Afgelopen jaar voor elektronica-fabrikanten maakt het ons gemakkelijker in teken van stagnatie De industrie steeds Ondanks plotselinge opleving kleurentelevisies Het nieuwe speelgoed: elektronisch rekenen klok kijken 31 De reeds eerder gesignaleerde 'koopstaking' bij het Nederlandse publiek heeft vorig jaar vooral de markt voor duurzame verbruiksgoederen getroffen. Naarmate de gevolgen van de economische teruggang duidelijker teerden stegen er steeds somberder geluiden op uit de hifi- en lelevisiebranche. Links: Hoi Telefunken kleurenlel I I insteekliure mnilulonilio hu i getrhietll doordat ito monteur iui. 'fisieiopsiel TIJ is opgebouwd uit prondplalen olie uil ile contact strippen zijn ponomen. Repuraii huis slot lils hel defecte moilul behoeft te rervaneen Herlils: Dankzij de een hl -toestel u, e overzichtelijk peuor Nadat de verkopen van kleurentele visietoestellen in de eerste helft van 1975 in ons land waren achtergeble ven bij die van vorige jaren, is de vraag in het laatste kwartaal zeer snel aangetrokken. Dankzij de opge leefde belangstelling van het pu bliek overtrof de afzet van kleuren televisies toch nog het totale aantal in 1974. Het waren vooral de sei zoenverkopen rond St. Nicolaas en Kerstmis die veel van de ontstane achterstand hebben ingehaald, zodat de hoog opgelopen voorraden bij de handel konden worden opgeruimd. De ommekeer in de vraag kwam zelfs dermate plotseling, dat gedurende korte tijd het op tijd afleveren van bestellingen stagneerde. De heer P. J. Sanderse van AEG-Telefunken meldde aan het begin van dit iaar in Amsterdam, dat op dat moment 40 procent van de Nederlandse gezinnen tv-programma's in kleur kan zien. Desondanks zal 1975 voor de elektro- nikafabrikanten geboekstaafd blijven als een jaar van stagnatie. De tegen vallende verkoopresultaten zijn vol gens deze woordvoerder deels veroor zaakt door lagere prijzen voor ktv- toestellen. waartegenover een onvol doende stijging in verkoopaantallen stond en voorts door een achteruit gang in de verkopen van hifi-stereo radio en afspeelapparatuur. Daarbij kwam, dat de felle concurrentie van de fabrikanten een niet onaanzien lijke verlaging van het prijsniveau tot gevolg had Vooruitzichten Gezien het aantrekken van de vraag is men beslist hoopvol gestemd over de ontplooiing van de ktv-markt in 1976. Een belangrijke stimulans vor men de Olympische Spelen dit jaar in Montreal Dergelijke internationale evenementen hebben altijd een gun stige invloed op de verkoopcijfers van kleurentelevisies en videorecorders. De fabrikanten verwachten ook een opleving van de verkoop door de aanstaande invoering van een hoger blw-tanef per 1 oktober, omdat dit als regel leidt tot anticipatie- aankopen door het publiek. Nu de beeld- en geluidsbranche onder druk komt te staan, beijveren de fa brikanten zich om kostenbesparende technieken in te voeren, waarvan ook de consument indirek( voordeel kan hebben. Een voorbeeld hiervan is het zogenaamde modulen-systeem van AEG-Telefunken, oorspronkelijk be doeld om reparatie- en servicekosten te drukken. Alle kleurentelevisietoe stellen van deze fabrikant zijn thans voorzien van verschillende bouwste nen (moduleni. die met steekverbin- dingen op de chassisgrondplaat zijn geplaatst en in geval van een defect in een handomdraai kunnen worden verwisseld. Vooral door dit laatste als verkoopargument te gebruiken ver wacht de fabrikant een hoger markt aandeel te kunnen bereiken. Naast de vereenvoudiging van de re paraties voor de handel en daardoor verkorting van de arbeidsduur profi teert de klant van deze voorziening door lagere rekeningen en het feit. dat het toestel vrijwel nooit meer naar de werkplaats mee hoeft voor herstel. Een bijkomend voordeel is het ingevoerde stelsel van vaste repa- ratieprijzen voor de verschillende modules, vergelijkbaar met overeen komstige systemen in de autobran che. zoals bijvoorbeeld Volkswagen gebruikt De consument hoeft dus niet meer bevreesd te zijn voor repa ratiekosten die vele malen hoger uit vallen. dan was verwacht. Er zijn meer fabrikanten die al langer met gemakkelijk verwisselbare reparatie-onderdelen werken, maar Telefunken zegt de eerste te zijn. die al zijn televisie-toestellen voor 100 procent uit insteek-modulen op bouwt. Voor wie nog niet in de gaten had. dat de mensheid thans definitief hel computertijdperk heeft betreden. wordt het zo langzaam aan bijna onmogelijk, nog langer de ogen te sluiten voor de steeds verder oprukkende zegeningen van de moderne elektronika Wie tegenwoordig argeloos de boekwinkel binnenstapt om zich een kladblok aan te schaffen, teneinde de boodschappen bij elkaar te kunnen optellen of zijn belastingaangifte naar behoren in te vullen struikelt als het ware over een rij verleidelijk uitgestalde elektronische rekenmachientjes. Wie, als utv redacteur. altijd met grote tegenzin het hoofdrekenen heeft beoefend en in zijn schooltijd uren bezig was met de meest ingewikkelde algebra-opgaven komt daar tot de ontdekking. dat deze frusterende bezigheid lot het verleden behoort. wanneer men voor enkele tientjes zo'n klein rekenwondertje aanschaft. Zelfs voor de meest ingewikkelde algebraïsche en meetkundige bere keningen draait de bezitter van een 'zakrekenaar' zijn hand niet meer om. De moderne techniek heeft kans gezien door enorme miniaturisering in een aantal kleine onderdelen het volledig technische kunnen samen te ballen, waartoe de elektronica thans in staat is. De ouderwetse rekenli- niaal, lange tijd het hulpmiddel voor technici en ingenieurs, wordt in snel tempo verdrongen door de nauwe lijks grotere en oneindig veel nauw keuriger werkende minicomputers. Er zijn tegenwoordig al machines met een of meer geheugens, waar door het mogelijk wordt, zelfs zeer gecompliceerde berekeningen uit te voeren, zonder ook maar een tiissen- uitkomst op papier te hoeven zét ten. Wanneer men bij dit alles .bedenkt, dat op een oppervlak ter grootte van een vingernagel een paar honderd tran'si'storen, diodes en weerstanden feilloos al deze berekeningen voor ons aan het uitvoeren zijn, krijgt men pas goed oog voor de enorme inspannin gen die de elektronische industrie zich heeft getroost om dit doel te be reiken. Het zal ieder duidelijk zijn dat het ontwikkelen van dergelijke schake lingen een enorme Investering aan kennis en geld vergt. De eerste IC's (geïntegreerde circuits) waren dan ook uiterst prijzig. Maar naarmate het aantal toepassingen uitgebreid werd en de produktiekosten door grotere aantallen sterk verlaagd konden worden is de prijs van dit elektronische rekenspul drastisch verlaagd. In West-Duitsland bijvoor beeld zijn in 1975 meer dan een mil joen van dergelijke rekenmachientjes verkocht. De sinterklaas- en kerst verkopen gaven een ongekende ver- koopgolf in deze sector te zien. Vooral bij de schooljeugd is het zakreken- machientje erg in trek. Er worden zelfs in onderwijskringen onderzoe ken gedaan, of het zinvol is. de zak- computertjes toe te later, op de scho len. Ook in Nederland zijn er stem men opgegaan om het gebruik van deze apparaatjes in de hogere klassen toe te staan. Het is natuurlijk een eerste vereiste, dat de leerlingen zelf goed kunnen rekenen voordat ze ge bruik gaan maken van dit hulpmid del. Het is te begrijpen, dat bijvoor beeld voor algebra-berekeningen op deze machintjes de nodige kennis bij de gebruiker aanwezig moet zijn. Men moet wel weten, wat men aan het doen is, voordat vingervlugheid in de plaats kan komen van moeizaam cij feren. Maar ook al wordt het gebruik officieel nog niet toegestaan, niemand kan de leerlingen verbieden om toch mas saal zakrekenaars aan te schaffen ten einde de huiswerktijd op aange name wijze te verkorten. Ouders en pedagogen zijn het er vrij algemeen over eens. dat de lagere schoolleer- ling eerst zelf de tafels van vermenig vuldiging, optellen, aftrekken en de len 'in het hoofd' moet hebben voor dat men hem kan loslaten op het nieuwe elektronische speelgoed, Na tuurlijk levert de minicomputer ook voor onderwijzers en leraren proble men, op, met name bij de beoordeling van schoolopgaven en proefwerken. Zij kunnen een scholier toch moeilijk een slecht cijfer geven omdat zijn re kenmachine kapot was of door bijna lege batterij foute uitkomsten produ ceerde. Een eventuele erkenning van de zak- rekenmachine is uiteindelijk mets anders dan aanpassing aan een be staande toestand. Het uit het hoofd rekenen is altijd het privilege geweest van die paar mathematische talenten die er altijd wel in een klas zitten. Maar de rest. die er een gruwelijke hekel aan heeft, ontneemt het vaak elke lust tot wiskunde. Wanneer de rekenmachine de belangstelling voor de mathematische vakken zou stimu leren. zou daarmee naar onze mening al veel zijn gewonnen. Een tweede, al evenzeer in het oog lopende nieuwe produkt van de elek tronica is het digitaal-horloge. Wie heeft niet. kijkend naar een sportr wedstrijd op de televisie met enige verbazing de snelheid en nauwkeu righeid ondervonden van de alge- meen toegepaste elektronische tijd- oOOTtGTl waarneming. We kennen allemaal wel de cijfertjes bovenin het be .ld met de nauwelijks voor het oog te volgen in- dikatie van honderdsten van sekon- reageert Tijdens het verblijf in een met tl-buizen verlicht kantoor laadt deze zonnecel een miniatuurkwarts- batterijtje op De levensduur van cel en batterij is drie jaar De kosten van dit huzarenstukje zijn. begrijpelijk, nog hoog. Het apparaat kost onge veer 900 dollar en voor wie dat niet genoeg vindt, is er ook een uitvoering te koop in goud en bezet met edel stenen. Dat is dan te verkrijgen door zo'n 7500 dollar over de toonbank te schuiven. toegepast vanwege de geringe stroombehoefte die zij hebben. Werking De miniaturisering, de grote kracht van de elektronika, is zeer sprekend belichaamd in de laatste Ameri kaanse stunt op dit gebied, het elek tronische rekenhorloge. Wie zich al verbaast over de gewone elektroni sche digitaalhorloges moet voor dit brokje techniek zeker enige bewon dering krijgen. In een normale horloge-behuizing is een elektroni sche klok ondergebracht, die boven dien nog omgeschakeld kan worden tot telmachine. De kleine afmetingen leggen hier natuurlijk beperkingen op aan het maximum aantal te ver werken cijfers, maar de industrie zal ook deze hindernis wel weten te ne men. Zodat we in de toekomst wel licht met onze rekenmachine om de pols kunnen lopen, zoals we het ding nu nog in de binnenzak meedragen. Een eind vorig jaar uitgebracht hor loge van Uranus Electronics Inc. in New York kan optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen. De ener gie voor dit alles wordt geléverd door een zonnecel, die op zon- en neonlicht De 'gewone' digitaal-horloges die we overal in de winkels zien liggen zijn te onderscheiden in twee soorten. Er zijn horloges met permanent zicht bare cijfers. Deze rijft. ontstaan doordat een klein stroompje door een groep vloeibare kr.stallen gestuurd wordt, waardoor deze van kleur ver anderen. Naar gelang van het opval lende licht zien we deze cijfers dan als donkergrijs of zilvergrijs. Deze horlo ges zijn tamelijk duur. doordat de fabrikage- van deze LCD (liquid crys tal display) nog een kostbare aange legenheid is. Bovendien waren deze 'uitlezingen' in de beginperiode tame lijk kwetsbaar, hetgeen weer extra verstevigmgsmaatregelen in het hor loge noodzaakte, waardoor de kosten opliepen. De andere, meer verbreide uitlezing geschiedt door lichtgevende dioden, LED's geheten (light, emitting dio des). Deze zijn gemakkelijker te fa briceren en kunnen door vele andere toepassingen en daar door grotere produktieaantallen veel goedkoper zijn. Wanneer men een spanning aan legt aan deze diodes, stralen zij een helder rood licht uit. Er zijn ook an dere kleuren mogelijk, maar tot nu toe worden de rode LED's het meeste Hoe functioneert nu zo'n horloge, zult u zich wellicht afvragen. In feite is dit heel eenvoudig en terug te brengen op een rekensommetje. Het IC in het horloge bevat een kwarts- kristal, dat trilt met een frequentie van 32.768 keer per sekonde. Dit hoge getal wordt nu door het IC 'ge deeld'. waardoor men uiteindeiijk de sekonde als teleenheid overhoudt. Door de hoge frequentie bereikt men een maximale afwijking van een mi nuut per jaar, iets waarmee een konventioneel horloge moeilijk kan wedijveren. De sekonden worden vervolgens opgeteld tot een minuut is bereikt en vervolgens telt het IC door tot een uur vol is. Op deze wijze telt men de uren tot een dag om is en de zaak op nul springt en opnieuw kan gebinnen. Door zeer vernuftige programmering is het bovendien mogelijk, het horloge te 'Ieren', hoe de kalender er uitziet, dus het aantal dagen per maand en zelfs het eens in de vier jaar voorkomen van een schrikkeldag. Daarnaast is een aparte teller bezig, de dagen van de week bij te houden om deze, daartoe gevraagd door een druk op de knop, aan de gebruiker van het horloge te laten zien in de vorm van dc begin letters van naam van die dag. Gezien de enorme vlucht van de ver koop, zal de prijs van deze elektroni sche digitaalhorloges nog sterk kun nen dalen, aldus voorspellingen van insiders. Betaalde men vorig jaar nog vaak minstens 55 gulden, zeer spoedig kan men voor minder dan de prijs van een konventioneel uur werkje in het bezit komen van een 'kwartsklokje'. Het eerste elektronische rekenhorloge. onlangs in de VS uitgebracht. De ingebouwde batter laadt zichzelf op in zon- en tl-licht en heeft een. levensduur van drie jaar. Op de rand ta hel horloge zitten de liei Ti en i nps l:ri oppen voor optellen ..aftrekkenvermenigvuldigen en dl len. L)e prijs is nel zo fantastisch als de techniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 75