Bosnia's knappen tuin op. De Amro Bank helpt met Moment Krediet. §5 CHU-raadslid kritiseert rol van b. en w. Tholen bij faillissement Belgo Dutch Spontane begroeiing eiland Veerse Meer Zaterdag overdracht gebouw hervormde kerk in Yersek© B0RSELE EVENTUEEL BEREID WEG NISSE-HEINKENSZAND VOOR TE FINANCIEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 MAART 197g BURGEMEESTER: „ALLES GEDAAN WAT MOGELIJK WAS" (Slot van pag. 1) voornamelijk in fret oostelijk en zui delijk deel van hot eiland voor. Over heersend is het veldbeemgras en het Duinriet. De aardbei de plant, waaraan het eiland zijn naam heeft te danken is te vinden in de lagere 'étages' van de kruidlaag. Voorts zijn er tal van gras soorten en kruiden te vinden. Een groot deel van hst eiland wordt ingenomen door de opgaande struwe len van wilgensoorten en Duindoorn - Een nadere studie zal nog moeten uitwijzen hoe het staat met de in vloed van de dierenwereld, de fauna, op de beplanting van het eiland, waar de gesloten vegetatie al dekking, voed sel en nestelgelegenheid voor diverse vogelsoorten biedt. De mens Ondanks de spontane ontwikkeling on- der nieuwe omstandigheden op het eiland heeft op diverse plaatsen de< mens al blijk gegeven van rijn aanwe zigheid en 'activiteiten'. De samenstellers van het rapport stel- ien vast, da: het net van smalle en kronkelende paadjes op het Aardbere-1 neilsnd een gevolg is van het betreden door recreanten. In de buurt van de( meest, gebruikte aanlegplaatsen is de| menseliike invloed het sterkst waar-1 neembaar. Deze kenmerkt zich door de aanwezigheid van faecal ièn. afval, branden, beschadiging van de riet- zoom en vernielingen... „Ook meer landinwaarts treft men deze sporen aan", stellen de samenstellers van het rapport nuchter vast. Evenals over de andere verschijnselen beperken rij zich ook hier tot hel signaleren van feiten: „Onze gewoonte is de feiten op te sporen en vermelden, maar wij onthouden ons van waardeoordelen en commenta ren", aldus drs. Saeijs. Vrouwenbond NVV hield bijeenkomst MIDDELBURG De afdeling Middel burg van de vrouwenhond NVV hield een vergadering in Het Wapen Middelburg'. Op deze bijeenkomst werd onder meer de film 'Leven in balans' over het leven en de behan deling van reumapatiënten vertoond. Na de vertoning beantwoordde een voorlichtster van he: reumafonds vra gen uit de zaal en toonde ze ook enkele hulpmiddelen die door reuma- patiënten worden gebruikt. (ADVERTENTIE) „Vanaf vorig najaar, toen we hier introkken, hebben we ons altijd een beetje geërgerd aan de verwaarloosde tuin. Daarom leek 't ons gewoon niks om deze zomer nog in zo'n chaos te zitten." Marcel Bosma (36) zegt 't bijna verontschuldigend, terwijl we vanaf het nieuwe tegelterras z'n jonge bomen, heesters, borders en plantenbakken bewonderen. We staan op 't punt om naar het financiële aspect te informeren als z'n vrouw Trix (33) zegt: „We hadden wel 't één en ander op ons spaarbankboekje, maar dat was niet helemaal toereikend. Toen bedacht ik me opeens dat we als aanvulling gewoon rood konden gaan staan op onze Amro Privérekening En Marcel vond dat dat ook best eens kon voor dit speciale geval." Van achter uit de tuin komt 'n blond broekemannetje om water vragen voor in de zandbak. „Dat kneedt beter," stelt-ie parmantig. Amro Privérekening: naam voor betaal- of Wat dan officieel „Amro Moment Kre- salarisrekening. Biedt voor mensen met diet" heet. Kosten: 1% per maand. Manier regelmatige inkomsten op hun rekening van aflossen is vrij, mits men niet langer de mogelijkheid om tijdelijk rood te staan, dan 6 maanden achter elkaar rood staat NIET OPDRINGEN BIJ PARTICULIER BEDRIJF SINT-MAARTENSDIJK Het ant woord van het college op mijn schrif- lelijke vraag met betrekking tol de sluiting van het confectiebedrijf Belgo Dutch tc Sint Maartensdijk, heeft mij! teleurgesteld." Dat zei maandagavond het Thoolse CHU-raadslid J. D. de Korte tijdens! de gemeenteraadsvergadering van1 Tholen. Hij had bij het college gein-! formeerd wat van gemeentewege was| gedaan om de bedrijfssluiting Belgo Dutch te voorkomen. Uit het antwoord was hem gebleken,! dat het ooilege pas tot actie wasl overgedaan, toen uit- de pers was vernomen, dat het bedrijf failliet was I Het college voert aan, dat men! slechts een bemiddelende rol kan' spoelen, omdat gemeenten niet over eigen beleidsinstrumenten beschik ken- Na een faillissement leek het de heer De Korte nog nauwelijks zinvol om te bemiddelen. Bij elke begrotingsbehan deling heb ik nog opgemerkt, zo stel de het CHU-raadslid, dat het gemeen tebeleid ten opzichte van het bedrijfs leven in andere banen moest worden geleid. Hij bepleitte veel meer zorg en veel meer contact. .Alen kan als ge meentebestuur in grote lijnen op- de hoogte zijn van het wel en wee van de bedrijven, althans die met een behoorlijk aantal werknemers. Zo had ook bekend kunnen zijn, dat Belgo Dutch al enige tijd liquiditeitsmoei- iijkheden had." De heer De Korte suggereerde dat gemeentelijk ingrij pen Belgo Dutch wellicht niet had kunnen redden, maar de kans op resultaten zou er volgens hem toch zijn geweest als de gemeente tijdig bij het ministerie van economische zaken had kunnen bemiddelen. De heer De Korte besloot zijn betoog met een pleidooi om als gemeentebe stuur alles te doen wat goede contac ten met het bedrijfsleven kan bevor deren. De raadsvoorzitter, burgemeester J. E, van Boeijen, antwoordde het met de uitgangspunten van de heer Korte totaal oneens te rijn. In de eerste plaat# omdat ieder bedrijf op Tholen weet, dat men bij een beroep op het gemeentebestuur een welwillend ge hoor heeft en voorts omdal een ge meentebestuur zioli niet zo maar bij een particulier bedrijf kan opdringen. Belgo Dutch wendde zich niet tot <le plaatselijke maar tot de rijksoverheid, zo hield de voorzitter de heer De Korte voor: „Zodra wij op tie hoogte waren gesteld, hebben we alles ge daan wat mogelijk was." Wethouder C. J. Moerland wond rich op over de kritiek van de heer De Korte: „U had beter met een compli ment dan met een verwijt, kunnen kómen," hield hij het ÖHU-raadslid voor. Onze voorzitter heeft zich uitge sloofd om te redden wat mogelijk was voor de 35 mensen die nu zonde? werk zijn. De heer J. de Bres (pvda) was hel met de voorzitter eens, dat men zich ni ongevraagd met een particulier bedrijf kaai gaan bemoeien. De heer De Korte hield staande dat een plaat selijke overheid meer contacten kan hebben met het bedrijfsleven en dar- ook beter op de hoogte is. De Thoolse gemeenteraad benoemde verder elf leden voor de commissie voor het bedrijfsleven, waarbij er voor de twee beschikbare raadszetels nogal belangstelling bleek te rijn. Voor wat de ene raadsvakature be treft had niemand eigenlijk moeite met de naam van de heer W C, ran Kempen (arp). Dan is er tegelijker tijd ook wat CBTB-inbreng. zo oor deelde de meerderheid van de raad. omdat de heer Van Kempen ook be stuurslid is van de CBTB-afdeling Tholen en Sint-Philipsland- Voor de tweede raadszetel waren de meningen wel verdeeld. Er was zowel bij PvdA als SGP animo. Tenslotte werden toch de heren Van Kempen en Tb. Aar noudse (sgp) gekozen, met als plaats vervangers P. van Schetsen (pvda) en J. L. van Gorsel (wd). Verder werden alle door de landbouw-, middenstands en werknemersorganisaties, evenals de door de recreatiebedrijven en het overlegorgaan Industrie gestelde kan didaten, door de raad benoemd. Voor ritter van de commissie wordt, ambts halve wethouder A. J. Scherpenisse van Boeijen Met algemene stemmen gaf de raad 1000 gulden straatsubsidie aan dp I werkgroep werklozen. Alle fractie- stonden weliswaar positief tegenover dit b. en w.-voorstel, maar wensten de werkgroep in zijn doen en laten toch wei kritisch te volgen en op de hoog te te blijven van mogelijke resulta ten. De raad kon instemmen met het ga- ran de ren van een gele'.dlening van 310000 gulden voor de bouw van twee: aangepaste woningen met bovenwo ningen door het wezen- en armbestuur te Sint-Annaland. Er was nogal wat discussie over de| aankoop van drie prikklokken voor de gemeente-ambtenaren die voorkeur ge ven aan een variabele werktijd. Wei-' nig raadsleden bleken er enthousiast voor te rijn. maar het voorstel kon toch zonder hoofdelijke stemming de eindstreep halen, al verzocht de heer De Bres aantekening tegen dit v stel te rijn. Burgemeester G. H. E. Af. van Waes: Voorstellen in die richting aan gemeenteraad NISSE Indien de provincie van plan is de weg Nisse - Heinkenszand binnen twee jaar aan te leggen, dan is de ge meente Borsele wellicht bereid om de kosten voor te financieren- om daar door de aanleg van de weg te bespoe digen. Burgemeester G. H. E. M. van AVaes van Borsele zei maandagavond op een contactbijeenkomst dat b. en w. eventueel bereid zijn voorstellen Jn die richting aan de raad te doen. Het zand* lichaam van de weg Is al In het kader van de ruilverkaveling tot stand ge komen. Er dient nog slechts een as- faltlaag op te worden aangebracht. Maar hiermee is nog altijd een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Wé zijn bereid om over een voorfi nanciering te denken", aldus de heer Van Waes, .-maar dan moeten we na tuurlijk wel zeker weten dat het toch niet nog eens vijf jaar gaat duren voordat de provincie met de aanleg begint." De heer Van Waes noemde Ndsse in zijn openingswoord ,-een dorp i fijnproevers", daarbij doelend op de toenemende belangstelling om te wo nen in het dorp met. zijn fraaie dorps plein. Dat, dorpsplein is kort, geleden zoals bekend aanmerkelijk opgeknapt, iets waarmee de bewoners in hun schik bleken. Hij wees nog eens op de regelingen- die het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening op Borsele van toepassing heeft verklaard om woningen op te knappen. Een me dewerker van de dienst gemeentewer ken zal worden vrijgesteld om de be volking wegwijs te maken in het woud van deze regelingen en hun specifieke mogelijkheden. De burgemeester vertelde dat, het ge meentebestuur rich ervan bewust dat- in Nisse heel voorzichtig met. nieuwbouw wijkjes omgesprongen dient te worden. ,-We proberen in eer ste instantie te streven naar renovatie, het opvullen van gaten in de huizen rijen en verbetering van de kwaliteit van de woningen. Overigens zijn we alweer bezig om het kleine bestem-1 mingsplan. dat bijna vol is- een volg te geven." Het Borselse gemeentebestuur heeft nog geen stappen ondernomen om Nis se tot beschermd dorpsgezicht te laten verklaren. „Er zitten zeker voordelen aan zo'n beschermd dorpsgezicht, als je kijkt naar de bijdragen, die het rijk dan verstrekt. Maar er zijn ook nade len. De gestelde eisen zullen dan strenger zijn. Wij voelen er het m voor om eerst het resultaat van de be staande regelingen af te wachten. Dan kunnen we daarna altijd nog zien. Bij de discussie kwamen de op con tactbijeenkomsten gebruikelijke vragen naar voren, zoals over verkeersborden, verkeerssituaties, lantaarnpalen. De heer Van Waes zei weinig nut te ver wachten va ohet. plaatsen van een af rastering om de *vaete' om te voorko men dat er kleine kinderen in vallen. Eén van de ongeveer vijftig aanwezigen had hiernaar geïnformeerd. De molen van Nisse is zeer dringend aan een opknapbeurt toe. Maar de sug gestie van de gemeente om de buiten kant van molens op t,e knappen bleek niet aan te slaan bij monumentenzorg. Deze dienst vindt dat opgeknapte mo lens ook Inderdaad moeten kunnen draaien. En het herstellen van het bin nenwerk van een molen is vaak een erg dure aangelegenheid, .,Het is voor de molen van Nisse inderdaad de hoogste tijd", moest de heer Van Waes toege ven. ..Want over een jaar ligt-ie mis schien wel omver en dan is het te laat. Daarom zullen we aan de molen van Nisse als een van de eerste aan dacht, moeten besteden als we er de financiën tenminste voor hebben." Scholieren brachten bezoek aan slagerij KRABBENDI.JKE De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare basisschool "De Klimroos' brachten een bezoek aan de slagerij van de heer L. Jansen. Hier toonde men de scholieren hoe een vleesscho-| tel wordt opgemaakt. Ze mochten zeif slavinken maken- Leerlingen van 'De Hinkelinge' bezochten tentoonstelling KRABBE-NDIJKE De leerlingen van de vieiti'e en vijfde klas van de christelijke basisschool "De Hinkelin ge' brachten vrijdagmiddag onder lei ding van hun klasse-onderwijzers geassisteerd door enkele moeders, met de trein een- bezoek aan het Museum voor Zuid- en Noord-Bevelend te Goes. -Hier bezichtigde men de tentoonstel ling "Dieren om ons heen' van de werkgroep 'Zeeuws Natuurhistorisch Museum'. Tevoren was op school reeds enige aandacht, besteed aan het thema van de tentoonstelling. Veteranen voetbalden VOGELWAARDE Het veteranenelf- tal van Vogelwaarde speelde tegen het veteranenelftal van Hontenisse op het gemeentelijk sportterrein van Vogel waarde. De eindstand was 2-1, rush stand eveneens 2-1. NA RUIM TWEE JAAR HERSTELWERKZAAMHEDEN KOSTEN IN TOTAAL 1,1 MILJOEN GULDEN YERSEKE - De Nederlandse hervorm de kerk van Yerseke staat er weer knap bij. Het uitgebreide, verbouwde, opgeknapte en van een nieuw torentje voorziene gebouw wordt zaterdagmid dag Officieel opgeleverd en aan het gemeentebestuur van Reimerswaal overgedragen. Op zijn beurt zal burge meester mr. C. Pijl Hogcweg het kerkgebouw overdragen aan de kerk voogdij van de hervormde gemeente ln Yerseke. Zondagmorgen wordt het kerkgebouw tijdens een feestelijke dienst opnieuw in gebruik genomen door de hervormde gemeente. De -hervormde kerk van Yerseke werd in de meidagen van 1940 verwoest. Een Franse kanonneerboot beschoot de toren vanaf de Westerschelde. De kerk zelf was in 1948 al weer her steld, maar tot herstel van de hoge slanke toren is het nooit gekoanen. De kerk stamt uit de vijftiende eeuw. In de jaren twintig van de negentiende eeuw werd er naast de staande toren, die ln 'n vervallen staat verkeerde, ge sloopt en vervangen door een klein torentje op het dale van de kerk. Omstreeks 1882 vond men dat de onderhoudskosten van dat kleine to rentje te hoog opliepen en besloot het te slopen en weer een grote toren naast de kerk te plaatysen- De menin gen over die nieuwe toren waren verdeeld. Sommigen waren bijzonder tevreden over de nieuiwe toren, die voor schippers op de Schelde een baken vormde, maar anderen waren weer niet zo enthousiast over de com binatie van de negentiende-eeuwse to ren met de vijftiende-eeuwse kerk. De toren werd in ieder geval niet meer hersteld. Wel moest heel Yerseke nog vela jaren lang tegen de resten van de verwoeste toren aankijken. Ruim twee jaax geleden begon het werk aan de kerk. Besloten was toen de oude toren niet meer te herstellen en weer eer) klein torentje op het dak te plaatsen. De stomp van de oude toren die de westelijke gevel van de kerk steunde, werd verwijderd en die westelijke gevel werd vernieuwd, met dien verstand.e dat de totale ruimte van het kerkgebouw groter werd. De ingang van de kerk werd van de oostelijke naar de westelijke gevel geplaatst. Dat bleek een verandering te zijn, waarmee een aantal gemeentele den nog wel een problemen heeft.. Vroeger kon men bij het binnenko men van de kerk meteen een bank inschuiven, zodat laatkomers niet zo ere opvielen. Nu komt men echter achter het liturgische centrum binnen, zodat de hele kerk duidelijk kan zien wie er te laat komt. De kerk werd bekroond met een ui-vormig koepel tje, dat in Yerseke volksmond al snel 't juun ging heten- De verbouwingswerkzaamheden maak te het mogelijk om ook aan het interieur wat te doen. Het orgel en de preekstoel werden verplaatst, zodat RAAD OPBOUWWERK GOES BEHANDELT BINNENKORT PRÉ-ADVIES MOGELIJKE AANVRAGE RIJKSSUBSIDIE GOES De Goese Raad voor het Opbouwwerk behandelt zo mogelijk ln de eerstkomende vergadering een preadvies over de eventuele aanvrage voor rijkssubsidie. Dat werd op voor stel van wethouder J. H. Roose maan dagavond tijdens de eerste openbare vergadering van de raad besloten. Het preadvies wordt samengesteld door de afdeling cultuur, jeugdzaken, vormingswerk en samenlevingsop bouw van de gemente Goes. Op vra gen van de heer J. P. G- van Ooljen antwoordde de wethouder dat het pre advies zo snel mogelijk op tafel zal komen. „We doenons best dat zoveel mogelijk te bespoedigen". Tijdens de vergadering merkte cul tuur-ambtenaar J. M. S. Prevoo op, dat het kenmerk van de verslagen vande verschillende secties zo is dat deze nog oriënterend werkzaam zijn. Wethouder Roose wees met nadruk de noodzaak van samenwerking. „Een en ander betekent dat we nogal eens oriënterend te werk zullen moeten gaan. Het risico van enige conflictstof is niet uitgesloten. Maar met een goede samenwerking kunnen we een eind komen"- Naar aanleiding van opmerkingen over een weinig evenredige subsidie verdeling vooral ten bate van het jeugd vakantieweek, zei de wethouder, dat het dringend noodzakelijk zal zijn dat orde op zaken moet worden ge steld'. „We zullen straks met duidelij ke richtlijnen moeten komen. Ook met duidelijke uitspraken. Subsidie- technische zitten we met gegroeide toestanden en verplichtingen en die zullen toegelicht moeten worden". Het concept-reglement van orde werd behoudens enige wijzigingen goedge keurd. Als voorzitter werd (na vrije stemming) gekozen de heer Roose. In het dagelijks bestuur nemen even eens na vrije stemming) ritting de da mes M. J. Ots-Blok en P. H. Maris- Kerkhaf, de heer H. S. Freen (allen van de sectie wijken en dorpskernen) en de heer A J. van der Graaf (sectie bejaardenzorg). er thans een groter liturgisch centrum is ontstaan met een vaste avondmaal tafel en een vaste doopvont. Deze doopvont is uit de Oosterschelde op gevist en is vermoedelijk de doopvou) van de kapel van het vroegere kastee. Lodijke in het verdronken land van Reimerswaal. Tevens werd het Inte rieur van de kerk geheel geschil derd. De gemeente Reimerswaal nam de kosten van het buitenwerk op ricb. Deze beliepen ongeveer een miljoen gulden. Het binnenwerk moest de her vormde gemeente zelf opbrengen. De ze bedroegen ruim een ton. Er werd een speciaal fonds voor in het leven geroepen. Ten bate van dat fonds werd een boekje over Machteld van Yerseke door G. D. van Oosten en twee preken van ds- B. Duisterho/ uitgegeven. Een bazar leverde no? eens ruim zeventigduizend gulden Overdracht De officiële overdraoht van de uitbrei ding van het kerkgebouw begint zater dag om half drie. De bijeenkoras' wordt extra luister bijgezet met een orgelconcert door Tiny Manneke en het concert voor twee violen van J- 8. Bach, dat zal worden uitgevoerd dooi Janice en Hugo Sanders-Tammir: ga met orgelbegeleiding van Sjoerd Tamminga. De feestelijke dienst zon dagmorgen begint om tien uur. Het kerkgebouw zal dan aan de gemeente worden overgedragen. Vv Krabbendijke begon met cursussen 'Jeugdbegeleiding in Zeeland' KRABBENDIJKE In het clubge bouw van de voetbalvereniging 'Krab bendijke' ging de eerste cursus van start voor jeugdbegeleider. De cursus wordt door de KNVB georgani seerd. Dn Krabbendijke waren ruim 20 leden van de verschillende voetbalverenigin gen in Reimerswaal aanwezig. De heer J. J. Korstanje, cursusleider, gaf de eerste cursusïes: het onderdeel lei ding geven'. De heer J. de Waal, afdelingsoefenmeester behandelt in de ze cursus: spelsystemen en coaching, de heer W. Broekhoven, docent soheidsrechtersopleidingen, geeft les in de spelregels en de heer J. Visser, hoofd fysiotherapie. Gasthuis Middel burg, behandelt EHBO en sporthygiè- ne. De totale cursusduur omvat tien avonden. Momenteel wordt op twee plaatsen in onze provincie deze cursus gegeven. Vandaag, maandag, begint de cursus ook in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4