaar. En dat gebeurt dan in de zomervakantie, zodat men ei school geen hinder van heeft. T.ja, de leidster en de oudereommissie zien hel dan natuurlijk niet. Bij zo'n ver versingsbeurt laten we alleen liet zand helemaal onderin zitten. Dc uit werpselen van honden enk atten zit ten namelijk maar bovenin"- Wethouder J. H. Roose van onderwijs was zondag nog niet van de brief van de oudereommissie op de hoogte. Hij zegde toe er vandaag (maandag) me teen aan te zullen werken. „Het is inderdaad vreemd dat zo'n net om de zandbak af te schermen al zo'n tijd ligt te wachten. Maar men had na tuurlijk ook wel even een seintje naar de gemeente daarover kunnen geven. Dan had er eerder op ingesprongen kunnen worden". Zowel de heer Roose als de heer De Koning wezen erop dat de kwestie van vervuilde zandbakken ook een beetje terug te spelen is op de in buurt wonende eige naars van honden en katten. „Het is een kwestie van fatsoen, van mentali teit om te trachten je hond of je kat uit een zandbak te houden, waarin kinderen spelen", aldus de heer De Koning- Drukbezochte receptie in 'De Caisson' Fanfarekorps Uitvoering 'Ons Genoegen' bracht serenade BIEZELINGE Het tamboer- en pijperkorps 'Jonge Kracht' uit Blezelin- gc vierde het veertigjarig bestaan. Dat gebeurde met een drukbezochte receptie in motel De Caisson' te Bie- zelinge. Hoogtepunt tijdens het feest was een serenade door het fanfare korps 'Ons Genoegen' uit Kapelle, Het bestuur van de vereniging werd door een groot aantal sprekers ge" gewenst met het jubileum. Bu meester H. G. van Suylekom van Kapelle; „Het gemeentebestuur is erg blij met wat jullie presteren. De vere niging heeft in de afgelopen 40 jaar veel dieptepunten moeten overwin ningen, maar dankzij een actief bestuur liep het altijd weer goed af." Hierna werd het bestuur toegespro ken door voorzitter M. P. leys van het, feestcomité. Hij deelde mee. dat een geldinzamelingsactie onder de in woners van Kapel le-Biezelinge 2,579,60 had opgebracht. Van dit geld zal een instrument, worden aan geschaft. Verder spraken de heer S. van der Paal uit Middelburg namens de afde ling zuid van christelijke show- en drumbands en de heer Jansen uit C.orkum. Beiden overhandigden de voorzitter een enveloppe met inhoud. Het erelid H. v. q. Velde sloot de rij van sorekers. Voorzitter van de vere niging", de heer M. Wisse, dankte alle sprekers en vertelde dat met- het ontvangen geld een Lyra zal worden aangeschaft. Bijeenkomst na 23-ste uitvoering in raadzaal gemeentehuis Veel lof voor 'gulheid' van de provincie AARDENBURG De burgemeester van Aardenburg, drs W. L. A. Loeke- feer, beeft zondagavond aangekondigd alle beschikbare middelen te zullen aanwenden om de 'Aardenburgse uit voering' van Bacli's Mattheus Passion nog eens op de televisie uitgezonden te krijgen- Hij doelde dat mee tijdens ?en bijeenkomst in de raadzaal van liet gemeentehuis, na afloop van de 23e uitvoering van Bach's passiemuziek naar "iet evangelie van Mattheus- De bijeenkomst werd bijgewoond door besluurderen, musici, vocalisten en or ganisatoren met hun aanhang. In een toespraak ging de burgemees-1 ter uitvoerig In op de culturele inte gratie van Zeeuwsch- en West-Vlaande- ren waarvan hij vond dat de 'Aarden burgse uitvoering" van Bach's passie muziek een wezenlijke bijdrage vorm- de. Hij dankte alle mensen die het concert mogelijk hadden gemaakt als mede de mensen die het concert had den bijgewoond als vertegenwoordiger van een bepaalde instantie Hij noem de de heer R de Clerek, griffier van de Belgische provincie West-V laanae- ren die zijn gouverneur vertegenwoor- difde- Verder mr. J- F- G. Schlinge- 's Avonds werd ter ere van liet jubi leum een uitvoering gegeven in hel gemeenschapshuis De Vroone'. Hier- aan verleenden de majorettehgroep, het combo 'Nova Melodica' uit Bicze- linge en enkele leden van de christelij ke jongerenclub medewerking. In de pauze gaven de eerste dirigent, die de vereniging had de heer Spruyt en de latere dirigent, de heer Betse uit Goes een demonstratie op de eer ste fluiten die het korps bespeelde. Na de pauze reikte mejuffrouw C- Hundersmarck namens de vereniging bloemen uit aan de dames Jansen Ketelaar, instructrice van het majo- rettenpeïoton, Leynse, echtgenote van de instructeur van het korps, Van dei Weyde, echtgenote van de tambour- maitre en aan de echtgenote van de voorzitter, mevrouw Wisse-van de Vrie. Aan het eind van de bijeenkomst was er gelegenheid om te dansen op mu ziek. van "De Martinelli's uit Goes. mann. die het, provinciaal bestuur e* de commissaaris der koningin verte genwoordigde. burgemeester A. schip per van Oostburg. mevrouw L. v- d- Plas-Tanis wethouder van Terneuzen, de schepen van het Belgische Puurs, oud-burgemeester Van Berkel van Aardenburg, voorzitter F. de Vilder van de Nederlandse Bachvereniging, dirigent Charles de Wolff en de wat de heer Lockefeer noemde 'solistische coryfeeën' van de Mattheus Passi- Met name had de burgemeester loven de woorden over voor de gulheid waarmee de provincie via een geldelij ke bijdrage aan het welslagen van de uitvoering had bij gedragen- Gedepu teerde Schlingemann repliceerde later, dat die bijdrage in de toekomst ver moedelijk niet, meer nodig zal zijn, gezien de inhoud van de spreuk aan de wand van de raadzaal, net boven de plaats waarvan burgemeester Loc kefeer het woord voerde. Deze spreuk luidt: „Helpt nu uself, Soo helpt u Godt'. De heer Schlingemann wimpel de deze als grap bedoelde opmerking weg met de belofte ..zich druk te zullen blijven maken voor de Aarden- bursse Mattheus Passion, zolang ik in het orovinciaal bestuur zit. De Neder landse Bachvereniging zegde even eens alle steun toe voor het plezierige initiatief om de Mattheus Passion jaariijks in Aardenburg uit te laten, voeren. Expo Axel trok ruim 27.000 bezoekers AXEL De Expo, de middenstands- manifestatie die de afgelopen week in .Axel werd gehouden, is een groot suc ces geworden- Zaterdagavond konden de organisatoren tevreden vaststellen dat het tentenpark op het Szydlowski- plein ruim 27.000 bezoekers heeft ge had. een nieuw record voor een derge lijke beurs in Axel. Tot en met vanavond maandag hebben de standhouders gelegenheid om htm spullen op te ruimen en dins dag wordt een begin gemaakt met het. afbreken van de tenten. Halfverwege de zaterdagavond werd het. echtpaar De Klerk uit Terneuzen in het zonnetje gezet. De echtelieden werden overladen met cadeaus omdat een van hen het 25.000ste kaartje van de Expo 1976 kocht. Daarna bleef het maar lopen en de 27 000 werd nog voorbij gestreefd'. De bezoekers van de laatste avond konden de bekende zan geres Corrle Konings bezig zien en horen op de tonen van het showorkast Bromfietser brak been bij val GOES Zaterdagmiddag omstreeks twde uur is de bromfietser J. B. K. uit Hansweert bij een eenzijdig onge val op dwestwal te Goes geond fcgeraakt,. De bromfietser kwam door nog onbekende oorzaak te vallen en bak daarbij zijn rechter onderbeen Eerste hulp werd verleend door dok ter W. P. W- Keizer. K. werd overge bracht naar het Bergziohtziekenhuis. Wim Kok spreekt voor NW-afdelingen MIDDELBURG De afdeling Middel burg en Missingen van het NVV hou den dinsdagavond een bijeenkomst in hotel 'Brasserie' te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst spreekt Wim Kok, landelijk voorzitter van het NVV en van de Federatie van Neder landse Vakverenigingen over actuele vakbondszaken. Na de inleiding is er gelegenheid om te discussiëren. De vergadering, die bestemd is voor le den van bij het NW aangesloten organisaties, begint om acht uur. VESTZAKTE.TATER. VLISSINGEN "De Zeeuwse Komedie' me* "Wanneer heb je m'n moeder voor het laatst ff er] en?' win Christopher Hampton: gespeeld door Bram Kwefcfceboom, Wtm Oultellng, Em my Jansen, Tanja de Vos en Jerry vsn de Weoke onder de regie van Nelleke van Houta In het Vlissings Vestzak theater viel za- - lerdre weer zo'n bestoft luitje open nosiatr.e van seer diontbt, Vera- geen Toneelgroep Atelier toot de vsc met 'Kennedy's Kinderen' van Robert Patrio*. Met: Ellen Röhrmiui, Bob van Tol, Otto Nelenuins, Klka Mol, Paul Beudel en Adrlenne Kleiweg. Regie Paul Melton. De- oor: Bonno de Vries (zaterdag). Een theaterkroegje in New York, 1974- een namiddag. Vijf klanten rond een barkeeper, elk met zijn eigen ver haal. Terug naar de jaren zestig, een CONCERTZAAL, MIDDELBURG "Johannes Passion', Joh. Seb. Bach, uit gevoerd door de Koninklijke zangvereni ging Tot Oefening en Uitspanning' wt Middelburg mm.v. hot Gewestelijk orkest van Zuid-Holland en solisten. Directief Jo Ivens. Tradities waren er genoeg bij de uit voering van de 'Jonannes-rassion', die zaterdagavond in de concertzaal te Mid delburg werd gegeven. Dat bleek o.a. uit de uitverkoente zaai, de vertrouwde omgeving, net al jarenlang meewerken van een zelfde orkest en ae verzorgde uitvoering. Jo Ivens wist de plaatselijke zangver eniging wederom te inspireren tot een goede en soms uitermate boeiende uit voering en het gezegde 'Een koor staat of valt door zijn dirigent' gaat hiei zeker op. Dat begon ai met het machtige Tntroi- tus', waar de koorleden zien na het driemaal aanroepen van de Heer, zich in een ritmisch uitstekend uitgebalan ceerd patroon van zestiende noten la ten onderdompelen. Dit (door zijn da capo) nogal langdurig openingskoor moge als een visitekaartje gelden voor de rest van de avond. Felle geladenheid was er ook bij de vraag: "Wen suchet ïhr?', waarbij het koor antwoordt op de manier van "Weet men dat niet?'; natuurlijk 'Je- sum von Nazareth'. Ad ren. reageren, oplettend zijn. fel van zien afbijtend waar nodig, dat wa ren allerlei attributen, die deze zang vereniging met zich meedroeg, zonder door in de stijl van Plet van Egmond mond te vervallen. Ook in net koorwerk Ware dieser nicht ein Uebeltate' een niet alleen ritmisch lastig koorwerk, maar zeer zeker ook in net meioaiscne, kwamen ae koone- den goed aoor, daarbij en oat mag ze ker met woraen ontnouden. goea ge steund door net orkest, dat de in ten ues van Jo Ivens ae geneie avond nauwkeurig volgde. Jammer dat de aria 'Betrachte meine beel' wat 'sche merig' klonk. De koralen weet Ivens altijd met een zeer eigen inbreng uit te voeren en de tekst muzikaal overbrengen is een kunst op zich zelf. (ik verwijs u naar het siotttoraai met als laatste woor den: 'len will dich preisen ewigllch"). De Fuga 'Lassest du dlesen los', werd door ivens ais een soort 'drijver van wild' gedirigeerd. De Fuga moet ook strak oekeken worden, andera krijgt men een wankele basis, jo ivens was nier ten voile van overtuigd en daar door verliep ook dit (moeilijke)" onder deel vrijwel vlekkeloos. Het 'Womn' in de aria met de bassolist blijft bij de 'a' nog altijd een delicate zaak. Misschien is net mogelijk om in kieiner veroand (.net is toen zacht) die bewuste toon door een te 'a-twee-ers' te laten zingen. Dit moet toch Kunnen lukken. Maja bcnermernorn- sopraan, tekende voor twee goea gezongen lastige aria's. De damessolisten zijn in de Jonannes- riassion aitjja wat misdeeld, noewel het stralende, wat deze eerste sopraan- aria zeer zeker met zien meeorengt met neiemaai die ontplooiing kreeg (Selbst an mir zu ziehen). zoais ik dat reeas veie maien mocat Deiuisteren. Nieuw in deze groep solisten was ook de ait Wiliemke van Claeroergnen. Zij nam de moeilijke ana 'Von uen btrik- ken meiner blinden' moeiteloos en neeft een bijzonder warme en volle stem. Ook in naar tweede optreden ('Es ist vollbracht') een goede inbreng, ondanks een kleine riuvusclie schom meling. Ruud van der ivieer had de aria's en de kleine partijen. Hij is éen van de solisten, die reeds verscheidene malen met zijn zang aeze uitvoeringen luister bij zette, Ook nu weer een paar goed gezongen ana's (o.a. 'Mein teurei Heiland'), waarbij men prachtig de mengeling van twaall achtste maat (so list) tegenover de vierkwartsmaai ikoor) kon beluisteren. John Bröcheler (Christus-partij) heefi wederom de concertzaal weien te ons roeren met zijn inbreng van deze rol. Hij was het ook die in deze rol de meeste uitdrukking kon geven en óii ook deed. Deze (uiterst dankbare) zangrol is hem dan ook op het lijf ge schreven. flarius van Altena. tenor, had naast enige aria's de evangelietenrol ondei zijn noede. Hij bleek een goed en vloi verteller te zijn maar daaraoor nog niet altijd even boeiend. ïreizeker is hu ge wis, maar wat voordien Willy van Hese altijd te overdreven en te pathetisch deed, was bij Manus van Altena nei weer aan de andere kant van de iijn, De prachtige aria 'Ach, mein Sinn werd nu gedegradeerd tot een alle daags stuk. Met de vermelding dat Tijn van Eyk, portatief, de solisten zoJüs altijd nauw gezet begeleidde, kan deze recensie be sloten worden. rwee opmerkingen aan het slot: a. Zouden de tekstboekjes op een dusda nige (muzikale) manier gedrukt kun nen worden, zodat, omslaan (door 400 mensen) aan het einde van een aria of koorwerk mogelijk wordt? b. Op het podium stonden voor de vijf solisten zes stoelen. Is dit een indicatie richting MattMus-Passion? A.L. me: een doorkijkje naar toen: groot vader. die bij het beschouwen van zijn broeierig kijkende kleinzoon placht te zeggen; 'Joen. allé. gooittuteruut.' Dat mag wat banaal klinken, maar het is een redelijk adequate invulling van het schemertekstje. dat de Zeeuwse Kome die haar nieuwe proöuktie had mee gegeven: "Wanneer heb je m'n moeder voor het laatst gezien' geeft het ver slag van het vaak nog onbeheerste ge voelsleven van jonge mensen. Er is eigenlijk nog een voortdurende span ning aanwezig. Ze tasten nog in het duister naar de zin van hun meest per soonlijke emoties." Het kan zeer goed zijn. dat er bij de dertig, vijfendertig bezoekers van de première zaterdagavond hier en daar ook wat luikjes opengingen. En die van de vijf is dat aanvankelijk als re volutionair ervaren decennium tussen 60 en 70 'versleten'. Er is wel zo een en ander uitgewoed en rijp voor nabe schouwing. Het is evenwel geen om zien meer: de jaren zestig leven sterk voort in de jaren zeventig, in ieders persoonlijke omstandigheden. Vanuit dat persoonlijke wordt gesproken en gebouwd aan een 'totaalbeeld' dat in flitsen sfeer en werkelijkheid moet bepalen. Elk van de vijf blijkt sterk het kind van die zestiger jaren te zijn, niet zelden ook het kind van de reke ning die in diezelfde jaren werd gepre senteerd en waarvan het nog niet mo gelijk blijkt het juiste eindbedrag te noemen. Men zit immers te zeer met een zich steeds wijzigend bedrag aan ■toegevoegde waarde'. Algemeen uit- ïonren Soar-er onmiddellijk gangspunt is een voor velen meer of P onmiddellijk "Kennedy's kinderen' is het, inderdaad beklemmende, verhaal van het wereld- wijd grossieren in tekorten. Het ls ook het verhaal van reiken na-.ir liet. onbe reikbare en de daarbij horende desil lusie. Het is geen vrolijk spel. geen speelse documentaire, wél een spel dat als weinig andere van de laatste tijd aandacht vraagt voor de werkelijke waarden in het leven van mensen die hard bezig zijn zichzelf te vinden In het groter verband. Het is wellicht de voor- naamste verdienste van Patrick dat hij in dit stuk praktisch geen vraagtekens uitwist, maar die uittermae nuttige dln- gen vermeerdert. Hij zet aan het werk en daarom kan zijn werk, voor zover besloten in dit alleszins opmerkelijks toneelstuk, onmogelijk 'M' zijn. Paul Melton heeft van de gegevens van Patrick een haarscherpe to- neelproduktie gemaakt, met een zuinig gebruik van toneelmiddelen. In zijn re gie heeft Melton, ik geloof terecht, het duidelijke 'filter' van de tijd alle aan dacht gegeven, Zijn typeringen dragen alle het karakter van nu. Alle beschou wing is terugbeschouwing, hoe levend in de tijd de gebeurtenissen ook wor den gepresenteerd. Melton heeft ook aandacht gehad voor het machtig brok taal dat Patrick hanteert en heel na drukkelijk demonstreert in (bijvoor beeld) de hevig geladen 'monoloog' van mogelijkheid tot herkenbaarheid was minder bepalende gebeurtenis: de wat ons betreft in ieder geval een dood van Kennedy, een schok voor reden tot een meer dan welwillend vol- Amerika, een schok voor de we gen van het (toneel)gebeuren. De pro- reld. Dan zijn er de elementen blemen tussen de zeg achttien en twintig lijken zich nogal eens te con centreren op de werking der kliertjes- maar d'r wil in de conflicten nog wei eens meer achterritten. "Wanneer heb je m'n moeder voor het laatst gezien' spint zo'n situatie met doorgaans aan vaardbaar drama dat. wil ook zeg gen: vrijwel geen puur melodrama uit.. Dat. de uitspinsels van Christopher Hampton in het Vestzaktheater méér dan aanvaardbaar overkwamen, mag voor een groot deel toegeschreven worden aan Bram Kwekkeboom: hij deed de eerste de beste keer al wat hij hóórde te doen, de voorstelling dragen. Wim Gutteling hielp hem als zijn samenwonende vriend adequaat en Emmy Jansen stond hem als moeder van-de-vriend méér dan adequaat bij. Tanja de Vos en Jerry van de Wecke kwamen er redelijk uit maar veel meer was er uit htm verschijning op het tweede plan ook niet te halen. De problematieek van de produktie de groei naar volwassenheid en des- zelfs interne voetangels en klemmen, om het nog eens anders samen te vat ten leende zich uitstekend voor het Vestzaktejater. Een pluim derhalve voor de keuze van het werk en voor de manier waarop Nelleke van Houts het. was haar eerste regie de pro duktie in de ruimte had 'ingepast'. Merkwaardig daarom, dat het gebaar van Bram Kwekkeboom een enkele keer te groot was voor die ruimte. Maar dat is een detail-opmerking, die geen afbreuk doet aan de waardering voor een plezierige voorsteelling, waar aan men de eerste keer al kon afzien, dat een enkel hoekig ©verganget.je in de volgendee uitvoeringen zonder veeel moeite zal worden weggespeeld. De vol gende voorstellingen: 's zaterdags om dee veertien dagen- half negen. C. 'Amateurs uit Hulst' bij P. van Geyt HULST Galeriehouder P. van Gevl uit Hulst stelt vanaf vrijdagavond 9 april zijn ruimte beschikbaar voor werken van 'Amateurs uit Hulst en omgeving', al dekt deze titel de lading niet helemaal. Tot en met 26 april is er werk te zien van Piet J. W. Boeren, Marie Jose de Cock, K. Dlvenyi, I. Fassaert, J. Heir- baut. Marleen Iserbyt, P. Ivens, Anita Jansen, Marilou van Lierop, Trees Verwilligen en L. van der Wijst. We thouder J. H. Stolte van Hulst ver richt vrijdagavond 9 april de opening en de tentoonstelling is op werkdagen te bezoeken van 9-12 en 14-18; op zondagen van 14.30-17 uur. Dinsdags en paaszondag gesloten. Openingstij den op paasmaandag: 14-30-17 uur. die er bij komen: de mythe, de roep om helden of tenminste idolen, het aanwijzen van nieuwe profeten, de her waardering van in onbruik geraakte waarden, het werken aan een totale ommekeer en ter andere zijde het gevecht voor het behoud van als heilzaam ervaren verworvenheden. Wie dat alles wil ophangen aan de Kennedykapstok kan de mensen die met die tijdsverschijnselen geleefd Kinderen' noemen. Hij of zij heeft dan en geleden hebben, gerust "Kennedy's gezocht naar een mijns inziens wat al te gemakkelijke algemene presen tatienoemer. Het begrip is volgens to neelgroep Atelier ook wat te verruimen door Gandhi. Martin Luther King, Ma rilyn Monroe. Lenny Bruce, Janis Jop- lin of Bob Dylan met het ouderschap op te zadelen en ik twijfel er niet aan of dat, hier en daar tamelijk onfris commerciële en weinig werkelijk revo lutionaire rijtje is moeiteloos aan te vullen. Ik houd het voor de zuiverheid toch maar gewoon op de Jaren Zestig en wat Robert Patrick in dit stuk doet heeft daar ook alles mee te maken. Patrick schrijft een heel eigen vorm van contemporaine geschiedenis, waar in beeldverschuivingen heel knap re sulteren in beeldverscherpingen. schrijver trekt, vrijwel gelijktijdig, aantal zeer uiteenlopende handelings niveaus naar zich toe en houdt rich daarin verre van een zwaar geaccentu eerde hoofdlijn. Verschillen in benade ring en achtergrond blijven ook ach tergrond en worden in feite slechts aangeduid in wat men "karaktertype ringen' zou kunnen noemen. Die terug houdendheid onderstreept, in combi natie met de scherpe en sterke dialoog, juist het belang van de typering. Wat Patrick daar in heeft gestopt komt er ook uit: een vaste omgeving met een stil. massaal, zwijgend, partijloos pu bliek (de barkeeper) als decor voor vijf eigen wereldjes die stuk voor stuk de vrucht zijn van mislukte pogingen om onder één en dezelfde hemel samen te gaan in het grote verband dat de we reldrevolutie van de bloemetjesliefde en geweldloosheid had moeten leggen. Het is en blijft, en dat ls triest, 'ieder voor zich. God voor ons allen' blijft afwezig, wat men voor 'God' ook in wil vullen. beklemmende retrospectie? Ze in de Jaren zestig een antwoord op de vragen van nu. Wat de inhoud van de zeventiger jaren zou moeten zijn. wordt nagespeurd in wat deels voorbij is. Hoe is alles geworden zoals het is? Wat is er fout gegaan? Wat is er terecht gekomen van d1 die investeringen In mensen en ideeën? Is de maatschappij in wezen wel veran derd? Waar blijven de nieuwe idealen en Idolen om voor te leven of zullen we het nu toch maar op eigen kracht doen? de Sint Baafskcrk a m.m.t. bet Utrechte Symfonie Orkest en solisten. Het geheet onder directie ran Charles de Wolfl. De sfeer rond de Matthaus-Passion in Aardenburg ls er één die men niet zo vaak aantreft. Dat komt deels door de pauze, die ieder op zijn eigen wijze buiten het kerkgebouw doorbrengt, Aardenburg is ook op die dag één gro te familie, zelfs een internationale fa milie, want de liefhebbers van deze Passiemuziek komen zelfs uit Fran krijk. Duiteland en Engeland naar deze plaats toe, om van de Belgen en de eigen landgenoten niet te spreken. Aan deze uitvoering werkte voor het eerst mede het knapenkoor 'Ons Do rado' uit Brugge (leiding Paul Hanoul- le). Zij brachten hun bescheiden bij drage (begin en slotkoor van het eer ste deel) op een beheerste, muzikale wijze en zorgden zodoende voor een goede inbreng in deze Passion. Het koor van de Nederlandse Bachver eniging telt vele medewerkers, die hun partij tot en met kennen en hem reeds vele malen hebben gezongen. Zodoende kon Charles de Wolff het geheel steeds met rustige hand leiden, hetgeen niel wil zeggen dat deze dirigent niet atten! is op eventuele onnauwkeurigheden want hij houdt zowel de grote als de kleine lijnen steeds nauwgezet in de gaten. Kleine ontsporingen worden zo gauw mogelijk teniet gedaan en zo ont. stond dit jaar een uitvoering die er zijn mocht. Een zestal solisten verleende mede werking aan dit gebeuren. Uit Belgiè •was dat de tenor Roland Bufkens, die de evangelistenpartij voor zijn reke ning nam. Hij deed dat niet alleen op kundige wijze, dit verhaal aan elkaar pratend, ook muzikaal viel er zeer vee. te genieten. Waar nodig wat dramati serend, maar niet steeds in die drama tiek terugvallen waar het niet nodig is en zo werd deze partij (één van de zwaarste door Bufkens op een meer dan voorname wijze gestalte gegeven. Men mag deze naam best eens ont houden. De Christuspartij werd vertolkt door Christian Polster uit Oost-Duitsland. Na enige stemoverslagen in de begin fase groeide deze partij naarmate het gegeven vorderde uit tot een rol, die voor deze zanger uitermate geschikt bleek te zijn. Voor de tenoraria's had het "Bachcomi- té' Anton Trommelen uitgenodigd. Hij leverde als geheel een goede prestatie maar ejr was toch niet altijd die zui verheid bij zijn zang. die ik zou wen sen. Ook ritmische verschillen waren er te constateren os. bij de aria Tch will bei meinem Jesu wachen', waarbij de hoboïst, waarschijnlijk geïnspireerd door de zanger zich aan eenzelfde feit schuldig maakte. Maar er waren ook vele mooie momenten. Ton Thissen, bas. had ook van die momenten van lichte detonatie, maar ook hier vie) er veel meer te genieten dan te be kritiseren. Cora Canne Meyer, alt had een voor name inbreng in het tweede deel van deze Passiemuziek, met o.a. de beken de aria "Erbarme dich' en de technisch knap gezongen aria 'Sehet'. Renee van Haarlem excelleerde ook het tweede deel, waar zij op beheerste wijz het- zeer lastige 'Aus Liebe will mein Heiland sterben' vertolkte. Ook hier in de beginfase bij 'Ich will dir mein Herze schenken' door gejaagd heid wat ritmische ongelijkheden met het uitstekend begeleidende Utrechts Symfonie Orkest. Verder zaten de par tijen van deze sopraan er als geheid in, er was kennelijk zeer goed op ge studeerd en de resultaten waren dan ook merkbaar, want het is dan ook nog een keer zo, dat Bach geen half werk duldt. Gerard Dekker, orgel, begeleidde het geheel op muzikale wijze. Als geheel een zeer verantwoorde uitvoering, waarmee het. Bachcomité Charles de Wolff en de zijnen dankbaar voor kan zijn, A. L pauze. Hij had bovendien de beschikking over een zeer bekwame cast, waarin het zeer goede zo gelijkmatig was verdeeld dat van excelleren geen sprake kon rijn. Dat lijkt me heel wat alles bij elkaar, in elk geval beduidend méér dan de aandacht die deze. in wezen toch nie te missen toneelproduktie. zaterdag- avond in Vlissingen kreeg. Ruin twintig betalende bezoekers lijkt me een wat wrang aandoende en nauwe lijks bemoedigende opkomst. Ik moet in dit verband dan toch maar meteen iets kwijt over het totale ge brgk aan coördinatie in deze streken Men mag dan wel de zwarte piet toe spelen aan zo'n music for the millions-1 gedoe als het Eurovisie Songfestival, feit is evenzeer dat op dezelfde zater-1 dagavond in de toch al niet bijster to neelgeïnteresseerde Tuin van Zeeland 'Atelier' in Britannia stond, de Zeeuw 1 se Komedie (met vast toneelpubliek! in Edenburg en HMDT (met vast to neelpubliek) in de streekschouwbur» Leuk zo'n verscheidenheid, maar ge let op de honderden avonden 's Jaar,; dat er nergens iets te doen is weinig doordacht en nog minder efficiënt. MIDDELBURG De Zeeuwse Cultu rele Raad heeft in 1975 medewerking verleend aan de organisatie van diver se tentoonstellingen van beeldend) kunst in Zeeland (en aan enkele bui- ten de provincie) waarop in totaal honderd werkstukken rijn aangekocht, Deze werken waren afkomstig van 2t kunstenaars, van wie er 32 In Zeeland wonen. Met deze aankopen was it totaal een bedrag van ƒ49.885 ge- mocid, waarvoor aan de kopers in totaal 8512 rijkssubsidie beschikbaar is gesteld, ƒ1739 provinciaal aankoop subsidie en 210 gemeentelijk aan. koopsubsidie. Dit blijkt uit het in het concept versohenen jaarverslag van de Zeeuw se Culturele Raad. waarin een over zicht wordt gegeven van de diverse tentoonstelliogsactiviteiten. Daarnaast wordt ingegaan op de diverse andera activiteiten van de verschillende sec ties en de plenaire ZCR, die in 1915 weer een groot aantal adviezen over culturele zaken uitbracht aan gedepu teerde staten. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat met de cultuur dienst van de Belgische provincie West-Vlaanderen overleg wordt gevoerd over een dit jaar ia Zeeland te organiseren tentoonstelling "Drie generaties'. Voorts is er overleg met het cultureel centrum De Beyerd te Breda over een uitwisseling vaa tentoonstellingen van Zeeuwse ea Noordbrabantse beeldende kunst. De ZCR neemt thans deel aan een werkgroep ter voorbereiding van een nieuwe structuur van de Stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen Met de vereniging van burgemeesters wethouders en secretarissen o? Sohouwen-Dmveland wordt gesproken over de mogelijkheden van een regio nale culturele raad in dit gebied. Sa men met de provinciale culturele ra den in Noord-Brabant en Limburg ea de Oultuurraad voor Vlaanderen a België wordt een studiereis voor» reld voor leden van vrouwenorganisa 1 ties In de drie zuidelijke Nederlandse provincies. Thema is het vormings werk voor vrouwen in Belgisch Vlaau deren. Caecilia' hield zaaloptreden VLISSINGEN Na enkele jaren geen openbare zaaloptredens te hebben ge- dltie weer voortgezet. Dit gebeurde voor ongeveer honderd belangstellen den in de aula van de openbare Tech nische School Mr. Ir. M. Gooteschool te Vlissingen. Een wat tegenvallend bezoekersaantal dat waarschijnlijk hoger was geweest wanneer het optreden niet had samen gevallen met het Eurovisie Songfesti val. dat vele mensen thuis had gebon den. Tweede-voorzitter de heer J. Florussa opende de avond- waarna enkele nieu we muziekinstrumenten werden over handigd. Ter uitbreiding van het in strumentarium had 'Caecilia' vors jaar een succesvolle oliebollenactie ge organiseerd. waarvan zaterdag de aan geschafte overslagtroms en een diep- trom aan de drumband kon worden overhandigd. 'Caecilia's' drumband speelde daarna enkele bekende marsen: 'Fanfare', 'Mars van de Rotterdamse Politie' en 'Adalita'. Het jeugdkorps vervolgde met de presentatie van 'Long Ago', 'Col lege Song', 'Clair de la Lune'. "Melody1 en het bekende "Red River Rock'. De Brassband onder leiding van de heer J. Meliefste vervolgde met onder an dere ■Punchinello'- "Marching Trum pets'. "The Acrobath' en "Latin Sounds'. Na de pauze verzorgde de afdeling van het Nederlandse Rode Kruis uit Mid delburg het uit twee bedrijven bestaan de blijspel 'O, die Mannen'. Hieraan werd meegewerkt door de dames C. A F. de Bree-de Regt- P. J. Labruyèr» Walthuis, W. M. S. H. Wurmbauer-vaa Amstel en de heeren M W. Eggers en A. F. Feyter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4