PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JUNTA ZET ISABEL PERON AF Capaciteit scheepsbouw 50 a 70 procent lager Mening van de bevolking van Hulst: 'Gemeente gewoon laten zoals die is' Commissie-Donner voorlopig nog bezig de krant van zeeland ARGENTIJNS PARLEMENT ONTBONDEN, PRESIDENT IN ARREST vaüdsag in de krant UITSTEL DIENST VERRUIMD REGERING PRESENTEERT AFBOUWPLAN Omscholing BURGGRAAF MONTGOMERY OVERLEDEN TENEUR INSPRAAK: BEHOUDEN EN (RUSTIG) BEVORDEREN Montgomery Doelman held n Pagina 15 Jong Oranje J19e Jaargang no. 72 Donderdag 25 maart 1976 BUENOS AIRES (DPA, RTR) De bevelhebbers van leger, luchtmacht en marine in Argentinië, die woensdagochtend een eind maakten aan het bewind van president Maria (Isabel) Estela Martinez de Peron, zijn later op de dag beëdigd als leden van de regerende junta. Een van hun eerste maatregelen was ontbinding van het parle ment en schorsing van alle politieke partijen en vakbonden. De junta vaardigde een proclamatie uit waarin wordt gezegd dat het mandaat van mevrouw Peron als staatshoofd en dat van alle provinciale autoriteiten is vervallen. Ook de parlementen van de provincies en de gemeenteraden zijn op bevel van de junta ontboden, die voorts het ontslag gelastte van alle leden van het hooggerechtshof- De leden van de jun ta, luitenant-generaal Jorge Videla, ad miraal Emilio Eduardo Masse ra en brigade-generaal Orlando Ramon Agosti, werden op het militaire hoofd kwartier in Buenos Aires beëdigd door de voorzitter van de orde van notarissen in de provincie Buenos Ai res, Jorge Allende. De drie bevelheb bers verklaarden te zullen streven naar herstel van de essentiele waar den van bestuur en de ondermijning te zullen uitroeien teneinde 'de uitein delijk vestiging van een werkelijke en representatieve democratie' mogelijk te maken. De Junta verklaarde voorts loyaal te zijn aan de christelijk mo raal en de sociale rechtvaardigheid boven alle sectarische stromingen'. Zij beloofde plechtig de rechtsorde te handhaven en de oorzaken van de on dermijning alsmede het trrorisme zelf te elimineren. Als een indicatie van hun plannen op economisch gebied zeiden de leden van de junta dat de staat de controle zal uitoefenen op de sectoren die van essentieel belang zijn voor de veiligheid en de nationale ontwikke ling. Voor het buitenlandse kapitaal zullen de omstandigheden worden ge schapen die dit nodig heeft, en zonder inmenging. De 45-jarige mevrouw Pe ron werd woensdagmorgen in alle vroegte op het vliegveld van Buenos Aires gearresteerd en overgebracht naar een plaats in de uitlopers van Besprekingen over gegevens VS vrijwel rond DEN HAAG (ANP) De commissie-Donner heeft zeker nog twee maanden nodig om het onderzoek af te sluiten naar de eventuele betrokkenheid van prins Bernhard bij het Lockheed-steekpen- ningenschandaal. De besprekingen die Washington voor de Nederlandse rege ring voet met het Amerikaanse minis terie van justitie om de Lockheed- gegevens te krijgen bevinden zich in het laatste stadium. De - nagenoeg rond- In Den Haag ver wacht men, dat de overeenkomst nog deze week of uiterlijk kort na het weekeinde zal worden getekend. De Amerikaanse regering heeft een aantal voorwaarden gesteld om te waarbor gen dat met de gegevens uit de beslo ten senaatszifctin gen van de commis- sie-Church en die van de security and exchange commission (sec), de Ameri kaanse beurscommissie zorgvuldig zal worden omgesprongen. Nederland krijgt alleen de beschikking over de gegevens die voor ons land van be lang zijn. De laatste fase van de onderhandelingen over de gegevens spitst zich toe op de vraag, welke gegevens wel na afloop van het onder zoek van de commissie-Donner gepu bliceerd mogen worden en welke niet. Wordt de overeenkomst met het Ame rikaanse ministerie van justitie gere kend, dan zal de commissie-Donner vrij snel over de gegevens kunnen In de overeenkomst zal de Nederland se regering waarborgen moeten inbou wen voor de geheimhouding onder meer met het doel individuele perso nen te beschermen- Deze voorwaarde ls enkele weken geleden geformuleerd door de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Inger- soH. Die vertrouwelijkheid moet vol gens Ingersoll worden gewaarborgd, „totdat de buitenlandse juridisch on derzoekcommissie heeft beslist, dat zij een strafrechtelijk onderzoek wil Instellen tegen een bepaalde per soon.' Zeeuws nieuws op de pagina's 2,5,7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op pagina 15; Radio en tv op pagina 17; Financieel nieuws op pagina 19. De Amsterdamse politie zal nog deze week een onderzoek instellen naar aanleiding van de aanklacht wei smaad van de Lockheed-adviseur Teengs Gerritsen tegen Ernst Hauser en de redactie van het weekblad Nieu we Revu. De Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie, mr. A. N. Mes- schaert, verklaarde woensdagmorgen dat het politieonderzoek „qua omvang niet erg veel tijd hoeft te gaan kos ten". Mr. Messchaert wijst er nadruk kelijk op dat dit onderzoek volkomen los staat van het. werk van de com missie-Donner. die de Lockheed-steek- penningenaffaire voor Nederland na gaat- In een interview met Nieuwe Revu deelde Ernst Hauser mee dat Teengs Gerritsen miljoenen guldens zou hebben ontvangen van Lockheed voor zijn bemiddeling bij aankoop van Starfighters door Nederland. Mr. Messchaert overweegt nog of hij Ernst Hauser zal horen. De Wasse- naarse zakenman Teengs Gerritsen diende al in januari een klacht we gens smaad in tegen Hauser en het weekblad. Gerritsen verzet zich met name tegen de beweringen van Hau ser, oud-medewerker van Lockheed, dat hij een deel van het geld, de steekpenningen, aan prins Bernhard zou hebben doorgegeven. het Andes-gebergte, waar zij onder huisarrest is geplaatst. Kennelijk was de presidente van plan naar het buiten land uit te wijken toen troepen de hoofdstad binnentrokken na verschei aenen steden in de provincies te heb ben bezet. De junta heeft woensdag acht officieren aan het hoofd van de ministeries gesteld- De officieren, vier van het leger en twee van respectieve lijk de marine en de luchtmacht, zullen volgens goedingelichte kringen optreden als waarnemers van de lo pende zaken tot een definitief kabinet zal zijn gevormd. De functies zijn als volgdt verdeeld: buitenlandse zaken: generaal Cesareo Angel Cardozo (le ger), buitenlandse zaken: schout-bij nacht Antonio Vanek, justitie: brigade generaal Julio Amaldo Gomez (lucht macht), defensie: brigade-generaal Par blo Osvaldo Apella (luchtmacht,econo mische zaken: generaal Joaquin de las Heras (leger), onderwijs en cultuur: schout-bijénacht Cesar Guzetti, arbeid: generaal Lucio Harry Mazzola leger), sociale zaken: generaal Reynaldo Be nito Bignone (leger). De junta heef voorts militaire gouverneurs in de provincies aangesteld. De militaire machtsovername heeft tot dusver wei nig verzet uitgelokt. Alleen uit Cordo ba werd gemeld dat bij twee bom aanslagen enkele huizen waren be schadigd en een persoon was gewond. Volgens onofficiële berichten zijn o.a. minister van arbeid Miguel Unamuno, de peronistische vakbondsleider Lo renzo Miguel en de secretaris van de president, Julio Gonzalez, gearres teerd. Geen van de drie leden van de junta is nog tot president uitgeroepen, maar in militaire kringen is men er van overtuigd dat luitenant-generaal Jorge Videla, de 50-jarige bevelhebber van het leger, op een later tijdstip het presidentschap zal krijgen en dan sa men met de andere leden van de junta het hoogste gezag zal uitoefenen- DEN HAAG De regeling voor uitstel van militaire dienst voor leer lingen van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs (gymnasium en atheneum), die willen studeren aan een universiteit of hogeschool, wordt verruimd. Dit heeft staatssecretaris Van Lent (defensie) woensdag meege- eld. Voor aanstaande eerstejaarsstuden ten, die via het doorstromen van mavo en havo naar gymnasium en atheneum zonder te blijven zitten hun einddiploma hebben behaald, wordt het uitstel met één jaar verlengd. Zij kunnen nu uitstel krijgen, als zij ui terlijk in het kalenderjaar waarin ze twintig worden, met de studie begin nen. Voor degenen die geboren zijn in oktober, .november of december geldt de leeftijd van 21 jaar. De regeling geldt ook voor degenen die in 1975 via de doorstroming htm einddiploma gymnasium of atheneum hebben behaald en die in afwachting van hun oproep voor de militaire dienst alvast zijn gaan studeren. Voor aanstaande studenten, die direct het einddiploma gymnasium of atheneum hebben behaald, blijft de regeling het zelfde. Zij kunnen uitstel krijgen, als ze uiterlijk in het jaar waarin ze 19 worden gaan studeren. Degenen, die in oktober, november of december zijn geboren, geldt een leeftijd van 20 BUENOS AIRES: De president van Argentinië, Maria Estela Pe ron, is woensdagochtend door de strijdkrachten afgezet en uit de hoofdstad weggevoerd. Op de foto de commandanten van de drie on derdelen van de strijdkrachten, v.l.n.r. admiraal Emilio Massera, marinebrigade-generaal Orlando Agosti. luchtmacht en luitenant- generaal Jorge Rafael Vüeda, le gercommandant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft woensdag de kamercommissies voor economische en sociale zaken de plannen gepresenteerd die de Nederlandse scheepsbouw, voor zover mogelijk, moeten gaan redden. Uitgangspunt bij die plannen is een teruggang van de bouwcapaciteit met 50 tot 70 procent. Door ontslagen en arbeids tijdverkorting zal de werkgelegenheid in de scheepsbouw, waar op dit moment 20.000 tot 25.000 personen werkzaam zijn, met 30 procent moeten afnemen. De herstructurering vindt plaats in nauw overleg tussen werkgevers, werknemers en de overheid. De drie partijen zullen worden vertegenwoor digd in de beleidscommissie scheeps bouw, die op 5 april zal worden ingesteld, zo maakte minister Lubbers (economische zaken) woensdag op een persconferentie in Den Haag be kend. Hij legde er de nadruk op, dat overheid niet van plan is op de stoel van de directies te gaan zitten. „We moeten zoveel mogelijk gebruik ma ken van de creativiteit van de onder nemers", zei de bewindsman. Maar de commissie zal aan de individuele wer ven wel .functionele voorwaarden" stellen, willen die werven voor over heidssteun in aanmerking komen. De minister kon nog niet zeggen hoe lang de afbouw zal gaan duren, noch hoe veel staatsgeld ermee gemoeid zijn. Ook moet nog worden afgewacht of de bedrijven zich na de gel operatie zullen blijven houden aan de .functionele voorwaarden". Bij de afbouw zal grote nadruk komen te liggen op een aparte om scholingsregeling scheepsbouw. De werknemers die op hun werven geen werk meer kunnen vinden, moeten óf overgeplaatst worden naar werven die ook na 1980 nog een goede toekomst hebben, of naar naburige bedrijven in andere sectoren. Bij de afbouw zal de commissie zich met name richten op de meest verouderde capaciteit, bij voorkeur op de regionaal minst- kwetsbare plaatsen. Voor de arbeids tijdverkorting in de scheepsbouw wil de regering een speciale regeling op stellen. Belangrijk moet ook een evenwich tige verdeling bij het binnenhalen van) de orders worden- Daarvoor zijn eenj marktafbakening en een orderverde- ling noodzakelijk. De vakbonden lieten) in het recente verleden weten, dat) veel van de economische ellende in de scheepsbouw is veroorzaakt door ae; felle onderlinge concurrentiestrijd in1 Nederland. De centrale bond van scheepsbouwmeesters in Nederland (Cebosine) heeft positief gereageerd' op het voorstel van de regering tot het vormen van de begeleidingscom missie scheepsbouw. Op een woensdag gehouden ledenvergadering besloot de Cebosine de door de ministers ge vraagde intentieverklaring voor de bij eenkomst van 5 april uit te wer ken. Minister Lubbers heeft in een noti tie aan de kamercommissies voor so ciale en economische zaken laten we ten niet veel te verwachten van inter nationale maatregelen. „Internationale overeenstemming lijkt op korte ter mijn niet waarschijnlijk, noch tussen reders noch russen de regeringen" aldus de minister. Hij herinnerde aan het Japanse initiatief om te kcr tot een internationale gereglementeer de capaciteitsvermindering. Maar, merkte de minister op. hoewel Japan niet ongenegen lijkt maatregelen te nemen, vreest de Nederlandse rege ring, dat dit land het uiteindelijk toch zal laten aankomen op een felle i cmrrentiestrijd. Ook maatregelen in EEOverband (Zie slot pagina 3 kolom 2) IX)NDEN (RTR) Veldmaarschalk burggraaf Montgomery is woensdag ochtend op 88-jarige leeftijd overle den. Dit heeft het Britse ministerie van defensie bekendgemaakt. Montgomery stierf in zijn slaap in zijn landhuis in het zuiden van Enge land waar hij al enkele jaren bedlege rig was. Hij zal met militaire eer worden begraven. (Zie ook pagina 3). JjtLriltjn jEEN bruikbaar iLEIBSVOORSTEL """SATIE HULST Behouden en bevor deren zijn de twee trefwoorden die vertolken wat de bevolking van Hulst in de nabije toekomst van haar gemeenteraad ver wacht. In zijn algemeenheid wijst men grootscheepse, kunst matig tot- stand gebrachte ont wikkelingen in stad of streek af: „We willen gewoon blijven zoals we zijn". Dit leert het rapport 'Inspraak-Uit spraak, grote lijnen', een van de twee boekwerken die de Stichting Gemeen- schapswerk Hulst heeft geproduceerd naar aanleiding van de omvangrijke inspraakprocedure rond de structuur studie Hulst- De rapporten worden vandaag donderdag aan de raad aangeboden als besluit van een perio de van meedenken en meepraten over het te voeren gemeentelijke beleid. Het woord is nu aan de gemeenteraad die een houding moet bepalen tegeno ver de in 1974 verschenen Structuur studie Hulst en over de resultaten van de inspraakprocedure om uitein delijk te komen tot een structuurplan. De bijeenkomsten van zeven lokale en zes themagroepen bij elkaar enige honderden inwoners van de gemeente hebben een schat aan gegevens opgeleverd, waaruit drie globale hoofdlijnen voor het beleid zijn gefil terd: het behoud en bevorderen van de leefbaarheid van stad, dorpen en buurtschappen dienen uitgangspunten te zijn voor het beleid. De gemeentelijke bestuurseenheid Hulst moet in dienst staan van het behoud van de leefgemeenschappen aie daarvan deel uitmaken. Het karakter van de streek qua landschappelijke, sociale en economi sche structuur moet zoveel mogelijk behouden blijven. °'td Volgens de deelnemers aan de in spraak dient de leefbaarheid te wor den bevorderd door het behoud van de zogenaamde collectieve identiteit van de leefgemeenschappen; het be houd van de huidige uiterlijke ver schijningsvormen van stad, dorpen en buurtschappen; de zorg voor een goed leefmP'eu: de beschikbaarheid of be- reikbv iieid van goede voorzieningen en de instandhouding van het inwo nertal van de woonkernen, waarbij] een autonome ontwikkeling ware toe) te staan. De deelnemers aan deze voor Zeeland! nogal unieke inspraakronde widen het j behoud van de primaire functie van! woongemeente: het in stand houden I en eventueel versterken van de stad! Hulst als verzorgingscentrum; handha ving van het voorzieningenpeil; zorg voor voldoende werkgelegenheid, die naar omvang primair moet worden afgestemd op de eigen beroepsbevol king; de werkgelegenheid mag eventu eel ook buiten de gemeentegrenzen worden geschapen, mits de afstand tussen werk en woongebied redelijk te overbruggen blijft- De centralisatie van sommige voorzie ningen in Temeuzen wordt aanvaard, zolang daarbij tenminste geen afbreuk wordt gedaan aan het eigen voorzie ningenpeil of samenwerkingsmogelijk heden met België. Temeuzen als ver voor geheel Zeeuwsen-Vlaanderen wordt onge wenst geacht. Uit de vele inspraakbijeenkomsten die het afgelopen jaar zijn gehouden ls geen bruikbaar standpunt naar voren gekomen met betrekking tot het be vorderen van de werkgelegenheid door middel van flinke industrievesti gingen. De begeleidingscommissie, die de aanbevelingen np een hoop heeft geveegd op zook naar aanknopings punten voor een beleidsplan, houdt het erop dat het toelaten van indus trievestigingen niet te rijmen valt met het streven naar behoud van de eigen sfeer, dat overwegend is. Aanzienlijke uitbreiding van de werkgelegenheid wordt een minderheidsstandpunt ge noemd- Geen compleet alternatief voor het totale beleid. De inspraakbijeenkomsten in Hulst. Zie slot pagina 9 kolom 1 lil/ Fen berich» 'lat de tweed» \f:r'/,'r wereldoorlog en de man- [h Tv-'n ricMtoK «r leiding aan gaven in do )jer ukli *nnt?r'ni£ terugroept: Mont- gorrv.T/ overleden. Er wns de bijzonderheid toegevoegd: de veld maarschalk i» in zijn slaap gestorven. Het is een dood die denken doet aan een Engels soldatenlied uit de «.-rvte wereldoorlog: 'Old soldiers never die. they only fade away', oude soldaten sterven nooit, zij verdwijnen lang zaam uit het gezichtsveld. Montgo mery had do eerste wereldoorlog els jong officier meegemaakt en daar ge zien hoe in die dagen generaals hun troepen commandeerden. ..Zij hadden geen idee van de omstandigheden waarin de troepen moesten leven", meldde hij veertig Jaar later in zijn memoires. Het Ls overigens een thema dat men aantreft in vele herinrx-rto- gen van diegenen die in 1914 -1918 op de slagvelden van Frankrijk en Vlaan deren vochten. Zo vertelt de Brit.** oud-premier Harold MacmlUsD in zijn memoires een karakteristiek verhaal over een beroemde Engelse generaal, dat in die dagen de ronde deed onder de soldaten. De generaal zat ver ach ter heft front te dineren met een staf officier. een man die met de troepen in de loopgraven begaan was. HIJ wi dat ook: „Ik heb echt met ze re doen. het regent nu al dagen". De generaal keek er van op: „Ze hebben toch re genkleding Wilt u mij de port even aangeven Montgomery over zijn voorgangers in de eerste wereldoor log: „Ik had reden om ernstige twijfel te koesteren over de manier waarop de zaken toen waren aangepakt". Hij pakte ze op een totaal andere manier aan: hij werd generaal te midden van de soldaten en zorgde aldus voor de eerste geallieerde over winning in de tweede wereldoorlog na reeksen van nederlagen. Daarmee gaf hij met name de Britten hun zelf vertrouwen terug. Aan zijn stijl moei ten ze overigens wel wennen: hij was geen bescheiden man en leek er op uit te zijn - rond zichzelf een bijzondere beeldvorming op te roepen. Churchills lijfarts lord Morar. vond hem in dit opzicht op Churchill lijken. eveneens een man die zoals dew- arts het formuleer de meer tijd aar zelfexpressie dan aan zelfbeheersing besteedde". Maar ook de kritische lord Moraa kwam onder de indruk van Montgomery tijdens bezoeken aan het front. Zijn manier van optreden „was in elk geval beter dan het on persoonlijke leiderschap gedurende de eerste wereldoorlog: toen ik in de loopgraven zat heb ik de divisiegene- raal één keer gezien: tijdens een con- cours-hippique". Ook in het bezette Europa was Montgomery's naam al spoedig een begrip: hij was immers de generaal die Rommel duidelijk had gemaakt dat de Duitsers niet onover winnelijk waren. Ruim twintig jaar geleden gaf het rijksbureau voor oor logsdocumentatie een aantal dagboek fragmenten uit de bezettingsjaren uit en daarin is ook een notitie opgeno men over de strijd in Noord-Afrika. Een jonge assistent-accountant in Rot- teróam meldde in novermber 1942 op getogen dat Rommel volledig op de terugtocht was. Hij schreef het zoals hij het van de Engelse zender oppikte: „Rommel is in full retreat". En hij vervolgde: „De pessimisten hebben nu eens ongelijk gehad, zelden was er zo'n vreugde. Moet dit het keerpunt worden Dat was de stemming in bezet Nederland op dat moment. De man die er de directe aanleiding toe was heette Montgomery. Tn allerlei herdenkingsartikelen, die A al zijn verschenen en ongetwijfeld nog zullen volgen, komt onvermijde lijk bet falen van de geallieerden 'aan de orde bij de slag om Arnhem. Mont gomery was daarvoor verantwoorde lijk, want hij had deze operatie weten door te zetten tegen de uitdrukkelijke wens van Eisenhower in. Dr. L. ce Jong zinspeelde gisteravond tijdens een korte herdenking voor de NO.S- televisie eveneens op deze affaire, maar voegde er aan toe dat een uit blijven van deze slag toch geen ver- vroeging zou hebben betekend van de bevrijding in Nederland boven de ri vieren. Misschien, misschien ook niev Eén ding echter is wel zeker als. Mont gomery na de val van Antwerpen in september 1944 onmiddellijk zou z: doorgestoten naar Breskens en Vli-- singen zou de bittere s-ag om de Scheldemonding in oktober me: de inundatie van Walcheren n:e*. nodig zijn geweest. Toen de veldmaarschalk begin september echter zijn aandacht op andere zaken met name op Arn hem ging richten zag de Duitse ge neraal Von Zangen kans zijn troepen zodanig te reorganiseren dat Zeeland één formidabele vesting werd. Maar ach, wat heef: dit soort nabetrachtin gen voor zin? De geschiedenis, is on herroepelijk: de gebeurtenissen in 1944 hebben zich nu eenmaal afge- speeld zoals ze zich hebben afgespeeld en daaraan valt niets te veranderen. Terugblikkend ra zovele jaren blijft de formidabele persoonlijkheid van Montgomery hoe omstreden hij ook was in ieder geval overeind temid den van woelingen en veldslagen. Hij wist wat hij wilde en week niet af. T~\e beste kenschetsing die wij over IS Montgomery hebben gelezen, kom*. van Churchill. Toen deze op n februari 1943 in het Britse lagerhuis een uitvoerige uiteenzetting gaf over de militaire situatie, bracht hij ook de thans overleden veldmaarschalk ter sprake. „Laat ik mijn hulde mogen betuigen aan de onstuimige en formi- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1