Amateurwielersport in Zeeland is al bijna op sterven na dood n Van de Bunder en Gödde zijn grote favorieten voor de zege Chris de Jonge: ernstige twijfels over aanpak jeugd Zeeuwse jeugdhandbalpioeg derdein landelijke finale Avond en instuif vanOemoemenoe Kikkers en Sterre wonnen jeugdvolleybaltoernooi IV PZC hoofdsponsor Braakman-omloop Standen g O) •s ga 1* ÖJD is! co S g .2. .3, ■2 '2 S 8. s 5 03 4> 03 I m 's fgs een L0IS O ■SÊ c at as c as c c ï-2 VRIJDAG 2 APRIL 1976 sport 20 BKU1NISSE - Zo langzamerhand lijkt de amateurwielrennerij in Zeeland op sterven na dood! Toine van den Bunder, ook wel genoemd 'de schicht uit IJzendijke', mag dan nog zo vitaal zijn en mag dan bij tijd en wijle nog zo overtuigend naar weer een zege snellen, toch kan hij op zijn eentje ook niet verbloemen, dat de wielersport bij de amateurs in deze provincie nauwelijks nog iets voorstelt. Goed, dan heb je ook nog Peter Gödde uit Koewacht, die een aardig stukje kan fietsen. En met een beetje goede wil, kan men ook Tonny Huizen uit Kloetinge (vorig jaar 2e in de Acht van Chaam en 7e in het eindklassement van Olympia's Toer) nog wel tot de sub-top rekenen, maar daarmee is de koek dan wel op. Je vraagt je af: moet je een tak van sport met zo weinig beoefenaars in Zeeland nog wel echt serieus ne men? Daar komt dan nog bij, dat de wielersport in deze provincie al lerminst een 'universele sport' is. Chris de Jonge uit Bruinisse. de ploegleider van de voormalige Storm-équipe, maakt dat duide lijk als hij zegt: „In grote delen van Zeeland krijgt de wiepersport geen poot aan de grond bij de actieve sportbeoefenaars. Er is op Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld wel behoorlijk wat belangstel ling voor de wielerronden van Bruinisse, Renesse en Haamstede, maar de streek zelf heeft niet één renner meer sinds het vertrek van Wim Evertse van Zierikzee naar Tholen, nu al weer jaren ge leden. Trouwens ook van Walcheren, waar toch de grootste be volkingsagglomeraties van Zeeland te vinden zijn", ko men geen toppers tevoorschijn. Noord-Beveland kun je als wie- lergebied helemaal vergeten", stelt Chris de Jonge vast. dige rennertjes van 8 tol 14 Jaar Vooral de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen is erg actief op het jeugd- l'ront deze vereniging heeft 35 a 40 van deze 'mini-wielrennertjes' De wieler club Middelkamp werkt aan de verre toekomst mei zo'n twintig rennertjes in de leeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar Maar toch concludeert Chris de Jonge „Ik zie hel voor de toekomst echt niet zo rooskleurig in." Hoewel De Jonge zich niet direct bezig houdt met deze jeugdwielersport heeft hij er toch wel een uitgesproken me ning over: „Zo als hel nu gaat. zie je dat er voor kinderen van 8. 9 en 10 jaar al echte wedstrijden te beleven zijn. Vaak gestimuleerd door al te en thousiaste ouders en supporters wor den die kinderen aangezet om nu al veel te trainen, keihard te trainen. En in wedstrijden koml hel voor. dat ze bijna aan het eind van hun latijn zijn, maar toch nog opgejaagd worden door ouders en supporters om het vol te houden tot aan de finish." Afknappen He bloedarmoede in de Zeeuwse ama teurwielersport wordt verklaard door het overstappen van enkele gere nommeerde renners naar de profs binnen enkele jaren: Kees Priem, Wim <le Waal, Kees Bal en Jan Raas. Maar al eerder gingen er in eën seizoen een handvol coureurs naar de beroepsren ners over. Nog nooit echter lieten ze zo'n leegte bij de amateurs achter. Chris de Jonge heeft met de beste wil van de wereld ook geen optimisme in huis voor de toekomst: „In heel Zee land zijn misschien 10 of 12 junioren te vinden." En de eerlijkheid gebiedt dan nog tc zeggen, dat er niet veel klasse bij zit. Chris de Jonge daar over: „Alleen Ad Polak uit Heinkens- zatid is een lichtpuntje. Hij kan zich redelijk meten met Brabantse junio ren en kan. als hij doorzet, straks een beloftevol amateur worden'. Maar vier Maar nog somberder ziet. de toekomst er ui£ alamen weel, dat hjj de nieuwe lingen (de jongste groep tot 16 jaar) er in Zeeland zegge en schrijve maar vier licentiehouders zijn. Chris de Jonge, ook voorzitter van de sportcommissie van de wielerclub Theo Middelkamp, moet bekennen. „Middelkamp heeft helemaal geen nieuwelingen. Alleen de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er vier". De conclusie moet dus zijn. dat men een massale doorstro ming naar de amateurs in Zeeland de eerste vier of vijf jaar wel kan vergeten! Chris de Jonge heeft er ook geen ver klaring voor: „Je kunt natuurlijk wel zeggen, dat de jeugd gemakzuchtiger is geworden. De jongens zoeven liever op brommers over de weg, dan dat ze zich vermoeid maken op de fiets. Maar dat verklaart toch niet alles. In Bra bant bijvoorbeeld, waar de brommers toch ook wel populair zijn, komen er bij de nieuwelingen en junioren wel veel talenten naar voren. Een vereni ging als Sint Willibrord heeft bijvoor beeld een hele groep goeie junioren en ook in Roosendaal en omgeving is veel aanstormende jeugd te vinden". Begrijpelijk Daarom kan Chris de Jonge eigenlijk maar één werkelijk steekhoudende verklaring vinden: „Er is in Zeeland" zo langzamerhand sprake van een vi cieuze circel. Omdat er zo weinig nieu welingen en junioren in deze provincie te vinden zijn, worden er door de orga nisatoren van wielerrondes geen wed strijden voor deze categorieën georga niseerd. En omdat de wielercomités die wedstrijden niet op poten zetten, ko men er niet of nauwel.ijks nieuwelin gen en junioren bij'. Chris de Jonge vindt het wel begrijpelijk dat die wie lercomités niet laaiend enthousiast zijn ok wedstrijden voor die jongste ca tegorieën op het programma te zetten: „Wat moet je beginnen met vier nieu welingen in heel de provincie Mini-wielersport Chris de Jonge heeft bovendien zijn (ernstige) twijfels over de aanpak van de 'mini-wielersport': de groep jeug- Chris de Jonge analyseert verder: „Do wielersport laat zich niet vergelijken met bijvoorbeeld voetballen Voetbal is een spel en kinderen willen spelen. Maar als je wilt slagen in de wieler sport moet je dag in dag uit keihard trainen, niet als voetballers tweemaal per week een paar uurtjes, maar iedere dag vele, vele uren. Als je die keiharde training al van kinderen van 9. 10, 11. 12 jaar gaat vergen geloof ik, dat ze op den duur allemaal op de wielersport afknappen. Als een jongetje van 8 jaar al op die manier aan de wielersport be gint. is hij al 12 jaar bezig voor hij als 20-jarige bij de amateurs terecht komt. Dat kan niet als er alleen maar de nad ruk wordt gelegd op keihard trainen en serieuze wedstrijden De jeugd is speels en dan moetje het ook speels houden." Verkeerde weg Chris de Jonge concludeert dan ook: „Als een jongen werkelijk seneus een loopbaan wil vinden in de wielersport, moet hij pas op zijn 16e jaar met die keiharde training beginnen. Dan heeft hij nog zo'n vier a vijfjaar om zich vol doende voor te bereiden op het echte werk bij de amateurs. Maar ik ben bang, dat we nu met dat jeugdwielren- nen op de verkeerde weg zijn. Teveel rennertjes, die nu nog maar 8. 9 of 10 jaar zijn, zie ik er de brui aan geven, omdat de weg te lang is en omdat ze liever een speels spel als voetbal gaan beoefenen." De conclusie moet zijn, dat de toe komst voor het amateurwielrennen in Zeeland er inderdaad niet rooskleurig uitziet en dat de wielervereniging Zeeuwscli-Vlaanderen en de wieler club Middelkamp zich eens goed moe ten beraden over de aanpak van de 'mini-wielrennerij'. JOOP VAN DEN BERG GOES - De Zeeuwse handbalselcctir van de herenjeugd heeft 't de tegen standers in de landelijke finale in Rotterdam bijzonder laslig gemaakt Vielen de Zeeuwse heren vorig jaar totaal builen de prijzen dit jaar werd een eervolle derde plaats behaald op een toernooi waar technisch zeer goed handbal werd gespeeld. Hoewel de Zeeuwen slechts eén wed strijd in winst omzetten - tegen Am sterdam en Gelderland werd verloren - was er van goed spel sprake, maar ge mis aan routine en durf waren er de oorzaak van. dat men niet verder ge raakte. Reeds in de eerste wedstrijd bleek welke kracht de Zeeuwse ploeg had Pech zorgde er echter voor. dat Zeeland bij een 4-3 stand voor Amster dam niet op voorsprong kwam De Amsterdammers, gesteund door hun geluk, zagen kans om de eerste helft af te sluiten met een 6-4 voorsprong. In de tweede helft opnieuw tegenslag voor de Zeeuwse heren, die twee doel punten zagen afgekeurd. Toen Am sterdam bovendien twee strafworpen mee kreeg was de kloof voor de Zeeuwse ploeg te groot. Een 10-8 eind stand was echter voor Zeeland een zeer goed resultaat. De tweede wedstrijd tegen Gelderland was bepaald niet minder dan de eerste match al moet aangemerkt worden, dat 't spel van de oostelijken de grens van ontoelaatbaarheid veelvuldig raakte Na een 6-2 ruststand die voor namelijk te wijten was aan het met af stoppen van schoten uit de tweede lijn, verliep de tweede helft beter Een dui delijk antwoordt was er gevonden voor de afstandsschutters. terwijl aanval lend nu meer zekerheid kwam. Eind stand 13-9 in het voordeel van Gelder land. De derde wedstrijd deze dag moest beslissing brengen of de Zeeuwse heren op het schavotje kwa men of met. het bleek voor de mannen van Cees de Ridder geen probleem, want de ploeg uit Drente bleek op dit toernooi niet tot veel handbal in staat te zijn Een erg hard werkend Zeeuws speelde de tegenstander volkomen van het veld 22-9. De verdere uitslagen van dit toernooi waren. Amsterdam- Zeeland 10-8. Drente-Gelderland 5-13: Zeelnd-Gelderland 9-13: Drente- Amslerdam 10-14, Zeeland-Drente 22-9 en Gelderland -Amsterdam 7-8. Am sterdam werd eerste, met Gelderland tweede. MIDDELBURG - De eerste Zeeuwse rygbyclub Oemoemenie organiseert op vrijdag 2 april en zaterdag 3 april res pectievelijk een propaganda-avond en een instuif met hel doel meer bekend heid te geven aan de rugbysport Op vrijdagavond om 20 00 uur wordt in het gebouw De Schakel aan de Bachten- steene te Middelburg een propaganda-avond gehouden Aan de- hand van dia's zullen toelichtingen op de spelregels worden gegeven Daarna zal de drie kwartier durende film van de wedstrijd tussen The Old Blacks i nationaal team Nieuw-Zeelandi en The Barbarians (selectie-team Groot- Britannié) - de wedstrijd van de eeuw genoemd - worden vertoond Voorts zal er alle informatie te krijgen zijn over de activiteiten van Oemoemenoe. Op zaterdag 3 april om 10.30 uur be gint op het sportpark Voorborch aan de Brcew'eg te Middelburg een rugby- instuif voor iedereen vanaf 10 jaar. CHRIS DE JONGE PHILIPPINE - De PZC is «ok dit jaar weer de hoofdsponsor van de Omloop van de Braakman. De wielerklassieker kon dit jaar verder gefinancierd worden dankzij de medewerking van Dow Chemical Terneuzen, A O Supermarkt Sluiskil. Bliek BV Terneuzen, Trico Noble Aarden- burg. Caballero-Laurens en de middenstand van Philippine. Dc standenlijsten tafeltennis luiden als volgt: Landelijke competitie senioren Hoofdklas: B Scylla2 9 8 1 0 17 66-24 Hia Panels 2 9 6 2 1 14 52-38 St-Aloy 1 9 3 2 4 8 45-45 NOAD 1 3 3 2 4 8 37-53 Swift 1 9 3 0 6 6 41-49 Irene 1 9 0 1 8 1 29-61 Prom. Hoofdklas: C MZ 1 Wibats 1 Belcrum 1 TOV 1 SCO Edek 1 AMVJ2 Overgangsklas E Lulo 1 Wilno 1 Irene 2 Diveko 1 Avanli 2 2 13 53-37 2 12 56-34 2 11 50-40 3 9 44-46 5 7 43-47 8 2 26-64 8 4 3 1 11 46-34 7 3 4 0 10 41-29 7 14 3 6 34-36 7 3 0 4 6 32-38 7 1 1 5 3 27-43 Overgangsklas: H Salamanders 1 9 TOG 1 9 St-Aloy 2 9 Docos 1 9 WV1 9 SeyUa5 9 Prom. Overgangsklas: G Irene 3 9 1 Meppers 1 9 TTCV2 9 DESO 1 9 TCS1 9 Laurens 1 9 Dames. Overgangsklas. A MZ 7 Irene 8 DHC 7 vw 7 Avanü 3 7 1 A-klas. meisjes MZ 7 i D Lloyd 6 - SL Hoger 7 Phoenix 7 Avanti 7 0 18 74-16 3 11 56-34 3 11 46-44 6 6 39-51 6 6 32-58 8 2 23-67 4 8 44-46 8 6 26-64 7 2 31-59 1 11 39-31 2 11 51-29 5 7 33-37 1 4 30-40 j 3 25-45 l 11 43-27 1 9 36-24 9 38-32 I 5 29-41 1 0 24-46 ADVERTENTIEI f r,V-.-./ZiLyfffV Mt s 0) c 0) O «s CD 1-w.v. zo'n f 50.- TERNEUZEN - De sectie jeugdzaken van het Zeeuwse volleybaldistrict heeft in Oostburg twee toernooien ge houden waarin alle deelnemende jeugdteams elkaar een keer hebben ontmoet. Het initiatief voor deze tus- sencompetitie kwam van de betrok ken clubs. In de huidige competitc la gen de laatste twee speeldagen nogal wat uit elkaar. Men had daarom be sloten met 8 meisjes- en 8 joiigcn- steams een toernooi te organiseren in Oostburg. Deze twee toernooidagen waren bijzonder geslaagd. De strijd ging bij de meisjes voorname lijk tussen de teams van Kikkers (Aar denburg). Athanatos (Kloosterzande) en Voorwaarts (Axel). Kikkers bleei ongeslagen en werd met groot machts vertoon kampioen. Athanatos verloor allen van Kikkers en werd dardoor tweede. De uitslagen van deze meisjes competitie: Kikkers-VCG 2-0; Kikkers 2-Voorwaarts 0-2: Athanatos-Ardito 2-0; Thanatos 2-Savok 2-0; VCG- Kikkers 0-2; Voorwaarts-Kikkers 0-2; Ardito-Athanatos 2 0-2; Savok- Athanatos 1 0-2; Kikkers 1-Ardito 2-0; Kikkers 2-Savok 1-1; Athanatos 1-VCG 2-0; Athanatos 2-Voorwaarts 0-2; Savok-Kikkers 1 0-2; Ardito-Kikkers 2 0-2; Voorwaarts-Athanatos 0-2; VCG- Athanatos 2 0-2; Kikkers 1-Kikkers 2 2-0; Athanatos 1-Athanatos 2 2-0; VCG-Voorwaarts 0-2; Ardito-Savok 0-2; Athanatos 2-Kikkers 1 0-2; Kikkers 2-Athanatos 1 0-2; Savok-VCG 0-2;Voorwaarts-Ardito 2-0; Kikkers 1-Athanatos 2-0; Kikkers 2-Athanatos 2 0-2; VCG-Ardito 2-0: Voorwaarts- Savok 2-0. De eindstand bij de meis- Kikkers 2 VCG (Groede) Savok Arditó (Souburg) 5 123-162 4 105-171 3 99-190 0 41-210 Kikkers Athanatos 1 Voorwaarts Athanatos 2 7 14 210- 39 7 12 194- 75 7 10 175-110 7 8 148-136 De spanning bij de jongens is er tot het laatste moment in gebleven. In de laatste wedstrijd van de eerste speel dag speelden de teams van De Sterre en Voorwaarts tegen elkaar gelijk (1-1). Ze bleven daarna ongeslagen en finish ten dus beiden met 13 matchpunten. De setstanden moesten beslissen en ook daar was het verschil minimaal. De Sterre haalde 208-68 tegen Voor waarts 205-70, een verschil van 1 punt in het voordeel van De Sterre. Het team van Kikkers 2 werd derde met 9 matchpunten. De uitslagen: Even Kijken-Kikkers 1 0-2: Kikkers 2-Voorwaarts 0-2; De Sterre 1-Savok 2-0; Ardito-De Sterre 2 1-1; Kikkers 1-Kikkers 2 0-2; Voorwaarts-Even Kij ken 2-0; Savok-Ardito 2-0; De Sterre 2-Dc Sterre 1 0-2; Even Kijken-Savok 1-1; Ardito-Voorwaarts 0-2: De Sterre 1-Kikkers 1 2-0; Kikkers 2-De Sterre 2 2-0: Kikkers 1-Ardito 1-1; Voorwaart,s-De Sterre 1 1-1; Sterre 2-Even Kijken 2 0-2; Savok-Kikkers 2 0-2; De Sterre 1-Ardito 2-0; Kikkers 1-Voorwaart.s 0-2; Even Kijken-Kikkers 2 1-1; savok-De Sterre 2 2-0; Ardito- Even Kijken 0-2; Kikkers 2-Sterre 1 0-2; Sterre 2-Kikkers 1 1-1: Voorwaarts-Savok 2-0; Even Kijken- Sterre 1 0-2; Kikkers 1-Savok 1-1; Kikkkers 2-Ardito 2-0; Voorwaarts-De Sterre 2 2-0. Eindstand jongens: De Sterre 7 13 208- 68 Voorwaarts 7 13 205- 70 Kikkers 2 7 9 160-132 Even Kijken 7 6 151-171 Savok 7 6 129-160 Kikkers 1 7 5 136-185 Sterre 2 7 2 108-193 Ardito 7 2 80-198 TOINE VAN DEN BUNDER PHILIPPINE - De zevende Omloop van dc Braakman zal ongetwijfeld voor de vierde maal in dit seizoen uitdraaien op de machtsstrijd tus sen de wielerploegen van Soka Snacks en Jan van Erp. In de Ne derlandse klassiekers hebben de zware kanonnen van deze forma ties elkaar telkens flink bestookt. Amstel, Batavus en Michelin liggen op de loer om van die tweestrijd aan de top te profiteren. Vooral voor Soka wordt het zater dag hoog tijd om eens flink aan de bel te hangen De renners van ploegleider Ben van Erp hebben tot nu toe moeten toestaan Gerrie van Gerwen zijn paarse tricot in twee klassiekers (Zuid-Holland en de Ba- roniei als eerste over de meet per ste In de Ster van Zwolle was Piet Hoekstra de lachende derde Uiteraard zal Toine van de Bunder uit IJzendijke de kopman van Soka zijn. Hij wil zich revancheren voor zijn nederlaag in de Omloop van de Baronie en een betere plaats dan de Braakman is er voor hem niet te vinden. Na de geweldige triomfen in de Omloop van het Volk. Gent- Staden en de Tour of Essex zal de bliksemschicht - een van het elftal van Middelink- zal hij de Braakman ongetwijfeld aan zijn lijst willen toevoegen. „Ik zat zaterdag onget wijfeld mijn eigen kansen verdedi gen." vertelt Van den Bunder „In de Baronie heb ik me. dat bleek pas achteraf, te veel op Peer Maas ge richt. Die kwam er een beetje door te zitten, waardoor bet op hel laats: niet mee kon sprinten'. Dat Van G< rwen in de Omloop van de Baronie opnieuw kon zegevieren werd door velen in de schoenen van Toine van de Bunder geschoven. Toen Van Gerwen in mijn wiel kroop zat Peer Maas in zijn wiel. Ik dacht: dat kan niet idealer Maar Maas kon niet meer over Van Gerwen heen komen Hij had zelfs nog moeite om mij te kloppen." Zaterdag wil Toine van de Bunder niet samen met Van Ge rwen op de meet af stevenen. „Dat heeft geen zin. Hij is momenteel een van de sterkste amateurs. Ik zal moeten proberen alleen aan te ko men of in ieder geval met een min der snelle man Een man die zaterdag zeker niet onderschat mag worden is Peter Godde. De boomlange Koewachte naar is aan een formidabel voorsei zoen bezig. Een zevende plaats in Zuid-Holland een tiende in de Ba ronie en vorige weck zaterdag klopte hij in Bissghem nog Toine van de Bunder Hel is nog nooit ge beurd dat Gödde zo vroeg in het seizoen al in vorm is. De man uit Koewacht is des te gevaarlijker omdat hij ook deel uit maakt van de Jan van Erptrein. Voor Gödde al een reden om zich in de Braakman te presenteren. Dc Kut-u uciUeuaai Koiiu om uug een andere reden zaterdag geladen aan het vertrek. Gödde Ik heb de Omloop van de Braakman nog nooit uitgereden. Die koers ligt me kennelijk met. D;il dringen aan het vertrek staat me niet zo aan. Maar ik zou me graag toch wel eens wil len bewijzen, temeer omdat het momenteel erg goed gaat. Zondag in de Baronie moest ik er op het laatst af omdat ik me zaterdag toch wel iets geforceerd had". Voor zijn goede rijden op dit mo ment heeft Gödde zelf geen directe verklaring: „Ik weet het niet. Het gaat gewoon vanzelf. Misschien dat het komt omdat ik in een goede ploeg rijd waar ik me echt helemaal moet bewijzen." Logische vraag aan Gödde is of de ploeg van Jan van Erp zaterdag be reidt zal zijn hem te steunen als het nodig is. Zijn antwoord, „wanneer ik er m de finale nog bij ben dan zal de ploeg ongetwijfeld voor mij rij den. Ik heb al werk voor de ploeg gedaan in Zuid-Holland en de Baronie. Maar eerst moet ik er nog bij zijn. In de Braakman moetje gewoon geluk hebben. Ben je er vanaf het begin niet bij dan ben je gezien. Er zijn er maar weinig die erin slagen om nog terug te ko men. Dat kon zondag wel. Ik reed op een bepaald moment in de vierde groep en kwam toch terug bij de leiders." Ook voor Gödde is Toine van de Bunder de favoriet. „We weten wie we in de gaten moeten houden, zegt hij. Toch zou het te ver gaan om al leen deze twee renners tot de abso lute kanshebbers te rekenen. Daar voor is het aanbod van klasseren ners zaterdag toch te groot. Het tweetal heeft alleen al in eigen gele deren al kanshebbers te over Voor Soka-Snacks gaan zaterdag onder anderen van start: Jules Bruessing iwinnaar in 1974). Peer Maas. Ad Kramer. Toon van de Steen en Ad Prinsen voor Jan van Erp behalve Gödde. Henk Lubberding. Peter v d. Kruys. Piet van Leeuwen, Hans Koot en Gerrie van Gerwen. Een man die zaterdag zeker lot de kanshebbers moet worden gere kend is Michel Jacobs van Miche lin, van Batavus zijn dat Piet Hoekstra en Tonny Huijzen. Van Amstel: Frits Pirard, Ton ter Harmsel, Leo van Vliet en Jan Spijker. In totaal gaan er zaterdag 72 ren ners van start onder wie verder nog van Zeeuwse zijde Cees Spans en Wim Jeremiasse bij Bosche Staal bouw. Wim Evertse bij Transvermij-Pax Frites, Charles de Smit. Johnny Verbeke, Frans Ver- straete, Cor Vervaet en Adrie Schaalje voor Zeeuws-Vlaanderen en Heddy Nieuwdorp, Leo de Kun- der. Hans Harinck. Rein Kole, Jaap Courin en Henk de Jong voor Mid delkamp. PETER GÖDDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 20