Conclusies commissie-Donner worden half mei verwacht Vijfjarenplan emancipatie NVV en NKV nog niet in commissie voor scheepsbouw Hollandia-De Groot: 1000 ontslagen bij Nederhorst-bedrijven 3 ONDERZOEK IS NA VIJFTIG DAGEN HALVERWEGE GEVORDERD binnen- en buitenland Toestand Galilea blijft gespannen Premier Den Uyl: „BEGROTINGS TEKORT GROTER" British Leyland door staking in moeilökhéden REGERING OVERWEEGT LOON MAATREGEL De handgemaakte sigaar uit Java. VOORWAARDEN GEFORMULEERD: PvdA-kamerfractie wil experimenten met korter werken SGP-bezwaren tegen naaktstrand Tegengesproken door Nederhorst 'Vlagincident' op Aruba SYRISCHE TROEPEN BIJ GRENS LIBANON Commissie doet reeks aanbevelingen aan regering: DONDERDAG 1 APRIL 1976 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT - DEN HAAG Premier Den Uyl voorziet dat het recordbegro tingstekort van bijna 15 miljard gulden, waarmee het kabinet het begrotingsjaar 1976 is inge gaan, zich nog verder zal uit breiden. Hij acht het in ieder geval vrijwel uitgesloten dat het kabinet dit jaar nog zal komen tot bezuinigingen. De Tweede Kamer had de regering ehtd vorig jaar om die bezuinigingen gevraagd. Volgens de premier is het niet mogelijk aan dit verzoek te vol doen, omdat de economie zich trager herstelt dan was voorzien. Den Uyl stelt dit in antwoorden op schriftelijke vragen van de VVD'ers Wiegel, Van Aardenne en Koning. De bestedingen waren indertijd door het kabinet zo he-g gepland, met als doel de werkloosheid zoveel mogelijk te gen te gaan. De regering kwam bij presentatie van de begroting september van het vorig jaar zelf met de suggestie de overheidsuitgaven in de periode "77-'80 met tien miljard gulden minder te laten stijgen dan aanvankelijk was gepland. KVP-fractieleider Andriessen eiste in oktober van de regering dat al in het begrotingsjaar 1976 zou worden begonnen met de bezuinigingen. Die motie werd door de Tweede Kamer aangenomen. Een tweede eis van An driessen was. dat de regering in fe bruari van dit jaar zou komen met een nota waarin de bezuinigingsplan nen verder worden uitgestippeld. Al vrij snel lieten diverse bewindslieden weten dat die datum niet realiseer baar was. Premier Den Uyl heeft in antwoord op de WD-vragen woensdag officieel laten weten dat de bedoelde nota uiterlijk medio mei aan het parlement kan worden aangeboden. LONDEN Een staking van 32 technici in een bedrijf dat carbura teurs levert voor een groot aantal modellen van de British-Leyland-anto- fabrieken heeft dc produktie van dit vorig jaar door de staat overgenomen bedrijf ernstig verstoord. Ook bij drie andere vestigingen van British Leyland wordt al enkele w ken gestaakt. De directie heeft woens dagavond verklaard dat een voortzet ting van deze arbeidsconflicten binnen enkele dagen zou leiden tot een volle dig stopzetten van de produktie. De directie van het bedrijf verklaar de woensdagavond dat als gevolg van de stakingen ongeveer tien procent van het totale personeelsbestand naar huis zal moeten worden gestuurd. Dat komt neer op tussen de 17 en 20.000 werknemers. Volgens de directie maakt British Leyland op het ogen blik 6000 wagens per dag. Tot, dusver is de produktie van de volgende mo dellen volledig tot stilstand gekomen: Mini, Marina, Landrover. Range Ro ver, Triumph 2000 en 2500, TR6, TR7, Dolomite en Spitfire- Alleen de Alle gro, de Princess, Maxi, MG, Rover en Jaguar waren woensdag nog in pro duktie. Slot van pagina 1 wijziging is een logisch gevolg van het loonibeled dat de regering al in december voor geheel 1976 heeft aan gekondigd. De regering voelt zich dui delijk nog steeds gebonden aan haar doelstelling de loonsomstijging voor 1976 te beperken, zo zegt het NCW. Uit de aangekondigde wijziging van de wet op het minimumloon blijkt dat het kabinet de moeilijkheden van de arbeidsintensieve bedrijven op dit punt onderkent, aldus het NCW. ADVERTENTIEJ Gemaakt van de fijnste tabakken uit de Vorstenlanden van Midden-Java. Vervaardigd door slanke Javaanse vrouwenhanden. Corona 56 cent. Verpakkingen van 5,10 en 25 stuks. Senoritas 35 cent. Verpakkingen van 10 en 50 stuks. DEN HAAG (ANP) De commissie-Donner, die de betrokken heid van prins Bemhard bij de Lockheed-steekpenningenaffaire on derzoekt, is thans halverwege haar werkzaamheden. Zoals de zaken er nu voorstaan verwacht de commissie in de tweede helft van mei met haar conclusies te komen. Afgelopen maandag werd voor de commissie deze week vijftig dagen aan het werk de overeenkomst met het Amerikaanse ministerie van justi tie getekend, waardoor zij over de gegevens kan beschikken van de Ame- ikaanse senaatscommissie, die de Lockheed-affaire onderzoekt, en die van de Amerikaanse beurscommissie. Langzamerhand begint zich af te teke nen, in welke richting de conclusies van de commissie-Donner zullen wij zen- De commissie heeft geen juridische bevoegdheden en kan haar werkwijze volledig zelf bepalen. Premier Den Uyl heeft beloofd, dat de conclusies van de commissie openbaar zullen worden gemaakt. De commissie-Donner doet haar werk in stilte. Slechts een enkele maal wordt een kort communiqué uitgege ven. Hoewel de oommissie onafhanke lijk van de regering werkt en ook haar eigen voorlichting verzorgt, komt het merendeel aan officiële in formatie van regeringszijde, met na me via de wekelijkse persconferentie van premier Den Uyl. De rijksvoorlichtingsdienst heeft in middels laten weten, dat, als de com missie haar eindconclusies heeft be reikt, met de Amerikanen besproken zal worden welke Amerikaanse gege vens daarbij mogen worden gepubli ceerd. De twee andere landen, waarmee de VS een overeenkomst over gegevens hebben gesloten, hebben voor deze zaak wel onderzoekcommis sies ingesteld met juridische bevoegd heden. Het verschil met Nederland is, dat daar geen politiek zeer gevoelig element als het koningshuis een rol speelt. Strafrechtdeskundigen hebben de grond, waarop premier Den Uyl in de tweede kamer een strafrechtelijk on derzoek afwees, als onjuist verwor pen. Den Uyl zei daar, dat er een redelijk vermoeden van schuld moet bestaan wil men zo'n onderzoek in stellen. Dat was onvoldoende aanwe zig volgens de premier. De Amster damse hoogleraar strafrechtsweten schappen prof- dr. Chr. F Rüter heerft dit bestreden. Volgens hem kan alleen een strafrechtelijk onderzoek definitief uitsluitsel geven. Dat onder zoek zou zich dan moeten richten op de 100.000 dollar, die in 1972 via het advocatenkantoor Coudert Freres in Parijs aan de prins betaald zouden zijn- Een onderzoek op grond van de 1,1 miljoen dollar is niet mogelijk, omdat eventuele vergrijpen verjaard zijn. Het eindrapport van de commissie- Donner kan het laatste woord zijn in de Lockheed-affaire wat Nederland be treft. In politieke kringen in Den Haag verwacht men in ieder geval, dat aan de orde zal worden gesteld, dat de prins zijn menden nauwgezet ter had kunnen kiezen Hij heeft ze contacten over de hele wereld in UTRECHT De Industriebon den van NW en NKV hebben nog geen beslissing genomen over de vraag of ze al of niet in de beleidscommissie scheeps bouw gaan zitten. Kaderleden van beide bonden hebben woensdag in Utrecht in'afzon derlijke vergaderingen gespro ken over de regeringsnota inza ke de totstandkoming van commissie (die zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en de overheid). De kaderleden hebben een aantal voorwaarden geformuleerd waaraan eerst zal moeten worden voldaan voordat ze besluiten, 'ja' tegen de beleidscommissie scheepsbouw te gen. De vergadering van de Industriebond NW verwierp een door de bij de Schelde in Vlissingen werkzame dertcden ingediende motie. Daarin werd voorgesteld, medewerking aan de commissie te weigeren als de rege ring geen waterdichte garanties geeft dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen en dat de bele' een permanent karakter zal krijgen. De heer F. van der Veen van Industriebond NW zei woensdag, dat er onder de leden een groot wantrou wen heerst ten opzichte van de werk gevers. Wat de werkgevers willen en bedoelen is nog steeds niet bekend, terwijl zij wel op de hoogte zijn van de uitgangspunten van de vakbonden. Daarom heeft de industriebond NW besloten, dat de werkgevers ook met een intentieverklaring moeten ko men. Vergelijking daarvan met die van de industriebond NW zal duide lijk moeten maken of er een reële kans is dat de bond in de commissie zijn uitgangspunten kan verwezenlij ken. Hij zal dan een zetel in de commissie aanvaarden, als minister Lubbers tenminste bereid is zijn nota op een aantal punten te verduidelij ken en aan te passen. Op de vergadering van de industrie bond NKV is vastgesteld, dat de ring wel heeft voldaan aan een aantal verlangens en voorwaarden van de vakhonden, maar dat in de nota on voldoende tot uiting komt dat commissie een permanent karakter moet krijgen. De kaderleden hebben een intentiever klaring opgesteld die op 5 april zal worden besproken met de overheid en de werkgevers. Als zij voldoende tegemoet komen aan de verlangens van de bond, zal de Industriebond NKV zich bereid verklaren, antwoordelijkheid te dragen in de leidscommissie scheepsbouw. DEN HAAG (ANP) De PvdA-fractie in de tweede kamer wil experimenten met korter werken. Dit blijkt uit lie woensdag gepubliceerde rapport 'Naar een beter arbeidsmarktbeleid'. De experimenten zouden kunnen wor den uitgevoerd voor bepaalde beroeps groepen, maar ook betrekking kunnen hebben op het bevorderen van deeltij darbeid. De PvdA-fractie meent, dat de overheid een bedrijfstakgewijze aanpak van korter werken voor werk nemers van 60 jaar en ouder dient aan te moedigen. Door dergelijke maatregelen voor te stellen voor de rijksambtenaren kan de overheid een goed voorbeeld geven, aldus de PvdA- fractie. Kaderleden van de industriebond CNV hebben afgelopen maandag al 'ja' ge zegd tegen de beleidscommissie scheepsbouw. Kaderleden van de industriebond CNV hebben afgelopen maandag al 'ja' ge zegd tegen de beleidscommissie. Gezien de kennelijk onder de werkge vers ontbrekende eensgezindheid, zou de industriebond NW het liefst zien dat de scheepsbouw werd genationali seerd, maar hij acht dat politiek .een onhaalbare zaak. In zijn intentieverklaring zegt de in dustriebond NW, dat in de nota van minister Lubbers een visie op de toekomstige arbeidsverhoudingen in de scheepsbouw het sociale kli maat ontbreekt. Ook stelt de hond, dat in de commissie vanaf het begin zal moeten worden gepraat over de toekomst van de totale scheepsbouw en niet alleen over oplossingen voor problemen bij afzonderlijke bedrijven. DEN HAAG De SGP-fracfcie in de Tweede Kamer meent dat er geen naaktrecreatie mag komen in Zuide lijk Flevoland- Kleding is, aldus de heren Abma, Van Dis en Van Rossum, mede gegeven tot „bedekking van de schande" en derhalve ook tot .inper king van de ongebondenheid der men sen"- De drie SGP-Tweede-Kamerleden hebben de ministers van verkeer en waterstaat, van financiën, van binnen landse zaken en van justitie een serie van elf vragen gesteld over berichten dat in de loop van 1976 in Zuidelijk Flevoland een terrein voor naaktrecre atie zal worden ingericht en openge steld. kringen van zakenmensen, bankiers, politici etc, van die contacten heeft dej prins meermalen gebruik gemaakt om aanvankelijk gestimuleerd door del Nederlandse regering, later in ieder geval met toestemming, de belangen te behartigen van het Nederlandse bedrijfsleven. Overigens wordt er in regeringskrin gen serieus rekening mee gehouden dat de commissie-Donner verder zal moeten gaan, dan alleen de conclusie trekken, dat prins Bemhard nauwkeu riger had moeten toezien wie hij om zich heen verzamelde. Premier Den Uyl heeft afgelopen vrij dag nog eens herhaald, dat alles open baar zal worden gemaakt, behalve wanneer het gaat om zuiver privé- zaken, die geen rechtstreeks verband houden met de Lockheed-kwesïie. Ondanks de steekpenningen-affaire heeft Lockheed dinsdag bekend kun nen maken dat in 1975 een nettowinst is geboekt die bijna twee keer zo groot is als in 1974. In 1975 is overigens geen enkele zeke re order voor de Tristar 1-1011 ont vangen, hoewel de brutowinst op toe- *e voorkomen dat de komstige leveranties waarschijnlijk 2.e. L'ÏÜfT i groot genoeg zou zijn om de project-1 kosten van 500 miljoen dollar te dek-l ken, aldus Lockheed. De Amerikaanse president Ford heeft woensdag de kabinetscommissie geïn stalleerd. die een onderzoek zal instel len naar de in opspraak geraakte betalingen, die het Amerikaanse be- j drljfsleven bij de orderverwerving in het buitenlan dheeft gedaan. JERUZALEM In de Arabische steden en dorpen In Israël 1» het woensdag, op wat Incidenten na, vrij rustig gebleven. De kiriT bleef echter zeer gespannen. Woensdagmorgen gin gen onder toezicht tan leger en poli tie de arbeiders naar hun werk: scho len en winkels werden weer geo pend- Woensdagmiddag werden de vier slachtoffers van dc* rellen van dinsdag begraven Dat werd een demonstratie van solidariteit waaraan meer dan 10.000 mensen deelnamen. Er werden leuzen geroepen als „Wij zullen Gali lea met ons bloed verdedigen", maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Israëlische militairen bleven op af stand- Het centrum van de Arabisch-Joodse tegenstellingen lag woensdag echter in de Knesset, waar de communistische partij Rakach een motie van wantrou wen tegen de regering-Rabin indiende, in verband met het „barbaarse optre den van het Israëlische leger". Het debat ontaardde al snel in een emoti oneel en handtastelijk geschreeuw Suppoosten hadden grote moeite om te voorkomen dat de geachte afge- tardigden elkaar te lijf gingen. De communistische vertegenwoordi ger 'sprak daarna voor een lege «zaal, omdat, op de Nieuw-Linksvertegen- woordiger na, alle Knesset leden, rege ring en oppositie, de zaal hadden UTRECHT (ANP) Bij Neder j horst-Staal in Gorkum en Rot terdam zullen 1000 mensen ont slagen moeten worden als het door Hollandia-Lubbers en De Groot Constructies voorgestel de plan voor herstructurering van Nederhorst Staal wordt uit- gevoerd. Dc president-directeur van Nederhorst. de heer R. F. van Heusden heeft woensdag gezegd, dat het plan van Holland!;: in I»< f.rool niet betekent dat er In totaal 1000 man zullen wor den onslagen. Hij baseerde dit op het feit dat er andere bedrijven bij de on derhandeling met economische zaken zijn betrokken. Maandag maakte dc heer R. F. van Heusden. president-directeur van Ne derhorst dit in een vergadering van) de ondernemingsraad bekend. Hij gaf die dag zeer summiere gegevens uit. het door beide constructiebedrijven: vastgestelde plan. Dit hoef'. de dis- t rlctsbestuunter van de Industriebond NW, B. J. van der Weg woensdag der «•klaarde de beer Van verlaten uit protest tegen de „georga- desgevraagd meegedeeld. u t ...P) Sinds zon dag waait op het Antilleneiland Aruba geen Nederlandse vlag meer. In op dracht van de officier van justitie op Aruba heeft de Arubaanse politie de Nederlandse driekleur voor het ei- landsbestuurskantoor in Oranjestad zondagmorgen gestreken, omdat deze sinds enige tijd alleen geflankeerd werd door de Nieuwe Arubaanse vlag. Deze was op 18 maart in de plaats gekomen van de Antilliaanse vlag. Het. Arubaanse bestuurscollege eenstemmig tot het hijsen van de Arubaanse vlag in plaats van de Antil liaanse besloten, maar dit besluit is door gezaghebber Tromp van het ei landgebied ter vernietiging voorgedra gen aan de gouverneur van de Neder landse Antillen. Hierop gaf de officier van justitie de politie opdracht, er voor te zorgen dat de Nederlandse vlag niet alleen naast een Arubaanse vlag waait, hangende een onderzoek van de bepalingen in het Antilliaans vlagreglement en een beslissing, van de gouverneur. niseerde haatcampagne mimisten, die proberen een wig te drijven tussen de goede joods-Arabi sche betrekkingen". BRUSSELDe viering van het 25- jarig regeringsjubileum van ko ning Boudewijn. die zich geduren de enige maanden me' bezoeken aan alle provincies over geheel België zal uitspreiden, is giste ren (woensdag) in Brussel inge zet. Hoogtepunt was de huldiging in een verenigde vergadering van Kamer en Senaat. Aangezien België geen door de koning voorgelezen troonrede kent. was het voor de derde maal dat de koning ditmaal verge zeld van koningin Fabiola voor het parlement verscheen. De eerste maal deed hij het om er, nog minderjarig, als 'koninklijke prins' en plaatsvervanger van zijn vader koning Leopold III te gaan optreden. Een jaar later, op 17 juli 1951, legde hij voor de vere nigde zitting de eed op de grond wet af. Foto: voor het stadhuis van Brussel speelde zich een ceremo nieel af. dat zich de komende maanden in alle grote Belgische steden zal herhalenKoning Bou dewijn. vergezeld door koningin Fabiola, kreeg een gouden sleutel van de stad Brussel aangeboden door de burgemeester Van HaeP Volgens het plan zou er voorlopig voor ongeveer 500 man werkgelegen heid in Gorkum zijn; 350 mensen zullen werk vinden in het bedrijf, 75| bij het ingenieursbureau en 180 totj 200 in de montage-afdelingen. Voor de laatste groep is voorlopig! voor één tot twee jaar werk, maar de vraag blijft of er c:n niet opnieuw: ontslagen moeten vallen, zo zei de heer Van der Weg. De afdeling -.-an Nederhorst in Rotterdam, waar 400 mensen werken, zal, als er geen op'os- sing wordt gevonden, worden geslo ten. sen tussen de vaktrmdeo. de overheid en De Groot ConetrucUo BV in Zw:jndrecht en Holland! e-Iaib- bers in Krimpen aan de IJssel BOUdeo dew week zijn gehouden „Maar door de rel die de VVD-er Van Aardenne heef: getrapt, konden die niet door gaan". aldus districtsbestuurder Van der Weg. Omdat minister Lubbers mede-eige naar Is van Hollar.dla-Dubbens en op geen enkele wijze betrokken wilde raken in een conflict rond riJr. figuur heeft hij zich uit de rode-handelingen namens overheidszljd* teruggetrokken cn heeft minister J Boersma van sociale zaken zijn taak crvergencaM^ ze*, minister president Den vrijdag. Minister Boenma hneft echter enige tijd nodig om zich In te wrrfcea en zal hoogHtwaarschlJnlJJk bij de op stapel staande Interpellatie os-er Ne- derhOnct-Bouw en de betrokkenheid van minister Lubbem bij de ut aal-poot van het concern, uitspraken doen. al dus de heer Van der Weg. De Industriebond NW zal een brief sturen aan minister I 'sociale zaken) waarin hij om een onderhoud vraagt. In dit onderhoud zal de Industriebond de minister ver zoeken op de hoogte te worden gesteid van de ontwikkelingen en onderhan delingen bij het Nederhorst-oorK*ra. Menvede De bonden vinden de door Van Heus den gegeven informatie zeer summier en het plan. zover ais het nu bekened is onaanvaardbaar, zo voegde de heer Van der Weg er aan toe. Het aan het werk houden van 350 mensen in heti bedrijf in Gorkum is geen oplossing, zo zei hij. De bonden hadden liever gezien dat er meer mensen in het bedrijf konden blijven en dat er voor een groter aantal werknemers werk zou worden aangetrokken, aldus de heer Van der Weg. Zeker is dat bet bedrijf "De Merwede' in Gorkum gesloten gaat worden. Het is niet geschikt voor het kleinere constructiewerk. Daardoor zullen veie hoog gekwalifiveerde arbeiders dwljnen. Mocht het in de toekomst met het ave:kijvende deel 'De Linge) beter gaan dan zal het erg moeilijk Slot van pagina 1 luwd. De radio van de i deed een beroep op de wereld en in het bijzonder de Arabische landen onmiddellijk iets te ondernemen om aan de burgeroorlog een einde te maken. In de afgelopen 24 uur zoo- den er in Beiroet en omgeving naar schatting 110 doden en 180 i zijn gevallen. DEN HAAG (ANP) De commissie voor de emancipatie van de Fezet onderwijs. De schooldekaan zal tijd moeten wnrripn wsvmetPTi cm vrouw heeft een eerste advies aan de regering uitgebracht voor een vijfjarenplan. Het bevat ook uitgangspunten voor een emancipatie beleid op langere termijn, maar eveneens concrete aanbevelingen voor het regeringsbeleid in het komende jaar. Hierbij worden meer dan honderd voorstellen gedaan, waarvan er ongeveer dertig met voorrang dienen te worden uitgevoerd en waar van de helft meer dan een ministerie aangaat Het gaat met vijfjat enplan' o de positie van rolverdeling v-. emancipatieco succesvol de 'aanzet voor een i een herziening de vrouw en om de v-man. Volgens de .issie kan er slechts net emancipatiebeleid verder worden gewerkt als de rege ring dit tot een van haar prioriteiten maakt. Ze zal behalve financiële mid delen ook de werkkracht van haar ambtelijk apparaat moeten inzetten. De commissie licht toe, dat de 'verta ling', van de maatschappelijke veran deringen rond de emancipatie van de -ouw naar het instrumentarium van regeringsbeleid toe, urgent is. Ze sneller te verlopen dan met de -dige werkkracht van het ambtelij ke apparaat, inclusief de staf ran de emancipatiecommissie, mogelijk is- Ruim de helft van het 85 pagina's tellend advies zijn gebruikt om de beleidsmaatregelen voor het komende jaar weer te geven, toe te lichten en te begroten. Vele maatregelen brengen nauwelijks of geen bijzondere kosten met zich mee. Met het advies, dat niet volledig wordt genoemd is beoogd voldoende Samenhangende start maken, een eerste aanzet te geven tot een concrete aanpak waarop de ko mende jaren verder gebouwd kan worden, aldus de commissie. Alle departementen dienen gelijk in 1977 streefpercentages rast te stellen voor de deelname van vrou wen aan vertegenwoordigende en be- leidslichamen. De emancipatiecommis sie komt over enige tijd met een advies hierover dat een vervolg is op de eerdere aanbeveling: in adviescom missies en dergelijke meer vrouwen te benoemen. De beleidsmaatregelen voor 1977 zijn in dertien rubrieken ondergebracht, zoals: opvoeders, meisjes in opleiding, jeugd voorbereiden op zelfredzaam heid en samenleven, vrouwen met ge hele of gedeeltelijk of geen dagtaak opvoeding en verzorging, mannen met beroep en opvoedingstaak, ombuds- werk voor vrouwen, vrouwen in het openbare leven en het slechten van ongelijkheden. Opleiding meisjes Drie prioriteiten stelt de emancipatie- commissie voor meisjes in opleiding. Er moet een extra inspanning komen voor keuzevoorlichting en -begeleiding serieus aan de spreiding van keuze van meisjes te kunnen bijdragen, wat op 3,8 miljoen gulden per jaar is geraamd. De invloed van onderwijsele menten op de rol- en keuzebeperking moet voorts worden geanalyseerd. In de rubriek werkende of werkloze meisjes wordt als maatregel met voorrang gelanceerd: het ontwerpen j ran een voor deze meisjes roidooihre-i kenö programma in het kader van de gedeeltelijke leerplicht en dat uitgaat van de eigen belevingswereld. Binnen het budget van de stichting voor onderzoek van het onderwijs dient ruimte te zijn om zo'n meerja renproject te betalen. Het kan in vier jaar worden uitgevoerd voor in totaal ƒ240.000.meent de emancipatiecom missie. Dit lage bedrag kan bereikt worden door medewerking van stu denten, medewerkers van de universi teit en veel vrijwilligers Voor de vrouwen met een dagtaak in opvoeding en verzorging ziet de com missie graag dat er meer mogelijkhe den komen voor samenwerking van vrouwenverenigingen en vormingsin ternaten. Plaatselijke plannen voor emancipatie van volwassen vrouwen verdienen de voorkeur, waarbij voor lichting wordt gegeven over subsidie kanalen. inzicht geven in hun mogelijkheden. Ze zouden ook in de plaats kunnen komen van diploma's die nu vaak onoverkomelijke drempels zijn voor verdere scholing en beroepsuitoefe ning- Deze test wordt ook aanbevolen voor de 'open school'. Openbaar leven Riipheidstesl Erg graag ziet de emancipatiecommis- sie een 'rijpheidstest' ontwikkeld. Daarmee kunnen de kennis en vaar digheden worden gemeten, die vrou wen in hun leven hebben verworven. De resultaten zouden gebruikt kunnen voor leerlingen van de zesde klassen worden tijdens de oriëntering van en van de onderbouw van het voort-1 vrouwen op nieuwe taken en hun Vrouwen die geschikt zijn voor en willen deelnemen aan de besluitvor ming in het openbare leven, moeten worden gevonden, zonodig worden bij geschoold en begeleid. Er is een in ventarisatie gemaakt van de aanwezi ge talentenregisters bij de verschillen de vrouwenorganisaties, emancipatie- bewegingen en politieke partijen. De emancipatiecommissie acht het rede lijk een ton te besteden voor de administratieve coördinatie voor bet "bekwaamheden-register'. Voorrang verleer.: de commissie ook aan politieke scholing voor vrouwen. Een extra-subsidievoorwaarde zou van haar mogen zijn: minstens 30 procent van de subsidie voor de scholing en vorming moet worden besteed voor dit werk voor volwassen vrouwen. SER-aanbeoeling Een hele reeks van aanbevelingen heeft de emancipatiecommissie opge steld ten behoeve van vrouwen met een opvoedtegs en-o? verzorgingstak, die daarnaast nog een beroep uitoefe nen. Herinnerd wordt aan de aanbeve lingen die de SER eerder deed en die nog wachten op omzetting in beieids- daüen. Daarbij wordt aangetekend, dat het wegnemen van belemmeringen voor het combineren van een beroeps taal: en een gezinstaak ook dient te gelden voor mannen dis dit weo- Intussen la de speciale afgezant Dean Brown woensdag in Beiroet aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de toestand in LfoarwnBrown zei op een persconfe rentie in Beiroet dat hij eerst wfi praten met president Eoelefman Franjieh die niet wil aftreden voor dat zijn ambtstermijn ln september afloopt, en dan met de andere Liba nese leldens. Hij had nog geen op dracht gehad contact op te nemen met de Palestijnse oommandoleidei». Amerika De Amerikaanse minister van defensie, Donald Rumsfield. liet woensdag ten dat er op het ogenblik nog geen planner bestaan om de naar schat ting 1450 Amerikaanse burgers die nog ln Libanon zijn, te evacueren, oncfenks de aanwezigheid van eenhe* den van de Amerikaanse zesde vloot in het oostelijke bekken van de Mid dellandse Zee- De VS, aldns Rum» field, willen te de eerste plaats hel- pen bij het tot stand komen van een bestand in Libanon. Directie: F. von de Velde, IC Scherphui» em W. F. de Pogler. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlitiingen: Wolstraat 5^60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel- (01180) 27651. Goe»: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstroat 6, tel. (01140) 4058. In de avondurea it de centrale redactie bezet von zendog Vm vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kcw too ru ren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Zaterdag» (01184) 15144 ran 9.00-1130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantore* van 9.0O1130 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- Vm vrij dagavond van 2030 tot 2230 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22-00 uur. Abonnementsprijzen Der Icwortool f 3775; franco per post 42,— per maand 1275 osse nummer» ƒ,50 (inclusief 4°/e btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2V* x to- rief. Brieven bureau van dit btod 2,50 meer. 'Volledige tarieven met contract orijzen op ocnvrcog. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3