TIENDAAGS BESTAND TUSSEN STRIJDENDE PARTIJEN LIBANON Angola: huurlingen FNLA voor rechter jPf- Mu Instemming kamer met verlenging WWV oudere werknemers KLM-purser door passagier verwond „Tandarts mag van patiënt gebruik fluortablet eisen" 3 Parlement moet nieuwe president kiezen" Ontwerpverdrag Rijnoeverstaten Dood chauffeur in Italië voor de Bredase rechtbank Rotterdam wil ontuchtartikel uit de wet Eis maximum straf voor drughandel VRIJDAG 2 APRIL 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT grens met Libanon. Van Syrische zij de was scherpe kritiek uitgeoefend op de linkse leider Kamel Joemblatt, en op de Palestijnen omdat zij zich ble ven verzetten tegen een bestand. Twee dagen geleden zei Joemblatt dat Syrië geen wapens meer leverde aan zijn troepen en woensdag kregen de Pales tijnse commando's opdracht alleen nog te schieten uit zelfverdediging. Syrië heeft eerder voorgesteld dat het parlement de grondwet amendeert zo dat nu reeds een opvolger kan den gekozen voor president Franjieh, wiens ambtstermijn in de herfst af loopt. Het aftreden van Franjieh stond bovenaan de lijst van eisen van Joemblatts progressieve socialisten. JoemJblatt eist nu in ruil voor het bestand dat in ieder geval deze eis wordt ingewilligd. Maar waarnemers wijzen er op dat Joemblatt nog meer eisen heeft, zoals de aanvaarding van zijn links hervor mingsprogramma. Als er in de perio de van het staakt-het-vuren geen voor uitzichten op uitvoering van dat pro gram worden geschapen zal hij waar schijnlijk opdracht geven de strijd te hervatten, zo is de veronderstelling. Het bestand geldt voor heel Libanon, zowel voor de militaire strijd voor de ontvoeringen en de beschie tingen door sluipschutters. Joemblatt, die een verklaring over het bestand voorlas, zei dat het geregelde Libane se leger en de Palestijnse troepen tijdens het bestand zorg zullen dragen voor veiligheid van het parlement, als dat bijeenkomst om een nieuwe presi dent te kiezen. De Libanese premier Rashid Karami overlegde donderdag met de ambassa deurs en zaakgelastigden van de Vere nigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en China, de per manente leden van de Veiligheidsraad. Hij heeft hen ingelicht over het afwij zende Libanese standpunt inzake Waldheims voorstel om de kwesiïe- Libanon ter sprake te brengen in de Veiligheidsraad De speciale Amerikaanse afgezant Dean Brown, die woensdag m Beiroet aankwam, is door een illegaal links radio-station van Nasser-sympathisan- ten begroet als 'the ugly American' Het radiostation vraagt zich af of Brown gekomen is 'om de weg vrij te maken voor de zesde vloot, die nu volgens het state department dicht bij de Libanese kust vaart'. Het station herinnert'er aan dat Brown Ameri kaanse ambassadeur werd in Jordanië bij het begin van de 'zwarte septem ber' in 1970 toen koning Hoessein "g eind maakte aan de machtspo- Slot van pag. 1) aanzienlijk zullen worden uitge breid. Dit college zal weliswaar onderge schikt blijven aan de betreffende rege ringen, maar aan zijn controlerende en adviserende taken zal een veel zwaarder gewicht worden toege kend. Afvalzout De ministers hebben echter geen oplossing gevonden voor de opslag van afvalzout, afkomstig van de Fran se kalimijnen, dat voor 40 procent voor de verzouting van de Rijn ver antwoordelijk is. Er is echter nog hoop. want de bewindslieden van de vijf Rijnoeverstaten hebben besloten eind mei naai- Bern te gaan om deze reeds jaren lopende zaak alsnog uit de wereld te helpen. De voorgestelde Rijnconventie gaat, wat inhoud betreft, veruit boven de EEG-richtlijnen voor oppervlaktewate ren, die eind vorig jaar in Brussel tot stand kwam. Vooral de Bondsrepu bliek, die met het probleem worstelt van de autonomie van de deelstaten, heeft nogal wat water in de wijn moeten doen. In eerste instantie wilde Bonn de vrij beperkte Brusselse be slissing tot leidraad nemen, wat door staatssecretaris Brinkhorst als „een historische vervalsing" werd gekwalifi ceerd. Een nieuw element is ongetwijfeld dat de waarschijnlijk volgend jaar van kracht wordende Rijnconventie mede aoor de Europese Gemeenschap zal worden ondertekend. Behalve Zwitserland zijn alle Rijnoeverstaten lid van de EEG- De ministers van de Rijnoeverstaten hebben de zwarte lijst overgenomen, die ook voor de EEG-staten geldt. Het gaat hierbij om persistente toxische afvalstoffen zoals kwik en cadmium, alsook om materialen, die een weten schappelijk erkende kankerverwekken de uitwerking hebben. Getracht zal worden een gemeenschappelijke doel stelling te formuleren me: het oog op het bereiken van de nullijn ten aan zien van de lozing van deze zware vergiften. Een periode is in dit ver band niet genoemd, maar wel is afge sproken de afbouwperiode te faseren en het spuien van nieuwe toxische afvalstoffen van een persistent karak ter le verbieden. Wat de 'grijze lijst' betreft zwa re metalen, mineraaloliën, enz. zal geprobeerd worden de nationale pro gramma's te coördineren en te har moniseren. In de prak-ïjk beteken: dit dat het vergunningenstelsel, sterker dan tot nu toe het geval is, zal worden gecontroleerd, en dat er voor elke lozing emissie-normen in het le ven zullen worden geroepen. De zgn. Tieige lijst' tenslotte werd uit het vademecum van de Internationale Rijncommissie geschrapt. Het ging hierbij vooral om afvalstoffen die na delige gevolgen voor het water te weegbrengen, in het bijzonder voor de zuurstofhuisnouding. Een winstpunt voor vooral Neder land is de afbakening van hef terrein. De conventie geldt na ratificering voor het hele stroomgebied van de Rijn, ook dus voor de vele zijrivie ren. I BEIROET (RTR-AFP-UPI) De linkste Islamieten in Libanon hebben donderdag onder druk van Syrië een bestand van tien dagen afgekondigd. Enkele uren na die bekendmaking lieten de falangisten weten dat zij met onmiddellijke ingang hun manschappen hebben gelast het vuren te staken. Het bestand van de linkse islamieten zal vanmorgen om 10.00 uur ingaan, zo meldde het radiostation dat in handen is van het rebellerende islamitische deel van het leger. De islamieten verbinden aan het bestand de voorwaarde dat in die tien dagen een nieuwe president wordt gekozen door het parlement. Syrië had de afgelopen dagen eeni sitie van de Palestijnen in Jordanië, troepenmacht van naar schatting I Brown had donderdag gesprekken 17.000 man samengetrokken bij de met president Franjieh en met chris- e"1"* telijke leiders als de minister van binnenlandse zaken Camilie Chamoun en ae falangistische leider Gemayel. Ze spraken hun steun uit voor de, Syrische bemiddelingspogingen. Syrië Syrië maakte donderdag in een rege ringsverklaring opnieuw duidelijk dat Damascus zich krachtig blijft verzet ten tegen een uiteenvallen van de Libanese staat. Volgens de Syrische verklaring is er een grote samenzwe ring aan de gang in Libanon, gericht op het verdoezelen van het Egyptisch- Israëlisch akkoord in de Sinai, op de verdeling van Libanon, op het betrek ken van de Palestijnse revolutie in de Libanese strijd, met het doel de Pales tijnse revolutie daardoor te liquide-1 ren, en op het betrekken van Syrië in de strijd om zo de aandacht van Damascus ar te leiden van de hoofd taak, de bevrijding van door Israël bezet Arabisch grondgebied. Oud-KVP-voojy.ltIer dr. ir. D. del Zeeuw zal benoemd worden tot alge meen directeur lundbouw onderzoek bij hot ministerie van landbouw en] visserij. Het ministerie heeft dit mee- Openbaar tribunaal nodigt internationale jury uit LONDEN RTR) In Angola zal een openbaar proces worden ge voerd tegen buitenlandse huursoldaten die in de burgeroorlog aan het noordelijke front werden gevangen genomen, zo heeft het Ango lese persbureau donderdag bekendgemaakt. Volgens het persbureau heeft de Angolese minister van justitie, Diogenes Boavida, gezegd, dat in de eerste groep die zal worden voorgeleid. Britten, Amerikanen en Argentijnen zitten. V BREDA „Tn feite is hier sprake geweest van een geweldig uit de hand gelopen dronkemansruzïe", zei officier van justitie mr. J. Huigen donderdag middag voor de Bredase rechtbank in zijn requisitoir tegen de 44-jarige vrachtautochauffeur P. H. uit Ouden bosch. Wegens doodslag, gepleegd op 18 december in Milaan, op de 49-jarige vrachtautoChauffeur Gijs van Eijk uit Utrecht, eiste de officier tegen de Oudenbosseoaar twee jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. dit laatste in het kader van het ook ten laste gelegde doorrijden na de aanrijding Een moeilijke zaak voor de recht bank, want de verdachte ontkent de dood van zijn collega met opzet te hebben veroorzaakt. Volgens zijn le zing ontstond onder een zestal Neder landse chauffeurs in Milaan in een wegrestaurant, waar nogal wat ge dronken was, ruzie. Over de huurlingen zal recht worden gesproken door een tribunaal dat zal worden Ingesteld door de raad van de revolutie aldus het persbureau. Aan de rechtbank zal een Jury worden toegevoegd van ongeveer dertig Inter nationale persoonlijkheden die speci aal naar Loeanda zullen worden uitge nodigd door de volksbeweging voor1 de bevrijding van Angola OIPLA) en de regering van de volksrepubliek- De MPLA versloeg in de burgerloor-1 log de twee pro-westerse bevrijdings bewegingen FNLA en Ur.ita en sticht te de volksrepubliek Angola. De minis ter heeft volgens het persbureau verklaard, da* de te berechten huur lingen op het ogenblik van hun gevan genneming. vochten in de gelederen van de FNLA. De negen Britten, twee Amerikanen en een Argentijn werden door het pers bureau met naam en toenaam ge noemd. Op de vraag of de huursolda- ADVERTENTIE) 0 METZLER- bril: ieder* oogmerk! Jury VRAGEN OVER LOCKHEED- AKKCORD DEN HAAG (ANP) De fractievoor- ziter van de PvdA in de tweede kamer, Ed van Thïjn vraagt zich af, of de overeenkomst die Nederland met het Amerikaanse ministerie van justitie over de Lockheed-gegevens j heeft gesloten, verandering brengt in; de toezegging van premier Den Uyl.j dat alle beschikbare materiaal, dat dei commissie van drie op tafel brengt, aan de kamer zal worden overgelegd. Van Thijn heeft de premier hierover] donderdag schriftelijke vragen ge- steld. In ae overeenkomst met de Amerika nen wordt gesteld, dat geen geheime gegevens aan derden mogen worden verstrekt. De rijksvoorlichtingsdienst heeft na het tekenen van de overeen komst gezegd, dat over de publikatie gegevens nog onderhandeld zal DEN URIEL: De irad.Uoneie 1 april-vierino in Den Briel is giste ren weer een feest, voor jong en oud geworden. Fraai aangekleed varen 'watergeuzen' met hun oor logsschip op naar Den Briel. ONDERZOEK 'INRUILEN' ARBEIDSPLAATS VAN OUDEREN AAN JONGE WERKLOZEN EUROPESE VERKIEZINGEN Slot van pagina 1 ters van sociale zaken van de EEG- landen. Daarbij dient de corrynissie ook aan te geven hoe de lidstaten in de woorden van Den Uyl in de pas moeten blijven met hun economisch beleid als bet conjuncturele herstel, dat zich nu aftekent, doorzet. Over het economische en monetaire beleid dat de EEG-landen moeten gaan volgen, mede om de economi sche en monetaire unie na te streven, zullen de ministers van buitenlandse zaken en van financiën zich maandag in opdracht van de Europese Raad buigen. Daartoe werd besloten na een uitvoerige discussie over de financiële I en monetaire problemen in de Ge meenschap. waarbij de tegengestelde] opvattingen tussen de Franse prc-si- zijn", bracht hij hem dent Gis card en de Westduit se bonds- kanselier Schmidt centraal ston den. Premier Den Uyl stelae zich vier kant achter de opvatting van Schmidt,! dat praten over maatregelen om vaste] wisselkoersen tussen de EEG-landen mogelijk te maken een Franse wens slechts symptoombestrijding is als de Negen het niet vooraf eensi Man voelde zich bedreigd en trok plotseling mes SCHIPHOL De aanwezigheid] Heys. werd een van de veiligheids- - I functionarissen naar voren geroepen, name.. waar incident zich had voorge- (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken laat onderzoe ken in hoeverre het uitvoerbaar is om oudere werknemers die dat willen, hun arbeidsplaats te laten afstaan aan jongere werk lozen. Staatssecretaris Mertens van sociale zaken zei dit donder dag in de tweede kamer bij het debat over een wijziging van de wet werkloosheidsvoorziening. Mertens reageerde daarmee op een verzoek van de PvdA'er Velienga. De ze wil dat die oudere werknemers dan ook een uitkering brijgen alsof ze onvrijwillig werkloos zijn. Volgens de bewindsman wordt een dergelijk sys teem al bekeken. Zo is er contact met België, waar men een dergelijke toe passing van de werkloosheidswetten al kent. De wijziging van de Wet Werkloos heidsvoorziening houdt in dat langdu rige werkloze ouderen, nadat zij de uitkeringen volgens ae Werkloosheids wet (gedurende een half jaar) en de Wet Werkloosheidsvoorziening (gedu rende twee jaar) hebben genoten, tot him pensionering in die WWV fcurmen blijven en niet aangewezen zijn op de bijstandswet. De WWV-uitkering be draagt namelijk 75 procent van het laatstgenoten loon, terwijl bijstands uitkeringen voor iedereen hetzelfde zijn. De voorgestelde wij zm ging geldt uitsluitend voor werknemers die 60 jaar of ouder zijn. Dat betekent dat zij van toepassing is op werknemers die werkloos werden toen zij 57,5 jaar oud waren (het verschil zijn de 2,5 jaar van de WW en de WWV). De Tweede Kamer bleek donderdag volledig in te kunnen stemmen met deze wetswijziging, die de staat 80 miljoen gulden per jaar gaat kosten.] Zowel de heer Tilanus (namens de CDA-fracties) als de WD'er Rietkerk vroegen zich wel af of zo'n maatregel in deze financieel moeilijke tijden wel haalbaar is. .-Waarom krijgt dit wets ontwerp voorrang", zo vroeg Tila- over harmonisatie van het interne economische beleid in de lid-! staten. Deze discussie wordt vrijdag; voortgezet als het rapport over de f Europese unie ran de Belgische pre mier Tindemans aan de orde komt. Tindemans suggereerde de Europese Commissie Lu het vervolg te laten deelnemen aan het monetaire overleg tussen de landen die deel uitmaken van het zgn. slangakkoord (de af spraak vaste wisselkoersen binnen be paalde marges te handhaven). Den Uyl zei hier gereserveerd tegenover te staan, omdat ook niet-EEG-lanaen (Noorwegen en Zweden) bij de slang zijn aangesloten. van twee veiligheidsfunctionaris sen van de KLM aan boord van een Boeing-747, onder weg vanl Dubai naar Zürich heeft donder-! dag een aanslag van een passa-! gier op een purser niet kunnen] voorkomen. Terwijl de passagier, een uit Australië afkomstige Pool, de purser toeriep: „Als je mij wilt doden, zal ik je voor met een houtkerfraesje een diepe snij- wond toe van zijn oor tot onder aan zijn wang. Het vliegtuig heeft een tusselan- ding gemaakt in Wenen, waar de purser, de 39-.jarige E. T. Nijenhuis uit Lunteren, naar een ziekenhuis ls ge bracht. De Pool is er gearresteerd en overgebracht naar een psychiatrische inrichting. Het binnenkort te houden proces ral ongeveer drie dagen duren en de zittingen zullen openbaar zijn en mee gen worden bijgewoond door pen ai publiek en uitgenodigde waamemem, aldus het Angolese persbureau. I>e jury zal aanbevelingen doen en de rechtbank zal ernaar liandelen. Minister Boavida heeft gezegd dat de Jury zal worden gekozen naar 'maat staven van Intellectuele, politieke en morele standing', en zal komen uit verschillende landen op alle ten. De misdaden die aan zijn, betreffen vergrijpen t< beginselen van hel inter: recht en tegen de belangen v.- tinen orde 'Gangsterdom' dat alles gedaan zal worden om mis-; bruik van deze nieuwe WWV tegen te gaan. „De bedrijven zullen zich moeten; realiseren dat oudere werknemers ook recht hebben op een volwaardige arbeidsplaats, en niet altijd als eer sten moeien afvloeien". Mertens stel de dat de gewestelijke arbeidsbureaus daarom bij massale ontslagen reke ning zuilen moeten houden met dei - - ,amiua> Uc leeftijdsverdeling, zodat niet alleen de donderdag de maximum straf die op prostitutie te reguleren en de bijver- oudere werknemers afvloeien. cllt moment voor de handel in verdo- schijnselen aan te pakken. Volgens de bewindsman moet dit] yenae middelen bestaat, namelijk vier echter ook inhouden dat de oudere i33F gevangenisstraf, geëist tegen een werknemers, wanneer ze werkloos] 42-jarige Engelsman. HAARLEM De Haarlemse offi cier van justitie, mr. Wooldrik. heeft ROTTERDAM (ANP) De gemeente raad van Rotterdam heeft donderdag middag een motie aangenomen waar in het college van burgemeester en wethouders wordt gevraagd minister Van Agt (justitie) te verzoeken het artikel 250 bis, wetboek van straf recht) (strafbaar stellen bevorderen van ontucht) zo snel mogelijk sclirappen. De raad is van oordeel dat dit artikel Rotterdam verhindert de zijn, de hen aangeboden en arbeid dienen te aanvaarden. Mertens stelde ten van c De man was op 7 januari in ons land aangekomen op de luchthaven Schiphol met in zijn golftas 4,5 kilo- Zoals bekend heeft Rotterdam plan nen om de prostitutie te gaan concen- I treren in het Rijnhavenkwartier, maar daan. „Bouwman, je moe: die man toch maar onschadelijk maken", had de gezagvoerder ue veiligheidsman meegedeeld. Al vanaf Dubai had ae in Duitsland geboren Pool zich zeer mer kwaardig gedragen. De steekpartij vond plaats voorbij Istanboel. Het vliegtuig van donderdag was onderweg van Melbourne naar Am sterdam. De KLM kon geen verklaring geven voor het feit da: de man on danks alle controle toch in het bezit was van een mes. Mes Bij de tussenlanding In Dubai hadi de passagier, Stanislaw Kapslnsld, zich tot een lid van de bemanning gewend met de mededeling dat hij gcl? ft*"' HiJ 20 hM W" to™™ dle"dirt£n 'mir or'mteto"^ te henhen nat. lnl oje-renc „O „Deze smerige handlanger* vail Inter- nationaal gangsterdom. gcrwrutcc-rd uit alle geografische en po.iliekc rich tingen. aarzelen nJet gisteren In Kon go. vandaag in Angola, morgen in Zimbabwe (Rhodesië) of Namibië (Zuidwest-Afrika), hun zogenaamde vechtsuperioriteit le verkopen, zonder enig ideaal na te streven, maar alleen om er persoonlijk beter van te worden", aldus Boavida vol gens bet persbureau lan Angola. Om deze reden doet Angola een beroep op de internationale openbare mening aan bet proces deel te nemen. Premier Vorster van Zuid-Afrlka heeft donderdag de resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties van de hand gewezen waarin zijn land wegens 'agressie' ln Angola wordt ver oordeeld. Vorster zei tot verslaggevers dat hJJ er ook niet over denk:schadevergoe ding te betalen, zoals in de resolutie FNV WIL OOK PARTTIMERS ONDER WET MINIMUMLOON UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging gaat zich inspannen om de wet op het mini mumloon ook te laten gelden vhit te hebben dat hij wegens „toestanden in de oorlog" werd vervolgd, en vrees de nu in het vliegtuig te worden vermoord. Daarop besloot de purser de man een plaats geheel voorin het vliegtuig te geien. Geen paniek Tijdens het volgende deel van vlucht begon Kapsinski plotseling huilen. De gezagvoerder werd nu op de hoogte gébracht, die overwoog de man aar. maar in Zuerich van boord te laten halen. „Maar tijdens het ser veren van drankjes ging hij opeens voor de purser op z'n knieën liggen en smeekte hem niet te belagen", aldus de gezagvoerder. Vervolgens kwam de man overeind, slaakte zijn kreet en stak de purser in zijn ge acht. Hevig bloedend ging de purser op rijn stoel voorin zitten. De gezagvoer der riep om of er een arts aan boord was, waarna er zich wee meldden, alsmede een verpleegster van een in- tensive-care-afdeling. Zij verleenden eerste hulp. Veiligheidsfunctionaris Bouwman bracht daarop de man „tot bedaren" en „bond hem vast op zijn stoel". De purser kan over enkele dagen naar huis. begrip passende arbeid, dat het ver-] gram heroïne. Hij kwam uit Hong- ruimen van dit begrip geen middel is; om de werkloosheidsproblemen op te, lossen. „Voor die 200.000 werklozen; zijn geen arbeidsplaatsen, en een ver-I ruiming van het begrip passende ar-| beid zal daar geen enkele nieuwe arbeidsplaats aan toevoegen". kong waar hij vijf jaar gewoond: heeft Hij vervoerde die tas in op dracht van anderen en dacht dat er valuta in zaten. Voor zijn missie als koerier kreeg de Engelsman 10.000; gulden en een reisvergoeding. De uitspraak is op 15 april. dit is op het ogenblik onmogelijk door artikel 250 bis- De concentratie van prostitutie in dit stadsgedeelte zal betekenen het college hoopt dit althans dat de prostitutie uit Ka- tendrecht verdwijnt. De gemeenteraad nam donderdagmid dag een voorstel aan, dat. beoogt om via een nieuwe verordening meer greep te krijgen op de vele sexclubs en sexbioscopen in de stad. DRENTSE COMMISSIE VAN MIJ BEVORDERING TANDHEELKUNDE GRONINGEN Een tandarts] deren ae tabletten met geven. Del dit nogal eenzijdig. „Dat vertrouwen Misbruik Beide kamerleden zeiden te vrezen dat dit nieuwe systeem ertoe zal lei den dat men werknemers van 57,5 jaar en ouder sneller zal gaan ont slaan. Dan wordt de verlengde WWV gebruikt als een middel tot vervroeg de pensionering", aldus Tilanus. Staatssecretaris Mertens zegde toe mag van zijn patiënten verlangen dat zij fluoride-tabletten gebrui ken. Als ze weigeren, mag hij hen verdere behandeling onthouden. Dat is de conclusie van een com missie uit de afdelingsraad Drenthe van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde. Een commis sie waarin drie tandartsen en een jurist zitting hadden. Zij bogen zich over het probleem omdat het echtpaar H. Baas in Gieten niet zonder meer akkoord ging met een beslissing van tandarts S. F. N. Tamminga. Mevrouw Baas vilde, vooral omdat deskundigen het nog oneens zijn over de vraag of fluor kankerverwekkend kan rijn, haar kin- tandarts weigerde toen het gezin ver-] der te behandelen. Na- een brief aan de maatschappij werd ze opgeroepen om voor de speciale commissie te verschijnen. Donderdag kwam de uitspraak en met name de overwegingen hebben j het echtpaar Baas in hoge mate ver- j Letterlijk zegt de commissie dat1 een tandarts van zijn patiënten mag verlangen dat zij fluoride-tabletten ge bruiken „als onderdeel van het pre ventiepakket". Men vindt dat hun col lega geen laakbare, laat staan strafba re handelingen heeft gepleegd. houdt in dat we het zonder meer met de tandarts eens moeten zijn". Ze laat een brief zien waarin ze zegt alles te zullen doen om de tanden en kiezen van haar kinderen zonder fluor in goede staat te houden. „Blijkbaar is er van de zijde van de tandartsen niet zoveel vertrouwen in dat ze dat voldoende vinden", zeg: mevr. Vertrouwen Zeer belangrijk voor deze commis si e is ook dat de patiënt zijn tandarts' vertrouwt: ,„Als het vertrouwen ont breekt in war hij voorschrijft, dan is de tandarts gerechtigd de patient niet te behandelen". Maar het echtpaar Baas vindt ook- MAX ERNST OVERLEDEN Zij en haar man vinden het heel merkwaardig dat voor en tijdens de zitting van de. commissie (21 februari jl.) twee van de drie tandartsen reeds lieten weten het met tandarts Tam minga eens te zijn. „De Tiv -ede Kamer is, als het over fluoridering gaat, bijzonder verdeeld. Maar deze vergaande uitspraak van de commissie haalt de fluor via de achterdeur weer binnen. Iedere tand arts kan je tot het gebruik vr-nlich- :en". aldus de heer Baas. He; echt paar heeft innvddels een ander" tand arts gevonden. Er is nog beraad over de vraag of men tegen de uit-, surrealistische erfgenamen "verstoten' spraak in beroep gaat I uit de beweging. PARIJS (AFP) Aan de vooravond van zijn 85e verjaardag is de Franse graficus en beeldhouwer Max Ernst donderdag in zijn Parijse woning overleden. De van origine Duitse kuhnstenaar was een van de grondleggers van het surrealisme. Hij was al geruime tijd ziek. Ernst werd géboren op 2 april 1991 in het stadje Bruehl bij Keulen, in 1913 leerde hi' Hans Arp kermen, wiens dadaïstische ideeen hem inspireerden. In 1919 gaf Ernst zijn eerste dada- tentoonstelling in Keulen. In 1922 ves tigde hij zich in Parijs. Twee jaar later richtte hij samen me: mensen als André Breton, Paul Eluard, Tris tan Tzara en natuurlijk ook Arp de pjrrealistische beweging op, waarvan hij een der meest aan de weg timme rende leden was. Ernst, altijd op zoek naar natuurlijk materiaal om rich in uit te drukken, ontwikkelde in 1925 een techniek die hij 'frottage' doopte. Daarbij plaatste hij natuurlijke of imaginaire voorwerpen tegen achter gronden waarin hij onder meer blade ren en stukken hout verwerkte, In 1933 verklaarde Nazi-Duitsland de kunst van Ernst tot 'ontaard'- Na in 1939 aanvankelijk door de Fransen als Duitser te zijn gearresteerd, reisde hij naar de Verenigde Staten. Hij werd aaar in 1948 to: Amerikaan genatura liseerd. verbleef er tot 1950 maar ging gedesillusioneerd terug naar Frank- rijk. In 1953 kreeg hij de Franse nationali teit en in 1954 werd hij op de Veneti- aanse biermate onderscheiden met de internationale prijs voor schilder kunst. Zijn geboorteland maakte in 1957 de 'nazi-vergissing' goed door Ernst te begiftigen met de grote kunstprijs van Noordrijn-Westfalen. Als kunste naar is Ernst de surrealistische idee ënwereld altijd trouw gebleven, in alle facetten ran zijn veelzijdig kunste naarschap. Wegens de Venetiaanse prijs van 1954 werd hij door zijn verken, aldus de FNV in haar bladen. Dartoe zal de FNV proberen de zogenaamde één-derde norm uit de wet geschrapt te krijgen. Deze norm houdt in dat de wet op het minimum loon niet ran toepassing is op mensen die minder dan een-derde van de nor male werktijd werken. De FNV za'. in de SER-commissie minimumloon voorsteller, minister Boersraa op dl* punt te adviseren. Zonodig treedt de FNV hiervoor zelfstandig op- Directie: F van de Velde, IC Scherphuis en W F de Pogter Hoofdredacteur: G A de Kok Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dielemon en G van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, fel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01130) 27651. Goes: Grote Markt 2. fel (01100) 16140. lemeuzen: Nieuwstrcaf 22, fel (01150) 4457. Hulst: Steensfraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale ■edactie bezet van zondag t/m /rijdag vanaf 20-00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers builen kan tooruren: Advertent ie-ofdeling(01186) 1534. 's Zoterdogs (01134) 15144 /an 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14799. Voor klochten bezorging op zo- 'erdag: de ploctselijke kantoren /on 9.00-11-30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overt, adv maandag- f/m vrij dagavond van 2030 tot 2230 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal f 37.75; franco per oost f 42,— per maand 12,75 osse nummers f 30 (inclusief i% btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'/s x ta rief 8rieven bureau van dit blod t 2,50 meer Volledige tarieven met controcf- prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 1% btw. Giro: 35 93 00. Provmcicfe Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3