PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING OVERWEEGT WEER LOONMAATREGEL Syrische troepenmacht aan grens met Libanon Overlegorgaan beheer Noordzeekust Cadzand en Hoek van Holland bepleit Indien nodig in tweede helft van dit jaar: Miljoenenbuit bij treinroof Ulster de krant van zeeland BOERSMA: MINIMUMLOON MINDER STERK OPTREKKEN" wantir.s? q ia de km® Opschudding na schotenbij songfestival- <*ebeuren Libanese leiders wijzen ingrijpen VN af Korte bezetting ministerie van justitie b Grote partijen drugs gevonden in Rotterdam 219e jaargang no. 78 Donderdag 1 april 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken is bezig met een wetswijziging die het de re gering indien, nodig mogelijk moet maken om ook in de tweede helft van dit jaar de loonvorming In de hand te kunnen houden. Indien de situatie dat noodzakelijk maakt, kan de regering dan tijdelijk maatregelen nemen die voor alle bedrijfstakken kunnen gelden. Boersma had een der gelijke wetswijziging al aangekondigd in de bekende 'brief van 1 december', waarin een bevriezing van alle lonen en arbeidsvoorwaarden voor de eerste helft van dit jaar werd afgekondigd. Een be slissing zal, aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken, niet genomen worden voor dat het voorjaarsoverleg met de sociale partners (werkgevers en werknemers) heeft plaatsgevon den. In het kader van de loonontwikke lingen heeft Boersma ook een wet sontwerp in voorbereiding om het minimumloon per 1 juli as. minder op te trekken dan het percentage van de wettelijk voorgeschreven loonstij ging over de periode oktober '75-april *76. Ook deze bevriezing van de mini mumlonen is tijdelijk. Ze zal op 1 januari van het volgend jaar weer ongedaan gemaakt moeten worden. Voor de aan het minimumloon gekop pelde socile uitkeringen (AOW, AWW, AKW, kinderbijslag, WAO) zal deze mogelijkheid tot bijstelling eveneens in het wetsontwerp worden opgeno men. Tenslotte kondigt Boersma ook een aantal permanente wetwijzigingen aan. Zo stelt de regering voor om de bevoegdheid tot het onverbindend verklaren van bepalingen uit de cao's ln te trekken. Daarnaast zullen voor taan ook andere organisaties dan die welke in de stichting van de arbeid vertegenwoordigd zijn, de regering over de toepassing van de Wet op de loonvorming van advies mogen die nen- PvdA-fractievoorzitter Van Thijn heeft zich woensdag verbaasd over de overeenstemming binnen het kabinet- Den Uyl over de in te dienen wijzi- giing van de wet op de loonvorming. „Waarom is er daarover wel overeen stemming, maar waarom is die niet over het wetsontwerp inzake de vermogensaan asdeling (VAD)7" dus drs. Van Thijn- Hij is de mening toegedaan dat de overeenstemming over de loonvor ming en het ontbreken van over stemming over de VAD een zware "hypotheek' legt op de komende be sprekingen met de sociale partners. „Een omgekeerde volgorde van in die ning zou het klimaat aanzienlijk kun nen verbeteren", aldus de voorzitter van de PvdA-fractie. Deze fractie zal het nimmer goedkeuren, dat eenzijdig de lonen aan banden worden gelegd, zonder dat tegelijk de overige inko mens 'in de tang" worden geno men. De aangekondigde wijziging van de Vlaszak Minister Vorrink heeft laten we ten, dat geen verdere proeven met de vlasvezelzak van de Sas- senaar Roeloffzen zullen worden genomen (pagina 2); De NSM trok in 1975 twaalf miljoen gulden uit voor het mi lieu-beheer, zo meldt althans het jaarverslag van dit bedrijf (pagi na 2); Symposium Een aantal standpunten voor en tegen de afsluiting van de Ooster- schelde zijn gebundeld in een map, samengesteld door studen ten van de Technische Hoge school in Delft en uitgegeven ter gelegenheid van een symposium, dat volgende week begint (pagina 2); Bieten Het kwaliteitsverschil van suiker bieten zou tot uiting moeten ko men in de prijs, vindt de Be drijfsvoorlichting Oostelijk-Zuid- Beveland (pagina 7). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7 en 9. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 3 en 13. Sport op de pagina's 14 en 15. Radio en televisie op pagina 17. Financieel nieuws op pagi na 21. wet op het minimumloon gelijkmatig uitsmeren van de wette lijk voorgeschreven loonstijgingen lijkt drs Van Thijn niet onredelijk. Zijn fractie zal er evenwel nauwlet tend op toezien dat de minimumlonen er bij deze verschuiving 'geen cent' bij inschiet. Onbegrijpelijk Ook het CNV vindt het onbegrijpe lijk, dat de regering opnieuw voorstel len doet die liet haar mogelijk moet maken om in te grijpen in de loonont wikkeling, zonder dat zij tegelijkertijd concrete maatregelen aankondigt waarmee alle andere inkomens aan banden kunnen worden gelegd. De christelijke vakcentrale zegt dat de regering niet heeft voldaan aan de DEN HAAG De kleine poli tiemacht die de bewaking ron dom het Eurovisie songfestival- gebeuren in Den Haag verzorgt, werd gistermiddag opgeschrikt door twee schoten, die aanvanke lijk voor een behoorlijke op schudding zorgden. Pas toen ge bleken was, dat een employé van het Congresgebouw de schoten met een alarmpistool had gelost, luwde de ontstane opwinding, weer. De twee schoten vielen kort voor de eerste repetitie van San dra aan de boulevardzijde van het Congresgebouw. Het speel goedpistool-geluid miste z'n effect niet. Van alle kanten kwamen agenten in gestrekte draf naar de plaats des onheils om poolshoog te te nemen. Binnen werd onmiddellijk „stel ling genomen" door agenten in het incident net voor de ingang van het gebouw poseerde voor fotografen werd in aller ijl naar binnen gedirigeerd, nadat de in gang in eerste instantie voor ie dereen tijdelijk was geblokkeerd. Een haastig ingesteld, groot scheeps onderzoek had ten slotte de arrestatie van een lid van het personeel van het Congresgebouw tot gevolg. Tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt omdat zijn „pistooltje" verdacht- veel leek op een echt pistool. Boven dien werd de man, van wie niet bekend is waarom hij deze „grap" heeft uitgehaald, met on middellijke ingang geschorst. n 1 december van het vorig jaar (nota over de inkomens vorming 1976) dat 'zij zich binnenkort zou uitspreken over een afzonderlijk beleid voor de inkomens van topfunc tionarissen bij de overheid, bij de gesubsideerde instellingen en m het bedrijfsleven'. In schrille tegenstelling daarmee aldus het CNV vraagt de regerinE wel om wettelijke mogelijkheden om per 1 juli aanstaande de minimumlo nen en de sociale uitkeringen extra te matigen. Dat is lijnrecht in strijd met alle verklaringen van regering en par lement, dat aan de zwakste groepen in de samenleving bijzondere zorg moet worden besteed, aldus het CNV, De federatie nederlandse vakbewe ging (FNV) wil met een inhoudelijk commentaar op de aangekondigde loonmaatregel wachten, totdat de fe deratieraad daar maandag over heeft vergaderd. Op die federatievergade ring wordt het totale beleid voor dit jaar besproken. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) beschouwt de tij- deijke wijziging van de loonwet als een voorziening voor noodgevallen- De (Zie slot pag. 3 kol. 1 Geachte af- aardigde? gevat BEIROET (RTR-UPI-DPA) De Libanese socialistenleider Ka- mal Joemblatt, wiens strijdkrachten in gevecht zijn gewikkeld met rechtse eenheden, heeft woensdag meegedeeld dat er een Syrische troepenmacht van 17.000 man is samengetrokken aan de Libanese grens. Joemblatt zei te hopen dat de Syrische troepen de linkse groeperin gen zullen helpen, omdat 'het de taak van Syrië is alle bevrijdings bewegingen in de Arabische wereld te steunen." Joemblatt hoopt dat het wapenem bargo spoedig zal worden opgeheven. De Libanese leiders van beide elkaar bestrijdende partijen hebben inmid dels elk mogelijk optreden van de VN om een eind te maken aan de burgeroorlog in Libanon van de hand gewezen. Ook premier Karami van Libanon wil niet dat de VN zich met mandoleider Jasser Arafat, troepen samen met de linkse eenhe den strijden. Arafat en andere Pales tijnse leiders villen wel een bestand, maar maken zich zorgen over de toegenomen invloed van Sirië in Li banon waar zij het onafhankelijkst kunnen optreden tegen Israël.Na onderhoud met Arafzt zei Joemblatt tegen verslaggevers dat Syrië de wa penleveranties aan de Palestijnse commando-eenheden en de linkse troepen io. Libanon heeft stopgezet, in Beiroet is ook woensdag niet ge- EUROPESE COMMISSIE: „WERKLOOSHEID NEEMT DIT JAAR WEINIG AF" BRUSSEL (AP) De werkloosheid in de negen landen van de Europese gemeenschap zal dit jaar slechts in geringe mate afnemen tot een gemid delde van 4.5 miljoen, aldus een prog nose van de Europese commissie. In 1975 bedroeg het gemiddelde 4,6 miljoen. Tn januari van dit jaar werd een top van 5,7 miljoen bereikt- De werkloosheid heeft weliswaar de migratie verminderd van arbeiders uit met name Zuid-Europa naar de hoog geïndustrialiseerde landen in Noord- Europa. aldus de commissie, maar er zijn minder van deze arbeiders naar het zuiden teruggekeerd dan men mocht verwachten. Libanon bemoeien. Hij heeft Liba- nons permante vertegenwoordiger bij de VN opdracht gegeven zich te verzetten tegen een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Libanon. Tenslotte heeft Joemblatt dinsdaga vond a! verklaard dat de crisis in Libanon een binnenlandse aangelegen heid is en dat de Veiligheidsraad daar niets mee te maken heeft. Pierre Gemayel de leider van de falan- gisten heeft duidelijk te verstaan ge geven dat president Franjieh zal af treden zodra er een nieuw staats hoofd gekozen is. Dit kan gebeuren, aldus Gemayel, op een vergadering van het parlement na het sluiten van een bestand. De strijd tussen christenen en moslems (Zie slot pagina 3 kolom 7) DUBLIN (RTR) Een bekwaam uitgevoerde beroving van een Ierse posttrein heeft de daders vermoedelijk leden van de 'Provi sionele' vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA) tussen 500.000 pond (ongeveer 2,7 min) en 750.000 pond (circa 4 min) opgeleverd. De politie neemt aan dat het geld bestemd is voor de anti-Britse guerrilla in Noord-Ierland. Bij de beroving waren 12 mannen betrokken die de kleding van spoorwegbe ambten droegen. Omstreeks drie uur in de nacht van dinsdag op woensdag hielden zij bij het dorp Sallins in het graafschap Kildare, nabij de Ierse hoofd stad, een posttrein aan die op weg was van Cork naar Dublin. Zij hadden alarmdetonators de de rails geplaatst. Toen de machinist afremde, zag hij een man die met een rode lantaarn zwaaide. Zodra de trein stilstond, sprongen de overvallers op de wagons. Met hun wa pens dwongen zij de bestuurder terug te rijden naar een spoorwegovergang, waar drie gestolen auto's wachtten. Terwijl de in de trein aanwezige 12 post beambten en drie spoorwegmannen onder schot werden gehouden, laadden de overvallers snel een twaalftal postzakken met oud bankpapier over in de klaar staande auto's. DEN HAAG: De leider van de belangengroep. Hugo de Groot wordt door de Haagse politie naar buiten gedragen. DEN HAAG (ANP) Een delegatie van de Belangenvereniging Minderjari gen (BM) heeft woensdagmiddag ge durende ongeveer drie kwartier de grote vergaderzaal van het ministerie van justitie aan het Plein in Den Haag bezet gehouden. De bezetting volgde op de mislukking van een gesprek tussen staatssecreta ris Zeevalking en de BM. over het recht van de BM om op te treden als vakbond en behartiger van belangen van Jongeren die verblijven in rijksin richtingen. De BM vindt dat medewer kers onmiddellijk, volledige en vrije omgang met deze jongeren moeten hebben, staatssecretaris Zeevalking vindt dat een stap-voor-stap-politiek moet worden gevolgd, waarbij de BM op de lange duur kan krijgen wat zij nu wenst. De BM zou een enkele reproduktiebrief moeten opstellen voor de jongeren in de inrichtingen, die de goedkeuring van het ministerie zou moeten hebben tn gesprekken met jongeren zouden alleen op indivi duele basis kunnen plaats vinden, niet als BM. De leiding van de inrichtingen zou bovendien toezicht op deze ge-1 sprekken moeien hébben. Deze voor stellen van het ministerie betekenen censuur en beperking van de taak van de BM als vakbond voor deze jonge ren, die meestal geheel alleen staan als ze eenmaal in de inrichting zitten, aldus de BM. De BM wenst nu erkend ie worden. Toen de staatssecretaris woensdag opnieuw liet weten hier niet mee akkoord te gaan, ging de BM over tot de bezetting van de grote vergaderzaal. Na ongeveer drie kwartier werden alle bezetters gebouw uitgedragen door Haagse agenten. LARDINOIS WAARSCHUWT PARIJS (ANP) EEG-commLssaris Pierre Lardinois heeft in een in Parijs gepubliceerd vraaggesprek gewaar schuwd dat de landbouwpolitiek van de gemeenschappelijke markt na dit jaar niet meer zal bestaan tenzij meer harmonie komt in de monetaire aangelegenheden van de EEG. Lardinois deelde het dagblad France- Soir mee: .Al verscheidene jaren zijn wij blootgesteld aan monetaire schok ken die speculanten verrijken en al wat wij op het gebied van de Europe se integratie hebben opgebouwd, on dermijnen." IN ADVIES WERKGROEP AAN GS ZEELAND ARGUMENTEN VOOR BEHEER DOOR RIJK 'WEINIG AANSPREKEND' MIDDELBURG Een overlegorgaan met inbreng van de waterschappen, de provincies en het rijk zal nu, maar zeker in de toekomst een belangrijke rol kunnen spelen bij het beheer van de Noordzeekust. De visie staat in een rapport, dat' de door gs van Zeeland ingestelde werkgroep heeft uitge bracht aan liet college over het advies van de 'dicpdclverscommissie' rond het beheer van de Noordzeekust. Naai de mening van de Zeeuwse werkgroep 'verdient liet aanbeveling' op korte termijn zo'n overlegorgaan in te stel len voor het gebied tussen Cadzand en Hoek van Holland- Zolang er geen binnenlands bestuur de 20 provin cies heeft hel volgens de Zeeuwse werkgroep weinig zin 'ingrijpende wij zigingen in het waterstaatsbestel aan te De conclusie van de landelijke diep- delverscommissie was, dat het beheer van de Noordzeekust in handen zou moeten komen van enkele hoofdwa terschappen, die samenwerken in een overlegorgaan met inbreng van het rijk. De Zeeuwse Averkgroep vmdt, dat de argumenten om het beheer in handen van het rijk te geven 'weinig aanspreken'. Men mist in de argumen ten voor waterschapsbeheer met name de betrokkenheid van die kant bij dringend of dreigend gevaar. Wel voelt men iets voor de constructie via een overlegorgaan, maar daarbij wo I'd t erop gewezen, dat er in praktijk voor de Nederlandse kust een 'duidelijke driedeling' is te ma ken: het zuidelijke Deltagebied, tot Rot terdam, dat wordt doorsneden met brede zeearmen, die al of niet meerdere mate zijn afgesloten; het gebied vanaf de havendammen Hoek van Holland met Scheveningen en IJmuiden en het kustvak tot Den Helder, welk gebied ook een e problematiek geeft; het geheel eigensoortige Waddenge bied, dat zo wordt betoogd „Trouwens niet in het advies van de studiecommissie wordt betrokken." In drieën De werkgroep aan gs; „Uit hei asi van waterkering beschouwd heeft overlegorgaan voor de gehele Noord zeekust geen zin. Overlegorganen voor elk van de drie gebieden kunnen zeer zeker met vrucht werken als zij op de juiste wijze worden gestructureerd." In het stuk van de werkgroep aan gedeputeerde staten van Zeeland wordt geconstateerd, dat de diepdel-' verscommissie in feite aansluit bij haar eerdere advies over het water- schapsbestel en ook voor het beheer van de Noordzeekust in hoofdwater schappen denkt. Daarbij blijven de bezwaren van een vierde bestuurslaag, de uitholling van het hoofdwaterschap door de instelling van binnenwater schap en een toename de afstand bestuurders-bestuurden be staan. Bovendien vindt men, dat een toezicht van de provincie op de water schappen een 'ruimere belangenafwe ging waarborgt." Er wordt op gewe zen. dat het advies over de Noordzee- kering alleen daarom al niet aanvaard baar is voor de provincie, omdat de verantwoordelijkheid van dit bestuurs orgaan op het stuk van de waterke ringen op geen enkele wijze tot uit drukking komt. „Op zijn minst zal deelname aan her. beraad in het voor gestelde overlegorgaan moeten wor den verkregen. Van waterschapszijde wordt dit volledig onderschreven," zo zegt het stuk. Bezwaren kust is men veel meer geneigd aan sluiting te zoeken aan de algemene richting van de Noordzeekust," zo wordt gesteld: een constructie dus van bijvoorbeeld Cadzand tot de Nieu we Waterweg, waarbij men in het achterland ergens eveneens een noord zuid lopende scheidingslijn zal willen Men ziet van Zeeland uit ook een aantal praktische bezwaren tegen de constructie met hoofdwaterschappen. Daarbij wordt erop gewezen, dat voo de drie hoofdwaterschappen in hetj zuidwesten scheidingslijnen in oost-| west-richting zijn gedacht waar het gaat om de waterhuishouding. ..Bij j de introduktie van hoofdwaterschap pen voor bet beheer van de Noordzee- modellen vindt men "moeilijk met elkaar in overeenstemming te brengen." „Tenzij men een hoofdwa terschap construeert dat een nog gro ter gebied beslaat dan de provincie Zeeland, waarbij men tot de wonder lijke consequentie komt, dat gebieden als Tholen en St. Fhilipsland, die geen enkele relatie met de duinkust heb ben, hieraan toch mee moeten gaan betalen. 'Onwaarschijnlijk' acht de werkgroep het daarnaast, dat het rijk het beheer van de afsluit dammen met kunstwerken te zijner tijd aan de hoofdwaterschappen zal overdragen. Een constructie zoals die voor het zuidwesten wordt voorgesteld moet (Zie slot pagina 9 kolom 5) 'r. weer bij de i het 1 fiant/ijn nijdige opmerkingen van Krul vn ga. schampere antwoorden van de nieuwe volksvertegenwoordiger en daarnaast een verlegen terughoudendheid bij het grootste deel van de kamer. De na righeid Is voornamelijk gelegen in de omstandigheid dat er formeel niet» is in te brengen tegen een gang van zaken zoals die nu in de praktijk is gebracht door Huijwn. Volgens het boekje mag deze man lid zijn -.-an de kamer en daaraan kan op dit ogen blik niemiind iets veranderen. De op winding van Kruising» moge nog zo begrijpelijk zijn, ze haalde niet* uit. Hij had er béter aan gedaan to vol staan met een korte en hooghartige verklaring, bijvoorbeeld dat deze nieu we vertegenwoordiger ln geen enkel opzicht geacht mag worden lid te zijn van zijn Kruisinga's fractie. De positie van Huijssen en van elk kamerlid dat een houding ver kiest als hij heelt gedaan wordt het duidelijkst bij een zo ab stract mogelijke omschrijving. We willen daartoe een poging doen en daarbij namen en partijen buiten be schouwing laten. Het gaat in ceae ab stracte voorstelling om een lid van een politieke partij, eens uitgekozen om ais kandidaat te fungeren voor de tweede kamer Tot dat kamerlidmaat schap wordt hij echter niet direct ge roepen, want daarvoor is zijn plaats op de lijst te laag. Tijdens de parle mentaire periode ontstaat er evenwel een verwijdering tussen de kandidaat en zijn partij, hij is het oneens met het beleid van zo wel partij als ka merfractie. Deze verwijdering raakt hem zo diep dat hij zelfs niet meer wenst op te treden als opposant bin nen het partijverband: hij verbreekt alle banden met de bewuste groepe ring en doet daarvan naar buiten me dedeling. In een later stadium echter ontstaat een vacature in de kamer fractie van de partij die hij nadruk kelijk de rug heeft toegekeerd en dan wordt hij overeenkomstig de officiële regels benoemd tot kamerlid van dat zelfde partijverband waarmee hij ge broken heeft. Zijn naam staat namelijk nog altijd op de destijds ingediende kandidatenlijst. Vraag in deze situatie: wat dient nu deze man te doen? Het antwoord lijkt ons vrij eenvou dig: nu de bewuste man elke bin ding met zijn vroegere partij heeft verbroken, kan hij onmogelijk als ven tegerrwoordiger van deze groepering in de kamer optreden. Tweede vraag: mag hij dan zitting nemen als onaf hankelijk lid, in feite als bestrijder van de groepering op wier kandidaten lijst hij oorspronkelijk voorkwam? Ook hier lijkt ons het antwoord een voudig: neen, de betrokken man zou in dat geval de ongeschreven regels van het politieke spel met de voeten treden en aldus blijk geven van een meer dan laakbaar gebrek aan poli tieke moraal. Hij wil immers niets meer met zijn oude partij te maken hebben: gaat hij nu gebruikmaken van een kamerzetel van deze groepering, mede om haar te bestrijden, dan is er weinig respect voor hem op te bren- Huizinga heeft er in zijn befaamde studie over de spelende mens aan herinnerd dat ook cultuur g moet worden, bij onderlinge i naar bepaalde regels. Echte b eist altijd en in ieder opzicht fair play en dat wil volgens Huizinga zeg gen goede trouw. „De spelbreker breekt de cultuur zelve." Terugkerend van de abstractie naar het concrete geval dat zich deze week in de kamer voor deed, ligt de conclusie voor de hand dat het dinsdag geïnstalleerde kamer lid als spelbreker moet worden be schouwd. In het licht van de hier ge citeerde opmerkingen van Nederlands grote cultuurhistoricus is dat een kwa lificatie die iemand buiter. de gemeen schap plaatst, ja zelfs buiten ce cul tuur. Kan zulk een figuur eigenlijk wei aanspraak maken op de gebruikelijke aanduiding 'geachte afgevaardigde"? Het zou niet in overeenstemming zijn met de feiten. ROTTERDAM (ANP) Aan boord van het Turkse vrachtschip Mayts heeft de douane-recherche uit Rotter dam woensdagmiddag nog eens 600 kg hasjiesj met een waarde van meer dan één miljoen gulden gevonden. In de nacht van dinsdag op woensdag vond de recherche, na getipt te zijn, een zelfde hoeveelheid hasj ln een bestelauto. Deze werd aangehouden aan de Mer- wehaven in Rotterdam, waar de May- is ligt afgemeerd. Na deze vangst gingen de politie en de douane-recher che het Turkse schip grondig doorzoe ken. Kort voor de vondst in de bestel- auto onderschepte de politie op de Nieuwe Binnenweg een auto, waarin vier kg heroine u-as verborgen. Het was de belangrijkste heroinevacgat die de Rotterdamse politie ooit had gedaan: waarde ongeveer 400.000. In verband met de hasj en heroir.evondst arresteerde de politie tien Turken, Perzen «-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1