PROVINCIALE ZEEUWSE COUR T WESTERTERP LEGT NS FINANCIEEL AAN BANDEN Inwonertal van gemeente Oostburg zou in 1985 twintigduizend moeten zijn Tekorten mogen minder snel groeien: hogere opbrengsten-lagere kosten Filmacteur vliegt te pletter tegen villa van Kodama „Onze belangen zijn 25 jaar lang in de doofpot gestampt" de krant van zeeland MINISTERS: SCHEEPSBOUW MINSTENS 30 PROCENT INKRIMPEN MEERDERHEID ACCEPTEERT NULLIJN va sdasg in de krant OOG MEER GERICHT OP BELGIË Detente en onzekerheid m N" 219e jaargang no. 71 Woensdag 24 maart 1976 UTRECHT (ANP) Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft in een brief aan de hoofddirec tie van de Nederlandse Spoorwegen gewaarschuwd, dat de exploitatie-tekorten de komende jaren bepaal de bedragen niet mogen overschrijden. In 1976 kan de NS rekenen op een rijksbijdrage van maximaal 747 miljoen 604 min. ter dekking van tekorten in de reizigerssector en 143 min. voor de sector goederenvervoer), in 1977 op 768 min. (reizigers 654 min., goederen 114 min.) en in 1978 op 785 miljoen (respectievelijk 701 en 84 miljoen) De minister tekent hierbij aan, dat er naar moet worden gestreefd, de tekorten lager te houden dan deze bedragen. DEN HAAG (ANP) In de scheeps bouw wordt de werkgelegenheid van de in die bedrijfstak werkende 20.000 tot 25-000 man regelrecht bedreigd. Afbouw van een deel van de scheeps- nieuwbouw in Nederland is gezien de omstandigheden niet te vermijden. Daarbij gaan de gedachten uit naar «n vermindering van de capaciteit janeten in manuren van 30 procent- te reële mogelijkheid moet echter in bet oog worden gehouden dat een verdere teruggang tot 50 procent al lesbehalve uitgesloten is. Dit staat in 'n notitie van de ministers tan economische en sociale zaken roor de vergadering van de tweede kemer commissies voor economische en sociale zaken over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw van daag. Door de scherpe prijspolitiek die wer ven in landen als van Griekenland en. Spanje voeren, zijn de afgelopen maan den order na order aan de Westeuro- pese en dus ook de Nederlandse scheepsbouw voorbij gegaan. En dit door prijsverschillen van 20 procent voor West-Europa in het algemeen en 30 procent ten opzichte van de Neder landse kostprijs. HILVERSUM (ANP) Een meerder- beid van het Nederlandse volk is bereid te accepteren dat de eerst volgende vijf jaar de lonen niet zullen stijgen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de NCRV-televisierubriek Hier en -\u heeft laten houden. Het ging in het onderzoek om de vraag in hoeverre de Nederlaanders bereid zijn impopulaire regerings maatregelen te accepteren nu er be slissingen moeten worden genomen over ombuigen van het beleid. Liefst 58 procent antwoordt positief op de vraag of men bereid is te aanvaarden dat dc lonen en salaris sen vijf jaar lang niet omhoog gaan, ais dat nodig is om de overheidsuitga ven voor sociale en gemeenschaps voorzieningen op peil te houden: 31 procent verklaart zich daartoe niet bereid en elf procent heeft geen oor deel. De keuze voor ingrijpen in de lonen of besnoeien op de collectieve uitga ven kwam ook ten gunste van het eerste uit. Voor de mogelijkheid dat de lonen niet langer omhoog gaan zodat de overheid meer kan uitgeven voor sociale en gemeenschapsvoorzie ningen kiest 54 procent: 29 procent wil liever dat de overheidsuitgaven voor de collectieve voorzieningen om laag gaan zodat de lonen kunnen blijven stijgen. De overige 17 procent wil daarover geen oordeel uitspre ken. Minister Boersma (sociale zaken) beeft dinsdagavond in het NCRV-actu- aliteitenprogramma Hier en Nu ge zegd aan de bereidheid van de Neder landers voor vijf jaar een loonstop te aanvaarden, als het erop aankomt. Hij noemde de resultaten van de enquete interessant, maar ook betrekkelijk. Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en tv op pagina 14. Financieel nieuws op pagina 15. Bovendien zegt Westerterp dat er bij het vaststellen van de rijksbijdragen voor de komende jaren geen rekening is gehouden met eventuele beslissin gen van de regering in liet kader van de verlaging van de collectieve las ten- De heer Westerterp stelt, de NS voor de taak om door beleidsombuigingen te komen tot hogere opbrengsten en lagere kosten. Dat zal pas op wat langere termijn kunnen leiden tot een beperking van de exploitatiekosten, maar de minister vindt ook maatrege len op korte termijn nodig. Dit van wege 'de onrustbarende stijging van de tekorten van het personenvervoer ge paard aan de verwachte overschrijding van de bedragen die beschikbaar zijn voor de dekking van de exploitatiete korten van het goederenver voer' Meerjarenplan De bijzondere maatregelen op korte termijn, die hij noemt komen erop neer, dat het ministerie een dikkere vinger in de pap moet krijgen bij het opstellen van meerjarenplannen en begrotingen die het kader vormen voor bedrijfsplannen, investeringsplannen, financlerlngsbegrolingen, personeelsra- dcn. Minister Westerterp wil dat hem ter kennisneming en goedkeuring meer en sneller informatie wordt voorgelegd over de gang van zaken in het. spoor wegbedrijf Voor alle onderdelen de jaarlijkse bedrijfsplannen is voort- aan zijn goedkeuring nodig en ook de jaarlijkse exploitatiebegrotingen zullen hem in het vervolg vooraf ter goedkeuring moeten worden voorge legd. Zowel in de reizigers- als in de goe derensector zal in verband met de noodzakelijke afremming van de groei van de tekorten aandacht moeten worden besteed aan maatregelen ter besparing van arbeidsplaatsen. Wat het goederenvervoer betreft zullen ui terlijk 1980 tenminste de specifieke kosten de kosten die speciaal ten' van het goederenvervoer wor- AMSTERüAM Een groep van circa 300 Zuidmolukkers probeer de dinsdagochtend te demonstre ren voor het kantongerecht in Buitenveldert in Amsterdam-Zuid. waar de Amsterdamse rechtbank de zaak behandelde tegen de ze ven Zuidmolukse bezetters van het Indonesische consulaat-gene raal. De groep demonstranten had zich verzameld bij het beursge bouw aan het Damrak en begaf zich vandaar naar het kantonge recht, waar de groep echter door de politie werd verspreid. In een pamflet noemen de Vrije Zuidmolukse Jongeren het proces een schijnvertoning, die „niet de ware politieke aard van het gebeurde weergeeft, doch slechts aandacht besteedt aan het criminele aspect vn de zaak." De Vrije' Zuidmolukse Jongeren zeg gen solidair te zijn met hun 'ka meraden' in de rechtzaal. Zij be schuldigen de Nederlandse justi tie en de Nederlandse pers ervan 'een negatief geladen sfeer' te scheppen rond het proces en de Zuidmolukse vrijheidsstrijd. den gemaakt) door de vervoersop- brengsten moeten worden gedekt. De minister vraagt de NS-directie, hem op korte termijn voorstellen te doen voor aanpassingen in het goederenver voer. Daarbij kan schrijft hij bijvoor beeld worden gedacht aan het afsto ten van dat deel van de activiteiten waarvan mag worden verwacht dat ze ook op langere termijn onrendabel zullen zijn. In een commentaar op de ministeriële brief zei de voorzitter van de ver- voersbond CNV, de heer J J. Dassel, dinsdag dat de minister wel in het oog moet houden dat het openbaar vervoer in onze samenleving steeds meer moet bijdragen aan de oplossing van indringende maatschappelijke pro blemen (ruimtegebrek, schaarste aan energie en grondstoffen, milieuvervui ling, de onveiligheid op de weg). Het rendement daarvan kan niet worden afgelezen uit de uitkomsten van het openbaar vervoer. De minister bepaalt zelf het veror- gingsniveau en hij stelt de prijs vast die de consument moet betalen- De heer Dassel vindt daarom dat de bewindsman 'in de fout gaat' door vast te stellen wat hij als uitkomst wD aanvaarden en het dan aan NS overlaat om de som kloppend te ma ken. ZWEEDSE KONING STELT STAATSBEZOEK UIT DEN HAAG (ANP) Het staatsbe zoek dat de Zweedse koning Karei XIV Gustaaf aan Nederland zou brengen is voorlopig uitgesteld, aldns verklaarde een woordvoerder van het ministerie' van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag. De Zweedse koning zou van 14 tot 17 juni een staatsbezoek aan Nederland brengen, maar in verband met zijn voorgenomen huwelijk op 19 juni is het bezoek op zijn verzoek uitgesteld. Een nieuwe dataum zal later worden vastgesteld. TOKIO (GPD, REUTER) Een Japanse filmacteur heeft zich dinsdag met een sportvliegtuigje te pletter gevlogen tegen het huis van de rechtse politicus Yoshio Kodama, een van de sleutel figuren in de zaak van de Lockheed-steekpenningen in Japan. Tussen de wrakstuk ken werd het half-verkoolde lijk gevonden van de 29-jar- ge Mitsuyasu Maeno, een be trekkelijk onbekend acteur, die onlangs een rol speelde in de Japanse versie van de erotische Franse film 'Em- manuelle'. Kodama zelf, die ziek te bed lag, bleef onge deerd. Net als de beruchte kamikaze'- zelfmoord)-piloten in de Tweede Wereldoorlog had de filmster een hand met het embleem van dc rijzende zon om het hoofd gebon den. Hij was gekleed in het tradi tionele kamikaze-uniform- Volgens de verkeersleider van ïen nc-bij gelegen vliegveld riep de 29-jarige piloot: „Lang leve de ceizer", voordat zijn vliegtuigje tegen Kodama's villa opvloog. Met dezelfde kreet vielen tijdens (Zie slot pag. 3 kol. 1 MOLUKSE CONSULAATBEZETTERS VOOR RECHTER: (Van onze Amsterdamse redyctie AMSTERDAM „Vijfentwintig jaar lang zijn onze belangen in de doofpot gestampt; je kunt maar niet jaren achtereen in een hoek gedreven worden. De Nederlandse regering heeft gespeeld met onze lei ders, De bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam was nodig om de Nederlandse rege ring te overtuigen van de ernst van onze zaak. Zestien dagen leed voor de gijzelaars gedurende die bezetting is niets in vergelijking met de 25 jaar onderdrukking in Ambon, waar onze broers en zusters onder gebukt gaan". Dit zijn de met grote ernst uitge sproken woorden van Josef H. 23 jaar, kantoorbediende uit Bovensmil- ae, één van de zeven verdachten die dinsdag voor de eerste dag terecht stenden in het proces vanwege de bezetting van het Indonesische consu laat-generaal in Amsterdam, in de pe riode van 4 tot 19 december van het afgelopen jaar. De president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden, knikte vol be grip. Het is ook een uiterst triest verhaal, zoals dat op de lange eerste zittingsdag naar voren kwam, uit de mond van de bezetters en uit de mond van de drie getuigen, onder wie ir. Manusama. Het is ook het verhaal van de zeven Molukse, allemaal hard werkende, jon geren, die er in een rapport van de reclassering zó goed uitkomen, dat de president zegt: „Alle zeven rapporten steken duidelijk uit boven wat de rechtbank zo dagelijks onder ogen krijgt op dit gebied. De jongens ma ken op mij een open, sympathieke indruk". In de rechtzaal wilden de drie rijen. Zuidmolukkers zachtjes ap plaudisseren, maar dat mocht met. Toch verklaarden alle zeven, dat als er eventueel doden hadden moeten vallen, ze dat rustig gedaan zouden hebben. Vooral de eerste dagen en niet alleen bij de mensen die letterlijk bedreigd werden, zoals de onderwijzer Datuk en de reisbureauemployé Si- Zie slot pagina 3 kolom 2 GEEN VERDERE LEEGLOOP VAN KLEINE KERNEN OOSTBURG De gemeente Oostburg zou in 1985 20.000 in woners moeten tellen. Dat komt neer op een groei van ongeveer 1700 zielen, geconcentreerd in de grotere kernen Oostburg, Bres- kens en IJzendijke. De kleinere dorpen zouden na een vrijwel con stante daling in de afgelopen ja ren hun inwonertal kunnen be houden in de komende tien jaar. Dat Is één van de belangrijkste uit gangspunten uit het pas verschenen voorontwerp-structuurplan van de ge meente Oostburg, een op basis van een inspraakronde en nieuwe gege vens bijgewerkte versie van het voor ontwerp uit 1972. De verschillen tus sen beide plannen zijn betrekkelijk klein. Het inwonertal in 1985 is bijgesteld van 21.000 naar 20.000 en voor de werkgelegenheid een grootschalige so ciaal-culturele voorzieningen heeft men meer het oog gericht op België (met name de Brugse agglomeratie). Het thema 'Oostburg als woon- en recreatiegemeente' blijft ook in het nieuwe voorontwerp-structuurplan (gemaakt door het bureau 'Stad en Landschap') centraal staan. Als troe ven denkt men in handen te hebben een schoon, recreatief milieu, een re delijk voorzieningenpakket, een goede bereikbaarheid van arbeidsplaatsen buiten de gemeente, een verdergaande industrialisatie van de Zeeuws-Vlaam se/Belgische kanaalzone en een ver slechterend woonklimaat (milieuhin der) in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Voor 'Stad en Landschap' zich waagt aan en schets van de toekomstige bevolkingsontwikkeling, signaleert men een aantal structurele problemen waarmee het Oostburgse gemeentebe stuur hoe dan ook wordt geconfron teerd: De voortgaande vergrijzing van de bevolking en de daling van het aantal geboorten, met als gevolg een te ver wachten sterfte-overschot, een sterk dalend aantal leerlingen voor het basi sonderwijs op korte termijn. Vermindering van de werkgelegenheid in de gemeenten en een beperkte groei van het aantal arbeidsplaatsen in de omringende gebieden, .wat resul teert in meer uitgaande pendel en een drang tot emigratie, een toenemend aantal twee woningen in de meeste kernen. 'Meer nodig' De structuurplanmakers gaan er van uit dat het gemeentebestuur zelf heel wat invloed kan uitoefenen op het woon- en leefklimaat, maar er is vol gens het stedebouwkundig bureau meer nodig om in 1985 een inwoner tal van 20,000 te bereiken: Om de werkgelegenheid in die sec tor op peil te houden moet bij het ruimtelijk beleid de landbouw zoveel mogelijk worden ontzien, al stelt men dat mede afhankelijk van de benade ring van landschap en mille--. De vestigingsmogelijkheden van be drijven in met name Oostburg en Breskens moet volledig worden uitge buit. Het accepteren van de arbeidsmarkt als mogelijkheid voor de vervangende en aanvullende werk gelegenheid vereist een actief beleid Voorlichting aan de basis en druk op hogere overheidsorganen zijn nodig om op dit punt belemmeringen weg te nemen. Op 'net gebied van de bovenregio nale verzorging (onderwijs, ziekenhui zen) moet eveneens druk worden uit geoefend op hogere organen om de weg naar België vrij te maken. Ver der mag Terneuzen de positie van Oostburg als kern met een "bovenloka le verzorgingsfunctie' niet aantasten. Met name het behoud van he; Oosv burgse ziekenhuis is hierbij van be lang. Gezien de daar aanwezige voorzienin gen beschouwt "Stad en Landschap' Oostburg sis de belangrijkste groei kern in de gemeente. 3reskens korr.- top de tweede plaats, gelet op de huidige omvang van he; dorp en de aanzet tot industriële werkgelegenheid daar. IJzendijke is goede derde omdat hef gunstig ligt ten opzichte van de kanaalzone. In de kleinere kernen wil men in ieder geval steedsvoldoende bouwgrond bschikbaar hebben voor bescheiden uitbreiding. Verder moet van ieder dorp het- specifieke karaktei worden gehandhaafd, eventueel mid dels 'rehabilitatie' en een 'gebruiksver- ordening" (minder tweede woningen). Voorzieningen, die gezien omvang en kosten niet in ieder dorp van de grond zijn te krijgen, rullen steeds terecht komen in Oostburg. In het hoofdstuk recreatie maakt men daar bij wei een voorbehoud voor op de toersiten afgestemde accommodaties (Zie slot pagina 2 kolom 6) j Jjantlipi koord van Helsinki. Ais ge-volg van do- ze ontspanning staan allerlei ozjit -wer pen ter discussie. Bijvoorbeeld do hoogte van dc defensie v.-v rut mg en de geloofwaardigheid van do N'avo, onder- werpen die in deze tijd meer worden aangevallen dan verdedigd. Wie maar even een ander geluld laat boren wordt beschouwd ais een afgedane figuur, lo vend in het verleden, de tekenen van een nieuwe wereldorde rik-, begrijpend. In Nederland ls Sn dit opzicht vocir sommigen Luns oen symbool gewor den: zij spreken zijn naam met eon huivering uit, omdat hij nog voor doel stellingen pleit die achterhaald vrorden geacht. Dat zou niet meer passen in het huidig tijdsgewricht: dc koude oor log was een grote vergissing, zo wordt gezegd. In zeker opzicht Ls dat ook zo. Wan neer men het schaakspel van de koude oorlog zo behoedzaam moge lijk naspeelt, dan komt men onvermij delijk momenten tegen waarop een an dere zet gewenst of «n leder geval mo- gelijk was. Aan de andere kant luid do periode van de koude oorlog i-.-n on miskenbaar aspect, dat verdwenen blijkt te zijn nu deze koude oorlog is ingewisseld zegen de detente, de ont spanning. namelijk het aspect van de stabiliteit. De blok ken aan beide zijden van wat toen het ijzeren gordijn werd genoemd waren destijds in evenwicht en een verstoring daarvan werd niet toegestaan. Twee klassieke voorbeel den: de Hongaarse opstand in 1955 en de Praagse lente in 1988. In beide ge vallen maakten de Sowjetis korte met ten met bewegingen die het oostblok hadden kunnen verzwakken. Bij het zoeken naar ontspanning worden ver schuivingen makkelijker toegelaten, ze ker in nat westen. Het afgelopen jaar is een aaneenschakeling geweest van dergelijke verschuivingen, een proces dat nog lang niet tot stilstand is geko men. Markant voorbeeld van deze nieuwe instabiliteit vormt het Afrikaanse continent, vooral na de wijziging van het regime in Portugal. Castro biedt in Afrika de helpende hand. heeft het althans in Angola gedaan en het lijkt niet uitgesloten dat hij met deze excursies doorgaat, In Rhode?ie is, het blanke bewind in moeilijkheden; oen beroep op Engeland en Amerika om hulp Ls afgewezen. Dat is begrijpelijk: er zijn hier historische ontwikkelingen aan de gang die niet rr.et wapenen zijn te keren, hooguit zijn ze te vertragen. De Verenigde Staten heef: in dit op zicht leergeld in Zuidoost-Azië betaald: de oorlog in Vietnam verdeelde bet eigen land en leidde tot conflicten bus sen de president de uitvoerende macht en het congres, de wetgeven de macht. Op dit ogenblik is het con gres machtiger dan voorgaande Jaren: het bewind van Nixon is daar de direc te oorzaak van en zijn opvolger Ford wordt thans bijzonder kor. gehouden. De enige reactie van de laatste weken op de hier gesignaleerde verschuivin gen is een waarschuwing van Kissinger ear. het aires van Cuba. Ford zeil zwijgt. fog een voorbeeld van de nieuwe onstabiliteit: de lander: lar.gs de Middellandse Zee. Spanje is h:er de onzekere factor, in Frankrijk li.kt het er op dat socialisten en commu nisten dichter bij elkaar komen en m Italië is het precies zo. In dat land :s sprake van wanbeheer en men roept er nu om een noodregering. waarin ook de communisten zitting moeten ne men. Amerika heeft als Navo-partner daarover al grimmige opmerkingen ge maakt. alweer vla de mond van Henry Kissinger. In Italië betogen echter dé communisten dat zij er niet op uit zijn hun land uit het westelijk blok te ver wijderen: men wil mineer in blokvor ming denken, de wereld zou een groter eenheid kunnen vormen. Dat klLnkt in de geest van Helsinki, zou men zo zeg gen. of als men goed luister: klinkt he als een echo van het Poolse Papacki- plan uit 1957: een 'geneutraliseerd' Eu ropa zonder atoomwapens. Ir», de Ver enigde Staten vraagt men zich echter af wat er zou gebeuren als er door tijdelijke spanningen ergens in de we reld de blokvorming plotseling weer actueel zou worden: gaat de commu nistische partij van Italië dan akkoord met een koers die een verscherping zou inhouden jegens de landen van het oostblok? Vermoedelijk niet. hetgeen betekent dat een "volksfront-koers Italië tot een verzwakking van ce wes telijke alliantie kan leiden. Ook dat een instabiele factor. Tenslotte Ls Ame rika zelf onzeker. Vietnam. 'vVaterga-e. CLA. Nïxon, ze hebben dit land onzeker en aarzelend gemaakt. De komende presidentsverkiezingen vergroten deze onzekerheid nog weer in het bijzonder. De detente is op gang gekomen. Ge lukkig. Maar het ziet er naar uit dat ze in het westen samenvalt met allerlei onzekerheden: er is gebrek aan zelfvertrouwen. En dat leidt waar schijnlijk tot grotere verschuivingen in het machtsevenwicht dan in he; verle den mogelijk was. DEN HAAG (ANP) De verschillen de departementen hebben tezamen de beschikking over 105 betaalde advi seurs. Dit beeft premier Der. Uvl dins dagavond geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Ter- loovr (d'66).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1