u 2627 Techni-Show 2& 24 25 VAT 76 DE KLEINE WILDE ZWAAN EN ADVIES TOT VERBOD GRASLAND SCHEUREN OP WALCHEREN Recht en verdraagzaamheid Qxftjrd TRIO HUTYRA PLEIDOOI VOOR S.0.S.-NUMMER De bus gaat voor! Maar niet altijd Abraham Crijnssen Christenen in de politiek Zeeuws voetbal Irak en Israël Plantsoen in Paauwenburg COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN n ^TTzaterda^B ■ImaartB 14 PROVINCIAL'S ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 MAART 1973 Graag nog eenmaal commentaar op een publlkatie van cihr. \V. C. Mulllc. Glrecsland 72 te Middelburg. Een en ander n.a.v. kritiek op 'milieumaffia- Jiort samengevat: Commissie uit d© provinciale Raad voor Recrea tie adviseert een scheurvcrbod voor bert platte van Walcheren. Argument: Voor de aanwezigheid van de kleine wilde zwaan, ganzen en weidevogels ten zeerste gewenst. Wegens de uitzonderlijke economische belangen voor de aldaar gevestigde agrariscne bedrijven is het gewenst deze conclusie nader te analyse ren: a. Het platte van Walcheren als bo venbedoeld bedraagt ca 4000 ha b. De bedrijfsvoering van ca. 200 landbouwbedrijven is in het ge ding. 0. De sporadisch voorkomende kleine wilde ganzen (Cygnus bewickii) is zelden waar te nemen, doch kenne lijk bij de Commissie belangrijker dan de bedrijfsvoering van enige honderden boeren met miljoenen investeringen. d. De conclusie van de Commissie bij hun advies tot scheurverbod is naief. bedilzuchtig en het bewijs van gebrek aan ook maar enig inzicht. e Bedoelde kleine wilde zwanen en de eveneens voorkomende grote wilde zwaan (Cygnus cygnus 1 als mede de algemeen voorkomende ©oorten walde ganzen grazen bij voorkeur op jong ingezaaid gras land. f. In het Poelgébied in Z. Beveland waar een ganzengebied zal worden beschermd, zitten de ganzen vrij wel altijd buiten deze enclave te four ageren op pas ingezaaid gras land, dat wél in de verkaveling is geëgaliseerd. Ook hier het dwaze verbod tot grasland scheuren of vernieuwen! g- In de Llsselmeerpolders worden thans jaarlijks enige honderden ha. gras ingezaaid om ze van het blijvend grasland en graszaad van de boeren af te houden- hetgeen redelijk lukt- aldus de hoofdjacht opzichter. h. Enkele percelen per jaar met vroeg ingezaaide winterroge zou met for se sneeuwval en barre weersom standigheden wél een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de overlevingskansen van bedoelde zwanen, ganzen en eenden. Dit idee komt kennelijk niet voor in het onvolledige boekje dat is geraad pleegd. 1. De bewering dat 11,5 pet van de wereldpopulatie van de kleine wil de zwaan 6000 tot 7000 sauks) op Walcheren verblijft, bestaat alleen in htm verbeelding. Wellicht een gevolg van optische storingen in hun brillen of verrekijkers of hun brein, het laatste is aannemelijker. J. De grote groepen verwilderde knob belzwanen die hier permanent ver blijven kan een leerling van de lagere school nog wel onderschei den. k. Met de opkomst van de maïshybry-A de voor ons klimaat eri hun'enor me bijdrage iri" derundveehoude rij'. is wisselbouw met gransland- vennieuwing een periodiek terugke rende teeltwijze. (Thans in Neder land jaarlijks 80000 ha. maïs) L De genoemde relatienota zou een oplossing kunnen zijn voor verant woord natuurbeheer De erva ring leert ons bedrijfsgenoten geen enkel vertoruwen te stellen in no ta's afkomstig van het betreffende ministerie. De in ons land allerwege voorko mende voorbereidingswerkzaamhe den van ruilverkavelingscominis- In onze huidige wereld van fabrieken, kerncentrales, luchtvervuiling etc-, krijgt de weldenkende mens steeds meer waardering voor het milieu, be houd van groen en landschap. Jam mer dat er mensen zijn die met het burgerlijk wetboek in de hand een mooie omgeving voetstoots af kunnen breken, zoals gebeurt rondom het Badmotel in Westkapelle. Het gaat hier om een 12 jaar oude bomerij met stammen van plus minus 40 cm dik, die binnenkort gerooid moeten worden. Volgens het burgerlijk wetboek moe ten bomen 2 meter van de erfschei- ding staan. De bomen waar het om gaat (een 20-tal) staan op plum minus 1,85 meter van de erfseheiding. Welnu, voor 15 a 20 centimeter moet deze mooie entourage, zon- en windschut- ting van het toch al naakt gelegen bedrijf verwijderd worden. Dit kan gebeuren op grond van art. 713 met een buurman die pas na elf jaar. in een tijd dat iedereen milieube wust aan 't worden is. zij'n eigen 'kleine milieu' belangrijker vindt dan dat van ons allen.- De betreffende buurman eist met be hulp van zijn advocaat, dat het be drijf met spoed de bomen moet elimi neren. Niet alleen onzinnig maar vooral on verdraagzaam komt deze eis op mij over, en waarschijnlijk ook op de lezer van dit artikel na te vermelden dat 15 centimeter verder de allerhoog ste bomen geplant mogen worden. Kleingeestig als men bedenkt dat daarvoor dikke stammen het veld moeten ruimen. Verheugd kon ik echter constateren dat in dezelfde straat, alle bomen bij alle huizen zelfs op of even naast de scheiding staan. Dit lijkt op discrimi natie. maat het berust op verdraag zaamheid van de buren onderling. De ze verdraagzaamheid moet er zijn. want met het wetboek alleen zou er weinig groen in ons aller omgeving overblijven. Laat de buurman van het motel dit voorbeeld van verdraag zaamheid volgen. Het zou hem per soonlijk sieren, alsmede de bomen het bedrijf. P. H. M. Onland. Utrechtseweg 282, Amersfoort. sies worden b.v. jarenlang belem merd door de z.g.n. 'nog niet afge- ronde studies' van de natuurweten schappelijke commissie De verwensingen aan dit adres zijn legio, waarbij deportatie tot ach ter 'de muur van niet historische1 vergissing' nog de meest menselijk; verantwoorde is. .11. Doel van parklandschappen, land-! schapsparken en de relatienota is kennelijk niet de zorg voor onsj allerwege gewaardeerde landschap. I doch het scheppen van tienduizend overbodige administratieve arbeids plaatsen. parasiterend en vegete rend op de rug van de boeren en belastingbetalers. Een beloning voor de bijdrage van de boer voor landschapsbehoud ist een utopie van wereldvreemde en van werkelijkheidszin ontbrekende figuranten. Elke agrarische bedrijfsgenoot kan u inlichten dat onze regering; en vakbonden, dus niet het volk t.a.v. prijsstellingen van onze pro-j dukten koelieionen hanteert in! plaats van verantwoorde prijzen welke het gezinsbudget slechts met 1 tot 2 pet zouden doen stijgen Over extra beloning voor land-1 schapsbeheer bestaat derhalve geen enkele illusie dezerzijds. o. De commissie ad hoe uit de Prov. Raad voor Recreatie zou voor zo ver het inzicht aanwezig is. zich over belangrijker reoreatie aangelegenheden kunnen bezinnen. De landschappelijke aankleding van ons gebied is niet tot stand gekomen door het. werk van kreto- logen. doch door inhoud te geven aan creatief handelen. Het is mij niet bekend of de landschapsarchi- i tect uit de autochtone bevolking, I die geheel belangeloos een lande- Iijke boomplantactie organiseerde voor het verwoeste Walcheren ooit met een onderscheiding beloond is. I Zo niet. dan wordt het na 25 jaar wel tijd. p. Laat de commissie zich eens bezin nen hoe de vuilnisstortplaatsen in en buiten bedrijf kunnen omge- I vormd tot wandelbos. Ze verpesten thans vele kilometers ver het landschap. Elke rechtge aarde boer zou zich over het aan brengen en achterlaten van derge lijke rotzooi onpasselijk voelen. Helaas blijkt bij de hiervoor ver antwoordelijken niemand met een gekweld geweten rond te lopen. q. Parkeerruimte aan het eind van elke kustweg zou in een grote behoefte voorzien. Indien geen geldmiddelen voor aankoop aanwe zig is, dan huren op meerjarig huurcontract. Blijkbaar is het denkvermogen van dhr. Mullié en zijn soortgenoten met hun regen tenmentaliteit niet in staat zich te verplaatsen in de korte vakantie genoegens van de werkende massa, die toch de weivaart helpen verdie nen. Deze wordt namelijk opgevre ten door mensen van hun soort met. langdurige vakanties in het buitenland. r. Blijkbaar is de tegenwerking van de, overheid c.q. ambtelijke dien sten bij het in standhouden van ons molenbezit buiten functie dus danig groot dat eerst alles in een ruïne moet veranderen. Particulie ren die hun molen in fraaie condi tie willen houden en als tweede of permanente woning wensen te ge bruiken ontmoeten alleen maar te genwerking. Alsof in Nederland en daarbuiten geen molens voorkomen waar eeu wenlang de molenaar eti zijn gezin inwoonde. s. Bij dezelfde gedragslijn voor de agrarische "bedrijfsgebouwen bui ten functie', die met hun beplan ting thans een aankleding van het landschap betekenen, is het te ver wachten dat diezelfde heilloze weg zal leiden tot gehele verpaupering van het agrarisch gebied. De helft van de bestaande boerderijen wordt immers overbodig, met hun diverse soorten bedrijfsgebouwen. t. Reeds lees ik in voorschriften van een bestemmingsplan het. "niet ge- eigend gebruik' van gebouwen is verboden. Wij noemen zulks "het geruisloos onteigenen van ge bruiksmogelijkheden', Wanneer doel de middelen heiligt, en als het doel wordt nagestreefd de grootst mogelijke ontluistering van het landschap, is door pure diefstal van gebruiksrecht en gebruiksmo gelijkheden als middel de heilig verklaring reeds een feit.(zie art. oud-minister ir. Schut, Telegraaf 21 juni 1975 door K. ven der Wild.) u. Voorts heb ik geen enkele hoop dat het geschrevene ook maar op enigerlei wijze de verwatenheid van milieu-maffia kan beïnvloeden. Dat wij allerminst behoefte heb ben aan feodale toestanden nieuwe stijl zal echter wel duidelijk wor den. K. deBuck, Landmetersweg 1. Oostkapell®. (ADVERTEKTIK: De Nieuws Man Geavanceerd in denken, doen en dragen Maar graag behoudend. waar het kwaliteit betreft. Bendien/Smits maakt zijn keus gemakkelijk Met dit progressieve kostuum van klassieke klasse In uni's en moderne variaties op de krijtstreep. De Nieuwe Mode Inl Bendien/Smits, Almelo pb64, tel 05490- 12345 Abraham Crijnssen heeft, in tegenstel ling tot wat Tony van der Menken in het artikel 'Hoe is Nederland destijds aan Suriname gekomen?' in de krant van zaterdag 13 maart over hem zegt. wel opgelet bij de Engelse-taallessen. ..After nature deliberation' is vol gens de meeste woordenboeken (waaronder de bekende Prisma-poc kets. maar ook een dure uitgave waarvan ik de naam niet meer weet) wel degelijk de juiste vertaling van 'na rijp beraad'. Als je het over 'rijp fruit' hebt, dan wordt dit 'rijp' met 'ripe' vertaald: 'mature' wordt hier voorm inder gebruikt. Dat Crijnssen 'opperhoofd' met 'upperhead' vertaald, is hem niet kwalijk te nemen. Het was nog geen 200 jaar geleden dat Columbus de zeilen hees en Amerika en ook 'de opperhoofden ontdekte; eeen passende vertaling was mis schien nog niet gevonden D. Kodde. Vlïssingen. Dhr- Eversdijk in Temeuzen (PZC 6-3- '761 staat"De PPR is een actiegroep gebleven die grotendeels bestaat uit doordrammers en grootsprekers die streven naar een utopia, lopen met hun hoofd in de wolken enz. Trip stelt helemaal niks voor, voor hem is doen te hebben. Uitlatingen van een christen, aan iemand die denkt aan de medemens, oordelen: niet veroorde len?. Weinig kans! Dhr. Eversdijk zoekt met iedere spreekbeurt de krant, hr. Trip zoekt geen publiciteit', wérkt hard en ondervindt in het kabinet respect om zijn principes en kennis (Den Uyl 6-2-'76). Het christen zijn vindt ook plaats volgens macht, onmacht, hoop- De bisschoppelijke 'vastenbrief' '74 citaat uit blz. 26 het 'Onze Vader' u welbe kend. Op de aarde zoals in de hemel. Het voeren van acties en stellen van vra gen wordt nogal eens met irritatie bezien door hen die met grote moeite verantwoordelijkheid dragen in het huidige ingewikkelde systeem en ook degenen die er zich warm in genesteld hebben. Hierna stelt men de deskundigheid aan de orde, waar de samenleving bol van staat. Ieder mens heeft recht op het. ontvangen van informatie en ver antwoording. Paus Paulus en Joan nes XXIII en de Wereldraad van Kerken noemen bovenstaande een fun damentele eis van de menselijke na tuur. U. als verantwoordelijke, weet on getwijfeld waar u mee bezig bent op politiek terrein, omgeven door des kundigen, neem de specifieke Zeeuwse problemen; Oosterschelde. Montedi son, Hoechst. 2e kerncentrale, Wester- schouwen. Kunnen we dat tegenover God weet wie verantwoorden? „Zeeuws voetbal verkeert in een uit zichtloze positie" was de kop van een artikel, veertien dagen terug in deze courant te lezen. Ondergetekende, die verantwoordelijk is voor deze uit spraak wil daar nog even een kantte kening bij plaatsen- Door het weglaten c.q. toevoegen van enige woorden kunnen enkele zinnen verkeerd zijn overgekomen op. in het bijzonder, voetbalverenigingen. Het is geenszins de bedoeling geweest te ver onderstellen dat het enkel bij de v.v. Meeuwen nog koek en ei is. Er zullen beslist nog wel enkele clubs zijn waar de trainingsijver etc. zeer behoorlijk is. Ondergetekende heeft met gezegd ö3t Meeuwen het minst slecht is op dat punt. maar volgens z.i. één van de minst slechte. Verder heeft ondergete kende niet gezegd definitief te stoppen wanneer hij bij v-v. Meeuwen stopt. Hij stelde net zo goed te kunnen stoppen daar de mentaliteit overal te wensen overlaat. Persoonlijke uitzon deringen daargelaten. Daar het een telefonisch en vluchtig gesprekje be trof heeft hij begrip dat de sportver slaggever enkele zinnen onjuist formu leerde. Voor het overige blijft onder getekende bij zijn mening dat het voetbal in deze provincie (helaas) bergafwaarts gaat, hetgeen niet wil zeggen dat de vele oorzaken niet op gespoord móeten en trachten deze te verhelpen. J. Meulmeester. Serooskerke. Bij het lezen van de krant komt wel eens voor een verrassing te staan. Daar is niets vreemds aan. hét verras singselement is zo zou men kunnen zeggen inherent aan het wezen van de krant, het verhoogt de aantrekkelijk heid ervan. Persoonlijk mag ik dat wel. een pittige verrassing, temeer daar dit mij niét iedere dag te beurt valt. Welnu, de krant 'PZC) van vrijdag 5 maar: jongstleden had een pikante verrassing voor mij in petto Want wat las ik daar. onder het. hoofd KUNST? Een tamelijk *1 het oog springend kopje: Trio Hutyra in St. Anna ter Muiden" met daarboven iets minder vet: Treek Borstlap nieuw triolid'. Wei. dacht ik 'wat krijgen we nou', hebben we nu ineens 4 leden Dat is hoogst interessant, (voor alle duide lijkheid: dit stukje is bezig uJt de pen te vloeien van een der leden van bovengenoemd trio. Marinus Hille- brand. om u te dienen 1. Zozo een kwartet dus. nee... er staat toch duide lijk trio. Inderdaad, verder lezend bleek mij dat het om een trio gaat. Dit maakte ik op uit een aantal voor mij verrassende tot onthutsende me dedelingen. welke ik nu van enig com mentaar wil voorzien. 'Cellist Marinus Hillebrand zal niet aanwezig zijn. Wegens gezondheidsre denen'. Ja tot zover kan ik alles volgen, dit was mij bekend. "Heeft hij het trio verlaten'. Wei wel wel. dat is of slordig uitgedrukt of er wordt iets eigenaardigs mee bedoeld. Naar mijn oprechte, wellicht naïeve mening zit daarentegen de vork zó in de steel: mijn bezigheden binnen het trio Huty ra zijn helaas en noodgedwongen we gens gezondheidsredenen tijdelijk op geschort. 'Zijn plaats wordt ingeno men door Freek Borstlap'. Ja dat klinkt definitief, vergissing lijkt mij uitgesloten. Overigens, als dit dezelfde persoon is als de door mij bewonder de gambist Borstlap die ik eens in Brugge hoorde spelen, bestaat er eni ge grond om in de annalen van het trio Hltyra aan te tekenen: inruilactie geslaagd. Verder las ik 'dat Marinus Hillebrand nogal opzag tegen het toenemend aan tal concerten'. Ik wil nu wel even zelf verklaren dat ik naar mijn weten niet méér opzie tegen concerten dan een doorsnee-musicus. Dat het aantal zou toenemen is mij niet bekend. Daarbij komt dat wij de laatste tijd veel repeteren voor audities'. Nou dat valt wel mee, ik heb weet van slechts één auditie waarvoor naar ik meen drie repetities gepland waren. En we zijn met voorbereidingen voor platenopnames bezig'. Van platenopna- mes was mij niets concreets bekend, daarover werd voorzover mij be kend wel gefilosofeerd of zo men wil gefantaseerd. Maar wel... 'werd dit alles hem teveel' en hij barstte in snikken uit zou de lezer er automa tisch aan toe willen voegen. Nu krij gen de anderen er echter ook moeite mee hun tranen te bedwingen want: "Het is jammer dat we hem moeten missen, want het trio vormde een hecht team'. Paradox: zo hecht- dat de communicatie op hoog niveau de krant tot stand komt. 'Evenals Marinus een zeer bekwaam musicus'. Paradox: Overdreven lof toezwaaien en via een krantenberichtje dumpen. Resumerend doe ik de opwindende ontdekking dat sommige musici over onvermoede vermogens beschikken: op het thema gezondheidsredenen kunnen zij blijkbaar zonder blikken of blozen een hele reeks variaties zonder thema fantaseren. Wel dat was dat, dan gaan we nu over tot de nabe schouwing. Het begrip collegialiteit heeft voor mij een aangename klank. Ik hen een voorstander van het streven naar col legialiteit. Echter, het door mij op de korrel genomen stukje over het trio Hutyra geeft mij aanleiding de colle gialiteit wat kritischer te bezien. He laas moet ik dan constateren dat vermeende collegialiteit kan blijken te zijn: een ordinair opportunisme. Laat ik het nog eens van een andere kant bekijken. Niemand zal willen tegenspreken dat ik om het zo eens uit te drukken mij heb inge zet om mede de ster van Hutyra te doen rijzen. Nu echter vraag ik mij in gemoede af of misschien een dwaal ster mij heeft doen ronddolen. Maar ik mag niet somber zijn, wellicht zie ik het over dertig Jaar heel anders, misschien liggen de zaken dan zó: Toekomstbeeld: ik als opa blader in de krant, mijn kleinzoontje zit op mijn knie. Ik sla een blad om en mijn kleinzoontje roept: (even verrast als ik dertig jaar geleden) "Wie is dat nou opa?' Hij wijst op een welhaast paginagrote foto van een glunderende artist, elegant poserend een gouden fluit liefkozend in de handen houdend, omringd door gouden platen, mooie dames, antieke instrumenten etc. etc... Ik antwoord met. ingehouden trots: „Wel Marinusje. dat is de beroemde fluitist Hutyra met wie opa heel in het begin van diens roemvolle carriè re de eer heeft gehad te mogen samenwerken'. Tot slot wil ik nog opmerken dat de algemene moraal die men aan bovenstaand stuk kan ontlenen is dat men sommige stukjes die in de krant verschijnen (mis schien zelfs het bovenstaande) met kennis van zaken en kritisch zou die nen te lezen. Ik hoop bijgedragen te hebben tot het. scherpen van het kri tisch termogen van de lezer en ik dank hem voor zijn welwillende aan dacht. Marinus Hillebrand, Vlissingen. Irak steunde resolutie 'Ztcnisme is racisme'. Het is letterlijk om te huilen, dat. de VN resoluties aanneemt ge steund door dergelijke landen die ten overstaan van de hele wereld laten zien hoe 'krom hun recht is". Aron- son's dood heeft hij te danken aan het feit jood te zijn. geëxecuteerd in het land dat enige tijd geleden de in Israël wonende joden afkomstig uit Irak vriendelijk uitnodigde terug te keren. God beware dat één van hen dit ooit zou doen! Als er ooit over schending van mensenrechten is ge sproken is het zeker hier van toepas sing. Het blijkt weer eens te meer welke waarde gehecht mag worden aan de woorden %-an 'goede wil' geuit door de vijanden van Israël en het joodse volk. Aronson is een jammer lijk en tragisch bewijs. B. Wallagt Middelburg Enigszins verbijsterd heb ik de houd gelezen van de brief die de hr. A. J. Bomn te Vlissingen namens de werkgroep van de Zeeuwse zelfstandi ge zenuwartsen heeft geschreven aan Provinciale Staten van /-celand. Het fei! alleen al fiat er in he' gehele land telefonische hulpdiensten zijn op gericht wijst op een leemte in de hulpverlening via de door de zenuw artsen als deskundigen naar boven gebrachte personen en Instellingen. Een konkree: voorbeeld, iemand weet "s avonds of 's nachts niet meer waar hij hei zoeken moet en belt in uiter ste wanhoop zijn behandelend zenuw arts of maatschappelijk werker. De praktijk wijst uit dat hij daaraan niet hoeft te beginnen „Na negen uur 's avonds zijn wij geen hulpverleners meer." Logisch ook deze mer.sen heb ben vrije tijd nodig om zich weer een beetje te kunnen opladen." Evenwel, waar blijft de mens die in nood zit en die zo zou zijn geholpen met iemand, die naar hem wil luisteren? Als er in Zeeland geen S.O S nummer komt zal hij blijven bellen naar de telefonische hulpdiensten elders in het land en laten wij andere provincies opdraaien voor onze eigen onwil f 25 per ge sprek uit te trekken voor een Zeeuw in nood. Om deze 25 overigens te vergelijken met de kosten van een consult bij de huisarts lijkt mij nogal demagogisch. Het lijkt mij eerlijker als de groep ran zenuwartsen hun eigen tarieven hierbij in het geding brengen. Een enigszins zinnig gesprek zal toch ze ker we! een half uur duren en dan zal een bedrag van 100 tot f 125 voor een gesprek met een zenuwarts ver schuldigd zijn. Het is nl. de vraag of alle huisartsen t.av. psychische bege leiding wel als deskundig mogen wor den gezien. Veel huisartsen, de goeden niet te na gesproken, lossen het pro bleem al heel eenvoudig op door vali um of librium voor te schrijven, zon der al te diep in de problemen te duiken. De oudere huisartsen hebben slecbts een summiere opleiding gehad op het gebied van psychische begelei ding en zo zij hiervoor gewoon vanuit hun menszijn al geschikt zouden zijn, dan nog kunnen zij er meestal geen tijd voer uittrekken. Ik denk dat wat de kostenbesparing betreft het omgekeerde het geval is. nl. dat aanzienlijk op de kosten voor de geestelijke volksgezondheid zou kunnen worden bespaard als mensen onderling meer bereid zouden zijn naar elkaar te luisteren. In veel geval len zal het dan niet nodig zijn de hulp van een zenuwarts in te roepen of ziekenhuisopname te bevorderen. De kosten hiervoor zijn een veelvoud van de 25,waartegen de zenuwartsen bezwaar maken. Ik heb zelf ervaring met specialistische hulp en opname in Te Vlissingen. in de wijk Paauwen burg, ligt een plantsoen. Zo n zes jaar geleden is men met de bebouwing rondom dat plantsoen begonnen en nu is het omgeven door huizen en bunga lows. Alle omwonenden en de buurt bewoners zijn gelukkig met dit stuitje groen en water en de kinderen spelen en sporten naar hartelust op het gehe le gazon- Een ieder is tevreden en wenst te behouden, wat de gemeente Vlissingen heeft gecreëerd. Maar... niets is onvergankelijk en dus zal het plantsoen veranderd worden. Bomen aan de kant, perken aangelegd en doelen geplaatst. Deze bui hangt al twee jaar boven het hoofd van de omwonenden. Reeds toen deed de ge meente Vlissingen een toezegging van een krediet van 2500,- voor de bouw van speel voorzieningen (N.B. naar aanleiding van een niet gehouden enquête). De omwonenden protesteerden hierte gen eensgezind en hun bezwaarschrift werd door b. en w. geaccepteerd. Via afdeling 2 van gemeente werd een zodanig bericht ontvangen. Anderhalf jaar later werd door b. en w. via een andere afdeling (3) het tegenovergestelde beloofd aan een jongen en zijn vriendjes en toevallig kwam dit ook de bewoners ter ore. Onmiddellijk werden b. en w. herin nerd aan hun eerder genomen be sluit. n.l. geen doelen te plaatsen, nog voordt onnodige kosten zouden wor den gemaakt. Maar met een eigen interpretatie van de woorden speelvoorziening en speel- werktuig werd de vroegere beslissing teniet gedaan v Door de omwonenden werd hiertegen schriftelijk geprotesteerd, echter zon der succes- Een delegatie van verontruste buurt bewoonsters werd door de wethou ders Ch. Gillissen Verschage en F. G. Smit aangehoord, zonder verder enig resultaat. Een door vele handtekenin gen ondersteund verzoek van de Jeugd, alles bij het oude te laten, werd vol onbegrip beantwoord. Deze petitie bleek zelfs onvindbaar op de vergade ring van 12 ferbuari j.l. van de vaste commissie van advies en bijstand voor de culturele, sport- en jeugdza ken en de recreatie. De werkgroep 'speelvoorzieningen' bleek onwetend gehouden. De wijk ver tegenwoordiger. de heer J. Sonius, was slechts op de hoogte van wat de plaatselijke pers had vermeld, zonder zich hierop verder te kunnen oriënte ren. Tijdens de eerder genoemde vergade ring van de vaste commissie kwam duidelijk naar vorx, dat alleen de heer B. Koole goede nota had geno men van alle betreffende stukken, die aan de raadsleden waren toegezonden Bovendien had hij zich beslist ook ter plaatse op de hoogte gesteld. Maar hij en de heer Ventevogel konden in die commissievergadering het voorstel niet- tegenhouden, dat door alle ande re leden werd gesteund, alhoewel ze nauwelijks begrip hadden van de in houd van de discussie. 'Inspraak' en 'medezeggenschap' zijn in deze woor den zonder inhoud en krijgen ook geen kans, tot hun recht te komen. Zeker niet. als z.g. 'gezichtsve/lies' al of niet terecht gevreesd wordt. Zelfs het feit, dat kosten zouden kun nen worden bespaard, ging in het politieke denken verloren. Zo komen beslissingen tot stand en rest ons te zeggen: "Vlissingers let op uw saeck'. Namens de buurtbewoners: P. Stxoo, P. Enters en H. Giezen. een algemeen ziekenhuis en daarbij zijn mij enige dingen opgevallen: 1 Patiënten die via het ziekenfonds zijn verzekerd, gaan na b.v. zes weken weer naar huis ol worden in de een of andere inrichting opgenomen zon der in het ziekenhuis ooit een gesprek onder vier ogen met de zenuwarts over hun problemen te heb'oen gehad Het. ziekenfonds vergoedt die gesprek ken nl. niet Particulier verzekerden zijn in dit opzicht beter af Gesprek ken met. de zenuwarts tijdens het verblijf in het ziekenhuis worden voor hen wel vergoed. Om elk misverstand te voorkomen, ik was zelf particulier verzekerd, maar ik heb deze situatie altijd als zeer onrechtvaardig ervaren en ik vraag mij af of het niet nuttiger zou zijn als de groep van zenuwartsen zich eens zou inzetten voor het ophef fen van deze discriminerende situatie. Ais het goed is. is immers iedere patiënt voor een zenuwarts even be langrijk, of hij nu via het ziekenfonds of particulier verzekerd is. 2. Mensen die in verband met psyeni- sche problemen in een algemeen zie kenhuis ooit zijn opgenomen schrik ken er op den duur wel van terug zich nogmaals te laten opnemen. Een etiketje is gauw opgeplakt en zelfs huisartsen zijn soms geneigd iedere klacht over lichamelijk ongemak met meer au serieux ie nemen en alles op 'zenuwen' resp. inbeelding, te schui ven. 3. Onnodige bedreiging door de speci alist met opname in een psychiatri sche inrichting aan het adres van patiënten, met wie hij nog nooit een gesprek onder vier ogen heeft ge had 4. Alleen patiënten die in staat zijn hun gevoelens en gedachten op een manier naar voren te brengen die voor de zenuwarts meteen geheel dui delijk is hebben kans op goede thera peutische hulp. M.i. een belachelijke zaak. Sommige patiënten begrijpen vaak niets van de taal van de specia list. Van zenuwartsen mogen wij ver wachten dat zij enige moeite doen om te communiceren met iedere patiënt. Achtergrond en opleiding van de pa tiënt mag hierbij geen rol spelen. 5. Specialisten hebben soms een eigen aardige opvatting óver het begrip patiëntengeheim. Bij eventuele door verwijzing worden vertrouwelijk geda ne mededelingen zooder voorkennis of toestemming van de patiënt aan Jan en Alleman doorgegeven. Samenvattend: de oprichting van een telefonische Hulpdienst in Zeeland lijkt, mij alleszins gerechtvaardigd ten behoeve van: a Mensen die nog nooit in contact met een zenuwarts zijn geweest en dit contact na enige gesprekken met de T.HD. wellicht ook niet meer nodig hebben. b. Mensen, die onder behandeling van een zenuwarts zijn, maar 's avonds of Daar lk als rij-instructeur ^^1^ met leerlingen op de weg zit, probeer deze mensen eer. veilig weggebruiker te laten word®, zou ik graag iets willen opmerk» over het stukje De bus gaa' wo* 'PZC 13 maart Ook wij rlj-instructeurs) leren leerlingen dat de bus binnen de bouwde kom ais hij een teken met richtingaanwijzer heeft gegeven, ij. bus gelegenheid moet krijgen om tan zijn halte weg te kunnen rijden Da- volgens u steeds minder daar aan wordt voldaan door de medewega». bruikers hebben de heren buschaül. feurs voor een groot deel zelf in hand gewerkt, door namelijk het toC- gende. 1 Ze geven richting aar., maar nog niet ran plan weg te rijd® 1 andere werkzaamheden voor chauffeur b.v. kaartverkoop) De ms- de weggebruikers staan dan voor niet» te wachten achter de bus 2. Er wordt soms helemaal geen rfcfc ting aangegeven. 2. De regels die aleen voor binnsa de bebouwde kom gelden, v.-oro® vaak ook buiten de bebouwde kon toegepast, zodat men imedewegg*. bruikers 1 krachtig moet remmen, met alle gevolgen van dien. 4. De afstand van passerende voenti- gen wordt, onderschat (geef de mede. weggebruikers de kans om op e» redelijke manier te kunnen stoppen). Maar niet richting aan en gelijk -re* rijden. U ziet het heren buschauffeurs, it bus gaat niet altijd voor. Als u art. 16 a van het RW goed naleeft en wij weggebruikers doen dg* ook. is er weer een probleem opge lost. ik wens u sterkte en veel veilige kilometers. W Adriaans®, Westerscneldestr. 5. Middelburg. 's nachts geen enkele deskundige be reid vinden te luisteren, c) Ex-patienten die voor zichzelf gezworen hebben met de genoemde deskundige hulp, maar het soms t«a nog wel erg moeilijk hebben. Uit mijn eigen ervaring kan ik spreken ais ik erop wijs dat veel ex-patiënten elkaar helpen door regelmatig telefonisch contact met elkaar te houden, elkaa: indien nodig opbeuren en zodoende als een kleine telefonische hulpdienst de geestelijke volksgezondheid grote bedragen besparen. Wij mogen dan misschien qua opleiding niet als das- kundig worden betiteld, wij hebben de situatie zelf aan den lijve ondervon den en zijn daardoor en mede door de tijd die wij beschikbaar kunnen stellen in staat elkaar te helpen. J. W. G Meulstee-Bezemer. Bruimsse. Het is natuurlijk het goed recht van de heer B. van IVTourik te Vlissingen propaganda te maken voor rijn com munistische ideeën en zijn aanhanke lijkheid te tonen aan zijn Russische meesters, zoals hij dat doet in zijn ingezonden stuk ln de PZC van 8 maart, naar aanleiding van enkele opmerkingen van de kantlijnschrij ver van dit blad (28 februari) over een volksfront (van arbeiders, boeren, middenstanders en kleine kapitalis ten). Maar niet het spreekwoord: als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen, moet don wel terdege reke ning worden gehouden. Allereerst wil ik wijzen op de bezorgdheid van de heer Van Mourik over onze nationale onafhankelijkheid, die hij blijkbaar bedreigd acht door de Duitse Bonds republiek, naa.r aanleiding van de uit latingen van de Westduitse socialisten leider Willy Brandt op een kortgeleden te Amsterdam gehouden congTes. Het doet wel enigzins komisoh aan als hij schrijft over de behartiging door de CPN van de belangen van boeren, middengroepen en kleine on dernemers. Heeft de fractie van de CPN in de tweede kamer zich ooit veel aangetrokken van de belangen van deze groepen? Van de vreedzame bedoelingen van de Sowjet Unie geeft de heer Van Mourik hoog op. De fabel van de agressiviteit van de Russiohe politici wordt door steeds meer mensen in derdaad als een fabel beschouwd, zo schrijft hij. En ter staving van zijn bewering, haalt hij het boek 'Oorlog en Vrede' van de Groningse pomeo- loog prof. Röling aan. Maar pal hiertegenover staan de waarschuwingen aan de wereld van de Russische schrijver Solzjenitsyn enige dagen geleden voor de BBC over de agressieve bedoelingen van de Russische politiek, naar aanleiding van het pasgehouden 25e congres van de Russische communistische partij. De waarschuwingen van deze beroem de Nobelprijswinnaar heeft overal veel opzien gebaard. Zelfs zo. dat een markante figuur in de -(socialistische) Britse labourpartij (in een voormalige labour-kabinet eens minister van bui tenlandse zaken en thans als lord George Brown lid van het Britse hogerhuis) voor zijn lidmaatschap van de party heeft, bedankt. De heer Van Mourik haalt het verle den aan om de noodzakelijkheid van samenwerking tussen communisten, socialisten en radicalen te bepleiten in de strijd tegen het, volgens hem. weer de kop opstekende fascisme. Als voorbeeld haalt, hij het Franse Volks front van Leon Blum, de samenwer king in één regering van socialisten, communisten en radicalen, aan in de jaren dertig om de opkomst van een Frans Hitlerbewind te verijdelen. Hoe noodlottig dit Volksfront voor net Franse volk is geweest, is gebleken uit de debacle van 1940. In de ver waarlozing van de defensie tijdens dit volksfront, bewind is in hoge mate de oorzaak te zoeken van deze rampzali ge afloop voor het Franse volk. De ouderen onder ons zullen zich dit nog volkomen herinneren. Hoe de Franse soldaten met verouderd veld geschut. daterend uit de eerste wereld oorlog. naar Zeeland werden gezon den om de modern uitgeruste Duitse legereenheden bij het Kanaal van Hansweert eci aan de Sloedam tegen te houden, een poging die op 17 mei 1940 eindigde in een paniek en vlucht van de Franse troepen met achterla ting van hun gehele uitrusting, zelfs van hun persoonlijke bezattingen. De heer Van Mourik zinspeelt op de interventie oorlog tegen de jonge, Russische republiek van Lenin door de vreemdelingenlegioenen onder lei ding van de generaals Wrangel ea Deniken, de strijd van de Witte gar disten tegen de Rode gardisten van Trotski, die volgens prof. Röling aan zeven en een half miljoen Russen het leven heeft gekost. Zachtzinnig zullen de Rode gardisten ook wel niet ge weest zijn. De heer Van Mourik zegt er niet bij dat de voorlopige socia'- democratische regering van Kerere'A na de revolutie in 1917 met geweld door de bolsjewieken van Lenin onder de voet werd gelopen. Hoeveel tegen standers van het boljsewistisch be wind zijn toen het slachtoffer gewor den? En later onder het bewind van Stalin? Doodvonnissen waren aan de orde van de dag. Hoewel tijdens de Kerenski-regering de doodstraf werd afgesohaft, werd zij door de bolsjewis tische regering in alle felheid weer ingevoerd. Volgens Solzjenitsyn, de beroemde, Russische söhrijver van on der meer De Goelag archipel', wijzen statistieken uit dat van het begin van het. bilsjewistisch bewind tot en mé, 1939 tussen de een en twee miljoen doodvonnissen uitgesproken en tot uitvoer zijn gebracht. En hoevele mil joenen zijn er niet omgekomen tijdens het bewind van Stalin in de Siberi sche werkkampen? Duizenden boeren in de Oekraïne (onder het tsaristische bewind eens de graanschuur van Eu ropa) zijn van honger gestorven of gedeporteerd, omdat zij zich niet wen sten te onderwerpen aan de bolsjewiti- sche collectivisering van hun bedrij ven. Zijn deze feiten de hoer Van Mourik rilet bekend of wenst MJ niet te kennen? Met deze feiten voor ogen is bet begrijpelijk dat de Russische schrijver Boris Pasternak. Nobelprijswinnaar, in zijn beroemd boek Doctor Zivago de hoofdfiguur in dit boek laat zeggen De oorlog (22 juni 1941) kwam om het Russische volk als een adem van frisse lucht, een onheilspellende be vrijding. een reinigende storm. Ik ge loof dat de communistische collective- ring zowel een fout als een misluk king was te noemen en omdat dit niet kon worden toegegeven, moesten all® mogelijke middelen tot intimidaö® worden toegepast om het volk te doen*vergeten hoe men moest denken en oordelen voor zichzelf, het te dwm- gen te zien wat er was en het tegen deel te geloven van wat hun ogen vertelden." Dat Adolf Hitler ooit agent bij d® Sicherheitspolizei van de socialistisch® republiek van Weimar zou zijn ge weest.. zoals de heer Van Mourik be weert., kan gevoegelijk naar het rijk der fabelen verwezen worden. Hitler die de republiek van Ebert en Schei- demann hartgrondig verfoeide! Hoewel hij in de eerste wereldoorlog twee maal onderscheiden werd met het ijzeren kruis, wat hij allesbehalve een militair. Zijn compagniecomroandant uit die tijd zei eens: .Desem Hysteiv ker mache ich niet zum Unteroffizier (Deze hystericus bevorder ik nooit tot onderofficier). Bekend is dat hij tij dens de tweede wereldoorlog, hoewel opperbevelhebber van de weermacht, zich nimmer aan het front vertoonde. Als redenaar, hoewel in hoge mate demagogisch, was hij subliem- Aan dit talent en zijn geniale manier, waarop hij de hartstochten en instincten ran de massa wist op te wekken, dank'.e hij hoofdzakelijk zijn succes in a® politiek! J. K- Mesu. Noordsingel 106, Middelburg. fADVERTENTIE 1 machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9 00 17.00 uur. HAANDToA DINSDAG A f WOENSDAGEN fDONDERDAG^ MAART J vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9 00 - 17 00 uur. JULIANAHAL- UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14