„Leendert Aronson was een zeer sociaal bewogen mens" Lange rij-ontzegging wegens 'topscore' alcohol: 3,52 Oostburger vecht rechtmatigheid van parkeerplaatsen b. en w. Sluis aan De bomenkwestie te Westkapelle Verontreiniging plantsoenen De bomenkwestie te Westkapelle (li) VLISSINGER DOUWE DE JONG OVER TERECHTGESTELDE VERPLEGER 76 iaterdag 2? maart 1976 WISSEL BEVELANDBN WISSEL SCHOUWEN 'iovincuü züuwü couiani 15 MAN UIT ELLEWOUTSDIJK WEGENS RIJDEN ONDER INVLOED VOOR DE POLITIERECHTER: OFFICIER: „LANGE TIJD VAN DE WEG" Bejaardenreisje Koor Looft den Heere' trad op WESTKAPELLE Te rei 'Looi MIDDELBURG Donderdagmorgen moest zich voor de politierechter in Middelburg een 39jarigc man. H. P. de D. uit Ellewoutsdijk. verantwoorden Toor rijden onder invloed, die de twij felachtige naam kreeg vorig jaar in Zeeland de hoogste 'alcoholscore' 3-52 promille te hebben behaald. Dat kwam de man. conform de eis. te staan op drie weken gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, en 18 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. .De vind het noodaekelijk dat u lange tijd maar eens niet op de weg komt", had officier van justitie mr. A. P. Be sier in zijn requisitoir opgemerkt. Po litierechter mr. P. van Empel verbond aan deze straf- eveneens conform de! eis- verdere begeleiding van het Zeeuw» consultatiebureau voor alcohol en drugs. De officier: „U bent in de afge-: lopen drie jaar een excessief drinker geweest en dus een groot gevaar op de weg." De D. was op 19 november vorig jaar op de Nieuwlandseweg in Middelburg staande gehouden. De poli tie had reeds direct de indruk dat de man in kennelijke staat verkeerde. Blaas test en bloedproef wezen uiteinde lijk de 'score' van 3 52 promille aan. ,j)e topscore W vorig jaar, een wei- Het zou een titel kunnen zijn voor een streekroman, maar ik bezit de capaciteiten niet en het wordt daarom een heel eenvoudig ingezonden stukje. Het. is mijn eerste en tevens mijn laatste over deze opgezweepte zaak. Dat is niet uit angst of schaamte, maar mijns inziens is het een onwaar dige methode om elkaar zo te bestrij den en de zaak wordt er niet door opgelost. Helaas voel ik me nu toch genood zaakt om zowel op het artikel als op het ingezonden stuk iets te schrijven. Nadat ik genoemde stukken In ae PZC van zaterdag 20 maart jongstle den had gelezen, heb ik een paar keer diep adem moeten halen, want het staat er toch maar; onverdraagzaam, onzinnig, kleingeestig- Ik weet wel, dat het niet zo best, met me is, maar dat ik al dié slechte eigenschappen bezit daar sta ik toch een beetje beteuterd van te kijken. Het is misschien wel goed om door anderen eens gezegd te worden wat er allemaal aan je mankeert. Daarom mijn dank aan de artikelschrijver en aan mjjnheer Onland. Iedereen in Zee land kan nu tenminste weten wat voor vent die buurman van het Bad- motel is. Toch wil die buurman, niet om zijn slechte eigenschappen te verdedigen een stukje van de keerzijde van de medaille laten zien. Dan kan kan ieder lezer zijn eigen conclusie trekken. Het gaat niet over één jaar, maar jaren achtereen heb ik de familie Van den Tol of mondeling of schriftelijk, verzocht eens 'iets' aan het onkruid en de bomen, die te kort bijstaan, te doen. Meestal werd daar weinig of niet op gereageerd. Ik houd erg van tuinieren en besteea er veel tijd aan. Elk jaar opnieuw is het voor mij een ergernis dat ik uren, ja dagen nodig heb om het onkruid, dat van mijn buren komt te weren. Bovendien heb ik last van overhan gende takken, die veel schaduw ver oorzaken en van wortels die ver in mijn tuin groeien en veel vocht weg zuigen, zodat aan die kant alles slech ter groeit. Die ergernis wordt elk jaar wat groter. Nu kan een mens twee dingen doen. Doorgaan met ergeren of op legale wi'Jze recht zoeken. Wel nu ik heb noodgedwongen voor het laatste gekozen. Ik heb dit mondeling meegedeeld aan mijn buurman- Het werd genegeerd. Nu het zo ver gekomen is, wordt er een rel van gemaakt en ben ik de grote boosdoener. Intussen is er nog geprobeerd om tot een overeenstem ming te komen, maar deze is door de buren van de hand gewezen. Nu ontketent 'men' een hetze tegen mij om me te intimideren en tracht "men' mij verdacht te maken in heel de provincie." Die methode maakt op mij geen hoogstaande indruk. Dat zelfs de PZC daar aan mee werkt, geeft te denken Mijnheer Onland zegt het zo zinnig als hij schrijft 'van het toch al naakt, gelegen bedrijf'. Dat is juist en duidt er mijns inziens op dat de directie van het Badmotel weinig gevoel voor beplanting heeft. Mooie groepen coni feren en enkele perken geurige rozen zouden een lust kunnen zijn voor gasten en buren. Toevallig is mevrouw Van den 101 verliefd op rijen bomen, die last ver oorzaken en waarvan er vele binnen de toegelaten afstand staan. Deze liefde weet ze over te dragen aan goed gelovige gasten, vandaar die mooie ingezonden stukken en het klakkeloos overnemen van die 1.8a m De attente lezers hebben natuurlijk allang begrepen, dat het niet om die Men zegt altijd dat de kinderen de grasmatten en bossages kapot maken Maar dan moet u eens even kijken wat die honden door htm baasje er in Driewegenhof te Middelburg van ma ken. Daar kan bij die eerste blok flats gewoon geen kind meer op het gras lopen van de honaepoep. En wat denkt u dat het voor heerlijke lucht is met dit mooie weer. En wat denkt u van die mensen die er in moeten werken, zomers vliegt de hondepoep de mensen die op de maaimachine zitten om de oren. En die honden maken haast loopgra ven in het. plantsoen waar de kinde ren in vallen. Zo gauw als de gaten dicht zijn, maken de honden ze weer open. Vroeger heb ik gehoord, was het. betalen voor een hond al duur. maar nu zijn er die hebben 3 honden in een flat in Driewegenhof. Ik heb niets tegen honden, maar dat gaat toch te ve: met al die hondepoep,! vind ik H. j. Jansen. Middelburg. nig plezierige zaak om deze hier te moeten voordragen" aldus de officier die geen enkele reden zag om het ad vies van de reclassering op te volgen om de zaak nog een half jaar aan te- houden teneinde het verdere gedrag van verdachte beter te kunnen beoorde len. De D werd bijgestaan door raadsman! mr. P. C. Adriaanse, die eveneens op; aanhouding aandrong. De politierech-1 ter voelde daar echter evenmin voor' en vonniste conform de eis met de me-1 dedeling: ,Wie niet horen wil moet; maar voelen." K(P Meer begrip toonde de politierechter voor de privémoeilijkheden van ver dachte C. ae R. uit Vlissingen. toen de ze op 19 oktober in zijn woonplaats met 1,89 promille alcohol in het bloed reed. Door een wat schoeve manier van rijden was hij in het vizier van de po litie gekomen. Het drankgebruik van De R. had als achtergrond een niet zon der gevaar en complicaties verlopen bevalling van zijn vrouw. De politie rechter beperkte ae straf tot een week voorwaardelijk, 350,boete en ne gen maanden niet achter het stuur. Ook de officier toonde begrip door ver dachte reeds mee te delen dat hij tegen 'dit vonnis niet in beroep zou gaan. Dei officier had twee weken gevangenis.] waarvan een voorwaardelijk geëist 9 maanden niet rijden. 15 cm gaat, zoals de directrice en haar supporters suggereren, maar dat er heel wat meer 'wortels' aan vast zitten. Er zijn van de betwiste bomen, die op 1 m, tussen 1-1,50 m en tussen 1,50 en 2 m staan. Er zijn er ook, die op meer dan 2 m staan. Die behoeven dus niet eens weg. Door verplaatsing kan het wellicht, een mooie rij wor den. Over ballen, vliegers, honden van gas ten zal ik maar zwijgen, evenals de rommel van de halfvergane rietmat Dit is een deel van de keerzijde van de medaille. Mevrouw Van den Tol zegt te blijven vechten. De strijd is ongelijk. Zij heeft supporters en ik moet het alleen doen. Ik beschouw 'eerlijkheid' en 'recht' als mijn sup porters. Ik heb maar één wens meer en dat is. dat het recht zijn beloop krijgt. Mijn 'stukje' is wat lang geworden. Geluk kig voor de lezers schrijft de klein geestige maar één keer. J. M. van de Sande. Casembrootstraat 14, Westkapelle. Het artikel in de PZC van 20 maart over "12 jaar oude bomenrij' drijft ondergetekende tot een nadere expli catie en waarom ik voor het behoud van de bomenrij blijft vechten. 1. Dóódsimpel omdat ik iedere gezon de boom mooi rad, want dat is natuur. 2. Omdat de bomen fPopulus Vereecken, dikte 10-12) in november 1964 aangeplant zijn als hoog opgaand hout en waarover de heer v. d. Sande destijds nooit heeft gereclameerd. De bomen waren toen al 3 meter hoog. 3. Omdat de bomenrij de enige zon- en windschutting is van het bedrijf, waarop alle appartementen uitkijken. 4. Omdat bomen sfeermakers zijn, die behoren bij een recreatiebedrijf, waar door ze de kwaliteit verhogen voor een bedrijf dat afhankelijk is van toerisme. 5. Omdat bomen hier moei lijk groeien vanwege de zoute wind. 6. Omdat ik nog steeds wil geloven dat de heer v. d. Sande zijn kille eis zal willen intrekken: 1. door indien nodig een gunst te willen verlenen, omdat de heer v Sande zelf zoveel voordelen va.n gun sten al heeft, ontvangen; 2. daar het over centimeters gaat en hij in dit geval toch niet madurodams mag den ken; 3- omdat zijn eigen tuin vol staat met bomen en onze bomen geplant zijn op zuidwesten wind, waardoor het moeilijk te bepalen is, welke blad zijn regenpijp verstopt en valt hei blad er naast, dan krijgt hij er zeifs nog humus voor terug; 4. omdat bij aanplanting van nieuwe hoge bomen zijn grief terecht zou kunnen zijn. waarop hij dan geen aanspraak meer mag maken; 5. onkruid is geen argu ment: 6. betreft wortels. De wortel kan inderdaad het begin zijn van alle kwaad. Teleurgesteld was ik wel over de reactie van b- en w., hoewel het juist is zoals burgemeester L. M. Moer- mond zegt: „Het is een civiële zaak en dat het een rijtje ongelukkige bomen betreft". Het zijn inderdaad ongelukkige bomen, als men onze bo men mag vergelijken met de bomen van burgemeester Moermond. die na melijk wel op en naast de erfschei- ding van de heer v. d. Sande mogen staan en ook als men te horen krijgt via een brief van b. en w., dat de bomen van de heer v. d. Sande nooit gerooid mogen worden. Dan vind ik dit een bescherming en onder andere een voordeel van gun sten om jaloers op te worden. Helaas kan ik de woorden van b. en w. niet anders interpreteren, hetgeen een tegenstelling vormt met. een des kundig iemand zoals de heer Dinge- manse uil. Middelburg die werkelijk kennis van zaken heeft en zegt,; „Een gezonder boom kan men in heel de omgeving niet aanwijzen". Daarom dank aan het juridisch adviesbureau van het NW dat volgens de heer v. a. Sande zijn achtervolging heef; willen staken, volgens mij vermoedelijk aanleiding van het artikel in de PZC van 10 november '75. Hierdoor is bewezen dat he: NW werkelijk voor het milieu-behoud is, te meer daar de heer v. d. Sande lid is van deze vereniging en ik niet. Waarvoor nogmaals mijn oprechte dank. De geïnteresseerde lezer zal het misschien meer eens zijn met de advocaat van de heer v. d. Sande. namelijk mr. Brinkman uit Middel burg die helaas wel v zal moeten trap pelen. maar die zegt: „Ik wil alleen praten met redelijk rustige mensen" Maar hoe kan men redelijk rustig zijn. als men vindt dat men onredelijk behandeld wordt, al mag ik art. 713 niet vergeten? Onredelijk betekent volgens het woordenboek: 'onverstan dig en onbillijk'. A. M. van den Tol-Munters, Badmotel Westkapelle. De Middelburger den H. veroorzaak te op 25 decebher vorig jaar voor 16.000.aan materiële schade toen hij onder Invloed, met een promillage van 2-71 In de Vlissingsostraat te Sou burg met zijn wagen twee geparkeerde auto's en een verkeersruit ramde en even later op rijksweg 38 bij Missingen een boting met een tegemoetkomende auto veroorzaakte waarna hij boven dien was doorgereden. „Een rampzalige kerstnacht", memo-, reerde de politierechter. -Een zeer ang stig geval en een duidelijk bewijs hoe gevaarlijk alcohol in ht verkeer is. al was er wonder boven wonder alleen maar materiële schade", meende de of ficier .die drie weken onvoorwaarde-1 lijke gevangenistraf eiste en een jaar ontzegging van ae rijbevoegdheid. Raadsman mr. P C. Adriaanse voerdo nog aan dat achteraf bij zijn cliënt in vrij ernstige mate suikerziekte was ge constateerd. een omstandigheid die mo gelijk een rol bij zijn rijgedrag zou hebben gespeeld. Ook wees de raads-j man op de schadevergoeding die op, zijn cliënt wordt verhaald. De politie-; rechter legde twee weken gevangenis-; straf op en een jaar ontzegging J. J. S. uit Middelburg, die eveneens; werd bijgestaan door mr P. C. Adriaan- se, liep 's nachts om kwart voor drio in Middelburg tegen de lamp met 2,22. promille achter het stuur, na een rit vanuit Antwerpen. Het liep voor hem uit op 2 weken onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor1 6 maanden, waarvan de helft voor waardelijk. dit laatste omdat S. zo min: mogelijk in zijn beroep, waarvoor een auto onontbeerlijk is- te benadelen. Voor rijden onder invloed moest zich. voorts nog C. J R. uit Middelburg verantwoorden- die een boete van 200 (eis: 300) kreeg wegens een promil-i lage van 0,73. ALEN Hij was op 9 november in Middelburg aangehouden. Voor een onvoorzichtige1 en onverantwoorde inhaalmanoeuvre van vier fietsende meisjes op de Oude Vlissingseweg bij Middelburg kreeg L. C. V. uit die plaats een boete van 250.'eis 400,en twee maan den voorwaardelijke ontzegging. Een! van de meisjes was door het door V.1 bestuurde VW-busje geschept en ge wond geraakt. V. zou van het ongeval niets hebben gemerkt en was doorge-i reden. V. kreeg op de zitting te horen dat hij daar volgens omwonenden vaak met een onverantwoord hoge snelheid: reed met het busje, dat wordt ge bruikt voor het vervoeren van school kinderen. J. W. uit Serooskerke had op 14 de- cember in Middelburg een lichte aan-i rijding met een andere auto en was. daarna zonder zich voldoende hekend te maken doorgereden. W .kreeg daar voor een boete van f 200 Bij verstek werd M. v. d. H. uit Mid delburg voor rijden onder invloed <1,19 promille) veroordeeld tot 500een week voorwaardelijke gevangenis en drie maanden ontzegging. Heere' uit Westkapelle gaf dezer da gen oen uitvoering ;n bejaardencen 'rum Ter Reede' *e Vlissingen. De leiding was n handen van de lieer J. Hekhuis. Voor de pauze werden gees telijke kederer. gezongen. Na de pauze brachten de koorleden .samen me*, de bewoners een aantal bekende liederen. Jaarfeest CPJ MIDDELBURG De Christelijke! Palttelands Jongeren, (CP.I), afgdelingj Middelburg hield het jaarfeest in de aula van de Clir. Seliolengemeeschap te Middelburg. Dit evenement werd bezocht door een groot aantal donateurs, leden en be langstellenden. Na de opening door voorzitter David Tevel trad net Jongerenkoor Koude kerke op Hootepun; van de avond v.-as 're: door ener, mgesvjdeer de toneelspel "Mis!er-dr>e heft-zeif. ca: nder regie stond van mevrouw G. Verhae-Geerse te Koudekerke Dit to-j neelspel werd door de aanwezigen zeer op rprijs gesteid Sluistuk van de avond was een disco-bal. verzorgd, door discjockey Adrie Duivewaar-; de. Jaarvergadering NCVB GAPINGE -- Dezer dagen hield del NCVB afdeling Ga pi age een feestelijk i getinte jaarvergadering, ender leiding van presidente mevrouw Kasse-Wattel.. Een zangkoortje onder leiding van i mevrouw Langebeeke-de Nood ver-] tolkte een aantal liederenl afgewisseld met declamtie. In de pauze werd bingo gespeeld. Na de pauze werd een toneelstukje opgeveerd door leden van de vereniging, getiteld Tante Co-' ba schept orde', waarmee men een warm applaus oogstte. Ledenvergadering CNV in 'De Opril' GOES De hout- en bouwbond CNV afdeling Goes houdt vanavond- vrij dag in "De Opril' een ledenvergade ring. Tijdens deze vergaderingb zal districtsbestuurder Reigersberg een in leiding houden over sociale voorzie ningen De bijeenkomst begint om half acht. Modeshow voor huisvrouwen en plattelandsvrouwen GOES Voor de afdeling Goes en omstreken van de Nederlandse vereni ging van huisvrouwen en van de plat telandsvrouwen heeft het modehuis Dies Kosten een modeshow in Slot Ostende gehouden. Alle mannequins waren leerlingen van de European Charm School- Mevrouw Shirley Ba- les trad op als lady-spekaer. De bloemversiering in de zaal was ver-' zorgd door de firma Reverse. Ruud| Fierioos zorgde voor muziek.-' - - Voorjaarsvergadering plattelandsvrouwen SINT PHILL Philtpsiand penn „APARTE PARKEERPLAATSEN VOOR COLLEGE NAAST STADHUIS ONRECHTMATIGE DAAD'' Aftredend en herkiesbaar is mevrou R. TJmmers-PuntNa cte pauze r. mejuffrouw C bij de Vaate het en ander vertellen over stekken, ve potten en verzorgen van kamerpia Jaarvergadering Vouwenbond NW SOUBURG - De vrouwenbond NW, afdeling Souburg, hield de jaarverga dering Tevens werd er een nieuw bestuur gekozen. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit W. Jonker, voor zitster; M. Erkens. secretaresse; C. Maaskant, penningmeeceresse: U. de, Meulder-Brouwer. tweede secret ares se; Le Due, tweede penningmeesteres- KOELHUISPEREN STIJGEN IN PRIJS GOES Regelmatig worden In de Zeeuwse veilingen conference-peren uit de koelhuizen geveild. De belang stelling hiervoor is groot, vooral voor export. Ook voor de hlnnenlandv mirkt worden goede prijzen besteed Dere week noteerde in de Zeeuwse veilingen de Confërenceklasse II. maal 70-75 mm van 136-141 cent per kilo. De duurst maten II 60-65. en 65-, 70 mm bracht-a van 129 tot 145 cent per kilo op. De nissenmaat II 55-60 mm noteerde van 114-127 cent per, kilo. De allerkleinste maten 45-50 en 50-55 mm werden met 84-111 cent per, kilo gewaardeerd. Intussen is de im-j port in Nederland van peren vanuit het zuidelijk halfrond begonnen Deze verse peren groeiden in het najaar van 1975 en in de nu afgelopen win ter. Ir. februari werd met de pluk hiervan begconen. De Zuid-Amerikaan se staat Chili voerde vanaf 23 maart :r. cie groothandelsmarkten m Rotter dam en Amsterdam de eerste peren van het zuidelijk halfrond in Neder-; land in. Het perenras Packham's Tri umph bracht in de groothandelsmark ten van Rotterdam en Amsterdam van 150 tot 175 cent. per kilo op. In dei groothandelsmarkt te Amsterdam no teerde het uit. Chili ingevoerde peren ras Beur ré d'Anjou van 170 tot 130| cent per kilo. Met deze import 'over-; ïapt net zuiaenjx haurona met haar verse peren net aanooü van ae in net nooraeujït halfrond in aekoelnuizen iang oewaarae peren van ae oogst 'PRINCIPEKWESTIE' IN HOGER BEROEP VOOR MIDDELBURGSE RECHTBANK OOSTBURG ;>c 0"*lburger R. van «Ier II- hwft donderdagmorgen voor dr (knlhurgv kantonrechter. op grond van pen aan hem ten la* te gelegde parkeeru vertreding. In eerste aanzet geprobeerd aan te tonen dat bet destijds een onjuiste beslissing en een onrechtmatige daad van het ge. meentebestuur van Sluis is geweest nrn op de Grote Markt naast het stadhuis parkeerplaatsen voor burge- j meester rn wethouder* te reserve- Dit gebeurde door een wijziging van de Algemene Politieverordening b:J goedkeuring van de raad. Van der H vond dat de gemeente Sluis 'op onge oorloofde gronden' deze parkeerruim te. beschermd me*, "net parkeerver bodsbord nr. 49. z:chzelf had toegewe- zen. Hij betichtte Sluis voorts van 'een oneigenlijk' gebruik van mach*.'.1 op zijn Frans uitgedrukt, zo had ver dachte uit de 'schoolboekjes staat s:r. richting' geleerd, 'un détoumement de pouvoir". Zowel officier van justitie mr. W O C. Mijnsen (bij w:e Van der H. voor af voor mondeling overleg was ge weest) als kantonrechter mr. C. J. M.] van Hees stelde hem niet in het gelijk. Ondanks het feit dat Van der H. zijn op schrift gestelde verweer hard probeerde te maken met Juris-1 prudentige inzake kwesties van de; zelfde orde. die in Middelburg en; Bloemendaal hadden gespeeld Mr. Mijnsen toonde in zijn requisitoir i begrip voor de principe-kwestie die Van der H. stelde, die onder meer had opgemerkt dat iedereen wel de macht zou willen bezitten om voor zijn huis een gereserveerde parkeer plaats aan te geven. De officier stelde nuchter dat de hele vraag kan een gemeentebestuur een dergelijk besluit nemen? Dat er in bepaalde gevallen ontheffingen worden ver leend. zoals ten gunste van invalide, automobilisten, vond hij reëel. Naar de mening van de officier kan een1 gemeentebestuur wel stellen, dat het van belang is om bij het stadhuis in; een druk centrum een paar plaatsen gereserveerd te hebben. Voor de par- keerovertreding die Van der H zon der meer erkende, eiste mr- Mijnssen 15 gulden subsidiair een dag hechte Mr. Van Hees verwierp eveneens het beroep op ontslag van rechtsvervol ging voor verdachte.- Hij vond het -. plaatsen van het parkeerverbodsbord b:j hrt stadhuis om wat ruimte op«i te houden 'geen onrechtmatige daad" van het Sluise gemeentebestur. Om dat mr. Van Hees begreep dat Van der H. een principe-kwestie van den» Biak wilde maken, verlaagde hij de boete tot elf gulden, de grern om toch nog in hoger beroep te kunnen k—in- 'an deze gelegenheid maakte Van der H gebruik, met het gevolg dat deze zaak wordt voortgezet in Middelburg De heer I. O. die op 8 februari van dit jaar voor dezelfde overtreding in Sluis werd verba itseerd kreeg van de kan'onrechter dezelfde boete opge legd. UITSLAGEN EN STANDEN COMPETITIE TAFELTENNIS GOES TERUGBLIK OP CONTACTEN IN BIAFRA EN GABON VLISSINGEN „Een zeer soci aal bewogen mens". Dat is de in druk die de in Vlissingen woon achtige Douwe de Jong heeft overgehouden aan Leendert Aron son, de Nederlandse verpleger, die naar vorige week bekend werd in Irak is terecht gesteld wegens spionage voor de zionisti sche vijand', zoals het daar heet te. Aronson was verpleger in een medisch team. Douwe de Jong heeft Aronson in een soortgelijke situatie leren kennen. Dat was in 1968 in Ga bon en in 1969 in Biafra. Ook later in Nederland had De Jong nog contact met de verpleger uit Friesland. Douwe de Jong werd in 1968 door de hulpverleningsor ganisatie voor kinderen in nood Terre des Hommes' naar Gabon uitgezonden om zich daar te be kommeren over het lot van de kinderen in hei naburige Biafra. De Jong had als opdracht de inrichting van een kinderzieken huis voor te bereiden. Aronson werkte als verpleger voor Terre des Hommes- Alle medewerkers woonden destijds in twee huizen in Libreville, waar tijdens de avonduren de ervaringen werden uitgewisseld. De Jong had in die tijd dagelijks contact, met Aron son. De Vlissinger raakte de ver pleger Aronson uit het oog toen Aronson later via het Rode Kruis in Zwitserland werd uitgestuurd naar Nigeria, „omdat, hij de situa tie eens van de andere kant wilde bekijken", zoals De Jong het for; muleert. „Aronson was ergens over-idealistisch". vindt De Jong nu. terugblikkend op de contac ten van destijds. .De meeste mensen doen da: vrijwilligers werk maar tijdelijk omdat het financieel geen haalbare kaart is. Je krijgt namelijk alleen een zak cent en geen salaris. Aronson ver kondigde altijd, dat de mensen, die door hun positie of instelling niet in staat waren om dat hulp- verleningswerk te doen, op hun manier het werk berlangrijk kon den steunen door het mogelijk te maken dat er voor hen een rede lijk salaris beschikbaar was". hulpverlening aan kunnen. Aron son wilde er echter zijn levens werk van maken. Hij voelde het als een noodzaak om van het ene gebied naar het andere te trekken om hulp te verlenen. Ik zag hem als een soort missiona- De Jong schrok toen hij het be richt hoorde over de terechtstel ling van Leendert Aronson. „Zo iets verwacht je niet. Aan de andere kant wist Ik toch. dat ai: soort dingen konden gebeuren. Toen ik in Biafra zat zijn er ook iwee Rode Kruismensen doodge schoten door ce Nigeriacsen. Aronson's stiefbroer in Israël heeft vorige week nog laten we ten dat hij de beschuldiging da: Leen voor Israé! zou hebben ge spioneerd "belachelijk' vindt. De Jong wil daarover geen mening geven. „Ik weet wel zegt hij. dat Leen altijd heel erg handig was met papieren. Hij wist overal aan te komen. Toen we in Gabon een autobus kochten om de kin deren te kunnen vervoeren had hij binnen paar weken een rijbe wijs. Hoe hij er aan kwam wist niemand". dementen hebben we wel eens twee vrachtwagens vol met kin deren drie dagen lang op het vliegveld moeten laten staan." Een van de moeilijkst te verwer ken punten was voor Douwe De Jong, dat hij de kinderen die hij uit het frontgebied wilde wegha len moest selecteren. ,De moe ders kwamen naar de vrachtwa gens toe en smeekten om hun kinderen te mogen meegeven. Maar wij moesten streng zijn en selecteren. Kinderen die de reis toch niet zouden halen moesten afvallen. En ook kinderen die nog net te goed waren moesten we achterlaren terwillen van de an- die je achterliet so-wie-so dood zouden gaan". De Jong is. een- maai terug in Nederland, anders tegen de wereld aan gaan kijken. Het valt hem tegen dat de men sen zich over het algemeen zo afstandelijk opstellen als het om dit soort vraagstukken gaat. .De meeste mensen denken: het is allemaal zo ver van hier. En: als ik maar m'n eigen leven heb. De Jong samenvattend. Eigenlijk staan de meeste mensen nog ver van het ideaal-beeld dat de we reld -.-an ons allen is". Jiddisch 'Missionaris' In de herinnering van Douwe de Jong leeft Aronson voort als een man die een taak op zich had genomen die eigenlijk te zwaar was voor hem. ..Geen persoon zou in mijn ogen een blijvende Aronson was er trots op dat ie Jood was", weet De Jong nog van zijn contacten van toen. ..We heb ben in Biafra nog eens bezoek gehad van de vredesengel Abie Nathan. Daar begon hij toen on middellijk jiddiscli tegen te pra ten. Nee. hij stak beslist niet onder stoelen of banken dat hij jood was". Aan het vrijwilligerswerk voor Terre des Hommes' heeft Douwe de Jong. die oorspronkelijk af komstig is van Terschelling maar in de ze-,-entiger jaren als horeca- man in Zeeland werk vond. enige gewetens vroeging overgehouden. Hij zegt: .Je beseft pas later, da: je door dat werk persoonlijk ge raakt bent. Ik ben nog wel eens depressief. Ik vraag me we! eens af: heeft net zin gehad. Als je ziet hoeveel mensen er in zo'n oorlog zijn doodgegaan en je stelt dan vast hoe in Nederland ieder mensenleven wordt gerekt dan denk je wel eens: waar ligt de grens. Ondanks het feit dat we alles hebben gedaan wat kon ga je je ook zitten afvragen of je niet meer kinderen had kunnen redden. Wij hadden als taak om de kinderen in Biafra van het front weg te halen en als ze dan wat opgelapt waren, probeerden wij ze over te vliegen naar Ga bon. Dat waren chaotische toe standen. Want dat vliegveld werd elke dag gebombardeerd. Er kon alleen "s nachts worden gevlogen. Door die voortdurende bombar- GOES In de A-klasse van de Goee# tafeltenrnv om;^ti*.re kan HDB 1 al leen nog bedreigd worden door HDB 2 HDB 1' vaat wel op de •■erwte plaats maar heef*, twee wedstrijden rneer gespeeld HDB 1 behaalde een 9- 1 overwinning op CJV 1. alleen T. Oure.-maris kon tegen scoren en won van M. Davidv? HDB 2 behaalde twee overwinningen achtereenvolgens op NS 1 met 6-4, en met 7-3 op CJV 2. Voor NS 1 scoorde W. D. Weert, tweemaal en J. Dijkshoorn en M Haerkens ieder eenmaal. Voor CMV 2 wonnen J. Reuvers. J. K. Beye en J. Quinten ieder eenmaal en wel van L. Back De strijd om de derde plaats la nog geheel open NS 1 behield daar toe een goede kans. want het won met 7-3 van TVK 1. M. Pieper scoorde de drie enige tegenpunren en kwam ongeslagen uit de strijd. TVK T won met 8-2 van CJV 2 Hier scoorde J. Reuvers en J. K Beye teger. door van L. Jacobusse *.e winnen. NS 2 doe*, ook nog vo'opmee aan de strijd oen de derde iaatv wam men won met 9-1 van TVK 2 Alieer. J. Bustraan verloor van J. Luteyn. Stand m deA-kiasse: HDB 2 12 10 0 2 20 74- «5 HDB 1 10 9 1 0 18 82- 18 NS 1 13 6 3 4 15 74- 56 NS 2 12 6 1 5 13 73- 47 TVK 1 11 6 0 5 12 64- 46 CJV 1 10 3 3 4 9 48- 52 TVK 2 11 1 0 8 2 25- 85 CJV 1 11 0 0 11 0 ÏOJOO In de B-klasse ziet het er naar uit dat Stadskantoor 1 kampioen van de B- klasse wordt, want het rekende af me* naaste concurrent Yerseke 1 door met 7-3 te wonnen. E. Kousemaker sctiurde tweemaal tegen maar verloor var. be 'nogongeslagen J. Snoek A. Goeman zorgde voor "net derde tegen- punt door van J. Kloot te winnen. Yerseke 1 won tweemaal en wel van CJV 4 met 6-4, en van Van der Linden 1 met 10-0. Voor CJV 4 konden A van der Klooster en J. van S'.rien leder tweemaal winnen, maar verloren van E. Kousemaker. Bevelenden 1 bleef goed derde door drie wedstrijden ach tereen te winnen, tweemaal won het met 9-1 van HDB 3 en eenmaal met 30-0 van Van der Linden 1. Stand in de B-klasse: Stadskantoor 1 11 10 1 0 2! 90- 20 Yerseke 1 11 9 0 2 18 77- 33 Beveianden 1 10 3 0 2 16 65- 35 CJV 3 10 4 i 5 9 58- 42 CJV 4 9 3 1 5 7 45- 45 HDB 3 10 3 0 7 6 40- 60 CJV 3 9306635-55 v/d Linden 1 8 0 0 3 0 0- 30 W. M. VAN ANDE SPRAK VOOR NCVB ZEEAND GOES Commissaris W. M. van Andel van de Haagse kinder- en zeden politie heeft donderdag voor ongeveer honderdtwintig leden van de Neder landse Christen Vrouwenbond afdeling Zeeland een lezing gehouden met als onderwerp "gezag en gezagxproMe- Hij deed da: in de Oosterkerk in Goes tijdens de gewestelijke voor jaarsvergadering van de NCVB-Zee land. Commissaris Van Andel betoog de. dat de mensen zich te weinig verdiepen in de achtergronden van iemand die van het rechte spoor waf- wijkt. Volgens Van Andel zouden mis drijven kunnen worden voorkomen, wanneer de mensen wat meer naar elkaar zoudn willen iuistem. De 'neer Van Anae! st:pte ook de processen tegen de Zuid-Molukkers ever. aan. Hij constateerde dat de achtergron den van de recente gijzeling bijzonder goed belicht zijn Van Andel vond dat zeer verjagend. Hij meende óat dit nog vee! *.e weinig gebeurd, dat gron dig wordt gespit ;n de achtergronden die hebben geieïd tot misdadige activi teiten. KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen ae benoeming tot bij stand in het pastoraat te Ouderkerk aan de Usse! wijk Lageweg): te. van Tuyl. aanstaand emeritus-predikant te Rijssen. Bedankt voor Nunspeet: J. M. de Raad te Stolwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rijswijk (ZH): drs J. D. B. ran der Meuten :e Sreek; beroe pen te Woudenberg: J. M. G. Sijtarna :e A vereest-B ak b rug Aangenomen naar Nieuwleusen: P H. Steenhuis te Enschede. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT BUITEN VERBAND Beroepen te Harö:nxve'.ö-G:esseiv dam: P- Busstra. kandidaat te Luinje- berd. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen te Westkapelle: Chr. vaa de Poel re Yerseke. GEREFORMEERDE GEMEENTEN" IN NEDERLWD bedankt voor De Beek-üddel: A. Wink re Veer. er. da al OUD-GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLWD Beroepen te Rhenec: J. van Prooi- jen te Stavenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 47