PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC minikrant SMITH - NKOMO VRAGEN ENGELSE TUSSENKOMST Verkenningen tot nu toe maken behoud Smit-Bolnes Schouwen 'niet onmogelijk' Kans op militaire 'oplossing' neemt toe na afbreken overleg blank en zwart Rhodesië Vijandige houding van Zambia VOLGENDE WEEK BESLISSING ONDERZOEK STEEKPENNINGEN CD A-bestuur eens over programma Bondt uw belt rein va ^ecs Yerwev Telefoontarieven later omhoog MARGARET EN T0NY UIT ELKAAR Den Uyl: prins wist niets van f 30 min van Werkspoor pag. 2 219e jaargang no. 68 Zaterdag 20 maart 1976 Elk. Vrttd»« In da RC da SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor varaotglnsa»!. actlagroapan a.d. «x» advartantlaa ZONDER WINSTOOGMERK. (Van onze correspondent). SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de Britse regering vrijdagavond om hulp ge vraagd, nadat de dertiende zitting van de onderhandelingen met de leider van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), Joshua Nkomo, eindigde met het afbreken van de gesprekken tussen zwart en blank in Rhodesië. Volgens Smith kan Engeland zich niet langer onttrekken aan de verantwoordelijkheid die het zegt te hebben voor Rhodesië. Nkomo, die de gematigde (binnenlandse) vleugel van het ANC vertegenwoordigt, beschuldigt het re- gime-Smith ervan geen stap te doen in de richting van een zwarte meerderheidsregering voor Rhode sië. Ook hij meent dat Engeland thans in moet grijpen, desnoods met militair geweld. In het gemeen schappelijke communiqué, dat beide partijen na het afbreken van de onderhandelingen hebben uitgege ven wordt overigens nog een kleine mogelijkheid voor voortzetting van de gesprekken opengehouden. MARGARET Bartele A. Bokma (31) uit Waddinx- veeen Is benoemd toot hoofdredacteur ran Ta Landbode', het met het konin klijk Nederlands Landbouwcometé KNLC gelieerde landbouwblad. AFVAL De NSM te Sluiskil krijgt het eigen afval per kerende post te rug. De samenstelling lijkt ver dacht (pagina 2); DIK De Dikke Van Dale' wordt dikker en dikker: tiende druk (pagina 13); Nieuws uit Zeeland op pa- 2, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 11. Opinie en achtergrond op Kunst in Zeeland op pagina 13. Sport op pagina 17. Radio en tv op pagina 31. Financiën en economie op pagina 33. En in de aterdagkrant Eenzaam Pag. 19. 'Een burgemeester is vaak eenzaam'. Dit is een uit spraak van Sas van Gents burgervader, drs. W. R. V. Dusarduyn, in de inter- view-serie 'Inter'. Jan Jansen sprak met hem. Vakantie op Antillen Pag. 21. De Nederlandse Antillen mikken op de Europese toerist. Kees van der Maas had een interview met de nieuwe gevolmachtigde minister in Den Haag, de heer E. G. Maduro. Bewoonde Wereld. Stemmen uit de Kerken. Pag. 23 '•ill Tn de Haarlemse Stads- hallen is een tentoonstel ling ingericht ter ere van Kees Verivey. De spiegel van 'Etcetera'. Letterkundige kroniek van Hans Warren. Pag. 25. In de pop-rubriek deze week de groep 'Spin'. Voorts op deze pagina: dammen, schaken, bridge, hengelen. Rlotfcsiê Pag. 29. Rhodesië, het volgende Angola. Zo wordt de situ atie van Rhodesië onder Ian Smith, beoordeeld. Onmiddellijk na het afbreken van het gesprek werden zwaarbewapende politie-eenheden naar de zwarte woon- wijken In Salisbury gestuurd om bij eventuele onlusten te kunnen ingrij pen. Het blanke minderheidsregime- Smith, dat in 1965 eenzijdig de onaf hankelijkheid uitriep en zich los maakte van Engeland, regeert over 5,7 miljoen zwarte Afrikanen. Er zijn 274.000 blanken. Donderdag werd al duidelijk, dat de besprekingen op een dood punt waren gekomen, toen Joshua Nkomo plotse ling Salisbury verliet om president Kaoenda van Zambia over de gang van zaken in te lichten. De laatste dagen hadden zowel Zambia als Bots wana zware pressie op Nkomo uitge oefend om nu definitief met een resul taat voor de dag te komen. Nkomo keerde nog dezelfde dag vanuit de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka naar Salisbury terug, en verklaar de alleen dat hij en president Kaoen da de algemene situatie in zuidelijk Afrika hadden besproken. Kenneth Ka- oenda's geduld lijkt ten einde te zijn. Dat blijkt ook uit de toenemende vij andige houding van Zambia tegenover Rhodesië. Kaoenda heeft vrijdag na de misluk- DEN HAAG (ANP) De voorgeno men verhoging van ekele tarieven van de telefoondienst van de PTT per 1 april wordt uitgesteld tot 1 augustus. Het gaat om een tarief van het abon nement (van 22 naar 24 per maand) en van het zogenaamde en treegeld voor een nieuwe aansluiting van ƒ200 naar ƒ210- Dit staat In een brief van staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) aan de twee de kamer. Als reden van dit uitstel geeft de staatssecretaris de 'verminderde op waartse druk op het loonniveau'. Het besluit tot uitstel is, zo zegt de heer Van Huiten verder, ook genomen 'om vanuit de overheidssfeer een bijdrage te leveren tot een verdere matiging van de stijging van het prijspeil'. king van het Rhodesische overleg zelfs gezegd dat Afrika geen ander alterna tief meer heeft dan steunverlening aan een geïntensiveerde guerrillaoorlog op Rhodesisch grondgebied. .Deze is reeds in volle gang", aldus de presi dent die als één van de meest gema tigde staatshoofden van Afrika geldt. Kaoenda constateerde dat "het zwaar ste uur in de geschiedenis van ons we relddeel heeft geslagen". In zijn verklaring zei de Zambiaanse president: „De volledige mislukking van de onderhandelingen in Rhodesië heeft nu voor iedereen het bewijs ge leverd dat er met een strategie van1 de vrede niets kan worden bereikt." Smith en Nkomo, dat woensdag plaatsvond, schijnt de zwarte leider al gezegd te hebben: „Het heeft geen zin meer. We kunnen er beter mee ophou den". Inmiddels neemt zowel In Rhodesië alsook in de buurstaten Zambia, Mo zambique en Botswana het gevoel toe dat het probleem alleen nog maar met militaire middelen op te lossen (Zie slot pag. 3 kol. 1 (Van onze oorrespondent) LONDEN' Het bijna tortlen jaar oude huwelijk van prinses Margaret en lord Snowdon is voorbij- In een officiële rerKia- ring vanuit de woning van prin ses Margaret in Londen. Kensing ton Palace, werd dit nieuws na een week van wilde speculaties bekendgemaakt. Zoals verwacht werd. gaan prinses Margaret en lord Snowdon niet scheiden, al thans voorlopig niet. In de verklaring van 39 woorden staat alleen dal Margaret en Snowdon het samen eens zijn geworden dat ze uit elkaar zuilen gaan. De verklaring zegt verder dat de prinses baar koninklijke verplichtingen normaal zaï blij ven vervullen, zonder te worden vergezeld door loro Snow don. De koninklijke fanuiie heef; meer dan drie dagen lang ge praat over deze kwestie, vaak m gezelschap van Juridische en geestelijke adviseurs, omdat een schtscheiding in Britse koninklij ke kringen een 'taboe' is. Dat sentiment dateert uit de jaren dertig, toen Edward de Achtste kort voor zijn kroning in 1936 afstand deed van de troon omdat hij wilde trouwen met een ge scheiden Amerikaanse vrouw Zowel lord Snowdon. die op het ogenblik in Australië is, als prinses Margaret, die donderda gavond nog naar de bioscoop ging om er een film over een mislukt huwelijk te zien. weigel den gisteren enig commentaar te geven op nun uit elkaar gaan De 28-Jarige vriend van prinses Mar garet. Raddy Llewellyn, ,*en res taurant-eigenaar en lid van een commune op het Engelse platte land, bleek na een languunge achtervolging door Blitse pers evenmin bereid tot commen taar. DEN HAAG De regering zal in de loop van volgende week ant-i woord geven op de vraag of zal worden onderzocht of er naast de Werkspooraffaire meer gevallen van steekpenningen zijn voor gekomen en of er eventueel maatregelen moeten worden genomen. Premier Den Uyl zei dit vrijdagavond na afloop van het kabinets beraad. OISTERWIJK: Vrijdagmiddag vroeg is op een bewaakte spoor wegovergang in Oisterwijk een busje verpletterd door de passe rende trein Eindhoven-Rotterdam. Chauffeur Douyue uit Heeswijtc- Dinther kon tot verbazing van de te hulp gesnelde redders niet- levensgevaarlijk gewond uit de wrakstukken worden gehaald, die over een kilometer verspreid la gen. Het treinverkeer had gerui me tijd vertraging. Bij het bepalen of er een nader onderzoek zal komen, wacht de rege ring nog enkele ambtelijke adviezen af. ,,De Juridische aspecten zijn nogal ingewikkeld", zei de premier. Als toe lichting op zijn schriftelijke antwoor den, op vragen van het PvdA-kamerlid Van der Hek, zei Den Uyl, dat het voor hem vast staat dat in mei 1951 noch In de ministerraad, noch In een onderraad van de ministerraad, één woord over de steekpenningentransac- tie van 30 miljoen gulden is gespro ken. De reis van prins Bemhard naar Argentinië in 1951, en de onderschei ding die de Prins uitreikte aan Eva Peron. zijn wel in het kabinet bespro ken. .Maar zij zijn op geen enkele manier in verband gebracht met de steekpenningen", zei premier Den Uyl. Volgens hem staat het vast dat de top van de Nederlandsche Bank, en dus ook de toenmalige president-directeur Holtrop, van de overeenkomst heeft afgeweten. Holtrop is een van de drie (Zie slot pagina 3 kolom 4 UTRECHT (ANP) In een vrijdagavond gehouden vergadering van het algemeen bestuur van het Christelijk Democratisch Appel (CDA) is tussen de drie christen-democratische partijen (kvp, arp en chu) volledige overeenstemming bereikt over de formulering van het verkiezingsprogramma. Daarmee is zo menen ingewijden de laatste 'hobbel' genomen voor de definitieve totstandkoming van dit samenwerkingsorgaan tussen de drie partijen. In de in Utrecht gehouden bijeenkomst werd unanimiteit verkregen over zes onderwerpen, waarover aanvankelijk ln de drie partijen verschillend werd gedacht. Met deze overeenstemming werd bereikt dat de drie partijen nu ook wat deze onderwerpen betreft op één lijn zijn gekomen. Deze zes onderwerpen betreffen: het vraagstuk van het drugbeleid, de volks huisvesting, het probleem van de aftrekbaarheid vaan de onderhoudskosten van de eigen woning, de problematiek van de benoeming van commissarissen in ondernemingen en het vraagstuk van de kernenergie. GEDEPUTEERDE A. J. KALAND IN STATEN FELLE AANVAL PvdA OP IHC-LEIDING MIDDELBURG Gedeputeer de A. J. Kaland heeft de staten van Zeeland vrijdagmorgen la ten weten, dat het 'niet onmo gelijk' zou kunnen zijn, dat Smit en Bolnes als zelfstandige onderneming zou kunnen blij ven voortbestaan. De verkennin gen via het ETI voor Zeeland en de werkgroepen van het be drijf en met inbreng van econo mische zaken houden die moge lijkheid in zich, aldus de gede puteerde, zonder dat daartoe wordt uitgegaan van een samen werkingsverband met een gro ter concern. Hij reageerde met deze mededeling op aandrang uit alle politieke hoeken in de staten op het college om zo mogelijk nog een schepje op de activi teiten te leggen om Smit-Bolnes voor Schouwen-Duiveland te behouden. Van PvdA-woordvoerder IV. Don kwam in de discussie over de situatie van het Schouwse bedrijf de opmerking, dat er boven de Nederlandse markt een opdracht voor zestig motoren van de marine hangt. „Als dat klopt, wil het college dan alle zeilen bijzetten om die order voor Zierikzee binnen te halen?' vroeg hij. De heer Kaland toonde zich bereid daarover informa ties in te winnen bij economische zaken en daar ook te vragen of men bereid Is een dergelijke order in de richting Zierikzee te duwen Maar hij zei wel: „Hoe de structuur van een onderneming ook is - een order moet tegen een concurrerenre prijs kunnen worden gemaakt en in die prijs moet dan ook voor de onderneming zelf nog resultaat zit-; ten". „Als we de onderneming in stand willen houden - en dat willen' we - dan is het voor de mensen, die er werken en om het effect van die werkgelegenheid op de regio Schou wen-Duiveland. zo onderstreepte de gedeputeerde nog. Hij liet weten, dat men daarover in de staten niet tot' een besluitvorming kan komen. Wel verklaarde dat hij rich wat dit i bedrijf betreft bereid tot een experi-1 ment - ..het klinkt uit mijn mond misschien wat ongeloofwaardig" - waarbij de provincie meewerkt om een beperkt deel van kapitaalsbehoef te te helpen dekken, in de sfeer van aandeelhouder. Kaland: „eD provincie kan dat niet in zri eentje. Als we met economische zaken en de vakhonden zelf - die ook fondsen hebben - tot een zekere kapi taalsvoorziening zouden kunnen ko men bij terugtrekking van het huidige kapitaal dan zou ik bereid zijn dat bij wijze van experiment te proberen". Hij verklaarde wel dit te zien als een 'ad-hoc-oplossing' voor dit Schouwse bedrijf. Wel onderstreepte de gedepu teerde. dat ook dan het principe van rendabel te produceren orders over eind blijft. „Als dat met lukt. dan gqat het niet". PvdA-woordvoerder W- Don beet bij de discussie óe spits af met een felle; aanval op de leiding van IHC-Holiaad.i Don: „He: concern wil geen diversifi catie. wil geen toeleveringsbedrijf zijn, wil alleen streven naar een afge rond bedrijf. IHC ziet. da: ze hier geen taak meer beeft. En de mensen dan? Eerst een bedrijf vestigen met premlering en daarna de mensen la ten barsten. Er zijn geen woorden voor. Voelt het bedrijf dan niet da: het een verdere verantwoordelijkheid draagt? Men kan zich afvragen of niet een wijziging van de bedrijfsstructuur nodig is, een werkelijke betrokkenheid van de werknemers, waarin mensen niet worden stilgezet als machines als het beter uitkomt". Geen resultaat Van de kant van bet CDA. de SGP en de VAD werden vraagtekens gezet bij het nut van de PvdA-uithaai naar de (Zie slot pagina 7 kolom 2) fianthjn want zo heeft hij enige malen mee»edeeld ln journalisten heeft hij geen vertrouwen, om het even of ze nu bij kranten, bij de radio of bij de tv werken. We laten hier de ooreaak van deze ministeriële houding buiten beschouwing, maar wel willen wij wijzen op een vervelende consequentie van deze negatieve me dia-benadering. De aanleiding daartoe is de nogal opvallende mededeling van de NOS-rubriek Den Haag Vandaag donderdagavond Jongstleden dat men 'uit best denkbare bron' had ver nomen dat Gruljters zou aftreden in dien de regering alsnog beslist de Oos- terschelde volgens ci<- oorspronkelijke plannen af te sluiten. Wat doen andere media in een dergelijk geval? De be windsman vragen of dat bericht Juist ls. Maar de Gruijteriaan.se houding trad onmiddellijk Ln werking: de mi nister was niet bereid commentaar te ge-ren. En dat nu ls vervelend en zelf- aanzienlijk meer dan dat: volkomen onjuist. Bij een dergelijk geval kan naar onze mening een minister rich niet be roepen op zijn slechte ervaringen met Journalisten, zoals Gruijtere dat zo gaarne doet. In een parlementaire democratie bestaan de media nu een maal en zij vervullen een belangrijke functie in het communicatieproces tor sen regenng en geregeerden. Vermoe delijk zal Gruijters dit onweerlegbare feit weliswaar willen ontkennen, maar tot zijn diepe droefheid zal hij toch moeten toegeven dat een der-ge lijke ontkenning onmogelijk is. Zelf de meest gemelijke minister dient ln optreden en bele-.d rekening te houden met de media of hij dat nu plezierig vindt of niet. In dit speciale geval gaat het niet om het een of ander flutbericht zoals we noemen maar wat de verbouwing van een fietsenstalling bij des ministers departement, maar gaa- het om een aan hem toegeschreven aankondiging onder bepaalde omstan digheden te zullen aftreden. Da&rb:j moet in aanmerking worden genomen, dat deze mededeling werd gedaan ln een tv-rubriek, die ais regel uitstekend werk levert en allerminst de reputatie heeft geruchten te verspreiden. Met an dere woorden: het bericht komt niet van de een of andere Haagse rodde.' tante, maar van een te goeder naam en faam bekendstaand journalist, vv een medium dat het grootste bereik van alle communicatiemedia heeft. Niettemin hult de bewindsman rich in hooghartig zwijgen: zijn enig en tevens weinig trefzeker wapen in znn particu liere oorlogje met de Journalistiek. \\7-l weten derhalve niet welke op W vatting de bewindsman er op n? houdt in relatie tot de medede ling van Den Haag Vandaag. We heb ben echter wei zo onze gedachten over hetgeen hij had behoren te zegger. Waar nu deze minister volhardt ln eer stuurs zwïigen jegens de beoefenaren van 'net stiel, dat hij eens zelf ui; oefende, nemen wij de vrijheid om hier weer te geven hoe naar onze me ning de reactie ran Grui iters had die nen te zijn. Hij had dit moeten zeg gen: „Tk ga er van uit dat mijn ambt genoot van verkeer en waterstaat een eventueel voorstel om de Oosterschel- de af te sluiten volgens de oorspron kelijke olarmen in he* kabinet zal bren gen. Bii die geleeenheid zal ik dat voor stel er. de gronden waarop bet r:-* zorgvuldig overwegen en het aan mi;n eigen onvattineen toetsen. Uiteraard i« het ook van belang te weten -rat de overige kabinetsleden ran zulk voorstel zeggen, want zij drager, even eens bii tot de meninesvorming ln he' kabinet. Miin collega Westerterp heef; echter nog geen voorstel ingediend als waarover u thans spreekt, zodat het mij volstrekt speculatief liikt om een bericht te verspreiden dat ik bij voor baat al met- miin portefeuille loop te rammelen. Dreigen op termijn Ls voor een Nederlands minister niet alleen on gebruikelijk, het is zelfs volstrekt on juist". Dat had het antwoord móeten ziin van minister Gruiiters. Gelet op zijn media-guerrilla had hij er boven dien nog enkele van zijn befaamde on aangenaamheden aan kunnen toevoe gen. bijvoorbeeld .Dit soort berichten bewijst dat ik gelijk heb: met journa listen valt niet te werken". Komende tot de zaak zelf al dan niet afsluiting van de Oostersche!- de volgens de oorspronkelijke plannen willen wij volstaan met één opmerking. In het najaar van 1974 heeft de tweede kamer uitvoerig me de regering van gedachten gewisseld over de studies die nu aan de gang zijn en over de consequenties voor het geval die niet tot het beoogde resultaat zou den ledden. De tekenen wijzen er op dat het inderdaad in die laatste rich ting gaat. een ontwikkeling die ai heeft geleid tot een intensivering van de Oos- terscbeldediseussie. Onze opmerkmg nu: wij vertrouwen er op dat deze kwestie opnieuw onderwerp zal zijn van uitvoerig beraad tussen regering en kamer. De besluitvorming over deze belangrijke aangelegenheid kan niet stilzwijgend worden afgedaan om het even welk besluit ook zal worden genomen maar dient zich in een openbare beraadslaging in 's lands ver gaderzaal af te spelen. Vermoedelijk zal de zwijgende Gruijters het daarmee wel eens zijn: hij ls tenslotte Demo craat '66. We nemen nu maar aan dat dit jaartal voor hem geen beperking inhoudt: zijn democraat-zijn zal ook nog wel voor 16 gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1