Jaap Elburg doet hobby de deur uit PZC schakelt van lood over op het fotografisch zetten Koppensnellers In Berendrecht Hoechst rfscEit even vooruit... hoort MAANDAG AFSCHEID VAN OUDERWETS INDUSTRIEEL TIJDPERK ZATERDAG 3 APRIL 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Onder redactie van Jacques Cats |HnN - Gelezen in de advertentiekolommen van de PZC afgelopen donderdag: te koop of ruilen voor oude munten of postze gels van Nederland, unieke verzameling vingerhoeden, plm. zeventig stuks. Eigenaar van dat krap bemeten huishoudelij ke gereedschap blijkt ene meneer Jaap Elburg te zijn, uit de Jacob Catsstraat in Goes. Waarom wil die man nou ineens van zo'n kostbare verzameling af. Toch niet wegens plaats gebrek. Want zoveel ruimte zullen die zeventig hoedjes niet innemen. „Nou, dat zit zo," zegt Jaap El burg. „Ik heb mijn hele leven lang al van alles verzameld. Maar op een bepaald moment raakte ik aan de sukkel en nu heeft de dokter tegen me gezegd: je moet eens een beetje -van dat spui gaan opruimen. Want je maakt je veel te druk." Zodoende dus. Een unieke collec tie, die vingerhoeden. De medede ling daarover in de advertentie is dan ook beslist niet overdreven. Volgens kenners is het de enige verzameling in Nederland die zo compleet is. Elburg heeft z'n vin gerhoeden van overal vandaan. Ze zijn afkomstig uit Frankrijk, Engeland en Duitsland, maar hij heeft er ook uit Mexico en van BaiL De vingerhoeden .zijn .voor namelijk in zilver uitgevoerd. Maar er is ook een gouden exem plaar bij. „Kijk, dit is een hele bijzondere," zegt Jaap en hij toont me een zilveren vingerhoed met een rode robijn. „Die gaven ze in Zwitser- Allemaal de groeten van Opa Lau. Kent u hem nog? Niet? Dan even het geheugen opgefrist. Opa Lau is een hoogbejaarde in Mid delburg woonachtige meneer, die via een actie in deze rubriek aan de centen werd geholpen voor het bekostigen van een reis naar zijn in Sjanghai wonende doch ter. die hij in geen tweeënveertig jaar had gezien. Wel. die opa Lau maakt het uitstekend. Dat blijkt uit een briefwisseling van de fa milie in Sjanhai met een aan de Zusterstraat in Middelburg ver blijf houdende meneer Foe, bij wie opa Lau vele jaren in huis is gevieest. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat opa Lau na enkele maanden weer naar Ne derland zou afreizen. Maar hij schijnt het bij zijn dochter zo goed naar zijn zin te hebben dat er vermoedelijk van die terugreis niets meer zal komen. Opa wil zijn levensavond verder door brengen bij zijn dochter. En geel hem eens ongelijk. Leerzaam berichtje, voor u ge lezen in het voorlichtingsblad van uw energie en waterleidingbe drijf. Wie de grote vlammen in zijn gashaard, cv ketel of badgei- ser bekijkt kan zich niet voorstel len dat het bescheiden waakvlam- metje, waardoor de vuren wor den ontstoken, ook een gasver- bruiker is. Ontelbare mensen la ten die waakvlammetjes dan ook permanent branden. Dat kost bij na niks denken ze. en het is wei gemakkelijk zo'n eeuwige lucifer bij de hand. Maar die eeuwige lucifer is een gasdiefje. Het waaicvlammetje van een geiser gebruikt bijvoorbeeld per jaar ISO kubieke meter aardgas. Tegen hel meest gangbare tarief omge rekend kost dat zo'n zesentwintig gulden per jaar. Wie ook nog een waakvlam in zijn gaskomfoor heeft zitten, mag dat bedrag ver dubbelen. Alle miljoenen waak vlammetjes bij elkaar slobberen jaarlijks ongeveer een miljard kubieke meter op. En? Bent u nog zonder kleerscheuren door die eerste april heen gekomen? Of werkt u toevallig bij Hoechst waar naar ik hoor hele drommen medewerkers niets vermoedend ln een 1 april val zijn gelopen die eind redacteur Arnold Parre van het personeelsblad had uitgezet. Hoechst denkt vooruit, zo propageert het Vlissingse bedrijf steeds in de advertenties. Blijkens de mededeling in het personeelsblad had Hoechst nu eens een keer extra vooruil gedacht voor de eigen mensen. Toerend door dc polders hij Ril land. het spoor volgend un de Schelde-RIJnverhlndlnK richting Antwerpen belandde Ik afgelopen zondag via Os send recht ln hel Belgische Berendrecht. waar Ik op hel marktpleintje «tuitte oip een folkloristisch schouwspel dat enige gelijkenis vertoonde met het rindrijdersgebeuren. Zij het dan dal er daar in den Bels. geen mannen te paard onder een galg door reden cm er de ring te steken maar op eer. ruk te geven aan de kop van eer. ondersteboven hangende dode gans. Een beetje macaber volks gebruik. Vroeger was het anders plezanter, vertelde me een van de organisatoren. Toen hing er een levende gans aan de galg. Maar da? mag nu niet meer van de diereftbescherni'og.'Om ervoor te zorgen, dat d ewedstrijd nie'. in één flinke ruk aan het ganzenekje is bekeken, wordt het dode bees' in een netwerk verpakt. Om de zoveel beurten beklimt een plaat- knippen, üoemt om Om •mies uitgeloofd. De winnaar die er me: de kop van door gaat mag die premie opstrij- r:.e afgelopen eecr.iwlntig dui- e plaatselijke land cadeau wanneer de dienster ging trouwen." Vingerhoeden verzamelen is een vrij zeldzame hobby,'' zo verteic Elburg. .Dat komt omdat er bij na niet aan ie komen is. Ikzelf heb mijn collectie opgebouwd door steeds maar te ruilen. Het heeft zeverentwintig jaar ge duurd voor ik deze verzameling bij elkaar had. aanmeldt. Het de vingerhoeden of postzegels. Wie de kopen zal rekening moeten hou den met een uitgave van enkele duizenden guldens. De afdeling produk'.on wk keiing van ene dr. Rümcke (?j zou een nieuw produkt het levenslicht hebben laten zien: een stofvrij broodtrommeltje, die gratis ter beschikking zouden komen van de Hcecost-personeelsledeo. Maar men diende er wel vlot bij te wezen, zo stond in het perso neelsblad te lezen, want bij een zusterbedrijf in Italië waren alle uit te geven trommels binnen een uur weg. Dat was dus donderdag rennen geblazen- Iedereen wilde wel zo'n trommeltje hebben waarin het breood zeven dagen oven vers kon blijven- Por. ter Deurwaarder had het er druk mee. Er was zelfs een werkne mer, die voor de hele afdeling broodtrommeltjes kwam inslaan. Hij had er een kruiwagen voor mee gebracht. Maar dat ging niet door. Er werd bepaald dat teder afzonderlijk om zo eigen trom meltje moest komen. En omdat men op enkele andere plaatsen in het bedrijf enige administratieve handelingen moes? verrichten was het al gauw een gedraaf van c'e ene na de andere post. Arnold Parte over die geslaagde april g-ap: hel mooie was dat er zlfs ook kritische stemmen waren te beluisteren van personeelsleden die zich afvroegen of Hoechst soms begonnen was met het voe ren van een ander beleid, want er werd zowaar eens een keer wat weggeven! En dat was men niet gewend. In de laatste vergadering van de ondernemersraad van Hoechst had de voorzitter nog meegedeeld dat het niet de bedoeling is om in het Vlissingse bedrijf tegen gereduceerde prijzn eigen produk- ten aan te bieden. Bij de foto: Portier Deurwaar- d°- met zo'n slofvrijbroodtrom- dal donderdag de inzet van een aprilgrap. VLISSINGEN - Maandag aan staande zal bij de Provinciale Zeeuwse Courant, gevestigd in de panden Walstraat 56-60 te Vlissin- gen, worden overgeschakeld van loodzetten op fotografisch zetten. Daarmee doet bij de PZC een nieuwe techniek zijn intrede, die de laatste jaren al bij tal van dagbladen is ingevoerd. Het loodzetten kan worden be schouwd als een ouderwetse in dustrieel gerichte produktie, die gebeurt op zetmachines welke in de loop van honderd jaar wat uiterlijk betreft nauwelijks zijn veranderd. De overstap naar foto grafisch zetten - kortweg fotozet- ten genoemd - betekent een aan passing aan een moderne tijd, waarin met name de in de laat ste jaren sterk verbeterde com municatietechnieken beter tot hun recht komen. Een half jaar geleden is geleide lijk met de overschakeling begon nen- Eerst mondjesmaat met één advertentie)pagina per dag, ge- gina's, de t.v.-, de beurs- en de men? dagelijks alle advertentïepa- leidelijk opgevoerd tot op dit mo- sportpaginars), alsmede de sportbijlage op maandag De volledige overgang houdt in, dat de krant van dinsdag 6 april a.s. geheel zal bestaan uit op TK In de nacht van zondag op maan dag zal de batterij looazetmachi- nes in het pand Walstraat 56 na enkele laatste uren van intensieve arbeid voorgoed tot stilstand ko men. Op dat mment komt voor de PZC een eind aan een grafi sche periode, waarin de eerste gang van het technisch vervaaröi- van de krant begon bij de 'es. die de e< de driftig gende zetmachine - bestaande uit een ingenieus in elkaar grijpend samenspel van vliegwielen, rader tjes en andere onderdelen - wer den 'uitgespuugd' Verdwenen zijn dan ook de pagi na-grootte ijzeren vormen, waar in al die loden zetregels keurig in kolommen werden gerangschikt om zo het paginabeeid te vor men. Evenmin zal ooit weer te horen zijn dat typische tikkende geluid van vallende matrijzen, ka rakteristiek voor de loodproduk- tie. In de plaats daarvan komt een laboratorium-produktie. waarin elektronica en chemie een ruime plaats innemen. Voor het lood komt het filmzetsel in de plaats, niet zwaar en heel wat schoner Waar tot nu toe de opmakers met lood komen aandragen en dat vernuftig in de pagina's rang schikken, werden straks stroken fotozetsel geproduceerd - een soort fotokopie die op een pagi na-vorm worden ingeplakt. Een maal compleet wordt de pagina in zijn geheel gefotografeerd (het procédé bij lood in deze fase is het zgn- pragen, een pagina grootte kartonnen matrijs ma ken). vervolgen s wordt door middel van een speciaal chemisch procédé een pagina-grootte wat je zou kunnen noemen nylon-af druk gemaakt, geschikt om op de rotatiepers te worden bevestigd. In deze fase wordt bij het lood zetten een pagina-stype van lood gemaakt, in de vorm van een Een fotografische zetmachine, ge voerd door ponsbanden. halve cirkel, gereed voor gebruik op de pers. Het overgaan op fotozetten maakt hei mogelijk tegelijkertijd een aantal kleine wijzigingen in de krant door te voeren, die evenwel het totale beeld van ae krant, zoals dat elke dag bij de lezer overkomt, weinig zullen ver anderen. Een aantal zaken, zoals met name de rubrieksaanduiding, wordt wat meer 'gestroomlijnd' De redactionele, technische en ad ministratieve staf van de PZC :s er van uitgegaan, dat het beeld zo weinig mogelijk mag afwij ken. Zo is bijvoorbeeld gekozen voor vrijwel dezelfde letters en koplet ters. Met name in de "bekopping' wordt het aantal mogelijkheden uitgebreid. Zoals trouwens het gehele procédé van fotografisch zetten de krant - zeker als men eenmaal is ingespeeld - produktie- technisch meer mogelijkheden biedt- Nog zijn ze m bedrijf, de ouder wetseloodzetmachines bij de PZC. Met ingang van maandag aanstaande zullen deze loodzet machines worden vervangen door elektronisch gestuurde fotografi sche zetmachines. TILBURG DEN BOSCH BREDA EINDHOVEN DEN HAAG Heuvelstraat 44 SCHAPEN markt 17 Eindstraat 14 Demer 16 Spuistraat 44-46. Lts Viissingen naar finale veiligheidswedstrijd VLISSINGEN' De lts van Viissin gen is doorgedrongen tot de finale van het landelijke veiligheidswedstrij den, georganiseerd door het Veiligver- keersinslituut in Amsterdam- De Vlis singse scholieren bereikten dat resul taat tijdens de halve finale in Eindho ven- Het andere Zeeuwse team. drie leer lingen van de lis i:i Terr.euzen. heef: ae finale niet bereikt- He: eindigde in Eindhoven op de zesde plaats- Viissin gen werd derde. De halve finale is gewonnen door de lts van Bmnssuxn. Verlichtingsactie ANWB te Zierikzee ZIERIKZEE De ANWB houdt van dinsdag tot en met vrijdag een ver lichtingsactie te Zierikzee. Het ANWM-team, dat gratis de autover lichting controleert en bijstelt, ls ge stationeerd op T)e Balie' te Zierikzee. Het mobiele verlichtLngscontrolestati- on is dinsdag open van 's middags twaalf uur tot 's avonds half acht. De overige drie dagen kan men er terecht van 's morgens negen uur tot 's avonds half acht. Examen ZIERIKZEE De heer C P W. Blokpoel te Zierikzee slaagde aan do technische hogeschool :e Delf-, voor bet examen elektrotechnisch trrze- Nieuwe stikselmotieven die uw figuur ongekend geeft: sportieve, gracieuze en leugdïge. Zeer verfijnd handwerk in een superieure handschoenzachte leerkwalïteiL u w* de vrouw die alles van bont weet voor bootmantels Dora van de Ven maakt verouderde bontmantels weer helemaal eigenti|ds Het wordl een nieuw dat u weer vele iaren met plezier draagl en terecht met trots!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9