Zeeland onder water tien keer mooier Beukelaer baalt van de inbrekers De Zeeuwse culturele raad Schaamteloos eergevoel Internationaal mëzieiestival Politieke economie op Tilburgse Hogeschool De drie van Breda Onze krijgsmacht Verkeers- manifestatie Goes DINSDAG 30 MAART 1976 PKOYINCIAti ZEEUWSE COUIAMT 7 Onder redactie van Jacques Cats Overdag heeft hij in Tilburg zijn taak als bedrijfsleider bij een in stelling die zich bezig houdt rnet het ontsmetten van allerlei zieken huismaterialen. maar 's avonds en tijdens het weekeinde duikt Paul in een hobby die hem zeer na aan het hart ligt. Een fascineren de sport. ..Wie zich er echt voor interesseert Ls voor zijn leven lang verloren", zegt Paul. En hij kan het weten. Marlens is voorzitter van "net duikteam Zee land' dat zich colangs als het honderdste lid heeft '.aten in schrijven bij de Nederlandse On derwater sport Bond. de NOB. Het Duikteam Zeeland is de eni ge vereniging in het laad die zelfs al kinderen van acht. negen jaar inwijdt in de geheime van de onderwatersport. Dat gebeurt tijdens lessen die op zondagmid dag in het zwembad in Vlissïngen worden gegeven. De meeste vere nigingen durven dat niet aan- Vinden het te linke soep. Maar Martens en ae zijnen schrikken er niet voor terug. „Over het algemeen wordt er te weinig aandacht aan geschonken aan ae gevaren waaraan een dui ker kan bloot staan", zegt Paul. Wij deen daar juist erg veel aan. Het grootste gevaar is dat ae meeste duikers denken dat ze flinke jongens zijn. Die nemen een houding aan van dat fiksen we wel effetjes. Nou van zo'n instelling moeten we niks hebben. Zo iemand vliegt er bij ons zo uit". „Laatst hoorde ik nog van een Belg, die om flink te kunnen doen in de Oosterschelde tot veertig, vijftig meter diepte was gegaan. Dat vind ik onverant woordelijk. En wat hebben ze eraan. Als er iemand is die Zee land onder water kent dan ben ik het wei. Nou. op zo'n diepte zie je echt niets hoor. Dan is het net of je een doek voor je ogen hebt". Duiken, wat is daar nou aan? Het antwoord van Paul maakte me onmiddellijk enthousiast voor deze sport. Hij zegt: „Als ik hier in bijvoorbeeld de Oosterschelde duik zit ik in een natuur die tien keer mooier is als boven water. Dat durf ik rustig zo te stellen". Elke duik is voor Martens weer een belevenis. ,Je bent een vol wassen kerel en toch voel je je ontzettend klein in de wereld on der water". De Oosterschelde is volgens de voorzitter van het duikteam Zee land het mooiste onderwater sportgebied van heel West-Euro pa. Noorwegen en Zuid-Frankrijk dan niet meegerekend. Volgens Paul Mariens zou de Ne derlandse overheid eisen moeten stellen waar het gaat om de opleiding van duikers. Het komt nog veel voor dat men vlug een Paul Martens onder... paar lessen neemt bij de een of andere club, om dan snel af te reizen naar een booreiland, v.-aar ze als duiker duizend gulden net to per week kunnen verdienen. Logisch, dat er dan nog al eens ongelukken kunnen gebeuren. Terug naar het duiken als vrije tijdsbesteding. Het is een veelzij dige hobby", zeg; Paul Mariens- ..En niet eens een dure hobby. Vijftien gulden contributie per maand ben je kwijt. Daar mag je dan gratis voor zwemmen. En ook de theorielessen krijg je voor niks". Maar zo'n duskpak dan, infor meer ik even verder. En die in stallatie voor op je rug, met die flessen. Loopt dat niet erg op. Mariens maakt even een reken sommetje, Dan zegt hij: „Die aan schaf komt u op zo'n duizend gulden. Maar die uitgave is een malig. Daar heb je jaren p'.ezier van". Martens wil graag even een tip doorgeven aan onderwaterspor ters. Duik rooit alleen", zegt Paul nadrukkelijk. En zorg óa; er ten alle tijde een man boven is. In totaal moet je dus met z"n drieën zijn". Op de valreep hoor ik nog. da' Pauls zoontje van tien ook duikt en dat zijn vrouw het eveneens heft gedaan. Nu doet ze het niet meer. Ze voelt zich angstig onder water. Bij mijn vertrek ontmoet ik nog een ander lid van het duiteam Zeeland. Het Ls een aan staande vader. „Die kleine zal ook wel een duikertje worden, voorspelt mevrouw Mariens. „Een duikofiel" formuleert Paul. Straks zullen we weer van de Hoovercraftverbinding van CaLais naar Ramsgate gebruik moeten maken als we goedkoop in Enge land willen komen, want wat lees ik in de zojuist verschenen consu mentengids? Dit: Per 1 april heeft Olau Line (Vlissingen- S'neemess, red.» zijn tarieven drastisch verhoogd. De van het autovervoer gemiddeld met der tig procent, die van een enkele reis zelfs met meer dan vijftig procent, van ƒ25 naar ƒ33. Olau Line Ls niet langer de voordelig ste. Gevraagd om commentaar wees Olau Line op de aanschaf van grotere schepen met onder meer een nachtclub en roulette aan boord en een nieuwe vertrek- haven. Weinig overtuigende argu menten, zo schrijft de Consumen tengids. Na uitbreiding van de capaciteit stijgen de opbrengsten immers meestal sneller dan de basiskosten. Onlangs hebben North Sea Ferries en Tor Line hun boten door veel grotere ver vangen. met zwem- en dansgele genheid, maar hun tarieven lang niet zo sterk verhoogd. En waar gedanst wordt, wordt ook ge dronken en verdiend." Aldus het Consumentengids-commentaar. Onderwatersporters uit Zeeland bereiden zich in deze maan den voor op een expeditie naar de grotten van Han. De dui kers willen daar nagaan of er nog een anderssoortige groet van druipsteen valt waar te nemen. Ook op fototechnisch gebied hoopt men nieuwe ervaringen op te doen. Tot de on derwatersporters die deze expeditie meemaken behoort Paul Martens uit Middelburg. Hij is voorzitter van het duikteam Zeeland, dat zich kort geleden heeft aangemeld bij de Ne derlandse onderwatersportbond. Het duikteam Zeeland was daarmee het honderdste lid van de NOB. Hn. Paul Martens boven water Voor de 31-jarige Paul Martens uit Middelburg was tot voor en kele jaren dat duiken zijn werk. Als beroepsduiker bij de Konin klijke Marine klaarde hij menig uiterst gevaarlijk karwei, want zo kun je dat demonteren van mijnen en anders explosief oor logstuig wel noemen. Voor dat werk 'ving' Paul per dag zeven gulden extra. Een karig gevaren- geldje. Duiken is nu voor Paul een vrijetijdsbesteding geworden. Simon Beukelaer uit Middelburg heeft vrijdag met extra be langstelling het bericht gelezen van die handelaar in elektri sche artikelen in Den Helder, die per advertentie heeft aan gekondigd dat inbrekers voortaan in zijn winkel door elek trische stroom getroffen kunnen worden. Het bedrijf is 'in tern onder spanning gezet' zo heeft die handelaar laten weten. 'En begrafeniskosten worden niet vergoed'. Simon zoekt al een poosje naar een afdoende beveiligingsmethode die niet al te veel geld kost, want de inbraken in zijn supermarkt in het winkelcentrum Dauwendaele beginnen hem aardig de keel uit te hangen. Een dag of wat geleden beleefde de 'Parade Super' van Beukelaer de dertiende inbraak in drie jaar tijös. Elke morgen steekt Beuke laer met angst en beven de sleu tel in het slot. want hoe zal hij zijn zaak nu weer aantreffen. „Kijk", stelt Simon nuchter, „dat ze inbreken is tot daar aan toe. Dat hoort er tegenwoordig bij. Maar waarom moeten ze toch altijd zo'n verschrikkelijke troep maken. De laatste keer was het helemaal een bende. Zelfs bij de politie stonden ze er van te kij ken. Zoiets hadden ze nog nooit meegemaakt. De slagroomtaarten zaten tegen het plafond, pakken yoghurt waren door ae zaak ge smeten en ook hadden ze potten mayonaise op de grond kapot gegooid waarna ze er nog eens lekker in hebben staan dansen, in die smurrie. He: leek er wel op of ze in de zaak een groot wfid feest hadden gehouden. Op de ene plaats hadden ze van het een of ander open gemaakt En er gens anders hadden ze weer een paar happen uit een worst geno men. Het was een grote rotzooL Ik heb een schoonmaakploeg moeten laten komen om de zaak weer een beetje op te ruimen. Alles zat onder dat fijne poeder van stukgegooide tl-buizen". Nu het de dertiende keer is. dat er bij Beukelaer is ingebroken begint ook de verzekering er wat steviger op aan te dringen, da: er een goed functionerend bevekb- gingssysteem komt. Maar Ja", zegt Slmon, ..dat kost me een heieboel geld. ,Jk heb in mijn zaak tweeënnegentig ruiten, ga die maar eens beveiligen". Daar om heeft Simon met meer dan normale belangstelling dat be richt gelezen over die doortasten de ondernemer uit Den Hei der. Dertien inbreken. Simon kan er nog niet goed over uit, .Nou zijn nier in hel winkelcentrum zoveel zaken", zegt hij. „Waarom moe ten ze mij nou altijd hebben. Laat ze maar eens een keer een ander pakken". Omdat de 'sectie muziek ZCR' een onjuiste voorlichting heeft gegeven van één door 'Kasporgo' gedaan ver zoek om een aankoopcred et voor het aanschaffen van sieraden welke het eigendom zouden blijven van de pro vincie, voelen wij ons genoodzaakt daarop te reageren. Het navolgende het geval. Een artikel in de PZC, opvallend op de voorpagina met de foto van het lid van gs, de heer Van Geesbergen, be-' treffende het nog beschikbaar zijn van rum een ton, deed bij ons de gedachte opkomen om bij de provin cie een aankoopcrediet te vragen voor het aanschaffen van Zeeuwse sieraden om deze in bruikleen te gaan strekken bij de demonstraties onze Europees beleende en zeer waardeerde dansgroep. Wi j stelden verder dat de sieraden bij opheffing van "Kasporgo' weer zouden terugko men bj de provincie. Er is dus geen sprake van een gevraagde subsidie. Een subsidie verdwijnt, de provincie ziet er niets meer van terug. De door ons gevraagde sieraden vermeerderen in waarde, het zou een toekomstige aanvulling z jn van het provinciaal museum. Wij zijn van gevoelen dat door uw verslag in de krant van 17 maart het publiek zou kunnen denken waar 'Kas porgo' de moed vandaan haalt om een zo groot bedrag gemeenschapsgeld als subsidie te gaan vragen. De medede ling van het bestuur van de sectie muziek van ZCR is een onjuiste, zeer te betreuren mededeling. De pers moet er op kunnen vertrouwen dat haar, ter voor! chting van het publiek, juiste mededelingen gedaan worden. Wij durven te twijfelen aan de juiste besteding van de gemeenschapsgelden als wij lezen welke organisaties wel voor een positief advies in aanmer king gebracht worden. Wat is de op voedende waarde van de evenementen die nu een positief advies hebben j gekregen? Wil het bestuur dat hetl publiek eens kenbaar maken- Wij zijn I van mening dat u in de eerste plaats j die zaken dient te ondersteunen die j door hun optreden in binnen- en bui-, tenland een zuiver Zeeuwse zaak die-, nen. Wat wij vroegen was het bieden; van een mogelijkheid om onze dans-i groep bij het tonen van haar aanhan-| kelijkheid aan het vorstenhuis op de; verjaardag van H.M. de koningin op! 30 april op originele wijze, dus niet met imitatiesieraden, te gaan ot.pre- den. Hierbij gaf het bestuur van de sectie muziek van de ZCR wederom een foutieve voorlichting. Wij treden niet op tijdens het défilé, het optre den is op het grasveld na het défilé. De sieraden zouden ook gaan dienen bij evenementen in het buitenland. Nu moeten wij onze officiële vertegen woordigers in het buitenland, onze teleurrstelling vertellen dat het imita- Mesieraden zijn. Wij durven het bestuur de vraag stel len 'wat hebt u aan practisch jeugd werk gedaan?' Hebt u al eens iets georganiseerd? U hebt toch ook de morele plicht om een zo mooi jeugd werk als wij beoefenen, te ondersteu nen. Het particulier initiatief mag zich toch verzekerd weten van uw steun, zeker ais het gaat om het uitdragen van de Zeeuwse cultuur? Onze leden hebben zich al heel wat uitgaven getroost om onze cultuur uit te dragen. Wat zij met hun persoonlij ke bijdragen hebben medegewerkt aan hei onderschrijven van de regerings- gedachten als vastgelegd in nota 10916 van 18 september 1970, mogen toch wel meer waardering krijgen als thans uit uw advies blijkt. Wat in Zeeland nog wel mogelijk is. is bijvoor beeld het toewijzen van 1000.- (ver loren geld) aan een vereniging Vlissingen om daarmede in Joeg Slavië kledingstukken te kopen. Wij gunnen die vereniging dat geld. maar het heeft niet gediend tot het uitdra gen van de Zeeuwse cultuur. Wij kun nen nu nog slechts hopen dat het; college van gs de moed weet op te brengen om het negatief advies van de sectie muziek van de ZCR terzijde te leggen en zij alsnog zal besluiten tot aankoop van de gevraagde siera den. zij dient daarmede een zuiver Zeeuwse culturele zaak, dat bovendien het bezit aan Zeeuwse sieraden blij vend zal vergroten. C. W Vervest, voorzit ter/secretaris 'Kasporgo', Goes. In de PZC van 20 maart in de rubriek 'Hoort. Ziet, Schrijft' hebben we kun nen lezen van een 77-jarige werker te Yerseke en wel Ko Nieuwenhuize in het bedrijf van boekhandel Van der Peyl. Nu schijnt het kranig te zijn dat iemand op zo'n leeftijd nog steeds werkt en dat hij dan nog niet kan op- voor de Duitse weermacht het zou wel mooi werk zijn, als het niet zo lelijk was. Dit lijkt mij ook wel zo met Ko Nieuwenhuize. Want is het geen ongezonde toestand dat iemand van 77 jaar de plaats nog steeds blijft innemen waar een andere kracht, mis schien nu werkloos, aangesteld zou kunnen worden. Nu blijkt bij Ko deze vraag ook wel eens op te komen, doch; dan zegt hij dat ze hem nog zo graag willen hebben. Dit is dan voor hem weer een voedingsbodem, om met zijn schaamteloos eergevoel te blijven doorgaan. Wanneer hier een jongere kracht zou kunnen werken, zou zo iemand gevrijwaard worden voor werkloosheid en zou hij ook zijn ta lenten misschien meer kunnen ont- nlooien- Zelf AOW-cr riinrio rin u- -i„ financiële noodzaak tot het blijven werken, volstrekt niet in. Ik zou me kunnen indenken dat een dergelijk handelen bij een werkloze onlustgevoe lens opwekt. Ik weet niet of ae heer Nieuwenhuize ook voorstander is van een goed milieu. Welnu ik geloof niet, dat langdurige werkloosheid een goed milieu bevordert, al ligt dit dan op een ander vlak. Het gesignaleerde be antwoordt zeker niet aan het zoveel gebezigde woord: medemenselijkheid. Of zou het misschien nog een licht punt kunnen zijn, dat N. zijn AOW-uit- kering beschikbaar stelt voor de werk lozenkas of voor subsidie aan jeugdige werklozen? C. Kleinepier- Wolphaartsdijk. In de PZC VAN 5 maart kwamen we het verhaal tegen betreffende een 'in ternationaal poëziefestival' dat op 11 juni 1976 in Terneuzen gehouden zal worden. Henk Huisman wordt daarbij genoemd als initiatiefnemer. Het zal duidelijk zijn. Hij kent ons voldoende, dat wij een dergelijk initiatief toejui chen, en met. hem en vele anderen van mening zijn dat er op literair gebied in Terneuzen nog wel wat leemten zijn. Wie schetst echter onze verbazing toen wij in hetzelfde PZC-verhaal kon den lezen dat wij 'als leden van de werkgroep confrontatie' bij de organi- j satie vormgeving betrokken zouden zijn. Door middel van deze brief willen we duidelijk stellen dat wij op geen enke le wijze bij het genoemde gebeure betrokken zijn of willen zijn, dat wij dit in de bespreking van 3 maart jl. verteld, en dat wij voor de plaatsing Van het gewraakte artikel met de "betreffende verslaggever geen contact 'over deze zaak hebben gehad. Zolang het tegendeel niet gebleken is moeten wij dus vaststellen dat Huisman de j verslaggever onjuiste informatie hebt| gegeven of feitelijke onjuistheden! heeft gesuggereerd. Waarom uebben wij bezwaar tegen medewerking of deelname? 1 De in de krant genoemde 'werk groep confrontatie' bestaat niet. Bij een poging om_tot oprichting te ko-, men op SO-Iz-TS, wij kunnen u óe details bespraren, bleek overöuiöeliuk dat de beoefenaren van de diverse' 'kunstvormen' wel tot scherpe con-, frontatie maar allerminst tot commu-j nicatie kwamen. Iedereen bleek een andere taal te| spreken en leek behept met andere! angsten en agressies. Na enig contact j en overleg werd besloten om de plan- J nen tijdelijk in de ijskast te depone ren. 2. Op literair gebied zijn er meer groepen die van tijd tot tijd actie; ondernemen. Wij zijn van mening dat de bestaande concurrentieverhouding] ongewnest is en het naast elkaar j organiseren van evenementen onvol-1 doende garantie biedt tot kwaliteit en gevolg heeft. De geccnstaateerde te. koren, waar het toch om begonnen was, worden niet opgevuld maar schrijnender. Een braderie Jazz-festiva!, waarbij ingehaakt een poëziefestival, doet denken aan 'poëzie als oonfijt fruit op een slagroomtaart'. Ongetwijfeld fleu rig maar overbodig, voor fijnproevers onsmakelijk en voor de gemiddelde consuement wanhopig zwaar. De organisatorische aspecten van een dergelijk evenement behoren voorat hekeken en geregeld te worden en taakverdeling en financiële garanties niet 'terloops' even meegenomen te worden. 'Ons standpunt is deels op princiëpele en deels op praktische gronden geba seerd. Wij wensen Huisman succes met z'n streven. Cees van Laiigevelde, John Verschueren, Chris Maas,' Terneuzen De economische faculteit aan de Til burgse Hogeschool is geen Marxis tisch bolwerk, ondanks Rudi Dutsch- ke, prof. Robinson en prof. Mandel. Okay, plusminus 20 studenten behoren tot de zogeaaamde kerngroep politie ke economie (Polek), hun colleges worden gevolgd door gemiddeld 30 a 40 studenten en door nog wat mensen van buiten de faculteit. Toch bepaalt deze groep (en uiteraard ook het werk en de uitlatingen van docenten zijn bepalend) het gezicht van Til burg'. Ra, ra hoe komt dit Wel, goed georganiseerd als ze zijn legt deze groep naar mijn ervaring meer dan één keer zijn wil op aan de politiek slapende, maar wel studerende, rest van de 1500 economiestudenten. Voor beeld: de pur sang democraat Schou ten plus een stel wetenschappelijke medewerkers (ook van andere vak groepen en faculteiten» steunen een initiatief van de onafhankelijk geach te. officiële facu!teitsvercnigïng om een massa-hearing met betrekking tot Polek-erkenning tijdig voor ie berei den (De faculteitsvereniging dient studiebelangen aan de faculteit te be hartigen). Voorbereiden omdat op een massa-hearing simultaan maar ée'n man het woord kan hebben, terwijl ter voorbereiding van zo'n hearing, in kleinere groepen méér mensen en vooral de bedeesdere figuren hun ideëen kunnen uiten. Nee hoor, over leg vooraf, voorbereidingsgesprekken mogen niet de politiek actieve, kleine Polekgroep bepaalt wat goed is. Een simpele handreiking en uitnodiging tot praten van de kant van de neutra le faculteiisvereniging wordt wegge slagen en dit kun je nu stuctureel geweld, brutaliteit, waakzaamheid of fascisme noemen: kern van de zaak is dat diegenen die tijdig en rustig, ook met de bedeesdere mensen willen den; okay, zwakte van de faculteits- vereniging, maar frustratie blijft het (op zijn zachtst gezegd). Natuurlijk zijn er studieproblemen aan de faculteit, net zo goed als er zoals bekend levensgrote problemen met de werkgelegenheid zijn, maar welke problemen liggen hoofdzakelijk in de studentenomstandigheden en welke in de vakken? Qua studenten omstandigheden liggen er naar mijn ervaring volop mogelijkheden bij de studentenverenigingen Olof, Theseus en Vidax. De rest is een kwestie van simpel en fel studeren, alhoewel som mige studenten en medewerkers niet kunnen waditen met tweede kameriid- je spelen: de wetgevende macht in ons land. H. J. Vanhommerig, 5-jaars economiestudent, Mahoniestraat 15, Tilburg. De raad van kerken heeft gepleit voor de vrijlating van de drie oorlogsmis dadigers van Breda. Deze raad is zich schijnbaar niet bewust van het gevaar Üat schuilgaat achter deze vrijlating, welke wordt bewerkstelligd door een groep revanchisten uit het voormalige derde rijk. Want. oud-nazi's organisse- xen zich weer voor een opmars naar het vierde rijk. Dit alles kunt u lezen van de hand van schrijver-journalist Stan Lauryssens in het blad Interme diair'. Een groot aantal oud-nazi's, die het Hitler-dom trouw zijn gebleven, hebben steeds nauw contact met el kaar. Het zijn voornamelijk figuren uit de Duitse bankwereld en industrie, Zij vormen een soort geheim genoot schap, door hen Bruderschaft ge noemd. met als voornaamste deel na zi-oorlogsmisdadigers die dreigen te worden apgepakt. te helpen vluchten en dergelijke- Voor hen is aan de oorlog nooit een einde gekomen. Tot voor kort werd deze groep geleid door de oud-SS-generaaï Skorzerty. Een van de actiefste ledtn is Wemer Naumann, ex-secretaris van propagan da onder Goebbeis, verder Arno Bre ker. Hit Iers hofbeeldbouwer en ex- jeugdleider Axman. thans directeur van het grote schemïsche concern Busch-Jaeger. ook behoren tot deze groep ex-Sturmbannfuehrer Otto Gëunsche. nu directeur van een ge neesmiddelenfabriek, Richard Schulze- Kossens. ex-SS-adjudani van Hitier, Heinz-Lin ge. ex-kamerdienaar van Hitler, Albert Bormann, een broer van Maartin Bormann, en Hanas Buer. ex- privé piloot van Hitier. Ook bevinden azich zeer veel oorlogsmisdadigers on der hen. die na hunv rijlating meest anoniem erg actiaef zijn. In hun leuze voeren zijn Inien ween Eee groot machtig Europa', geleid door het Duit se Herrenvolk en gefinancierd door de kooplieden des doods. S. Gazen, Zaterdag 1.1. werd voor de t.v. ver toond de speelfilm Topaz. Nu is het vertonen van een film op de t.v. eeni dagelijks gebeuren, dus niets bijzon ders zou men zeggen. Maar in dit! geval wel iets bijzonders, want het was een film die aanschouwelijk liet; zien de enorme gemechaniseerde ver nietigingswapens die Rusland bezit- Ik! leef in de veronderstelling dat ieder I weldenkend mens een oorlog veraf-! schuwt. Helaas zijn er nog veel min-; der weldenkende mensen, die in hoofdzaak zo denken om er zelf beter van te worden en een mentaliteit bezatten, dat alles is geoorloofd om, hun doel te bereiken. Het is helaas dus zo, dat de welwil lende mensen gedwongen worden zich' te verzetten tegen genoemde mentali teit om de democratische vrijheid die' ze thans bezitten te kunnen behouden.' reden waarom ook ons land. in bond-! genootschap met andere landen dat' bezit tracht te verdedigen. Dat verde digen in ons land bestaat hier uit een krijgsmacht dat bestaat uit 3 delen,] landmacht, luchtmacht en marine.! Over één van die onderdelen wil fk hebben n.l. de landmacht. Deze be staat thans uit grotendeels militie en| beroepspersoneel. Nu leest men gere geld in de dagbladen over moeilijkhe-' den bij de miliciens, terecht of onte recht. Het is wel begrijpelijk dat jonge mannen van rond de 20 jaar die gedwongen waren hun studie of werk voor min of meer langere tijd af te breken en nog veel andere grieven hebben. Als zij zich beklaagden bij hun commandant, dat was meestal zonder resultaat, niet zo zeer uit on wil, maar omdat ook de commandan ten zich hadden te houden aan de reglementen, waardoor vele soms ge-' gronde wensen niet konden worden ingewilligd. Het ergste van al is, dat men met. mensen zit, die zich onmogelijk ten! volle geven voor de hun opgedragen' taal-:. Deze feiten hebben de volle aandacht van onze minister van aefen- sie. die dan ook een staatscommissie! heeft ingesteld die ten doel heeft te onderzoeken de wenselijkheid te zij ner tijd over :c gaan op een vrijwiliï-j gersieger. Deze staatscommissie staat onder zeer deskundige leiding van mr. J. A. Mommersteeg (voorzitter1 er. tal van deskundigen uit alle schakeringen van ons volk. Het ware te wensen dat) men er in slaagt een vrijwilligers leger te vormen, zo dat voor veel jonge mensen grote moeilijkheden worden weggenomen. Bovendien is het zo, dat een vrijwilligersleger met kort verband (zeg 6 jaar) volledig tinnen onderricht worden met de praktisch geheel gemechaniseerde zeer ingewikkelde wapens zoals die nu gebruikt worden. Een tweede voor deel is dat wat de kosten betreft, men met 50 procent minder personeel toe kan, wat een geweldige besparing zal zijn. gezien de kosten van de milt-I dens. Zo zijn er nog veel zaken die; noemen che voordeliger uitvallen w.o. de dienstweigeraars met al het leed' daaraan verbonden, verder de bekt minder kazernes en gebouwen en ga zo maar door. Ik weet wel dat wij burgers er weinig aan kunnen doen. maar we kunnen als het wetsontwerp ie zijner tijd in ons parlement aan de orde komt. onze mensen die wij geko zen hebben en ons dus vertegenwoor digen adviseren hun volle aandacht te vestigen op de zeer grote belangen te dezer dagen voor geheel het Neder landse volk. C. J- Kader, Eedestraat 10, Vlissingen. Naar aanleiding van het krantenbe richt a d. 27-3 betreffende dhr. r. d. Wouw inzake het feit dat willen wer ken aan de Grote Verkeers Manifes tatie door het openstellen van hun winkel op 14 mei as.: Ie Hoogstwaarschijnlijk voelt dhr. v. d. Wouw er zelf weinig voor, gezien zijn uitlating. 2e Heel slecht is dhr. v. d- Wouw geïnformeerd, wat er onder ae Goese Middenstand leeft (maar dat is al lanzcr bekend) 3e Op maand 22-3 jJ. is het vol ledige CMC bestuur jn vergadering bijeen geweest, waaronder bijna alle straatbest uren. die unaniem hebben besloten vrijdag 14-5 hun winkel open te houden om de sfeer in de binnen stad wat gezelliger te maker.. Niet om de winst zoals hdr. v. d. Wouw van gedachte is, maar onze mede mens- 4e. Het is een zaak van de leden, maar niet van onze GMC voorzitter dhr. Linsen, met uitzondering van ons raadslid, dhr. v. d. Wouw, die zich zo langzamerhand geen middenstander meer voelt, maar dit wisten wij in middels. Bestuurslid GMC D. Zuidweg. KERKELIJKE MUTATIES NED. HERV. KERK 3eroepen te Haaf ten: H. F. Blok. kandidaat te Woerden. Te Oudrijk en Polanen: G. J. Voort man te Oud Vossemeer. Bedank: voor Kamenk: J. den Hoed te Sliedrech*. Voor Rijswijk: D. Noordmans te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: Tj. Ausma te Metis ter. Bedankt voor Rotterdam-Alexanoer- staa: J. Baaijens te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Zutphen: 3. Kamphuis, kandidaat te Kampen- GEREF. GEM. 3eroepen te Wolphaartsdijk: J. Mijn- ders te Ridderkerk. Bedankt voor 's-Graven polder: J. Mol te Riissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7