In de 'straatjes' van ontstaat het sociaal Rozenoord contact Derde Sintepierloop voor aanschaf sportrolstoel DWG extïa BEELD VAN VERZORGINGSTEHUIS VOOR 78 BEJAARDEN IN SLUIS Agenda Kent U Zeeuwsch-Vlaanderen? FOTO-PUZZEL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSCH-VLAAN DEREN Z/1 TERDAG 3 APRIL IN NIEUW VLIET OOSTBURG/NIEL'W'VLIET - Zater dag 3 april wordt in Nieuw vilei de derde Sinlepier-eross gehouden, l>e organisatie is voor het eerst in eerste instantie van de vereniging DWG (Door Wilskracht Gesterkt). DWG is de invalidensportvereniging in Oosthurg die voor alle gehandicapten de hele regio een mogelijkheid wil bieden om aan sport te doen. Dat nog niet elke gehandicapte dat aandurft blijkt wel uit de wcorden van voorzitter G. van Schaick Hij weer dat het ledenaantal van 17 erg ver kan worden uitgebreid, inaar tot zijn spijt gebeurt dat rtog niet. ..Drempel- vrees", noemt hij dit. Zaterdagmiddag om twee uur lost de voorzitter van de Nieuwvlietse dorps raad. de heer I. de Huüu. het startschot Munck m Schaick in j in Sluis. Filmvoorstelling voor basisscholieren SAS VAN GENT - Voor de kinderen van de laagste drie klassen van de ba- slBSChool te Westdorpe draaide het So ciaal Cultureel Werk een Olm in het voormalige gemeentehuis te Westdor pe De titel was 'Ezeltje Sabis'. Zon dagmiddag 28 maart om 13 30 uur z van deze derde Sintepier-cross. De men de film 'De negerhut van Oom heer Van Schaick verwacht dni er ze- Tom' vertonen voor de kinderen van lil de keuken van chef-kok F. J. M. Schollen wordt hel dagelijkse menu fixe, voor een maximaal bedrag van f 3,90 per persoon, klaar gemaakt. De Inas-stagiaire Lilian Corthals geefl de chef-kok een plateau aan. Leerling-bejaardenverzorgster Jeanint Plciddet dient mevrouw M. Zonnevijlle-Jansen (76) het eten op in haar appartementje. ker 300. maar hij hoopt veel meer. lo- de drie hoogste SLUIS - Tussen koffie- en lunchtijd heerst er een opvallende rust in de vijf 'straatjes' van het Sluise verzorgingstehuis Roze noord. De drukste tijdin het sociale bejaar- denverkeer wordt, zoals doorgaans, eigen lijk pas na het middagdutje verwacht. Hier jen daar staat een kamerdeur op een 'wijde' 'kiér'. Een vrouw van in de tachtig met op gestoken mooi grijs haar begiet zorgzaam haar plantjes op de vensterbank. Jalf ver stoord, half nieuwgierig kijkt een bejaarde man op over zijn krant. Hij zit strategisch, in de uiterste hoek van zijn woonvertrek, vanwaar hij via zijn gangportaaltje de pas sage gemakkelijk in het oog kan houden. Soms, als het menselijk gedruis in een 'straatje' goed hoorbaar is, wordt er een deur voorzichtig geopend en verschijnt er een hoofd om de hoek. Het is duidelijk een zoeken naar wat aanspraak. Zeerraörs telbaar, zeggen sommige be- jaardm, want als man of vrouw ben je door ouderdom en-of verlies van de dterbiren en naasten vaak eenzaam gbwoden. Als je daar niet aan kunt wëhmn krijg je behoefte aan gezellig- héid :n sociaal contact. Voor een be jaard in een verzorgingstehuis kan dat 9Ciaie contact dan ontstaan in de warrel gangen, de 'straatjes' zoals ze in Rozhoord worden genoemd. Dat ge- voe' die behoefte kent de mens die in de racht yan zijn léven is niet. omdat hjjds vanzelf dagelijks door het maat- "scfippelljk vèrkeer wórdt omringd. Ei verzorgingstehuis, zoals Rozen- ord,;kan'in veel meer opzichten een ^lossing voor -een solitair leven bie- •en.'De bejaarden kunnen zich ook ïn- etten voor allerlei plannen en voor ;en democratische gang van zaken. Bejaardencentra zijn mm of meer we reldjes apart, en daarin verschilt 'Ro zenoord* waarschijnlijk niet veel van andere.- Aan de buitenkant zie je het er niét aan af dat er binnen aan bepaalde democratische besluitvormingen wordt gedaan, die de huishouding voor de bewoners, of de recreatieve activi teiten; of tal van andere faciliteiten kunnen betreffen. Om tot de instelling van bewonerscommissies te komen die zicltmet dit soort zaken bezighouden, worden' er verkiezingen gehouden. Net als in de landspolitiek kunnen daar over wrijvingen en wrevel ontstaan, orddat volgens enkelen de juiste man of vrouw niet op de juiste plaats is ver lazen. Hrekteur H. J. Masclee. net 24 jaar, «en geboren en getogen Oostburger en Nederlands jongste diekteur van een Verzorgingstehuis voor bejaarden, ver telt tijdens een rondgang door het ge bouw over de regelen en perikelen in Rozenoord. De perikelen zijn te ver waarlozen. beklemtoont hij en een groepje bejaarden onderstreept dat la ter in grote lijnen. „Op één van de straatjes hebben ze wat herrie onder ling, maar dat trekt wel weer bij', ver zekert Masclee. Activering „Voor de 78 bejaarden is. Rozenoord hun huis. Zij wonèn en leven er in Zijn er wel eens mankementjes dan dienen die te worden opgelost. Dat. moet sa men. geb.epren en daarom probeer ik de bejaarden té stimulërèn"en te'activeren in een blijvende betrokkenheid bij het gebeuren in huis. Jammer genoeg wordt de mogelijkheid tot inspraak volgens de democratische principes nog te wéinig, door de bejaarden hier benut. Ze zijn van vroeger niet zo ge wend om in allerlei zaken mee te pra ten en mee te denken Ze gaan er te veel vanuit: het wordt allemaal wel ge regeld. Vanuit een bepaald standpunt, bijvoorbeeld ik heb mijn hele leven gewerkt en laat nu een ander het maar eens doen. kan ik me die houding wel begrijpen. Toch zou ik willen dat de verschillende commissies in Rozen oord nog optimaler zouden functio neren," meent directeur Masclee. Op een vraag of de bewoners- en re creatiecommissie naar wens en behó ren werken, kwam geen negatief woord over de lippen van de bejaarden. Ze zijn dik tevreden over de activiteiten die gemiddeld om de veertien dagen wor den ontwikkeld. Over de huishoude lijke gang van zaken hebben ze hele maal geen klagen. Is er een klacht dan De heren A. Coppens en L. K. M. baas maken in hun 'straatje' een praatje met een van hun medebewoners. betreft dat 'een keer per jaar' eens een aardappel. Chef-kok Schollens lacht om een dergelijk voorvalletje. De kla gende eenling kan verder geen afbreuk doen aan zijn 'haute cuisine', want die krijgen de bewoners van Rozenoord voor zover binnen de grenzen van het financieel mogelijke (ongeveer 3,90 per persoon per dag) voorgeschoteld. Schollens komt van een gerenom meerd Knokke-restaurant. waar hij *dik poen' verdiende maar geen tijd meer had om naar zijn gezin om te kij ken. Dat is nu door dp regelmaat in Rozenóórd wel veranderd Ten dat heeft de bejaarden een smakelijk voordeeltje bezorgd. Schollens' directe assistent, kok van Damme. weet eveneens 'de gepaste stuf smaakmaker in de grosse-piece' te verwerken. „Streekbejaorden In Rozenoord wonen echte 'streekbe- jaarden'. Masclee: „98 procent van de inwoners, dat zijn er momenteel 78 in het totaal, komen uit Sluis en omge ving. Vanuit de recreatiecommissie komen daarom nogal eens verzoeken om films over de streek. Alles wat streekgebonden is interesseert de mensen hier. Pas nog hebben we de film 'Jaontje' gedraaid. Die viel erg in de smaak. Een firn over Oud-Sluis vond men ook prachtig." De bejaarden die je over de recreatieve activiteiten aanspreekt, zijn vol lof. De 72-jarige L. K M. Baas. vroeger plant soenenwerker in gemeentedienst, zegt er dit van: „Het is gezellig als er af en toe wat te doen is. Muziek of film: het is mij om het even. Om de veertien da gen is vaak zat" De 83-jarige J. de Meester zegt weinig ideeën over verder gewenste ontspanningen te hebben. Ook over de funktionering van de be treffende commissie vormt hij zich geen oordeel. „Ik heb me in elk geval nog nooit een minuut verveeld. Toen mijn vrouw en ik de kans kregen om in Rozenoord te kunnen, hebben we die meteen aangegrepen." Zoals gezegd kent Rozenoord ook zijn bewonerscommissie. Twee vitale, be jaarde vrouwen die hier zitting m heb ben. zijn mevrouw P. Barendse-Roest (78) en mevrouw M. Zonnevijle-Jansen (76). „Mij hebben ze tot commissielid benoemd zonder dat ik het wistwant ik was op reis. Als commissie behoeven we eigenlijk niet in actie te komen, want we zijn hier zo vrij als een vo geltje in de lucht. Als iemand klachten over het eten zou hebben zou ik zeg gen: moet je niet bij mij voor zijn. ver telt het maar rechtstreeks aan de kok." vertelt mevrouw Barendse ..Het leven in Rozenoord is goed. Klachten hoor ik nooit." zegt mevrouw Zonnevijlle. Geen betutteling Van betutteling van bovenaf is in Ro zenoord ook geen sprake, Directeur Masclee vindt dat de bejaarden zoveel mogelijk 'in een eigen zelfstandigheid' moeten worden gelaten. „We doen al leen die verzorgingen die strikt nood zakelijk zijn en waar de gegeven situa tie gewoon om vraagt. Dat varieert van licht huishoudelijk werk tot aankle den. zodra we constateren dat een van de inwoners hulp verlangt of ergens moeite mee heeft dan springen we in. De maaltijden, drie per dag. worden sowieso door ons verzorgd." De 22 personeelsleden van Rozenoord, verdeeld over keuken, verzorging en huishouding, staan dag en nacht pa raat. Het keukenpersoneel eigenlijk maar overdag. Het heeft een hele klus aan het prepareren van niet minder aan 34 verschillende dièten. Blikken met groene, gele en blauwe punten ge ven aan of het gaat om zoutlozen of diabetici enzovoort. Behalve aan de A. Coppens (83): .'af en toe neem ik een paar flinke borrels. Dal is goed tegen de wurmen' inwendige mens. wordt er ook aan de uitwendige mens gedacht. Hiermee wordt niet gedoeld op huishoudelijke zorg maar op bejaardengymnastiek. Slechts zestien bejaarden: doen elke vrijdagmiddag een half uurtje aan gy- men, onder leiding van een fysiothera peut. „Het zoudén er eigenlijk wel wat meer kunnen zijn," vindt Masciee. Maar de Rozenoord-bejaarden zijn er vrij in om ja of nee tegen deelname aan activiteiten te zeggen. Ze mogen hun persoonlijke wetten maken, zolang ze de rest van de gemeenschap rriet hin deren. „Je bentje eigen baas. zolang je het maar niet te bont maakt. Maar dat geldt overal elders ook." stelt de 86- jarige mevrouw J. van Alten- van de Ameele. „Het is overal wat,, waar je ook gaat of staat," filosofeert de 83-jarige heer A. Coppens. Met een knipoog naar het aanwezige gezelschap. ..Je moet al leen oppassen voor de grote baas. Ik vertel niet alles, hoor, want ze hebben je hier zo door. Ik ga alle dagen uit. On derweg drink ik nog wel 's een paar flinke borrels. Wat is daar op tegen. Niks. want borrels zijn verrekt goed tegen de wurmen. Nee. van mij hebben ze hier verder geen last." Grootste ellende schuilt volgens de heer Baas in de voortgaande stijging van de pensionprijzen, een probleem dat overal hetzelfde is. „Toen ik hier voor mijn gemak mijn intrek in Rozen oord nam. betaalde ik 550 gulden per maand, nu betaal ik 1385 gulden per maand. Ga er maar aan staan". TEKST: PAUL MAARTEXSE FOTO'S: PETER ANDRINGA. Het verzorgend personeel van Rozen oord staat bij de bejaarden in een goed blaadje en dat valt ook wel uit de sfeer op te maken. De drie jongste ver zorgsters zijn Hannie Vermeulen, Jea- mne Pladdet en de inas-stagiaire Lilian Corthals. Alle drie zijn ze in de bejaar denverzorging gegaan, omdat zij zich in het bijzonder tot dit werk voelen aangetrokken. De 17-jarige Hannie Vermeulen vertolkt hun gedachten hierover het best- „Ik doe dit werk graag, omdat ik enerzijds vertederd ben door bejaarde mensen en ander zijds heb ik medelijden met ze, omdat de bejaarden nog vaak als een uitge stoten groep van de maatschappij worden beschouwd. Ze missen volgens mij veeL In mijn werk héb ik graag een diepgaand contact mét de bejaarden, omdat ze me een levenswijsheid kun nen geven. Als je goed naar de be jaarde mens luistert* kun je te weten komen wat geduld en begrip zijn. Je eigen fouten leer je 'vaak ook beter te verstaan. Dat is mijn ervaring pers van start zullen gaan. Er kan gekozen worden tussen vier en acht kmcross om en nabij hei schor- tengcbied bij de camping De Pannen- schuur. Op die camping worden de deelnemers overigens weer ontvangen om zich te kunnen verkfcden De heer en mevrouw Van de V«4de deden in het verleden deze geste ook al aan het adres van de organisatoren van de Sintepier-cross. Toen echter had de ïn- validenvereniging zelf nog niet zo n grote vinger in de organisatiepap. Or- ganisatiehuip komt er nu nog wel van de zijde van de atletiekvereniging AV '56 uit Goes. De baten van de cross komen in de kas van DWG. Niet om daar rente op te gaan brengen maar voor de aanschaf van de zevende sportrolstoel. Mede door de in het verteden gehouden Sintepier-crossen en door gulle geba ren van middenstanders kan DWG al over zes van die rolstoelen beschikken. Een zevende is op dia. moment echter nodig gezien de belangstelling die er is voor het wekelijkse sportuur met de stoelen. Overigens wordt er naast de zaalsport ook nog de zwemsport beoe fend Dat gebeurt op zaterdagmorgen in Oostburg. „De belangstelling hier voor is op dit moment helaas niet zo overweldigend", aldus de heer Van. Schaick. Prijzen zijn er zaterdag drie april ook te verdienen. Voor de procentueel grootste scholengroep (dit om ook de kleine scholen een kans te gevent is er een wisselbeker die momenteel in bezit is van de openbare basisschool in Oostburg. Daarnaast stelde- de Nieuwvlietse dorpsraad een beker en diverse middenstanders uit geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen prijpen be schikbaar voor het evenement. „We willen een integratie van.de gehandi capten in de sport voor eikaar zien te krijgen. Er moet van beide kanten meer 'be langstelling ontstaan voor de sjjort die de ander beoefent. Een verbroedering van de gehandicapten enerzijds en de nietgehandicapten ander-.ajds moet ge stalte krijgen en die gehandicapte zeil moet nog eens gewezen vrorden op de mogelijkheden die er zijn om sport te beoefenen", vat Van Schaiick de doelen ssen uil Westdorpe. De handenarbeid voor de drie laagste schoolklassen gaat zondag niet door. Zaterdag 27 maart Klooslerzande A. Racs. Sluiskil H. DaüingaHulst P. Leeraert. Lamstcaarde: F Claesscns, Zuiddorpe: L Vennuc. Zondag 28 maart: Hulst: De Batavie ren. Klootterzandc: A. Roes: Hulst Blommaert, Ixtmswaarde: P. Claessens Koewacht: J de Kind-Ceelaert. Maandag 29 rnaarl: Hulst: W. Blom- moert. Dinsdag 30 maart: Klooslcr- zande: A. Raes (bejaarden). Donder dag I apnl Kloosterzande: R. van Kruyssen (bejaarden t Driemaal haaiekaken in de bios Het Terneuzense Luxortheater presen teert deze week en het Oostburgse Le- deltheater prolongeert deze week de lugubere film Jaws", waarin de haai het mikpunt van de mensheid wordt. Deze film heeft in Amenka een angst psychose voor deze roofvis ontkend. In Europa schijnt deze film ook een kassucces te zijn. Wie wil rillen en be ven van angst, moet Jaws' gaan zien. Verder is het 'bedfeest' in Luxor. Franse 'frelen' beleven opwindende avonturen in bed. met diegenen die 'ze pakken kunnen'. Lede! schotelt nog weer eens een karate- en judorolprent voof. getiteld "Zeven maskers van de Judoka". Actie en nog eens actie in ge- welddagigc- scenes. Ook in de Hulster bioscoop draait de haaienfilm "Jaws'. Verder de film 'King Kong ontsnapt', een nieuw filmidool deze monsterachtige aap. En dan nog: scènes uit een huwelijk, de titel spreekt voor zich. Voor westemlief- hebbers draait 'Het gebeurde in het westen'. Wat nog nooit is voorgevallen, is deze week gebeurd: de winnares van de af gelopen week valt deze week weer in de prijzen.'Eerlijk is eerlijk, de brief kaart van mevrouw M. Nachtegaal, Fultingstraat 15 in Sint-Jansteen hielden we als het winnend lot in de handen. Ook haar oplossing deed niets aan deze vervolg-overwinning af. Ze schrijft: „De foto is gemaakt in de Gravenstraat te Clinge. Op de foto ontbreekt het voormalige gemeente huis met de trappen en een gedeelte van het torentje waar nog net een stukje van te zien is. Naast het ge meentehuis loopt de Kerkstraat, vroe ger Schoolstraat geheten. Een klein gedeelte van de zaal van café Trouba dour plus de ingang van de Kerkstraat ontbreekt ook op de foto. Naast het gemeentehuis staal de wo ning waar vroeger de burgemeester woonde en die nu bewoond wordt door de heer Colsen Ook van het gebouw de Raiffeisenbank is een stukje zichtbaar. Recht tegenover het café Troubadour staat een telefooncel en een beetje ach teraan de kleuterschool St-Tresia met Vergeet niet te melden in welke plaats opzij de kerk van de H. Henricus. Hoop de foto werd gemaakt en wat er op de hiermee genoeg informaties te hebben blinde vlek moet worden ingevuld, verstrekt". Veel succes. Dat heeft u stellig mevrouw Nachte gaal en ze worden beloond met de waardebon van een tientje. Proficiat, ,'i Vergeet u vooral niet mee te doen aan de volgende ronde, want je weet maar nooit of het geluk iemand zlefs drie maal achter elkaar beschoren is. Deelnemers aan de fotopuzzel "Kent u Zeeuwsch-Vlaanderen?' dienen weer 'n briefkaart in te sturen naar de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant., Nieuwstraat 22 in Temeuzen. onder vermelding fotopuzzeL Laatste inzen dingen moeten met de morgenpost van woensdag aanstaande binnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39