Boren, zagen en timmeren dat het een lieve last is „De grootste groei is er uit 19 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In het Doe-het'Zelf-wereldje dienen twee categorieën zich hel duidelijkst aan; mensen die kleine mankementen zelf willen verhelpen. omdol dat in vele gevallen flink wal geld kan besparen, én de (echte) klusjesmensen, die praktisch iedere gelegenheid met beide handen aangrijpen om naast het verrichten van reparaties zelf verbouwingen van woon- en leefruimte uit te voeren. Voor beide categoriëen heeft zich in de sector gereedschappen de laatste 10 jaar een grote evolutie voltrokken Wiel alleen kwaliteitsgereedschappen zijn op de markt gekomen maar ook het toepassingsgebied is enorm vergroot. Dat is iveer een rechtstreeks gevolg van allerlei nieuwe materialen en industriële woningbouwtechnieken. die steeds weer andere eisen stellen aan het gereedschap van de Doe-het-zelver. Vooraanstaande plaatsen op het gebied van zowel .professionele gereedschappen als die voor de '6impele' (dat woord gaat overigens in vele geval len niet opDoe-hetrzelver, zowel in Nederland als daarbuiten, worden ingenomen door Skil en Bosch. De gereedschappen, die deze firma's op de markt brengen, zijn zonder enige twijfel in de Zeeuwse speciaalzaken verkrijgbaar. Ook de nieuwste of, zo u wilt, de modernste. Steeds meer worden ook grotere machines aange boden. Het zal niets nieuws zijn als we zeggen dat momenteel complete machines te koop zijn, die voor uiteenlopende knutselwerkzaamheden kun nen worden gebruikt. Ook technische spullen op het gebied van tuinieren vinden gretig aftrek. Ie dereen, die een tuintje heeft wil op z'n minst een schop en een hark hebben, maar hoe langer hoe meer gaat men over tot elektrische hulpmiddelen. Men heeft er tegenwoordig veel geld voor over. Tuingereedschappen De goede naam van Bosch op het gebied van Doe-het-zelf gereedschappen laat zich ook in de sector van tuingereedschappen horen. Bosch heeft zijn bestaande programma van 3 düöDèi- snijdende heggescharen met nuttige lengtes van respectievelijk 32 cm, 42 cm en 65 cm en graskan- tenschaar met een snijbreedte van 150 mm op nieuw verder verbeterd. De machines die aan het lichtnet worden aangesloten zijn volledig geïso leerd en allen voorzien van een slipkoppeling. Dan zijn er nog twee geheel nieuwe types bijgekomen; de grasschaar P 800 SL met ingebouwde oplaad bare accu's en de snoeischaar P 801, eveneens met ingebouwde oplaadbare accu's. Met gemak kun nen met deze machines alle struiken, sierheesters en heggen worden geknipt. Vele Doe-hefr-zelvers boren, zagen en schuren dat het een lieve lust is. De ingewijden zullen dan ook wel op de hoogte zijn vdn de nieuwste - veelal nog efficiëntere - gereedschappen. Toch kunnen er een paar, in de meeste gevallen geïntroduceerd op de onlangs gehouden Vakbeurs Karwei, worden genoemd. Skii introduceerde de '2002' draadloze boor- schroever met ingebouwde energiebron (middels droge energiecellen, zoals die ook in de ruimte vaart worden gebruikt). Het grote voordeel daar van is dat deze - qua vormgeving en het lichte gewicht een 'portable' in de ware zin des woords - machine praktisch onbegrensd oplaadbaar is, ook wanneer deze zeer lange tüd niet in gebruik is ge- weest. Het apparaat wordt snoerloos gebruikt de Doe-het-zelver kan er dus letterlijk overal n uit de voeten. In de auto. op de boot. in het week endhuisje of caravan, maar ook in de dakgoot en de tuin, omdat - zo deelt men van de zijde van Skil mee - een vochtige omgeving geen enkel ri sico oplevert voor de gebruiker. En het - in alle opzichten - aantrekkelijke apparaat zal de mo derne vrouw, die in het Doe-het-zelf gebeuren evenals de man een steeds belangrijkere rol ver vult, ook wel aanspreken denkt men bij Skil. Ver kooptechniek: het apparaat is verpakt in een kar tonnen doos, die past in een eigentijdse schouder tas van blauwe denim, welke is voorzien van extra vakjes voor boortjes, schroevedraaierstiften en dergelijke. Skil heeft ook een zogenaamde Handy-Klem ont wikkeld (het ei van Columbus noemt men die). Deze werkt met een excentriek, waardoor het werkstuk in een handbeweging wordt vastge klemd. Het is dus eigenlijk een machineklem voor éénhandbediening, met een spanwijdte tot 7,5 cm. Tenslotte kan de door Bosch ontworpen P 20 vlakschuurmachine worden genoemd. Deze ma chine werd in het oktobernummer van de Consu mentengids als 'goed' beoordeeld. Uit verkoopcij fers kan inmiddels worden afgelezen dat deze ma chine zeer goed in de belangstelling bij het pu bliek ligt. Gipsplaten Gipskartonplaten zijn gewild. Die worden gele verd door Norgips BV te Delfzijl, vanaf 1 februari geïntegreerd in een thans internationaal opere rend concem. Op internationaal niveau wil het concern voortaan met een nieuw kant-en-klaar geïsoleerd bouwelement werken. Dat bestaat uit gipskartonplaten, gecombineerd met een isola tiemateriaal van hoge kwaliteit. De gipskarton platen zijn een ontbrandbaar materiaal, dat voor een snel uit te voeren bouwcomplex kan worden gebruikt, zonder dat er water wordt toegevoegd. Wandbekleden Verf machines bestaan waarmee vele soorten verf kunnen worden gemengd blijkt de vraag naar verf ook weer behoorlijk toegenomen. Wat is er nou mooier dan dat op wens een kleur kan wor den vervaardigd- Met zo'n verfmengmachine kun nen omstreeks de 900 kleuren worden gemaakt, dus kan aan veel wensen worden tegemoet geko men. Op de Vakbeurs Karwei introduceerde het Deense bedrijf Sadolin en Holmblad een verrassend nieuw produkt: de verf Sadodekk, die niet alleen voor de vakman maar ook voor de Doe-het-zelver ongekende mogelijkheden biedt. Het is een 'zelf reinigende' buitenverf op basis van een met wa ter verdunbare acryl/alkyd combinatie met een uitstekende hechting. De verwerking is buitenge woon makkelijk met kwast of roller. De laag is weerbestendig en elastisch, zodat de bewegingen van het hout kunnen worden gevolgd. Verder: er doen zich geen blaren, barsten of scheuren voor in de verflaag die het binnendringen van water belet maar wel waterdamp laat uittreden. Wat vooral de Doe-het-zelver zal interesseren is dat Sado dekk een vele malen snellere droging heeft dan andere verven. Na ongeveer een uur is de laag Bouwpakketten droog en al na drie uur kan de volgende laag wor den aangebracht. Sadodekk wordt in veertien tin ten geleverd: het uitstrijkvermogen is tien tot twaalf vierkante meter per liter op geschaafd hout. „Het kiezen van de juiste combinaties bij het wandbekleden moet met zorg gebeuren", kan worden opgemaakt uit een pas geleden in de brie venbus gedeponeerd boekje vol tips van Rath Sz Doodeheefver. Als u op zoek bent naar nieuw pa- pierbehang dan raden we u dat boekje aan Papie ren wandbekleding. snelbehang. papier-vinyl, na tuurlijke en raam wandbekleding. wand- en vlak verdeling. ruimte-ordening, effect van kleuren en ligging van vertrekken worden daarin uitvoerig behandeld. Voor alles zijn schitterende materialen van Rath Doodeheefver te verkrijgen, zoals kurk. kamperfoelibast (grasweefsel) en weelsels zoals bamboe; hennep, jute, katoen en linnen. De naam hubobox behoeft geen nadere uitleg meer. „Hubo helpt een handje" en het is waar. De Hubo bouwsystemen hebben een eenvoudige, ei gentijdse vormgeving - het enige benodigde ge reedschap is... een schroevendraaier. Duizend-en- één mogelijkheden levert Hubo voor verbetering van uw huis. Vermeld kunnen worden meubel panelen en -stijlen, de huboboxen en -wanden, zit- elementen, tafels en zitbanken, kortom, te veel om op te noemen. Nieuwe kleuren bij het Hubo- materiaal zijn geel en bruin. Splinternieuw is het Hubo EL-4 bouwsysteem, een totaal systeem voor het gehele interieur. S „HetheleDoe-het-zelf gebeuren beweegt zich nog steeds in een opgaande lijn. Er is nog altijd sprake van schaalvergroting en assor timentsuitbreiding. Maar toch, de grootste- groei is er uit..." Dat zegt de woordvoerder van een promi nente Zeeuwse zaak. gespecialiseerd op het- veelomvattende- gebied van Doe-het-zelf ar tikelen. Zonder omwegen stelt hij vast. dat de omzet groei 'wat' aan het 'teruglopen' is. „Maar waar het precies aan ligt, is niet exact aan té1 geven. Iedereen voorspelt nog altijd een groeiende Doe-het-zelf markt, zoals enkele jaren geleden. Echter, dehele handel valt wat terug. Vooral de - bijzonder gewilde - bouw pakketten zijn flink van de voorgrond ver dwenen". Voegt er overigens onmiddellijk aan toe, dat de distributie van Doe-het-zelf artikelen toch (nog) in beweging is. Bouwpakketten vallen weg, maar andere nieuwtjes komen daarvoor vrijwel direct in de plaats. Vooral op het ge bied van de houtsoorten is dat sterk het ge val. Waren het vroeger de zogenaamde gefi neerde soorten, nu is met name vurehoutzeer in trek. Doe-het-zelf in beweging. Juist de laatste ja ren is in de distributie - naar uitlatingen van de 'insiders' - een haast tumultueuze ont wikkeling te bespeuren geweest. Schaalver groting en assortimentsuitbreiding ver breidden zich als een olievlek. Naast de spe ciaalzaken ontstonden ketens van DHZ- supers, bouwmarkten en complete DHZ- zelfbedieningswarenhuizen. Doe-het-zelf wordt tegenwoordig meer en meer aangemerkt als 'zinvolle vrijetijdsbe steding'. „De één knutselt graag, de ander doet het omdat-ie er voordeliger mee uit is", aldus de Zeeuwse woordvoerder. „Het zelf doen van reparaties of het doen van een of ander klusje in huis kan behoorlijk wat geld besparen". Het wordt de 'amateur' tegen woordig ook bepaald niet moeilijk gemaakt. Want door de nimmer aflatende vloed van nieuwe materialen en gereedschappen wordt men in staat gesteld vele werkzaamheden zelf te verrichten. Werkzaamheden die vroeger alleen door pro fessionele vakkrachten bij deze 'amateur' thuis konden worden gedaan. Verkoopdirecteur C. W. N. Beerepot van Skil Nederland BV, noemde het voor de aanvang van de Vakbeurs Karwei (eind januari, begin februari) 'niet verwonderlijk' dat met de stormachtige ontwikkeling van het distributie- en consumentengebeuren de Doe-het/zelf marktqua omvang eveneens een stormachtige ontwikkeling te zien heeft ge geven. Cijfers had hij ook. De totale omzet van de binnenlandse markt voor Doe-het- zelf artikelen is volgens hem van/586miljoen in 1968. via 890 miljoen in 1972 gestegen tot 1.4 miljard in 1974, Het afgelopen jaar nam die omzet toe tot ruim 1,5 miljard gulden. Voorlopige ramingen of cijfers over 1976 zijn tot dusverre nog niet of nauwelijks bekend. Uit de cijfers die de heer Beerepot voortover de, blijkt in zekere mate wel de wat teruglo pende groei waarop onze Zeeuwse 'kenneri wees. Deze pagina geeft een beeld van wat er op het terrein van Doe-het-zelf allemaal valt 't versieren' en bespreekt zo'n beetje nieuwe snuQes. Een summier beeld, want het valt .nauwelijks allemaal op te sommen wat er zoal aan bouwpakketten en materialen momenteel te verkrijgen is. Of u nu boort, schroeft, draad tapt, zaagt, schuurt, freest of lijmt, verft, behangt of timmert, in de vele Zeeuwse zaken op het gebied van Doe-het- zelf artikelen heeft men heus 'voor elck wat wils'. Daar kan men ook het beste terecht voor nadere bijzonderheden, vooral wat de prijzen betreft. De heer Van Leeuwenkartonnen meubilair als bouwplaten voor kast en keuken. Binnenkort zijn kartonnen Ooe-het-zelf meubelen in on\ land te koop. Men krijgt ze thuis als een plak pakket I een soort bouwplaat), moet zelf drukkrtoopsYsleem zorgen dal alles voor eeuwigheid en za ligheid blijft zitten. Papier fabrieken De Hoop in Eer beek, met vestigingen in Zutphen, Zaandam en Til burg hebben modellen op het ogenblik al vervaardigd en tentoongesteld. Eelelementen. stoeltjes, tafel tjes, boekenkasten, keukens, toiletten, scheidingswanden en douches zijn ontworpen door architect Van den Berg van de stichting architecten research te Eindhoven. In Rotterdam zijn de eerste heuse proefexemplaren at door een lacherig publiek ge test op gèbruikwaarde. Ieder een daar geloofde maar half dat karton echt zo sterk kan zijn. Zegsman W. van Leeuwen van De Hoop: ,J)at men zonder levensgevaar op zulke kanonnen stoeltjes kan zit ten, dat ze zo sterk zijn, komt door de constructie. De vouw lijnen en knikken maken het sterk, een inwendige struc tuur zorgt voor de rest". Daarmee is karton weer in de opmars. Hel materiaal heeft ongekende mogelijkheden .Viel alleen huisraad, maar ook hele huizen schijnt men er van te kunnen bouwen. Directiekelen in de bouw van karton, dat is wat ons bin nenkort te wachten staat. Wie hel niet gelooft moet maar eens denken aan de golfkar tonnen verzenddoos. die zon der overdrijving 1000 tot 2000 kilo kan dragen. Wie dan op het idee komt er meu bels van te maken, weel dat ze in prijs zeer goed kunnen concurreren met andere mate rialen. Een zitelement gaal ongeveer een tientje kosten, een boekenkast 50 gulden, een bergmeubel met boeken kasten, kleerkasten, afsluit bare gedeeltes zes keer zo groot als een boekenkast) heeft men voor 250 gulden \rchilecl Van den Berg heeft gemerkt dat karton veel meer mogelijkheden biedt dan men het produkt misschien op hel eerste gezicht toedicht. Het kan brandvrij worden ge maakt, hei kan waterafsto tend zijn en zelfs dampdicht. Het karton dat gebruikt wordt voor de meubelen douches, toiletten en keukens is slechts gedeeltelijk uit ge heel nieuwe grondstof ge maakt. Met andere woorden: de prijs die nu al aanzienlijk lager ligt dan die van hout of kunststof, zal relatief steeds lager komen te liggen mei ie dere prijsverhoging van hel hout. Van Leeuwen schal dal ongeveer tweederde van het karton uit oud papier en oud karton wordt herwonnen. Het hoofd van de afdeling ontwikkelings- en verpak kingsadvies van de papierfa brieken wil wel kwijt ,Mat men nu bezig is aan de ver fijning, maar dat het belang rijkste was, dal we hel eens allemaal zichtbaar konden maken. Die douche en dat toilet erbij moeten duidelijk maken dat hel hier om een serieuze zaak gaat. We zijn ook sinds twee jaar bezig met de ontwikkeling van de semi-permanente woningen. Dit jaar zullen we in Veder- land bewijzen dat hel moge lijk is een tijdelijk behuizing van karton tn de openlucht neer te zetten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 63