ui opmars Draaiboek bij het kopen van een hais Wat doet de georganiseerde makelaardij PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 29 Bij liet bereiden van de dagelijkse kost maken we kivistig gebruik van uitheemse kruiden als peper en kruidnagel De eigen kruiden krijgen maar een karig plaatsje op het bord toebedeeld Daar komt nu duidelijk verandering in. Steeds meer keukenprinsl ess) en reserveren in de tuin of op de vensterbank een kleine ruimte om tuinkruiden te kweken. Alles bij de hand en vers bovendien. Handig, gezond, en lekker, zoals dat in reclameterminologie heet. Tuinkruiden raken steeds meer in En terecht. Aan deze kruiden zijn niet de nadelen verbonden die de specerijen eigen zijn. Ze werken niet prikkelend, ze bevatten geen schade lijke stoffen en ze stompen de smaak niet af. Tuinkruiden hebben daaren tegen een gunstige invloed op de ge zondheid. sommige bevatten zelfs veel vitaminen en alle bezitten ze de eigenschap bepaalde gerechten aan genaam te aromatiseren. Er zijn ongeveer dertig soorten in heemse kruiden in de handel. Ze zijn te verkrijgen als zaad in zakjes, de meest courante (zoals peterselie en selderij) ook als vaste planten. Het zaad in de zakjes - ze kosten alle on geveer 1.80 - is voldoende om een 'bed' uit te zaaien. Tuinkruidzaad wordt ook vaak aangeboden tegen een gereduceerde prijs. Let dan op dat het nog van goede kwaliteit is. Met 'overjarig' zaad loopt u het ri sico dat het niet opkomt. Als u besluit een stukje van de tuin voor kruiden te reserveren, dan is het veel voordeliger gezamenlijk met an dere tuinders 'in te kopen'. Speciale vakkennis is voor het kweken van kruiden niet nodig. Zowel in de vrije grond als in een bloempot of bak binnenskamers doen ze het allemaal heel makkelijk. Als de kruiden op een zonnig plekje worden geplant en ge regeld water krijgen, dan kan het niet misgaan. Belangrijk is dat u eerst bepaalt welke kruiden voor dagelijks gebruik nodig zijn. Heeft u nog weinig ervaring, beperk u dan in eer ste instantie tot een selectie van tien. U kunt het assortiment later altijd nog uitbreiden. Zaaien Voor het zaaien in de tuin heeft u aan een ruimte van enkele vierkante me ters ruim voldoende. Schoffel de grond op het uitverkoren plekje tot die overal goed los is. Verder biedt de grond - zeker in Zeeland - weinig problemen. Bij te zware klei verdient het wel aanbeveling turf door de grond te mengen. Maak dan een vak verdeling voor afzonderlijke bedjes met oude tegels of plavuizen. Beste methode om het zaad in de grond te brengen is het op rijtjes zaaien. Bij het wieden is het onkruid dan mak kelijk van de tuinkruiden te onder scheiden. Daarna wordt het zaad lichtjes lngeharkt. Na ongeveer twee weken ontkiemen de plantjes. Die worden dan goed uitgedund. Be paalde soorten kruiden - zoals Lieve- vrouwebestro. borage, lavendel en tijm - worden vaak in borders ver werkt. Het onderhoud beperkt zich hoofd zakelijk tot het onkruidvrij houden en tijdig sproeien. Handig voor dit werk in de tuin is wat materiaal 'op kleinere schaal' Met de grote schoffel en de hark kunnen we in de kleine oppervlakte maar moeilijk uit de voeten. De zaaitijden van de verschil lende tuinkruiden lopen sterk uiteen. Sommige moeten in het voorjaar, an dere best weer in andere periodes worden 'gestrooid'. Binnenskamers kunnen we het hele jaar door het hele gamma van krui den kweken Daarvoor gebruiken we een gewone bloempot, of een wat gro tere plantenbak. Die vullen we met een mengsel van twee derde pot- grond en een derde rivierzand- Boven dit mengsel komt een dun laagje ri vierzand. waarin we een vijftal zaad jes brengen. Daar bovenop strooien we nog een laagje fijn zand. Zo komt het zaad 'steriel' te liggen. Over het zandoppervlak leggen we een plastic zakje. Zorg er verder voor dat het ge heel een zonnig plekje krijgt en be giet het regelmatig met water. Als de plantjes bovenkomen, wordt het plastic verwijderd Na een periode van drie tot vijf weken na het in zaaien kunnen we de eerste oogst van onze tuinkruiden binnenhalen Oogsten De kruiden kunnen het best 's- morgens vroeg worden geoogst. Ze bevatten dan veel vocht en het meeste aroma. Ook als u een bepaald kruid maar weinig gebruikt, is het verstandig regelmatig de bladeren te Ze blijven dan mals en lek ker Ook bewaren van kruiden is mo gelijk. Zijn de flesjes in het kruiden- rek leeg. dan kunt u die zelf aanvul len. De vroeg op de morgen geoogste kruiden laat u drogen in de zon. Een andere - betere - methode is de krui den op een soort hor-constructie in een afkoelende oven (temperatuur ongeveer 38 gradeni te laten drogen. Net als groenten kunnen tuinkruiden ook worden ingevroren. Maak daar bij gebruik van de bakjes waarin ijs blokjes worden gemaakt. De fijn ge sneden krulden worden In de vakjes gebracht. Daar wat water overheen en het ge heel kan In het dlepvnesvak. Als alles goed ingevroren is. klopt u de 'ijs klompjes' los. Die worden afzonder lijk in plastic folie gewikkeld De hele 'collectie' kan daarna in een grote doos in het diepvriesvuk. U heeft zo een serie handige kleine doses tuin kruiden gebruiksklaar. Anijs april-mei zaden neen gebak. melk. vruchtengerechten. Basielkruid maart^april bladeren neen salades, sausen, soepen, vis- en vleesgerechten. Bieslook maart-april pijpvormige sten ja salades, soepen, vis- en vleesgerechten. gels en bladeren Bonenkruid april-Juni bladeren en jonge neen boonsoorten, salades, soepen, tomaten. stengels Borage maart-september bloemen en jonge neen salades, vruchten, kan als spinazie worden bereid. bladeren Citroenkruid mei bladeren Ja salades, sausen, vis- en vleesgerechten, vruchten. Dragon april-mei bladeren en jonge Ja peulvruchten, salades, tomaten, vis- en vleesgerech stengéltoppen ten. Kervel april-juni jonge bladeren neen salades, sausen, soepen. Kruizemunt mei bladeren Ja salades, tomaten, vleesgerechten- Majoraan mei jonge stengeltoppen neen salades. sausen, soepen, tomaten. Mierikswortel maart-april wortel (vochtig ja sausen, bij koud vlees of vis bewaren) Pimpernel april-juLi jonge bladeren ja salades, sausen. Peterselie maart-april bladeren en stengels neen groente, salades, sausen, soepen. Rozemarijn mei bladeren Ja melk. salades, soepen. Salie april-mei bladeren Ja melk. sausen, vis- en vleesgerechten. Selderij maart bladeren en stengels neen salades, soepen, vleesgerechten. Tijm mei bladeren en sten neen groenten, sausen, soepen, vleesgerechten. geltoppen Tuinkers april bladeren en stengels neen stamppotten, Venkel maarbapril bladeren en sten neen gebak, salades, sausen, vis. Ongeveer een derde van de Nederlanders ivoont in een eigen huis. In de meeste andere westerse landen ligt dat percentage veel hoger. Ruim 45 procent van de Belgen bewoont zijn eigen optrekje. In de Verenigde Staten is dat zelfs 60 procent Inflatie met daar tegenover vrij lage rentepercentages op spaarrekening, en de aanzienlijk hogere huren van nieuwbouwwoningen, doen ook steeds meer Nederlanders er toe besluiten zich bij de rij van de huizen-bezitters aan te sluiten. Een kort draaiboek. De knoop is doorgehakt. Na een jaartje 'dubben' heeft u beiden het besluit genomen: de flat wordt ge ruild voor een eigen woning. U heeft een aantal maanden de advertenties in dag- en andere bladen nagespeurd en een aantal makelaars aangeschre ven. De keuze is daarbij gevallen op een leuk huis met een ruime zonnige achtertuin. Een grondige inspectie samen met vrienden uit het 'vak' (vooral de staat van het dak is be langrijk) heeft geen grondige gebre ken aan het licht gebracht. Over de koopsom is onderhandeld en beide partijen hebben elkaar gevonden op een bepaald bedrag. U vraagt de ko per een 'optie' op het huis. Dat houdt in dat de verkoper de woning gedu rende een bepaalde korte tijd niet aan een ander zal verkopen. Laat al les op schrift vastleggen In die korte adempauze heeft u de tijd om de fei ten nog eens uit te pluizen. Hypotheken Allereerst het probleem van de finan ciering. In grote trekken zijn er drie vormen van hypotheekverschaffing. Bij een hypotheek op levensverzeke ringsbasis krijgt u een lening waarbij u niets hoeft af te lossen, betaalt al leen rente over de lening en de pre mie voor de levensverzekering. Na de looptijd wordt de lening uit de levens verzekering in een keer afgelost. Deze vorm van hypotheek is de duur ste en is pas interessant voor mensen met een inkomen boven de 45.000,-. Bij een hypotheek met een rechtlij nige aflossing betaalt u elk jaar een vaste aflossing. Daarnaast vergoedt u ook de rente over het resterende be drag. Deze hypotheek is de goed koopste. maar door de hoge aflos singsbedragen de eerste jaren voor de meeste adspirantkopers niet haal baar. Derde variant is de hypotheek op annuïteitsbasis Daarbij zijn rente en aflossing zo berekend, dat er over de hele looptijd van de hypotheek maandelijks hetzelfde bedrag wordt uitbetaald. Als een overlijdensrisico- verzekering niet automatisch aan de hypotheek is gekoppeld, sluit die dan zelf af. Een dergelijke verzekering (kosten ongeveer 250 per jaar) keert bij het overlijden van de kredietne mer een bedrag uit ter grootte van de restantschuld. De maximale looptijd van een hypotheek bedraagt dertig jaar. In de regel zijn hypotheekverschaf fers niet bereid een hypotheek hoger dan 60 tot 70 procent van de koop prijs van het huis te verlenen. Met gemeentegarantie is het echter moge lijk tot 100 procent krediet op te ne men. De procedure voor goedkeuring duurt ongeveer twee maanden. Vooral bij het kopen van een huis in een oudere buurt is het van belang bij de afdeling gemeentewerken van de gemeente te informeren naar eventuele plannen met de buurt of het huis. Gelijk dan even vragen naar een eventuele woonruimteverorde ning in de gemeente. Daarin staan vereisten vermeld voor de afgifte van een woonvergunning. Koopcontract De tij er is nu rijp om uw handteke ning te plaatsen onder het koopcon tract. Vaak wordt gesteld dat u een 'voorlopig' koopcontract kunt teke nen. Pas echter op: wie tekent zit aan de koop vast. Slechts in een aantal gevallen (geen passende financiering bijvoorbeeld) kan de koper nog onder het contract uit. Neem rustig de tijd om de 'geheimtaal' van het contract te ontcijferen. Wordt het u te veel. raadpleeg dan een deskundige. Kijk voorts goed na of in de regeling met vrijwel alle mogelijkheden rekening is gehouden. Een greep uit wat er bij de aankoop van een nieuw huis zeker allemaal in moet staan: faillissement van de aannemer, overlijden van de aannemer, brand en storm, instorting van het huis tijdens de bouw. afwij king of wijziging van het bestek, stel posten. risicoregeling woningbouw, aansluitkosten van water, gas en electriciteit, te late oplevering en on derhoudstermijn na oplevering van de woning. Eventuele geschillen kunnen aan de Raad voor de Arbi trage voor de Bouwbedrijven in Ne derland te Amsterdam worden voor gelegd. Onder het koopcontract dat bij de notaris gedeponeerd moet worden, moet de handtekening staan van de verkoper en koper Doorgaans één tot twee maanden na het 'passeren' van de koopakte krijgt de koper van de notaris de eigendomsbewijzen thuis. Kosten Het bedrag dat men in totaal moei uitgeven alvorens de eigen woning te kunnen betrekken bestaat uit eer aantal posten. Deze lasten vertegen woordigen bij een 'oud' huis ongevee: tien procent van de overeengekomer koopsom. Heeft u het huis gekoch met bemiddeling van een makelaar, dan brengt hij u voor zijn diensten 1.5 procent van de koopsom (makelaars- courtage) in rekening. Wanneer de verkoper een makelaar heeft inge schakeld, dan houdt dit voor de ko per geenszins de verplichting in dat hij de makelaar courtage betaalt. De koper kan de makelaar dan uitslui tend als belangenbehartiger van de verkoper zien. Maakt de makelaar bij het ondertekenen van de koopakte toch aanspraak op provisie van de koper, teken dan schriftelijk bezwaar aan. Ook de hypotheek kost geld Het opmaken van de akte gebeurt bij de notaris die zorgt voor de inschrijving in het hypotheekregister. Het bedrag dat hij daarvoor rekent, varieert met de grootte van het geleende bedrag: tussen 2/3 en 1.5 procent. Een andere post. de afsluitprovisie, bedraagt van 0.5 tot 2 procent van het hypotheek bedrag De kosten verbonden aan de eigendomsoverdracht van de woning worden transportkosten genoemd. Ze bestaan uit een honorarium voor de notaris (van 1 tot 1,5 procent afhan kelijk van de koopsom i en vijf pro cent van de koopsom aan over drachtsbelasting. Deze laatste belas ting is niet verschuldigd bij de koop van een nieuw huis. Als u het huis 'k.k(kosten koper) koopt, dan zijn de transportkosten voor rekening van de koper, bij aan schaf volgens 'v.o.n.' (vrij op naam) voor rekening van de verkoper. In het laatste geval blijft de koper make laarscourtage leventueel) en hvpo- liieekkoslen betalen. Aftrekpost Tot slot een woordje over de fiscale 'voordeeltjes'. De kosten die voort vloeien uit de hypotheek gelden bij de berekening van het belastbaar in komen als aftrekpost. Hiertoe be hoort elk jaar de rente en in het eer ste jaar bovendien de afeluitprovisie, de kosten van de hypotheekakte en" de taxatiekosten. Jaarlijks moet ech ter de 'huurwaarde' als inkomen worden opgegeven. Voor een woning met een waarde tussen 90.000 - en 120.000.- bedraagt die huurwaarde jaarlijks ongeveer 1.200.-. Voor vermindering van de loonbelasting (maandelijks, in plaats van op het einde van het jaar een fikse terugga ve) door de hypotheekkosten. kan men bij de Inspectie der Directe Be lastingen een verzoek indienen. Gaat u een huis kopen, of bent u er ai mee bezig, laat dan alle zaken die verband houden met de koop van het huis schriftelijk vastleggen. Aan mondelinge toezeggingen heeft u weinig. Ze kunnen bij betwisting al leen maar aanleiding geven tot een uitzichtloos 'welles-nietes' spelletje. Met een ondertekend stuk papier in de hand, heeft u later altijd een flinke poot om op te staan. WestrSouburg, Nieuwe Vlissingse weg Te koop: mooie eengezinswoning met achtertuin. Ind.: haf. toilet. Z-vormige woonkamer (32 m2), fraaie kenken met ingebouwde koelkast, gasfornuis en afzuigkap. Verd.: overloop, 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, balkon. Vliering. Medio mei leeg te aan vaarden. Vraagprijs 83.000.-. Makelaarskantoor Piet Fransen BV Vlissingen. Lid NBM. Deze wat kryptische afkorting staat voor Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen. Op dat terrein kent Nederland twee vakorganisaties: de NBM en de Makelaarsvereniging te Amster dam. De eerste, tevens de grootste met 1370 leden, groepeert make laars door het hele land: de laatste (ongeveer 450 leden); is meer een 'club' van makelaars uit de omge ving van Amsterdam. Beide ver enigingen organiseren ongeveer tachtig procent van de Neder landse makelaars De resterende twintig procent verkiest zich vol komen ongebonden op te stellen. Het lidmaatschap van beide vak organisaties is een aantal strenge eisen gebonden. 'Makelaar1 is een krachtens het Wetboek van Koop handel beschermde titel. Een ma kelaar wordt dan ook door de rechte bank beèdigd. Voor het echter zover is wordt er een onderzoek in gesteld naar zijn vakbekwaam heid. In de eerste plaats moet de kandidaat - uiteraard - in het bezit zijn van het diploma van de Neder landse Federatie van Makelaars. Vervolgens moet hij voor een 'test- commissie' van de Kamer van Koophandel een aantal bekwaam- heidsproeven afleggen. Ook de be trouwbaarheid van de gegadigde wordt onder de loupe genomen. Als de kandidaat dan ook nog kan aan tonen dat hij onafhankelijk (niet in loondienst) is, is hij gerechtigd het bordje 'makelaar' op de voorgevel van zijn kantoor te hangen. Am bieert hij bovendien nog het lid maatschap van de NBM. dan wordt hij onderworpen aan een ballotage. Dat houdt onder meer in dat hij zich verbindt aan een erecode, dat hij zich onderwerpt aan de tucht- rechtstpraak en dat hij de taneven en de voorwaarden van de NBM hanteert. Service De Nederlandse Bond van Make laars in onroerende goederen werd in 1898 opgericht. De bond telt 23 afdelingen. Naast het hoofdbestuur en de 23 afdelingsbesturen, kent de organisatie ook een bestuursraad. Daarin hebben afgevaardigden uit alle afdelingen zitting. Hoofddoel van de bond is het publiek een ser vicegarantie te bieden door een in terne kwaliteitsbewaking. De ma kelaars kunnen, via hun organisa tie onder meer gebruik maken van het computercentrum en gegevens met collega's uit andere plaatsen (als iemand gaat verhuizen» uitwis selen. De NBM werkt momenteel aan de oprichting van een hypo theekcentrum. "vakblad en bijscho lingscursussen zorgen er tenslotte voor dat de georganiseerde make laars op de hoogte blijven van de laatste ontwikkelingen binnen hun vak. Als iemand niet tevreden is over de diensten van een NBM-lid kan hij altijd contact opnemen met het bondsbureau in Bilthoven (tel. 030-785941). Zijn klacht wordt dan doorgespeeld naar een tuchtcol lege waarin een aantal juristen en twee makelaars zitting hebben. Aan de hand van een juridische procedure wordt dan bepaald of de klacht van de cliënt gegrond is of niet. Valt de conclusie positief uit, dan kan de NBM de betrokken ma kelaar schorsen, een geldboete op leggen, of zelfs royeren. De taak van de makelaar bij een transactie van onroerende goede ren in 'grosso modo' drieledig. Hij is bemiddelaar voor de verkoper, of voor de verkoper en de koper tege lijkertijd. Daann onderscheidt de NBM zich van de Makelaarsvereni ging Amsterdam: die behartigt slechts de belangen van één partij. De makelaar brengt verder voor de koper advies uit over de keuze van de woning, hypotheek en derge lijke. Laatste deel van het taken-, pakket is het taxeren van onroe rende goederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 73