PROVINCIALE ZEEUWSE COUR/ HAVENS IN EGYPTE GESLOTEN VOOR RUSSISCHE VLOOT „Versnelde eb-stroom rond eiland is erg nadelig voor toestand zeebodem" Na einde vriendschapsverdrag: Justitie treedt op tegen 'Mi Amigo' Politie treedt hardhandig op in Madrid en Barcelona UIT Zuidafrikaanse regering overweegt vrijlating Mandela Bomaanslag in Belfast vaidssgtr d& krant Snelle toelating vluchtelingen uit Chili pevraagd Overvallers bonden echtpaar inn bed vast 219e jaargang no. 81 Maandag 5 april 1976 PARIJS (Reuter, DPA, UPI) President Sadat van Egypte heeft zondag in Parijs verklaard dat Russische oorlogsschepen niet langer gebruik zullen kunnen maken van Egyptische havens. Tot nu toe was het schepen van de Sowjet-vloot, waaronder on derzeeboten toegestaan om de havens van Alexandrië, Port Saïd, Mersa Moetroe evenals Suez en een aantal kleinere havens aan de Rode Zee aan te doen, ondermeer om brandstof in te nemen. Vorige maand heeft de Egyptische volksvergadering (parlement) liet vijf tien jaar oude verdrag van vriend schap en samenwerking met de Sow- jet-Unle opgezegd. President Sadat >ad Moskou ervan beschuldigd geen nieuwe militaire uitrusting te willen leveren aan de Egyptische strijdkrach ten. 'wanon Sadat die dit besluit bekend maakte -? de voorlaatste dag van zijn staat; bezoek aan Frankrijk deed voorts een klemmend beroep op Libanese presi dent Franjieh om af te treden. Hij zag dit aftreden als het "begin van een oplossing' voor het Libanese vraag stuk. De F.gyptische president leverde ook scherpe kritek op Syrië. Hij noemde Syrië, dat al maanden lang in het Libanese vraagstuk bemid delt, rechtstreeks verantwoordelijk voor de tragedie Libanon'. JOHANNESBURG (REUTER) De Zuid-Afrikaanse regering overweegt de vrijlating van Nelson Mandela en an dere zwarte nationalistische leiders, die op het Robben-eiland gevangen zitten en tot levenslange gevangenisstraf wa ren veroordeeld. Dit heeft de Zuid-Afri kaanse minister van justitie, James Kruger. zondag meegedeeld. Kruger zei. van de regering van het thuisland Transkei verzoeken ontvan gen te hebben tot vrijlating van be paalde gevangenen. Mevrouw Winnie Mandela, de echtge note van de vroegere leider van het .Afrikaanse nationale congres, heeft in tussen verklaard, dat haar echtgenoot zou kunnen weigeren vrijgelaten te worden. Mevrouw Mandela zei zondag nog. dat haar echtgenoot wordt beschouwd als een nationale leider, niet als een stam hoofd. ,-Als hij alleen naar Transkei raag gaan. kan ik niet zeggen hoe hij op zijn vrijlating zal reageren. Mis schien gaat hij terug naar zijn cel." Kruger deelde mee. dat Transkei, dat in oktober een onafhankelijk zwart thuisland wordt, verzocht had om de vrijlating van politieke gevangenen, die deel uitmaken van de Xhosa-natie. Transkei is het vaderland van de Xho- sa's. De Zuid-Afrikaanse premier. John Vor- ster zal een bezoek brengen aan Israël als gast van minister-president Rabin. Zo is zondag in Jeruzalem bekend ge maakt. Een datum voor het bezoek werd niet genoemd. Bijzonderheden over het bezoek van Vorster werden om veiligheidsredenen geheim gehouden. BELFAST (RTR) Bij een bomaan slag zaterdag in Belfast zijn meer dan twintig mensen gewond geraakt. De bom explodeerde in een bar in een ka tholieke wijk. De politie zei dat een aantal mannen voor de bar stopten, de aanwezige agent visn de veiligheidsdienst onder schot hielden en een bom naar binnen wierpen Terwijl er naar de slachtoffers gegra ven werd, hielden ongeveer 200 om standers de veiligheidspolitie op een afstand. Als de hom een half uur la ter gegooid zou zijn was de bar afge laden vol geweest met mensen die naar de 'grand national' zouden hebben ge- Vrijdagavond is de 6-jarige Amed Yalcinkayn uit Arnhem door een auto aangereden en daarbij omgekomen. Het Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 6; Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3; Radio en televisie op pagi na 6; Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. „Niet alleen is Syrië onmachtig geble ken een oplossing voor de crisis te vinden", aldus Sadat. .„Maar Damas cus heeft beide partijen wapens gele verd. De tragedie is een uitvloeisel van Met betrekking tot het vraagstuk Li banon, zei Sadat ook dat een nieuwe Franse bemiddelingspoging daar wel kom zou zijn. Eind vorig jaar ging oud-premier Maurice Couve de Murvil- le naar Libanon om te bezien of hij iets kon bereiken, maar zijn missie leverde geen resultaat op- Lybië GROTE BRAND BIJ FIAT IN TURIJN TURIJN (AFP) Een grote brand die zaterdag heeft gewoed in de Fiat auto mobielfabrieken in Turijn, blijkt te zijn gesticht door de linkse „rode bri gades". Het Italiaanse persbureau Ansa kreeg Zaterdagavond een communiqué waar in stond; „Hier de rode brigades: een gewapend commando heeft een beetje winst afgeroomd van de imperialisti sche multinational van Agnelli (de pre sident-directeur van Fiat)". De brand heeft voor een miljard lire (circa 4 miljoen gulden) schade aan gericht. Een onderzoek had aangetoond dat hij op vijf verschillende plaatsen was aangestoken., TURIJN: Een beeld van het blus- singswerk. De Egyptische president, die onlangs zijn heroriëntatie op het westen beze gelde door te breken met Moskou, waarschuwde voor de door hem gesig naleerde Russische wapenleveranties aan Lybië Sadat zei dat de Russen Lybië de laatste tijd voor 11 miljard dollar hypermodem wapentuig hebben gele verd. Hij trekt daaruit de conclusie dat Moskou bezig is Lybië uit te bouwen tot een militair bruggehoofd in de Arabische wereld. Sadat. die gewikkeld is in een per soonlijke vete met de-Lybische leider Khadaffy, zei: „Voor kolonel Khaada- fy ben ik niet bang. Maar als de Russen in Lybië bases zouden krijgen zal ik me genoodzaakt zien mijn hele politiek te herwaarderen". Volgens Sadat ligt het voor de hand dat de Russen in Lybië een eigen spel spelen, omdat de Lybiërs niet in staat zijn dergelijke moderne wapens te hanteren. „Wij hebben de Lybiërs in dertijd zelf opgeleid en we weten dat ze met dergelijke wapens niet kunnen omgaan. Daarom vraag ik u: voor wie zijn die wapns dan wel bedoeld?'" aldus Sadat. De Franse president heeeft Sadat op nieuw toegezegd dat Frankrijk Egypte gaat helpen bij de opbouw van een eigen bewapeningsindustrie. Sadat ver telde dat de akkoorden daarover bin nenkort zullen worden afgesloten. Vandaag zal Sadat nog een gesprek hebben met premier Jacques Chirac, alvorens hij doorreist naar Italië voor een bezoek van drei dagen- In Rome wordt verwacht dat Sadat zal proberen technologische steun te krijgen, ook op het militaire vlak- DRIE KAPITEINS VOOR RECHTER: BARCELONA: Zondag is in Bar celona een massa-bijeenkomst ge houden van de veteranen uit de burgeroorlog en van de "Blauwe divisie". Op de foto een deel van de deelnemers van wie er hier een aantal de fascistengroet brengt. AMSTERDAM (ANP) Voor de Amsterdamse kantonrechter zullen dinsdag 11 mei drie Ne-j derlandse kapiteins terecht moe-1 ten staan die verdacht worden van medewerking aan de pira tenzender Mi Amigo, die buiten de Engelse territoriale wateren in de Theemsmonding ligt. Het gaat hier om verdenking van over treding van een nieuw artikel van lid 2 van de telegraaf- en telefoonwet. Na ratificatie door het Nederlandse pkrje- ment van liet verdrag van Straatsburg tegen piratenzenders werd op 1 septem ber 1974 een wijziging van genoemde wet van kracht, waardoor medewerking van Nederlanders aan Illegale zee-zen ders strafbaar werd. De maximumstraf ls zes maanden hechtenis of een boete van 5000. Onder het drietal dat terecht moet staan bevindt zich de kapitein van de Mi Amigo uit Amsterdam- Via van hem TIJDENS MASSALE DEMONSTRATIES: (Van onze correspondent) MADRID In het weekeinde heeft de politie in Madrid en Barcelona hardhandig ingegrepen tijdens massale demonstraties. Zaterdagavond tussen half zeven en negen uur kwam het in Ma drid tot botsingen tussen manifestanten en de politie. De rege ring had geen toestemming gegeven voor een door de oppositie georganiseerde grote amnestie-betoging. Ondanks dit vert>od kwamen er za terdag rond zes uur toch duizel mensen bijeen op verschillende afge sproken plaatsen ln het centrum var. de stad. Er waren spandoeken en spreekkoren die riepen „Vrijheid, de mocratie en amnestie". De betogers probeerden het verkeer lam te leggen hetgeen hen ook vaak gelukte. Auto's werden dwars over de straat gezet, omver geworpen en in brand gesto- ARABIEREN BOYCOTTEN NEDERLANDSE BEDRIJVEN CAIRO (UPI) De Arabische landen hebben zaterdag besloten om zestien bedrijven uit acht landen, waaronder Nederland, te boycotten omdat ze op grote schaal handel drijven met Israël. Aan het slot van hun tiendaagse confe rentie in Alexandria besloot 'de Ara bische dienst voor de boycot van Is raël'. waarvan alle Arabische landen lid zijn, om de namen van 43 bedrij ven weer van de lijst af te halen, in clusief de 128 dochtermaatschappijen van die bedrijven. De commissaris van de dienst voor de boycot, generaal Mohamed Mahgoeb- zei dat de bedrijven die nu geboycot worden komen uit Nederland, de VS, Groot-Brittannië. Zwitserland. Spanje. Italië en Cyprus. De namen van de bedrijven worden volgens de nieuwe regels die vorig jaar aangenomen zijn, niet bekend gemaakt. Generaal Mahgoed maakte echter een uitzondering voor de British Leyiand. die ook van ae lijst is afgevoerd. De: Leyland-fabrieken mogen in het ver volg 55 verschillende autotypen op de Arabische markt brengen. ken. Vele etalageruiten sneuvel den. De politie, die met veel machtsver toon aanwezig was, greep overal hard handig in. Zij maakten gebruik van wapenstokken en schoten met rubber- kogels. Er vielen rake klappen. Onge veer 200 personen zouden gearres teerd zijn. De politie verhinderde ook dat bekende oppositieleiders zich bij de manifestatie konden aansluiten. Een bijeenkomst van die leiders in het Pallace-hotel werd onderbroken en meerdere personen werden gear resteerd onder anderen de bekende Spaanse filmregisseur Juan Antonio Berdem, de communistische professor Ramon Tamames en de linkse advo cate Francisca SSanquillo. Falangisten VIANEN (ANP-AFP) Het algemeen bestuur van de federatie van jongeren groepen in de PvdA is van mening, dat de rechtse staatsgreep in Argentinië de positie van de Chilenen aldaar uiterst precair heeft gemaakt, aangezien zij wellicht als ongewenste vreemdelingen naar Chili zullen worden teruggestuurd waar hen strenge vervolging wacht Het bestuur kwam zaterdagavond in Vianen bijeen en in een brief aan staatssecretaris Zeevalking van justitie werd erop aangedrongen haast te ma ken met de toelating in Nederland van zes Chilenen. die daartoe al geruime tijd geleden een aanvraag hebben inge diend. Zaterdagmorgen zijn in Argen tinië 35 Chileense vluchtelingen gear resteerd. De Argentijnse regering heeft de vluch telingen in Argentinië vrijdag 30 dagen tijd gegeven om zich bij de politie te melden ten einde niet het gevaar te lo pen uitgewezen te worden. De vluchtelingen moeten zich voor 3 mei melden. Op verschillende plaatsen ln de Argentijnse hoofdstad Buenos: Aires zijn zaterdagochtend de lijken van in totaal zestien personen gevon den. die kennelijk door rechtse terreur- brigaaes om het leven zijn gebracht, zo heeft de politie meegedeeld. Ook in Barcelona was het zondag ochtend zeer onrustig. De gouver neur had hier de aangekondigde mani festatie zowel van rechts als -.-an links verboden. Wel werd daar aan de bond van oud-strijders, allen faiangisten, toegestaan om in een grote hangar van de oude scheepswerven waar ook. het maritieme museum gevestigd is,] de Atarazar.as, een bijeenkomst te] houden. Hier waren ongeveer 5000 mensen aanwezig. Na de bijeenkomst trokken enkele opgewonden jongeren naar het on-1 geveer 500 meter verder gelegen gebouw van de kapitein-generaal. Hier werd door de groep weer met gestrekte armen het strijdlied gezon gen. De politie greep niet in en de stoet werd daarna ontbonden. Bij de oppositie ging bet zondag rumoeriger toe. Duizenden betogers stoorden zich niet aan het manifesta tieverbod en pasten dezelfde tactiek toe als in Madrid. In grote groepen kwamen zij bijeen op verschillende plaatsen en lieten de politie heen en weer rennen. Honderden automobilis ten hielpen een handje door in de straten hetverkeer volledig in de knoop te helpen. Zij versperden de straten en met hun claxons vergroot- ten zij nog de herrie. De meegevoerde spandoeken droegen leuzen als „Vrij heid. amnestie, democratie", „Een on afhankelijk Catalonië". „Leve de repu bliek" en „W'eg met de regering en de Er werd door de politie zeer hard opgetreden. Het aantal gewonden en de arrestaties is nog niet bekend. Rond twee uur zondagmiddag keerde de rust terug. DIJKGRAAF VAN GORSEL VAN HET WATERSCHAP THOLEN: „OPLOSSING IS: SNELLE DICHTING 00STERSCHELDE" THOLEN Dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tho- len constateert dat de kust rond het eiland Tholen extra te leiden heeft door de uitwerking van de versnelde eh-stroom. Die eb- stroom is sinds de afdammingen in het kader van de deltawer ken met 30 pet toegenomen. Hoewel de zeebodem rond het eiland Tholen altijd wel min of meer 'in beweging' is geweest, en ook in het verleden oeveraf - schuivingen en dijkvallen voor-| kwamen, is de kans daarop nu groter. Een spoedige afsluiting I van de Oosterschelde zou de] mogelijkheid van dijkval en oeververschuiving tot vrijwel 'nul' terugbrengen, vindt de dijkgraaf. De heer Van Gorsel wijst er op dat de bodem van de zeearmen Keten, Mastgat en Zijpe, evenals die van be paalde plaatsen in de Oosterschelde, de eeuwen door al 'onrust' vertoonde. Maar de eb en vloed zijn nogal ingrij pend in hun uitwerking beïnvloed se dert op tal van plaatsen in het delta gebied het binnenstromende zeewater meer dijken en dammen op zijn weg ontmoette. Het verschijnsel van oever- afschuiving en dijkval doet zich nogal eens voor bij uitzonderlijk lage eb-l standen, en die cb-standen zijn dus nu| in de loop der jaren mede door del invloed van de deltawerken lager ge worden. Op 19 januari van dit jaar was er nog| een oeverafschuiving onder Stavenisse. bij 'Oud Kempense hofstede' en "Mog- gershil', een 170 meter uit de teen van de dijk. Een 375.000 kubieke meter zand verdween toen over een opper-1 vlakte van 25.000 vierkante meter, het-] geen een verdieping tussen tien en twintig meter tot gevolg had. Eindj vorig jaar, op 9 december, deed zich] een dijkval voor bij Scherpenisse, waar over een oppervlakte van 15.000 vierkante meter een 150.000 tot 200.000] kubieke meter zand verloren ging, en] de diepte eveneens toenam tot onge veer 20 meter. „En dat terwijl de diep- te daar normaal één meter is. behou-; dens de vaargeul dan", zegt de dijk graaf. een punt waar de dijk als het ware| een "bocht naar binnen' maakt, en tus-1 sen twee zinkstukken. Dijkgraaf Van Gorsel is eerlijk genoeg om toe te ge ven dat de dijkvallen zich misschien wel niet hadden voorgedaan, als er in die knik van de dijk aan het begin van deze eeuw ook zinkstukken wa ren gelegd. .Maar zoiets kun je nooit mei zeker- i beid zeggen", aldus de dijkgraaf. .Dijk vallen en oeveraf schuivingen komen meestal toch onverwacht, maar enige1 'regelmaat' is er toch wel: als ze ko-j men dan is het meestal bij zeer rustig weer, na een stormperiode en bij een. zeer lage waterstand". Ophogen: Knik De twee bovengenoemde oeverbescha-1 digingen deden zich allebei voor op| „We mogen niet vergeten zegt de beer Van Gorsel, „dat de Oosterschelde zich steeds meer verdiept en uit- schuurt. Dat is niet het geval met de Westerschelde. Vandaar dat ophogen van de dijken tot deltahoogte daar wel een goed middel is". Maar dat-| zelfde middel vindt de dijkgraaf veel minder geschikt voor het bevorderen van de veiligheid in het Oosterschelde-1 gebied, al geeft hij toe dat ook daar dijkverhoging tot deltahoogte tech nisch mogelijk is. Maar er zal zeer veel grond moeten worden onteigend. We leven oveii- gens gelukkig in een rechtsstaat. Dat betekent dan ook wei dat er lang durige procedures gevoerd zullen wor den. Eer dat aan die dijkverhoging] een feit is. zijn wij al lang dood en be graven". Dijkgraaf Van Gorsel wijst] ook op de slappe bodem, die zich op tal var. plaatsen langs de Oosterschei- de-oevers manifesteert. „Ook dat is een nadeel voor dijkverhoging, maar je kuftt wel iets aan bodem-versteviging doen, en ook bijzonder brede dijkvoe-| ten maken, maar vraag niet wat dat gaat kosten". „Dicht, en liefst zo gauw mogelijk", vindt de dijkgraaf van Tholen zijn (Zie slot pagina 6 kolom 5) I idinw in Engeland gemaakte foto's worden geïdentificeerd. De tw de kapitein van het beyoori schip, do kotter "Maria LovLsa' i Dit vihlp word. toen het in oktober vorig jaar ln de haven van Stellendam op GoereeOverflakkee binnenvoer. In beslag genomen Dt- kapitein C. B zijn vader (bemanningslid) werden door de rijkspolitie te water voor ver- hoor aangehouden. De Inbeslagname ge schiedde in opdracht van de Amster damse officier van justitie, mr. J. H. C Pleters. die belast Ls met de landelijke coördinatie van het opsporingsbeleid voor piratenzenders. De kotter kan ook verbeurd worden verklaard. De derde kapitein, die teretót moet staan heeft ln november vorig jaar toen de Mi Amigo in de Theemsmonding aan de grond liep, vanuit Scheveningen er een ankerketting heengebracht. De actie van de Nederlandse justitie tegen de Mi Amigo geschiedt in nauwe samenwerking met de politie en justi tie in België en Engeland. Van Neder landse zijde zijn er bij betrokken do rijksrecherche in Amsterdam, dt- doua ne-recherche. de rijkspolitie te water en de PTT-opsporingsdienst kiandestio- ne zenders. Een jaar geleden vorderde de Amster damse officier van justitie mr- Pieters bij de rech ter-commissaris in de hoofd- stad een gerechtelijk vooronderzoek orn na te gaan of Nederlanders op eniger lei wijze betrokken zouden zijn of me dewerking verleenden aan de reclame- uitzendingen van de Mi Amigo. Mr Pleters vertelde nog enige disk jockeys 'op de korrel' te hebben. Hij datót niet da- er nu nog Nederlandse firma's zijn a:e via Mi Amigo adverteren. Ook dat valt onder strafbare medewerkings handelingen. JONGEN (13) IN ROTTERDAM MISHANDELD ROTFRDAM J>e Rotter damse politie zoekt nog steeds naar de twee mannen die vrijdagmid dag een 13-jarige jongen tot bloedens toe hebben mishandeld- De politie staat voor een moeilijke taak, omdat nog geen motief bekend is. Het Is overigens niet uitgesloten dat het om een zedenmisdrijf gaat. De 13-Jarige jongen werd vrijdag middag. toen hij op zijn fiets op weg was naar huis. vlak bij het museum Boymans benaderd door een wat ou dere jongen. Die sprong bij hem ach terop de fiets, dreigde hem met een mes en dwong hem naar een bij het museum gelegen parkje te rijden. Daar aangekomen, ging hij er me: de fiets vandoor. In het parkje was een man aanwe zig. die de scholier te hulp schoot. Samen gingen ze achter de jongen me: de gestolen fiets aan. De achter volging eindigde in een leegstaand huis aan de Westzeedijk, achter het mu seum. Daar bleek de scholier :r. een val te zijn gelopen. De fietsendief en ae man bonden hem vast. kleedden hem uit en mishandelden hem- Het slachtoffer had bloedende won den, veroorzaakt door slagen met een ijzeren staaf en striemen op de hals. Verder is hij met brandende sigaret ten mishandeld- De staaf en het touw zijn ter plaatse aangetroffen. Nadat de mannen hem achterlieten, kon de jongen om een uur of zes wegkomen- Hij is in een ziekenhuis behandeld en kon daarna terugkeren naar huis. BROMFIETSER ZONDER SCHRAM NA BOTSING MET SNELTREIN MIDDELSTUM (ANP) De 55- jarige bromfietser W. Kolkwïek uit het Noordgroningse plaatsje St. Annen heeft zaterdag de schrik van z'n leven gehad. Toen hij op zijn bromfiets de onbewaakte overweg bij Middelstum overstak, werd hij gegrepen door een pas serende sneltrein uit Groningen. De trein raakte het vervoermid del nadat ai: een fractie van een seconde eerder de neus van trein was gepasseerd- De brom fiets brak in tweeën en de be stuurder kwam er zonder ook maar een schrammetje vanaf. La ter vertelde hij: „Ik zag de trein pas op het allerlaatste moment aankomen en kon al niet meer remmen. Ik heb toen maar heel vee] gas gegeven". ECHT Drie gewapende mannen aijn zondagmorgen de slaapkamer van di recteur A. .Madelis van het postkantoor in Echt (L.) binnen gedrongen en heb ben de sleutels van de kluis opgeëist. Toen de heer Madelis zei dat deze niet in zijn bezit wanen, kreeg hij enkele harde klappen op het hoofd. Het echt paar werd hierna vastgebonden op het bed. De overvallers doorzochten het hele huis. Ze vernielden de telefoons en namen enkele honderden guldens mee. Het echtpaar kon zich naderhand zelf bevrijden en de politie waarschu wen, De daders zijn voortvluchtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1