HMDT VIERT HET HALVE EEUWFEEST MET HEIJERMANS' 'EVA BONHEUR' Bronzen Kruisdragers houden hun congres in Vlissingen Raad Vlissingen akkoord met invoering toeristenbelasting De stoere stofzuiger uit Denemarken 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1976 ADVERTENTIEJ TOEZEGGING NOTA WERKGELEGENHEID SCHOOLVERLATERS VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen is vrijdagmiddag ak koord gegaan met de invoering van de loeristenbeJasing met ingang van 1 mei 1076. Alleen de fracties van de VVD en de RPCU stemden tegen. De belasting komt neer op een bedrag van ƒ0,35 per toeristische overnach ting in het tijdvak van 1 mei tot 1 oktober. De bruto opbrengst van de belasting wordt geschat op 25.000 per jaar. De heer C. J. van der Weele (rpcu) zei wel achter de invoering van de toeristenbelasting te kunnen staan, maar hij had bezwaar tegen invoering zolang de boulevardwerken nog niet gereed zijn- De namens de WD sprekende heer J. Lust vond ook dat moest worden gewacht tot de bouelevard klaar was: „Dan kan de toerist zien waarvoor hij betaalt. Op dit moment zijn we nog tegen invoering", zo betoogde hij- Ver wijzende naar rapporten waarin over Vlissingen als "badplaats van allure' wordt gesproken stelde hij, dat men de toerist ook iets moet bieden bij minderg oedw eer. Bij latere invoering verwachtte de heer Lust ook een hogere opbrengst dan de nu geraamde 25.000,-, Na.mens''Het CDA betuigde de heer H- Koole zijn instemming met het voor stel: „Er zijn goede voorzieningen in Vlissingen getroffen en het is redelijk dat niet alleen de Vlissingse gemeen schap. maar ook de toerist daaraan een bijdrage levert." Ook de heer D. J. P. Bruinooge van de PvdA-FPR-fractie zei dat zijn groe pering "bijzonder content' was met de invoering van deze belasting. Wel zag hij graag dat na enkele jaren praktijk het tijdvak van de heffing en de bezettingsgraad bekeken zouden worden. Uitzicht Wethouder G. J. A. M. Adan kon met die laatste wens wel megaan: „Het college zal na een jaar bekijken of bijstelling van de verordening nodig is- De wethouder was het niet eens met dc heren Lust en Van der Weele over een latere invoering. Hij had wel oog voor de nog aan de gang zijnde verbeteringswerken aan de boulevard, maar vond het mooie uitzicht waarvan ook nu kan worden genoten toch essentieel voor de toerist: „En wij doen ook nu toch wel iets voor die toerist. Kijk maar eens naar onze bijdrage aan de WV." De heer Lust: ..Maar dat mooie uit zicht is geen verdienste van de ge meente-" Burgemeester drs. Th. J. Westerhout: „Mbar om er van te genieten heb je wel parkeerterreinen nodig. Kijkt u maar eens wat wordt gedaan aan de aanleg daarvan." De raad ging tenslotte akkoord met de aantekening dat de vier leden van de WD en de beide leden van de RCPU tegen waren. De raad had geen enkele moeite met het verlenen van een krediet van 4400 voor de aankoop van twee honden (in totaal worden het er ▼ijf) en, vijf hondenhokken ten behoe ve van een te vormen hondenbrigade bij de Vlissingse gemeentepoli tie. De raad wilde ook wel ƒ15.100,- ter beschikking stellen voor de samenvoe ging van twee woningen in de Zee manserve. Wethouder P. G- Smit kon mevrouw J- Punt-van Osnabrugge (cda) en de heer P. H. van de Ven (pvda-ppr) geruststellen en hen toe zeggen dat de commissie van beheer hierover overleg zou plegen met de bewoners. „Ook is het college van b en w. bereid er zijn volledige mede werking aan te geven dat de samen voeging vrij spoedig tot stand komt", zei hij- Veiling Walcheren boekte in '75 ruim 93.00 gulden winst MIDDELBURG De coöperatieve veilingvereniging "Walcheren' heeft het vorig jaar afgesloten met een voorde lig saldo van ruim 93.000 gulden. Dit blijkt uit de financiële stukken, die vrijdag 9 april aan de orde komen op de jaarvergadering in 'de Brasserie' in Middelburg. Het boekjaar 1975 is daarmee voor de veilingvereniging "Walcheren' aanzien lijk gunstiger verlopen dan het jaar daarvoor. In 1974 boekte men name lijk een nadelig saldo van ruim 53.000 gulden. Het bestuur stelt voor van het batig saldo over 1975 2 procent van het daadwerkelijk in Middelburg geveilde produkt op de ledenrekening te boe ken. Het restant wil men reserveren voor een eventueel nadelig saldo in 1975. In de jaarvergadering komt, het. be stuur verder met een voorstel de contributie voor dit jaar te stellen op 100 gulden voor de leden die in '75 een omzet beneden de 25.000 gulden hadden en 150 gulden voor de leden met een omzet boven de 25.000 gul den. De raad van toezicht stelt voor de vergoedingen voor het bestuur te ver hogen. De vergoeding van de voorzit ter wil men verhogen tot 4.500 gulden, die van de vice-voorzitter tot 2.000 gulden en die van de secretaris tot 3.000 gulden. De jaarvergadering wordt bij uitzon dering niet in het eigen veilinggebouw gehouden, maar in 'de Brasserie'. Dit vanwege het 70-jarig jubileum dat de veilingvereniging dit jaar viert. De vergadering begint om half aclit 's- avonds. HAAt'M IN HUIS FOTO-EXPOSITIE VAN VIJFTIG JAAR AMATEURTONEEL TENTOONSTELLING IN BRITANNIA EERSTEDAGS- ENVELOPPEN DOOR COMMANDO'S GESIGNEERD VLISSINGEN' De vereniging van dragers van de Bronzen Leeuw en het Bronzen Kruis zullen vrijdag 23 en zaterdag 24 april aanstaande bun jaar vergadering in Vlissingen honden- Het huishoudelijke deel van het congres speelt zich op de zaterdag af, name lijk in de Marinekazerne, 's-morgens om 11 uur. Begonnen wordt vrijdag middag met een begroetïngsbïjeen- komst in hotel Britannia, om half drie, waarna om half vijf b. en w. van Vlissingen de congresgangers zullen ontvangen in het stadhuis. Bij die gelegenheid zal namens de' vereniging aan het college een bijzondere uitvoe ring van een 'commando-knïfe' wor den aangeboden. De vereniging heeft Vlissingen geko zen als vergaderplaats omdat hier een groot aantal herinneringen rijn te vin den aan de strijd om Walcheren, waar met name de commando's een grote rol hebben gespeeld. In Britannia wordt een speciale tentoonstelling ge houden van drukwerken en voorwer pen afkomstig uit de verzameling van de heer P. Eekman uit Vlissingen. Deze beschikt over een uitgebreide collectie herinneringen aan de strijd op Walcheren en heeft aan de vereni ging zajn medewerking toegezegd. Om dat het hier om een unieke collectie gaat is de tentoonstelling ook voor Vlissingers toegankelijk. De expositie heeft als thema: "Walcheren in oorlogs tijd'. Tevens wordt vdór Britannia een aantal oude oorlogsvoertuigen op gesteld, afkomstig uit de verzameling van de Vlissingse groep Keep them rolling'. Belangstelling Er bestaat grote belangsteling voor dit Walcherse congres, zowel uit bin nen- als buitenland. Zo komen er delegaties uit Engeland en Frankrijk van zusterorganisaties uit die landen. Een van de Britse gasten is RAF- squadron-leader Sid Aldridge, een pi loot die In 1944 de dijken bij Westka- pelle bombardeerde. Tijdens het congres zullen een aantal eerste dagsenveloppen worden ver kocht, die bij vorige gelegenheden werden vervaardigd' Zo is er ter gele genheid van de dertigjarige herden king vam de aanval op Walcheren op 1 november 1974 een eerste dagenvelop uitgegeven door het Royal Marines Museum in Engeland. De secretaris I ran de vereniging, de heer V. Stolp uit, Nieuwendam, heeft de beschikking gekregen over een tweehonderdtal van deze enveloppen: zij zullen in Vlissin gen worden gesigneerd door twee Ne derlandse commando's die in Vlissin gen zijn geland. Ze zullen vijf gulden per stuk kosten en worden verkocht volgens het systeem 'wie het. eerst komt die het eerst maalt'. Er zijn ook een aantal Franse eerste dagenvelop pen beschikbaar, gewijd aan de Fran se commando's, uitgegeven op 27 ok tober 1973. Zij bevatten onder meer de afbeelding van generaal Philippe Kieffer. Zijn weduwe zal eveneens in Vlissingen aanwezig zijn. De deelnemers aan het congres zullen zaterdagmorgen om tien uur een krans leggen bij het commandomonu ment te Vlissingen. 's-Middags is er een causerie door jhr. D. C. Valcke- nier van Geusau terwijl een aantal films wordt vertoond, onder meer de fikn destijds opgenomen door de Noorse commando-eenheid, die bij Westkapelle landde. Een eerste dag-envelop in 1974 uitge geven ter herinnering aan de comman do-landing op Walcheren. Tweehonderd van deze enveloppen zullen worden I verkocht tijdens het komende congres van de Vereniging van dragers van de Bronzen Leeuw en hel Bronzen Kruis- Statencommissie economische zaken vergadert 6 april MIDDELBURG De commissie voor economische aangelegenheden uit de staten van Zeeland vergadert dinsdag 6 april in het provinciehuis te Middel burg. Tijdens deze vergadering zal gesproken worden over de wijze van verslaglegging van de behandeling vas havenschapsaangelegenheden. In te- handeling komen verder het versie? van de vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissin gen op 10 december, besluiten van deze raad van bestuur betreffende verhoging onderhoudsbelasting en vaststelling havenreglement, het ver slag van de Centrale Accountante dienst inzake de jaarrekening 1974 van het havenschap Vlissingen. het ontwerp-verslag van de vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen van 11 februs ri, de eerste begrotingswijziging 1976 van het havenschap Vlissingen, he: verslag van de vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Temeuzen van 10 december en he: ontwerp-verslag van de vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen op H februari Tenslotte komen nog de eerste twee begrotingswijzigingen over 1976 tod het havenschap Terneuzen aan de or de. De vergadering begint om 1610 uur. ALLEEN VVD EN RCPU STEMDEN TEGEN Het raadslid A. Hoefkens (cda) zette vraagtekens bij de grondprijs die hei college had berekend voor de boun van onder meer eensgezinshuizen in de beschutte sfeer In het plan Bossen- burgh. Hij verwees naar uitspraken van ds staatssecretaris, die had gezegd da', deze woningen gelijk moestien gezien worden met woningwet-woningen en geen te hoge prijs moohten. „We moe ten zuivere grondprijzen aanhouden om het woningbezit te bevorderen,' Het college,d at reeds eerder een kie- diet van 7.719.613.87 voor het bouwrijp maken van het bestemings- plan Bossenburgh had gevraagd, wil de herziening van de kostprijsbereke ning en nog een aanvullend credie. van ƒ540 642,25. Wethouder Smit be toogde dat ƒ7500 toch wel de reële grondprijs was voor een woningwet woning en zei de heer Hoefkens toe de commissie van openbare werke* op de hoogte te zullen houden van c= verdere ontwikkeling in deze,waarr.i de raad akkoord ging Dat gebeurde ook met een bed ra: groot 7800,- nodig voor voorzienir, gen aan de voormalige Willem UI- kazerne- De heer Koole zei later da: er de laatste tijd veel credieten doo: de raad worden verleend ter bestrij ding van de kosten, ontstaan dooi vernielingen aan scholen en openbare gebouwen. .Ken kwalijke zaak. Strengere mar- regeln tegen vernieling zijn vers alsmede een regling op het toezie;, en het beheer." Dit raadslid kreeg vë: wethouder Oh. J. Gilissen-Verschage horen dat het zo eenvoudig lag: „L- verneem graag suggesties over he, 'hoe', zei de wethouder die de hee: Koole meedeelde dat bij de bestenv ming van de Willem Ill-kazern: wordt gedacht aan een monumem, dat moet worden gerestaureerd en gerenoveerd, „maar het is nog nie; duidelijk wanneer-" Voorstellen daaro ver zullen volgen. Doorbraak Toen de ankoop van een aantal pan den aan de Coosje Buskensstraat, ten behoeve van de doorbraak van de Spuistraat naar de Kenau Hasselaar straat aan de orde kwam, ito eg d: heer J- Kodde (rpcu) het colle;: waarom niet eerder hiertoe was voor gesteld. „Velen met mij hoopten dat wij no; van de zomer de stad zouden kunne;, verlaten achter langs de Spuistraat Dat gaat niet. Is deze zaak wel vol doende bekeken?" Wethouder Smi: zette uiteen dat eerst bij gemeente werken was nagegaan of geen ande: tracé mogelijk was. en dat had tijd gekost- De raad ging met het voorstel akkoord- Zonder discussie ging de raad ooi: akkoord met het voorstel een subsidie van ƒ2750 toe te kennen aan de commissie "De Ruyterherdenkim 1976'. Er komt een nota over het aantal schoolverlaters, een prognose over het aantal dat van ben te werk kan worden gesteld, en over wat de ge meente ten aanzien van jeugdige werk- lozeng aat doen. Dat kan wethouder A. Lorier toezeg gen aan de heer J. J. Kempe (pvda-ppr), die bij de rondvraag hier naar had geïnformeerd- „We zijn bezig aan uitbreiding van de vrijdagmarkt" zei wethouder Adan tot mevrouw M. M. Scheepers-Voet (cda), die had gelezen dat het bezoek aan de vrijdagmarkt minder was dan dat aar de toen die nog op zaterdag werd gehouden. „Hoewel het windorgel as: aan de boulevard heeft gestaan nog geen gemeente-eigendom is, zullen wij toch proheren dit voor Vlissingen te behouden en het weer middels subsi die in goede staat te laten opbouwen", antwoordde wethouder Gilissen Ve- schage aan mevrouw Scheepers. Wethouder Sprit zei de heer Kodde toe na te laten gaan wanneer de parkeerplaatsen achter de zeevaart school die gereed zijn op de weg kunnen worden aangeslo ten. Burgemeester Westenhout zei de heer E. de Priester (pvda-ppr) toe dat er in de komende weken nadere gege vens zullen komen over de personeels ontwikkeling bij de gemeentelijke so ciale dienst Aan het begin van de vergadering werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter herdenking van de overleden oud-KMS-directeur J- W- Hupkes. In korte herdenkingswoorden herdachten burgemeester Westerliout en raads-nestor Kempe de overledene als ondernemer en stimulerend figuur voor Vlissingen. ROYAL MARINES MUSEUM R.M. 1S MIDDELBURG Vrijdag 16 april bestaat het Middel burgs Dilettanten Toneel vijftig jaar. Een ongekend hoge leeftijd voor een ama teurtoneelvereniging. Bo vendien het halve eeuwfeest van een formatie van 'lief hebbers' die met vaak ver-, bluffend goed toneel een re putatie opbouwde, gehono reerd met prijzen in het na tionaal landjuweel van de Nederlandse Amateur To neel Unie en verschillende eerste en tweede prijzen in Zeeuwse landjuwelen, de 'provinciale competitie' voor amateurgezelschappen. PIMDT heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het culturele leven in Middel burg, met diverse hoogte punten in de periode direct na de tweede wereldoorlog. In deze nog tv-loze periode was een toneelopvoering van HMDT in de Zeeuwse hoofdstad een evenement, dat geen toneellief hebber wilde missen. In die tijd was iedere voorstelling goed voor drie volle Schouwburgen. De komst van de televisie (vreest men nog altijd niet voor lege voetbalvelden) liet de belangstel ling teruglopen, maar het pleit bijzonder voor déze formatie van pure amateurs, dat zij rustig doorging, ook in een tijd dat mon zich moest beperken tot één voorstelling voor een nauwelijks geheel gevulde schouwburgzaal. Daarin is opnieuw een kentering nu ten goede gekomen- In een vernieuwde, vergrote Mid delburgse Schouwburg speelt, men aanstaande vrijdag 2 en za terdag 3 april de jubileumvoor stelling. Gekozen is voor Herman Heijermans' "Eva Bonheur\ een 'genoeglijk toneelspel in drie be drijven', zoals het jubileumpro gramma aankondigt. Voor dit evenement van het halve eeuw feest is een speciaal programma 'Hij. zij en de Hottentot'. HMDT in 1932. verschenen, waarin een lijst is opgenomen met de data van op voering van alle stukken die HMDT in de periode 1926-1976 heel t gepresenteerd. Die lijst begint met Mijnheer de Senator' op 19 november 1926 en eindigt met Diefde half om half op 21 en 22 november 1975. De titels roepen veel herinneringen op, met een accent op de bloeipe riode tussen 1945 en 1962. "Het geheim van dr. Spencer' (1947), 'Je kimt het toch met meenemen' (1947, reprise in 1966). Toontje heeft een paard getekend' (1949), 'Meisjesgymnasium' (1951), 'Heeft Constance gelijk?' (1955) en een uitschieter uit 1967, De medailles van een oude vrouw', waarin mevrouw J. B. van Verre- Hangard, een imponerende rol speelde. Met haar man. wijlen notaris Vam Verre behoorde zij tot het kleine groepje mensen, dat de club in 1926 oprichtte. Uniek Behalve de lijst van gespeelde stukken bevat het programma voor de jubileumuitvoering een voorwoord van burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg, die daarbij relativerend ingaat op de overigens toch genereuze jubi leum-subsidie van 4500 van de gemeente. Nadat hij de vijftig jaar van HMDT een 'uniek jubi leum' heeft genoemd stelt hij. dat de waarde van een toneelvereni ging voor een gemeentelijke sa menleving zich moeilijk in een bepaald bedrag laat uitdrukken. Dat een grote waarde aan de activiteiten van HMDT voor een goede actieve en passieve vrije tijdsbesteding moet worden toe gekend staat zonder meer vast', aldus burgemeester Wolters, 'd?it bovendien de prestaties van HMDT door de Middelburgse (Walcherse) bevolking op de juis te waarde worden geschat blijkt overduidelijk uit het feit, dat de- opvoeringen zich al vele jaren im een zeer grote belangstelling mo gen verheugen-' Het Middelburgs Dilettanten To neel ontstond in 1926 uit de hbs- club Rhetorica. Opvallend is dat de club steeds is blijven draaien rond een betrekkei ijke kleine groep van enthousiaste mensen, waarin door de jaren heen muta ties voorkwamen, maar waarin steeds een inspirerende kern aan wezig bleef, die stimulerend zorg de voor de nodige continuïteit. Zo overwon het gezelschap ook de 't-v-impasse", die zo omstreeks de tijd van de viering van het veeriag- jarig bestaan de belangstelling voor de opvoeringen had geredu- 'Sister George', HMDT in 1973. ceerd tot één voorstelling van een stuk. Toem vroeg men zioh af of het peil inderdaad wel terugge lopen was. De mensen raakten 'verwend' door de televisie en waren meer in de gelegenheid om vergelijkingen temaken met prestaties van beroepsgezelschap pen. Bij HMDT realiseerde men zich dat het niveau van de eigen voorstellingen hij een vergelijk met de kassuccessen' (HMDT werkte zonder subsidies) van vroeger niet was teruggelopen maar dat de eisen van het pu bliek onder invloed van de tv hoger waren geworden. Mevrouw Van Verre, die tien jaar geleden de jubileumvoorstelling ('Je kunt 't toch niet meenemen' van Mos- sinkhof) regisseerde, stelde toen in alle nuchterheid vast „Als je een van die succesvolle voorstel lingen zou kunnen terugdraaien, zou het best kunnen zijn dat je zou zeggen: gut, was dat het?" HMDT had voldoende 'span kracht' om terug te komen. Nu geeft men van elk stuit weer twee voorstellingen, zoals ook met de komende jubileumvoor stelling het geval zal ziju. Op vrijdagavond 2 en zaterdagavond 3 april speelt HMDT in de Mid delburgse Schouwburg in een re gie van Detlev Pols Herman Heijermans' 'Eva Bonheur'. Det lev Pols heeft het uit 1916 date rende spel geheel in de sfeer van die tijd gehouden en beschikt over een competente bezetting door de dames Annie Bogaert, Regina Gutteling en Coos Bou- wense en de heien Gerard Baij- ens. Kees Gunler. Joop van de Linde, Henk Boers en Harry de Brouwer. Receptie Zaterdagmiddag 10 april recipi- eart HMDT in de 'eigen repetitie ruimte', de Kloveniersdoelen. Dat gebeurt tussen vier en zes sum1; aansluitend is er een feestavond voor leden en oud-leden in hotel De Nieuwe Doelen'. Tijdens de receptie in de Kloveniersdoelen zal een tentoonstelling te zien zijn van foto's van de opvoerin gen van het jubilerende gezel schap uit de gehele periode tus sen 1926 en nu. Deze foto-exposi tie zal eveneens te zien zijn in de Schouwburgfoyer als daar op 2 en 3 april aanstaande 'Eva Bon heur' wordt opgevoerd. Bij de viering van het halve eeuwfeest telt HMDT weer 200 donateurs, een aantal dat tijdens het 'diepte punt' aanzienlijk lager is geweest- Mede uit dit opnieuw groeiende aantal sympathisanten blijkt het bestaansrecht van het Middel burgse gezelschap, dat als vroe ger weer tot uitstekende presta ties weet te komen, vooral als men stukken kiest uit het 'goede amusementsgenre". De formatie kampt op dit moment wel met een gebrek aan regisseurs en mannelijke hoofdrolspelers, maar mogelijk komt hierin via de jubi leumviering en belangstelling van nieuwe actieve leden verandering in. ASSAULT Öftl WALCHEREN 1944 Philatelic Officer R M. Muset/a Eè-ctnay - Hants. Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Mieie wasautomaat en trommeldroger De enige die m Nederland '-de'scheiden zi|n mei de keurmerken van Z' èn Kenia en Womierk en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen irfl. 1GJI0 J er is geen betere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12