Dikke Van Dale nog dikker Dies de houten Magistrale Schubert in Jonge maakt grote wand in kerkgebouw BRINK Luchtverwarming Lentefeest in bossen bij Veere ZATERDAG 20 MAART 1970 MOVINCIAIE ZEEUWSE COURANT 13 (jw Installateur: I MAASAIR B.V.-THOLEH Amptrestraat 1, Postbu» 24, Telefoon (01660)21 50 'Hij had het daarmee ongeweten 'bij het juiste eiimd, want van huis 'uit is Dies de Jonge timmer- Dies de Jong werd in 1948 te Brouwershaven geboren, ging in Zierikzee naar de lts. en later naar de toenmalige uts'in Vlissin- gen. Hgj werkte onder meer bij De Schelde en trok vervolgens naar de kunstacademie te Rotter dam, waar hij afstudeerde in gra fiek, tekenen, schilderen, ontwer pen en objecten. Dat was in 1954. .Daarne" zegt hij- js het gaan lopen." Hij kwam terecht bij ga lerie Wetering in Amsterdam, waar hij vorig jaar een overzicht stentoonstelling kreeg en dr.e ook volgend jaar weer op het pro gramma staat. In Middelburg deed hij mee met de kerstsalon en verder hangt er ■werk van hem in Den Haag. Van het respectabel aantal exposities is met name die van de internatio nale Bienale voor grafiek in Bed ford opmerkelijk. Op het programma staat nog een Kyck over den dyck' in Dord recht. Hij verkocht ook werk aan verschillende musea en het sociaal fonds voor de bouwnij verheid. „Ik vind het leuk dat ik met mijn werk k3n functionren tus sen zeg maar de bouwwereld en de kunstenaarswereld- Een hele boel kunstenaars zouden eigenlijk een technische vooropleiding moeten hebben. Je hebt dan zicht op en gevoel voor je materi aal." in de Noordijkstraat in Brouwers- ahven heeft verbouwd en waar eens zijn grootvader woonde, zijn de tekenen van zijn vakman schap zichtbaar: een houten wand- banken, een tafel .een bed ernaast Dies de Jonge is een kunstenaar die zijn kwaliteiten als timmer man aanwendt bij zijn werken. Hier is hij in de grote hervormde kerk van Brouwershaven bezig met potlood en winkelhaak. een omgebouwde mangelpotets- pers. Etsen getuigen van zijn liefde voor het gereedschap: Dies de Jonge trekt zich niets aan van de stromingen in het kunstenaarswereldje. Hij begint iedere morgen om acht uur en werkt hard. „Ik blijf gewoon doorgaan", zegt hij. ..ik ga niet uren zitten wachten op inspiratie. Die komt wel als ik bezig ben En kijkend naar de houten bogen in de Brouw ershavense kerk: „Dat is een schitterende houtcon structie. Ik hoef maar naar bo ven te kijken om niet overmoe dig te worden." DEN HAAG Aan de voor avond van de boekenweek is een nieuwe utgave versche nen van het Groot Woorden boek van de Nederlandse Taal, beter bekend als 'de Dikke van Dale'. Het nieuwe werk doet zijn naam alle eer aan, omdat het bedui dend in omvang is toegeno men. Vierhonderd pagina's meer dan de uit 1970 date rende negende druk. De thans verschenen tiende druk bestaat uit twee delen, die in totaal 3220 pagina's tekst omvatten met ruim 220.000 woorden. De eerste Van Dale, uitgegeven in 1872 telde 70.000 woorden. Volgens dr. c. Kruyskamp uit Leiden, die 35 jaar lang als enige redacteur voor het Van Dale- Woordenboek heeft gewerkt, kan het nog zo omvangrijke werk onmogelijk alle Nederlandse woorden die sinds 1872 zijn ge bruikt. bevatten, aangezien dit aantal naar schatting minstens 5 miljoen bedraagt. Wel kan gezegd worden, dat de nieuwe uitgave volledig is war de grondwoorden betreft. Veel echt nieuwe woorden ko men er, aldus Kruyskamp, niet bij. Wel nieuwe begrippen voor bestaande woorden. Een groot aantal van deze nieuwe begrippen heeft hij in de tiende druk van ..de Dikke van Dale" opgenomen- Onder meer uitdrukkingen als: het groene hebt geven, een bruin café. zwart kijken, witte benzine, blauwe zone. of de gele kaart. In tegenstelling tot vorige drukken is de omslag van het tweedelig woordenboek niet meer groen van kleur, maar rood- Al leen al het drukken van het werk heeft twee jaar geduurd. Het kost f 175.- en is met ingang van vandaag in de boekhandel ver krijgbaar. Vlamingen Het eerste exemplaar van de nieuwe druk is door uitgeverij Martinus Nijhoff uit Den Haag aangeboden aan dr. Anne Vonde ling, voorzitter van de Tweede Kamer, aangezien hij zich sterk beijvert voor het omzetten van ambtelijke teksten in begrijpelijk Nederlands Dr. Vondeling is net als de Vlamingen, aldus de uitge verij, erg taalbewust. Onze zuid erburen zijn dit in sterkere mate dan de Nederlanders. Dit meent uitgeverij Martinus Nijhoff te kunnen afleiden uit het feit. da- de Vlamingen van de tot- nu toe verkochte exemplaren van „de Dikke Van Dale" (ruim 500.000) er meer dan twee keer zoveel hebben afgonomen dan de Neder landers. De eerste druk verscheen in 1872, kort na het samenstellen ervan door de Zeeuwse onderwij- zer Johan Hendrik van Dale ui: Sluis. De geschiedenis van he: Nederlands woordenboek gaat bijna vier eeuwen terug. :oen Comelis Kiel of Kiüaan zijn Ety- mologicum Teutonica Linguae sa menstelde. waarvan de derde en tevens definitieve druk in 1599 verscheen. Het woordenboek van de Ne derlandse Taal, waaraan eön groep van vooraanstaande taalge leerden werkt en waarmee reeds meer dan een eeuw geleden een begin werd gemaakt is intussen nog niet voltooid. Hiervan is deel 24 verschenen, met als laatste woord „vogel"- Onderwijzer Johan Hendrik van Dale werd op 15 februari 1828 geboren in Sluis. Zijn ouders waren 'van den bur gerstand' zoals later in een 'Le- vensberigt' door zijn vriend H. Q- Jansen uit Sint Anna ter Muiden werd vermeld. Als ki'nd was Jo han Hendrik vaak ziek. „Hij had een zwak, teeder gestel en leed vooral aan een buitengewone ze nuwachtigheid. Zijn voortdurend lichaamslijden bracht te weeg dat hij nu en dan weken moest te huis zitten .In deze tijd van eenzaamheid greep hij naar de boeken, als weldadige middel van troost en afleiding", aldus Jan sen. Van Dale deed zich kennen als een begaafd. Intelligent jongmens dat goed kon leren. Hij A-as zes tien toen hij de 'vierde onderwij zersgraad' behaalde, vier jaar ia- ter stond hij al als waarnemend- hoofd voor de klas- Van Da'e had veel belangstelling voor geschiedenis, vooral voor die van ziin geboorteplaats Sluis. Hij werd later als stadsarchivaris aangesteld. Ondanks zijn 'zwak. teeder gestel' ontwikkelde Van Dale met zijn bruisende energie een enorme activiteit in zijn ge boorteplaats voor het Nut van "t Algemeen en als mede-oprichter van de Rederijkerskamer "De Oranjebloem', waarvan hij een der stuwende krachten was. Maar vooral was hij geboeid door het wonder van de Nederlandse taal die zich steeds sneller zelfstandig g:ng ontA-ikkelen. Hij deed daaro ver een aantal belangwekkende publicaties. De eerste Van Dale naderde zijn voltooiing toen Jan Hendrik ern stig ziek werd. Hij werd het slachtoffer van de pokken en stierf op 18 mei 1872. Hij heeft zelfs zijn boek. dat kort daarop verscheen, niet meer in druk ge zien. In Sluis werd in 1924 een borstbeeld van hem onthuld. Het eigenlijke monument echter is voor hem de Grote van Dale waarvan drukken verschenen in 1884. 1898. 1914, 1924, 1950. 1961 en 1970 die steeds werden uitge breid. Zij a-eröen altijd uitgsge- ven door Martinus Nijhoff. De laatste 35 jaar heef: vooral dr. C- Kruyskamp ui: Leiden zijn stem pel op het werk gezet. HANS WARREN VEERE De groep CER Culturele ex Requiescat) houdt vanavond za terdag in de bossen aan de Land- schuurweg bij Veere een 'lentefeest'. De groep van amateur-kunstenaars wil oe manifestatie om middernacht laten beginnen. De bedoeling is het lente- Eebeuren op een artistieke manier te beleven. Zo zullen uitingen van kunst jn een soort vuurwerk a-orden ver brand. CER hoopt uit die verbran- Qing-ais-danrf een meuw dramatische expressie te puren. TIMMERENDE KUNSTENAAR WERKT IN BROUWERSHAVEN Imcond radio, 22.00 aar fOORDEN IN DE AVOND' «VER DE DICHTER EN ROMANCIER HANS WARREN HILVERSUM Vanavond zater dag is het literaire programma "Voorden in de avond' dat van 22.00 tot 22.30 via Hilversum II wordt nitgezonden. gewijd aan de dichter Hans Warren. Ellen Vogel zal in dit programma lezen uit onder meer Warren's Verza melde Gedichten en de bundels "Hera- kles op de tweesprong', In memoriam Jac. P. Thijsse' en de nieuwverschenen bundel "Winter in Pompei'. De pianist Joop St.okkermans verzorgt demuzika- !e omlijsting. Het (serie-)programma staat onder eindredactie van Jan Spierdijk. Behalve "Winter in Pompei' verscheen onlangs ook Hans Warren's korte romandebuut 'Steen der hulp'. Dit Jaar verschijnt bij de Amsterdamse uitgever Bert Bakker-Contact een nieuwe dichtbundel van Hans Warren. Bij dezelfde uitgeverij wordt ook de roman Demetrios' gepubliceerd. Hans Warren is dit najaar 25 jaar als letterkundig kronikeur aan de PZC verbonden. DEN HAAG: Kamervoorzitter goed en begrijpbaar taalgebruik. De Groot van uitgeverij Nijhoff Vondeling (R), ijveraar voor ontvangt uit handen van de heer de nieuwe ltiendedruk van de Dikke van Dale- en S; rj. Para B:rsirigh geopend. Dat K-'.x-urde me: een inleidend woord van dc- kunstenaar zelf Hij vertelde ie's over de achtergronden van zijn werk en een recente reLs door Peru. Hel duo Marianne Dijkman (dwars- fluit) en Tom Burmanie (gitaar) zorg de voor muzikale interm>-77i. De ten- toonstelling van de van Curacao afkom stige Sam Para Birsingh loopt tot 8 april. ROLAND TRAD OP IN DELTA BLUES CLUB Culturele Hereniging 1 PT"1 L"'7(3P houdt ledenvergadering AJiCi WERK BESTEMD VOOR TENTOONSTELLING HOUTKUNSTENAARS ÖBROUWERS HAVEN In de grote hervormde kerk in Brou wershaven werkt de kunstenaar Dies de Jonge aan een grote houten wand van 5x2,85 meier. Wanneer de houten wand over een week of twee klaar is gaat hij naar Galerie Nouveiles Ima ges in Den Haag om daar ten toon gesteld te worden tijdens de internationale expositie van hout- kunstenaars. Om aan de wand te kunnen wer ken a-as zijn ateliertje in Brou wershaven te klein, evenals dat in Rotterdam. Zijn moeder is kosteres van de kerk te Brou wershaven en daarom lag het voor de hand dat De Jonge m die kerk aan het werk ging. Het kerbesüuur vond het goed; de gemeente gaat 's winters in een ander gebouw ter kerke en de bevolking laat de kunstenaar ver der rustig zijn gang gaan. De enige bezoeker is de timmerman Van de plaatselijke firma Van de Velde, die het hout op maat afle vert. Het ontwerp van De Jonge staat to maquette-vorm in een hoekje van de kerk. Daaraan is duidelijk te zien dat de wand waaraan hij nu bezig is, Is geïnspireerd op een bewegende blokschaaf. De spijkers d<ie de onderdelen verbin den vormen een wenzelijk onder deel in heit ontwerp. Dies de Jonge zond de maquette in naar Galerie Nouvelles Image, waar hij onder meer al grafieken en etsen exposeert, en daar was imen zo enthousiast dat hij er meteen een opdracht voor kreeg. Wat er verder met zijn werk gaat gebeuren, na de internatio nale expositie, weet de kunste naar nog niet Misschien blijft het in de galerie of komt er een koper die er een pracht van tussenwand in zijn woning aan zal hebben, want ook de achter kant van het kunstwerk is de moeite waard als gevolg van het boeiende lijnenspel van het fra me. Gereedschap speelt een grote rol in het werk van De Jonge. Een recensent schreef eens: ,-De Jonge had een goede timmerman kun nen worden." EXPOSITIE VAN SAM PARA BIRSINGH IN 'DES BEAUX ARTS' TERNEUIEN GEOPEND GOFS Vr''dagavond tred in de Goer I)-Jta Blues Club de Belgische mn-"Pent Poland op. Roland, die do«r r< problemen later arrivee'de kan zeplmi' was. werd voorafgegaan door de akoestische gitaristen Bert de Boer en c'm r de voor»; In Z'-euwsch-Vlaan deren bekende g'*« 1st Gert de Meyer, die enk-Ie >-erj< -s van de e'pee liet horen die hij blnnenkct hoopt uit te brengen. I Hierna was het de beurt aan Roland, I die hgen met een akoestische act. waarin hij werd bijgestaan door Jan B'.ok cp men: harmonica Na deze act werden de engeveer honderd aanwezi gen ver echt naar de grote zaal van ontmoeting f centrum De Veste' te gaan omdat de voorzaal waar de "olues a vend was begonnen te klein -werd. Peter Janssens. bestuurslid van de Delta Blues Club. vertelde: „De ruimte hiervoor werd echt te klein, daarom gaan v.-e naar de grote zaal a-aar de 'mensen wat comfortabeler kunnen zat- 'ten, zodat iedereen ook een goed overzicht van bet geheel krijgt en niet! ergens achteraan in een hoekje wordt 'gedrukt." In de grote zaal speelde Roland het elektrische gedeelte van I zijn optreden a-aarbij hij in het twee- de ceel begleid werd door het muisor kest van de Delta Blues Club, de Goese bluesband Aiemehassus. CONCERTZAAL, ZIERIKZEE Amsterdams FhithannontAch Orkest o.\ v. An I ton Kersjes m.m.v, Abbte de Quant, fluit er, t'na O'Donovan, harp Composities van Mozart Schubert en Orthdl, ingesteld op pd opera en de sympho- dit concert. waar de goed bezette zaal zee komt musiceren. Ik begrijp niet, De "Symphonic nr. 9' van Franz Schubert, die het Amsterdams Philharmonisch Orkest vrijdagavond na de pauze in De Concertzaal -e Zierikzee uitvoerde, stond centraal in, dit programma. De componist, die dit werk kort voor zijn dood schreef, had eer. nieuA-e symphonische stijl geschapen er. hij was zich terdege bewust van deze creatie. Kort voor zijn dood moet hii hebben verklaard: „Ik wil niets meer van liederen horen" (hij schreef er meer dan 700), ik heb me helemaal ingesteld op de opera en de svmpho- nie. Schubert heeft deze compositie nooit meer zelf kunnen beluisteren, helaas Hoewel in zijn werken de tragiek en weemoed vaak de over hand hebben, is er in deze negende symphonie niet veel van te bespeuren. Hét wexfc vergt van de toehoorders een uiterste concentratie, want de compositie duurt bijna een uur; maar evenzeer stelt het aan het orkest hoge eisen, die vrijdag echter volledig inge willigd werden. He: treede deel ''Ar. dame con moto') moge wat aan de (te?) lange kant zijn en daarom rüetl altijd even boeiend, het 'SeheTzo' en I de "Finale' daarentegen brachten weer die levendigheid die meh juist nodig had om enigszans over het dode punt uit het tweede deel heen te komen. In het briljant gespeelde slotdeel komt ook nog even een motiefje ui'. Beethovens negende om de hoek kij ken. Het A-erd een uitermate boeiende tot- voering waarin dirigent en orkest zich ten volle gaven en op deze wijze kwam er een uitvoering :ot stand, die men zich in Zierikzee nog lang zal heugen Een langdurig slotapplaus I was ioon naar A-erken voor dirigent en orkest. Her. concert werd geopend met de "Picoola Sinfonia' van Léon Or tihèl. Deze tweede symphonie. die in een uitgebreide bezetting werd uiige voerd, is voor deze zaai niet interma I te geschikt. Akoestisch (en dat is Jammer voor de toehoorders') is de I zaal gewoon slecht, maar daar is nu eenmaal niets aan ;e doen Zodoende 1 kan het geluid ook moeizaam zijn weg vinden en knjgt men zelfs een soort 'overproduktie'. Het stuk sprak de bezoekers ondanks deze gebreken toch wel aan. Orthel's muziek doet af en toe wat melancho l.ek aan; ze heeft soms wat weg van lilmmuziek en musical-effecten rxiden er ook een weg in. hoewel Orthè. daar indertijd vast niet aan gedacht heeft. Anten Kersjes en de rijnen gaven er een geïnspireerde uitvoering van. waarbij aiie groeperingen to het orkest om beurten aan hun trekker, kwamen en waar ook in het samen spel een hoge grand van perfect.e werd bereikt. Het programmagedeelte vóór de pauze werd afgesloten met ht "Dubbelconcert voor fluit en harp mt orkestbegeleiding in C' K.V. 299 Deze compositie werd door Mozart ii. 1778 te Parijs geschreven en heeft rr karakier van de opgewekte ge/> schapskunst, zoals dat in de 'Symph-.- nie concertante' vaak voor kom Voor de solistische prestaties hierin tekenden de fluitiste Abb ie de Quant en de harpiste Una O'Donovan Mozart's muziek was na de nog; luidruchtige klankkleuren van Or.be een sterke tegenstelling- Her. orkes in kleine bezetting, begeleidde de se listen nauwgezet en nauwkeurig. A: ton Kersjes liet de solisten geheel e. al de vrije hand en dat was aan ce. bescheiden artisten beiden we', b steed, want met alleen was het menspel onderling tot in de perfect verzorgd, ook het samenspel met h< orkest was vlekkeloos. Hoewel fluit als solo-instrument al gauw o< boventoon voert en zodoende de har wel eens teveel als begeleiding nas: voren komt. was er waar Una O'Do novan ais soliste naar voren kwam. veel te genieten. De cadenzen werden in alle dein: uitermate ooncensieus uitgevoerd er. zodoende was er veel te genieten t dit concert, waar de goed bezette zas. attent op reageerde met een spontaan applaus. Ik heb herren vertellen dat het Am sterdams Philharmonisch Orkest in 6- toekomst alleen r.og maar in Zier. zee komt musiceren. Ik begrijp nie' dat er in Middelburg. Vlissirtgen. Go-: cf Temeuzen geen belangstelling me zou zijn voor dit uitermate goe- orkest. Wie neem; eens initiatief? Mc kan niet alleen van koffieooncertc bestaan. OUWERKERK - Vrijdag 26 maart ver houdt de culturele vereniging een al gemene ledenvergadering in het dorps-1 huis. Op deze bijeenkomst treedt het heie bestuur af. Wie zich beschikbaar wil stellen voor een bestuursfunctie kan dat voor de aanvang van de vergadering kenbaar maken aan de voorzitter- De vergadering begint om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13