Veertien jaar cel voor Zuidmolukse kapers Veel compromissen chemisch ontwerpverdrag Rijn-overleg Griep slaat toe in grote steden B. en w. Rotterdam willen meer greep op sex-clubs 3 „Strafrechtelijke verantwoordelijkheid gelijk verdeeld" Twee raadsleden mogen van collega's rekening van 25 mille betalen Nederlands-Franse eisen sterk afgezwakt LOCKHEED- DOCUMENTEN ZATERDAG 27 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ASSEN De rechtbank in Assen heeft gistermorgen aan alle| de bovengenoemde subjectiviteit van treinkapers van Wijster een gevangenisstraf van 14 jaar opgelegd. Dit is in sommige gevallen meer en in andere gevallen minder dan de officier had geëist. Zoals gemeld zijn er straffen van 12 tot 18 jaar gevorderd. De rechtbank legde voor ieder gelijke straffen op omdat de geestelijke betrokkenheid van alle daders bij het gebeuren ieders strafrechtelijke verantwoordelijkheid in beginsel gelijk maken. Zo hebben ook de verdachten dat ervaren, aldus de rechtbank. y/ij beschouwen ze dan ook niet als misdadigers, maar als helden", aldus Metiary. Lokollo, de 'vice-president van de Zuidmolukse republiek', voeg de daar aan toe: „Ik heb het idee dat de rechter met zijn uitspraak Inaone- Reacties Ten aanzien van de verdachte Eli H- overwoog de rechtbank dat hij wel als initiatiefnemer moet worden be schouwd en het meest consequent was in de uitvoering van de plannen maar dat zijn grote feitelijke aandeel WBftBBÊ wordt gecompenseerd door een ver- sië tevreden heeft willen stellen' minderde persoonlijke aansprakelijk heid omdat de psychische druk van de omstandigheden voor en tijdens de kaping het sterkst in Eli's persoon uitwerking heeft gehad. De rechtbank zei niet te twijfelen aan de oprechtheid van de gedreven heid van de verdachten en evenmin aan de hoge waarde die de verdach ten aan de verwezenlijking van hun ideaal, een vrije republiek der Zuid- mOlukken, hechten- Zij is zich bewust van de bij zeer velen van de in Nederland wonende Zuidmolukkers le vende overtuiging dat zij moeten blij ven streven naar een eigen onafhanke lijk bestaan op de eilanden hunner vaderen in de door hen zelf gekozen staatsvorm. Verdachte en zijn mededaders, zo overwoog de rechtbank, hebben zich tegen de Nederlandse rechtsorde ge richt omdat zij in de eerste plaats van de Nederlandse regering erken ning van en begrip voor hun ideaal een politiek streven wilden afdwingen. Nederland heeft ten aanzien van de Zuidmolukkers niet kunnen voldoen aan hun verlangen naar vrijheid en onafhankelijkheid in een voordien on der Nederlands koloniaal bewind staand land. Historisch De rechtbank laat nadrukkelijk de vraag te beantwoorden of en hoeverre de Nederlandse overheid in de staats- en volkenrechtelijke verhou dingen van die tijd anders had kun nen of moeten handelen- In dit histo risch perspectief bestaat een aanwijs baar verband tussen het gefrustreerde vrijheidsideaal van de naar een eigen onafhankelijkheid strevende Zuidmo- kkers en de betrokkenheid daarbij van de Nederlandse rechtsorde, vanuit die betrokkenheid zullen de deelgenoten in de Nederlandse recht sorde in het bijzonder de overheid, moeten doen wat in hun vermogen ligt om de positie van de in Neder land wonende Zuidmolukkers te be grijpen en te verlichten. Daartegeno ver zal die bevolkingsgroep de gren zen en beperkingen moeten erkennen die in de weg staan aan de erkenning en bevordering van hun onafhankelijk- heidsideaal- Te hoog opgevoerde verwachtingen aan Zuidmolukse zijde omtrent wat realiseerbaar is enerzijds en uitlatin gen die getuigen van onvoldoende be grip voor de positie van de Zuidmo lukkers in Nederland aan de andere zijde hebben in belangrijke mate bij gedragen tot de ontlading die onder meer drie mensenlevens eiste. De rechtbank is van oordeel dat in die situatie het opleggen van straf niet kan dienen ter oplossing van het con flict dat aan het bestaan van de in dat kader gepleegde strafbare feiten ten grondslag ligt. eens De rechtbank heeft bij de straftoe meting de aard en de ernst van de gepleegde misdrijven en het daardoor bij de getroffenen veroorzaakte leed en de in samenwerking opgewekte onvrede en verontrusting in aanmer king genomen. In de straf, zo over woog de president, moet mede tot uitdrukking komen dat geweld als het bewezene in de Nederlandse rechtsor de onaanvaardbaar is en dienovereen komstig onmiskenbaar duidelijk moet gestraft. Na het uitspreken van het vonnis drukten de zeven kapers allen de hand van ir. Manusama en hun familie en bekenden. Ir- J. A- Manusama, president in ballingschap van de Republiek Maluku delatan (RMS), noemt het een juiste zaak dat de zeven .treinkapers gelijke ;traffen hebben gekregen. „Het lijkt nij volkomen juist. De straffen zullen 'oor de jongens worden aanvaard", :egt hij De heer Manusama verwacht niet lat door de straffen onrust zal ont- taan in de Zuidmolukse gemeen schap- „Ik verwacht dat alles rustig iljft", zei hij vrijdagmorgen direct na '.floop van het proces. De heer Manu sama zei vervolgens eerbied te hebben voor de manier waarop de treinka- ling voor de Asser rechtbank is be- landeld: „Alle aspecten zijn aan bod ;ekomen". Wellicht hoger beroep De kans zit er dik in dat de zeven Zuidmolukse treinkapers in hoger be roep gaan, zei de advocaat van het zevental, mr- H. W. J. Droesen. na afloop van de uitspraak van de Asser rechtbank. Hij was blij met de gelijke straf voor het zevental- De straf vond hij echter bijzonder hoog. „Wij heb ben nog veertien dagen de tijd om in hoger beroep te gaan. Wij zullen ons er nog eens goed over heraden", aldus mr. Droesen. Etty Aponno, voorzitter van de Zuid molukse jongeren, vindt dat de zeven treinkapers te zwaar zijn gestraft. „De rechter had in elk geval verzachtende omstandigheden in aanmerking moe ten nemen. De jongens zijn eigenlijk 'net slachtoffer van de desastreuze dekolonisatiepolitiek van Nederland. Politieke motieven hebben een belang rijke rol gespeeld bij de kaping van de trein bij Beilen", aldus de Molukse jongerenleider. Aponno verwacht niet dat er daardoor onrust zal komen onder de Zuldmolu- kers in Nederland. „Maar onze strijd voor een vrij Zuid-Molukken gaat ge woon door. Wij zijn niet geschrokken van de hoge straffen", aldus Aponno- Dominee Metiary, voorzitter van de Badan Persatuan. de eenheidsorgani satie van de Zuidmolukkers in Neder land meent dat de treinkapers geen rechtvaardig proces hebben ,De rechter heeft geen rekening houden met de politieke achtergron den. Het hele proces is een schijnver toning geweest", vindt Metiary. De Zuidmolukse jongens hebben volgens hem zo'n zware straf niet verdiend. Zij die vreedzame revolutie onmoge lijk maken, maken gewelddadige revo lutie onvermijdelijk Aldus besluit het manifest aan de pers dat de Vrije Zuidmolukse jongeren uit Assen en Smilde vandaag zullen uitgeven.- Het door ons van tevoren genoemde schijnproces tegen onze kameraden in Assen, en Amsterdam heeft zich vol komen waargemaakt. De wetgevende macht in Nederland behartigt de be langen van de heersende klasse en het begrip Nederlands dient men te rela tiveren. De straffen die tegen onze kameraden in Amsterdam werden ge- eist en waartoe onze kameraden in Assen zijn veroordeeld, bevestigen dat. Schijnbaar werd in deze proces sen de gelegenheid gegeven de politie ke achtergrond naar voren te bren gen. Maar in de strafmaat wordt die niet gehanteerd, aldus het manifest. Het vervolgt: ten eerste omdat poli tieke 'misdaden' nog niet in de wetge ving zijn opgenomen en tweede speelt WAPEN VAN GIJZELING GESTOLEN IN KAZERNE HARDERWIJK Een van de wa pens, die zijn gebruikt bij de Zuidmo lukse gijzelingsactie in het Indonesi sche consulaat in Amsterdam, blijkt afkomstig te zijn uit de Harderwijkse Willem Georg Frederik-kazerne. Re chercheurs van de Koninklijke Mare chaussee in Harderwijk hebben de 21- jarige E. J. H. uit Ermelo aangehou den. die inmiddels heeft bekend uit de wapenkamer van de kazerne twee Uzi- pistoolmitrailleurs te hebben gesto len. De diefstal vond plaats in mei 1975. H. was toen als dienstplichtig militair in de Willem Georg Frederik-kazerne gelegerd. Uit; hoofde van zijn functie had hij destijds toegang tot de wapen kamer. Behalve H., die inmiddels de dienst heeft veriaten. rijn nog de 21- jarige F. P. C. uit West, de 22-jarige H. S. uit Utrecht en de 28-jarige A. T. uit Amersfoort aangehouden. Dat drie stal heeft. een van de Uzi's in handen gespeeld van de Zuidmolukse jonge ren, die het wapen in december van het vorig jaar gebruikten bij de be ting van het Indonesische consu laat. o De Wereldgezondheidsorganisatie heeft vrijdag laten weten dat het griepvirus dat men onlangs in een mlitair kamp in de VS ontdekt heeft, gelijkenis vertoont met het virus dat vermoedelijk de oorzaak is gewe van de 'Spaanse griep' ,die in 1918 wereld heeft geteisterd. De Spaanse- griepepidemie van 1918 heeft ruim een miljoen mensenlevens geeist. de rechter een ro'.. Zeer interessant is in dit verband de terugtrekking van de Indonesische scheepsbouworder aan Nederlandse werven Door hoge straf fen te geven vernietigt men in geen geval het Zuidmolukse vrijheidsideaal, evenmin zullen door het instellen van een rerroristenwet nieuwe acties van Zuidmolukse zijde worden uitgesloten. Psychologisch heeft men in Nederland een blunder gemaakt door deze hoge straffen. De repressie van de justitie, waaronder het politieoptreden is een goede voedingsbodem voor het RMS- ideaal. De ingeslagen weg van onze kameraden zuilen we weer bewande len als de Nederlandse regering haar houding niet verandert- Met argwaan wordt het werk van de gemeende commissie gevolgd, waarbij echter op een positief resultaat wordt gehoopt, zo staat in het manifest te lezen. PAPKVDRECHT (AVP) De Prpendrechtw nuulKlrtim G. rtto de Graaf en G. van <1»t HHden mogen van hun collega's imnvri ren nota van 25-000 gulden Ik-uv len. Belde raadsleden naren het niet reit* met een r'-rva jiirplu) van de goimmte vow de wtjk- Motenpoider en hebben daarom een bureau uit Wamenaar ojr dracht re*rv«-n een alternatief plan te maken. De Rapend rechtse raad heeft dat plan venrorprxv Nu liet Wamenaame bureau mot de rekening In rek omen. herft de Papcrulrechtae raad benllirt dat de gemeente de rekening ran 25.000 gulden niet isU betalen. Het la ren onmogelijke raak dat raad» leden zonder overleg en Individu eel opdrachten verlenen en daar later de gemeente voor willen ten betalen, meent de Papen draehtae raad- Op platteland meer anti-stoffen gevormd UTRECHT (ANP) De griepcijfers hebben de afgelopen weken een plotselinge stijging te zien gegeven. Daarbij valt het op, dat de ziekte vooral in de grote steden toeslaat. Volgens voorlopige gegevens van het ministerie van volksgezond heid hadden deze week 65 van de 10.000 Nederlanders griep. De week ervoor waren het er 50 en de week daarvoor 39 per 10.000. ASSEN Na de uitspraak van de rechter inzake de gijzelingsaffaire in de trein bij Wijsier, verlaten de veroordeelden met een busje het gerechtsgebouw, waar kameraden van de veroordeelden ken toejui chen. In 1975 deed de grieppiek zich al veel eerder voor. Het griepcijfers was toen in de elfde en twaalfde week van het jaar alweer gedaald tot 9, respectieve lijk 6. De 85 per 10.000 van nu is een gemiddelde. Voor het platteland ligt het cijfer op 4 3, in de stedelijke gebieden op 58 en in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 100 a 110 patiënten zijn. Volgens de viroloog prof. dr. R. Masu- rel lag het verschil tussen platteland en grote steden vorig jaar precies andersom. Toen was het aantal griep gevallen op het platteland twee keer zo groot als in de steden. De patiën ten van toen hebben nu meer anti stoffen tegen het mfluenzavirus. zodat het zeer verklaarbaar is dat dit jaar in deg rote steden de meeste griep- slaohtoffers vallen. Inmiddels is uit de Verenigde Staten het bericht gekomen, dat. president Ford alle Amerikanen wil laten inen ten tegen de Spaanse griep. Aan deze gevreesde riekte stierven in 1918 over de hele wereld 20- miljoen mensen. Het virus is sindsdien vrijwel alleen' gesignaleerd bij varkens, maar in aei VS hebben zich de laatste'tijd enkele gevallen voorgedaan waarbij men aenkt aan besmetting van mensen door varkens. Staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) heeft naar aanleiding van. de berichten uit de Verenigde Staten j stappen ondernomen om er achter te komen wat daar precies aan de handt is. terwijl hij ook de Wereldgezond heidsorganisatie in Genève om infor matie heeft gevraagd. Aan de hand daarvan zal hij bekijken, of ook in Nederland maatregelen tegen de •Spaanse griep' nodig zijn. Overigens vestigt het ministerie er de aandacht op, dat de complicaties die in 1918 voor veel mensen fataal waren, nu met geneesmiddelen veel beter in de hand gehouden kunnen worden. om slechts een tiental patiëënten. Voor zover bekend zijn de Nederlandse var kens niet met het virus besmet. Maar omdat de riekte in de toekomst weli zou kunnen overslaan van de VS naar Europa, zou hij het wel verstandig vinden om nu aan het anti-griepvaccin dat in Nederland wordt gebruikt vast 'een klein scheutje' van het virus van de 'Spaanse griep' toe te voegen. Lubbers legt prijs valium aan banden DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) wil de prijs van het kalmeringsmiddel Valium aanpak ken. Via een speciale prijsmaatregel wil hij de fabrikant, het Zwitserse bedrijf Hoffmann la Roche, dwingen de prijs met 22 procent te verla gen- Het concern is niet bereid tot een vrijwillige verlaging, omdat de prijs van valium in Nederland al tot de laagste in Europa zou behoren. Begin april .zal er-riog een gesprek-tussen hét-'mffiisterte en de geneesmiddelen fabrikant volgen. PvdA: geen dubbel lidmaatschap DEN HAAG De PvdA wü af van het systeem van het dubbele lidmaat-1 schap. Het parti.Ibest.uur zal de partij raad binnenkort voorstellen niet lan ger toe te staan dat PvdA-leden ook 1 lid zijn van andere politieke partij-1 Het dubbele lidmaatschap lokte in het recente verleden vooral D'66'ersj en PPR-leden. c:e daarmee hun ver bondenheid met de politiek van de PvdA tot uitdrukking wilden brenger:. Gebleken is echter, dat „dubbel-leöen" nogal eens ongewenst hun invloed op beide partijen aanwenden. NADEEL VOOR LEEF- EN WOONSITUATIE TEGENGAAN: AKKOORD VS-TURKIJE Slot van pagina 1 verdrag voorriet in heropening van dei 28 Amerikaanse bases op Turks grondgebied met ais Amerikaanse te genprestatie een miljard dollar aan militaire hulp over vier jaar 'de Tur ken vroegen anderhalf miljard over drie jaar). Verdere details zullen maandag worden bekendgemaakt. Het akkoord wordt van kracht als het is goedgekeurd door het Ameri kaanse congres (dat tot nu toe alle militaire hulp aan Turkije blokkeer de) met het Turkse parlement. Kissinger vertelde verslaggevers dat uit informele gesprekken met het con gres de-aaowjjrigingen naar voren zijn gëkomèn dat het akkootd waarifchijn- lijk wel wordt goedgekeurd. Niet ongerust Prof. Masurel riet nog geen aanleiding voor grote ongerustheid over de griep. In Amerika gaat het RAADHUIS DEN BOSCH BEZET (Van onze correspondent) DEN BOSCH Een actiegroep die al enige tijd ageert tegen het gemeentelijk beleid ten aanzien van de huisvesting van jongeren, heeft vrijdagmiddag het raadhuis van Den Bosch bezet gehouden. Op het' moment dat burgemeester, wethouders en de raad van Den Bosch een officiële ontvangst hielden voor leden van de Partij van de Arbeid uit de tweede kamer, stormde een groep van ongeveer 30 jongelui de hal van het raadhuis binnen. Zij spreidden in de hal slaapzakken en matrassen uit, zetten tafels en stoelen neer en installeerden zichvoor him middagmaaltijd. De jongelui wilden op deze manier protest aantekenen tegen het gerechtelijk bevel aan twee meisjes om uit een door hen gekraakt huis te vertrekken. De kantonrechter had gemeend dat de meisjes er ten onrechte in wa' omdat voor dit pand wel degelijk een bestemming bestond. Burgemeester mr. G. van de Ven zegde in een discussie met de krakers dat een en ander in het college van burgemeester en wethouders besproken. ROTTERDAM B. en w. van Rotterdam willen meer greep krijgen op de vele sexclubs en -bioscopen in de stad. Zij stellen daarom aan de gemeenteraad voor om een verordenng aan te nemen, waarbij het verboden wordt om zonder vergunning een sex-inrichting te exploiteren. Het criterium voor het verlenen van een vergunning door b. en w. zal zijn: de nadelige be ïnvloeding van leef- en woon situatie. Het is de bedoeling om over dfi criterium nauw overleg te plegen met de deel-gemeenteraden en wijkorga- nen. omdat deze het best de situatie ter plaatse zouden kunnen beoordelen. B- en w. verwachten ook via deze bewoners vertegenwoordigers op de hoogte gesteld te worden van veran derde omstandigheden, die aanleiding zouden kunnen geven tot het intrek- ROTTERDAM (ANP) Het chemisch ontwerp-verdrag, dat vol gende week donderdag 1 april in Parijs aan de ministers van de Rijnoeverstaten zal worden voorgelegd, bevat veel compromis sen. In eerder opgestelde stukken werd enveel strengere eisen ge steld aan de beperkng van de lozing vanvuilstoffen in de Rijn. Met het nieuwe ontwerp zijn de delegatiesvan Nederland en Frankrijk in het ambtelijk overleg al een eind tegemoet gekomen aan de wensen van de Duitsers, die een veel soepelere regeling willen. Van Nederlandse zijde had men echter veel verder willen gaan dan nu in het stuk is bepaald. Ondanks de wat soepelere houding van Nederland en Frankrijk bevat liet ontwerp-verdrag nog een aantal knelpunten. Een onderwerp van dis cussie is de inventarisatie van de vuillozingen en de termijnen binnen welke de te nemen maatregelen van kracht moeten worden- Het Is ook nog de vraag of de kwaliteitsdoelste- ling g emeenschappelijk moet zijn of nationaal gerege d moet worden. Duitsland, dat onder druk staat van zijn eigen industrie, is van mening, dat de eind vorig jaar door de EEG- landen opgestelde richtlijn voor ue beperking van de verontreiniging van oppervlaktewateren eigenlijk voldoen de is voor de ebscherming van het Rijnwater. De Nederlandse delegatie is samen met de Fransen van mening, dat er voor het Rijngebied veel stren gere nonnen moeten gelden dat voor de overige rivieren in de Westeurope- se landen. Tijdens een vergadering van de inter nationale Rijncommissie in september vorig jaar in Wiesbaden vroeg Duits land. gesteund door de Zwitsers, op nieuw uitstel voor de in november voorgenomen ministersconferentie. Het land wilde eerst weten hoe de richtlijnen van de Europese milieu raad voor de bescherming van de r»rm»T-y1oVte—Trwjften IlifwnTlt Deze zijn op bepaalde punten zwakker dan voor de Rijn gewenst is. De Duitse delegatie gaf toen al te kennen- dat het onder druk van de industrie liever een ruimer verdrag in ÈEG- verband wilde dan het. strakke sane ringsprogramma van de Rijncommis- Uitstel De Rijnconferentie, die eigenljk 1974 had moeten worden gehouden, is op verzoek van Duitsland telkens uit gesteld. .Als gevolg van de economi sche recessie is het land bang, dat de industrieën langs de Rijn benadeeld worden als er strenge normen worden gesteld aan het lozen van afvalstoffen. Nederland en Frankrijk eisten aanvan kelijk een inventarisatie van alle lo ringen en een vastomlijnd tijdschema volgens wélk de chemische vervuiling van de Rijn teruggedrongen moet worden. Duitsland en Zwitserland stel den een raamverdrag voor. Toen het gehele Rijnoverleg dreigde volledig vast te lopen, heeft de Nederlandse delegatie wat water bij de wijn moe- ten doen. Met in het achterhoofd T)eter iets dan niets' heeft men overleg voortgezet. Het Westduitse kabinet, zo deelde de Thiifco nmbo-wtde In Den Haav i dag desgevraagd mee. heeft rich ach-| ter een wetsontwerp geschaard da:1 voor de Duitse industrieën die op de Rijn lozen *i.tstel van betaling bete kent. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp zouden de vervuilers dit jaar een sóórt, belasting moeten gaan betalen voor het afvalwater dat zij op de rivier lozen. De verplichting tot het betalen van de bealsting wordt nu pas in 1981 effectief He: wetsontwerp, dat was bedoeld om het toepassen van zuivering van het afvalwater te bevorderen, moet echter nog door het parlement. Vol gens de ambassade zal het de komen de maand of in mei in behandeling worden genomen. loutinjectie Het overleg over de opslag van het afvalzout door de Elzasser kalimijnen ziet er thans iets gunstiger uit. Men is nu definitief afgestapt van de opslag bovengronds. Dit is veel te duur en tevens is de aversie van de plaatselij ke bevolking tegen de lelijke zoutber- gen zwaarwegend. De proeven die zijn genomen met het injecteren van afval zout in de grond zijn thans in een stadium, dat van proefneming overge schakeld kan worden op industriële toepassing. Er zal binnenkort constant 20 kg afvalzout per seconde in de grond geïnjecteerd worden. Het ligt in de bedoeling dit op te voeren tot 60 kg per seconde, waarmee voor een groot deel aan de eisen van de eerste ministersconferentie in Den Haag te gemoet wordt gekomen. In hoeverre de zoutinjecties voortgang zullen vinden is afhankelijk van wat de ministers op de conferentie in Pa rijs bepalen. Het staat vast, dat men de injectiemethode veel geringere be dragen zijn gemoeid dan met de op slag van het. zout zoals op de eerste ministersconferentie in 1972 in Den Haag werd bepaald. Tio -i.ru-.t- van fi-nanHoren is echter nog een open vraag. Wordt het een gemeenschappelijke onderneming of is het een Franse aangelegenheid, waarin de andere landen hun aandeel leveren. Frankrijk zou de verantwoordelijk heid voor het project liever in handen van ae gemeenschappelijke overleg partners willen geven. Met name Duitsland en Zwitserland rijn van me ning, dat Frankrijk in eerste instantie het risico moet dragen da: zij bereid zijn mee te betalen ter dekking van de kosten van het injecteren. Op het gebied van de thermische verontreiniging rijn er geen proble men. Iedereen is het er over eens, dat het Rijnwater niet veel meer mag worden opgewarmd door nog te bou wen of in. aanbouw zijnde elektriciteits centrales- Ook is vastgesteld, dat de radioactiviteit van het Rijnwater bin nen de door Euratom gestelde ner- men blijft. Er zijn geen urgente geva ren. Dit neemt echter niet weg. dat de radioactiviteit van het water blijvend zal worden geobserveerd. Programma De Rijncommissie heeft voor de mi nisters een lijvig rapport over een programma op lange termijn. Het is! een studie van de te verwachten sitna- tie met betrekking tot de verontreini ging van het Rijnwater en de maatre gelen, die nodig zijn om verbetering van de kwaliteit te verldjgen. Mits er de bereidheid bestaat geld te investe ren dan is volgens de commissie te verwachten dat de Rijn binnen tien a vijftien jaar redelijk schoon zal zijn., Van Nederlandse rijde zullen minister T. Westerterp van verkeer en water staat, mevrouw I. Vorrink als minis ter van volksgezondheid en milieuhy giëne en staatssecretaris J. Brinkhorst van buitenlandse zaken aan het minis terieel overleg deelnemen. De confe rentie staat onder leiding van de Franse minister van welzijnszorg An dre Fowt Slot van pagina 1 van justitie lagen, maar bij de twee senaatscommissies van onderzoek, die de opdracht hebben de kwestie van omkopingen in binnen- en buitenland uit te pluizen. Gesuggereerd werd dat een of beide oommissies nu niet meer bereid zou rijn om de beschikbare documenten te overhandigen. Senator Charies Percy verklaarde ons dat daar geen sprake van was. Hij bemaalde nogmaals dat hij zeer onder de indruk was van de persoon lijkheid van dr. Holtrop. die als een van de commissie van drie naar Was hington kwam om materiaal te verza melen over vooral het onderzoek naar betalingen van Lockheed aan prins Bemhard. Uit de procedure blijkt echter da: de Amerikaanse regering wa: betreft Nederland andere maatstaven aanleg: dan bijvoorbeeld Japan. In het geval van Japan werd een overeenkomst getekend tussen vertegenwoordigers van het Japanse en Amerikaanse mi nisterie van justitie. In het geval van Nederland blijkt de Amerikaanse rege ring genoegen te nemen met een dele gatie van ae Nederlandse ambassade, die blijkbaar in rechtstreekse op- dracht handelt van Den Haag. Japan De Japanse premier Takeo Mikf beeft vrijdag gezegd dat hij geen inzage zal hebben in de door Amerika te verschaffen documenten over de Lockheed steekpenningen „om de afhankelijkheid van de gerechtelijke autoriteiten te respecteren." Miki verklaarde dit toen hij door onderminister van justitie Yasyosji Sjiono werd ingelicht over de Japans- Amerikaanse overeenkomst. Sjiono keerde uit Washington terug na het ondertekenen van de overeen komst waarin wordt bepaald dat de documenten alleen voor gerechtelijk onderzoek en vervolging mogen wor den gebruikt. De documenten zouden de namen bevatten van hoge regeringsfunctiona rissen, die betalingen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek hebben ont vangen. In Italië is vrijdag de voormalige minister van defensie Mario Tanassi officieel genoemd als de negende per soon naar wiens gedrag een onder zoek wordt ingesteld in verband met bet omkopingischandaal van Lock heed. Tanassi diende eerder bij de open-! bare aanklager een beëdigde verkïa-, ring in waarin hij zei onschuldig te1 zijn. Hij was het grootste deel van periode tussen maar: 1970 en maart 1974 minister van defensie en voorts gedurende 21 maanden tegelij kertijd vice-premier. - Twee Turkse luchtmach'-generaals en een kolonel zullen op 7 april terechtstaan op beschuldigingen die verband houden met het Lockbeed- schandaaL Het gaat om de voormalige bevel hebber van de luchtmacht generaal Errfn Alpkaya en twee ondergeschik ten- die door een militaire rechtbank zullen worden berecht wegens het valsen van officiële stukken. -Indien zij schuldig worden bevon den kunnen zij veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van zes maan- ken van een vergunning. Hei ooTlege verwacht da: de nieuwe verordening een belangrijke bijdrage kan leveren 'voor een doelmatige bestrijding ven met prostitutie samenhangervVi over last'. Ir. het voorstel aan de gemeenteraad wordt ook gesproken over de plannen op de openlijke prostitutie to concen treren in een buiten de woonomge ving gelegen stadsdeel. (Wijnhaven- kwartier». In de tweede helft van dit jaar willen b. en w. daartoe een voorstel indienen. Het ooilege meent dat minister van Agt (justitie) geen bezwaar zal hebben tegen een derge lijke concentratie, die vooral een ver dwijnen van de prostitutie uit Kateo- d recht zou betekenen. Tegenover een eventuele schending van artikel 250 tas van het wetboek van strafrecht, waarbij bevorderen van ontucht strafbaar is gesteld, kan immers, aldus b. en w., „een stuk maatschappelijke winst" worden ge steld. Een spoedige verwezenlijking van de plannen wordt momenteel nog verhinderd door de financiële conse quenties hiervan en het feit dat men nog geen middelen heeft om «n der gelijke concentratie af te dwingen. W'at ait laatste betreft denken b. en w. aan een wijziging van de algemene politieverordening, zoals Den Kaag «e. Utrecht hebben aangebracht. In deze gemeenten mag botten «o bepaald gebied geen prostitutie bedre ven worden Tenslotte vragen h. en w. de gemeenteraad akkoord te gaan met een verzoek aan de regering en het parlement om artikel 250 bis wetboek van strafrecht te schrappen. (ADVERTENTIE) n METZLER- bril: ieder» oogmerkl Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogfer. Hoofdredacteur: G. A de Kolc. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: l/Iissingen: Wolstraat 56-60, fel (01)84) 15144. Middelburg: Morkt 51. tel. (01180) 2765). Goes: Grote Markt 2, fel. (011OD) 16140. Temeuzen: Nieuwst raai 22, tel. (01)50) 4457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (0)140) 4058. tn de avonduren 're de eentraie 'edoctie bezet van zondag t/m /rijdag vanof 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdog» (01184) 15144 /an 9.00-113D uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdag: de plaatselijke kantoren /an 9.00-1130 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond von 2033 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondogavond van 20DO tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen Der kwartaal f 3775; franco per post f 42,— per maand 1275 osse nummers ,50 (inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie ƒ11,55; ingezon den mededelingen 2'/» x k> rief. Brieven bureau van cfrf f 2,50 meer. Volledige tarieven met i prijzen op oarrvraog. Alle advertentieprijzen 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Mod

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3