PZC Koerdenkwestie speelde rol in zaak-Aronson ONRUST IN BEZET JORDANIË Zwitsers referendum over medezeggenschap Spaanse regering en oppositie op zoek naar daden KAMERLID BEEKMANS DOOR IRAK B IJ DE NEUS GENOMEN zaterdag 20 maart 1976 JERUZALEM - Het. bijeenroepen van de Veiligheidsraad en de oproep van de Palestijnse commando-organisaties om deze vrij dag tot „dag van de Aksa-moskee" uit te roepen zijn het. hoogte punt In de golf van demonstraties op de bezette westoever van de Jordaan en In Oost-Jeruzalem. Israél zit met. deze ontwikke ling van actief verzet teeen de Israëlische bezetting bijzonder in haar maag. Het komt juist op dit moment allerminst, van pas in Israls politieke plannen. Enige maanden geleden heeft minister van defensie Peres in het. openbaar voor het eerst, aangekondigd dat. hü de Westoever een vorm van autonomie wil geven In het kader van de Israëlische bezetting. De bedoeling van deze stap volgens velen veel te laat - Is om via een plaatselijk leiderschap op de Wes toever een aitematief te creëren voor de PLO Zo werd besloten om op 12 april ge meenteraadsverkiezingen te houden ln Judea en Samaria - nog een stap op weg naar dat plaatselijk leiderschap Deze beslissing werd genomen ln nauw overleg met koning Hoessein van Jor danië, die Ln een geheime ontmoeting met premier Rabin Jordaanse steun aan de verkiezingen toezegde Ook voor koning Hoessein is het belangrijk de PLO van de Westoever weg te hou den. Alles leek gesmeerd te verlopen kan cMdaten maakten hun kandidatuur be kend in verschillende steden en zelfs de PLO liet. weten dat het actief aan de verkiezingsstrijd deel zou nemen. Ge zien de economische, sociale en poli tieke machtsverhoudingen waren Is raël en Jordanië niet bevreesd voor een overmatig succes van de PLO ln deze verkiezingen, hoewel verwacht werd dat zij in een aantal gemeenteraden wat. zetels zouden veroveren. Het getD keerde echter. Directe aan leiding was een uitspraak van een Is raëlische rechter, in strijd met de be staande jurisprudentie, dat joden het recht hebben om op de Tempelberg, waar volgens de overlevering de tem pel van koning Salomo heeft gestaan, mogen bidden. Op deze plaats, in het Arabisch de Heram aJ Sharif geheten, staat sindsdien al eeuwen een tweetal moskeeën, waarvan de Aksa na Mekka en Medina de meest heilige plaats is voor de Islam. Gedurende de laatste 50 jaar zijc religieuze geschillen over deze voor joden en moslims heilige plaatsen al meermalen aanleiding geweest tol onlusten, de meest bloedige vonden in 1929 plaats. Nu. evenals in het verle den. zijn deze geschillen steeds de aan leiding geweest voor een algehele con frontatie tussen het joodse en het Palestijns- Arabisehe-moslim nationa lisme. e zaak van het bidden op de Tem pelberg is een aanleiding, meer niet, Maar er zijn nog een aantal andere fac toren bijgekomen die de heftige storm van protest tegen de nu al bijna negen jaar durende bezetting mogelijk ma ken. Er is onder de bevolking van de. Wes toever een generatiestrijd gaande tegen het traditionele al sinds de vo rige eeuw zittende plaatselijke feodale leiderschap en de jongeren. De jonge ren worden in hun verzet tegen de ge vestigde orde gevoed door de fel natio nalistische intelligentsia, die vooral via leraren op middelbare scholen tot. uit ing komt, Dat is ook de reden dat het vooral de middelbare scholieren zijn die de straat op gaan. stenen gooien naar Israëli's en barricades opwerpen. Het lijkt overigens niet waarschijnlijk dat er sprake is van een campagne die door de PLO van buitenaf is georgani seerd Het gaat om een min of meer spontane actie die uiteraard wel door de PLO wordt gesteund en aangemoe digd. De aangekondigde verkiezingen op 12 april zijn een mooie aanleiding voor deze uitbarsting van verzet: immers opnieuw is het traditionele leiderschap bezig om voor haar eigen welzijn de po litieke belangen te verkwanselen aan de Israëlische bezetter. De Aksa-moskee is niet de enige aan leiding. Van Palestijnse kant wordt een Israëlisch complot vermoed en ge vreesd voor een stelselmatige politiek van kolonisering van de Westoever Sinds december zitten enige honder den religieuze fanatici, behorende tot. het fanatieke „goesh emoeniem" (blok der gelovigen) bij een militair kamp Kadoem in de omgeving van Nablus Zij wachten daar op een definitief be sluit van de Israëlische regering om zich blijvend in Sebastia te mogen ves tigen Het. is weliswaar altijd de Israëli sche politiek geweest om geen neder zettingen te bouwen in dichtbevolkte Arabische streken, maar om interne politieke redpnen besloot. de regering-Rabin in december de fana tieke gelovigen niet met geweld Ie verwijderen, zoals eerder wel was ge beurd Interventie Tenslotte hebben ook de gebeurtenis sen in Libanon de jongeren aangemoe digd. Israël heeft zo veronderstellen zij - haar handen vol aan een mogelijke interventie in Libanon, en actie np rilt moment tegen Israels toch al penibele internationale situatie kan daarom een optimaal effect hebben. De Israëli's zitten bijzonder m hun maag met. de gang van zaken: de ge meenlebesMiren dip in de beklaagden bank slaan moeten zichzelf nu brwii zen. en de ene burgemeester na de an dere heeft, nu zijn ontslag ingediend, uil verzet tegen het. optreden van de Israëlische soldaten, of uit protest tegen Israëlische dreigementen Vooraan gaat het gemeentebestuur van Nablus, de grootste stad op de Westoever traditioneel een centrum van Palestijns nationalisme. Al meer dan een week is er een uitgaansverbod in de steden Ramallan. El Bireh en Halhoul. Winkeliers sluiten de winkels, scholieren gaan de straat op. soldaten slaan demonstraties uit elkaar, ver richten arrestaties, minister van defen sie Peres ontbiedt de hoogwaardig heidsbekleders op zhn ministerie, en begeeft, zich naar Nablus om de protes terenden via persoonhjke gesprekken te beïnvloeden Er is echter een stem ming ontstaan dat geen zichzelf res pecterend burgemeester op zijn post, kan blijven, zonder het- risico te lopen- voor verrader te worden aangezien. Daarom hebben ook figuren als shcik Jaabri. de burgemeester van Hebron, en Frei. burgemeester van Bethlehem, hun ontslag aangekondigd, hoewel zij allerminst extreem anti-Israëlisch zijn. of ook maar een verbreking van de werkrelaties met, de Israëli's wensen De Israëli's slaan voor een groot dl lemma. Zij hebben er alle belang bh dat, de verkiezingen op 12 april door gaan. Maar als de verkiezingen een fia sco worden dan is daannee de politiek van „zelfbesjpur" van de haan Daarom aarzelt minister van defensie Peres of er.met harde hand moet .wor den opgetreden, of dat de zachte ovor- redingspolitiek. vergezeld van dreiging met. economische sancties. Winkeliers die hun winkel sluiten zijn met strenge straffen bedreigd, er is ge- dreigd economische represailles te nemen door bijvoorbeeld hei. sluiten van de bruggen over de Jordaan voor handelsverkeer, hard optreden tegen arrestanten - een zaak die niet wordt toegegeven, maar die ook niet. hele maal geheim wordt gehouden, om als afschrikwekkend voorbeeld te dienen Leger en politie hebben tot nu toe niet echt maatregelen genomen om het verzet met geweld te breken Paradoxaal l)R JAN BEEKMANS 4 opinie en achtergrond 1\^ADRID - De tragische gebeurtenissen van de afgelopen week in het Baskenland, die met. vier doden een doornenkroon plaat- sten op maanden van socialistische onrust en politieke frustra ties. hebben zowel de Spaanse regering als de oppositie wakker geschrokken uit een roes van woorden. Zij gaven zich er reken schap van dat zij, ondanks hun nominale hoofdrollen in de Spaanse politiek, de gebeurtenissen op de straten niet meer in de hand hadden Geen van heiden hadden nhter een oplossing klaar. Vandaar dat de kabi- netscrisis. die reeds een week werd verwacht, door premier Navarro voor lopig kon worden voorkomen (hetgeen volgens de waarnemers heslist niet een afstel garandeert». Na twee dagen koortsachtig overleg binnen het kahi net zou Navarro een plan hebben op gesteld, dat een einde moet maken aan de eeonomische moeilijkheden en de arbeidsonrust. U PRECHT - Slechts het tijdstip van de laatste mededeling van Alexander Aronson's executie int Irak geeft, een aanwijzing in de richting van de redenen van het gesol met deze verpleger. In no vember van het vorig jaar heette het eerst dat hij wegens spionage voor Israël was veroordeeld en geëxecuteerd Aronson. een jood. was in maart in handen gevallen van de Iraki's in het noorden van het land waar hij de opstandige Koerden zijn medische diensten had aangeboden. D, Een pa;»r dagen later liet de Iraakse zaakgelastigde tn Den Haag. Ismail el-Khadi rlr Nederlandse regering wp- ten dat Aronson alleen nog maar ver oordeeld was en nog niet dood, en afge lopen maandag werd ook dat weer her roepen en werd laconiek meegedeeld dat Aronson al op 15 december van het vorig jaar was geëxecuteerd. Gezien de a^d. van bet, despotische Iraakse re cline en zijn tradities van willekeurige executies mag echter worden aange-. nomen dat de Nederlander al vè'fiT'e'eï- der dan 15 december is gedood. „Nog nooit is in Irak na een executie bekendgemaakt of de man of vrouw in kwestie ook inderdaad, dood was", zegt een ex-minister uit. Irak dip een paar jaar lang in de bloedige keuken heeft, kunnen kijken en nu in ballingschap in Europa woont, Hij meent dat Aronson dan ook zeker op 11 oktober, de datum die het. Iraakse persbureau aanvanke lijk noemde, gedood is. zoal niet eerder aan martelingen is bezweken. Aange nomen dus dat de verpleger al dood was toen de heer El-Khadi begin no vember meedeelde dat het niet zo was, waarom bet. hij het dan toch voor ko men dat Aronson nog in leven was? e Israëli's van hun kant kunnen ook niet veel doen om de achterdocht tegen de Israëbsche plannen op de Westoever weg tr nemen Er is nu eenmaal epn politiek van nederzettin gen op de Westoever, en voorzover die er niet is. zoals in het. voorbeeld van Kadoem. is de regering niet bij machte om deze pioniers »net. geweld te ver mijden, wil zij ten minste een kabi netscrisis ontlopen. Het paradoxale van de hele zaak is dal de officiële aanleiding, het bidden op de heilige plaatsen, nu juist, het minst omstreden is. Israël is niet van plan om de bestaande politiek te wijzigen, een pobtiek die joden vprhiedt te bidden in de voor moslims heilige plaatsen. De rechterlijke uitspraak was die van een soort van kantonrechter, waartegen hoger beroep is aangetekend, en niets wijst erop dat het hooggerechtshof de bestaande procedure zal wijzigen Maar het, is voor de PLO en verwanten aantrekkelijk om. ondanks alle leuzen voor een ..democratische, seculaire staat." een religieuze zaak als de Aksa-moskee als strijdpunt te kiezen, omdat juist een islamitische zaak tol de verbeelding van de bevolking spreekt. In rJe eerste plaats moet, opgemerkt worden dal. Ismail el-Khadi nooit, op eigen gezag handelt en alleen zegt. zelfs in persoonlijke gesprekken, wal. hem voorgezegd is en bijzonder slecht np de hoogte Is van watzieli afspeelt in de Nederlandse samenleving en die van zlin eigen land. Zijn bazen lieten hem Aronson weer in leven roepen, waarschijnlijk als een poging Neder land te chanteren. Deze chantagemo- gelijkheid wordt dezer dagen druk be sproken in Haagse kringen. Ongeveer tn dezelfde tijd als Aronson's eerste executie had de Nederlandse re gering besloten vijftig uit. Irak ge vluchte Koerden op te nemen. Er wa ren er inmiddels al 17 en de 53 anderen wachten in Perzie op hun officiële do cumenten voor de toelating Deze groep Koerden bestaat hoofdzakelijk uil. intellectuelen en militairen Irak heeft, ze hard nodic voor de opbouw van het land dat, binnen vijf jaar een welvaartsstaat moet. worden. Boven dien is zo'n balbngengemeenschap nu niet direct bevorderlijk voor de ..goe de" naam van Irak. Hel Iraakse regime moet daarom gedacht hebben met het laten herleven van Aronson de Neder landse regering te kunnen chanteren als jullie geen verbbjfsvergunningen geven dan heb je misschien nog de kans dak Aronson ooit, vrij komt. Dat was verkeerd geschat want. Neder land heeft de onmiddellijke toelating van onze gezant in Bagdad tot, Aron son gerist, Dat is steeds geweigerd, waar' döarpadst. hield de Nederland,it regering'zich .aan zijn belofte''aan dé Koerdische vluchtelingen. De laatste. Van groep van 50 is enkele dagen gé leden in Nederland gearriveerd en daarmee vervielen alle mogelijkheden lot. chantage. Bagdad had al eens eer der aan een Nederlandse bezoeker la ten weten „van al het gezeur rond Aronson af te willen zijn" en Irak zal misschien denken, na de mededebng van maandag inderdaad van het ge zeur af te zijn. De heer El-Khadi ver trekt binnenkort naar een andere standplaats en het, zal ongetwijfeld lange lijd duren voor een opvolger ge vonden is. Tegen die tijd is Aronson wel vergeten Waarom Irak nu de da tum van 15 december voor de executie aanhoudt, is niet. duidelijk. Een vreemde plaats in deze hele affaire neemt, het tweede-kamerlid voor D'66, dr Jan Beekmans. in die steeds heeft beweerd over bewijzen te beschikken dat, Aronson nog in leven is. Beek mans. opgeleid als keel-neus-en- oorarts is deskundige op het gebied van de volksgezondheid. De Iraakse ambassade beschouwt hem als een in vloedrijk man op vele gebieden van de Nederlandse binnen- en buitenlandse politiek. De ex-voorzitter van D'66 brengt, zijn vakanties graag door in Arabische landen. Vorig jaar wilde hij met zijn vrouw naar Irak. Toen bij zijn visumaanvraag zijn kamerlidmaat schap bleek, was hü in Bagdad plotse ling een officiële gast. van het ministe rie van buitenlandse zaken. Volgens zijn eigen zeggen had hij na terug komst goede contacten met de heer Al Khadi. Nog geen half jaar na die Iraakse va- kantte orpstreeks 15 december (de da- tairiïVah' AVdhsöh^''ë,*:èfeuXle.'WgëKS'a«i'' - laatste. officiële mededeling» werd Beëfemaris* gébei'd1'doof "dé zaakgelastigde „Al Khadi vroeg me of ik niet. weer met, m'n vrouw naar Irak wilde. Het was echt, belangrijk zei hij. Maar ik vertelde hem dat. ik geen tijd had in verband met de kamerdebatten. Maar de ochtend na het proces belde hij me weer op en vroeg of ik dan woensdag de 24e kon vertrekken en opnieuw benadrukte hij het. belang. Tijdens een gesprek op 23 december zei hij dat ik in Irak op het. hoogste ni veau over Aronson kon praten. Ik zag dat, het toch wel belangrijk was om te gaan", aldus de heer Beekmans. Op 31 december arriveerde hij met zijn vrouw in de Iraakse hoofdstad. „Ook daar zei men dat ik op het hoogste ni veau moest, gaan praten over deze zaak. De gouverneur van de Koerdi sche provincie Erbil raadde mij aan een gesprek aan te vragen met. presi dent El-Bakr of premier Saddam Hoes sein. Maar toen ik het officieel had aange vraagd. kon liet opeens niet doorgaan: Volgens heer*Beekmans zei de Iraakse staatssecretaris van buitenlandse za ken hem dat hij goede nota had geno men dat een -riend van Irak om cle mentie voor deze man had gevraagd. Ook zAu hem gezegd zijn dat „wij niet zo gek zijn om door de executie van zo'n onnozele man (Aronson. - red.) de banden met, Nederland op het spel t,e zetten" Het kamerlid Beekmans zegt, tijdens ziin bezoek ook aanwijzingen te heb- oen gekregen over de verblijfplaats van Aronson en over diens gezond heidstoestand. Aronson was toen, be gin januari, echter al dood wat ook de Iraakse ambassade nu meegedeeld heeft. De heer Beekmans voelt zich „zeer belazerd". Het, grootste deel van dit verhaal had de heer Beekmans mij ook al in Bag dad verteld waar ik ook de gast was van de Iraakse regering. Gisteren be-' vestigde hij het nog eens. Terwijl de heer Beekmans zegt dat, hij overtui gende bewijzen had gekregen - welke precies wil hij nog steeds niet, zeggen - dat Aronson nog leefde. Tijdens mijn bezoek werd mij door alle Iraakse au toriteiten waarmee ik sprak verteld dat Aronson volgens het. vonnis van oktober was terechtgesteld, en dat. zij niets wisten van de mededeling van de heer Al Khadi dat hij nog in leven was „Ook had Nederland er niets mee te maken want, de. man was Israëliër, en als ze dan ook nog wisten dal. Aronson vanwege zijn ervaringen in een Duits concentratiekamp niet, altijd even goed wist. wat. hü doet,, waarom had Nederland hem dan laten gaan". (Dit, terzijde: in Irak wordt, beweerd dat de liquidatie van de joden In de Tweede Wereldoorlog een gigantische propa gandastunt, is en dat, er niet. zes miljoen joden zijn omgebracht, maar slechts 600. Bij terugkomst, in Nedprlanri heeft. Beekmans zich volgens kringen rond de tweede kamer verder niet met, de affaire-Aronson bemoeid. Alleen wees hij er, vooral de pers. op dat er niet over Aronson geschreven of gesproken moest worden om de Iraki's niet te irri teren) Het Is nog niet duidelijk wat. dit. pi® inhoudelijk precies voorstelt, maar de onderlinge tegenstellingen tussen ver schillende ministers over bijvoorbeeld de aanpak van de inflatie, zouden mi voorlopig door Navamo zijn bezworen. De oppositie op haar beurt, bekroonde haar maandenlange, vergeefse herenl- gingsonderhandellngen plotseling met een theoretisch akkoord. De twee voornaamste coalities, de Junta De- mocratica, die door de communisten wordt geleid en het Platform voor De mocratische Convergentie waarin christen-democraten en socialisten de boventoon voeren, lieten woensdags, vond weten dat zij nu definitief een „eenheidsorganisatie" gaan oprichten. Dit is echter een overhaaste aankondi ging die door de omstandigheden, en niet door de feiten, is ingegeven. Daarom hield het commumquöok nog een dubbele slag om de arm: het ak koord. moet. nog „door sommige deel nemers worden bevestigd" en belooft „een studie-commissie" Een naam voor de nieuwe organisatie (die een verwezenlijking zou zijn van het „his torisch compromis" waarover in Italië al zolang wordt gepraat, maar met het enorme verschil dat geen van de deel nemers aan de macht is) wordt nog ge zocht. Ook de zetelverdeling binnen de nieuwe gezamenlijke leiding is nog een openstaande kwestie. Toekomstmuziek •Junta en Platform streefden tot nog toe alleen de afwijzing van het Franco-regime na. Nu. het nieuwe Spaanse bewind wel verkiezingen tn het vooruitzicht stelt, zoeken de meeste partijen om praktische redenen coalities die bü het stemvolk zullen aanspreken. Daarbij is het „historisch compromis" nog zeer verre toekomst muziek. Eerst moeten de zes of zeven christen-democratische partijen, de vier of vüf sociaal-democratische par tijen en de minstens 18 socialistische partijen het nog onderling eens wor den. Daarna kan men pas van daad werkelijke verkiezingscoalities gaat spreken. Waarnemers hier verwachte» piet dat vooride aangekondigde par- lementsverkiezingen van 1977 grote re sultaten zullen worden bereikt JL, LES 2-" 1 nnuNfh ujvhouuën HIB.BEw ONDEIÏD^-S SUl TOCH TULBHG GEL9KE KHN5EN^'-J .t_v Vy Geneve - De bevolking var» Zwitserland zal dit weekeinde haar mening kenbaar kunnen maken over de medenzeggenschap in het industriële leven van deze welva rende republiek. Dit referendum (21 maart) over de mede zeggenschap van de werknemers in de be drijven wordt beschouwd als een test voor de kracht van de vakbonden Op een bevol king van 6.4 miljoen zijn er 87.000 onderne mingen en 10.000 fabrieken. De belangrijkste vakorganisaties hebben de stoot tot het referendum gegeven door 161 noo handtekeningen voor hun voorstel te verzamelen In Zwitserland kan over elk vraagstuk dat betrekking heeft op de grondwet, een volksstemming worden ge houden mits daarvoor nunstens 50.000 handtekeningen van voorstanders zijn ver zameld. De vakbonden willen grondwettelijk vastge legd zien dat de federale autoriteiten beslui ten mogen uitvaardigen inzake medezeg genschap van werknemers en hun organisa ties bij dc besluitvorming in bedrijven en bestuurlijke instellingen De rechts van het centrum staande partijen in het parlement, en de werkgeversorganisa tie zijn daar tegen Het federale kabinet is niet geslaagd in zijn opzet een compromis tot stand te brengen Dit. heeft tot gevolg dat dc dne miljoen stemgerechtigden zich gelljktiidig or><- .-ui len moeten uitspreken over een tegenvoor stel van de rechtse partijen Dit beoogt de medezeggenschap te beperken teneinde de besluitvorming en de leiding in de onder neming te beschermen. Het tegenvoorstel zou. als het wordt aangenomen, de weg af sluiten tot het doel dat Ezio Canonica. lei der van het Zwitserse vakverbond, hoopt te bereiken een gelijke positie voor arbeiders en aandeelhouders in de directiekamers van de ondernemingen Het. vakbondsvoorstel wordt gesteund door de protestantse kerk. Zes jaar geleden was het 100 000 leden tellende christelijke vak verbond zelfs bisschoppen van Zwitserland deden de ongebruikelijke stap een verkla ring uit. te geven waarin eraan wordt herin- nerd dal het Vaticaan voor medezeggen schap in de ondernemingen is Niet-temui is de christen-democratische par tij. die met 63 van de 244 zetels de sterkste in het parlement, is, over de kwestie ver deeld officieel heeft de partij de kiezers geadviseerd beide voorstellen af te wijzen, maar bijna eenderde van liet partijbestuur staat achter dc formule van de vakbonden. Sommigen vinden de formulering van bet vakbondsvoorstel të vaag omdat er niet uitdrukkelijk in staat hoe de medezeggen schap geregeld zal worden Tot dusver is die medezeggenschap per be drijf geregeld. Volgens de officiële, maar uit 1972 daterende, gegevens bezit ongeveer de helft van de werknemers een of andere vorm van medezeggenschap in hun onderneming. Doch slechts voor een klein gedeelte gaat deze verder dan het recht op informatie. Vakbondsleider Canonica is optimistisch over de uitslag van het referendum Dc Zwitsers zijn van nature conservatief en ge reserveerd als het om veranderingen gaat. Maar ik geloof niet. dat. deze instelling dit maal de tegenstanders van het voorstel in de kaart, zal spelen. De recessie heeft, de werknemers meer bewust, gemaakt van het belang van medezeggenschap bij de be sluitvorming als het, gaat. om ontslagen, werktijdverkorting en de onzekerheid over werkgelegenheid', zo meent hij. Volgens de vakbondsleider is de tijd voorbij dat de werknemer alleen maar interesse had voor materiele voorwaarden en zijn loonzakje. De afgelopen twee jaar heeft de economi sche recessie zich voelbaar gemaakt Een op elke vijf ondernemingen voerde vorig jaar werktijdverkorting in, 254 bedrijven met in totaal 7 200 werknemers staakten hun acti- viteit,, 121 081 gastarbeiders keerden huis waarts en 90 000 seizoenarbeiders bleven Tegenstanders van medezeggenschap, zoals de invloedrijke liberale partij, geloven dat het, nu niet de tijd is om te ijveren voor in grijpende veranderingen in de structuur van de Zwitserse industrie. Zij argumente ren dat Zwitserland zijn bevolking alleen van de opbrengsten uit de export kan on derhouden Het land is te klein om te kun nen concurreren met de industrieën van de grote landen en het moet het daarom zoe ken in kwaliteitsproduktie en voortdurende vernieuwing. De Zwitserse industrie moet flexibel wor- den geleid om in leven te kunnen blijven en het vakhondsinitiatief zou het proces van de besluitvorming alleen maar vertra gen'. zn is de mening van dr Gerhard Win terberger. hoofd van het Zwitsers werkgeversverbond.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4