et Fikkie en n prik actie gehandicapte miljoen Bejaard bestseller Geen slipjes aan de Alpen EVEN PUZZELEN ZATERDAG 27 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Op het spreekuur van de dierenartsen is het in deze dagen beestachtig druk. Bazen en bazinnen van Fikkie, Piuto en Nero, of hoe die honden allemaal meer mogen heten, haast ten zich met de dieren naar de dokter om ze te laten inenten tegen rabies, ofte wel hondsdolheid. Per 1 mei moet elke hond zo'n prik hebben anders mag men er niet mee buiten komen. Er zijn dierenartsen die speciaal om de grote toeloop van entings- gevallen aan te kunnen, buiten de spreekuren om hele middagen vrijhouden om aan de lopende band prikken te geven. Dal lever de van de week onder meer in Vlissingen het beeld op van een lange rij van tientallen hondebe- zïtters, die met bun huisdieren voor de deur van de dierenarts op hun beurt stonden te wachten. Een nerveuze bedoening met blaf fende, en jankende en zenuwach tig trillende honden, die, voor zo ver him afmetingen dat toelieten, liefdevol in de armen werden ge houden en vanuit die geborgen po sitie bemoedigend werden toege sproken. „Het lijkt wel of ze het in de gaten hebben dat er wat met ze staat te gebeuren", verte! de een mevrouw, een pekineesje innig tegen de borst drukkend. „Ik vind het eigenlijk net zo erg als dat beest", bekende een ande re mevrouw terwijl ze een onrus tige Ierse setter in bedwang pro beerde te houden. Voor de eige naren van honden, die nog: met hun troeteldieren naar de dieren arts moeten, even een geruststel len: de beesten merken er niks van. Volgens de héér Blijdorp uit - Goes, inspecteur van de dierenbe scherming, zijn er tot op heden nog geen tekenen die er op wij zen, dat hondebezitters dat huis dier nu proberen kwijt te raken, omdat men er weinig voor voelt weer kosten te makèn voor die inenting. Er is geen sprake van een verhoogd aanbod van honden f ff M "'T m F*! 1 De inentingskosten zullen voor de meeste mensen wel geen punt zijn, zo verwachtte de inspecteur van de dierenbescherming. Toch zijn er mensen die dat bedrag vaci twintig gulden er niet voor over hebben. Die proberen beslag te leggen cp een penning die een ingeënce hond bij zich aan de halsband behoort te dragen. Die renarts Govaarts uit Vlissingen vertelde me, dat al verschillende eigenaren van reeds ingeënte hon den om een nieuwe penning kwa men, omdat de onlanzs verstrek te penning op onverklaarbare wijze van die halsband bleek te 1 •zijn verdwenen. Wanneer u zoiets overkomt, op vertoon van een inentingscewijs krijgt u een ande re penning van ae Wat gebeurt er mei de honden, die na 1 mei niet ingeënt en dus zonder penning op straat rondlo pen. Worden die in beslag geno- mën? Inspecteur der dierenbe scherming Blijdorp: „Daar heb ik nog geen richtlijnen voor gekre gen. Maar in beslag nemen zullen wc niet zo gauw doen, want dan wordt zo'n dier eigenlijk de dupe van de nalatigheid van zijn baas „De Zeeuwse Boekhandel" in Zierikzee heeft zich danig ver keken op de belangstelling die er bestaat voor een nostalgisch boek als T)e Schouwse Smokkelaar' van D. A. Poldermans. Begin deze maand verscheen dit boek in de beperkte oplaag van duizend exemplaren in herdruk, maar van die voorraad is nu al bijna niets meer over. T)e Schouwse Smokkelaar' werd in de twintiger jaren in heel Zeeland druk gelezen. Op school las de meester er vaak uit voor. Het boek genoot vooral gro te popularteit op Schouwen. Daar zijn trouwens de meeste in herdruk verschenen exemplaren nu ook weer terecht geko men. Dra. E. J. A. Polderman* uit Kwadendamme. de dochter van de schrijver, vertelde me van de weck dat alleen al in EU Cm eet een dorp mei nog geen vijfhon derd ingezetenen al eenenzestig boeken werden afgenomen. Haar vader. Daniel Poldermans, werd als jongste van acht kinderen op ::<J augustus 1K77 in Kllemeel ge boren. waar zijn vader hoofd van de school was. Het boek speelt in de Franse tijd en begin; in het jaar 1809 in de dorpsherberg van Meganck in Re- :.esie. Hoofdpersonen zijn: An dries Kempe uit Renes.se. Jan Leendertse uit Burgn. Klaas en Joris de Jonge uit Haamstede. Willem de Boer uit Ellemeet en Gommen van der Linde uit Noordwelle. De lezer komt in het boek verder nog Napoleon tegen die een bezoek brengt aan Elle meet. De schrijver van De Schouws'.he Smokkelaar' is dezelfde Polder maas die in 11(19 het Zeeuwsche Volkslied dichtte. Daarover ver telt zijn dochter - en zij schrijft ciaar ook over in de inleiding van de herdruk: „Al in de een:; keer moest dit lied verscheidene keren worden bijgedrukt. Het was ook te betalen. Met de muziek er bij kostte het tien cent. België maak te toen aanspraak op Zeeuwsch- Viaanêeren. En vooral de regels 'Gij. Zeeland zijt ons eigen land. wij dulden hier geen vreemde hand die over ons regeren zou' sloegen erg in. Ik heb wel choco ladeletters gezien waarop het volkslied stond gedrukt". In 1927 schreef Poldermans zijn eerste jongensboek De Katuil' dat speelt in de tachtigjarige oor- k.g. later waren dat de Sehouw- sche Smokkelaar, de Strandjut ter. het Juttersnest. de avonturen van Jan Kodde. Van Poldermans zi;n ook Zeeuwse novellen er. schetsen ah 'Zuud-Bevelandscn Lief en Leed' en 'Langs Dieken en wegen" waarnaar een van de door Zeeland koersende bibliobussen is opgesierd. Van Poldermans is ook de bundel "Mooi Zeeland, zes Zeeuwsche liederen' getoonzet door Jan Morks. In 1924 dichtte hij het lied De Zeeuwen aan Oranje', op muziek gezet door Jan Morks. een lied dat door nage noeg alle leden van Zeeuwse zangverenigingen en dat waren er duizenden koningin Wilhel- mina werd toegezongen bij haar bezoek aan Middelburg tijdens de feestelijkheden ter herdenking vso het feit dat 350 jaar tevoren de stad was ingenomen door de Geuzen. Een paar jaar later schreef hij nog acht Zeeuwse liedjes waaronder de cantate Zeeuwsche klanken en kleuren. Wat bioscoopadvertenties doen vermoeden blijkt niet juist te zijn: in Tirol hangen géén slipjes aan de Alpen. Twee van mijn collega's die dezer dagen terug keerden van een win tersportvakantie hebben dit geconstateerd. Goed dat u het weet, dus. Maar die collega s Arnout Vos en Tom Lu cas hebben nog een paar andere dingen vastgesteld, die zij graag even willen doorgeven, zodat u er vast op berekend bent tegen de tijd dat u die kant uit gaat. Zo dient u zich In de nachttrein van Arnhem naar Salzburg, de Rheinlandexpress noemen ze die geloof ik. goed op uw spulletje* te passen, want er wordt gejat bij liet leven. Er blijken hele bendes te opereren die er een gewoonte van maken om ergens ondrnwt In te stappen en even wat couchet tes af te stropen. Op de toiletten worden dan de buit gemaakte lassen onderzocht op de aanwe zigheid van geld. waarna men hij een volgende halte weer uitstapt. Arnout Vos en Tom Lucas maak ten bet tijdens hun treinreis mee. dat alleen al In hun treinstel voor dik vijftienhonderd gulden werd meegepikt. Voor de vrijgezellen onder u. uie in he: wintersportgebied op tie versiertoer willen gaar.. Arnout en Tom nog de volgende tip door te geven. De meisjes ter plekke hebben vrijwel alleen inte resse in heren die in dure Por ches rondrijden met op het impe rial een stel of zes ski's. j hadden alieen maar een paar No ren bij ons maar daar gingen we mee af als een gie'er" vertelt Tom Lucas. „Vooral toen we onze No ren rechtop tegen de muur zet ten. naast de ski's." Beide colle ga's hadden verder een dag lar.g de lachers op hand toen ze niet met ski's maar met een sleetje de berghelling af gingen Het in die jaren zeer bekende Zuiabevelandse a capella koor ui; Goes, onder leiding van de heer S. J. Tamminga, had er veel suc ces mee. ook in he: builen'and. Er is nog eens een tijd geweest dat Poldermans om ae veertien dagen in de Middelburgse Cou rant zijn brieven deed verschijnen van 'Jan de Smid van Poeldurp'. die hij de week daarop dar. li'-- beantwoord;n door ene 'Jewan- nes van Walcheren'. In De Mid- delburger' publiceerde hij ook korte schetsen, soms over ge beurtenissen uit de zeventier.de en de achttiende eeuw, die hij had gelezen in hei archief van he: Schuttersgilde van 's-Gravenpoi- der of in dat van de Nederlandse hervormde kerk daar. Daarover zegt Poldermans enige dochter, nu zeventig jaar oud: ..laatstgenoemd archief mocht hij al heel gauw niet meer inzien Zelfs wat twee of drie eeuwen tevoren was gebeurd moest in de doofpot blijven. En waar nie mand anders het kon lezen, zat het daar veilig. en Dij de afdaling moeilijke sla loms maakten via eigenhandig met stapeltjes jassen en fotoap paratuur gevormde poortje». „Wie over een fototoestel heen ging werd gedisqualiiioeerd", ver tel: Ajoout Vos 8e-.de collega's vinden dat u zich er goed van dient te vergewissen, dat u wan neer u onderdak hebt geboekt ln rechi komt. Arnout en Torn kwa men de entdekking dat iron verblijfplaats zeven km buiten die wintersportplaat» lag, moei lijk be rel a baar door een onregel matige busdienst, waardoor ze haast werden verplicht veelvuldig gebruik te maken van skiliften, waarvan de kosten tijden* zo'n wintersportvakantie toch nog aar dig kunnen oplopen. Wat ook be hoorlijk prijzig is, is het huren van een auto. zo hebben beid* collega-wintersporters ontdekt. Bsj het afrekenen blijken er aller lei kosten bij te komen, waar de verhuurder van tevoren rue: over heeft rept. Vooral de hoge btw tikt nogal door. Tot zover de ervaringen var. mijn collega's. Gp het ogenblik worden er in veel gezinnen weer plannen gemaakt voor de zomervakantie. Misschien hebt u tijdens uw vori ge vakanties merkwaardige erva- r uigen opgedaan, waar anderen hun voordeel mee kunnen doen. Zo luchtte de huisarts MeUema van Tholen onlangs in de ANWB- kampioen zijn hart over zijn ver blijf in Roemenie. Ook andere ingezonden stukken schrijvers in 'De Kampioen' hadden dezelfde kreten: Roemenie: eens maar nooit weer. Mocht u ook wel r-ens wat kwijt willen over uw- vakantie-ervarin gen. waarover meestentijds niet* te lezen valt in de juichende fol ders. wilt u dan eens schrijven naar Ifoort-Ziel-SchrijR. PZC-Mis singen- Bedankt zovast. Het braderiecomité in Terne» zen wil dit middenstands gebeu ren in juni opfleuren mei aller hande pogingen tot verbetering van bizarre vjereidrecords. Reedt een deelnemer heeft zich inge schreven via postbus f5 in Ter- neuzen. Het iemand die een serieuze poging wil wagen om he: wereldkampioenschap pieke ren te overtreffen. Arte Groene re; i. zoals bekend sinds kort we reldrecordhouder struikroven voorpagina PZC van maandag heeft zich nog niet gemeld. De vier miljoen gulden is op komst in onze puzzelactie voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. Na 24 puzzels is de stand immers reeds: f 3.670.545,86. Aangezien het puzzellegïoen trouw blijft doorzetten lijdt het geen twijfel of met de opbreng sten van puzzel 25 en 26 wordt de vier miljoen bereikt- Een for midabele prestatie. Afgelopen week was ook bij zonder gunstig voor 22 goede op lossers van puzzel 24. Notaris J. H. Birkhoff had in zijn proces verbaal de trekking van deze puz zel opgenomen waarop de extra- prijzenpot in bedragen van 1000 gulden zou worden uitgeloot. Vandaag vindt u de laatste 26e puzzel in uw krant. Tot donderdag 8 april kunt u de oplossing van deze puzzel inzen den voor de weekhoofdprijzen en de weekprijzen, plus het aantal letters S dat. u in alle 26 puzzels heeft gevonden waardoor u dan ook in aanmerking komt voor de grandioze extra hoofdprijzen en hoofdprijzen. mag net zoveel oplossingen inzenden als u wilt. mits iedere inzending per briefkaart is over- gefrankeerd met f 1 voor het Na tionaal Fonds Sport Gehandicap ten. Voor elke giro-overschrijving geldt eveneens minstens f 1. Attentie: per 1 april is het tarief voor briefkaarten verhoogd van 35 cent naar 40 cent. Dus briefkaarten die van die datum af worden gepost dienen te zijn gefrankeerd met minstens f 1.40 (40 cent porto plus minstens fl voor deelname aan de puzzel. DUBBEL INZENDEN IS DUB BEL HELPEN: dat was de oplos sing van puzzel 24. Weekhoofdprijzen een VW GOLF EXTRA: G. Jof- riet. Stationsplein 9, Zutphen; een PHILIPS kleurentelevisie: J. Maartense, Burg. van Groten huisstraat 12, Oosterhout (N- Br.): een complete SUMMA encyclo pedie: mej. Gr. Heimig, Stations weg 16. Baarn. een OLGA springboxcombmaüe: L. H Valkman, Stationsweg 47. Meppel: een SPERRY REMINGTON privë-brandkast: mevr. G. Berk hout-Engel, Slingerweg 38, Hippo- lytushoef (N.-H.); een SINGER naaimachine: M. Sierat, Alb- Agnesstraat 10, Leiden. een hometrainer fiets BICY- CLETTE: B. Versluis, Sondervick 110, Veldhoven: een PETRI COMPUTOR II foto camera: A. v. d. Sande, Koestraat 70, Tilburg. een waardebon van 500,- van WITTEVEEN: C. J. van Houtrijve, Pr. Mauritslaan 90, Den Haag. een waardebon van 500.- van WITTEVEENJ. de Boer, Pannes- heiderstraat 55, BlTieide-Kerkrade. Extra prijzen J. A. M. Hartjens, Kruisstraat 3, Deume (N.-Br.); G. H. Ver- bruggen. Nieuwe Schans 17, Alp hen (Gld.); mevr. A. de Gron- ckel-van Oevelen, Heuvelplein 269. Breda; mevr. Theunissen, Broeklaan 2, Reuver; J. J. Coenen, Beukeboomsweg 30. Lim- bricht (post Siitard): G. van der Padt. Karei Doormanlaan 118, Zwijnarecht; J. van Wee- sel, Cobetstraat 3. Leiden; mej. B. van der Togt, Lijsterbes laan 18. Rosmalen (N.-Br.): A. Loots, Goudenregenstraat 18, Eindhoven; H. F. S. Meeuwis- se, Europaiaan 619, Tilburg: mej- C. M. Baatjens, Kade 37, Roosendaal; mevr. M. A. v. Verseveld-v. Arnhem, Tielsestraat 97, Kesteren (Gld.); mevr, F. M. Jansen-Këllermann, Spoorlaan 59. Hollandse Rading; J. M. Beeude, Vlasstraat 13. Hengelo (Ov.): G. C. van Bunnik, Ruus- broecstraat 153, Zwolle; B. van den Born, Kerkstraat 12, Renkum; A Meijer, Toscane- straat 34. Heemskerk; R. de Ronde. Cz. Petersplantsoen 13, Zaandam; J. Kappenberg, Kwekersweg 41. Amersfoort; mevr. M G. v. Maris-Verbeek. Thorbeckelaan 5, Hillegom; C. Mackaay, Forstmanstraat- 20, Utrecht; R. van Laar, Appel straat 28, Den Haag. Zeeuwse prijzen een raragouden puzzehvoorden- boek: M. J. HoUestgllè, Ritthem- sestraat 11. Souburg, G. F. van de Kop. Lange Viele 36. Middel burg. ADVERTENTIE leder kwartaal brengt uw boekhandel een schitterende trilogie met een enorme korting op de normale prijs Maart 1976 tot 15 juni >976. Annie Oosterbroek Dutschun WOLKEN BOVEN DE EYKENHOF Trilogie van: De Eykenhof Hendrikje Omzien doet pijn NORMALE PRIJS: 26.90 NU: 114,90 Bij de boekhandel bent u goed uit! NIEUWE INDELING BEDRIJFSTAFELTENNIS WALCHEREN SUCCES VLISSINGEN Woensdag 25 maart! is gestart met de nieuwe (halve) competitie in "net bedrijfstafeltennis, waarbij de deelnemende teams zo veel mogelijk naar sterkte zijn inge deeld. Reeds op deze eerste competi tie-avond is gebleken dat dit spannen de wedstrijden tot gevolg heeft. In poule I wist gem. Vlissingen I een 8-2 overwinning te boeken op gem Middelburg II, terwijl NAPM I van drukkerij Meulenberg won met 7-3 NAPM II nam in poule 2 de leiding door een 8-2 overwinning op Maco. Gem. Middelburg III prakte hier de -erste punten door een 7-3 oven ning op NAM. In poule 3 namen Tref center en V. en D. gezamelijk de leiding door 7 3 overwinningen op res pectievelijk Nutsspaarbank II en Gem. Middelburg IV. St Maatsch. DV en Rabobank II deelden de punten 5- 5. In groep 4 won gem. Vlissingen II met 7-3 van nieuwkomer Rodeiaja. Inl deze groep is voorlopig nog plaats Koffieconcert Ileana Melita in Vlissingen VLISSINGEN Morgen (zondag) geeft het ensemble Ileana Melita een koffieconcert in het Vestzaktheater aan het Bellamypark te Vlissingen. Het concert vangt aan om 11.30 uur en gaat uit van de werkgroep VSC van de Stichting Culturele Gemeen schap Vlissingen. In haar optreden heeft Ileana Melita verschillende stijlen gecombineerd. In de eerste plaats worden er Russische romantische liederen uitgevoerd van Tsjaikofsky, Glazounof en Glinka, ge volgd door eigentijdse werken van Buxtcn. Berberian en Mengelberg. Tot slot worden enkele songs gebracht van Wei! en Eisler op tekst van Brecht. Het ensemble Ileana Melita bestaat uit; Ileana Meina (zangi, Ce-, cilia Oomes (fluit), Henny van Tonge ren (violon-cello), Gerard Zuyderhoffj (klarinet), Niels LeLarge (slagwerk) WELZIJNSSTICHTINGEN BEJAARDEN BRESKENS BESPRAKEN SAMENWERKING BRESKENS De algemene besturen van de stichting dienstverlening aan bejaarden in Breskens en de stichting Welzijn voor ouderen in West- Zeeuvvsch-Vlaanderen kwamen bijeen in het dienstencentrum 'Goedertijt' te Breskens. Doel van de bespreking was de samenwerkingsvorm in de toe komst. waarbij de stichting 'Goeder tijt' zal opgaan in de nieuwe stichting TVelzijn voor ouderen'. Voorzitter J. Vergouwe kon voor vergadering bijna alle bestuursleden van beide stichtingen welkom heten. Hij gaf een algemene beschouwing over de nieuwevorm en de werk zaamheden van de stichting. Het ligt in de bedoeling in Breskens een com missie te laten werken onder auspi ciën van de nieuwe stichting. Deze commissie zal bestaan uit 5 leden; het huidige dagelijks bestuur van 'Goeder tijt'. Deze commissie zal weer worden bijgestaan door een overlegorgaan, dat zal bestaan uit de huidige stich- tingsraad. De commissie krijgt als taak het beheer van het dienstencentrum Goe dertijt, terwijl de huidige functionaris haar werkterrein in Breskens zal be houden. Door het dagelijks bestuur van de stichting Goedertijt was een concept reglement opgesteld, waarin ae taken en de bevoegdheden van de nieuwe commissie worden geregeld. Beide al gemene besturen gaven deze avond' hun goedkeuring aan deze opstelling. Op woensdag 12 mei zal er door de stichting dienstverlening aan bejaar den in Breskens een speciale ophef fingsbijeenkomst worden gehouden. Voorzitter Vergouwe prees tijdens de vergadering de leden van de stic'n- tingsraad 'Goedertijt' dat men bereid is mee te werken aan dienstverlening in de gehele regio. De vergadering werd tevens bijgewoond door de heer Le Cocq d'Armandville, vertegenwoor diger van erm, bureau Zeeland, en mevrouw P. den Hoedt-Lieshout van het provinciaal opbouworgaan. FEESTMIDDAG VOOR BEJAARDEN IN GOES GOES Ter afsluiting van het win terseizoen heeft de afdeling Goes van de Algemene Bond van Bejaarden voor dinsdagmiddag een feestmiddag op touw gezei. Deze bijeenkomst be stemd voor alle Goese bejaarden of ze nu lid zijn van een bejaardenbona of me:. De feestmiddag of ze nu lid zijn van een bejaardenbona of niet. De feestmiddag wordt gehouden in de 'Prins van Oranje'. Een groep van de UW uit Vlissingen verzorgt het pro- grama met liedjes, dansjes en sket ches in fraaie kostuums. De feestmïd- HORIZONTAAL: 1 plaats in Drente; 5 verhoogde toon: 7 cilindervormig bergmiddel; 10 arctische zwemvogel: 11 heidemeer: 12 aanwij zend voornaamwoord; 13 koninklijke militaire academie (afk_): 14 huid 15 eentweight (afk.i; 16 zware bijl: 18 de bijbel der moslims: 19 groente. 20 tegen (Latijn); 22 tangens (afkj. 23 tweewielig wagentje; 25 bergweide; 26 zure vloeis tof; 27 verbouwen; 28 amflbl; 29 snij- werktuig; 31 imperatief <afk.i: 33 toe stemming; 35 Latijns persoonlijk voor naamwoord; 36 stapel; 37 leemte. 41 stimulerend middel; 42 daaraanvolgend (afk.); 45 onbepaald voornaamwoord; 46 doctor (afk.t; 47 insekteneter, 48 profeet; 49 roofvis. 51 priem; 52 pen. 52 pen. 53 daarna. 54 bundel. 56 loofboom. 57 pro jectieplaatje. 58 muziekteken. 59 door middel van. 60 oplosmiddel. VERTIKAAL 2 het groepsgewijs zingen. 5 groente: 4 eerste kwartier lafki. 5 vertering. 6 voorzetsel, 7 huisdier, 8 oude testament (afk.); 9 gewiricht, II bedrijvigheid, 12 schoonmaakmateriaal. 14 van onderen (alk.); 16 soort papegaai, 17 hengels- t ADVERTENTIE) noer. 18 deel van het aangezicht; zoogdier. 21 tijdstip; 23 graansoort; ontstentenis, 29 dekverf 30 scho< heidsgevoel; 32 bepaalde vruchtboo 34 landvoogd in het oude Peraè; 37 zichtsorgaan 38 schel; 40 anders zegd: 41 verlaagde toom 42 rivier Schotland; 43 zijnvier van de Weser koudbloedig dier. 46 bedrijver, 50 sy bool voor radon; 52 baarsvis; 54 kleur bouwkundig ingenieur (alk); 56 ld (afk.); 57 lidwoord. Oplossing vorige puzzeL SBIZMUlBaBlüa ar a'Hilar aha HHaaHÉÉ^B GSkQM Meisjes- en jongenskteding apart en beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9