PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERVALLERS ONTSNAPT NA VLUCHT MET BOOT Europese verkiezingen in 1978 weer onzeker Zeeuwsvlaamse benzinepomphouders merkten nog weinig van prijsstijging Buit van ruim 6 ton uit hoofdkantoor van gemeentegiro in Amsterdam: Conjunctuur herstelt beter dan verwacht de krant van zeeland vandaag in de krant GEEN OVEREENSTEMMING IN LUXEMBURG OVER AANTAL PARLEMENTSZETELS: Elf arrestaties na treinroof 219e jaargang no. 80 Zaterdag 3 april 1976 AMSTERDAM De drie overvallers die vrijdagmorgen een overval hebben gepleegd op het hoofdkantoor van de gemeente giro In Amsterdam, waren gisteravond nog steeds voortvluchtig. Achter een gordijn van opspattend water heeft het drietal zich in een witte speedboat uit de voeten gemaakt met een buit van ruim zes ton. De overvallers voeren na de roof het IJ op en sprongen in de Mer- curiushaven (aan de zuidkant van het IJ) in een gereedstaande auto. De politie, die in een groot gebied rond Amsterdam in staat van alarm werd gebracht, maakte bij haar jacht op de overvallers behalve van patrouilleauto's ook gebruik van vliegtuigen. Met de bankbiljetten in minstens écn plastich vuilniszak bij zich wisten zij via een wilde rit door de Coentunnel naar de kop van Noord-Holland de politie van zich af te schudden. Het drietal kwam de hal van het girokan toor schietend met stenguns binnen. Verscheidene personeelsleden spron gen in pure angst uit de ramen. Eén meisje raakte door de val van drie meter die ze daarbij maakte, wond. De snelle motorboot was b Oeververbinding Minister van financiën Duisenberg geeft de Vaste Oeververbinding Westerschelde nog (steeds) geen ■wij baan (pagina 2); Kanon Het vissersvaartuig Br. 14 uit Bres- kens viste een hoogbejaard en bo vendien gewichtig kanon op (pa gina 2) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9, 12, 13 en 14. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 3 en 11. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 15. Radio en televisie op pagina 31. Financieel nieuws op pagina 33. En in de :aterdagkrant 'INTER' pag. 19: Voor de interview-serie sprak onze Haagse redac teur, Dolf Snel, met dr. Jan Terlouw, fractielei der D'66. PASEN pag. 20: Op de jongste assemblee van de Wereldraad van Kerken vormde een voor stel om Pasen op een vas te datum in april te zet ten, een punt op de agen da. In de rubriek 'Be woonde Wereld' gaat on ze medewerker A. F. M. C. Koopman hierop nader in; Stemmen uit de Kerken; Van en voor de draaita fel; Boekbesprekingen. WARME BAKKERS 21: 'De nachten van de war me bakkers' of wel 'Het brood wordt duur be taald', Jacques Cats was er een nachtje bij. DIEFSTAL pag. 23: CRM besteelt schrijvers en uitgevers ieder jaar voor vele miljoenen, aldus kommervolle uitgevers: Letterkundige kroniek van Hans Warren. POP EN DENKSPORT pag. 25: Poppraet, schaken, dam men, bridge, hengelen. NIEUWDORP pag. 29: Vier inwoners van Nieuw- dorp discussieerden on der leiding van PZC-hoofd- redacteur G. A. de Kok, met gedeputeerde mr. J. P. Boersma en burge meester G. H. E. M. van 'Vaes over de toekomst van Nieuwdorp. Kees Cij- souw luisterde mee. kwart voor negen komen aanvaren bij het Girokantoor dat in het centrum van Amsterdam aan het Singel vlak achter het Koninklijk paleis staat. Het was een nogal opvallende witte boot, met rode strepen. Met een grote zak onder de arm klom een man uit de boot de wal op en stak de straat over naar de ingang van het girokan toor. Sten gans Intussen naderde van de andere kant een grote Mercedes die vlak voor de ingang van het gebouw, met twee wielen op de stoep, stilhield. Samen met de bestuurder van boot, stapten de twee inzittenden de auto het geldkantoor binnen. „Dit is een overval, ga opzij man", beet een van de rovers de portier toe- Onmiddellijk ratelden de stenguns. ker tien kogels floten door de hail. De man met de zak sprong een balie, stapte op een van de af en begon de zak met papiergeld te vullen. Ook uit andere kassen en uit de brandkast werd geld meegenomen. In paniek doken enkele personeelsle den an de giro door al dan niet openstaande ramen naar buiten. Een van de meisjes later: ..Pure doods angst, pure paniek als ze met zo'n stengun op je af .komen en ze ermee in het rond schieten". Surveillance-auto's van de politie waren op dat ogenblik van atle kan ten al onderweg naar het giro-hoofd kantoor. Buiten stroomden mensen APRIL NOG TE KOEL (Van onze weerkundige medewer ker) De wat warmere lentelucht die donderdag met 18 graden in Lim burg voor de tot heden warmste voorjaarsdag zorgde, werd vrij dag alweer verdreven. In een groot deel van Duitsland en het Alpengebied werd vrijdag 21 tot 24 graden gemeten, maar in Pa rijs bleef het bij 11 graden vrij dagmiddag al 12 graden kouder dan de vorige dag. Een gebied met enkele buien is grotendeels gepasseerd en een rug van hoge druk geeft vandaag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Van de Noordzee wordt frisse lucht van 9 a 10 graden aangevoerd. Een front van een IJsland-depressie kan zondag de Noordzee bereiken en later de bewolking met kans op wat regen weer doen toene men, zodat het te koele en wis selvallige voorjaarsweer nog on verminderd voortduurt. Regen van enige betekenis valt echter niet. toe die op net lawaai afkwamen. De eerste politieauto hield op de brug, vlakbij stil. Een van de agenten later: „We za gen de Mercedes voor (le hoofdingang staan en we bespraken juist hoe we ze klem zouden rijden, toen de over vallers naar buiten kwamen". De ro vers aarzelden geen ogenblik. Op nieuw vuurden één of enkelen van hen niet hun wapen, en sprongen vervolgens de speedboat in. Een eerste poging om de motor te starten, mislukte. De tweede keer sloeg de motor wel aan, een paar maal tolde de boot door de hevige kracht van de schroef in het rond, en toen stoof hij weg in de richting van Het IJ- Het ging allemaal zo snel en specta culair in zijn werk dat er geen kijk was op een succesvolle achtervolging. Veel voorbijgangers dachten trouwens dat het ging op opnamen voor de een of andere gangsterfilm. Inderdaad' •werden een paar jaar geleden soortge lijke toeren met een speedboat uitge- j haald bij de opnamen voor de film i „Puppet on a chain". De boot voer met grote snelheid het water van het Singel af en Het IJ op. Tenslotte werd afgemeerd in de j Mercuriushaven, waar ze de blauwe' Volvo klac-r hadden staan- De wagen, die een gele kentekenplaat had. ver dween in de richting van de Coentun nel weg. Het drietal is mogelijk in Zie slot pagina 3 kolom 6) (Van onze correspondent) LUXEMBURG Het is zeer onwaarschijnlijk dat de directe ver kiezingen voor het Europese parlement in mei-juni 1978 kunnen doorgaan nu de Europese Raad van regeringsleiders in Luxem burg geen overeenstemming heeft bereikt over het aantal en de verdeling van de parlementszetels over de negen lidstaten. De regeringschefs besloten dat op de volgende top, half juli in Brussel, de knoop moet worden doorgehakt Enig perspectief op een oplossing is in de zonnige Luxemburgse hoofdstad na twee dagen onderhandelen echter niet in zicht gekomen. De ministers van buitenlandse zaken van de negen zullen zich opnieuw buigen over het „lastige probleem" 'Van der Stoel) van de zetelverdeling. Premier Den Uyl toonde zich vrij dagmiddag teleurgesteld. Hij meende wel dat de regeringsleiders „moreel en politiek gebonden zijn" aan hun principe-besluit dat de verkiezingen in het voorjaar van 1978 moeten plaats vinden. Ook over andere actuele pro blemen, zoals de economische en mo netaire crisis die de gemeenschap doormaakt, kwamen de regeringslei ders niet tot kernachtige uitspraken. Typerend is de samenvatting van net resultaat van het beraad door Den Uyl: „Niet geweldig, niet onnut en gekissebis ontbrak". Nadat gebleken was dat de rege ringsleiders het niet eens konden wor den over het compromis-voorstel van ae Franse president Giscard dEstaing het huidige aantal zetels en de verde ling daarvan in het huidige Europese parlement te handhaven, hielden tal van landen hun posities open. De ministers van buitenlandse zaken moeten nu verder overleggen op basis van het Franse voorstel en op dat van het Europese parlement zelf (opge steld door het Tweede-Kamerlid Pa rijn). Van der Stoei: „Een aantal EEG-' landen, waaronder de grote, vindt het, aantal zetels dat zij volgens deze; voorstellen zullen krijgen, te klein. Zij wensen een betere proportionele ver tegenwoordiging. Strikte proportiona liteit is voor ae kleine landen onaan vaardbaar. Een klein lichtpunt is dat er bereidheid bestaat elk land een bepaald minimum aantal zetels toe te kennen, waarmee bet kleinste land (Luxemburg) is geholpen". Deze woorden maakten duidelijk dat de regeringschefs geen stap dich ter bij een oplossing zijn gekomen. Dit was ook het gevai op de Europese Raad in Rome, eind vorig jaar. Ook toen werd het probleem doorgescho ven naar de ministers van buitenland se zaketn, die er op hun beurt niet uitkwamen. Half juli is steeds als uiterste datum genoemd voor een be slissing, willen de verkiezingen in het voorjaar van 1978 doorgang kunnen' vinden. Discipline Over het te voeren economische en monetaire beleid dringend nodig om de voortschrijdende desintegratie van de Gemeenschap een halt toe te roepen bleken de regeringschefs het evenmin eens te kunnen worden. Besloten werd de Luxemburgse voor- PARACHUTIST OVERLEEFT VAL VAN DUIZEND METER MANNHEIM (AFP) Een jonge pa rachutist van het Amerikaanse leger heeft een val van duizend meter hoog- te waarbij zijn valscherm weigerde open te gaan, overleefd. De 21-jarige recruut kwam op de Amerikaanse basis bij Mannheim te recht. Hij liep talrijke fracturen op. In ernstige toestand werd hij in een ziekenhuis opgenomen. zitter, premier Gaston Thorn, aan het slot van het beraad te laten aandui den op welke punten een „grotere Zie slot pagina 3 kolom 5 I AMSTERDAM De overvallers ver- I dwenen tn deze speedboot, die la-1 I ter teruggevonden is in de Mercu-1 I riushaven. DUBLIN (AP) Naar aanleiding van de grote treinroof in Ierland waarbij twee dagen geleden een half miljoen pond was buitgemaakt, heeft de poli tie naar vrijdag werd meegedeeld, 11 arrestaties verricht. Donderdag werden in Dundalk, 75 ki lometer ten noorden van Dublin, ze ven mannen gearresteerd en in dei hoofdstad zelf vier. Enige der arres-| tanten waren afkomstig uit Noord- Ierland, aldus is vernomen. (Van onze redactie economie) I DEN HAAG De conjunctuur I herstelt zich beter dan in decern-j ber nog werd verwacht. Dat is de voorlopige conclusie van het Centraal Plan Bureau. Voor '76 raamt het CPB de loonsomstij ging op minder dan 9 procent1 en de prijsstijging op 7,5 a 8j procent. Bij deze berekeningen is het CPB ervan uitgegaan, dat er ook na 1 juli niets met de lo nen en prijscompensaties gaati gebeuren. Inm:dde!s is er binnen bet Verbond' van Nederlandse Ondernemingen ver schil van mening ontstaan over de prijscompensatie per i juli. VNO-voor- zitter mr. C. van Veen en NCW-I voorzitter J. de Wit hebben steeds gesteld dat de slechte economische en financiële toestand van het bedrijfsle ven niet toestaat aai er een prijscom-l pensatie wordt gegeven. De voorzitter van de belangrijkste club werkgevers, de heer A- Prins van de Federatie van Metaal- en Elektrotechnische Indus trieën FME, vindt dit niet reëel. Prins meent, dat men ervan uit moet gaan wat haalbaar is in de huidige situatie. ..We moeten met elk-' aar uit deze zaak zien te komen, zonder dat we over de rode streep gaan", zegt hij. Hij acht het vastpin nen van de loonontwikkeling via over heidsingrijpen over een reeks van ja ren niet haalbaar. .Als er geen ruimte is, dan ontstaat die vanzelf wel. Je kunt ook in de tweede helft van dit jaar de lonen wel bevriezen, maar dan moet je wel uitkijken", zo meent bij. Prijzen Het Centraal Plan Bureau beeft voor wat betreft de ontwikkeling van de prijzen enige onrust geconstateerd. Het CPB noemt deze onrust echter een opgeblazen zaak. De tegenvaller in de prijsstijging van februari kan vol gens het CPB worden weggestreept regen de meevaller in januari. Volgens bet CPB klopt de voor 1976 opgestel de prognose waarlangs zich de prijs-! stijgingen zouden ontwikkelen, nog steeds. FME-voorzitter Prins meent, dat ae! prijsstijging in de eerste twee maan den van dit jaar 1,4 procent in de ogen van FNV-voorzitter Kok pola riserend werkt. Kok wil per 1 juli voor iedereen een nettobedrag van I 200 tot 250 gulden ais compensatie j voor de gestegen prijzen. .Een derge-, lijke schrikreactie op ae prijsstijging van de eerste maanden is onnodig- Laten we me: he: invullen van wat er na 1 juli moe: gebeuren eerst afwach ten tot we wat meer weten over de prijsontwikkeling", meent Prins. „ALS VERSCHILLEN BLIJVEN GROEIEN GAAT IEDEREEN DE GRENS OVER" VOORUITZICHTEN: UITERST SOMBER TOT REDELIJK OPTIMISTISCH TERNEUZEN Benzinepomp houders in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben nog weinig gemerkt van het per 1 april weer groter ge worden verschil tussen de benzi neprijzen in Nederland en België. „Het is nog te vroeg om er al iets zinnigs van te zeggen", was een veelgehoorde opmerking bij een enquete onder de pomphou ders in de grensstreek. De meningen over het te ver wachten efect lopen uiteen van ronduit somber tot redelijk op timistisch. Sommigen geloven dat het prijs verschil dat ongeveer een stui ver bedraagt geen stormloop op de Belgische pompen tot gevolg zal heb ben- In de afgelopen jaren hebben anderen echter de ervaring opgedaan dat een toename van het prijsverschil bijna altijd leidt tot omzet-schomme- lingen- Algemeen is men wel van me ning dat de steeds doorgaande stij ging van de benzineprijzen uit den boze is- De pomphouders vinden ook dat de prijzen in EEG-verband onge veer moeten worden gelijkgetrokken- Blijkt dat niet mogelijk, dan voelt men wel iets voor de door de Bovag voorgestelde steunmaatregelen voor service-stations in de grensstreek. Bij garage Peters in Sas van Gent had men vrijdag nog geen reden tot klagen. „Op twee dagen kun je daaro ver nog geen oordeel vellen", mevrouw Peters. „Maar als die ver schillen blijven groeien kunnen wij natuurlijk wel sluiten. Dan gaat ieder een de grens over". Steunmaatregelen ziet zij best zitten: ,Er is voor de pomphouders en garages nog nooit iets gedaan. Het is hoog tijd dat daarin verandering komt". Ook directeur P. A. Visser van garage 't Westen in Oostburg kon het effect van dc recente prijsstijging nog niet overzien. Wel kreeg zijn bedrijf de laatste maanden toch al minder Bel gen aan de pomp dan bijvoorbeeld in 1975- Bovendien heeft hij sterk de indruk dat heel wat Zeeuw-Vlamingen benzine kopen over de grens. De ben- zine-omzet van 't Westen lag in maart van dit jaar dan ook ruim tien pro cent lager dan in dezelfde periode van 1975- Directeur Visser: „Een verschil van een stuiver gaat toch meetellen. Het is in feite oneerlijke concurrentie. Daartegen moet in EEG-verband iets worden gedaan". Het service-station "De Sluis' aan de St-Annastraat in Sluis zag de laatste jaren de Belgische klandizie geleide lijk afnemen tot amper de helft van i wat het begin van de jaren zeventig! was. Een grotere concurrentie (meer pompstations) en ook de vergrote prijsverschillen zijn daar debet aan. Mevrouw Van Ommen van dat station: „Je kunt dat van die prijsverschillen al langer merken. Ik geloof niet dat er voor ons erg veel zal veranderen", j Zij heeft nauwelijks schommelingen i geconstateerd in het toch al betrekke-] lijk geringe aantal Nederlandse klan-1 ten. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Een woordvoerder van garage Der Weduwe aan de Gentsevaart in Kapellebrug: „Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen dat we last hebben van een omzetdaling na de jongste prijsverhoging. Dat zou ik pas over een maand kunnen zeggen. Het voor jaar is net begonnen en dat betekent, dat er meer wordt gereden zodat er meer wordt getankt- De eerste dagen j heb ik er nog niet veel van gemerkt. dat we minder Belgen aan de pomp krijgen. Wij hebben bovendien als voordeel dat het na de grensovergang Kapelle brug nog wel even duurt voordat je in België een pomp tegenkomt- De mensen zullen toch wel blijven rijden ik geloof trouwens dat er veel bij1 Jjantlijn zijn, die op een prijsverschil van en kele centen of stuivers per liter niet meer kijken". Bij het pompstation Der Weduwe i komt een liter super op 1-096 en een1 liter gewone benzine op 1.05. Volgens de woordvoerder bedraagt het ver schil met België ongeveer een stuiver per liter De heer R. F. de Beul. die eveneens! aan de Gentsevaart in Kapellebrug een pompstation bezit, gelooft niet 'dat de nieuwe prijsverhoging een om- j zetverlaging tot gevolg zal hebben doordat de Belgen wegblijven: „Wij zitten aan een drukke weg. De men sen komen toch wel tanken, zelfs a! Zie slot pagina 2 kolom 2 Angst voor de te kleine marges ,ii. Cmd dM maand behao- W'ó'V 06 *aüien VRK Zee'-iind oen discussienota kSwf van de planologische dien* [■J over het 'bewonincspfr' L A troon' in deze provin do. Gedeputeerden hebben voorgesteld deze nota als uitgangspunt te aanvaarden voor het ruimtelijk be leid in Zeeland, in het bijzonder ten aanzien van de woonkernen. Al» do staten met dit voorstel akkoord gaan. kotnen er vijf kla-vsen wan kernen, «en aanzienlijk uitgebreider schema dan in het verre verleden bestond, toen men het uitsluitend had over 'steden' en 'dorpen', In het knarsende taalge bruik van de moderne ruimtelijk» or dening wordt echter niet moer met zulke eenvoudige heldere woorden als 'stad' en 'dorp' gewerkt, maar gaat het om aanduidingen als 'regionale groei- en opvangkemen. plattelands- en consolidaüekemen'. Eigenaardig: in deze tijd betogen zeer velen dat de mens de maat der dingen behoort to zijn, maar desondanks gebruikten zo tegelijker tijd vervreemdende termen, abstracte aanduidingen die geen enke le verwantschap oproepen met het menselijk bestaan. Terwijl hot toch om dat bestaan gaat. De menselijke kant laat zich moei lijk vangen in planologisch aan duidingen. We zijn ons dat deze week nog weer bewust geworden in Nleuw- dorp. eer. plaats die in de t/iekomat vermoedelijk gesierd zal worden mot de naam 'consolidatle-kem'. In Nieuw dorp hebben we namelijk met gedepu teerde Boersma, met burgemeester Van Waes en met enkele inwoners ge discussieerd over de ontwikkelingen van en in deze kern. Eiders in dtan krant op pagina negenentwintig wordt van deze bijeenkomst verslag uitgebracht, een verslag over de wer kelijkheid achter abst rad-planologi sche begrippen. Deze discussie deed denken aan een verhaal over een re actie op een dichtregel van de beroem de negentiende-eeuwse Engelse dich ter Tennyson: "Every minute dies a man. every minute one is bom," ledo re minuut sterft er een mens. iedere minuut ook wordt er een geboren. N'a pubiikatie van deze woorden ontving namelijk de dichter een ernstige brief van een befaamd mathematicus professor Charles Babbage die hem er op atten deerde dat de be wuste regel niet in overeenstemming was met. de feiten.. Correct, zou zijn geweest zo had Babbage berekend: „Ieder ogenblik sterft er een mens en ieder ogenblik wordt er één en één zestiende geboren." Zelfs dat was niet helemaal juist, aldus Babbage. de preciese verhouding tussen de sterfte en geboortencijfers op dat ogenblik was 11.67. En de professor suggereer de dringend bij een volgende druk de bewuste regels te verbeteren. Het taal gebruik van de hedendaagse planolo gen doet enigszins aan deze oude Bab bage denken, terwijl de Nieuwdorpers er een gespierdere manier van formu leren op na houden. Een Nieuwdorpse Tennyson omschreef deze week de planologische situatie van zijn dorp als volgt: „.Als een varken wordt ge keeld. wil het soms onfatsoenlijk hard schreeuwen." Opnieuw: het verslag staat op pagina negenentwintig. T~\e angst van de Nieuwdorpers is t-f de angst voor de te kleine marge. Wanneer men de discussienota van de planologische dienst er op naslaat dan blijkt namelijk aar aan een consoïida- tiekera vrijwel geen enkele marge wordt gelaten. We hebben de definitie uit de nota hier nog eens overgeschre ven: consoiidatiekemen hebben gesden 'nun specifieke ligging slechts een be perkte capaciteit voor bevolkings groei. Ook dorpen waar iedere verdere groei ongewenst wordt geacht vallen onder deze categorie: .Eet gaat om kernen, waarvan de uitbreidingsmoge lijkheden fysiek zijn uitgeput of die gelegen zijn in de directe omgeving van bijvoorbeeld sterk vervuilende in dustrie. Voor deze kernen dienen bo eindigingsplannen te worden opge steld, waarbij de marge slechts kan worden gevonden door micdel van re- habilitatie van de oudere aorpsgedeel- teo", aldus de nota. Er is geen twijfel mogelijk: de auteur heeft kennelijk aan Nieuwdorp gedacht toen hij dit 'proza aan het papier toevertrouwde. Gede puteerde 3oersma liet er deze week geen misverstand over bestaan: voor hem is Nieuwdorp het prototype van een consolidaÖekemDe vraag is nu wat dat in de praktijk betekent. Voor het antwoord is weinig fantasie nodig: langzame verschraling, moeilijkheden me: net basisonderwijs, een bakker het voorbeeld kwam ook uit Nieuw dorp die niet meer de moed heeft om een nieuwe oven te laten bouwen, zal hij we! klanten genoeg over hou den? Op dit uithollingsproces hebben de Nieuwdorpers maar één reactie: „Geef ons een zodanige marge met name op het stuk van woningbouw dat we niet verder verschralen. Groei is niet nodig, maar stop de ver dere achteruitgang." Tn feite zegen de Nieuwdorpers in A de termen van de nota-bewonings patroon: „Laat ons plattelandskern blijven". Dat is namelijk een kern. die 'over enige vorm van basisvoor ziening blijft beschikken'. De nota zegt daarover: „Het beleid moet er op zijn gericht dat ten minste de kan sen worden geboden tot het behoud yan deze voorzieningen". We hebben begrepen dat het gemeentebestuur van Borsele het voor Nieuwdorp met een dergelijk uitgangspunt eens is: be- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1