PROVINCIALE ZEEUWSE COULANT NEDERLAND WIJST TWEE RUSSEN UIT Rechtstreekse Europese verkiezingen in 1978 „Concurrentie Terneuzen-Gent niet uitspelen over de rug binnenschippers" MINI KRANT Spionnage 'gevechtsvliegtuig9 en lucht- en ruimtevaart: Rijnoeverstaten akkoord over ontwerpverdrag Ü2S Zie pagina 28 De termijnen in zuidelijk Mrika REGERINGSLEIDERS BESLUITEN IN LUXEMBURG: NOS-journaal zonder weer kaarten: 1 april De leeuwen zp weer los pag. 2 219© jaargang no. 79 Vrijdag 2 april 1976 DEN HAAG De Nederlandse regering heeft donderdagmiddag de Russische ambassadeur in Den Haag A. I. Romanov te verstaan gegeven, dat twee in Nederland wonende Russen ons land moeten verlaten. De beide Sowjet-burgers, G. M. Burmis trov en V. T. Khlystov zouden zich schuldig heb ben gemaakt aan spionage-activiteiten. Hun doel was, volgens een door het ministerie van buiten landse zaken uitgegeven communiqué, geheime ge gevens in bezit te krijgen over 'een gevechtsvlieg tuig' zeer waarschijnlijk de F 16 en over „het gebruik van elektronica in de lucht- en ruimte vaart, vooral bestemd voor militair edoeleinden". De twee Russen zullen op korte termijn naar hun land terugkeren. Er was donderdagavond nog geen officieel commentaar van de Russische ambassade beschikbaar. „Hoofddader" is Burmistrov. van de Russische handelsmissie Amsterdam. Burmistrov is er belast met de belantrenbehai-tiging van Russicshe bedrijl' V.O. Avia-export, dat zich bezighoud tmet alles wat met luchtvaart te maken heeft. Burmi strov zou. geassisteerd door Khlystov, getracht hebben tegen betaling zijn gegevens te komen. Khlystov, ontwikkelde zelfstandig in lichtingenactiviteiten. Volgens de dedeling van het ministerie „hield hij zich met name bezig met vergaren van vertrouwelijke informaties'. Kreekraksluizen De Kreekraksluizen zullen nog beter functioneren als de Ooster- schelde is afgesloten, is de me ning van veel binnenschippers (pagina 2): Vrouw en Europa De rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement in 1978 zijn van groot belang. Een conclusie, gisteren op de studie dag over Europa van de Zeeuwse vrouwenraad (pagina 7); Gekoelde melk De Zeeuwse mellcslijters kunnen zonder moeite volgens de nieuwe eisen van het produktschap voor melk gekoelde melk aan de huis vrouw leveren (pagina 7). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7 en 9. Nieuws uit Binnen- en bui tenland op de pagina's 3 en 17. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op de pagina's 19, 20 en 21. Radio en televisie op pagina 23. Financieel nieuws op pagina 25. Het is niet bekend of ook Nederlan ders zijn aangehouden wegens moge lijke betrokkenheid in deze affaire. Bij het ministerie van buitenlandse zaken Icon niet meer worden verklaard dan dat de Russische amb; deur „zeer tot leedwezen van de Ne derlandse regering" is meegedeeld dat de beide Russen worden „verzocht Nederland te verlaten". Khlystov. di recteur van de sinds 1973 in Hilver sum gevestigde Nederlands-Russische firma Elorg. zou ook zelfstandig heb ben geopereerd. „Hij hield zich vooral bezig met het vergaren van vertrou welijke informaties", aldus het muniqué van het ministerie van bui tenlandse zaken. Elorg in Hilversum is een dochter van de Moskouse V-O Elektronorg- technika. Elorg verhuurt in Hilversum computertijd aan bedrijven die van de Sowjet-computers gebruik willen ma ken. Het bedrijf rendeert niet al te best. maar het moederbedrijf in Rusland wilde het uit prestigeoverwegingen VS WEIGEREN ASIEL AAN FILIPPIJNSE EX-PRESIDENT WASHINGTON (UPI) De Ver enigde Staten hebben donderdag geen politiek asiel willen verlenen aan ex-president Macapaga! van de Filippijnen, die had gezegd dat hij gevaar liep in strijd met c!3 wet door de regering van presi dent Ferdinand E. Marcos te worden aangehouden. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington zei dat ex-president Macapagal donderdagmorgen had aangebeld aan de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Ma nilla, William Sullivan. Sullivan vertoeft voor overleg in Washing ton, maar zijn vrouw verwittigde ainbassadefunctionarissen, die vernamen dat Macapagal had be sloten asiel te vragen, 'liever dan de kans te lopen door een autori tair bewind in strijd met de wet aangehouden te worden'. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, Robert Funseth, zei: „Wij zijn in het algemeen ge woon, geen politiek asiel te verle nen aan burgers van een ander land op hun eigen grondgebied. Aangezien het er niet op leek dat Macapagals leven en veiligheid in gevaar waren, wasa er geen grond hem onder dwingende om standigheden asiel te geven". Na tien uur verliet de ex-president de residentie van de ambassa deur. Het ministerie in Washing ton weet niet wat er daarna van hem geworden is. niet opheffen. Door het vervullen van ,jiandels-technische opdrachten" pro beerde Elorg quitte te spelen, waarbij het vooral optrad als handelsagent schap van andere Russische instellin gen. Bij Elorg werken naar schatting 30 mensen, zowel Russen als Neder landers. Die laatsten, houden zich be zig met het computercentrum en staan in principe boven elke verden king- Het is niet de eerste keer dat Nederland Sovvjet-onderdanen over de grens zet. In 1970 raakten Boris Ne- trebski, de persattaché van de Russi sche ambassade, en een tweede Russi sche diplomaat, V. S. Sharotov, in de omgeving van Haarlemmermeer met hun auto te water. De politie ontdekte naderhand in de wagen een landkaart, waarop militaire installaties in Neder land waren bijgetekend. Op 6 mei dat Jaar werden de beide diplomaten offi cieel uitgewezen. Vorig jaar augustus kreeg de mili taire attaché van de Russische ambas sade, A. Kisselev, het- verzoek Neder land te verlaten. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) verklaarde later in de Tweede Kamer dat Kisse lev niet officieel was uitgewezen. Er waren „in een aantal gevallen aanmer kingen op zijn gedrag", die hebben geleid tot een Nederlands verzoek om je vertrekken. Het is duidelijk dat de Nederlandse regering deze nieuwe affaire uiterst omzichtig behandelt. In kringen van het ministerie van buitenlandse zaken wijst men op het .delicate karakter' ervan, gelet op liet streven naar ont spanning tussen Oost en West. LUXEMBURG: De EEG-bewinds- lieden lieten zich gisteren vóór officiële lunch in het Luxem- vereeuwigen. Nausl groothertog Jan v.l.n.r.: Gaston Thorn (Luxemburg), Harold Wolson burgse groothertogelijk paleis James Callaghan (Groot-Brittan- nië). Max van der Stoel (Neder land). Mariano Rumor (Italië) en Renaai van Elslande België (Van onze correspondent) LUXEMBURG Op vier aaneensluitende dagen in mei-juni 1978 zullen in de negen landen van de Europese Gemeenschap directe verkiezingen voor het Europese parlement worden gehouden. Dat is het belangrijkste resultaat van de eerste dag van de Europese Raad van Regeringsleiders in Luxemburg, die door premier Den Uyl werd gekenschetst als 'de raad van de beste humeuren'. Over het moeilijke politieke vraag stuk van de verdeling van de parle: mentszetels over de afgevaardigden van de negen lidstaten van de EEG, (Van onze correspondent). PARIJS De bewindslieden van de vijf Rijnoeverstaten, in de Franse hoofdstad bijeen, heb ben donderdagavond overeen stemming bereikt over het che misch ontwerp-verdrag inzake de Rijn. Het zal voor de zomer van dit jaar getekend worden. De conventie moet binnen an derhalf jaar haar beslag krijgen. Binnen dit verdrag, dat-, door de regeringen en de parlementen nog moet worden goedgekeurd, zal het en tegen t mogelijk worden de vervuiling Rijn, waarvan Nederland, de monding, de meeste dervindt. te verminderen gaan. Staatssecretaris Brinkhorst, spre kend namens de Nederlandse delega tie, die mede uit minister Westerterp (verkeer en waterstaat,) en minister Vorrink (milieuhygiëne) bestond, maakte di: donderdagavond laai in Parijs bekend. Tevens kondigde hij aan. dat de bevoegdheden van de In ternationale Rijncommissie, die uit ambtelijke vertegenwoordigers van Nederland, West-Duitsland. Frankrijk. Zwitserland en Luxemburg bestaat. (Zie slot pag. 3 kol. 1 werd nog geen overeenstemming be reikt. Maar die begint zich wél af te tekenen, zei premier Den Uyl donder dagavond. Het besluit, de verkiezingen van donderdag tot en met zondaga vond op een nader te bepalen datum te houden, noemde minister Van der Stoel 'politiek en psychologisch essen tieel'. Het voorste], dat een compromis mogelijk maakt, is afkomstig van de Franse president Giscard d"Estaing. Het gaat uit van handhaving van het aantal zetels in het huidige Europese parlement (198, waarvan veertien voor Nederland). Nederland was tot nu toe met de Belgen, Luxemburgers en Westduitsers voorstander van het voorstel-Patijn (van het Europees par lement), dat voorzag in uitbreiding van het aantal zetels. De grote EEG- landen willen een grotere vertegen woordiging in het parlement dan nu het geval is. Van der Stoel noemde het essenti eel dat in 't Nederlandse aandeel in de zetels van het Europees parlement geen duidelijke verslechtering op treedt, en dat alle landen meedoen aan de verkiezingen en niet alsnog besluiten htm afgevaardigden aan te wijzen- Deze uitspraak duidt erop dat het nog niet helemaal vaststaat dat in alle landen verkiezingen zullen wor den gehouden, afhankelijk van het besluit over de zetelverdeling. De meeste regeringsleiders betoonden, de een enthousiaster dan de ander, hun instemming met het compromisvoor stel van de Franse president. Alleen de Italiaanse premier Moro stelde zich nogal negatief op- De besluiten van de Europese Raad over de verkiezingen zullen worden neergelegd in een conventie. Werfe/oosheid De raad besloot ook in een verkla ring vast te stellen, dat een omvang rijke werkloosheid in de Gemeen schap volgens berekeningen 3 pro cent in 1980 „geen aanvaardbaar perspectief' is. De Europese Commis sie krijgt opdracht voorstellen te doen ter bestrijding van de werkloos heid. Deze voorstellen zullen aan de orde komen op een voor de zomer te houden conferentie van werkgevers-, werknemersorganisaties en de minis- Zie slot pagina 3 kolom 4) HILVERSUM Aan het einde van het NOS-journaal van acht uur werd gisteravond het weerbe richt voorgelezen met de medede ling dat het dit keer zonder weer- kaartjes zou gaan. Een grappenmaker had vlak voor acht uur de NOS opgebeld en zich uitgegeven als KNMI-man met de mededeling dat de w eer- kaartjes die op de ampex waren gestuurd, bij vergissing weer kaart j es van de vorige week zou den zijn. Zonder het KNMI :e vragen besloot men daarom geen weerkaart)es te tonen. Toen na het nieuws het KNMI bij de NOS informeerde naar de oorzaak van het uitvallen van de weerkaartjes, kwam aan het licht dat er iemand voor een aprilgrap had TERNEUZENSE SCHIPPERS BOOS OVER UITSPRAKEN VAN STAATSSECRETARIS VAN HULTEN HUIDIGE TARIEVEN IN FEITE NOG TE LAAG TERNEUZEN - Staatssecretaris Van Huiten van verkeer van waterstaat heeft zich de woede van een groot aantal binnenschippers op de hals ge haald. door deze week te verklaren dat Terneuzen als opslaghaven voor de binnenvaart verloren dreigt te gaan als scliippers en verladers geen overeenstemming bereiken over de bodemtarieven en de evenredige vrachtverdeling. De staatssecretaris zei in een vergadering van de kamer commissie voor verkeer en waterstaat dat er nu al volop verladers uitwijken naar havens als Gent, Antwerpen en Duinkerken. Achergrond van zijn zorgen zijn: het prijsverschil van tussen de 15 eci 20 procent tussen Terneuzen en Gent, ontstaan na de recente schippersac- ties. De Belgische bodemtarieven kwa men toen zo laag te liggen, dat de Vereniging "Havetibelangen' m Ter- neuzen ging vrezen voor de toekomst van deze haven. Voorstellen om de tarieven terug te draaien stuitten af op een resoluut 'nee' van de schippers die zijn verenigd in de Initiatiefgroep Noord-Zuidverkeer. De recente opmer kingen van staatssecretaris Van Hul sten zijn hard aangekomen in Terneu- zense schipperskringen, a! blijven de schippers van mening dat er niet mag worden gesleuteld aan de tarieven. Eén van hen, de heer J. Ooms: „Wi.i staan op het standpunt, dat je de huidige problemen niet mag afwente len op de ruggen van de binnenschip pers. Laten we de verladers maar met hun Gentse collega's gaan praten. En laten we daarnaast niet vergeten, dat de Nederlandse spoorwegen 192 mil joen subsidie krijgen en dat ook het vrachtverkeer wordt gesteund". Overtrokken De schippers geloven dat de angst van de staatssecretaris voor de positie win de Terneuzense haven schrome lijk overtrokken is. De heer M, Pols: „De economische situatie is over het algemeen niet zo rooskleurig, dat merk je natuurlijk ook in onze sector. Als we de tarieven laten zakken, zoals is voorgesteld, varen we zoetjesaan onder de kostprijs". Hij en zijn collega's wijzen erop, dat ook dat laatste desastreus kan zijn voor de toekomst van de Terneuzense ha ven. .Als we het niet meer kunnen bolwerken komt dat Terneuzen na tuurlijk niet ten goede. Daar had meneer Van Hulten eens aan moeten denken". Binnen Terneuzense haven kringen circuleert de schatting dat ae haven sinds het geharrewar over de tarieven 1.5 miljoen ton aan lading aan concurrenten ïs kwijtgeraakt. Ooms betwijfelt dat sterk. ..Ook voor de blokkade lagen de kranen hier wekenlang stil. Van Hulten be weert dan wel, dat er wordt uitgewe ken naar Gent, Antwerpen en Duinker ken, maar als ik de zeevaartstatistiek zie, blijkt dat er in januari in Gent 257 zeeschepen zijn binnengekomen, terwijl het gemiddelde vorig jaar op 283 lag. Dat zegt toch wei iets over de situatie". Hij vindt het verder opmerkelijk dat de verladers nog steeds vrachten aanbieden op het bord van Terneuzense scnippers- beurs. „Dat zouden ze toch niet zo gauw doen, als we te duur waren. Dan zochten ze heus wel naar een andere oplossing". Duurder De schippers beweren dat er tarieven die nu via Noord-Zuidverkeer worden berekend in feite nog aan de lage kant zijn. J. Bootsgezel rekent voor. dat een bureau indertijd heeft uitgere kend dat er 30 tot 32 procent bij moest om enigszins rendabel te kun nen werken. De schippers zagen de tarieven voor binnenlandse vrachten met slechts 12 procent stijgen, terwijl, ze wel met een forse onkostenpost' zitten. Bootsgezel: „Een ton gasolie kost nu 263- Dat was twee jaar geleden terug no 80.- als je een urn- op de werf ligt betaal je 30.- tot 35.-. Vroeger werd er 20.- berekend. Ook de kosten van de verzekering gingen flink omhoog". Een doom in het oog van veel schippers is het ook feit dat Nederlandse particuliere schippers. Frankrijk niet binnen mo gen varen met een onbevrach: schip. Ze kunnen derhalve alleen aan het exportverkeer deelnemen, wanneer hun schepen leeg zijn na een import- transport. Omgekeerd vinden de Fran sen geen enkele belemmering op hun weg als ze ons land binnenvaren. De 'Algemene Schippersvereniging' (a.s.v.) heeft in januari bij staatsse cretaris Van Hulten tegen deze rege- ling_ geprotesteerd. Resultaat le verde dat niet op. Gevraagd naar de toekomst tor.en de meeste schippers zich pessimistisch". Een ver betering zit er voorlopig niet in", zegt Ooms. Hij herinnert, eraan, dat de zomer voor de meeste schippers altijd al een slappe periode is geweest. Het werk concentreert zich in een deel van voor- en najaar. Conflicten met verladers zijn er nog niet geweest. Ooms: Xe proberen het netjes op te lossen, maar ais de prijs ter sprake komt sta je tegenover elkaar". •MA/ De situatie in zuidelijk Afrika begint er mot do eenmalige Britse rrimmiger utt tc jaen. eelde dear week de frikaanse regering S* 13 mee dat zij haar defensie- inspanning m<-, veertig procent gaat verhogen 'met het ook op de politieke ontwikkelingen in buurlanden.' Rhode.werd met met name genoemd, maar vermoedelijk re kent daar premier Ian Smith vast op hulp van de Zuldafrikaanse regering zodra de toestand in zijn land verder verslechtert. Of die hulp inderdaad zal worden verleend? Het Bntso zondag» blad The Observer noemde dat deze week 'een illusie': het zette uiteen dat de ervaringen van de regering-Vonster in Angola niet zodanig zijn dat ze zon der meer tot- dezelfde stappen zal be sluiten als het om Rhodesli.- gaat. Evenmin voelt de regering in Kaap stad er voor nog meer moeilijkheden tc krijgen met de andere landen op het Afrikaanse continent. Bovendien heeft Vors ter met binnenlandse facto ren te maken: binr.cn Zuid-Afnka zei1 hebben woordvoerders van zwarto be volkingsgroepen scherpe kntiek uit- geoefend op de interventie in Angola. Het ziet er aan ook maar somber uit voor de blanken in Rhodesit-, meent de Observer. In vele Eritse commentaren op de ontwikkelingen in het land van Ian Smith Is sprake van verwondering. Men vraagt zich af hoe het ter wereld mogelijk is dat Smith de gang van de geschiedenis wil tegenhouden. Ruim tien Jaar geleden is hij daar vastbera den aan begonnen, dwars tegen aller lei adviezen in. Hij handelde alsof Mj een historische roeping had tc ver vullen, maar probeerde in werkelijk heid de wijzers van de klok vast te pinnen op het toen stonden. De regering deed een dramatisch beroep op Smith om niet over te gaan tot een eenzijdige uit roeping van de on afhankelijkheid. maar desondanks ging de Rhodesische premier daarmee door. Smith wist dat de Britten niet in staat waren hem tegen te houden, maar hij wist eveneens dat zijn succes op korte termijn tc eniger tijd zou omslaan: economische moeilijkheden, boycot, wellicht oorlog m« andere Afrikaanse staten en mogelijk ook burgeroorlog: He: gaat namelijk nu een kleine vijf miljoen zwarte inwo ners tegen ruim tweehonderdduizend blanken. In november 1965 bracht ae Britse premier Wilson aan het lager huis verslag uit over zijn pogingen om Smith te weerhouden van elk eenzij dig optreden. Hij had een laatste te lefoongesprek met Smith: „Ik beëin digde het me: een bezwaard hart ik voelde namelijk dat alle redelijkheid was verdwenen om plaats te maken voor onredelijke emoties, ongeacht de consequenties voor Rhodesia voor Afrika, ja voor de wereld." Smith triomfeerde op de korte termijn. Het ziet er nu naar uit dat die thans aan het aflopen is. In Rhodesië zelf wordt thans betoogd dat men op alles is voorbereid: het leger is paraat, de blanke minderheid is tot de tanden toe gewapend en men vreest er de toekomst niet. De vraag is echter of een guerrilla want da: wordt het ongetwijfeld voor Smith en de zijnen zo aantrekkelijk is. Er varingen elders in de wereld met guerrillatactieken tegen een 'gewoon' leger zijn voor de laatste categorie weinig hoopgevend: de situatie in Noord-Ierlana om een Europees voorbeeld te noemen maakt dui delijk hoe verlammend een dergelijke strijd kan werken. Er is dan ook wei nig reden voor Smith om de toekomst me: vertrouwen tegemoet te zien, niet op korte en niet op lange termijn. Men hoef: maar naar de overige Afri kaanse landen :e kijken om een glo bale lijn te kunnen aangeven: van de zevenenveertig landen van de Or ganisatie voor Afrikaanse eenheid zijn er slechts drie met een meerpar- tijensysteem, alle overige hebben re geringen van een meer of minder au toritaire signatuur. Zou het in Rhode sië zoveel anders worden? T"\e veertig procent defensjeveröo- ■L' gi-ng in Zuiö-Afrika accentueer: üe lager-situatie' van dat land: het is alsof de wagens van de 'grote trek' weer in een ruime kring worden ge plaatst om vrouwen en kinderen bin nen deze mobiele omheining te be schermen. De vraag is nu vooral of deze verhoogde defensie-inspanning gepaard zal gaan met een heroriënta tie van de Zuidafrikaanse politiek je gens de zwarte bevolking: zal het be leid van de gescheiden ontwikkeling strikt worden gehandhaafd of zai ce regering-Vorster de accenten gaan ver leggen? Et vee! beweging in da: land- Beweging in heel zuidelijk Afrika. Dit jaar al 93 mensen gedood in Noord-Ierland BELFAST In Cstledown In hei Noordierse grafschap Londonderry donderdag een lid van het Uister Defence Regiment, het korps van pro testantse vrijwillige politie, doodge schoten. Met de' drie Britse soldaten meegere kend die in de nacht van woensdag op donderdag in het graafschap Ar magh tijdens een patrouille door een lanonujn werden gedood, zijn nu sinas het begin van het -'aar 93 men sen op gewelddadige wijze in Ncorü- Ierl2nd aan hun einde gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1