MONTEDISON: 'Internationaal sterk goed voor Italië' LIBERALEN IN EERSTE EUROPESE GROEPERING VERENIGD Den HAAG - De liberalen staan, als eerste Europese politieke groe pering, gereed om zich op Europees niveau in de politieke strijd te stor ten. Met de oprichting in Stuttgart tijdens het afgelopen weekeinde van de „Federatie van Liberale Par tijen in de Europese Gemeenschap" hebben de liberalen hun eerste stap gezet op weg naar de verkiezingen voor het eerste rechtstreeks geko zen Europese Parlement. Als nie mand roet in het eten gooit - er zijn in de Europese arena nogal wat po tentiële roetgooiers - vinden die verkiezingen in 1978 plaats. ONTSTEMMING IN GRIEKENLAND OVER VERDRAG VS-TURKIJE Er heerst bij de liberalen enige trots over het feit dat zij het als eersten eens zijn gewor den over het gezamenlijk optreden bij de Eu- Aan de Federatie van Europese Li- oerale Partijen nemen de volgende partijen deel: WD (Nederland), Libe ral Party (Groot-Brittanni), FDP West-Duitsland), PVV (Vlaams), PLP (Waals) en PL (Brussels) (België), Ven- stre (Denemarken), Parti Radical en Parti Radical Socialiste (Frankrijk), Parti Dmocratique (Luxemburg). On der voorbehoud doen de Radikale Venstre (Denemarken) en de PRI, de Italiaanse Republikeinse Partij mee ropese verkiezingen van 1978. Christen democraten en socialisten zijn nog niet zo ver. In tegenstelling tot wat wel eens is ge dacht blijken de onderlinge verschillen tus sen de diverse nationale partijen bij de libera len muider emstig te zijn dan bij christen democraten en socialisten. Op 5 en 6 novem ber willen de liberalen uit acht EEG-landen Ierland bezit geen partij die men liberaal zou kunnen noemen) op een congres in Den Haag hun gezamenlijk verkiezingsprogramma vaststellen. De voorbereiding van dat congres is een van de belangrijkste taken van de zaterdag voorlopig benoemde secretaris van de libe rale federatie, drs. F. A. Wijsenbeek. „Wij zijn inderdaad heel wat verder met de integratie dan de socialisten en christen-democraten", verteld de heer Wijsenbeek. „Er zijn bijvoor beeld bij de christen-democraten nog grote problemen bij de Nederlandse en Belgische linkervleugels, die zich niet zo thuisvoelen in een partij met de CSU uit Beieren". De verkiezingen van 1978, als ze tenminste doorgaan, zullen nog op nationaal niveau worden georganiseerd De burgers van elk EG-land mogen uit een aantal lijsten de ver tegenwoordigers uit dat land voor het Euro pese parlement kiezen Volgens het rapport van het Nederlandse lid van het Europees Parlement Schelto Patijn (PvdA), dat door het EP werd overgenomen, zullen de vol gende verkiezingen werkelijk Europees moe ten worden, met Europese lijsten, zodat bij voorbeeld een Nederlandse kiezer ook kan stemmen op een Franse kandidaat. De liberalen lopen in zoverre op deze ont wikkeling vooruit, dat tijdens de oprich tingsvergadering in Stuttgart van de liberale federatie is vastgesteld dat het verkiezings program dat in Den Haag zal worden vastges teld, bindendzalzijnvooralleliberalendiezich in de acht landen kandidaat stellen. Drs. Wijsenbeek ontveinst zich niet, dat de opkomst bij de Europese parlementsverkie zingen wel eens lelijk kan tegenvallen. De As semble van Straatsburg, zoals wijlen presi dent De Gauile het Europese Parlement ge ringschattend placht te noemen, mag zich niet verheugen in een grote bekendheid, laat staan populariteit. „Eigenlijk zou er een geregeld tv- programma van en over het Europees parle ment moeten zijn, in alle EG-landen. Ook de ministerraden en de vergaderingen van de Europese Commissie krijgen veel te weinig, te incidenteel aandacht. Er zou net zoiets moeten komen als Den Haag Vandaag, en het wekelijkse gesprek met de minister president voor de televisie. Genscher (de li berale Westduitse minister van buitenlandse zaken) heeft die kwestie in Stuttgart aan de orde gesteld. Berkhouwer (VVD'er. oud voorzitter van het Europees parlement) ha mert er ook al jaren op" „We moeten Europa meer voor de burgers laten spreken. Er zijn prachtige maatregelen voor het geluidsniveau van landbouwwerk tuigen en voor het vochtgehalte van diep vrieskip, maar niemand weet dat dat iets te maken heeft met de EG. De harmonisatie van de gewone dingen blijft achter. Waarom zou er geen Europees team naar de Olympi sche Spelen kunnen?" De liberale federatie is, net als de Liberale Internationale in 1927 en 1947 in Oxford deed, haar bestaan begonnen met een Ver klaring, de Verklaring van Stuttgart, Deze beginselverklaring zal uitgangspunt zijn voor het verkiezingsprogram, waar zeven werkgroepen de komende maanden de voor bereidingen voor treffen. De Verklaring legt grote nadruk op de burgerrechten, funda ment van het liberalisme. Geëist wordt een versterking van het Europees parlement, dat ook zeggenschap moet krijgen over de poli tieke samenwerking van de Negen, dat bo vendien via evenredige vertegenwoordiging moet worden gekozen. Verder spreekt de Verklaring zich uit voor een economisch stel sel van vrije ondernemingsgewijze produktie binnen door de overheid gestelde regels en voor handhaving van de Atlantische samen werking. Via een door WD-fractieleider Hans Wie gel ingediende resolutie werd in Stuttgart nog eens extra nadruk gelegd op de verkie zing via evenredige vertegenwoordiging- een absolute voorwaarde, willen bijvoorbeeld de Britse liberalen ook maar een zetel in het Eu ropese Parlement krijgen. Met dat al bestaan er natuurlijk wel dege lijk verschillen tussen de liberale partijen in de verschillende Europese landen. Drs. Wij senbeek: „De Britse liberale partij uit zich dikwijls heel anders dan de VVD. Maar dat komt ook doordat die partij al zeker 50 jaar geen regeringsverantwoordelijkheid heeft mogen dragen. Je moet ook onderscheid ma ken tussen wat de partij zegt en wat de par lementariërs zeggen. De opstelling van de li berale fractie in het Lagerhuis verscnuc neus niet zo veel van die van de WD of de West duitse FDP. Trouwens, voor een goed team heb je toch een linksbuiten zowel als een rechtsachter nodig?" Wat is Montedison pre cies voor een bedrijf? Welke overwegingen hebben een rol gespeeld bij de plannen tot inves teringen in Noord- West-Europa? Om een beeld te krijgen van de beweegredenen achter en bij de buiten landse vestigingspoli- tiek van het concern reisden PZC- redacteuren Kees C'ij- souw en Kees van der Maas door Italië en be zochten daar een aantal Montedison-fabrieken die wat produktieproces en ligging betreft verge lijkbaar kunnen worden genoemd met een com plex zoals Montedison dat eventueel in het Sloe zou willen bouwen. Vandaag de tweede af levering in een serie van vier artikelen: waarom naar Noord-West-Europa? Noord west~E u r o p a 2 VRIJDAG 2 APRIL 1976 (Van onze redacteuren Kees van der Maas en Kees Cijsouw) MILAAN - De driehonderd kilometer tussen Mestré (Venetië) en Milaan duurden vorige week donderdag nauwelijks tweeëneenhalf uur. De 'superstrada' ligt er stilletjes bij, verkeer is betrekke lijk schaars, want in Italië woedt een staking. De drie grote Italiaanse vakbonden hebben ertoe opgeroepen - en als hun machtige arm dat wil ligt het Italiaanse radarwerk nogal eens stil. Op kantoren, banken en in bedrijven wordt niet gewerkt. Een protest - ditmaal - tegen het regerings beleid inzake de economische crisis. De recente, scherpe waardedaling van de lire speelt er in door, evenals de verhoging van een aantal prijzen en belastingen, waarvan de optrekking van de benzi neprijs van ongeveer één gulden tot ééntwintig een van de meest aansprekende is. Toen twee dagen eerder het tijdstip van de staking bekend werd. ging bij Montedison het gesprek over hel ver langen van het concem om sterker dan tot nu toe de internationale markt op te gaan. En als voorbeeld werd aange haald het voornemen om in Noordwest-Europa tot de vestiging van een petr>cher.iióch complex te komen. „Daar zou twee jaar na de beslissing een fabriek kunnen draaien zei men. „Maar de arbeidsonrust is in Italië zo frequent, datje dat hier maar zou moe ten afwachten." Een vlucht Het speuren naar een vestigingsplaats in Noordwest-Europa - een vlucht uit Italië dus? Nee. nee, verzekert men bij Montedison op zo'n vraag haastig en bezwerend. „Lu geen geval." En er wordt gewezen op de investering van biljoenen lires in uitbreiding van fa brieken in Italië zelf. waarvan de bouw van twee chemische bedrijven in Ferrara (ten -zuid-westen van Ven etië) als de aansprekendste voorbeel den worden genoemd. De 'slogan' bij Montedison is: „Het sterker we ons in ternationaal maken, hoe beter dat is voor de positie van Montedison in Ita lië. De redenen om de activiteiten sterker op het. buitenland te richten, liggen niet eerst en vooral bij de arbeidson rust in eigen land. als wel bij de handel en wandel van de chemie in het buiten land en de positie van het eigen con cern. Men heeft bij Montedison - na de fusie - gesignaleerd, dat in het buiten land de chemische industrie bezig was op te rukken naar andere landen, de vestigingen te spreiden over verschil lende landen. Aan de andere kant zag men de ontwikkeling van de eigen produktie en waar zich die afspeelde: van de produktie gaat vijfenzestig pro cent naar de Italiaanse, de binnen landse markt, en vijfendertig procent wordt afgezet in het buitenland- Maar tweeënnegentig procent van de pro- dukten worden in Italië vervaardigd. 'Onbalans' Bij Montedison spreekt een woord voerder dan ook van 'een onbalans' en dat verklaart mede de trek naar bui ten. De laatste jaren is men daar op twee manieren mee bezig. Er is - aan de ene kant - de in een vorig artikel aangeduide 'export van technologie': Montedison heeft vrij recentelijk nog contracten afgesloten met - onder meer - de Sowjet-Unie en Kenia voor de verkoop van complete chemische fabrieken met de 'engineering', de mankracht om die te bedienen. Dat in ruil voor produkten, die het concern èn de staat konden gebruiken en ook onder het motto: „Waar wij zitten, kan een ander niet meer zitten." De andere mogelijkheid om de ver houding tussen produktiegebieden en afeet meer in evenwicht te krijgen ziet het Italiaanse concern in de vestiging van een petrochemisch complex - in bijvoorbeeld - Noordwest Europa, een belangrijk afzetgebied Daartoe zijn tussen Frankrijk en Noorwegen moge lijkheden verkend. De keuze gaat daarbij wat het bedrijf betreft naar het zich laat aanzien tussen met name drie lokaties: aan de Engelse oostkust, in de buurt van het Duitse Wilhelmshafen en het Middenzeeuwse Sloegebied. Bij de markt Over de vraag hoe de kaarten liggen, wil men bij Montedison op het moment Overzicht van hei Sloegebied bij Vlis- singen, waar Montedison zich even tueel wil vestigen f Luchtfoto Slagboom en Peters) weinig kwijt: de lokaties zijn geïnven tariseerd. de top zal ze tussen nu en eind april tegen elkaar afwegen. Een woordvoerder liet weten, dat in Vlissingen-Oost de aanwezigheid van diep vaarwater, een zeker agglomeratie-effect, het opleidingsni veau voor het bedrijf gunstige factoren zijn. Vóór op Wilhelmshafen heeft het Sloegebied. dat het voor Montedison 'dichter bij de markt' ligt. Aan de an dere kant - zo werd er al dan niet uit tactische overwegingen aan toege voegd - heeft Wilhelmshafen op Zee land voor. dat de overheid in Bonn en in de regio genegen lijkt tot een grotere premieëring, tot gunstiger financiële faciliteiten. Zoals bekend onderhande len het ministerie van economische zaken en Montedison nog over de pre mieëring van Nederlandse kant. In eerste instantie mikt Montedison in West-Europa op een chemisch complex voor de produktie van plastics en an dere polymere stoffen. Bij een even tuele komst naar het Sloegebied zou Montedison - aoals bekend - worden gestiueerd tussen de vestiging van To tal en het optieterrein van Pechiney (120 hectare). De aanzet zou in de ver dere toekomst mogelijk een vervolg kunnen krijgen in de bouw van een kraakinstallatie voor nafta en gasolie en in een complex voor de bereiding van butadieen en chloor en vinylchlo- ride. In Vlissingen-Oost zou dat - moe ten gebeuren op een tweede terrein bij de Quarleshaven. dat van de eerste produktiefase is gescheiden opinie en achtergrond (Van onze correspondent) IsTANBOEL - De Griekse regering heeft de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw defensieverdrag, dat de status van de Amerikaanse bases in Griekenland zal regelen, op geschort. Zij heeft haar gedelegeerde bij deze onderhandelingen uit Washington teruggeroepen voor nader beraad, na de „klimaats verandering' die is voortgevloeid uit het vrijdag gesloten Amerikaans-Turkse defensie-akkoord, waarbij de Verenigde Sta ten het gebruik van de 26 bases op Turks grondgebied - die nu onder Turks commando en Turkse vlag staan - terugkrijgen tegen een vergoeding van een miljard dollar aan wapenhulp over een periode van vier jaar. Het sluiten van dit verdrag heeft, al dus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Athene, de Grieken een „schok" bezorgd. Inder daad kan men zeggen dat de lichte aan loop tot een wending ten gunste in de Griekse houding jegens de Verenigde Staten, die zich de laatste weken voor deed - onlangs verscheen in een och tendblad het eerste pro-Amerikaanse hoofdartikel in de Griekse pers sinds de val van de junta - met dit akkoord in de kiem is gesmoord. Men vraagt zich in Griekenland afhoe Washington de Turken een miljard dol lar aan wapenhulp kan beloven in een periode waarin de regering in Ankara openlijk verkondigt dat internationale conferenties - zoals de nu aan de gang zijnde VN-conferentie betreffende het zeerecht- mets voor haar betekenen, en de fascistische vice-premier Turkesj in een interview laat weten dat de eilanden Samothraki. Lesbos. Gios. Samos, Kos en Rhodos. die minder dan 50 kilometer van de Turkse kust liggen, eigenlijk Turks zouden moeten zijn. De twee laatstgenoemde zouden, samen met de rest van de Dodekanesos, na de Tweede Wereldoorlog aan Griekenland zijn toe gewezen door onvergeeflijke onverschil ligheid van de toenmalige Turkse rege ring. aldus Turkesj. Turkse dagbladen publiceren ook kaartjes waarbij de ter ritoriale scheidslijn ten westen van deze Griekse eilanden loopt. VENETIË - Maquette van een complex van afvalwaterbehandelingsinstalla ties, zoals Montedison die bouwt aan de oever van de lagune van Venetië 'Foto PZCi Strategisch In die tweede fase - zegt men nu bij Montedison - speelt vooral het belang om er zeker van te zijn, dat het bedrijf over de basisstoffen kan beschikken. Tegen die achtergrond noemde Mon tedison 'de zekerheid, dat we een ter rein hebben nog belangrijker dan het daadwerkelijk gebruik ervan." Die opmerking impliceert, dat men niet 'met handen en voeten gebonden' wil zijn aan leveranciers van basisgrond stoffen, zonder dat men zeff de moge lijkheid heeft om tot de produktie van die basisgrondstoffen over te gaan. In dit opzicht zou 'fase 2' (terrein Quar- lespolder) mede functioneren als 'een strategische positie' voor Montedison. Daarbij liet men bij Montedison ook weten, dat men niet afwijzend staat tegen relaties met bijvoorbeeld Hoechst of/en Total waar het gaat om de effectuering van de produktiepro- cessen in fase 2. in een verdere toe komst. als de keuze op Vlissingen-Oost zou vallen. AIS Montedison voor Vlissingen-Oost opteert blijkt dat over ongeveer een maand. Dan is - na de voorspelen in de Zeeuwse staten en de raden van Vüssingen en Borssele - het beslis sende woord aan het bestuur van het havenschap Vlissingen-Oost. Congres .Afgewacht moet nu worden of het Amerikaanse Congres, waarin de Griekse lobby sterk is. onder de indruk zal komen van deze Griekse houding, en het verdrag met Turkije zal afstemmen. Dat zou dan weer een storm in Turkije veroorzaken, die waarschijnlijk de rechtse regering-Demirel zou meesleu ren. Minister van buitenlandse zaken Caglayangil, van wie Kissinger later zei dat hij de hardste onderhandelaar was met wie hij ooit te maken had gehad „Ik ben blij dat ik tenminste mijn jas nog heb behouden"), heeft Washington er ongetwijfeld deelgenoot van gemaakt dat het aanblijven van zijn regering af hankelijk is van een gunstig resultaat. De Turkse oppositieleider Ecevit, die de laatste tijd toespelingen maakt op een „nieuw concept" waarop de Turkse defensie zou moeten worden gegrond vest, zonder nog openlijk te pleiten voor uittreding uit de NAVO, heeft nog geen commentaar op het akkoord gegeven. Hy is op bezoek in Lybië. Een mogelijke ontwikkeling zou zijn, dat het Amerikaanse Congres wel eerst zijn fiat verleent aan dit akkoord (af stemming ervan zou volgens Kissinger catastrofaal zijn), maar meteen daarop van de Amerikaanse regering eist dat zij een verklaring afgeeft waarin de status quo in de Aegeische Zee wordt gegaran deerd. Dit zou ook de voorwaarde zijn die premier Karamanlis stelde voor het staatsbezoek dat eventueel in juni aan Washinton zou worden gebracht, en dat in het voorbijgaan aan president Ford een aanzienlijk deel van de 1,5 miljoen Grieks-Amerikaanse stemmen zou kunnen opleveren. Beide landen zouden dan van Ame rika zwaar begeerde garanties hebben gekregen: Turkije dat het Congres vier jaar lang geen nieuwe concessies op Cyprus zou proberen af te dwingen, met nieuwe inhouding van de wapenhulp, en Griekenland dat Turkije met die wapens geen expansie-oorlog zou kun nen voeren in de Aegeische Zee. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4