Nederlandse turnsters in nieuwe olympische kwalificatie kansrijk Kreymborg fö Doelman Pfaff van Beveren wil in Belgisch elftal en in Feyenoord! BROEKEN OM MEE WEGTE LOPEN! KROMME 4 DUELS GESCHORST OPVOLGER VAN PIOT Ook Amerika, Canada en Korea nemen ditmaal in Hamburg deel Franse pers: St Etienne uitgebekerd Geen winnaar in de lotto VERBLUFFEND HOGE SCORES MAAKTEN VORIGE KWALIFICATIE ONGELDIG DEN HAAG - De verbluffend hoge score die de Neder landse turnsters enkele weken geleden in de landenwed- strijd tegen Roemenië in Boekarest bereikten, en waar mee uitzending naar de Olympische Spelen in Montreal zo goed als zeker was, blijkt nu van nul en generlei waarde te zijn! In Zürich heeft het bestuur van de internationale gymnastiekfederatie namelijk de knoop doorgehakt: alle kwalificatiewedstrijden voor Montreal, zowel bij de da mes als de heren, zijn ongeldig verklaard. Aanleiding tot dit besluit: de absurd hoge jury waarderingen in deze wed strijden. Reeds bij de. wereldkampioenschappen in Varna (1974) hadden zich bij de dames de eerste zes van deze WK-strijd voor Montreal geplaatst: Rusland, Oost-Duitsland, Hon garije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Japan. Daarnaast moeten nog zes landen voor de Olympische Spelen worden aangewezen. Daarom zullen nu nieuwe kwalificatiewed strijden worden gehouden. De dames (vanzelfsprekend met Nederland) turnen op 30 april, 1 en 2 mei in Hamburg en de heren op 7, 8 en 9 mei in Wiesbaden. Het is nu reeds zeker dat bij de dames ook landen als Amerika, Canada en Korea zullen deelnemen. ST. ETIENNE - Vrijwel in alle Franse perscommentaren van donderdag wordt de magere 1- 0-overwinning van St. Etienne op de Nederlandse landskampioen PSV een te wankele basis genoemd om Les Stephanois nog enige kans op slagen te geven zich via de re turn in Eindhoven alsnog voor de finale in het Schotse Glasgow te plaatsen. Le Figaro bijvoorbeeld laat weten dat de 1-0-voorsprong absoluut on voldoende is om Frankrijk nog enige illusie te laten dat medio mei eindelijk weer eens een Franse club een Europa-Cupfinale speelt. „De Nederlandse ploeg bleek con ditioneel stukken sterker dan Les Vertes", aldus Le Figaro. „Dat had tot gevolg dat de Eindhovenaren na de rust de wedstrijd volledig konden controleren. En hoewel de kampioen uit het land-van-de- tul pen erg voorzichtig speelde, kregen ze toch nog enkele kansen om de stand in evenwicht te trekken". Le Figaro roemde naast Willy van der Kuylen het spel van Jan van Beve- ren: „In feite de eerste helft al voor kwam de bijzonder atletische Van Beveren door een aantal knappe reddingen een tweede Frans doel punt en straalde zoveel zelfver trouwen uit. dat het gehele team daardoor geïnspireerd werd". In La Tribune zegt Gerard Simo- nian: „PSV heeft zich in St. Etienne gemanifesteerd als een team van grote klasse, dat zich zonder bo venmatige inspanning heel simpel staande kon houden, afgezien dan van dat ene foutje van Gerrie Deij-, kers, die het neerleggen van Ro- cheteau terecht bestraft zag met een vrije trap, waaruit Larqué scoorde. St. Etienne heeft met alle aanwezige techniek en fysieke kracht geprobeerd zichzelf in een goede uitgangsstelling voor Eind hoven te manoeuvreren. Helaas voor St. Etienne bleek Jan van Be- veren geen Rudakov van Dynamo Kiev...". „De weg naar Glasgow ligt voor St. Etienne nog altijd open", zo meent l'Espoir, om er onmiddellijk aan toe te voegen: „Maar met een voor sprong van slechts één doelpunt zal het nauwelijks te realiseren zijn". Via l'Espoir laatst. Etienne-trainer Herbin overigens weten nog alle vertrouwen in een finaleplaats te hebben: „Er is nog altijd niets be slist. Jammer is het wel dat we eerst thuis moesten spelen tegen een elf tal dat de meesten van ons nauwe lijks kenden Voorzitter John Tielrooij uitLandsmeer van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond toonde zich donderdag allerminst geschokt door de resolute beslissing van de internationale gym nastiekfederatie. „Ik twijfel er geen moment aan: onze dames zullen zich ook in Hamburg wel kwalificeren voor de Olympische Spelen. Door de goede resultaten in de landenwedstrijden tegen Noorwegen en Roemenië waren onze turnsters weliswaar al bijna zeker van Montreal, maar met één grote kwa lificatiewedstrijd in Hamburg, waaraan alle kandidaten deelnemen, krijg je na tuurlijk een veel eerlijker oplossing". Een van de belangrijkste vragen is. of in Hamburg ook potentiële kandidaten als Amerika, Canada en Korea tot de deel neemsters zullen behoren. John Tiel rooij daarover: „Dat is inderdaad van vitaal belang. En met die vraag heb ik me dan ook direct tot de internationale gymnastiekfederatie gewend. Ik heb de absolute verzekering gekregen dat ook Amerika, Canada en Korea zich naar Hamburg moeten begeven om daar te bewijzen dat ze tot de Montreal-gangers moeten behoren". VAN DE BAAN Vorige week nog liet de internationale gymnastiekfederatie weten dat reeds drie landen zich (naast de eerste zes van de wereldkampioenschappen) bij de dames voor Montreal hadden geplaatst: West-Duitsland, Amerika en Bulgarije. John Tielrooij kon echter na telefonisch overleg met „Zürich" laten weten: „Ook dat is nu van de baan. Ook West- Duitsland, Bulgarije en Amerika moe ten in Hamburg aantreden voor de kwa lificatiewedstrijden". John Tielrooij is geen moment bang dat de Nederlandse turnsters zich in Ham burg niet zullen kwalificeren: „Bij de wereldkampioenschappen in Varna werd Nederland al elfde. Toen al be hoorden we dus tot de twaalf sterkste landen ter wereld en zouden we dus voor Montreal in aanmerking kunnen komen. Maar sedertdien is Nederland veel sterker geworden. Er is de laatste jaren sprake geweest van een succes volle planmatige opbouw. De langdu rige trainingen in Papendal hebben hun vruchten afgeworpen. Met landen als Amerika, Canada. Korea en Bulga rije behoort Nederland tot de grote fa vorieten voor de nog resterende zes plaatsen voor Montreal". Overigens is nog niet exact bekend welke landen in Hamburg en Wiesbaden aan de kwalificatiewedstrijden zullen deelnemen. De definitieve beslissing valt pas na 18 april, tot welke datum de kwalificatiewedstrijden voor Montreal konden worden afgewerkt. John Tiel rooij: „Maar de sterkste landen zijn dus al wel bekend. Bij de internationale gymnastiekfederatie kon men mij al melden dat niet alleen landen als Ame rika, Canada en Korea naar Hamburg komen, maar dat zelfs een groep turn sters uit Australië in West-Duitsland zal aantreden". Vooral bij de dames zijn de kwalifica tiewedstrijden tot nu toe inderdaad een aanfluiting geworden Algemeen werd aangenomen dat een score van 350 pun ten voor een land voldoende moest zijn om zich te plaatsen voor Montreal. Met de landenwedstrijd tussen de dames van Italië en Hongarije kwam echter op een sensationele manier de klad in de kwalificatieprocedure: Italië bereikte toen een onwaarschijnlijk hoge score van 378, hetgeen 34 punten meer was dan Italië ooit behaalde. In andere kwa lificatiewedstrijden vlogen toen ook plotseling de absurd hoge scores de pan uit. Zo kwam West-Duitsland tot 382. Amerika tot 381 en Canada, evenals Ne derland, tot ruim 380. Het kon niet uitblijven: de werkelijke waarde van deze miraculeus hoge scores werd steeds meer in twijfel getrokken door de verantwoordelijke leiders van de internationale gymnastiekfederatie. Ten slotte nam Arthur Gander, voorait- ter van deze federatie, de beslissing alle kwalificatiewedstrijden ongeldig te verklaren, en zowel voor de dames als yoor de heren één groot kwalificatie toernooi te houden Hij deed dat na overleg met Valerie Nagy en Ivan Ivan- cevic, respectievelijk voorzitster en voorzitter van de technische commissie-dames en -heren. BEJAARDE De bejaarde Hongaarse Valerie Nagy moet overigens aangewezen worden als een van de belangrijkste schuldigen in dit kwalificatiedrama: zij was aan gewezen bij de omstreden wedstrijden tussen de dames van Italië en Honga rije, en verzuimde in te grijpen toen de ridicuul hoge scores uit de bus kwa men. Drie weken gereden, bij de wed strijd Roemenië-Nederland in Boeka rest, ontkende Valerie Nagy dan ook ten stelligste dat er alsnog een andere kwalificatieprocedure zou komen: „De huidige kwalificatieprocedure is een besluit van het congres van de interna tionale federatie, en dat congres komt ZEIST - De rode kaart, die Wim van Hanegem afgelopen zondag opliep in de wedstrijd tegen NEC, kost hem vier wedstrijden en een boete van 300 gul den. De Feyenoorder zal daardoor in elk geval de topper tegen Ajax (zondag in Rotterdam) vanaf de tribune moe ten volgen. De Graafschap zal het in de thuiswedstrijd tegen Roda JC moeten stellen zonder Anton Marijt en Theo van Londen. Beide spelers werden door dc tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. DEN HAAG - De lotto van het afgelo pen weekeinde heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich 9 win naars, die elk 32.754 gulden ontvan gen. Lotto 13: aantal deelnemers 915.088: inleg ƒ3.650.639.-; prijzenbedrag 1.734.053,-. Derste prijs: geen win naar Van het bedrag van de eerste prijs gaat eenvijfde naar de eerste prijs van lotto 14. Het overige viervijfde deel wordt in gelijke delen toegevoegd aan de tweede tot en met de vijfde prijs van lotto 13. Tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto 32.754 ontvangen; derde prijs. 286 winnaars, die elk bruto 13333 ontvangen; vierde prijs: 11.385 winnaars, die elk 41 ontvangen, vijfde prijs: 12.001 winnaars, die elk 39 ont vangen. Toto nummer 13: aantal deelnemers 233.330; inleg ƒ710.844; prijzenbedrag ƒ337.650. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 67.530 ontvangen: tweede prijs: 42 winnaars, die elk bruto 2009 ontvangen; derde prijs: 913 winnaars, die eik 129 ontvangen, Jackpot voor lotto week 14 121.383.-. LEVERKUSEN - Heide Rosendahl, de 18-voudige Duitse atletiekkampioene, die op de olympische spelen van Mün- chen een gouden medaille won op het nummer verspringen, wordt trainster bij de Duitse atletiekvereniging TUS'04 Leverkusen. Het eerste team van Terhole, dat kam pioen is geworden in de 3e klas A van het Zeeuwse, a file hngszandag voetbal en promoveert naar de 2e klas VRIJDAG 2 APRIL 1976 sport Zeer slanke broek van 45% wol/55% polyester. Uitlo pende pijp. Zwart, grijs, groen, camel of CA marine. -JV/r Semi-klassieke broek met riem van 45% wol/55% polyester. Iets uitlopende pijp. Eén achterzak. Bruin, lichtgrijs of beige. 65r Slanke broek van 70% pol/ 30% viscose. Uitlopende pijp. Zwart, beige, groen, lichtgrijs of blauw, jq Slanke broek van 45% wol/ 55% polyester. Iets ver hoogde taille, uitlopende pijp. Blauw, grijs, groen, beige, raf of camel. 70r Modieuze broek met riem van 45% wol/55% poly ester. Eén achterzak, ietsje uitlopende pijp. Groen, grijs, blauw, beige, raf of zwart, voor Montreal niet meer bijeen", ver klaarde Nagy toen. Dat voorzitter Gander de moed heeft opgebracht de knoop toch door te hak ken. kan de integriteit en de geloof waardigheid van de internationale fe deratie. en dus het internationale tur nen. alleen maar ten goede komen. KNGV-voorzitter John Tielrooij liet nog weten: „De Nederlandse turnsters zul len zich weer terdege voorbereiden op de wedstrijd in Hamburg. Trainster Eva Bartha is nog met vakantie in Honga rije. maar nog deze week komt zij naar Nederland terug en zullen we de zaak doornemen. Nu al is zeker dat de Neder landse damesturnploeg weer langdurig in trainingskamp zal gaan. Vaar dat zal zijn. is nog niet bekend. Als ::c-t mogelijk Is weer in het sportcentrum Papendal te werken, zullen we dat zeker doen. want waarom zullen we ver van huis gaan als we in eigen land kunnen blijven" Ook Lettfe Lens. lid van de sectie top sport dames van het KNGV en een be kend internationaal jurylid, is er even eens van overtuigd dat Nederland zich in Hamburg bij de dames zeker bij de eerste zes zal plaatsen. Lenie Lens, die in Boekarest bij de landenwedstrijd Roemenic-Nederland ook als jurylid •ptrad en ook w einig gelukkig was mei le opvallend hoge jury waarderingen, ■iet weten: „Het kwalificatietoernooi dat nu gehouden zal worden, is de beste en eerlijkste oplossing". JOOP VAN DEN BERG BEVEREN - Wanneer op 25 april in het Feijenoordstadion de eerste wedxtrijd in de kwartfinale om het Europees kampioenschapvoor landen teams tussen Nederland en België wordt gespeeld dan zal het doel van de 'witte duivels' vrijwel zeker verdedigt wor den door een debutant: de 22- jarige Jean Marie Pfaff van SK Beveren. Want het is niet aan te nemen dat de Belgische bondscoach Raymond Goe- thals zijn woorden gaat waarmaken dat hij desnoods met Piot op krukken of zelfs zonder doelman naar Rotter dam zal afreizen. Het wordt ook steeds onwaarschijn lijker dat Christian Piot over ruim drie weken zover van zijn zware knieoperatie is genezen dat hij tegen Nederland 'aan de bak' komt. Voor de 22-jarige Jean Marie Pfaff derhalve de kans van zijn leven. Zelfs in dubbel opzicht. Al weken circuleren er vooral in de Belgische pers geruchten die Jean Pfaff op het verlanglijstje staat bij Feijenoord. Als we Jean Marie Pfaff in het achterkamertje van zijn sportzaak aan de markt in Beveren naar zijn transfermogelijkheden naar Feijenoord vragen blijkt alras dal er van enig serieus overleg (nog) geen sprake is geweest. „Het enige contact dat ik met Feije noord heb gehad ls een vluchtig tele foontje met een bestuurslid die me vroeg of ik eventueel interesse zou hebben. Dat is tot nu toe alles", zegt hij. Van Hanegem zen doelman om Piot te vervangen, temeer omdat hij reeds zes maal als bankzitter fungeerde bij de nationale elf en vrijwel alle topclubs in Belgie zijn voorzien van een buitenlandse doelman. Jean Marie Pfaff Toch denk ik nog geen ogenblik aan het feit dat ik tegen Nederland zal moeten debuteren. Ik ga me pas echt daarop concentreren als het zover is. Ik weet immers nog altijd niet of er er wel in zal staan. Ik ben er ln ieder geval niet bang voor. Ik ben in vorm en ook Piot heeft zich eens moe ten bewijzen". Een overgang van Jean-Marie Pfaff van Beveren naar Feijenoord zou een ver vulling van een wensdroom van hem zijn maar hij zit er zeker niet op te wachten. „Ik heb het goed in Beveren. Ik heb hier alles wat ik wil en ik word door de supporters op handen gedra gen. Maar als er een goed aanbod komt sta ik daar niet afwijzend tegenover. Feijenoord zou voor mij een ideaal zijn. Samen met Willem van Hanegem in één elftal, dat lijkt me iets fantastisch. Ik heb Willem ontmoet tijdens Neder land - België hier in Antwerpen en ik vind het een toffe jongen", aldus Jean Marie Pfaff. Pfaffke, zoals hij door de Beverenaan- hang wordt genoemd heeft overigens een geweldig seizoen achter de rug. Hij is veruit de minst gepasseerde doelman in de eerste klasse van het Belgisch voetbal. In 30 wedstrijden moest hij slechts 16 maal 'vissen'. „Daar moet er dan nog één af omdat ik een wedstrijd heb moeten missen. Ei genlijk zijn het er maar vijftien", vult hij aan. Met dit aantal kan het niet anders of Pfaff is de meest aangewe- Vorig jaar Het contact tussen Feijenoord en Jean Marie Pfaff dateert in feite reeds van vorig seizoen toen hij de wens te ken nen had gegeven bij Beveren te zullen opstappen als Jef Jurion als trainer werd gehandhaafd. Pfaff had toen een slepend conflict met Jurrion achter de rug. De doelman was het helemaal niet eens met de train- ingsaanpak van Jurion. Pafaff ging met de week slechter spelen en kwam zelfs op de reservebank bij Beveren Pfaff: ..Toen heb ik om een transfer ge vraagd. Toen heb ik de wens te kennen gegeven naar Nederland te willen. Be veren liet me toen niet zo gemakkelijk gaan omdat men wist dat Jurion niet zou blijven. Met de komst van Urbain Braems als trainer is alles weer ten goede gekeerd. Hij is dc beste trainer die ik ooit gehad heb" Er bestaat nog altijd een mogelijkheid dat het kleine Beveren. een plaatsje met slechts 14.000 inwoners, volgend jaar België zal vertegenwoordigen in de ÜEFA-cup. Met nog zes wedstrijden i spelen staat de ploeg op de vierde plaats, gelijk in punten met RWD en zelfs een punt voor op Anderlecht al hebben deze twee ploegen een wed strijd minder gespeeld. „Als ons dat lukt hoef ik helemaal niet weg uit Be veren. Dat zou fantastisch zijn. Maar je kunt toch niet op de feiten vooruit lo pen" De toekomstige doelman van het BeL gische elftal heelt zelfs nog Neerlands bloed. Zijn moeder is afkomstig uit Loon op Zand. Jean Marie Pfaff komt uit een gezien met dertien kinderen. Hij heeft nog zes broers, vijf voetballen er van wie een Toon) bij SK Beveren, en zes zusters. Pfaff heeft een goed flo rerende sportzaak op de markt in Be veren. (die wordt gerund door mijn vrouw, zegt hij) en werkt halve dagen op de Generale Bank In St. Niklaas „Daar leer ikk geld tellen. Wie weet hoe me dat nog eens van pas komt. Het zou toch geweldig zijn als ik als gewone Jongen die er keihard voor ge werkt heeft om nog eens bij een grote club aan de bak te komen. Stel je voor een Belgische doelman naar Holland. Precies het omgekeerde van hetgeen er nu gebeurt. Maar ik ben niet van plan om zelf te gaan lopen verkopen en ik moet in ieder geval wel zekerheid heb ben dat ik elders een vaste plaats ln het eerste elftal krijg. Tk ga bij Beveren zeker niet weg om elders op de bank te gaan zitten", aldus Jean Marie Pfaff. Toch speelt Feijenoord constant door zijn gedachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19