PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORSTEL SADAT: TUSSENBEIDE KOMEN IN STRIJD LIBANON Vijfentachtig gewonden bij aanslag Londen Afdeling Zeeland Rode Kruis nam afscheid van mr J. J. van der Weel Oproep aan Arabische landen: Sturen yan een 'symbolische' troepenmacht Controle levert fiscus drie miljard extra op Stijging van collectieve voorzieningen niet onder 1% SMITH STUURT TROEPEN NAAR GRENS Politie roept op tot waakzaamheid TIJDENS BUITENGEWONE VERGADERING IN GOES DUITSERS GEPAKT OP VERDENKING AFPERSING Kan Hanegl ent trait pagina 9 519e jaargang no. 75 Maandag 29 maart 1976 ,/f!' algemene zeeuwse voor veilig;'erzekeren HOUTKA.AI 11 - MIDDELBURG TtLffOON ICI180J 28000* DEN HAAG In 1975 is als gevolg van correcties na controle door de inspecties der drecte belastingen en de rijksaccountantsdienst een totaal bedrag van drie mil jard gulden meer aan belas tingen opgelegd dan uit de aangifte zou zijn voortge vloeid. Dit heeft de staatssecretaris Van Rooijen in een uitzending van de actualiteitenrubriek brandpunt meegedeeld. In de inkomstenbelasting werd een bedrag van 1.750 miljoen gul den meer opgelegd, in de loonbe lasting tachtig miljoen gulden meer, in de omzetbelasting bijna 400 miljoen gulden meer. Het controle-apparaat van de in specties is met ruim 400 man uit gebreid. Deze uitbreiding werd vo rig jaar op gang gebraoht. Nu gaat de regering de rijksaccoutants- dienst uitbreiden. In de komende jaren wil staatssecretaris Van Rooijen bevorderen, dat jaarlijks minstens 150 toekomstige accoun tants worden aangetrokken. De sterkte van de rijksaccountants dienst zou daarmee, rekening hou dend met het natuurlijk verloop. Zwart geld in enkele jaren van 500 op 800 man worden gebracht, een uit breiding dus van 300 man. Naast een repressieve werking kan hier van ook een aanzienlijke preven tieve werking worden verwacht, aldus de staatssecretaris. Over de opdracht, die kort geleden is verstrekt aan de oud-directeur- generaal van de belastingen, de heer Van Bijsterveld, zei de staats secretaris dat de indruk was ge wekt, dat de heer Van Bijsterveld als een soort superspeurder het land zou uitkammen op. zoek naar zwart geld. De opdracht, die aan de oud-directeur-generaal van de belastingen is verleend betreft echter een fundamenteel onder zoek naar de vormen, waarin de fraude voorkomt en naar de moge lijkheid om de omvang daarvan te weten te komen en verder naar de mogelijkheden, die in andere landen bestaan om de fraude te verminderen. De heer Van Bijster veld zal tezijnertijd met adviezen komen voor bestrijding van frau de. Hij heeft dan ook geen opspo ringsapparaat tot zijn beschikking en verwacht dat het geruime tijd, wellicht enktóe jaren, zal duren voordat hij met zijn opdracht klaar is. Intussen gaat de belas tingdienst door met een effectieve controle en met bestrijding van de fraude, aldus staatssecretaris Van Rooijen. De fiscus verwacht 4.350.000 aan giftebiljetten voor de inkomsten belasting te zullen ontvangen. De heer Van Rooijen schat, dat hier op ruim één miljoen aan terugbe talingen zullen volgen. Hij deelde verder nog mee, dat jaarlijks in ongeveer 300.000 gevallen een cor rectie op een ingediende aangifte wordt aangebracht die in het voor deel van de belastingplichtige is. CAIRO, BEIROET (AP, REUTER, UPI) De Egyptische president Sadat heeft zondag voorge steld dat Arabische landen troepen naar Libanon sturen om daar vrede en openbare orde te hand haven, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. Volgens het persbureau zou Sadat zijn nationale veiligheidsraad bijeen hebben geroepen ter bespreking van de 'verslechterende toestand in Libanon'. De raad was van mening dat Arabische landen onmiddellijk tussenbeide dienen te komen om orde en vrede in Libanon te handhaven. Deze Arabische interventie zou moeten be staan uit het sturen van een symbolische Arabische troepenmacht ter bestrijding van het huidige bloedvergieten dat de vrede in het gehele Midden-Oosten in gevaar brengt, aldus het persbureau. De Egyptische minister van buitenland se zaken. Ismail Fachmy, heeft zondag een boodschap gezonden aan de secre taris-generaal van de Arabische liga, Machmoed Riaad, Daarin wordt Riaad gevraagd alle Arabische staatshoofden te verzoeken gehoor te geven aan het voorstel van president Sadat. Namens de liga is daarop meegedeeld dat de secretaris-generaal zo spoedig mogelijk aan het verzoek van Sadat gevolg zal geven. De strijdende legers in en rond Bei roet bestookten elkaar ook zondag met raketten, mortieren en machinegewe ren. De gevechten vertoonden het al dagen gebruikelijke beeld dat rechtse troepen die loyaal zijn aan president Soeleiman Frandjieh. poogden zijn val te voorkomen. Rechtse politieke en religieuze leiders hebben opgeroepen: tot een bestand, maar de vijanden van Frandjieh schijnen vastbesloten te vechten tot zij een positie hebben be reikt om voorwaarden te stellen van uit een militair overwicht. In het beboste heuvelland van de berg Libanon, ten zuidoosten van de hoofd stad Beiroet, werd zondag een fel ar tillerieduel u:'.gevochten tussen het stadje Aley. het hoofdkwartier van de linkse troepen en de rebellerende mi- ZOMERTIJD IN FRANKRIJK EN SPANJE PARIJS. MADRID (DPA, UPI) Fran krijk en Spanje zijn in de nacht van zaterdag op zondag overgeschakeld op zomertijd door de klokken één uur vooruit te zetten. In beide landen wil men door de maat regel hoofdzakelijk op energie bespa ren- De zomertijd blijft in Frankrijk gelden tot 26 september en in Spanje tot het eind van die maand. Aangezien de andere Europese landen de klok met rust laten zijn er vooral op dat gebied van spoor- en vliegverkeer (door de niet kloppende aansluitingen) tal van moeilijkheden te overwinnen. MINI5TER BOERSMA NIET ACHTER VOORSTEL CDA: DRONTEN Minister Boers- ma wil de jaarlijkse kostenstij ging van de collectieve voorzie ningen niet onder de één pro cent laten zakken. Een stijging van niet meer dan 0,7 procent, zoals het CDA voorstelt, ver werpt hij vooralsnog. De minister zei dit in Dronten op een jongerenmanifestatie van de hout- en bouwbond CNV- Minister Boersma zei de collectieve lasten alleen dan met minder dan één procent te willen laten stijgen, als de doelstelling van de rege ring in gevaar komt: een zo volledig en volwaardig mogelijke werkgelegenheid. „Het kost al moeite genoeg om de stij ging van 1.75 procent tot 1 procent te beperken", aldus de bewindsman. Minister Boersma nam met zijn stand punt over de één procentregeling niet alleen afstand van de CDA-visie, maar ook van het oordeel van*zijn gastheer, voorzitter D. Commenee van de hout en bouwbond. Die pleitte ook voor een groei met minder dan één procent van de collectieve voorzieningen om zo de inflatie de kop in te drukken. Vakbeweging De minister waarschuwde de vakbe- Zeeuws nieuws op de pagi na's 2,4 en 5. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1 en 3. Radio en tv op pagina 7. Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. weging dat de maatregelen die de re gering over twee maanden hoopt te presenteren niet zo leuk zullen aanko men. ..Het lijkt niet op de nul-operatie van Wiegel, maar de onze is ook niet zo grappig. En als de vakbeweging dan zou komen met hogere looneisen, dan weet Ik of het wel lukt", aldus Boers ma. Als één van de maatregelen om de werkloosheid terug te dringen noemde minister Boersma een betere werkver deling door arbeidstijdverkorting. ..Maar dan moet men ook bereid zijn minder te verdienen, anders gaat het niet. Ik heb de indruk dat de bereid heid daartoe wel bestaat bij de jonge ren". zo zei de minister. litairen, en het naburige christelijke Kahhale. Het strategische heuveldorp ligt ter, weerszijden van de hoofdweg die leidt naar het slechts vier kilome ter verder gelegen presidentieel paleis dat Frandjieh afgelopen donderdag moest verlaten na een raket- en artil- terieaanval. In Beiroet duurt de uitput tingsslag om het bezit van de verwoes te kuststrook voort. Islamitische strijders hebben zondag het nog niet afgebouwde Hilton Hotel en de twee hotels daarnaast veroverd en waren daarmee heer en meester in het hele internationale hotelgebied van Beiroet, dat maakte de staatstelevisie- omroep zondagavond bekend. In het havengebied duurt de strijd tus sen islamitische en christelijke troepen nog voort. Ook hier waren de moslims langzaam maar zeker aan het terrein veroveren. De sleutel voor een mogelijk bestand ligt bij de progressieve socialistische leider Kamal Joemblatt. de voorman van het linkse bondgenootschap, Joemblatt sprak zaterdag zeven en een half uur lang met president Hafez Al- Assad van Syrië, die zijn bemiddelings pogingen niet wil opgeven. Het norma liter goed ingelichte linkse dagblad As- Safir meldde zondag dat de twee een akkoord van zes punten hebben opge steld. Onderdelen daarvan zijn een op roep tot een bestand, het vertrek va» Frandjieh als president en de onmid dellijke verkiezing van een opvolger, j Maar volgens politieke kringen heeft! de marathonbijeenkomst slechts ge- leid tot een dooi in de koele relaties! tussen Joemblatt en Assad. Laatstge noemde heeft zich tot nu toe steeds jrzet tegen linkse pogingen Frandjieh met geweld te verdrijven. Joemblatt zou hebben volhard in zijn standpunt dat Frandjieh zo snel mogelijk moet verdwijnen vooraleer over een bestand kan worden gesproken, terwijl Assad wil dat eerst een bestand wordt afge kondigd. President Sads* van Egypte vertrekt maandag naar V. st-Duitsland als eer ste halteplaats op een rondreis lar.gs vijf Europese landen. Naast de bonds republiek zijn dat respectievelijk Frankrijk. Italië- Joegoslavië en Oosten rijk. Het voornaamste doel van Sadats reis is een aanzienlijke hoeveelheid westerse wapens te verkrijgen. Dit stre ven moet worden gezien tegen de ach tergrond van zijn besluit, eerder deze maand, het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie te annuleren omdat de Russen hebben geweigerd Egypte nog langer militair materieel en economi sche bijstand te verschaffen. Over de 'meest afschuwelijke vorm' van werkloosheid, de jeugdwerkloos heid, zei minister Boersma: -.Het heeft ons eenvoudig aan de tijd ontbroken om nieuwe instrumenten te ontwikke len. zo ze al te vinden zijn". Voor de schoolverlaters die in de bouwvak wil-, len zei Boersma geen oplossing te heb- i ben. De bewindsman reageerde fel'op 'de' simpele zielen', die het minimum jeugdloon aanwijzen als oorzaak van de jeugdwerkloosheid. (Zie slot pagina 3 kolom 2) TWEE DODEN BIJ STEEKPARTIJEN AMSTERDAM, BRUNSSUM (ANP) Bij steekpartijen in .Amsterdam en Brunssum zijn het afgelopen weekend twee doden gevallen. In Amsterdam verloor zondagmorgen vroeg de 24-jarige Walter Tiïborg uit de hoofdstad het leven bij een vecht partij voor een café. De 23-jarige G- B- werd met een messteek in de buik naar een ziekenhuis gebracht waar hij werd geopereerd. Volgens de Amster damse recherche ontstond de vecht partij nadat het slachtoffer cafébezoe kers had lastig gevallen. Tilborg en B kregen daarover ruzie, die buiten het café werd uitgevochten. In het Limburgse Brunssum heeft za terdagavond een Marokkaan tijdens een steekpartij zodanige verwondingen opgelopen, dat hij op weg naar het zie kenhuis is overleden. Het slachtoffer, de 34-jarige Achmed- Abdeslawi-el-Quazani uit Amsterdam, kreeg samen met zijn 37-jarige vriend L., eveneens uit Amsterdam, onenig heid met twee landgenoten uit Bruns sum. Er werd met stiletto's gewerkt, waarbij ook L. ernstig gewond raakte - De politie heeft twee arrestaties ver richt. De aanleiding tot de onenigheid is niet bekend. (Van onze correspondent) SALISBURY De Rhodesiscbe re gering heeft het afgelopen weekeinde tweeduizend soldaten en politieman nen (waaronder zwarte vrijwilligers) van de pas opgerichte eenheid Rhode- stan African Rifles naar de oostgi met Mozambique gestuurd om eventuele invasie van guerrilla's tegen te houden. Volgens politieke waarnemers Zuidelijke Afrika is deze invasie op komst na het mislukken van de ge sprekken tussen Joshua Nkomo en Tan Smith. Aangenomen wordt, dat de leiders van Tanzania, Zambia-, Botswa na en Mozambique nu bereid zijn een officiële „oorlogsverklaring" tegen Rhodesië te ondertekenen. De vier landen zullen dan ook bereid zijn de guerrilla's op alle mogelijke vormen te steunen. In Rhodesië zelf is de positie van premier Ian Smith beter dan ooit. Zelfs de oppositiepartijen in het Rho- desische parlement hebben een over dracht van de regering aan de zwarte meerderheid binnen een tijdperk twee jaar van de hand gewezen. KLEINSTE BABY VAN NEDERLAND AMERSFOORT (ANP): Uit het Amesfoortse St. Elisabethzieken- huis is de kleinste baby van Ne derland ontslagen. Het is de na drie en een halve maand oude Dave Dapper Stormbroek. Zijn ouders wonen in Nijkerk. Bij de geboorte woog het jongetje 625 gram. Hoewel verpleegsters en kin derarts er niet op rekenden dat Dave zou blijven leven is hij nu zover dat hij evenveel overlevings kansen heeft als iedere normale baby van die leeftijd. Dat is uniek in Nederland. In de academische ziekenhuizen van Utrecht en Gro ningen zijn onlangs baby's met een geboortegewicht van 700 gram ge boren. Een erven is inmiddels overleden. LONDEN (RTR, DPA, UPI) Na de zwaarste terreuraanslag in drie jaar tijd heeft de Londense politie zondag met klem ver zocht de waakzaamheid te verscherpen. Zaterdagavond waren bij een bomontploffing in het tentoonstellingscentrum Olympia 85 gewonden gevallen, waaronder een aantal kinderen. Vier gewonden moeten ledematen mis sen- In ziekenhuizen werden zondag ochtend nog 26 mensen behandeld. Van twee hunner was de toestand zorgwekkend. Bij kranten en de BBC kwamen tele foontjes binnen waarin de aanslag werd opgeëist als het werk van de katholieke IRA. hei verboden Iers-re- pubiikeinse leger of de Irish Volun teer Force", eer. splintergroepering daarvan. De mannen noemden code woorden en de politie neemt hun aan spraken op de aanslag serieus. Een van ae mannen zei: „dit is een waarschuwing voor de Britse regering om de soldaten uit Noord-Ierland te rug te trekken. Gebeurt dat niet. dan zullen er nog meer bommen volgen". Tussen het puin op de eerste etage van het Olympiacentrum lanceerde hoofd inspecteur Jim Nevfll, .tweede man' j van de speciale anti-terreurbrigade. zijn appel aan het publiek- „Laaf iedereen de grootst mogelijke waak zaamheid betrachten en op zijn hoed» zijn voor verdachte pakjes", maaade inspecteur Nevill. In de Noordlerse hoofdstad Belfast blies de IRA zaterdag een waarne mingspost van het Britse leger op. Twee soldaten die de post bemanden raakten licht gewond- Twee wmkels in een dorp in het graafschap London derry brandden uit door benzinebom men. Terroristen hebben zaterdag bomaan slagen gepleegd op vier woonhuizen in eer; villawijk in de NoonUerse stad Belfast- Er was slechts materiele scha de- KRINGCOMMISSARIAAT OVERGEDRAGEN AAN N. M. BOLLEN GOES Kringcommissaris mr. J. J. van der Weel van de afdeling Zeeland van het Nederlandse rode kruis heeft er zaterdagmorgen definitief een punt achter gezet. Tijdens een buitengewo ne kringvergadering in "De Prins van Oranje' in Goes legde de heer Van der Weel zijn functie officieel neer. Mr. Van der Weel (47) is vijftien jaar kringcommissaris geweest. Hij moest zaterdagmorgen een stroom van waar derende woorden over zich heen laten gaan. Alle sprekers, die tijdens de buitengewone vergadering aan bod kwamen, lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij het vertrek van de heer Van der Weel bijzonder betreu- Mr- Van der Weel motiveerde zijn beslissing om op te stappen zo: ..Het is een baan. die erg veel tijd verg; en waarvoor je erg veel moet doen. Een- functie, waarbij je moer waken voor sleur en verslapping. Zodra dat risico zich aandient, moet je het aan een ander overlaten". En die 'ander' is de heer N. M. Bollen uit Vlissingen, di recteur van het loodswezen district Scheldemond. Zaterdagmorgen stond mr- Van der Weel de voorzittersha mer, die hij zo lang heeft gehanteerd, af aan zijn opvolger. Mr. Van der Wee! legde de vele bezoekers van de buitengewone kring vergadering uit, waarom hij hei werk bij het rode kruis zo boeiend heeft gevonden- Hij heeft het altijd als een; uitdaging ervaren om het vrijwilli- j gerswerk, waarvan het rode kruis het :oeh moet hebben, „om te smeden in deskundigheid en efficiency'. Een an- j der aspect dat hem bijzonder boeide: „Het rode kruis moet openstaan voor nieuwe dingen. Het is een absolute I noodzaak steeds te vernieuwen". En verder betoogde de heer Van der Weel dat het werken aan het welzijn van andere mensen hem erg heeft aangetrokken" Hij bracht een eresa luut aan alle medewerkers van het rode kruis die hem op welke* manier dan ook terzijde hebben gestaan. OP de vele waarderende woorden aan j zijn adres reageerde mr. Van der Weel: ,Jk heb het commissariaat des-1 tijds overgenomen, toen het rode j kruis in Zeeland ook al goed functio-1 neerde. We hadden en hebben de stroom mee. We moeten zorgen dat dit zo blijft". Mr. Van der Weel zei veel vertrouwen re hebben in de capaciteiten van zijn opvolger. „Ik ben ervan overtuigd dat de heer "tollen over voldoende zee manskunsten beschikt. Hij moet niet alleen recht door zee kunnen gaan, hij j moet ook kunnen manoeuvreren. Maar hij heeft daarvoor wel de geëi-| gende ervaring". Volgens de scheider.-1 de kringcommissaris za: de heer Bol len er beslist wel in slagen om "de rode kruis boot over de Westerschelde te loodsen' De nieuwe kringcommissaris was vol lof over alles wat zijn voorganger del afgelopen vijftien jaar tot stand en op gang heeft gebracht. ..Het zal niet I meevallen om u te evenaren". De heer Bollen sprak de hoop uit. dat hij erin zal slagen het vertrouwen van de kring Zeeland te winnen. Want zonder dat vertrouwen, zou het een onmoge- lijke zaak worden zijn taak naar be horen te volbrengen. De commissaris 1 van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien (ere-voorzitter van de kring 1 Zeeland van het rode kruis) was even min karig met waarderende opmer kingen over de wijze waarop mr. Van der Weel zich van zijn taak heef: gekweten. Namens het provinciaal be stuur bracht hij zijn dank uit voor de inzet die mr. Van der Weel ten toon j heeft gespreid 'in deze sector var. het Zeeuwse maatschappelijke beste':'. De heer 3oertier. meende, dar de belang stelling voor het Zeeuwse rode kruis de afgelopen jaren duidelijk is toege nomen. Hij betoogde, dat mr. Van der Weel daar een belangrijk aandeel in heeft gehad. In 1960 telde het Zeeuwse rode kruis 22.000 leden. Nu zijn dat er 40.000. In 1960 leverde de inzameling in Zeeland voor het rode kruis een bedrag op van 60.000 gulden. Het vorig jaar kwam er ruim twee ton binnen. Het zijn cijfers, die aantonen dat de Zeeu wen het rode kruis een warm hart toedragen. De heer O. CramwinckeL d irecteur algemene en buitenlandse sa-ken van 'ne; Nederlandse Rode Krols, sprak namens de directie woorden van dank. Volgens de heer Cramwinckel heeft het Rode Kruis een 'onmisbare Zie slot pagina 5 kolom 6) 1 AMSTERDAM Politieagenten van het bureau IJtunnel in .Amsterdam hebben zondagmorgen vier Duitser» (21, 22. 23 en 29 jaar) aangehouden, die worden verdacht van mishandeling en afpersing van twee pal achter bet politiebureau wonende broers (24 en 27 jaar). De politie kwam de Duitsers op het spoor, nadat één van de broers uit zijn woning (twee hoog) was ge sprongen en over het hek was geklon» men dat de woning scheidt van het po< litiebureau. De twee broers waren zondagmorgen vroeg, na een cafébezoek, onafhankelijk van elkaar op weg naar hun ouderlijks woning aan "net Rapenburgpleintoen bij de 27-jar.ee een Duitse auto met vier inzittenden stopte. Er kwamen twee mannen uit. die onder bedreiging van een gasalarmpistool geld eisten. De broer <de politie noemt liever nog niet zijn naam) vluchtte, waarop da Duitsers op hem schoten. Gewond aan zijn heen probeerde hij zich in een por tiek te verbergen, maar de Duitsers vonden hem en duwden hem In hun auto. De Duitsers gingen op zoek naar de broer van het slachtoffer. Toen des» thuis bleek te zijn, belden r* aan. De broer deed zelf open en ze duwden hem een briefje in de handen, waarop zij opnieuw geld eisten en er bij vermeldden, dat zijn broer gewond in de auto lag. De 24-jarige nam daarop, op aanraden van zijn moeder, via een raam aan de achterzijde van de woning de benen en riep da hulp in van de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1