Club Brugge handhaaft zich uit tegen Standard Kunstschilder Octaaf Tanghe toont het 'gepekeld vissersleven' DE KLEERMAKERSZIT f C Schietingen Restaurant Zomerlust 7 CENT KORTING ROTOTANK WOENSDAG 31 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT extïA ZEEUWSCH-VLAANDEREN LOKEREN BLEEF OP VIJF PUNTEN Meestal zit Octaaf Tanglie buiten te schilderen. Het directe gebeuren geeft liem de beste inspiratie. EXPOSITIE 4TOT17 APRIL IN KELDER STAD! IUIS SLUIS OOK CONCESSIE AAN COMMERCIE SLUIS - Kunstschilder Octaaf Tanghe houdt zich bij voorkeur op aan dc zee kant. Niet de zeekant waar alleen de rollende branding te zien is, maar de zeekant waar het 'gepekelde vissers leven', op de kade en in de vismijn, zich afspeelt. „Vissers en alles wat met vissers te maken heeft, boeit me, heeft me altijd al geboeid. Aan de ha ven kan ik uren zoet brengen. Vooral die echte visserstypes, met van die doorleefde koppen waar het noeste bestaan ingezouten is, spreken mij het meest aan. Achter mijn ezel maak ik van die karakters schetsen, die ik thuis uitwerk. Als ik een schilderij klaar heb, ga ik terug naar dc haven om te vergelijken of mijn werk klopt met de werkelijkheid". „Ik heb het bij voorbeeld eens met een visser van tachtig jaar gehad. Die ge leek maar niet naar mijn zin op zijn portret Ik had zijn ogen te open ge schilderd, want toen ik er kleine streepjes voor in de plaats had gezet dus van die dichtgeknepen oogjes, toen pas lag zijn karakter goed vast Dat vind ik voornaam, dat de karakters van die ruwe zeebonken er uit springen. Zij lijken ruw van buiten maar van binnen zijn ze goedaardig, ze hebben harten van goud". Octaaf Tanghe. Belg van geboorte, raakt niet uitgepraat over zijn basisgegeven voor zijn schilderkunst, als we zijn voorlo pige expositie in een zaal van het Sluise restaurant" 't Hof van Brussel' langslopen. Er hangen ook een paar landelijke taferelen tussen: een door kijkje bij het Belgische grensplaatsje Middelburg en een beeld van St Anna-tenMuiden. Dit roept de vraag op hoe deze. eveneens geschilderd door Tanghe, er tussen zijn geraakt, Octaaf Tanghe vertelt dat hij, sinds hij. in Sluis woont,'Concessies aan de commercie' heeft gedaan. De mensen hier zien die landschappen graag. Daarom schilder ik ze. In de omgeving van Sluis zijn veel interessante plekjes om te schilderen. En dat doe ik wan neer ik daartoe opdracht krijg. Als schilder heb ik me dus een beetje aan de omstandigheden aangepast. Ge moet het als een tegemoetkoming aan de wensen van het publiek zien. An ders is het niet. Mijn grote liefde blijft het vastleggen van het vissersbestaan. In het verleden ben ik een paar keer mee geweest op de visvangst. Tegen woordig lukt het meevaren niet meer zo best. omdat je vanwege het ministe rie allerlei toelatingen moet hebben. Tenminste zo is dat in België". Op 'kwaaie" of 'goeie' dagen, het doet er niet toe, laadt Octaaf Tanghe al zijn schildergerei in de auto en zoekt zich dan een strategische plekje uit van waar hij. hetzij de visserij of de lande lijkheid, goed in in het vizier heeft „De meeste keren zul je me tussen het ma ritieme leven aantreffen" Alle schilde rijen van Octaaf Thanghe zijn zuiver figuratief. Van abstractie droomt hij nog niet eens. „Abstractie slaat niet bij de mensen aan. Een schilderij moet volgens mij voor de toeschouwer her kenbaar zijn Ik schilder voor eenvou dige mensen Voor mensen die direct reageren op datgene wat ze zien. Dat is mijn uitgangspunt". Expositie Vanaf maandag 4 april zijn Tanghe's schilderijen tentoongesteld in de kel der van het Sluise stadhuis. Ze blijven er hangen tot 17 april. Octaaf Tanghe heeft deze expositie op eigen initiatief ingericht „Het wordt mijn vijfde ex positie", rekent hij voor. Voor hon derd gulden per week, inclusief voor zieningen, heeft hij deze ruimte onder het stadhuis die zich uitstekend voor exposities leent, van de gemeente ge huurd. Agenda schietingen: Vrijdag 2 april: Sluiskil H. Dallinga. Zaterdag 3 april: Zuiddorpe. A. de Block. Hulst: P. Leeraert. Hengstdijk: P. van Dijk Kapellebrug: Cyr. de Kindt. Kloosterzande. Groene Molen. Nieuw-Namen: Willem Teil. Zondag 4 april: Koewacht: J. de Kind-Ceelaert. Lamswaarde: R Heijens. Hulst: S. Blommaert. Kloosterzande. Groene Molen Graauw: De Friezen. Koewacht: A. de Schepper. Maandag 5 april. Hulst: W. Blommaert. Dinsdag 6 april: Koewacht: J. de Guchtenaere (bejaarden). Woensdag 7 april: Koewacht: J. de Kind-Ceelaert. Koewacht: A de Schipper. Donderdag 8 april: Sint-Jansteen: Ed Ottjes (bejaarden) Een gepekelde kop' van een Heister vissersman. PUNTENVERLIES VANSUBTOP TERNEUZEN - In de toch nog altijd lastige uitwedstrijd tegen Standard Luik heeft Club Brugge zijn voor sprong van vijf punten op concurrent Lokeren behouden. Brugge won zelf door een doelpunt van Rene van der Eykcn met 1-0. Hel herstel van RWD Molenheek, nu al opgeklommen naar een gedeelde derde plaats, kwam nogmaals tot ui ting in de wedstrijd tegen Racing Me- chelen. De Brusselaars scoorden in de eerste helft via Dumon en Teugels maakte de zaak na rust af (0-2). Voetbalwedstrijd SAS VAN GENT - De personeelsver eniging van de CSM te Sas van Gent organiseerde een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de personeelsver eniging van de Zeeuwsvlaamsc Ijzer gieterij uit Sas van Gent. De wedstrijd werd gespeeld op het sportpark 'De Hoge Berg achter de glasfabriek te Sas van Gent. Deze sportieve wedstrijd werd gewonnen door de CSM-spelers met 3-1. 'De Vrede' hield feestavond SAS VAN GENT - De dulvenmaat- schappij 'De Vrede' uit Sas van Gent hield een feestavond voor leden met dames in de zaal 'Reseda' uit Sas van Gent. De 38 aanwezigen kregen een maaltijd aangeboden. Hierna ging men tot het feestelijke gedeelte van de avond over, waarvan de onderdelen kaarten en dobbelen waren. De uitslag kaarten: 1 L. Coone; 2 mevr. Thijs; 3 W. Winne: 4 E. v. d. Bergen: 5 G. Elegeert; 6 mevr. Heida; 7 Th. Les- sine; 8 E. v. d. Putte; 9 mevr. Coone; 10 Fr. v. Hoye. De uitslag van het dobbelen: 1 mevr. Elegeert; 2 mevr. Vermandei; 3 mevr. Martens; 4 juffr. De Block; 5 mevr. Snelders; 6 mevr. Winne; 9 mevr. A. Snelders en 8 mevr. Verhoeven. hengehvedstrijd BRESKENS - De sportvissersvereni ging 'De Honte' hield een viswedstrijd o£> de Westerschelde. De 33 deelnemers vingen in totaal 80.6 kg bovenmaatse vis. De eerstvolgende wedstrijd zal ge houden worden op 1 mei aanstaande. De prijsuitreiking vond plaats in de kan tine Van de vismijn te Breskens. De uit slag luidt als volgt: 1 J. den Dekker 21,300 gram; 2.W. v. d. Broecke 14.500: 3 Verhejje 6880; 4 v. d. Veken 6750; 5 R. Comijne 5700; 6 W. de Keijzer 5100; 7 P. Dieleman 3250; 8 D. Filibert 2600; 9 W. Hamelink 1900; 11 C. v. d. Haefen 1500; 12 Weijenberg 1450. Buiten mededinging H. Fenijn 5300 gram. Toen ik de school vertiet was er iveinig werk. In mijn geval tekende zich een lichte aanzet voor een journalistieke loopbaan af maar ook in dat vak was hel vanwege de economische crisis de dood in de pot. Mijn inventieve moeder bedisselde een baantje als hulpje bij een kleermaker voor me. Gezien de lage waarderingscijfers op school en de totale af wezigheid van interesse voor de naaldvakken mij nerzijds lag over dit initiatief bij voorbaat de doem der mislukking. Echter: het begrip passende arbeid ivas nog niet uitgevonden: nietsdoen was hel oor kussen van de duivel dus. aan de slag bij de kleermaker. Coupeur liet de man - een dorre spille been - zich noemen, hij had een modekoning-achtig air over zich. Hij zou zijn opleiding in Parijs hebben genoten, iMijnentwege had hij er kunnen blijven). Het koperen deurplaatje vermeldde 'meester kleermaker' en een kind kon aanvoelen dal dit ho ger was dan een gewone kleermaker. Hij sneed krappe costuums voor de burgemeester en de do minee. de reder en de directeur van het arbeidsbu reau. samenvattend: de gegoede burgerij.Ik liet een zwak protest horen legen mijn moeders wil. Ze paaide me met de toezegging dat het hier een tijde lijke voorziening betrof, een soort werkverschaf fingsobject. waar ik me zo goed en zo kwaad als het ging doorheen diende te slaan. 'Een fijne kleerma ker' zei ze in een verwoede poging de pil te vergul den. Ze was in staat zelfs een straatsteen te roman tiseren. De betrokkene had. haar een royaal loon in hel vooruitzicht gesteld zodra ik mijn bekwaamhe den in het. vak had bewezen. Ik zou natuurlijk: nooit kleermaakster worden - het blééf een manneuvak - maar er waren enorm veel handige karweitjes voor een meisje in dit beroep. Dat het 'royale loon' galgenhumor was wisten we niet. We dachten met een welgestelde kleermaker - gezien zijn uilgelezen klantenkring - van doen te hebben en keken ervan op dat hij na mijn ge strande carrière alras failliet, geslagen werd. Dat de geachte cliëntèle in die tijd zelf nauwelijks geld had om een broek aan hun gat te laten maken beseften we evenmin. Het kan ook zijn dat ooit iemand een pak door de beroemde meester had laten aanmeten dat té krap zat en hem in gescheurde plunje deed rondlopen zodat hij voortaan toch maar naar een minder beroemde toeging. In elk geval heb ik aan de val van de kleermaker niet meegewerkt, daarvoor was mijn verblijf er van te kortstondige aard. De eerste ochtend beklom ik met minieme verwach ting de lange trap die naar het atelier van dc pa troon voerde en bij nadere beschouwing een zol derkamer met een dakraam bleek te zijn. Bij uitstek een plek ter ontmoediging en rnistroost. Geen harte lijk welkom was mijn deel toen ik na aangeklopt en een hees afwerend 'binnen' te hebben vernomen dc werkruimte betrad. Ik trof er de meester en zijn knechtje aan, de eerste met een tuiltje spelden tus sen de lippen. Hoe is de smaak van spelden? Zijn ze zoet? Of verbitteren ze het gemoed? Slijpen ze de tong vlijmscherp? Beiden zaten met de benen ge kruist voor het lijf op de werktafel als gekken aan een kledingstuk te naaien. De naalden prikten woedend in de stof. Direct voelden we de vergissing aan: de beroemde snijder zag in mij niet de juiste hulp en ik kwam hier ook niet voor mijn plezier. Grote goedheid! Ik moest mijn werk beginnen met het aanvegen van de vloer. iets. wat blijkbaar in ja ren niet was gebeurd. De baas sommeerde me natte theeblaren te gaan halen. „Theeblaren?" Ik stond perplex. Ja theeblaren, dan stoof het bij het vegen niet zo erg. Beneden was de huisvrouw kennelijk op mijn komst voorbereid, ze had een hele emaille teil vol natte theeblaren voor me opgespaard. Ze moet er weken over hebben gedaan Na mijn avontuur in het maatkledingbedrijf dacht ik wel eens dat ik in dertijd uitsluitend was aangenomen om het atelier stofvrij te maken. Ik strooide wat blaren op de planken, tsjonge hoe kon een mens zo stoffig leven!, desondanks joeg de bezem vlokken slof in het rond. Ze kleefden in onze oren. neus en haren, het hele atelier was weldra een grote stofwolk waarin de contouren van kleermaker en halfwas slechts vaag op de tafel te onderscheiden waren. Ik begon te hoesten, de coupeur sprong van de tafel, gooide een extra handvol blaren op de vloer en keek beris pend. Hierna kwam voor mij het meest angstaanja gende ongerief van mijn affaire in het snijdersva.k. 'Kijk', zei de kleermaker 'je wipt zó op de tafel en je gaat zó zitten. Hij kruiste bliksemsnel zijn slappe beentjes voor het lijf. Ik hoorde niets kraken en dacht: „ach god. die man heeft, geen kraakbeen meer in zijn ledematen." Ik probeerde hem na. te doen. De kleding van een meisje verschilde toender- Lijd nogal van die van een man. Ik schaamde me dan ook de zithouding aan te nemen die de baas van mij verlangde. ..Toe maar" zei de man ver stoord en hij wipte ten voorbeeld een, twee, drie maal met zwengelende benen snel als een kikker op en van de tafel. Ik- beivonderde. hem zeer maar kon het niet nadoen. Toen moest ik iets oppersen, een broek of een jas met een strijkijzer dat ettelijke ki lo's woog. Ook dat ging verkeerd. De tweede dag bestond mijn taak uit het aannaaien van knopen. Ze waaiden nog vlugger van het onderhavige kle dingstuk dan ik ze er aangezet had. Dan maar weer vegen met theeblaren. Er lag alweer een aardige berg slof op de vloer op me te wachten. Godzijdank had de stofzuiger dit gezin nog niet beroerd zodat ik me een wijle kon bezighouden. De kleermakers vrouw kon me nu niet veel blaren aanbieden. Met moeite schraapte ze een schoteltje vol uit de thee pot. Nadat onze neusgaten andermaal vol met stoj zaten en ook de niet afgewerkte mannenkleren die als geraamten op knaapjes aan de deur hingen er vaalgrijs van waren geworden moest ik weer oefe nen op de kleermakerszit. „Ik wil liever gewoon zit ten" wierp ik bescheiden tegen. De chef legde mij uit dat dit in het kleermakersvak tot de onmogelijkhe den behoorde. Het waren vernederende scènes waarbij godbetert! de halfwas me stiekum uitlachte. De volgende dag zei ik tegen mijn moeder dat ik niet meer naar hel atelier wilde. De zwaaiende beentjes zonder spieren die bij de kleermaker los aan het lijf schenen te hangen hadden me in nachtmerries een schrikbeeld bezorgd ..Ik wil geen kikkerbenen krijgen" zei ik tegen mijn moeder. „Je hebt gelijk" zei ze. Lokeren won door een laat doelpunt van Somers bij Sporting Charleroi <1- 2), De ploegen die na Club Brugge. Loke ren en RWD Molenbeek volgen in de rangschikking verspeelden dit week einde kostbare punten. Van Ander- lecht kunnen we dat de laatste weken venvachten. Ook nu maakten de paars-witten weer een erg matige in druk in voor eigen publiek tegen KV Mechelen. Door een doelpunt van Francois van der Eist. 20 minuten voor tijd. kori Anderlecht nog net een 2-1 achterstand goedmaken. Beveren en Lierse deelden de punten '1-1). Lierse miste duidelijk topscorer Hans Posthumus die een schorsing uitzat. Beerschot kwam op gelijke hoogte met Lierse door een 0-1 overwinning bij Berchem. Sanon - hij scoort de laatste weken vrij regelmatig - zorgde voor het enige doelpunt, Waregem sluit de rij van topploegen met een totaal van 34 punten. Door een doelpunt van Priem won Waregem met 1-0 van FC Luik. Onderaan verloren de laatste vier ploegen. Beringen profiteerde daarvan door op gelijke hoogte te komen met La Louvière. Dat ging ten koste van AS Oostende dat Beringen in eigen stadion een 2-0 overwinning moest toe staan De beide treffers kwamen op naam van Lallo. Stand in de eerste klas: Club Brugge 30 19 6 6 44 61-26 Lokeren 30 18 3 9 39 54-30 RWD Molenbeek 29 14 9 6 37 46-23 Beveren 30 12 13 5 37 32-16 Anderlecht 29 14 8 7 36 51-34 Lierse 29 13 8 8 34 52-35 Beerschot 29 13 8 8 34 49-44 Waregem 29 12 10 7 34 47-31 Standard 29 12 7 10 31 42-37 Antwerp 29 10 11 8 31 30-36 Cercle Brugge 30 9 12 9 30 39-39 FC Luik 29 10 9 10 29 48-47 KV Mechelen 30 8 9 13 25 37-47 AS Oostende 29 8 9 12 25 35-56 Beringen 30 7 8 15 22 23-45 La Louvière 29 5 12 12 22 31-49 Sp. Charleroi 29 6 7 16 19 36-54 Berchem 30 3 10 17 16 19-51 Rac. Mechelen 29 4 5 20 13 16-56 In de Lweede klasse moet, Winterslag nog zeker een week wachten om het kampioenschap te vieren. Zelf kwam Winterslag dit keer niet verder dan een 0-0 gelijkspel bij Patro Eisden, o- verigens op zichzelf geen slecht resul taat De voornaamste concurrent. Wa terschei, kwam hierdoor een punt dichterbij. Waterschei had geen enkel probleem met het teleurstellend spe lende A A Gent Voor de laatste periodetitel is de strijd nog steeds in volle gang Winterslag staat met VG Oostende bo venaan. maar Winterslag valt af omdat er al een periodetitel werd gehaald Het gaat dus tussen VG Oostende, met 10 punten, en KV Kortrijk met 9 pun ten. Kortrijk won zondag met 5-0 bij Bergen terwijl VG Oostende een keu rige 4-2 overwinning behaalde bij het uitermate zwakke boom. Ook Diest blijft nog steeds goed geplaatst voor een tweede plaats in de eindrang schikking. Diest won zondag met 3-1 van Montignies. De overige uitslagen: Turnhout - Til- leur 1-0. St-Truiden - Merksem 5-1 en Tongeren - St-Niklaas 1-0. Stand 2e klas: 26 17 6 3 40 30-11 26 13 8 5 34 45-23 26 14 5 7 33 39-28 25 12 8 5 32 51-25 26 12 5 9 29 41-31 26 12 5 9 28 30-28 26 10 8 8 28 31-26 26 9 10 7 28 30-21 Winterslag Waterschei Diest KV Kortrijk Patro Eisden VG Oostende St-Truiden Tongeren Turnhout St-Niklaas Ol. Montignies AA Gent Bergen Boom Tilleur Merksem 26 10 6 10 26 21-25 26 9 8 89 26 32-24 26 7 10 9 24 20-29 25 8 6 11 22 37-41 26 8 5 13 21 23-45 25 5 8 12 18 22-36 26 4 7 15 15 24-45 25 3 1 21 7 27-65 Het programma voor volgende week' Eerste klas: KV Mechelen - AS Oos tende. RWDM - Anderlecht. FC Luik - Berhem. Club Brugge - Charleroi. Beerschot - RAC Mechelen. La Lou vière - Waregem. Lierse - Cercle Brug ge. Lokeren - Antwerp en Beringen - Standard De laatste vier duels zijn voor zaterdagavond vastgestel^. Tweede klas: St-Niklaas - Boom. VG Oostende - Turnhout. Tilleur - Diest. Merksem - Waterschei. Winterslag - Bergen. Kortrijk - Tongeren. Montig nies - St-Truiden en AA Gent - Patro Eisden. Moeilijk lopen en staan? AERO herenschoenen op maat KALOR -oodbruin 6-11 87,90 Voor uw kostbare gezondheid Maak eens een afspraak met: J. den Toonder Gevraagd voor zo spoedig mogelijk Café-Restaurant kelner en aankomend restaurant kelner en leerling-kelner Boslaan 1, Axel, tel. 01155-1693. per liter super en gewone benzine Bellamystraat (bij zwembad De Honte) vanaf 1 APRIL 1976 GEOPEND De voorzitter van de vleeskeurings dienst Zeeuwsch-Vlaanderén brengt ter algemene kennis, dat artikel 3 van de vleeskeuringsverordening Zeeuwsch-Vlaanderen bij besluit van de kringraad van 26 maart 1976 is ge wijzigd en dat dientengevolge slechts d.rie slachtdieren als huisslachting per kalenderjaar op één adres mogen worden geslacht, behoudens toestem ming voor meerdere slachtingen te verlenen door het dagelijks bestuur. Deze verordening ligt voor een ieder ter lezing, gedurende drie maanden ten kantore van de dienst, Plein 1 le Zaamslag. De voorzitter voornoemd, drs. A. J. Eekveld KLEUREN- tv 66 cm 2000,- 78,-»per maand Ook zondags open van 14.00-18.00 uur SAS VAN GENT GENTSESTRAAT 4 01158-1938 Wij zoeken voor onze zaak in Oostburg een verkoopster Zij die enige ervaring hebben op de naaima chine genieten voorkeur. Voor opleiding wordt gezorgd. Naaimachinehandel Oostburg-Tel. 01170-2012 gemeente le. dat, ter voldoening aan de artikelen 63 10 der onteigeningswet een commissie uit ge deputeerde staten der provincie Zeeland, bijgestaan door de daartoe door het alge meen bestuur aangewezen deskundige en hel, hoofd van- het bestuur der gemeente en een lid van hèt bestuur van de waterkering van de c.alamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de 21 april 1976 te 15.00 uur, teneinde de bezwaren van belangstel lenden aan te horen tegen het plan van het werk en de voorgenomen onteigening ten name van de waterkering van de calami- teuze polders Ser-Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine-Huissens en Eendracht voor het verhogen en verzwaren van de langs de Westerschelde gelegen zeedijk van de Eendrachtpolder vanaf dijkpaal 6 tot i paal 28 met bijkomende werken, in de ge meente Terneuzen. en nodigt belangheb benden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen: 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste en laatste lid van artikel 12 der onteigenings wet ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente van 6 april 1976 totdat de commissie haar werk zaamheden binnen de gemeente heeft, vol bracht.. Temeuzen. 31 maart 1976 Dc loco-burgemeester van Terneuzen. Drs. R. C. E. Barbé. Voor het ophalen van grote stukken grofvuil, zoals: spiralen, matrassen, kachels, wasmachi nes. bromfietsen e.d. zullen een aantal extra op haaldagen worden vastgesteld voor de kern van Terneuzen en wel' wijk 1 (maandagwijk)vrijdag 2 april wijk 2 (dinsdagwijk) vrijdag 2 april wijk 3 (woensdagwijk)vrijdag 9 april Op deze extra dagen wordt geen huisvuil in plasticzakken en klein grofvuil meegenomen Zet uw grote stukken tijdig buiten Dc directeur openbare werken, ing. J. J. Huigh 3E3E mabz iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniüün REFORM DIEET-KRUIDEM J. BOER - AXEL KERKDREEF 35" - TEL 01155- 1536 Volwaardige oliën en vetten Ook de nieuwe Eden-margarine llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 26