bosch optiek 'De Smid van Schouwen', 30 jaar geschiedenis van een eiland Eigentijdse woningen in Geeregebied in Middelburg Omwonenden woonwagenkamp tegen uitbreiding verharding „Een juweeltje aan de kroon van het Zeeuwse onderwijs9' OVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN COMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING: een aantal woningen aan de Beenhouwers- UITSLAG PRIJSVRAAG ONDER DRIE ARCHITECTENBUREAU'S fOOR KLEIN DEEL - 25 WONINGEN - VAN HET GEBIED PASSEND IN STIJL VAN DE BINNENSTAD MIDDELBURG In het Geere-gebied |n Middelburg komen in de nabije toekomst een klein aantal - ongeveer 25 zeer eigentijds uitgevoerde, maar In de eeuwenoude stijl van de binnen- jtad passende woningen. Dit blijkt uit een plan dat voor een deel van het ftbied - de omgeving Beenhouwerssin tel en Koestraat - is opgezet. Het betrokken plan is het winnende ontwerp van een prijsvraag die de woningbouwvereniging 'Middelburg1 onder drie architectenbureaus uit schreef. Het prijswinnende plan is afkomstig van het bouwbedrijf "De Delta' en het architectenbureau Rot huizen en 't Hoofd uit Middelburg. De uitslag van deze prijsvraag werd woensdagmiddag bekend gemaakt tij dens een bijeenkomst van jury en deelnemers in het stadhuis in Middel burg. Buiten de uiteindelijke winnaars werd aan de prijsvraag deelgenomen door het architectenbureau Jobse uit Vlissingen en het architecten- en inge nieursbureau Pennink uit Amsterdam en Middelburg. De prijsvraag werd uitgeschreven na dat in Middelburg vorig jaar overeen stemming werd bereikt over de nieu we opzet van het Geeregebied (wonin gen en winkels op een kleine schaal) toen de concentratie van grootwinkel bedrijven van de baan was. Om ce gedachte woningbouw zo geva rieerd mogelijk te krijgen, werd be sloten voor een klein deel v.an het gebied een prijsvraag uit te schrijven. Hiervoor werd een drietal architecten- bureau's uitgekozen die - zoals wet houder W. P. J. Baars woensdagmid dag aangaf - in Middelburg actief zijn op het gebied van de stadsvernieu wing- Bi] de beoordeling van de plannen is de jury uitgegaan van een ideaalbeeld dat moest voldoen aan 'een eigentijd se en aansprekende opzet voor de situatie ter plaatse', een aanpassing bij de karakteristieke gegevens van de binnenstad en het stedelijke beeld van de binnengracht' en tenslotte aan een 'goede bruikbaarheid en differen tiatie van de woningen'. Jury-rapport Het prijswinnende plan voldeed vol gens de jury het meest aan deze' voorwaarden. 'Het toont' - aldus het1 juryrapport - 'goede plattegronden in! een grote differentiatie, het past goed. in de gegeven situatie en houdt reke ning met het karakteristieke beeld i van de Middelburgse binnenstad. De architectuur is op het eerste gezicht niet sterk aansprekend. Het wisselen de beeld ervan maakt een gevarieerde indruk en is daarmee verwant aan de historisch gegroeide binnenstad'. De jury, die tot deze beslissing kwam, bestaand uit ir. J. Mol (voorzitter woningbouwvereniging "Middelburg' W. P- J. Baars (wethouder openbare werken en voljshuisvesting), T. Tevel (directeur woningbouwvereniging- 'middelburg'), E. P. J. Oomep (archi tect en lid van de welstandscommis- Evenementen in Kortgene in 1976 KORTGENE De evenementencom missie te Kortgene heeft het program ma voor 1976 vastgesteld. Dit pro gramma ziet er als volgt uit: 25 juni beatband op het Kerkplein, 26 juni huisdierenkeuring, 2 juli autorally, 10 juli fietsrally, 14 juli wandeltocht OKK, 16, 17 en 19 juli kermis te Kortgene, 23 juli braderie, 24 juli braderie, 30 juli politiehondendemon stratie, 31 juli kinderspelen, 6 augus tus Zeeuwse avond, 7 augustus voet- balmasqué, 13 augustus braderie "Vrij dag de Dertiende', 14 augustus brade rie. Er zullen ook nog optredens ver zorgd worden door de muziekvereni ging EMM met drumband en majoret tes. sie), ir. C. J. M. van Unen (directeur egemeentewerken) en ir. H Klaren- beek (architekt en voorzitter werk groep binnenstad). Als reden van afwijzing van het plan Pennink noemde de jury de opzet van de vormgeving die hen niet erg aan spreekt. Als bezwaar voor het plan Jobse stelde men dat het te domine rend is, terwijl de kwaliteit van de woningplattegronden en de inpassing in de bestaande situatie volgens de jury te wensen overlaat. Het prijswinnende ontwerp werd op de bijeenkomst in het stadhuis toege licht door ir. C. J. Keulemans. Deze noemde ais typische kenmerk van het plan het individuele kerakter van de weningen, waardoor de levendigheid vergroot wordt. „Iedere woning heeft- z'in eigen gezicht", zo stelde hij. I Het grootste deel van het plan voor ziet in woningen met drie bouwlagen- Door de gevarieerde opzet bied del woningen ruimte aan verschillende soorten bewoners zoals alleenstaan den, grote en kleine gezinnen en be jaarden - waardoor de verscheiden heid wordt vergroot. Orgelconcert Piet van Egmond 'n Tholen THOLEN De Amsterdamse toon kunstenaar Piet van Egmond ver zorgt zaterdagavond een concert op het orgel van de hervormde kerk te Tholen. Het programma vermeldt on der meer werken van Bach. Handel,! Stanley er. Mendelssibn-Bartholay.1 Piet van Egmond besluit met een improvisatie. Het concert begint om 20.00 uur. VV CORTGENE HIELD LEDENVERGADERING KORTGENE De voetbalvereniging 'Cortgene' hield een ledenvergadering die matig bezocht werd. 3:j de be stuursverkiezing werd de heer C. Din- gemanse herkozen en in de vacatures door het aftreden van de heren W. de Looff en W. Smit werd voorzien door de verkiezing van de heren J. de Looff Bz en J. Platschorre. De voor zitter had vee! lof voor het werk dat. de aftredende penningmeester De Looff voor de vereniging heeft ge daan. Als blijk van waardering mocht! de heer De Looff een cadeaubon in ontvangst nemen. De scheidende pen-] ningmee.'iter schonk de vereniging drie nieuwe ballen. Hoewel er een groot gebrek is aan leiders vcor de junio ren, wil men toch proberen om het volgend seizoen een elftal E-Junioren te laten spelen. Verder werd aandacht geschonken aan het feit, dat er een! nieuwe kantinebeheerder aagetrokken zal moeien worden in verband met ontslag van de huidige. Voor het volgende seizoen heeft de vereniging een sponsor gevonden voor de aan te trekken trainer- Deze zomer! wil men een poging in het werk stellen om Feijenoord I naar Kortge-| ne te halen. Om dit te kunnen finan-| eieren zijn nog wel enkele sponsors i nodig. Een bedrijf heeft reeds toege zegd 500 tot 600 kaarten te zullen; afnemen. Kenmerken Opvallende kenmerken aan de wonin gen zijn de uitstekende erkers op verschillende plaatsen en de dakter rassen op de bovenste verdiepingen. Even boven straatniveau zijn aantal woningen voorzien van gedeeltelijk open balkons. Met de verhoogde en tree ontstaat zo een aantrekkelijke overgang tussen straat en woning. Bij de verdere toelichting bleek dat het plan zo spoedig mogelijk uitge voerd zal worden. Van de kant van de woningbouwvereniging - de opdracht gever - werd de hoop uitgesproken dat de eerste paal nog voor de bouw vak, maar in. ieder geval dit jaar de grond ingaat. Van de kant van het gemeentebestuur benadrukte wethouder Baars dat er stedebouwkundig geen problemen zijn. Hij verwachtted at de raad met de grondverkoop aan de woningbouwver eniging geen moeite zal hebben. SCHOLENCOMPLEX 'S-HEER-ARENDSKERKE OFFICIEEL GEOPEND „BELANGEN VAN HET KIND HEBBEN CENTRAAL GESTAAN" 's-HEER ARENDSKERKE „Een ju weeltje aan de kroon van het Zeeuw se onderwijs". De heer H. Verboom, inspecteur van het kleuteronderwijs, had woensdagmiddag niets dan loven de woorden voor het nieuwe scholen complex aan de Torenring in 's-Heer Arendskerke. Woensdagmiddag wer den de twee scholen officieel geopend. De heer Verboom verrichtte woens dagmiddag de openingshandeling van de twee-klassige christelijke kleuter school T>e twee torentjes'. Onderwijs wethouder J. H. Roose van Goes opende de vier klassen tellende lagere school Tiet Schengehof'. Hij deed dat in de plaats van de inspectrice van het lager onderwijs, drs- W. P. Bouw man. Zij was verhinderd in verband met ziekte. Het was gistermiddag vooral feest voor de lerlingen van de scholen. Verkleedpartijen, liedjes, dansjes, een toneelstukje en oliebollen (in een van die bollen zat de sleutel verstopt waarmee inspecteur Verboom de kleu terschool zou openen) voor de kleu ters van "De Twee Torentjes*. Wethouder Roose van Goes had het (ADVERTENTIE) Kom eens praten over contactlenzen by uw ANVC contactlensspecialist. Dan weet u zeker dat u goede informatie krijgt over alles wat met contactlenzen te maken heeft. U kunt bij ons terecht voor een eerste kennismaking met contactlenzen. Wij beschikken over goed geschoolde mensen en moderne apparatuur. Wy kunnen u uitvoerig advi seren over de verschillende soorten contactlenzen, die op het ogenblik beschikbaar zijn. Bovendien kunnen wij vaststellen wat voor u de beste oplossin? is contactlenzen of toch liever een bril brillen - contactlenzen. Korte Nieuwstraat 3, Hulst, tel. 01140-2327 Noordstraat 43, Temeuzer. tel. 01150-4677 over een 'feestelijke dag". Niet alleen omdat het basis- en kleuteronderwijs in het dorp weer een goed dak boven het hoofd heeft, maar ook omdat er nu ruimte beschikbaar komt voor de brandweer (sociaal culturele activitei ten). Toch moest de wethouder één minder plezierig geluid laten horen- Het Goese gemeentebestuur had graag gezien, dat er in 's-Heer Arendskerke een nieuw gymnastieklokaal zou ko men. Maar dat zit er om financiële redenen voorlopig niet in. Dominee R- J. Delfos, voorzitter van de christelij ke kleuterschool prees de goede ver standhouding die er bestaat tussen zijn school en de basisschool. Hij sprak de hoop uit, dat die samenwer king in de toekomst nog hechter zal worden. Hij toonde zich bijzonder verheugd met de totstandkoming van het scholencomplex. „Het dorp mag er trots op zijn. Al is ons dorp aan het vergrijzen, met deze school is er toch weer een stukje hernieuwde be langstelling voor onze jeugd Inspecteur Verboom van het kleuter onderwijs noemde het een unicum in Zeeland, dat in een complex twee scholen van verschillende 'zuilen' zijn ondergebracht. Hij vond dat een be wijs, dat bij de uitwerking van de nieuwbouwplannen de belangen van het kind centraal hebben gestaan. In zijn toespraak stipte de heer Ver boom de contourrennota nog even aan. Hij betoogde onder meer, dat het onderwijs zal moeten blijven vernieu wen om niet achter te raken bij de maatschappelijke ontwikkelingen. Vol gens de heer Verboom zal de onder wijswereld nog vele problemen moe ten overwinnen. „Maar op een vrolij ke dag als deze, wil ik daaraan maar voorbij gaan." Mevrouw C. H. Goedegebuure-Smit.s, hoofd van de christelijke kleuter school sneed evenals dominee Del fos dat al gedaan had de samen werking tussen "De twee torentjes' en de basisschool aan. „Wij zullen de drempel zo laag mogelijk houden Zij liet er verder geen twijfel over be staan bijzonder in haar nopjes te zijn met de nieuwe huisvesting. „We zitten hier in een klein paleisje." Verder werd het woord onder meer nog ge voerd door mevrouw Van der Linde- Behage oud-leidster van de kleuter school). voorzitter Quist van de ou dercommissie van "Het Schengehof1 architect Klap (hij kreeg vaak compli menten) en de heer J. H. A. Kooning, hoofd van de basisschool. Talloze sorekers boden behalve hun felicita ties ook geschenken aan. Voordat de sprekers aan bod kwamen, voerden leerlingen van de hogere klassen van de basischool een toneelstukje op, getigeld 'Ot en Sien'. Getooid in de kledij van die tijd heien zij de talrij ke genodigden zien hoe het er in de scholen van weleer toeging. Woensda gavond konden de inwoners van 's- Heer Arendskerke een kijkje nemen in de nieuwe scholen- „NU KRIJGEN WE NOG MEER OVERLAST" GOES De omwonenden van het woonwagenkamp aan de Wcsthaven- dijk In Goes zijn onaangenaam ver rast door het besluit van de gemeen teraad om de verharding van het kamp uit te breiden. Woensdagavond maakte een aantal van die omwonen den hun bezwaren kenbaar voor de commissie voor ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en openbare werken van de gemeente Goes. De uitbreiding van de verharding gaat ten koste van het sioopterrein zodat de bewonen» van hel kamp die sloopactivitclten elders moeten uitoefenen. De omwo nenden vrezen daar nog meer overlast van dan ze nu al hebben. Men vond, het onbegrijpelijk dat de gemeente zeventienduizend gulden uittrekt voor een lijdelijkze zaak. De commissieleden M. Loeve (ccg), A Malj aars (sgp) en mevrouw L. J. Mol de Jager (wd) vertelden verrast te zijn door de reacties van de omwo nenden „We dachten juist dat de uitbreiding van de verharding de pro blemen voor de omwonenden zou ver minderen. Zo hebben b. en w, het oas voorgesteld." Ook wethouder L. H. de Leeuw wist niet precies wat h;j er mee aan moest „We moeten ons nader over laten inlichten wat dan wel de motieven zijn om de verhar ding uit te breiden", vond hij. Overi gens vond de commissie wel dat b. en w. te tolerant zijn geweest met be trekking tot het woonwagenkamp. „He: is gewoon uit de hand gelopen met die sloopactiviteiten". constateer de de heer Loeve. „Het mag niet zo zijn dat de omwonenden overlast heb ben." De heer De Leeuw bracht de commis sie verder op de hoogte van de stand van zaken rond het nieuwe woonwa genkamp. dat ten westen van de Del taweg moet komen te liggen. De Goe- re saad heeft een besluit in die rich ting genomen en de provincie heef: ach al akkoord verklaard met de aanleg van een tunneltje onder de Deltaweg om het nieuwe kamp met de Goese Polder te verbinden TTtanv wordt de Inrichting van het kamp met erm besproken. De beer De Leeuw lie-, zich niet door de heer Maljaars verleiden om een termijn te noemen waarbinnen het kamp gerali seerd zou kunnen zijn- ..De gemeente heeft er niet veel invloed meer op. Wij zorgen in het kader van de ruil verkaveling voor de grond. Ik hoop dat de beoordelende instanties er al- BOOTTRAILER GESTOLEN GOES Bij de Goese gemeentepoli tie is aangifte gedaan van diefstal van een boot trailer. De trailer stond ge parkeerd aan de Schorhaven in Wolp- haartsdijk. De boottiafler is vermoe delijk tussen 21 en 23 maart gesto-1 len. .teerde de yjmral»- ied De Ruyteri •Van de S piece!- met de lnwilhnf hof gebied wei te trede van N. Heiner te Colijnsplaat OOLIJNSPLAAT Zondag 28 maart doet ds. A. P. Heiner zijn intrede als predikant van de gereformeerde kerk te Colijnsplaat, GeersdIJk en Wlwn- kerke. Zondagmorgen, aanvang tien uur. wordt ds. Heiner bevestigd In een kerdienst in de gereformeerde kerk te Colijnsplaat. Drs. N. H. Heiner. broer van de nieuwe predikant te Noord-' Beveland en preikant te Aiblasser- dam, zal ds. A. P. Heiner bevestigen. 's-Middags doet ds. Heiner zijn intre de- Dat gebeurt tijdens een dienst in de hervormde kerk te Colijnsplaat Deze dienst begint om vier uur "s middags. Mraatnaamw.rinf «r. nummering de Goese Poleer ..Zelfs met «en t u-grond en oureu» kaartleeon •i je er ri.c: u:*.". betoogden de en JJ P G. van Ooijen «i G. R. Heerebout De commissie prak het or,; werp-be- '.«-mrmngwplan heiphoek' De heren Van Ooijen «a vonden dat ntet duidelijk srr staat aar.gegeven dat er ook een wnbad in kan komen en vroegen voorschriften in die zin aan te de bespreking ran de bijstelling dc besteding --planning voor 197&- stelde de heer Van Ooijen bet i. Maa: achtte hij niet meteen noodaakelUk. Wethouder De Leeuw bracht er tmen In dat beide met van elkaar loa t» zien zijn. De heer Loeve merkte bij de rond vraag op er op tegen te zullen zijn als met gemeenschapsgelden de Beuken- straat in Goes-Zuid versmald zou wor den om de snelheid van het verkeer af te remmen ..Dan zijn er ook wel andere mogelijkheden om die snelheid binnen de perken te houden", zei bij. De heer De Leeuw wilde de li motie van de Beukenstraat in de total* eer keerssituatie m Goee-Zuid zien. _D© Fruitlaan krijgt een toenemende ver keersstroom te verwerken", zei hij. „We rijn nu aan he*, onderzoeken in hoeverre de zuidelijke ontsliütbv weg. die onder Goes-Zuid ia gepland, nog geraliseerd moet worden gezien de nieuwe prognoses over de bevol kingstoename van Goes. In leder ge val mag de Beukenlaan niet gaan dienen als alternatief voor de Frulv FRANK VISSER TEKENDE VERHAAL VAN VERZETSMAN MARIEN POLDERMAN OP SCHARENDIJKE Als buiten staander heb ik niet het recht om een mening uit te spreken over de Oostersche.dekwestie maar in mijn boek, waarin de feiten op 'n rijtje staan, kom ik als vanzelf sprekend tot de conclusie dat het voorstel van de commissie Klaas- esz een goede oplossing is. De kool en de geit worden gespaard, maar dat kan niet anders- Die ontzaglijke bedragen die ervoor worden uitgetrokken mogen ook geen bezwaar zijn- Ik geloof niet dat Nederland bezwaar zal heb ben tegen een extra heffing. Lie ver dan de Kalkarheffing, zal men die betalen. De blokkendam is dan ook voor allebei de partij en het beste. Bovendien is door alle andere afsluitingen het groot ste gevaar al bedwongen- Daarbij moeten we ook aan België den ken Afsluiting van de Ooster- schelde heeft consequenties voor de stroming in de Westerschel- de." De Oosterscheldekwestie is één van de onderwerpen uit een boek over Schouwen-Duiveland van Frank Visser. "De Smid van Schouwen' gaat het heten, maar de actualiteit neemt er een even grote plaats in als de geschiede nis van de Serooskerkse dorps- smid Marinus Polderman. „Een pleidooi voor evenwicht", noemt. Frank de, Visser dat actue le gedeelte uit zijn boek. Hij licht dat nader toe: ..De mensen die hier komen", zegt hij, moeten de innerlijke beschaving op kunnen brengen om de prachtige natuur hier lief te hebben. Ze moeten opkomen voor plant en dier en het hier niet beschouwen als een soort mondaine zandbak. Dan is het niet erg wanneer er eeen miljoen toeristen komen, ook al ben ik het wel eens met de rem op de al te drastische ontwikke lingsplannen door de gemeentes- We moeten niet te ver gaan, maar ik heb wel de indruk dat dat ook niet gebeurt. Daarbij zou ik ook willen pleiten voor gesorei- de exploitatie. Niet alles in han den van een paar grote bedrijven- Een goed evenwicht, dat is nodig- Want er is nog veel moois te behouden De laatste uitspraak vormt ook een van de titels van de hoofdstukken uit zijn boek. Zu'ks op voorstel van de s ris van de vereniging 'Stad en Lande van Schouwen-Duiveland', die het boek wel ziet zitten. Je zou het dan ook een naslagwerk over de belangrijkste gebeurtenis sen kunnen noemen Frank Visser (461 woont nu zo'n dikke twee jaaar in een knus, arbeiders woninkje in Scharendij- ke. Zijn inmiddels overleden uit gever Ad -M- C. Stok, een man met grote liefde voor dit eiland zag er wel wat in hem over de geschiedenis van Schouwen te la ten verhalen. Met name de figuur van Marinus Polderman boeide hem erg- In de Schouwse samenleving leer de hij heel wat mensen kennen. Het is dan ook bijna *n noodkreet wanneer hij pleit voor 't opteke nen van de verhalen van de oude eilandbewoners. Voor het te laat is. .The mensen hebben iets te verteilen", zegt hij, „en we zou den dan ook een aantal Zeeuwse schrijvers of journalisten moeten kunnen vinden om die geschiede nissen te beschrijlven. De strijd van de ambachtsman tegen de ontwikkelingen van de moderne tijd, heeft me erg aangegrepen. Het heeft me pijn gedaan, te zien, dat veel mensen die aanslui ting niet- konden vinden. Maar in die mensen zit een verhaal en we moeten die verhalen regïstre- van Schouwen'. HU kreeg alle getuigenverlaringen van slachtof. fers van Antonlus van der Waals in handen en zijn boek is een verslag van het twee jaar duren de proces ran deze man.die 'de halve illegaliteit van Nederland voor geld erbij heeft ge lapt'. De publiciteit kwam toen Visser in zijn boek aantoonde, dat de Rotterdamse ex-hoofdcommissa ris H. C- Staal, Van der Waals op 5 mei 1945 blanco persoonsbewij zen zou hebben gegeven voor een vlucht naar Duitsland- „Wanneer i khet niet bij het rechte eind had gehad, zou er een geweldige rechtszaak van gekomen zijn. maar er gebeurde verder niets Alleen werden uitgever Stok en Visser voortdurend met de dood bedreigd, wanneer het boek zou verschijnen. Er kwamen tele foontjes. die er niet om logen en de schrijver vroeg daarom en kreeg protectie van de Scharen- dijkse politie. Gesleept „Na het triestige gedoe van Van der Waals was de smid iets heer lijks", herinnert Frank Visser zich. Ik was intussen erg van dit eiland gaan houden en werd ontzettend door de figuur van Polderman meegesleept. Marien belichaamde voor mij ue oude handwerksman van boerenaf komst. die op eeen filLsophische manier het oude Schouwen van de ramp en het nieuwe Schou wen kon belichten. Bovendien had hij een verrukkelijk gevoel voor humor. Ik heb zelf niet zoveel fantasie geloof ik. maar ik trek bepaalde conclusies uit din gen, die gebeuren. Ik vraag me af, wat beweegt de mensen en Ik heb hier heel wat mensen ont moet waarin ik me kon verdie pen." De mensen, onder andere g© meentesecretaris De Jonge, of schaapherder Joost Ringelberg. Jaap en Kees Schot, en heel wat anderen die de Schouw enaren kennen of herkennen. Frank Vis ser heeft het ntet kunnen laten om, wat hem door zijn verblijf :n Scharer.dijke onder ogen en ter ore kwam, te verwerken ic 'n boek. Vandaar de verhalen van de smid en het Schouwse gebeu ren in één band. onder een om slag die er uitzie- als de aankondi ging van een steekroman. Maar het is zoals gezegd, meer dan dat. Frank Visser, met zijn dochtertje op de speelwerktuigen van de 'Smid van Schouwen'. Marien Pol derman. te Serooskerke (S). "matiek '■l'sverklaring „Een liefdesverklaring aan Schou wen-Duiveland, noemt Frank Vis ser dit. Na twee jaar pionieren op dit eiland zal hij nog deze maand met 'De Smid van Schou wen' op de markt komen, eerste exemplaar is dan voor de burgemeester van Zierik- zee- Niet zo vreemd, want behalve het verhaal over de smid Marinus Polderman uit Serooskerke over zijn eenmansverzet in oorlogstijd bevat het boek alles wat de bevolking van Schouwen-Duive land de laatste jaren heeft be roerd. Het resultaat is dan ook, dat dit boek laat lezen over de ramp, de regenwinter, de discus sies over de Oosterschelde, de kor te Schouwse geschiedenis van kun stenaar Jacob Witte, de strijd van molenaar Krijger voor uit breiding van zijn zaak en de historische vondsten van schipper Jaap Schot. Schouwenaren in en buiten het nieuws "nebben er een plaatsje in gekregen en waar ook bewogen wordt gesproken over de schoonheid ran Zierikzee, is het niet verwonderlijk dat de burgemeester een exemplaar van dit boek krijgt aangeboden. Na het verhaal over Marinus Pol derman wil hij verder om diep fn de geschiedenis van de Zeeuwen te duiken. Vooral de dramatiek van de kleine zelfstandige, die er toch niet tegenop kon- heeft hem in de smid van Schouwen aangegrepen. De eenmansguerilla van de smid is voor hem het bewijs van het rechtvaardigheids gevoel dat ankst en gevaar niei ontziende, zich een weg weten te banen naar heldhaftige da den. Het Schouwse smidje. zo blijkt uit 't boek .heeft heel wat Duitsers gedood. Hij zelf overleed, in 1974 aan de naweeën van een door Duitse hand opgelopen verwon ding. „Wellicht bespaart hem da: nog een hoop moeilijkheden", be peinst Frank Visstr. die wel be sefte dat geprojecteerd in deze tjd, de daden van de smid we! eens al te drastisch kunnen lij ken- De smid was een groot vakman, met een zuiver gevoel voor schoonheid en een aangeboren ar tisticiteit,. die hij in zijn werk wist te leggen. Het maken van een speelterreintje voor de Se rooskerkse jeugd, was een van zelfsprekende uiting van zijn ge voel voor wat moest gebeuren ..Die kinderen hebben daar recht op", redeneerde Marinus Polder man. „en nu herinnert een gaaf uitgevoerd oerdegelijk aantal speelwerktuigen op het dorpslein van Serooskerke nog aan zijn Vertalingen van Colditz '40-'45: een in één maand geschreven bewerking van Oorlog en Vrede* de zaak Antonius van der Waals- en nu het verhaal over de verzet- strijd van Marinus, zijn tekenend voor de felle belangstelling van Frank Visser voor het oorlogsge beuren. Hij werd in 1929 geboren in .Amsterdam, volgde de kweek school en ging in 1949 als wapen- weigeraar, in de functie van "hos pik' het leger in. „De zaak Antonius van der Waals' zorgde ervoor dat Frank Visser nog meer in de publiciteit kwam. Hij was druk bezig aan De Smid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7