D7P 4 MONTEDISON: 'Venetië toetssteen voor milieu-beleid' DREIGENDE SCHEURING IN WESTDUITSE SPD Bitterzoete suiker Zo hier en daar zie je ze nog wel eens staan De suikerpotjes, gevuld met een vuil witte, grof-korrelige. klonterachtige substantie - rietsuiker. Rietsuiker is enige jaren lang een geliefd pscudo-progressief stokpaardje geweest in alter natieve kringen. Onder de slagzin 'Riet of Biet' werden zogenaamde harde waarheden den volke kond gedaan, werden pamfletjes verspreid, werd rietsui ker in grauwe zakken verkocht In de derde wereldwinkels en werden de WesHCuropese bietentelers achteloos In de hoek geveegd, tezamen met an riere overbodige zaken en bevolkingsgroepen Het is overigens merkwaardig stil geworden rondom de rietsuiker-werkgroep (Shaloom) onder aanvoering van Piet Reckman. Het tijdelijk overschot aan suiker in de beginjaren van zeventig keerde al heel gauw om in een groot tekort aan suiker op de wereld markt. Het was toen weer, zoals lang daarvoor, riet én biel. Ja zelfs werd van overheidswege dc suikerproduktie fors gestimuleerd Exit Piet Reckman met zijn discipelen van het suikerflfont. Enkele van zijn meest enthousiaste volge lingen in de diaspora hebben zich momenteel weer om de leider heenge schaard - gedeeltelijk in VARA-verband. Het motto is nu - maatschappij om vorming Da's best vinden wij. als ze maar mei. hun banden en monden van de Kinkerproblemen afblijven. Los van riet zijn er namelijk al genoeg problemen rondom de suikerbietenteelt in dc EEG Suiker is een van de gegarandeerde UiiKlbouwprodukten. De prijzen worden dus over ons aller hoofden heen op niet geheel demokratische wijze vastgesteld (de EEG funktioneert nog steeds niet als demokratisch geheel en het Europees parlement is een advies-club». Een ieder die zijn krant regelmatig doorneemt, weet dat van alle ambtelijke regelingen de EEG-mensen de onbetwiste koningen zijn van het kreèrcn van de meest afschuwelijke, ingewikkelde en ondoorzichtige systemen en regelin gen. Een regeling schijnt daar pas haar fiat te krijgen als ze zo gekompliceerd is .samengesteld dat iedere EG-burgcr na het lezen van de eerste regels met grote afschuw deze lektuur van zich afwerpt. 13e suikerregelingen vormen daar helaas geen uitzondering op. Je komt wel- eens een belanghebbende, een boer tegen die zo grofweg de essentie van de suikerregeling kent, maar veel zijn het er niet. Op kwaje dagen ben je wel eens geneigd te denken dat zulks wellicht de opzet, is geweest van de samenstellers, maar dit is natuurlijk niet waar. het zal wel gewoon een kwestie zijn geweest van de oogkleppen der specialisten (noemen ze dal geen vak-idiotisme?». Toch is het van erg veel belang dat iedereen weet hoe de regeling in elkaar zit. Zeker deze weken Eind april, begin mei. moet Nederland, moet de Nederlandse re gering beslissen op welk EEG-suikersysleem ze wil overstappen. De keuze heeft direkte gevolgen voor de boeren, zeker voor de Zuid-Westelijke akker bouwers Vandaar dat de landbouworganisaties extra-vergaderingen beleggen om in de suiker te duiken. Vandaar ook dat een paar dagen geleden een uitge breid artikel in deze krant stond over de bietenteelt. Het bewuste artikel is geschreven naar aanleiding van een perskopferentie op touw gezet door hel. dynamische Oost Zuid-Bevelandse duo Karei van Nieuwenhuyzen en Miel van Hoolegem. Dit, agrarische twee-span dat vorige jaren voor spattend vuurwerk zorgde, heelt de afgelopen winter hard gestudeerd (in het verband van een vereniging van bedrijfsvoorlichting) op verscheidende aspekl.cn van dc bleten- teelt. Een beknopt en helder rapport was liet resultaat. Zeer waardevol werk vanuit de aktieve praktijk. De drie Zeeuwse Landbouworganisaties hebben ingehaakt op dit initiatief en gezamelijk gaan ze nu maandagavond a.s zoveel mogelijk boeren optrommelen in het Dorpshuis van Kruiningen om daar exact te vertellen hoe de suiker-vork in de steel zit. IN iet exact, maar ruwweg en versimpeld komt de EG-suikerregeling op het volgende neer. Er worden door dc EG vijf prijzen voor de suiker berekend te weten 1. een garantieprijs voor 'vette* suiker, een goede tachtig gulden. 2. een garantieprijs voor zogenaamde halfvette suiker, bijna zestig gulden. 3. een in- i erventleprijs voor suiker (ƒ112.-). 4. een richtprijs voor wit-suiker (het ver werkte produkt) bijna 120.- 5. een drempelprijs. het opstapje voor handel met derde landen. Naast deze ingewikkelde prijsvorming, wordt er een sys teem van toewijzingen per land gevolgd, met verschillende garanties de zgn quota. Er is een A-qutum (vette suiker 86.- voor de boer per ton bieten) en B-quotum (halfvette suiker 61.- per ton bieten) een een C-quotum (wereld marktprijzen, zeer schommelend). Een goede EG-regeling bestaat uit drieën, dus bij deze quota kan nog gekozen worden uit twee verschillende systemen, het zgn. mengprijssysteem en het zgn. kontraktenstelsel Bijna ieder land in de EG hanteert het kontraklstelsel Nederland tot nu toe niet: wij gebruiken het mengsysteem. Een ingewikkelde rekensom (die ik u besparen zal) wijst echter haarscherp uit dat een kon Irak tcnstelscl voor onze bietentelers - vooral in het Zuid-Westen minder nadelig is. IVLinder nadelig ja. want diezelfde rekensom wijst uit dat bij een optimale toepassing van het kontraktenstelsel en met eliminatie van minder gunstige bijverschijningen voor 75 proc van de te oogsten oppervlakte aan bieten en opbrengst gehaald kan worden voor nog geen vierduizend gulden per hectare. •De produktiekosten per ha zijn vandaag de dag echter bijna vijfduizend gul den. De 900.- verschil moet of uit de (wereldimarkt komen of uit gunstiger 'abrieksresultaten. Beiden zijn van te voren echter volstrekt onvoorspelbaar pat maakt, voor de boeren de smaak van de suiker nogal eens bitter-zoet. Mr. Gerard W. Smallegange terzake ZATERDAG 3 APRIL 1976 VENETIË - Detail van het uitgebreide systeem van afvalwaterbehandelings- instaOaties bij Montedison. iFotoPZCi opinie en achtergrond Van onze redacteuren Kees Cijsouw en Kees van der Maas). VENETIÈ (Porto Marghera) - „Op 23 mei treedt voor Venetië een aparte wet op de waterveron treiniging in werking. De eisen voor lozingen daarin zijn voor een reeks van stoffen wel vijf keer zo streng als in andere Italiaanse wetten. We zijn hier op ons Montedisonindustnegebied aan de lan- gune van Venetië bezig met een grootscheeps programma van maatregelen om aan alle voorwaar den te kunnen voldoen". Prof. dr. Zillio Grandi. hoofd van de afdeling milieubescherming en re search bij Montedison en hoogleraar ecologie aan de universiteit van Padua. wil dat de industrie in Venetië een faire kans krijgt om te bewijzen dat zij het serieus neemt met de milieuvraagstuk ken. Maar hij verlangt dan wel, van de overheid (nationaal en plaatselijk) dat zij haar verantwoor delijkheid erkent en de industrie exact voorschrijft wat er wordt verwacht. Het oude Venetië dat de laatste jaren in zijn historische erfenis aan architec tuur en ligging haast evenveel proble men kent als bezoekers die er bewon derend komen rondkijken, heeft er een bijzonderheid bij gekregen: het is een ecologische puzzel van formaat gewor den Oorzaak: Venetië heeft kort na de tweede wereldoorlog een poging on dernomen om als stad van internatio nale allure 'mee' te kunnen komen in de moderne industriële maatschappij. En het had dat eigenlijk niet moeten doen. De feiten van vandaag zijn dat de stad van de gondels en de San Marco midden in het water, autoloos en alleen bereikbaar over een smalle dam. een immens (petrol chemisch in dustriegebied op de lip heeft gekregen met daaraan vastgebouwd een naar geestige slaapstad van niet minder dan 25.000 inwoners. Mestre. Die combina tie moest op de lange duur wel ver keerd uitpakken. En dat is dan ook gebeurd. Jaren achtereen hebben de Italiaanse overheid, de industrie en tegelijk ook de bevolking niet al te zwaar getild aan kwesties als water- en luchtverontrein iging. Intussen groeide het industrie gebied met Montedison als belangrijk ste vestiging (momenteel rond 15.000 werknemers) almaar verder uit. De na bijgelegen stad deed het zelfde Enkele jaren terug begon plotseling iedereen te beseffen dat het met de milieupro blemen niet langer kon zoals het, ging Het water in de lagune (geen zee, geen meer. maar iets er tussenin) was door alle vrijwel ongezuiverde lozingen zo verontreinigd, dat uitsluitend hard in grijpen nog een oplossing zou kunnen bieden. De luchtvervuiling (vooral zwaveldioxyde) was er te vergelijken met die in het Rijnmondgebied. Vooral de onderlinge beïnvloeding van de meer dan honderd grote en kleine fa brieken en uitstoot, van energiecentra les en huisverwarmingsinstallaties in de atmosfeer zorgde gaandeweg voor een opeenstapeling van problemen. Mikpunt De Porto Marghera-fabriek van Mon tedison kan worden gerekend tot. een van de'grootste petro-chemische com plexen in Europa. In 1951 is het er al lemaal begonnen: met de produktie van chloor, acetyleen en polyvmylchlo- ride (pvc). In de jaren daarna werd er koortsachtig uitgebreid en in 1969 kwam er de bouw van een omvangrijk petrochemische afdeling bij Niet alleen in Italië zelf maar ook in ternationaal is het achteraf bezien on gelukkig gesitueerde industriegebied aan de Venetiaanse lagune mikpunt van felle milieubeschermingscam pagnes geworden. Montedison heeft Rinneii een maand denkt het Ita liaanse chemische concern Monte dison een beslissing te nemen over de vraag oi' het zich al dan niet zal vestigen in het Sloegebied bij Vlis- singen. Wat is Montedison precies voor een bedrijf? Met welke 'filosofie' op het gebied van de milieubescherming kijkt men er naar dc toekomst? In boever heeft Montedison afgere kend met de fouten uit liet verle den? VENETIE - 'Persoonlijke' meetappa ratuur voor personeel in de PVC- fabriek van Montedison. Volgens een overzicht van gegevens heeft men in deze fabriek de concentratie waaraan het personeel kan worden blootgesteld teruggebracht tot 1 ppm tl deeltje per miljoen deeltjes luchtpzc l zich ten doel gesteld om - zoals prof. Grandi ons zei - „Porto Marghera toetssteen van een ecologische ver plichting aan onszelf en aan de samen leving te laten worden." Hoe men dat denkt te bereiken? Grandi. „Door het bedrijfsleven me teen een actieve rol te laten spelen. De afgelopen paar jaar zijn we daar toch wel aardig in geslaagd. De kwestie van de waterverontreiniging bijvoorbeeld is veel te lang verkeerd beoordeeld. Voor de lagune werden maatstaven aangehouden zoals die gelden voor een meer. Dat was een kapitale fout. Het gaat om een bijzonder gevoelig gebied met heel aparte eigenschappen en in gewikkelde problemen. We hebben te maken met, drie soorten afvalwater: 1 huishoudelijk. 2 industrieel, 3 agra risch. Het is erg moeilijk die van elkaar te scheiden en enig doorzicht in de vraagstukken te krijgen. Toch geloof ik dat het nog het gemakkelijkst zal zijn om de bronnen van het industrieel af valwater op te sporen en te zuiveren." Prof. Grandi vertelt over de oprichting van een drietal consortia, samenwer kingsverbanden tussen de industrieën onderling en het bedrijfsleven met de overheid. Eén ervan heeft zich twee jaar terug voorgenomen om alle vraag stukken van het industrieel afvalwater op te lossen via een complete behande ling (een zogenaamde tweetrapszuiver- ing: aan de bron en voorafgaand aan de lozing). Daarvoor is een grote wa terbehandelingsinstallatie in aanbouw. PZC-redacteuren Kees Cijsouw en Kees van der Maas hadden in Ven etië een interview met prof. dr. Zilio Grandi. de milieuspecialist van Montedison. Toekomst-filosofie (3) In een serie van vier reportages vandaag aflevering 3: 'Venetië, toetssteen van een ecologische ver plichting'. die 2000 kubieke meter per uur aan ca paciteit heeft. Daarnaast is er .een uit gebreid systeem van speciale behande ling van verschillende soorten afvalwa ter met aparte problemen. Een ander consortium ln het gebied van Venetië houdt zich bezig met de opbouw van een systeem voor de behandeling van het huishoudelijk en agrarisch afval water. Beide organen voeren volgens prof. Grandi een naar de overheid en het publiek volkomen open beleid. De bereikte resultaten kunnen ter discus sie komen. Meetnet Belangrijk in het hele proces van een bezinning op de milieubescherming in Porto Marghera is ook dat een grote serie verouderde chemische en petro chemische fabrieken is gesloten en vervangen door nieuwe. Prof Grandi is er dan ook van overtuigd dat Monte dison langs deze weg het probleem van de luchtverontreiniging onder de knie zal krygen Hij troont ons mee naar de centrale post van het uitgebreide meetnet op de luchtverontreiniging dat Montedison destijds heeft opgezet en dat nu in beheer is bij het derde cónsortium op het terrein van de mi lieubescherming Met een door Philips ontworpen systeem van permanente bewaking via monitoren, die op een computer zijn aangesloten meet men op '21 verschillende plaatsen de zw'aveldloxyde-concentraties als 'aan- duider' van de totale luchtvervuiling. Kort geleden is een mobiel laborato rium aangeschaft en bovendien wordt uitgebreide studie gemaakt van de uiU zonderlijke metereologische omstan- VENETIË - Het meetnet luchtveron treiniging dal een consortium van in dustrieën heeft opgebouwd: rechts de lagune met de oude stad Venetië, links hel industriegebied Porto Marghera en de 'slaapstad' Mestre. digheden in het gebied van Venetië. In de laatste drie jaar is het zwavelpro- bleem in de lucht tot de helft terugge bracht. meldt Grandi ons. Het verwijt dat de industrie verantwoordelijk zou zijn ivia vuile lucht) voor aantasting van de historische gebouwen in het oude Venetië wijst Grandi veront- waardigd van de hand. „Daar is geen enkel bewijs van geleverd; met even veel recht zijn een serie andere bron nen voor dit vraagstuk met de natte vinger aan te geven." Pvc en kwik En dan de specifieke problemen, waar over de laatste maanden in Zeeland nogal te doen is geweest: de polyvi- nylchloride (pvci-produktie en de eventuele uitstoot van kwik Met grote stelligheid beweert prof Grandi dat Montedison in Porte Marghera het kwikvraagstuk volledig heeft opgelost. „In het verleden hebben we op dit punt moeilijkheden gehad met een erg oude fabriek. Maar die is al geruime tijd ge sloten. We werken nu met een systeem, waarbij het kwik wordt teruggewon nen; in de lagune is het kwikgehalte practisch nul. Trouwens, de nieuwe wet legt voor kwik een grens aan van 0.005 ppm (pars pro million). Vergelij kingen met Minimata in Japan (waar zich destijds ernstige kwikvergiftigin gen voordeden. vdM) liegen in de orde van grootte van die tussen een muis en een olifant." In de vrij nieuwe pvc-fabriek in Porto Marghera werkt Montedison met nogal opvallende technieken: snuffelaars VENETIË - Mobiel laboratorium voor het opsporen van bijzondere proble men op het gebied van de luchtveron treiniging in het industriegebied Porto Marghera. Foto PZC voor stofvangst houden de geheel open gebouwde fabriek doorlopend onder controle. Lekverliezen en andere bron nen. waarvan (pivc-concentraties zou den kunnen vrijkomen, worden zo snel opgespoord en verholpen, Grandi: „Dat blijft namelijk het moeilijkst, het vinden van dc bronnen. Wij gaan hier veel verder dan de vage suggesties van de Italiaanse regering. Bij de PVC- produktie volgen we de ontwikkelin gen in andere landen (de Verenigde Staten. Nederland. België) op de voet. Onze fabriek in Venetië - te midden van een groot industriegebied en in een dichtbevolkte streek - moet in dit opzicht een voorbeeld worden Met de aanpak van de saneringsmaat regelen in Porto Marghera bij Venetië en een royale, moderne lay-out van een fabriekscomplex in het uiterste zuiden van Italië, in Brindisi, laat Montedison zien dat zij het vermogen bezit om in de milieu-discussie van vandaag naar oplossingen te zoeken. Beide chemische complexen zijn min of meer vergelijkbaar met de voorlo pige plannen die het Italiaanse con cern voor zijn nieuwe vestiging in Noordwest-Europa heeft. En een man als de vrij zelfstandig opererende 'ei gen' milieu-specialist Grandi gaat de confrontatie niet uit de weg. (Van onze correspondent) KEULEN - Vijf maanden na het partijcongres in Mannheim en zes maanden voor de Bondsdagverkiezingen dreigt er in de Westduitse sociaal democratische partij van Willy Brandt en Helmut Schmidt een noodlottige scheuring te ontstaan. De in Mannheim gedemonstreerde eenheid en saamhorigheid van een grote volkspartij als de SPD is nergens meer te bespeuren. De linkervleugel, aangevoerd door de strijdlustige voor zitster van de jeugdorganisatie van de partij, de Jong-Socialiste Heide-Marie Wieczorek-Zeul - „ik ben een radicale" wil een andere partij dan de oude SPD'ers als Helmut Schmidt en zijn vrienden zich voorstellen en waarvoor velen van hen ui het verleden zwar persoonlijke offers hebben gebracht. Voor het eerst werd de kloof zicht baar toen de zware onenigheden in de Munchense SPD aan het daglicht tra den. Het geschermutsel van de radi cale linkervleugel tegen de rechtse groepering rond de Munchense burge meester Kronawitter werd zo meedo genloos gevoerd, dat Kronawitter hulp zocht bij de Beierse CSU. Het SPD- partijbestuur in Bonn reageerde met ongekende heftigheid. Partijvoorzitter Willy Brandt sprak van schandalige toestanden. Hij wilde er naartoe, doch zijn Munchense partijgenoten wilden hem niet ontvangen en Brandt zag zich genoodzaakt, zijn plaatsvervanger, de minister-president van de stadstaat Bremen, Hans Koschnick naar de Beierse hoofdstad te sturen om de strijd te slechten. Maar ook Koschnick, die bekend staat om zijn eerlijkheid en politieke kwaliteiten, is het niet gelukt. Minder erg. maar evenmin veel beier is de situatie in Frankfurt. Luebeck en Hannover Links en rechts praten niet. meer met elkaar. Veel meer geschokt, dan door deze lokale ruzies werd het partijbestuur echter door de oprichting van een vereniging van oud-SPD'ers die de naam van een groot Duits sociaal-democraat in haar vaandel voert. Fritz Erler. Het „Fritz Erler- genootschap" telt al meer dan 2000 le den en steekt zijn afkeer tegen extreem linkse filosofieën verkondigende scherpslijpers en volksfrontsympathi santen niet onder stoelen of banken (Fritz Erler was een van de bekwaam ste politici van de SPD in de jaren zes tig en vader van het zogenaamde Godesberger-program, waarin in na volging van de PvdA de marxistische ideologie overboord werd gezet. De SPD werd toen voor veie r.ict- socialisten een aanvaardbaar alterna tief voor de CDU en bracht haar uit eindelijk aan de macht). Schumacher Fritz Erler. onder de nationaal- socialisten in het concentratiekamp beland, is de uitvoerder van het testa ment dat zijn grote voorbeeld en op richter van de naoorlogse SPD. Kurt Schuhmacher. heeft achtergelaten. Schuhmacher keerde zich fel tegen elke samenwerking met de communis ten en keurde deze af op straffe van uitsluiting uit de partij Het Fritz Erler-genootschap heeft invloedrijke sympathisanten, zoals de tweede Bondsdagvoorzitter Hermann Sühmidt-Fockenhausen en de minister van justitie Hans Jochen Vogel, die als vroegere burgemeester van München de situatie m deze stad aan den lijve ervaren heeft. In aantekeningen van een bijeen komst heet het. dat de radicalen in de SPD door infiltratie hun positie probe ren te vestigen en de partij in hun greep willen krijgen „Derhalve is een omvattende coördinatie van de gema tigde krachten, zij die de vrijheid en li beraliteit verdedigen binnen de SPD geboden" Bij de leden van het Erler- genootschap horen mannen en vrou wen, die men tot de trouwe partijgeno ten kan rekenen. Velen van hen wer den vanwege hun gezindheid in de na- zityd en na de oorlog ook nog in Oost-Duitsland vervolgd, toen zij der tig jaar geleden weigerden lid te wor den van de socialistische eenheidspar tij Duitsland, een door de communis ten met steun van de Russen bedreven samensmelting van de SPD en KPD tot een socialistische eenheidspartij. Een aantal Oostduitse sociaal democraten zijn toen naar het Westen uitgeweken Tydenseen bijeenkomst werd verklaard, dat er binnen de SPD in sommige gebieden geen discussie meer mogelijk is. „Wie zich verzet tegen linkse extreme en neo marxistische opvattingen wordt afge blaft of-zoals in Frankfurt gebeurt-hun houding tegenover het partijbe stuur. weliswaar ook niet bepaald ple- SPD'ers zich terug, zwijgen en interes seren zich niet meer voor partijwerk zaamheden. De links-extremisten ver tegenwoordigen diametraal tegenover gestelde grondbeginselen. Ze weten al les beter en brengen het op intolerante wijze aan de man" Dc SPD waar zij nog lid van willen zijn is dc partij van Helmut Schmidt. De naam van Willy Brandt, die tegen over de Jong-Socialisten ruimere op vattingen heeft, wordt niet meer ge noemd. Willy Brandt vindt de contro verses binnen de Jong-Socialisten en hun houding tegenover het partijbes tuur weliswaar ook niet bepaald ple zierig, doch hij meent, dat men niet de ogen kan sluiten voor ontwikkelingen, die in buurlanden als Frankrijk en Italië al begonnen zijn. Weliswaar heeft hij inmiddels officieel verklaard, dat ook hij tegen een samenwerking met com munisten is. maar het klinkt op dit ogenblik niet erg overtuigend Voor de verkiezingsstrijd is deze ontwikkeling een zware belasting. Een nog meer naar links georiënteerde SPD is voor de liberale coalitiepartner, de FDP. onaanvaardbaar. De liberalen hebben nu al grote moeite om in de deelstaten de rechter partyvleugel voor de huidige coalitie te behouden. Hannover is daar een sprekend voor beeld van. Een uit de verkiezingsstrijd verzwakt naar voren komende SPD is voor de FDP beslist geen partner waarmee in moeilijke tijden tegen de christen-democraten te regeren valt. Lukt het bondskanselier Schmidt, niet, de links radicale elementen in zijn partij tot de orde te roepen, dan staat dc eenheid van de partij en daarmee de macht in handen van de SPD-FDP op het spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4