PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STREVEN NAAR GEZONDE SCHEEPSBOUWINDUSTRIE Wilgenbossen op Aardbeieneiland in Veerse Meer 'spontane verrassing' minikrant Tijdelijke baan voor jeugdige werklozen half jaar verlengd „Amerika overweegt actie tegen Cuba" Situatie Jeruzalem in Veiligheidsraad De grootte van de aanhangwagen OVERHEIDSSUBSIDIE MOGELIJK TOT ZELFS 1 JULI '77 V3tiöa dfe krant HARDNEKKIGE LENTEKOU MILIEU-AFDELING DELTADIENST STELT VAST IN RAPPORT: Verjongde Imden pag. 2 219e jaargang no. 70 Dinsdag 23 maart 1976 Elk. vriktoa In PZC 8PECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor v»»»»>lglnsen. .cti^rc«p.n «d. VOO» «JvertentlM ZONDER WINSTOOGMERK. LONDEN: In Londen, waar Sov jet-minister van buitenlandse za ken Andrej Gromyko voor een driedaags bezoek aankwam, zijn betogingen tegen het lot van de Russische joden gehouden. Bij de Sow jet-ambassade vormde een dertigtal vrouwen, gekleed in gestreepte concentratiekamp-uni formen, een stille wacht die zij willen handhaven tot Gromyko donderdachtochtend weer ver trekt. Deze betoging is georgani seerd door 'het vrouwencomité voor de Sowjet-Russische joden'. Een aantal andere organisaties, van joodse en oekraiende signa tuur, heeft eigen demonstraties op stapel staan. Gromyko en zijn Britse collega Callaghan hebben tijdens hun eer ste ontmoeting bilaterale zaken be sproken, aldus welingelichte Brit se zegslieden. Beide partijen wa ren het eens dat de onderlinge betrekkingen goed zijn, maar er kennen dat er ruimte te over was voor verbetering. Tevens is de Brits-Russische han del besproken. REGERINGSVOORSTEL VOOR BELEIDSCOMMISSIE: WERKGELEGENHEID TOT UITGANGSPUNT KIEZEN DEN HAAG (ANP) „Doel van de werkzaamheden van de voorgestelde beleidscommissie scheeps bouw moet een gezonde, rendabele Nederlandse scheepsbouwindustrie zijn die met geavanceerde produkten zowel als produktietechnieken in de wereld goed kan concurreren. Uitgangspunt daarbij moet zijn het in zo groot mogelijke mate behouden van de werkgelegenheid in de scheepsbouwindu strie in Nederland". Dit staat in een voorstel voor taken en werkwijze van de in te stellen beleidscommissie scheepsbouw, zoals minister Lubbers van economische za ken dat mede namens minister Boers- ma van sociale zaken aan de scheeps- bouworganisaties en de vakbon heeft doen toekomen. Op 5 april ont moeten deze drie partijen (werkge vers, werknemers en overheid) elkaar weer om over de problemen in de scheepsbouw te praten. Beide be windslieden stellen voor na die be spreking over te gaan tot het gezar lijk oprichten van de beleidscommis sie. Zij hopen dat onder de leden van zowel de scheepsbouworganisaties als de vakbonden voldoende instemming voor de voorstellen kan worden vonden. Dit om aan de werkzaamhe den van de bedoelde commissie vol doende grondslag te geven. De beleids- commisie, zo staat in de voorstellen van beide ministers, moet zich in de eerste plaats bezig gaan houden met de problematiek van de nieuwbouw, inclusief bepaalde bagger- en 'offsho- re"-produkten. De zaak moet worden geplaatst in het kader van de totale scheepsbouw, waaronder reparatie en nauw aan de scheepsbouw verbonden bedrijvigheid, voorzover een en ander directe en belangrijke invloed heeft op de werkgelegenheid en de conti- DEN HAAG (ANP) Jeugdigen die door overheidssubsidie voor een jaax werk hebben gekregen op grond van de interimmaatregel jeugdige werklozen, mogen een half jaar langer aan het werk blijven. Dat blijkt uit een notitie over de jeugdwerkloosheid, die de ministers Boersma (sociale za ken) en Van Kemenade (onderwijs) de tweede kamer hebben aangeboden. De ministers schrijven verder dat de mogelijkheid om met subsidie tijdelijke banen in te stellen tot 1 juli 1977 wordt ver lengd. Dat te werk gestelde jongelui een halft daarom was gevraagd, aldus de nota- jaar langer aan het werk mogen blij- De jongeren mogen doorwerken als -en, is beslottn nadat de minister van hun tijdelijke werkgever garandeert, sociale zaken "van zeer vele kanten' dat hij ze bi nen VOLGENS WASHINGTON STAR: WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse regering over weegt een 'snelle en krachtige' militare actie tegen Cubaans gebied als antwoord op eventu ele verdere Cubaanse ingrepen in Afrika, zo heeft de Amerikaan se krant 'Washington Stari De diplomatieke redacteur van het blad, Jeremy OXeary, die de naam heeft gewoonlijk goed op de hoogte te rijn van staatszaken, schrijft dat de Verenigde Staten de keus hebben tussen beperkte luchtaanvallen tegen Cuba, conventionele aanvallen vanaf de Amerikaanse basis Guantanamo op het eiland, een blokkade of zelfs een invasie van Cuba. OXeary haalt 'func tionarissen' en "met de strategie ver trouwde zegslieden' aan. Volgens hem is het besluit Cuba zelf aan te vallen liever dan Cubaanse troepen in Afrika te confronteren gebaseerd op geo grafische overwegingen als ook op Afrikaanse politieke factoren. OXeary schrijft tevens dat Amerikaanse s' tegen geloven dat de Sowjet-reactie op een Amerikaanse militaire actie Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 4, 5 en 7. i Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Radio en t.v. op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. tegen Cuba eerder in de vorm van woorden dan van daden zal zijn. De Amerikaanse minister Kissinger heeft Cuba maandagavond gewaar schuwd tegen nieuwe militaire acties in zuidelijk Afrika. Hij doelde daarbij duidelijk op eejQ eventuele inmenging in de kwestie-Rhodesië. ,,We hebben deze waarschuwingen eerder geuit. Ik herhaal ze vandaag. De Verenigde Sta ten zullen geen nieuwe Cubaanse mili taire interventies in het buitenland ac- mijn een vaste baan kan aanbiedtn, of als door de verleging de bemidde ling naar een vaste baan meer per- De subsidie die de tijdelijke werkge ver krijgt, gaat mogelijk met een bescheiden bedrag omhoog. Daarover is, aldus de 'notitie' nog overleg gaan de. De interimmaatregel Jeugdige werklo zen, die 15 januari vorig jaar in werking trad, heeft volgens de minis ters tot 1 feruari van dit jaar onge veer 2000 arbeidsplaatsen opgelverd. De gemiddelde werkduur lag rond de veertig weken. Stijging In de notitie constateert minister Boersma een 'meer dan evenredige' stijging van de werkloosheid onder jeugdigen- In 1975 nam de werkloos heid met 44 procent toe, öe jeugd werkloosheid met 62 procent. De werkloosheid onder de schoolverlaters nam zelfs met 86 procent toe. Gemiddeld waren vorig jaar 59.000 jongeren beneden de 23 JAAR werk loos. Een jaar eerder waren dat er22-480- In het afgelopen jaar wartn Zie slot pagina 3 kolom 5) nuïteit. Ook de belangen van de toeie- veringsindustrie moeten bij het werk van de commissie worden betrok- Beleidsplan Verder moet de commissie, aldus de voorstellen van Lubbers en Boersma, een beleidsplan opstellen. Dit moet gebeuren op basis van een beknopte analyse van de situatie in de wereld- seheepsbouw, te leveren door de stich ting Nederlandse Scheepsbouwindus trie- In dat beleidsplan worden volgens voorstellen een aantal punten opge nomen, zoals de omvang van de nood zakelijke structurele capaciteitsver mindering van ae Nederlandse scheepsbouw als geheel, de om-»' van de overcapaciteit waar/oor in de eerstkomende jaren geen emplooi aan wezig is maar wel perspectief voor latere jaren en een basisplan voor de heistructurering, dat zoveel mogelijk is uitgesplitst naar onder meer zowel de grootte en specialisatie van de betreffende werf als de regio. Voor dat beleidsplan moet de commJ instemming hebben verkregen van de overheid en van de betrokken werkge vers- en werknemersorganidaties. Wanneer dit beleidsplan naar de me ning van de commissie grotendeels is uitgevoerd, zal door de overheid en de betrokken organisaties moeten worden nagegaan wat er van de werk zaamheden terecht is gekomen. Met het oog hierop dient de commissie een sociale en een economische visie op langere termijn te ontwikkelen. In dit geheel beeft de overheid tot taak bij te dragen tot verwezenlijking van zowel het doel - een renderende- tot concurrentie in staat zijnde geavan ceerde scheepsbouw - als het uitgangs punt: optimale werkgelegenheid. Arbeidsplaatsen De commissie heeft verder, zo stellen de bewindslieden voor, nadrukkelijk tot taak op zo kort mogelijke termijn concrete voorstellen te doen ten gun ste van behoud van reeds nu bedreig de arbeidsplaatsen in de scheepsbouw. „Het is daarom noodzakelijk", aldus lAibbers en Boersma „dat meldingen van collectief ontslag aan vakorgani saties, één maand voor de indiening van de ontslagaanvrage, eveneens aan de commissie ter advisering wordt voorgelegd. Bijzondere aandacht moet daarbij worden besteed aan de positie van werknemers van zogenaamde in- leenbedrijven en onderaannemers. Voor de uitvoering van het op te stellen beleidsplan moet de commissie een pakket beleidsmaatregelen gaan voorstellen, dat onder meer de volgen de drie punten omvat: capaciteitsafbouw en. herstructure ring; marktafbakening en orderverde ling: werkgelegenheid en sociale begelei ding. De commissie moet daartoe wat wordt genoemd 'passende overheids maatregelen' voorstellen- De commis sie maakt verder met de overheid afspraken over de uitvoering van be paalde beleidsmaatregelen. Daarbij ko men ook aan de orde de aan over heidssteun te verbinden voorwaarden Frankrijk zal Libië een kerncentra le leveren, zo heeft een woordvoerder van premier Chirac maandag meege deeld. Een overeenkomst daartoe heeft Chirac getekend tijdens zijn tweedaags bezoek aan Libië waarvan hij maandag terugkeerde. ter verwezen! ijking van het beleids plan. Ten slotte wordt over de werk wijze van de commissie nog voorge steld dat de communicatie met de achterban van de betrokken organisa ties optinaal dient te rijn. „Openheid naar de achterban staat daarom cen traal, ook al zulllen de vergaderingen van de beleidscommissie zelf niet openbaar zijn en kan naar gelang de aard van de onderwerpen geheim houding worden cJgesproken". Voortsl moet. de commissie blijkens de voor stellen zoveel mogelijk unaniem standpunten bepalen en anders bij meerderheid van stemmen. Een lid dat rich echter door een meerder heidsbesluit 'onevenredig in de door hem vertegenwoordigde belangen ge schaad acht', kan dit besluit 14 dagen doen opschorten. Eventueel na uitbrengen van een min derheidsstandpunt of indiening van een door het alternatief voorstel be treffende commissielid, buigt de com missie rich dan opnieuw over de be- treffende kwestie voor een definitieve I standpuntbepaling. Het is een opvallende lange lentekou die maart ons geeft, want er is deze week niet veel richt op het doorkomen van zachtere lucht. Met uitzondering van het Middeliandse-Zeegebied is het overal in Europa te koud met middagtemperaturen van 2 tot 8 graden en 's nachts in de meest ei anden vorst. In ons land al enige nachten in het noordoos ten tot min 6 graden. Een storing boven Polen trekt met. lichte sneeuwval van de om geving van Berlijn naar Zuid- Zweden en een kleine depressie boven Zuidwest-Frankrijk trekt met regen in de richting van Midden-Italië. Als gevolg hiervan laat rich op de weerkaart nog geen patroon aftekenen die voor ons gunstig is. Het zeer droge karakter van maart blijft met deze kou aanhouden want in een aantal provincies is nog maar nauwelijks 10 mm neerslag geval len in maart- PLO en Israël samen in vergadering NEW YORK (AFP, GPD) - De Veiligheidsraad van de VN is maan dag begonnen met de bespreking van de toestand in Jeruzalem. Met elf stemmen tegen één (de VS), bij drie onthoudingen (Frank rijk, Engeland en Italië) werd de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) uitgenodigd als volwaardig lid op het stemrecht na aan het debat deel te nemen. Voor het eerst namen Israël en de; PLO samen aan een vergadering van de V-raad deel. wat een ommekeer in de Israëlische politiek betekent. De vertegenwoordiger van Libië, Mansoer Rasjïd Kichia beschuldigde Israël ervan, dat het Jerusalem hele maal wil inlijven en het culturele en demografische karakter van de stad wil veranderen. Hij vroeg doeltreffen de maatregelen om .een eind te ma ken aan de schendingen door Israël van de VN-'oesl uiten over Jeruza lem. De vertegenwoordiger van de PLO, Zehdi Terzi, noemde de toestand in Jeruzalem en op de linker Jordaanoe- ver „tegelijk bemoedigend en alarme rend." Bemoedigend omdat de Arabi sche bevolking „eindelijk tegen haar onderdrukkers in opstand is geko men" en alarmerend omdat ,4e Zio nistische autoriteiten op brute en Hit» leriaanse wijze deze ongewapende protestbeweging onderdrukken." Terzi zou graag zien. dat de Veilig heidsraad „het Palestijnse volk in staat stelt zijn recht op zelfbeschik king uit te oefenen." De Egyptische afgevaardigde Abdel Meguid sloot zich daar bij aan. De burgemeester van Hebron, op de westelijke Jordaanoever sjeik Jaabri, is op zijn besluit om af te treden teruggekomen, na een gesprek met de Israëlische minister van defensie, Shi mon Peres. Peres heeft beloofd, en inmiddels opdracht gegeven, om Israëlische troepen uit Hebron terug te trekken, op voorwaarde dat de burgemeester er voor zal zorgen dat de rust in de stad terugkeert. Peres ontving ook een delegatie uit het naburige Kiriat Arba, een joodse nederzetting van religieuze fanatici. Zij betoonden hun spijt over een uitspraak van bun leider, rabbijn Be vinger, die de vorige week op de Israëlische televisie verklaard heeft, dat bewoners van Kiriat Arba zelf de orde in Hebron zouden bewaren als het leger daar niet voor zorgde. Het is op de westoever en in Jeru zalem maandag vrij rustig geweest. In Jeruzalem waren vrijwel alle winkels en scholen open. Het uitgaansverbod in Halhoel, bij Hebron, werd opgehe ven, maar in Ramallah en El Bireh, ten noorden van Jeruzalem, is het nu al tien dagen van kracht. In Nabloes waren vrijwel alle winkels gesloten, ondanks dreigementen van bet militai re bestuur dat strafmaatregelen zullen worden genomen. Vanuit de regering zijn intussen ernstige beschuldigingen geuit tegen de Israëlische televisie. De reportages over de ongeregeldheden op de Israë lische televisie zouden volgens een aantal minister de onrust in de hand Een Il-jarige Arabische jongen, die vorige week bij rellen op de westelij ke Jordaanoever gewond raakte, is maandag aan zijn verwondingen be zweken. MENS ZET 'SPOREN' IP ONGEREPT MTUUR MIDDELBURG Op het zogeheten Aardbeien-eiland in het Veerse Meer is de afgelopen ja ion spontaan een wilgen-begroeiing ontstaan, die door. de bioloog drs. H. I». F. Saeijs van de milieuafdeling van de Delta-dienst rijkswaterstaat als 'een verrassing' wordt gezien. „Het spontaan karakter wijkt, af van wat we in Nederland aan wilgenbos sen gewend zijn", aldus de heer Sae ijs: „Dat komt, omdat we in ons land het oorspronkelijke autochtone wil- genbos eigenlijk bijna niet meer ken nen. Onze voorouders hebben de oor spronkelijke bossen ontgonnen, en wat we nu nog aan wilgen in Neder land hebben, is bijna overal inge plant". Door outfitting en het ontstaan van] een zoetwaterbei op het Aardbeienei- land is in het centrum een vegetatie ontstaan, die voornamelijk uifc wilgen] bestaat. Hier zijn vrijwel alle binnen landse wiigensoorten te vinden. .Dei samenstelling levert ons een vegetatie I type op, dat nog niet eerder werd' beschreven", zegt drs. Saeijs, die de spontaan ontstane wilgenbeplanting van het Aardbeien-eiland 'een verras-: sing" noemt. In d.e jaren 1973 en 1974 verrichtte de héér Saeijs, samen met ing. K. O. Pavlicek, eveneens verbon den aan de milieu-afdeling van de Deltadienst, een onderzoek naar de vegetatie, de plantengroei op het Aardbeieneiland, dat ten zuiden van 'de Haringvreter in het Veerse Meer -ligt. Onlangs is het rapport hierover uitgekomen. Het doel van een derge lijk onderzoek is de mogelijkheden en gevolgen van spontane ontwikkelingen op droog gevallen buitendijkse gebie den in de nu afgesloten Deitawateren te bestuderen. De studies kunne© van belang zijn voor te nemen beleidsbe-j slissingen. Spontaan Zo'n spontane ontwikkeling heeft zich| sinds de afsluiting van het Veerse Meer in 1961 voltrokken op het Aard beien-eiland. een 4,7 hectaren grote zandplaat. Staatsbosbeheer, dat liet be heer daar uitvoert, hreeft zich beperkt tot een doelbewust 'nius doen', do natuur haar gang maar laten gaan, hetgeen tot verrassende resultaten heeft geleid. Het oecosysteem, de leefwereld' van het eiland is nog in een jong ontwik kelingsstadium. De veranderingen in het milieu als gevolg van ontzilting, waterhuishouding, humusvorming en veranderingen in het plantendek, doen nog hun invloed geiden. Al in 1973 vond men 132 soorten zaaaplanten.i waarvan 23 houtige' soorten, waarvan de 'boomlaag' voornamelijk werd ge vormd door 9 wilgensoorten en hun bastaarde©. Er kwamen toen al 3 soorten, populieren voor e© ook de Ruwe Berk. In de struiklaag op het eiland werden ook planten aangetrof fen als de Kruipwilg, de Duindoorn, de Meidoorn, de Es. de Liguster, de Gelderse Roos. Bitterzoet, Framboos, Dauwbraam, en waarschijnlijk ook Vogelkers. Hoofdgroepen De totale beplanting van het Aardbeien eiland is in vier hoofdgroepen te onderscheiden: Lage zilte oevervegeta ties, riet, lage grassen en struwelen. ■De lage. zilte oevervegetaties waar bij onder meer planten als Schorre- zoutgras, Zilte Rus, Zeeaster, Kwel- dergras en Melkkruid vormen een smalle, enkele meters brede strook langs de noord- en zuid-oever en het overgrote deel van de westoever. Het is een nogal instabiel milieu, onder meer als gevolg van overslaande gol ven, spat- en stuifwater en tijdelijk stagnerend water. Op en langs grote delen van de e zijde van het eiland treft men een rietkraag aan, die rich tot maximaal 4.5 meter uit de oever Lijn in heï water voortzet. Aan de westoever komt thans nog op slechts twee plaatse© eeo rietvegetatie van enige omvang voor. Het is wat vreemd4at riet het doet' in het brak ke water van het Veerse Meer, maar öe samenstellers van het rap port hebben daar een verklaring voor: of de rietzoom breidde zich uit vanaf het land en de rietplanten ontvangen hun zoet water via de wortelstokken, die nog in verbinding met he: land staan. Of de zoetwaterbei, die onder het eiland zit, is zelfs uitgebreid tot onder het meerwater. zodat de riet planten op de vooroever hieruit direct water kunnen onttrekken. Het riet komt in een groot aantal variante© voor. De zoetwaterbei zit op ongeveer vijf meter beneden NAP. De lage grasachtige vegetaties komen fjnntlijn |7 r komt zo langzamerhand yLi een nationale kibbelpartij °P ow de vraag of het kabmot-Den Uyl wel of I" niet inzet zal rijn van de ka- r rij merverkicringen volgend Jaar. De premier zelf deed daar af gelopen zaterdag om duidelijke uit spraak over in de tv-rubriek Brand punt: ..Natuurlijk wordt dit k&büM* inzet: de kiezer moet over ons bclt-.d oordelen". Een soortgelijk betoog kwam ook van PvdA fractievoorzitter Van Thijn. zaterdagmiddag tijdens eea bijeenkomst van de Arjos. Bij de CDA- groeperingen evenwel houdt men de boot voorlopig af: men wil daar te zij ner tijd wel voorkeuren uitspreken voor een toekomstige regeringspartner, maar om nu bet hele pakket van de afgelopen Jaren plus een eventuele voortzetting van dit beleid tot Inzet van de verkiezingen te maken, nee dat gaat het CDA te ver. Wie heeft er ge lijk? Zoals zo vaak in dit soort politieke aangelegenheden: men kan er alle kanten mee op en voor beide standpunten valt wel iets te zeggen. We hebben echter de indruk dat Den Uyl op dit ogenblik meer recht of beter nog: meer mogelijkheden van spreken heeft dan de CDA-woordvoer- ders. Van zijn standpunt uit bekeken heeft hij namelijk gelijk wanneer hij het beleid van rijn kabinet tot inzet van de verkiezingen maakt. Zijn partij heeft immers een duidelijk stempel op het regeringsbeleid gezet, duidelijker dan bijvoorbeeld KVP en AR. Dat wordt nog onderstreept door de parle mentaire relatie: voor de PvdA gaat het hier om een parlementair kabinet een hechte binding tussen ministers en fractie terwijl bij AR en KVP deze verhouding minder innig is. Bij hen is sprake van een 'ge dogende' houding of tewel een extra-parlementaire relatie. Bovendien bestaat er in PvdA-kring de neiging om bij strubbelingen in h« ka binet onmiddellijk de schuld aan het CDA te geven. „De PvdA stelt zichzelf teveel als norm", zei Aantjes daarover vorige week. Maar dat maakt de op stelling van de PvdA jegens haar lrio aers wei makkelijk: fouten of aarzelin gen over uitvoering van het program worden zonder meer aan de partners toegeschreven, waarna de handen in onschuld worden gewassen. Zo gezien is er voor de socialisten alle reden om dit door hen zo gedomineerde kabinet tot inzet van de verkiezingen te maken. ^oor de gedogers ligt dat allemaal veel moeilijker. In de eerste plaats is het CDA nog altijd niet homo geen: vooral tegenover de kiezers moet het zich nog waarmaken. En bij cüt waarmaken heeft men met twee groe pen te maken: de Boersma-volsrersdie genen die uitsluitend met de PvdA wil len regeren de christen-radicalen en daarnaast de groep, die weinig van de PvdA wil weter en het liefst maar een coalitie met de WD zou aangaan. De afgelopen jaren hééft met name de CK-vleugel van het CDA zich in deze richting ontwikkeld, hoewel er bij de andere partners er vermoedelijk ook nog wel 'gedogers tegen wil en dank' zitten. Het CDA krijgt aldus te maken met de typische problematiek van een middenpartij: gaan we mee met links of kijken we naar rechts Evenwel. Aantjes en Andriessen hebben zich bei den ae afgelopen tijd in een zodanige positie gemanoeuvreerd, dat ze zich niet meer onverbindend kunnen opstel len. Ze hebben namelijk te vaak laten merken toch meer voor samenwerking met de socialisten te voelen dan voor een samengaan met de liberalen. Het zou hun geloofwaardigheid aantasten als ze nu plotseling het tegenoverge stelde zouden beweren. Heeft dus Den Uyl gelijk Ja. althan- een groter gelijk dan zijn CDA- partners. De kiezer die op het nieu we CDA gaat stemmen moet er Immers rekening mee houden dat deze groepe ring niet met de WD in zee zal gaan. maar met de PvdA. Wie zonder meer tegen de PvdA Is zal vermoedelijk dan ook niet meer op het CDA stemmen, maar bij de VAX) terecht komen. Er. dat betekent inderdaad dat de PvdA zonder moeite hei kabinet-Den Uyl tot inzet van de verkiezingen kan maken. Bij het CDA mag men nu wel op for mele gronden betogen dat het huidige kabinet geen inzet kan zijn, maar in de praktijk is dat wel degelijk beft geval, met dien verstande dat bet to taal op de CDA-lijst uitgebrachte stem men wel zal uitmaken hoe groot bet CDA-part bij de formatie van een nieuw kabinet-Den Uyl kan rijn. Een weinig positief begin voor een nieuwe groepering, maar men heeft zich daar door eigen verdeeldheid in deze positie laten schuiven. Het klinkt wat vierkant en onvriendelijk om over een "bij wagen-effect' te spreken, maar daar komt het wel op neer. De PvdA zet namelijk Den Uyl als trekker in en het CDA öe grootte van de aanhangwagen yo. (Zie slot pagina 4 kolom 1) KISSINGER WAARSCHUWT WASHINGTON Henry Kissinger meent dat aan de regeringen deelne men van communistische partijen ln West-Europa de neutra list ische krach ten binnen .Amerika zal versterken. Dat zei öe Amerikaanse bewindsman aan een banket op het State Departe ment. Eerdere waarschuwingen in deze sfeer van Kissinger en president Ford lokten kritiek uit van Europese regeringen, met name van de Franse regering die Washington beschuldigde van inmenging in n-nngntarwjen aar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1