W.-Duitsland levert Sadat geen wapens D.'66 wil samenwerken met groep De Zeeuw Industriebond CNV yoor commissie scheepsbouw Vredestein wil 762 mensen onslaan Syrische kritiek op plan Sadat 3 Wél hulp voor Egyptische economie: Kritiek op brand- veiligheidsbeleid bejaardentehuizen binnen- en buitenland DINSDAG 30 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NKV-Industriebond: „VOORAL WERKGEVERS MAKEN MISBRUIK VAN SOCIALE VERZEKERING" iTKwarr <anp) .n»-t sUn niet de wrrlrwUKT* dir misbruik of orvl*ro ll Jk grbrulk san ilr sociale vrrwkerin- fti makrn. Het zijn rooral dr werk- dom". tin er* dlr dit nu nog op Vcür' wijze BONN (Reuter-UPI-DPA) Reeds op de eerste dag van zijn ver blijf in Bonn heeft president Sadat te horen gekregen dat de Bonds republiek niet bereid is om Egypte wapens te leveren. West-Duitsland heeft alle wapenleveranties aan landen in gebieden waar spanning heerst verboden en een regeringswoordvoerder zei dat dit verbod onverkort zal worden gehandhaafd. Maar als het rijk ste land van de Europese gemeenschap zal de Bondsrepubliek wel substantiële hulp aan de Egyptische economie geven. Sadat begon in Bonn aan een veer-, tiendaagse toemee die hem na de Bondsrepubliek nog naar Frankrijk. Italië, het Vatikaan, Joegoslavië, enl Oostenrijk zal brengen. Hoewel Sadat I met zijn rondreis ook probeert meer| begrip te wekken voor het Arabische standpunt in het Midden-Oostencon flict, heeft hij er geen geheim van gemaakt dat hij allereerst uit is op het doen van militaire zaken. Ofschoon het Westduitse bedrijfsleven en de vakvereniging (met de werkge legenheid als argument) eendrachtig hebben geprotesteerd tegen het ver bod op militaire leveranties dat Bonn zichzelf heeft opgelegd, houdt de Westduitse regering de arsenalen voor Egypte dicht, bevreesd voor reacties uit Moskou en Israël. Niettemin kan Bonn via een omweg toch betrokken raken bij militaire leveranties en wel door de fondsen ervoor te verschaffen. Frankrijk, dat zich veel minder terughoudend opstelt I en Sadat ook al wapens heeft gele verd, zou thans overwegen Egypte 120 Alpha-Jets te verkopen. Dit Frans- Westduitse toestel zou dan door Pa rijs worden geleverd op een krediet zowel Bonn als Cairo het Palestijnse vraagstuk beschouwen ais het sleutel- probleem in het Middenoostencon flict. Moedig dat Westduitsland Sadat naar verluidt wil verstrekken. Welingelichte kringen in Bonn bevestigden dat de Egypti sche president voornemens is gedu rende zijn zesaaagseverblijf over de Alpha-Jet te praten met bondskanse lier Helmut Schmidt en minister van buitenlandse zaken Genscher. Voor Sadat stond de eerste dag vrij wel geheel in het teken van plechtig heden en het protocol. Na op de luchthaven bij Bonn te zijn verwel komd door zijn ambtgenoot Walter Scheel gebruikten beide staatshoofden de lunch. LAGERE RENTE UITGESTELDE BELASTING SCHULD DEN HAAG (ANP) De rente bij mistel van betaling voor belasting schulden e.d. zal voortaan gelijk blij ven aan de wettelijke rente van het burgerlijk wetboek, aldus een beschik king van de staatssecretaris van finan ciën, drs. M. J. van Rooïjen. Met ingang van 1 april 1976 wordt wettelijke rente verlaagd van tien tot acht procent. In verband hiermee zal ook de rente bij uitstel van belasting betaling van 1 april af acht procent bedragen. De fiscale rentepercentages over rentetij dvakken voor 1 apnl 1976, blijven ook bij betaling na 31 maart. 1976 voor die oude tijdvakken gelden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sedert 1967 zijn er in ons land 47 bejaarden omgekomen bij branden in tehuizen. Ondanks het grote aantal slachtoffers blijft de overheid in gebreke om een pakket maatregelen plus goede controle daarop door te voeren. Deze conclusie volgt uit de gang van zaken bij de behandeling van de nota Bej aarderibeleid-1975 door de Tweede Kamer. In de speciale com missi e uit de Kamer die hiervoor in het leven is geroepen, constateerde men maandag dat er al jaren over het voorkomen van branden in bejaar dentehuizen wordt gesproken. Maatre gelen blijven echter achterwege, onder andere omdat men in Den Haag nogal langs elkaar heen werkt. Mevrouw Garden iers-Berendsen (KVP) zei maandag dat Nederland in dit opzicht achterloopt bij de rest van Europa. Minister Van Doom (CRM) antwoord de dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een concept-verordening heeft opgesteld die nu ter De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger heeft maandag het congres opgeroepen de verkoop van militaire transportvlieg tuigen aan Egypte goed te keuren en verklaard dat weigering van de ver koop 'een slag in het gezicht' van president Sadat zou zijn. Kissinger noemde in zijn verklaring voor de commissie internationale be trekkingen van het huis van afgevaar digden het besluit van Sadat het vriendschapsverdrag met de Sow je:- Unie op te zeggen 'een bijzonder moe dig besluit'. „De Sowjet-Unie heeft van de neder laag van Egypte in de oorlog van 1967 tegen Israël misbruik gemaakt door het uitoefenen van druk op Cairo om verdachte en dubbelzinnige doelen te bereiken". Deze scherpste kritiek tot dusver op het Kremlin sinds Egypte eerder deze maand het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie beëindigde is afkom stig van het centrale comité van dei Arabische Socialistische Unie (ASU).1 de enige toegestane politieke partij in Egypte. In een verklaring zegt het comité dat het Kremlin het verdrag gebruikte om politieke winst te boeken door he: infiltreren van ideologieën tegen ae wil van het volk. BONN: De Egyptische president Sadat wordt hier verwelkomd door de Westduitse bondspresi dent Walter Scheel. tADVERTENTIE1 VOORWAARDE: BEHOUD ZOVEEL MOGELIJK ARBEIDSPLAATSEN DRIEBERGEN (ANP) On geveer 150 kaderleden van de Industriebond CNV hebben zich maandag in Driebergen uitge sproken voor deelneming van de bond aan de werkzaamheden van de beleidscommissie scheepsbouw (die tot voor kort 'commissie moeilijke jaren scheepsbouw' heette). Voor waarde daarbij is, dat de her structurering van de scheeps- bouwindustrie moet zijn gericht op het behoud van zoveel moge lijk arbeidsplaatsen. De Industriebond CNV is de eerste vakorganisatie die zich heeft, uitge sproken over de voortellen die minis ter Lubbers van economische zaken mede namens minister Boersma van sociale zaken aan de scheepsbouwor- ganisaties er. de vakbonden heeft ge daan over de taak en werkwijze van een commissie scheepsbouw. De ka derleden concludeerden. dat de scheepsbouw zonder overheidsmaatre gelen sterk verlieslijdend is en dat ook de vakbeweging bereid moet zijn. bepaalde verantwoordelijkheden te dragen. Ze zijn ervan overtuigd, dat verdere herstruktureringsmaatregeien nodig zijn, wil de Nederlandse scheepsbouw nog een rol van enige betekenis kunnen blijven spelen in de internationale concurrentieslag. De in stelling van een speciale commissie met bevoegdheden in de beleidssfeer, waaraan alle betrokkenen deelnemen, biedt daartoe volgens de Industrie bond CNV mogelijkheden. Uit de naamsverandering van de commissie leidt de bond af, dat bij een begelei ding van deze bedrijfstak door be drijfsleven en overheid een toekomst- perspektief niet ontbreekt. Deze b leiding zal volgens de bond een zekere continuïteit moeten hebben. De kader leden hebben nadrukkelijk gesteld, dat niet. moet worden gestreefd naar nati onalisatie van de scheepsbouw. De overheid zal niet de algehele beslis singsbevoegdheid aan zich mogen trekken. Ook ae werkgevers mogen dat niet, omdat zij profiteren van gemeenschapsgelden die onontbeerlijk zijn voor een herstrukturering die de wenen in de concurrentie sterker maakt en die de werkgelegenheid zo veel mogelijk in tact laat. De bond meent, dat de herstrulrtureringsmaat- regelen ook betrekking moeten heb ben op de inleenbedrijven, onderne mers en toeleveringsbedrijven. Andere voorwaarden van de CNV-bond zijn: regelmatig overleg van de commissie van de achterban, het waarborgen van de sociale rechten van degenen die worden getroffen door inkrimp; van het aantal arbeidsplaatsen en gro te aandacht voor hun pensioenvoorzie ningen en voor de eventueel nadelige financiële gevolgen daarvan voor de gehele metaalindustrie. .Alle werkgevers in de scheepsbouw zullen bereid moeten zijn, een bepaal de mate van zeggenschap in te leve ren. De kaderleden zijn het er mee eens. d3t de commissie zeggenschap moet krijgen bij investeringen, desin vesteringen. orderverwerving en or derverdeling, marktafbakening en het sociale beleid. Slot van pagina 1 nieuwe bedrijven in plaats van de] bestaande in Heveadorp, Loosduinen en Maastricht. Het betekent, dat na stópzetting van een aantal produktie-: lijnen en het overbrengen van de resterende produktlijnen naar ae nieu- we bedrijven in 1978, de vestigingen in Maastricht, Heveadorp en Loondui- nen worden gesloten. De bouw van de nieuwe fabrieken zou bijna 60 miljoen gulden vergen, exclusief de produktie- apparatuur. De sociale consequenties zijn ingrijpend en volgens de directie heeft dit alternatief dan ook econo misch onvoldoende levensvatbaarheid. In het derde alternatief wordt uitge gaan van een consolidatie van de levensvatbare produktlijnen van de vestigingen in Maastricht, Heveadorp en Loosduinen, overbrenging van de produktie van autobinnenbanden en industriebanden naar Enschede en verkoop van de bedrijven in RaaJte, Leiden, Drachten, Detmold en Lua- wigsburg. Het betekent sluiting van zowel Heveadorp en Maastricht. Vol gens de directie is dit plan het meest aanvaardbaar, indien het er om gaat de onderneming in de kortst mogelij ke tijd weer in een levensvatbare positie te plaatsen. De sociale conse quenties van dit voorstel houden ech ter in de afvloeiing van 1193 mede werkers. Het vijfde alternatief afbouw van de algemene produkten-divisie met uitzondering van Doetinchem is onontkoombaar indien geen overeen- s temming over de alternatieven 3 (1193 werknemers weg) of 4 (tenmin ste 762 ontslagen) bereikt kan wor den. In de verklaring stelt de raad van bestuur zich bewust te zijn van de ingrijpende gevolgen voor de mede werkers, die bij deze herstructurering betrokken zullen zijn. De directie zegt. bereid te zijn in Nederland te blijven mits de activiteiten in een zodanige positie geplaatst kunnen worden dat oontinuiteit economisch gerechtvaar digd is. Ook wil de onderneming de verliezen aanvaarden tijdens de reor ganisatie, hoewel wordt- verwacht dat de verliezen beperkt kunnen blijven. De onderneming tekent baar sociale verantwoordelijkheid voor het perso neel en is bereid aan ai haar verplich tingen op het sociale vlak te voldoen. Management De managementstructuur zal in het. kader van de herstructurering worden aangepast. Er zal een verantwoorde!ij-1 ke hoofddirecteur worden aangesteld, terwijl sociale en financiële zaken en public relations centraal gecoördi neerd zullen worden. De werkmaat schappijen zullen onder leiding van hun eigen directie als zelfstandige een heden gaan opereren. Alle betrokken groeperingen zullen zich de komende weken over het- be leidsplan (met de vijf alternatieven) beraden en daarover de raad van' bestuur van Goodrich adviseren, waar na een definitief besluit zahvorden j genomen. Op 8 april zal de centrale! ondernemingsraad haar advies uit-1 brengen en op 15 april zal de raad| van bestuur van het standpunt van de I vakorganisaties op de hoogte worden gesteld. Bonden COMMISSIE WETGEVING VRIJWILLIGE EUTHANASIE I UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, prof. dr. P. Muntendam, heeft maandag in Utrecht een 'commissie wetgeving vrijwillige euthanasie' geïnstalleerd. Opdracht van de commissie is om binnen een jaar een advies uit te brengen over de wetgeving met be trekking tot de vrijwillige euthanasie in Nederland. DEN HAAG: In de Handelingen kamer van de tweede kamer heeft D'66 maandagmiddag een persconferentie gegeven over een mogelijke samenwerking met de politieke groepering 'Resoluut', waarvan de voormalige KVP- voorzitter De Zeeuw thans voor zitter is. V.l.n.r.: Ten Brink (voorz. D'66). De Zeeuw (voorzit ter Resoluut) en Terlouw (frac tievoorzitter D'66). Bestuurder S. Weidenaar van de In dustriebond CNV zei maandagavond desgevraagd dat zijn bond, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Personeel bij Vredestein voorlopig nog geen keus willen maken uit de verschillende alternatieven. Volgens hem is er in feite maar een keuzemo gelijkheid gegeven omdat de andere neerkomen op de sluiting en dat den de drie vakorganisaties onaan vaardbaar. In ieder geval gaat het zei hij op zijn minst om 1000 arbeidsplaatsen De Industriebonden van NW en NKV hebben maandagavond na een verga dering met hun kaderleden een tele gram gestuurd aan de minister van economische zaken en sociale zaken waarin ze aandringen op een gesprek op zeer korte termijn over de gevol gen van de beleidsvoornemens van Goodrich Vredestein. Dit met name wat betreft de werkgelegenheid in Maastricht en Hevea-dorp. De twee, bonden willen zich niet uitspreken over de vijf alternatieven voordat aan enkele voorwaarden is voldaan. DeJ belangrijkste daarvan is dat het con-i cem een andere leiding krijgt. Strijd in Libanon duurt onverminderd voort DAMASCUS (RTR) Radio Damascus, een door de Syrische over heid gedreven radiostation, heeft maandag scherpe kritiek op de Egyptische president Sadat geleverd naar aanleiding van diens voorstel Arabische troepen naar Libanon te zenden. De Egyptische veiligheidsraad, door Sadat bijeengeroepen, heeft opgeroepen tot een onmiddellijk Arabisch ingrijpen om de strijdende partijen in Libanon te scheiden. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEIJN De Argentijnse ambassadeur in Ne derland, dr- Amanda B. Caubet, is den van de dertig ambassadeurs die door de junta is ontslagen. In afwachting van de benoeming van een nieuwe ambassadeur is dr. Abel M- Veronelli tijdelijke zaakgelastigde. Bij een felle brand op de beneden verdieping van zijn huis is zaterdag morgen de 75-jarige alleenwonende kampenaar W. W. van Enk door rook- verstikking om het leven gekomen. De benedenverdieping brandde geheel uit. I De secretaris-generaal van de Arabi sche liga. Machmoud Riad, heeft mandag de staatshoofden van lidsta ten Sadats voorstel inzake een onmid dellijk Arabisch ingrijpen in de Liba nese burgeroorlog toegezonden, zo hebben functionarissen van de liga meegedeeld Sjeik Zayed Ben Sultan al NahyansJ president van de Verenigde Arabische Emiraten, heeft zondag de Arabische: landen gevraagd 'gewapenderhand in Libanon tussenbeide te komen om een eind te maken aan het bloedvergieten, ais de vreedzame middelen er niet ir. slagen vrede en veiligheid te laten heersen' In een zondag gehouden persconferentie in Aboe Dhabi ter ge legenheid van he: bezoek van koning Khaleö van Saoedi-Arabië. waarover het persbureau van het Midden-Oosten maar,dag berichtte, meende Zayed dat elke Arabier het recht heeft het ver-1 gieten van Arabisch bloed te stoppen'. Nog altijd is er voor het in een burgeroorlog gedompelde Libanon geen politieke oplossing gevonden.] Terwijl het aftreden van president Soeleiman Frandjieh steeds duidelij ker contouren krijgt, slaagde de leider van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging, Yasslr Arafat, er niet in de leider van de Libanese socialisten, Kemal Djoemblat, te overreden tot een staakt het vuren. Hij eiste het on voorwaardelijke aftreden van Frand jieh en hei opheffen van de politieke machtverdeling op basis van godsdien stige achtergrond. De diplomatieke activiteit weerhield de strijdende partijen niet van meedo genloze straatgevechten- De straten van Beiroet liggen bezaaid met lijken omdat het te gevaarlijk is ze te bergen. In het door christenen beheer ste maar anderszins verlaten havenge bied van Beiroet staan diverse gebou wen in brand zonder dat de brand weer kans ziet ze te blussen. De schade aan dokken en aanlegsteigers, alleen al van de laatste paar dagen, wordt geschat op 75 miljoen gulden. Talrijke pakhuizen worden op grote schaal geplunderd, waarvoor vracht wagens af en aan rijden. De bewoners van Kahhale, een van Beiroets voorsteden, zijn massaal op de vlucht geslagen sinds het gebied zondag door linkse milities werd vero verd- In de havenstad Joenieh lopen de mensen elkaar onder de voet om een plaatsje te bemachtigen op eer. van de schepen die hen naar veSiger oord zal brengen- Franjieh ONAFHANKELIJK VAN PVDA IN VERKIEZINGEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De top van D'66 wil dat de partij op korte termijn gaat samenwerken met de groep Resoluut, rond de ex-KVP-voor- zitter De Zeeuw. De samenwerking zal tot stand moeten komen omdat beide groepen niet als splinterpartijen de verkiezingen wil len ingaan. Het besluit van D'66, dat nog eind van dit jaar door het congres moet worden bekrachtigd, betekent dat de democra ten onafhankelijk van de PvdA de verkiezingen zullen ingaan. nieuwe groep gewoon onder de naam D'66 zal blijven bestaan. Jan Terlouw is bereid zich als lijsttrekker beschik baar te stellen, op voorwaarde dat er duidelijke signalen zullen zijn da: de. nieuwe partij voldoende steun zal krijgen, en dat men niet op een splinterniveau zal behoeven door te gaan. BLj de aankondiging van het nieuwe verbond, maandag op een persconferentie in Den Haag. leverde fractievoorzitter Jan Terlouw van D'66 kritiek op de PvdA. Hij hekelde de opstelling van de PvdA-parüjraad van afgelopen zater dag, toen men vergaderde over tle: bezuinigingsoperatie. Terlouw noemde de P\dA-partijraad een „verlengstuk van de vakbeweging", een uitspraak die door D. de Zeeuw werd onder schreven. Beiden waren het erover eens dat hun lieu we partij zich ondogmatisch moet ipsteilen, echter niet zo radicaal als ie PPR en zeker niet als de PSP. zo ei D'66-voorzitter Ter. Brink. De samenwerking is nog niet zover ;evorcerö ast si besluiten zijn gevcl- ,en over een nieuwe naam van de partij en een lijsttrekker voor de, verkiezingen. Het is mogelijk dat Volgens FalangLstenlctdcr Pierre Ge- may el Ls president Frandjieh bereid zijn functie neer te leggen en over te dragen aan een legaal gekozen opvol ger. ..Maar de linkse krachten maken dat onmogelijk." aldus Gemayel in een Intervleuw, ..zij willen een politiek vacuum om vervolgens het democra- c rati ache en liberale systeem van Li banon af te schaffen" Functionarissen van het Amerikaanse Pentagon hebber, verklaard dat sche pen en vliegtuigen zullen worden in ge zet voor de evacuatie van Amerikaan se burgers uit Libanon. In marinekrin gen werd vernomen dat het helikop terschip 'Guadalcanal' en andere sche pen 24-uur gaans van Libanon aflig gen. In de Joegoslavische havenstad Split ligt het vliegdekschip "Saratoga' klaar om op te stómen naar het gebied aLs daartoe aanleiding mocht zijn- In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken hebben de Verenigde Staten maandag Israël en Syrië gewaarschuwd voor een militai re interventie in de burgeroorlog van Libanon. He: ministerie zei van me ning te zijn 'dat elke interventie van een buitenlandse mogendheid grote gevaren inhoudt en daarom vermeden moet worden'- Leden Zowel D'66 als Resol'»j: hebben opj het ogenblik ongeveer 700 actieve le den. Reeds voordat de congressen van de beide partijen zich over de samen werking hebben uitgesproken Reso luut congresseer: begin juli zal mer. proberen de landelijke organisa tie van de partij enigszins op orde te brengen. Zowel D'66 a's Resoluut wer ker. me: „contactpersonen" in het land, die in hun gebied aan werving leden moeten doen. Op 8 mei zal een serieuze poging worden onderno men om deze twee apparaten van contactpersonen alvast te laten sa mensmelten. Volgens D'66-voorzitter Ten Brink wordt bij de samenwerking voldaan aan de drie eisen die eind vorig jaar in Leiden door het D'66-congres zijn gesteld om eventueel nog aan de vol gende kamerverkiezingen te kunnen meedoen. Die drie voorwaarden wa ren: een nieuw politiek program, her stel van het partijorgaan, er. eventuele samenwerking met andere groeperin gen. Ten Brink noemde deze laatste! conditie maandag ..essentieel". Het gesprek met Resoluut, da: on-: geveer twee maanden geleden is be gonnen. betekent tegelijkertijd het ein de van ae relatie russen D'66 en het Democratisch Actie Centrum (DAC) van de twee D'66-kamerleden Nypels en Nooteboom. Jan ten Brink: „Het t bleek dat er grote verschillen waren. Eigenlijk was er geen basis voor I samenwerking. Het DAC had banden me: DS"70, en sloot samenwerking met de VVD voor de toekomst niet uit", aldus Ter. Brink- De samenwerking tussen D'66 en Resoluut is in de fractie van de eerstgenoemde partij besproken. Una niem werd weliswaar de keus van de gesprekspartner verstandig geacht, maar bij veel fractieleden bleven er vragen bestaan over de toekomstmo gelijkheden van de nieuwe nartii. Directie: F. van de Velde, K. Scherphui» en W. F. de Pagfer. Hoofdredacteur: G. A. de Kolt. Adjunct-hoofdredacteuren M. P Dieleman en G van der Ma o». BUREAUS: Vlissingtn: Wolstraat 56-60, tel (01134) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651, Gaos: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraa» 22, fel. (01150) 4457. Hulst: Steenstrcat 6, tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1534. 's Zaterdags (01184) 15144 /an 9.00-1130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdog: de plaatselijke kantoren van 9.00-1130 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overf. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 221X) uur (01184) 15144 Zondagavond von 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal f 37,75; franco pet oost f 42,— per maano f 12,75 osse nummers ,50 (inclusief 4Vo btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs oer advertentie (11,55; ingezon den mededelingen 2'/j x ta rief Brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. VoI!ed:ge tarieven met contraet ori j zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief »'/e btw Siro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant MHrielbura

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3