Nog even... en het is weer zo ver ft De alom bekende r vooral uit financiële t ANWB. Hf ver land van ruigheid en lieftalligheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 33 hen korte herfst, mei vrij weinig repen, een al eren korte it inter met een beetje sneeuw en unt vorst en id ver voor hel eigenlijke voorjaareen pro te hoeveelheid prachtige dopen. Op die manier Itehben ue de perirnle lussen de zomer van 197.» en de zomer van 1970 al bijna overbrugd. I 'ooral die vele mooie dopen tussendoor helrben een proot aantal mensen met een tikkeltje weemoed terug doen denken aan the prnrhtipe zomer van het afgelopen jaar en met name aan tie vakantie. Waar die ook in de huiselijke stede, in de naaste omgeving of in het verre buitenland is doorgebracht, iedereen, of bijna iedereen, heeft het jaar als het ware wel een zetje willen geven, naar een volgende periode, waarin de vrije dagen gevuld kunnen worden met "heerlijk' op een terrasje zitten, gezapig door stad, dorp of in vrije na tuur rondkuieren, of gewoon lekker op het strand liggen en dan door al leen maar naar de lucht te kijken (soms ook even op de buik) een prachtige bruine teint te verkrijgen. Talloze plannen zijn al gemaakt. Dat gebeurt vaak al direct na de vorige vakantie. Zowel uit een soort heim wee, als wel uit bittere noodzaak. Voor de mensen die hun vakantie thuis 'vieren' is het allemaal niet zo moeilijk, maar wie huis. stad. provin cie of zelfs land wil verlaten en dat enigszins georganiseerd wil doen, moet zo snel mogelijk een en ander vastleggen. Voor kampeerders is meestal overal wel een plaatsje te vinden, maar vakantiegangers, die de vrije dagen in een hotel aan een van de kusten in het zonnige zuiden, of in een huisje in het wat minder zonnige maar vaak rustige noorden willen doorbrengen is het opschieten gebla zen. Het is ais bijen op honing. Er zijn ontzettend veel liefhebbers voor één en hetzelfde vakantiegebied. Te veel vaak. Daarom wordt het een kwestie van wie het eerst komt, die het eerst maalt. Meer dan de helft Nederland is voor meer dan de helft bijzonder vakantieminded. Uit een onderzoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek dit jaar verrichtte over de vakantiebesteding van de Nederlanders in '75 blijkt dal toen 54 procent van de bevolking op vakantie ging. Een klein deel van dit percentage ging zelfs (weemaal in verre streken vertier zoeken. Hoe langer hoe meer mensen preferen een vakantie in het buitenland 50 procent van het aantal vakantiegan gers liet - volgens de statistieken van het CBS - in 1975 ons vaderland voor een kort verblijf aan de andere kant van de grenzen. Van al deze mensen gingen de meeste naar Frankrijk. Dit land verdrong West-Duitsland (uit tweede) van de eerste plaats, Spanje bleef derde op het lijstje van meest populairste va kantielanden, Italië was vierde, op de voet gevolgd door België en Luxem burg. Griekenland en de Oosteuropese landen sloten de rij, Slechts 1 procent van het aantal Nederlandse toeristen in het buitenland richtten hun schre den hier naartoe. Verzekerin fr Hieronder volgen enige algemene aanwijzingen, om de gang van zaken voorafgaande aan een buitenlandse vakantie en gedurende het verblijf zelf enigszins te vergemakkelijken: Elk jaar zijn er weci mensen, du- ongeorganiseerd aan hun vakantie trip beginnen; op zichzelf helemaal geen probleem, maar enkele essen tiële dingen raken hierdoor wel eens. moedwillig of per ongeluk, in het vergeethoekje. Vooral op hef gebied van verzekeringen Is men over het algemeen vrij nonchalant Te vaak nog worden risico's geno men onder het mom van: „de kans dat er iets met ons gebeurt Is zo klein". Goed. maar de mogelijkheid bestaat. U kunt met uw vervoer middel betrokken raken bij een ongeval, u kunt het slachtoffer worden van diefstal, u kunt ziek worden etc etc Tegen al deze din gen kunt u zich financieel wapenen door vooraf een verzekering af te sluiten. sluit een reisverzekering af iKos- ten 1 tol 2 gulden per dag»; verzeker uw auto. motor, brommer of fiets Als uw auto wa verzekerd is bestaat momenteel de mogelijk heid om deze verzekering tijdelijk Uit te breiden tot een soort 'all ris que'. Vraag bij de ANWB naar de zogenaamde Casco-vacance verze kering; sluit, een annuleringsverzekering t Hoe vaak gebeurt, het met, dat door wat voor omstandigheden ook. de vakantie op het laatste moment geen doorgang kan vinden. <De kosten hiervan bedragen ongeveer 3 procent van de reissom of 4 procent van de huursom van het huisjei. Wal mag mee Regelmatig komt het voor. dat er bij de grenzen naar hel buitenland moei lijkheden ontstaan met de douane: we willen teveel meenemen. Wat mogen we zoals invoeren in het buitenland? In Westouropcse landen over het al gemeen de volgende dingen - natuurlijk uw normale reisbagage io.a. kleding en toiletartikelen): - kampeerartlkelen, een fototoestel, een filmcamera, een verrekijker, een draagbare schrijfmachine, een - draagbare radio en een draagbare televisie. - Bent u lil 't bezit van een caravan of kampeerwagen en zitten daar een aantal kostbare faciliteiten in. dan kunt u het beste van tevoren een inventarisatielijst opstellen - Tenslotte volgt hieronder nog een lijstje met belangrijkste consump tieartikelen die tn de 'meest po pulaire' landen ingevoerd mo gen worden. West-DuiUcland: proviand voor I weck. koffie: 750 gram «-n 150 grain thee: 300 sigaretten of 75 sigaren of 400 gram tabak of 150 cigariUos; 3 liter wijn of 3 liter aperitief 'ale be- neden 22 procenti of 1'/» liter gedis tilleerd Frankrijk: prtmana voor z oa- gen; 300 sigaretten of 150 cigarillos of 75 sigaren of 400 gram tabak 3 liter wijn lof Vh liter aperitief of sterke drank). Spanje 'een redelijke hoeveelheid proviand'. 200 sigaretten of 50 si garen of 250 gram tabak, of 100 ci garillos; 2 liter wijn of 1 liter sterke drank Italië: een redelijke hoeveelheid proviand'; 300 sigaretten of 75 siga ren of 400 gram tabak of 150 ciganl- los; 3 liter wijn of 1.5 liter sterke drank. Europa telt zeer vele mondaine vakantieoorden Om er maar een paar te noemen: Spanje, Italië en Zuid-Frankrijk. Voor de mensen die één of twee maal per jaar wel eens verlangen naar volkomen rust en kalmte rondom hun door spanning en sleur vermoeide geest is daar maar weinig plaats meer. Zij zullen hun heil elders moeten zoeken Eén van de meest weldadige streken is wel Scandinavië en dan met name Noorwegen. Een land met een oppervlakte van ongeveer 10 maal Nederland en nauivelijks vier miljoen inwoners. Eep uiterst dun bevolkt land dus, met een overvloed aan overweldigend bergland uitgestrekte wouden en diepe fjorden, die vermomd als lange grillig gevormde vingers gaten in hel smalle Noorwegen lijken te drukken Vanuit de fjorden rijzen loodrechte rotswanden op, die soms wel hoogten bereiken van meer dan duizend meter en waarvan wild schuimende watervallen met duizelingwekkende snelheid naar omlaag donderen. Aan deze fjorden, of er iets achter, liggen de grootste woonkernen van Noorwegen: Oslo, Bergen en Trond- heim. Verder naar het binnenland worden de Noorse steden kleiner dan de kleinste woonkernen in Neder land. Tussen de plaatsen door strekt zich een landschap uit dat varieert van de grootste lieftalligheid (Tcle- mark) tot de wildste ruigheid (Jo- tunheimen en Hardangervidda). Bijna even afwisselend als het land schap is het klimaat. Noorwegen wordt wel eens 'zowel de droogste als de natste plek van Europa' genoemd. In de kuststreken valt de meeste re gen, verder oostelijk het binnenland in, kan het in de zomermaanden ui terst droog zijn. Overigens is de duur van de zomer ook niet overal dezelf de: in het zuiden vier maanden, in midden Noorwegen drie maanden en het noorden heeft nauwelijks tijd om de ogen tussen twee ijzige winterpe rioden even te openen, want daar is het hoogstens twee maanden zomer. Voor wie nu reeds overtuigd is van alle schoonheden die Noorwegen be zit en daar zelf kennis van wil nemen, enkele reis - en verblijftips De op het oog zo enorm lijkende af stand tussen Nederland en Noorwe gen is vrij gemakkelijk te overbrug gen met vliegtuig of boot. Met een vliegtuig gaat het natuurlijk verre weg het snelst. Maar een overtocht met de boot biedt verscheidene niet te onderschatten voordelen. Een groot aantal comfortabel uitgeruste ferry's onderhoudt de doorlopende verbinding tussen de beide landen. Vanuit Nederland maken de schepen binnen 28 uur de overtocht naar Noorwegen. Zeereizen Onder rustige omstandigheden een bijzonder ontspannende zeereis. Kos ten noch moeite zijn bij de bouw van de schepen gespaard om de passa giers zoveel mogelijk de gedachte te geven als ware men een dagje uit in één of andere mondaine stad. notoire gokkers kunnen, spoedig nadat het schip de territoriale wateren heeft verlaten, hopen geld winnen - of ver liezen - aan de roulettetafels, voor de sportieveren is er vaak een zwembad of een trimzaal. kooplustigen kunnen zich zonder meer uitleven in de tal rijke belastingvrije winkeltjes en mensen met van nature een luie in borst kunnen de hele reis doorbren gen in hut. couchette, of sauna. Wie de schommelingen van het schip enigermate te boven blijft en aan de zeelucht niet veel meer overhoudt dan een welhaast chronische eetlust kan zich vast oefenen in het nuttigen van overdadige Scandinavische maaltijden. VanuitTJedejTand zijner twee overtochtmogelijkheden naar Noorwegen: Amsterdam - Kristian- sand en Amsterdam - Stavanger- Bergen Voor vakantiegangers, die voornamelijk geïnteresseerd zijn in zuid- en oost Noorwegen is het zuide lijk gelegen Kristiansand het beste' uitgangspunt. Mensen, die midden Noorwegen of Noord Noorwegen (De Noordkaap) willen zien, kunnen het beste de boot naar Bergen nemen. De ferry's kunnen allemaal een groot aantal auto's vervoeren. Maar de be ft Denk voordal u met uw tentje erop uittrekt, nog even aan hel Internatio naal Kampeer Carnet. ANWB-leden kunnen het op alle kantoren van de bond aanvragen. Zowel in binnen- als buitenland wordt het carnet aanvaard als legitimatiebeivijs voor kampeerders. Neem. als u naar het buitenland gaal. zo weinig mogelijk contant geld mee. Met Euro-cheques kunt u vrijwel in alle West-Europese landen terecht. De vakantietoer-mogelijkhedendie de NS de laatste jaren verzorgt zijn duurder geworden: de tienertoerkaart gaal in plaats van 32.50 nu 36 gulden kosten. Hel acht-daagse Kris-Kras-abonnement gaal omhoog van f 52.— naar 58,-. het dagabonnement van 24 - naar 27 - en de meermanskaart van 40 naar 45,—. - en kredietbrief heeft al lallozt eiltjkheden gehaald. Hij is i vakantiegangers verkrijgen bij n langstelling voor Noorwegen is de laatste jaren dermate toegenomen, dat tijdig bespreken meer en meer een noodzaak wordt. Ook zonder auto zit men in Noorwegen verre van onthand. Van het zuiden - Oslo - tot het boven de poolcirkel gelegen Bodö wordt het land doorkruist door een spoorlijn, waarover bijzonder fre quent, voor lange reisduren ideaal uitgeruste treinen, denderen. Verder wordt de noord-zuid verbin ding keurig onderhouden door kleine passagiersschepen, die in ongeveer een week tijd van fiord naar fiord de gehele Noorse kust langsvaren. Ui terst snelle busverbindingen comple teren de vervoersmogelijkheden. Maar goed, na een al dan niet voor spoedige reis zit u in Noorwegen, la ten we zeggen met een auto en een tent. Het weer is - we moeten het niet al voor de aanvang van de vakantie gaan vergallen - prachtig. De boot heeft u en uw wagen zojuist uitgela den in Bergen, u bent de stad een stykjë ingereden en heeft ter oriënta tie "even geparkeerd bij de eeuwig geurende Bergse vismarkt. De lucht van verrotte en verse vis is voor de kersverse toerist, die 28 uur lang niets anders geroken heeft dan zilte zeelucht, nu niet bepaald 'het entree dat men zich ten eeuwige dage zou wensen. Het went wel, maar het is zaak de stad met gezwinde spoed te verlaten. Niet zo gemakkelijk als we bedenken dat Bergen met 250.000 in woners op Oslo na de grootste stad is van Noorwegen. Het toeristeninfor matiecentrum is echter dicht in de buurt en bijna alle Noren verstaan Engels. Verkeer De Hoofdwegen in Noorwegen zijn meestal van redelijk goede kwaliteit. De maximum toegestane snelheid op deze wegen is 90 km/u. Echt opschie ten is er niet bij, want vierbaanswe gen zijn - behalve in de buurt van Oslo - de Noor onbekend. Doordal het reizen wat langzamer gaat dan verwacht komt het vaak voor dat een bepaald doel dat de reiziger zich op één dag voor ogen heeft gesteld, niet kan worden bereikt. Voor de kam peerder helemaal geen probleem, want in tegenstelling tot Nederland is het toegestaan om in alle onbe bouwde en woeste gebieden een kampement op te slaan. Wie in de bewoonde wereld wil kamperen, bij voorbeeld in de buurt van een boer derij of een huis. doet er goed aan van tevoren even toestemming te vragen aan de betreffende eigenaar. Die gaat, soms tegen een kleine vergoe ding, bijna altijd akkoord. Bezitters van een caravan hebben dezelfde mogelijkheden tot overnachting als de kampeerders. Wie met een cara van Noorwegen wenst in te trekken dient echter wel te bedenken dat het beslist niet eenvoudig rijden is. Zoals gezegd, de wegen zijn goed. maar niet breed, en vaak enorm bochtig. Hel lingen hoeven geen problemen op te leveren omdat ze zelden steiler zijn dan 10 Gebieden die zich het beste lenen voor een caravanvakantie: Rondom de Oslofiord en de valleien oosteliik van Oslo. Het meeste comfort is te allen tijde toebedeeld aan huurders van huisjes. In totaal zijn er zo n 3.000 vakantie huisjes te huur in Noorwegen. Het zijn bijna allemaal volledig ingerichte huisjes, waardoor de tijdelijke bewo ner behalve zijn persoonlijke beno digdheden niet veel meer hoeft met- te nemend an lakens en slopen De prijzen van de huurhuisjes variëren van 300 tot 1000 Noorse kronen per week Als men bedenkt dat een Noorse Kroon zo ongeveer gelijk staat aan vijftig Nederlandse centen, dan valt dat dus best mee De metste huisjes worden verhuurd via twee grote Noorse instellingen: Den Norske Hyt- teformidling en Norsk Folke-Fene. beide in Oslo. Nadere inlichtingen hierover kunnen het beste worden ingewonnen bij de ANWB En omdat we de overgang van Neder landse naar Noorse consumptiearti kelen geleidelijk willen laten gaan (langzaam minderen met de Hol landse en overschakelen op de Noor se» hieronder een lijstje met wat we belastingvrij in Noorwegen kunnen invoeren: - proviand om de plaats van be stemming te bereiken. 'In een land als Noorwegen een vrij rekbaar be grip dus); - 200 sigaretten of 250 gram andere tabaksartikelen, 200 sigarettenpa- piertjes (bijzonder duur in Noorwe gen) - 3/4 liter sterke drank en 1 liter wijn of 2 liter wijn en 2 liter bier. (Wees vooral voorzichtig met de in voer van drank. De Noren zijn daar bijzonder streng opi. Eén van de meest imposante fjorden van Noorwegen is de Geirangerfjord. Duizenden toe risten brengen er jaarlijks een bezoek aan. Dit romantische plaatje werd gemaakt in hel voorjaar. De bloeiende vruchtbomen geven een idyllische doorkijk op hel spie gelgladde water van de Hardanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 77