Krantebericht uit 1676 opnieuw actueel Paula Thies, Jacques van Poppel en vaste collectie in 'Troutzaerte' Ook al hel voorjaar in het hoofd? VOGELSTERFTE IN FEBRUARI GEVOLG VAN VORSTPERIODE WETHOUDER APERS OPENDE DISTRICTSFINALE HOOFDKLAS BANDSTOTEN IN AXEL Onder redactie van Jacques Cats JUSDAG 23 MAART 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT moei natuurlijk heel wat meer opbrengen. Nierynck heeft zijn collega Frank Wellecommu nu warm gemaakt voor het verzamelen van oude fototoestellen. Tijdens een week einde speuren in Engelse anti quariaten viel zijn oog op een leuke vouwcamera. Frank Welle- comme was er weg van. Het. einde van het liedje was dat hij zelf de markt begon af te zoeken naar oude kiekkastjes. Enkele adver tenties in de kranten leverden al leen een paar boxjes op. Via schrif telijke biedingen op exemplaren die in Amerika ter veiling werden aangevoerd en via andere contac ten zag Weüecomme kans om in "n half jaar tijhs al een kostelijke collectie op te bouwen. Het oud ste toesel in zijn verzameling is een platencamera die dateert uit 1890. ..De geschiedenis van de fotografie is af te lezen van de camera's", zegt Wellecomme, zelf een niet onverdienstelijk ama teurfotograaf. „Dat is erg boei end" Tot de collectie van Frank behoort ook een joekel van een studiocamera, een mahoniehouten balgcamera. Wellecomme^ hobby is zeldzaam Waarom, vraag ik hem. ,,Dat. komt. omdat er weinig toestellen op de markt zijn", legt Frank uit. ,Jk zou graag volledige reeksen willen hebben van een bepaalde camera. Maar dat kan gewoon niet. Daarom pak ik nu wat er nog te krijgen is. WIK u er wat meer van weten van die hobby van de beide in Zeeland woonwachtige Belgen. Meneer Wellecomme woont in de AmsteLstraat in Oostburg op nummer 85 en de heer N'lerynck kunt in Vlissigen bereiken aan de Verdilaan nummer 85. .Vtef alleen yetsgrage hu!'- vrouwen krijgen tn hrt voorjaar de ichaonmaakkrvrbeli. Ook de zeevaartschalieren uit VUssingen raken er te oordelen naar deze foto door besmet Het zijn trou wens hele propere jongens. Vlak voordat ze met vertol gaan. wordt het internaat grondig ge kuist. Niet dal ze daar zo n lol :n hebben. 11e'. i\ gewoon ren kwes tie van heilig moeten Want als de boel niet schoon is. gaat het vrije weekeinde niet door. Er wordt vooral op gelet dat de rui ten schoon zijn. .Je moei een bttk door hel raam kunnen werpen", zo sprak een oudejaars leerling snerend. Een mededeling met een dubbele bo dem als u weel dat een aankomend zeevaartscholier met de naam 'blik' wordt opgesierd. Zwakke dieren legden loodje Informatie-avond Wereldwinkel in Terneuzen over psychiatrie TERNEUZEN - De wereldwinkel aan de Nieuwstraa: in Terneuzen wijdt vrijdag een informatie-avond aan het onderwerp 'psychiatrie'. Men zal de| film 'Family life' vertonen. Een gewes telijk medewerker van de wereldwin-| kels houdt een inleiding en vervolgens i is er gelegenheid tot discussie. De i bijeenkomst begint om 20.00 uur. Wedstrijden in goede sfeer AXEL Met een tamelijk effectvol gestoten eerste carambole heeft wet-1 houder APers van Axel vrijdagavond de opening verricht van de districtsfi- nale lioofdklas bandstoten in café Dei Benelux te Axel. De biljartvereniging Ed Horenians heeft in het openings- j weekeinde van deze titelstrijd alles in- bet werk gesteld om het huidige sei zoen zo goed mogelijk af te sluiten. Er I zijn voor liet eerst dit jaar sponsors I benaderd om een districtsfinale te kunnen organiseren. De biljartarena ziet er fraai uit en de deelnemers kunnen profiteren van de goede sfeer die er heerst. De grote kanshebbers na het eerste weekeinde zijn ronny van j^enenaam 'en Frits Bakker, beiden uit Terneuzen. "Van Eenenaam bleef in zijn eerste Vier partijen ongeslagen tegen Frans I van Waes, Theo Veüinde, Jo Joziassen en Jo Leeraert. Hij had nog de mees- te moeite met Theo Verlinde maari de biljarter van de organiserende ver eniging moest in de eindsprint afha ken Frits Btkker won van dezelfde tegen standers. Hij had weinig probiemer. met Verlinde. Leeraert en Joziassen maar zag Frans van Waes in zijn toasiooi tot 95 naderen- Beide spelers hebben na die vier ron- rien een algemeen moyenne dat vrij wel eeliïk ligt fVan Eenenaam had Sterfte viel gelijk met trekbeweging MIDDELBURG In tie maand febru ari van'dit jaar hebben verschillende waarnemers in de provincie Zeeland vogelsterfte geconstateerd. De afde- line milieu-onderzoek van de Delta dienst van rijkswaterstaat heeft nu hel Centraal Dier-geneeskundig Insti tuut in Doom laten nagaan wat de oorzaak van deze st. rfte kan zijn. De indruk bestaat dat het om zwakkere dieren gaat. die na de milde win- een beur* minder nodig voor de 400 caramboles Tor. Xoomen. die zijn eerste twee partijen overtuigend wist e winnen, ging daarna in de fout. Hij verloor achtereenvolgens van Jo Leeraert. en Jo Joziassen en staat daardoor opt •wee matchpunien van de leiders. I Theo Tas. ook nog steeds een poten- j tiële kaashebber, verloor een partij van Jo Leeraert. Opvallend is de kansloze positie cüe Theo Verlinde na net eers:e weekein- de inneemt. Veriinde. die tijdens de' voorwedstrijden een goede vorm eta leerde. speelt op eigen bodem en heeft daar duidelijk moeilijkheden mee. Van de nieuwkomers in deze klasse' heeft Frans van Waes nog de beste papieren. Hij stond na de derde ronde met een gemiddelde van 2-78 en dat is zeer redelijk voor deze klasse. Jo Joziassen valt iets uit de toon maar hij zorgde wel voor een verrassing door Ton Koomen te kloppen. Jo Leeraert, die na enkele jaren in de; hoofdklasse is teruggekeerd, komt ze-1 ker ook nog in aanmerking voor een I plaats bij de eerste vier. De siana na de derde ronde (Van Eenenaam en Bakker wonnen hun I vierde partij maar deze is in de tussenstand nog niet verwerk: 1. Van Eenenaam 6 - 3.12 - 15; 2 Bakker 8 - 3.09 - 19: 3 Tas 4 - 3.12 - 16: 4 Koomen 4 2.47 - 19: 5 Van Waes 2 - 2.78 - 15: 6 Leeraert 2 - 2.3S -, 16: 7 Joziassen 2 - 2.20 - 21; 8 Ver" in de O - 2.42 - 14, tern de vorstperiode niet hebben aan gekund. Volgens ars. H. L. F. Saeijs van de afdeling milieuonderzoek hebben de waarnemers de dode vogels voorna melijk aangetroffen in de Westerscbel- ae, langs de kusten van Schouwen en Walcheren en in enkele gevallen in het Veerse meer Het betrof vele honderden vogels van een groot aan tal soorten. In de Westerse helde wer den de dode dieren waargenomen b:j Rammekens, het Zuid-S!oe. en ae Pau- 1-ir.apolder- Het betrof hrer Bor.te Strandlopers. Scholeksters. Wulpen, Futen. Doöaarsen en Tureluurs. Van de kusten van Schouwen en Walche ren kwamen meldingen binnen over aangetroffen dode koperwieken, zwar te zeehonden, scholeksters, kanoer. strandlopers, drieteenstrandlopers en zilvermeeuwen. Voorts kwamen er en kele incidentele meldingen binnen over andere soorten. Van de vogels uit de Westerschelde zijn monsters gezonden naar het Centraal Diergenees kundig Instituut in Doom. namelijk van de bergeend, de scholekster, de strandloper. de fuut en de lodaars. Weersomstandigheden Drs. Saeijs deelde mee dat bi de meeste gevallen hij de dode vogel* maaginfarcten werden geconstateerd en zeer heftige vormen van lintwor men en trematode- of zuisrworm-infec- ties. De dode vogels zijn kennelijk min of meer slachtoffer van de stren gere weersomstandigheden, die deze winter zijn opgetreden. De heer Saeijs: .De vogelsterfte trad op direct volgend op de vorstperiode. De indruk bestaat dat we hier te doen hebben me*, zwakkere dieren. Z:; heb ben de vele milde winters -.-an de afgelopen jaren overleefd. Ze zijn nu overvallen door de vorst en zijn ziek geworden- De vogelsterfte viel boven dien samen met belangrijke trekbewe- gingen van de vogels naar het zuiden. Duiven brachten ruim 600 op KOEWACHT In café J. de Kind- Ceelsert te Koe-wacht was de duiven- verkoop van zevenenzes*:c duiven van wijlen de duiven kamp: oen Cam. de Bock. lid van de Koewaclv.se postdui- venhoudersvereniging 'Nieuw-Leven De prijs var. de duurste duif -was 90-de prijs van de goedkoopste duif was ƒ2.—. De 67 duiven brachten f 670.op. Van Eenenaam en Bakker nog ongeslagen De organisatoren van de De Ruyterlenloonstelling in Vlis- singen zouden er goed aan doen eens contact op te nemen met meneer Louis Nierynck, want die is in het bezit van iets unieks: hij heeft onlangs beslag kunnen leggen op een num mer van een Engelse krant, genaamd The London Gazette, uit het jaar 1676. En wat staat er onder meer in die krant: het bericht van de dood van Michiel Adriaanszoon de Ruy- ter, onze eigen Michieltje dus. Er wordt verder in gemeld, dat de weduwe van de zeeheld kan rekenen op een pensioen van zesduizend dukaten. Een uniek bezit, wat u zegt! Maar die meneer Nierynck heeft nog meer: hij heeft ook nog oude kranten op de kop getikt, waarin zaken als de tocht naar Chatham een van die vermetele wapenfeiten van De Ruy- ter zijn omschreven en niet te vergeten een volledig ver slag van de vierdaagse zeeslag, nog al zo'n hoogstandje van die Vlissings torenbeklimmer. „Dat is magnifiek, als je dat leest", zegt Louis Nierynck en dat zult u met deze wetenschap achter de hand, wel onmiddellijk van hem willen aannemen. Nierynck, die werkzaam is hii het Belgische loodswezen in Vlis- singen heeft nog meer unieke publicaties. Oude kranten verza melen is namelijk zijn hobb" Samen met zijn collega Frank Wellecomme uit Oost-Souburg, die overjaarse fototoestellen ver zamelt. neemt Nierynck op 3 en 4 april in Arnhem deel aan een expositie van de Nederlandse ver eniging De Verzamelaar. Daar zijn straks ook mensen pre sent die een uitgebreide collectie hebben aangelegd van bierviltjes, sleutelhangers, tropische vlinders en herdenkingsborden. Maar de bijdragen van de twee deelne mers uit Zeeland zal op die vijf tien honderd strekkende meters tafelruimte waarschijnlijk wel de hoogste ogen gooien. De hobby van Nierynck is be paald uniek. De oudste krant uit zijn collectie is de 'Courante uk Italien, Duytslanat ete' die da teer van juni 1618. Maar Louis is ook de trotse bezitter van de eerste Nederlandse krant. Het is een gaaf exemplaar uit 1629, „Heb ik gekregen ten inruil van een stukje Chinees porceiein. dat overigens in zesendertig stukken biu de nieuwe eigenaar aan kwam". vertelt Nierynck ..Het. lezen in de oude kranten is erg boeiend", zegt Nierynck. Je krijgt daardoor een beeid van het leven in die tijd. Het verzamelen van allerlei perscuriosa vindt Louis een van de aantrekkelijkste aspecten van zijn hobby. Zo bezit hij een zeer lijvig exemplaar van The New York Times- dié na een staking uitkwam met niet minder dan 942 pagina's. De meest weer zinwekkende krant is volgens de Vlissingse verzamelaar het Ameri kaanse sensatieblad "National In quirer" dat over twee pagina's het na de sectie slordig dichgenaaid üchaam van Lee Oswald toon1 Het grootste deel van de oplage van deze krant werd om d:e reden in beslag genomen. Maar Nierynck zou Nierynck niet ge weest zijn als hij niet snel even beslag had laten leggen op een exemplaartje. Nog enkele perscu riosa: plastic kranten, de Daily Mail ia gouddruk. De Transvaler met de eerste radio-actieve adver tentie. Nederlandse miniatuur- krantjes ter onduiking van het gehate dagbladzegel en de Corrie- re Lombardo met de eerste foto van de dode Paus Johannes de Drieëentwintigste. Via die expositie in Arnhem wil de Nierynck nog eens wat extra de aandacht vestige op de weinig voorkomende hobby van het ver zamelen van kranten De tweede wereldoorlog :s een veel gezochte periode en de kran ten uit die tijd zijn zelfs nu nog heel gemakkelijk op de kop te tikken. Meestal zijn ze nic-: erg duur. Dat. men nogal geïnteres seerd is in kranten uit die tijd bleek wel toen Nierynck vanuit- zijn stand op de braderie in Goes oude PZC's verkocht uit de oor logsjaren Die kranten vlogen weg. vertelt Louis, maar ze kos ten dan ook een ruiden Ook kanten van oudere datum zijn nog voor redelijke prijzen te koop. Erg in t.rek is het tijdperk van Napoleon Bonaparte. Zijn -le ven veldtochten, muiterijen wor den uitgebreid beschreven in de aiithentiéke kranten van die ijd. Dergelijke antieke kranten zijn volgens Nierynck hier en daar nog verkrijgbaar voor enkele gul dens. Maar een krant met bij voorbeeld het verslag van Napo leon's laatste slag bij Waterloo Louis Nierynck met een exem- plaat van de Londen Gazette, waarin de dood van De Ruyter wordt gemeld In de bescheiden maar nog steeds meest interessante kunstgalerie van dit gewest, Troutzaerte te Westdorpe- is tot Pasen een kleine tentoonstelling te zien van schilde rijen van Paula Thies en bronzen plastiekjes van Jacques van Pop- pel. Paula Thies toont een aantal voor het merendeel kleine schilderijen die getuigen van gevoel voor poë zie Jiefde voor buiten (bloesems en klaprozen) en een warm soort humor ('de wandelende broek). Van Poppels kleinplastieken heb ben in wezel precies hetzelfde. De kunstenaar toont zich een scherp waarnemer die zijn indrukken met oneindig veel zorg (zonder verve lend te worden) materialiseert. Techniek en materiaalgebruik spreken bij Van Poppel boekdelen. Ook hij ontleent zijn onderwerpen aan de directe omgeving, het leven van alle dag, de kleine- grote din gen daarin. Daarmee is niet alles gezegd over wat er momenteel is Troutzaerte is te zien. Ook een deel van de vas te galeriestock wordt tentoonge steld. Dat zijn dan schilderijen en gra fiek van Paul Citroen, Roel Fran- kot. Pierre van Soest. Ger La tas ter. Jan Sierhuis en Jacques Sie gers., Verder is er de steeds wisse lende collectie potterie. Wie vraagt zal ook best mogen kijken naar de privë-verzameling van Troutzaer te', en daar zitten behalve alle ge noemde grootheden ook nog wer ken van Nico Molenkamp, Marei- ke Geijs. Aart Roos en Gustave (Asselbergs) in. Alles bij elkaar: een collectie waaraan enige (in ternatïonale) veelzijdigheid maar moeilijk ontzegd kan worden. Aan bevolen. O. Galerie Troutzaerte. Singel 45. Westdorpe. Alle dagen geopend behalve maandag, 's Zondags van af 14.00 uur. Verwacht: 'paasexpositie'. schil derijen van Nico Molenkamp en keramiek van Jan van Stolk. Jacques van Poppel. plastiek Paula Thies. 'De wandelende broek'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7