1 Volleybalclub 'De Sterre' bloeiende vereniging in een kleine gemeenschap Opgezweepte Braakman sloeg in 1906 bres in dijk Lovenpolder extiA VLAAMSE RAND- COURANT FILMS FILMS Schietingen ,'RIJDAG 19 MAART 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Maele HIJ werd eerste schepen van Brugge. :naar de wrijvingen bleven niet uit Uiteindelijk was Pierre Van damme het na een paar maanden ben en hij stond de burgemeesterssjerp af aan zijn opvolger Van Maele Deze laatste beweerde enkele weken gele- Ttainer Cor Hamelink, ivedstrijdsecretaris Gerard Puylaert, voorzitter Henk puylaert, bestuurslid Wilfned Roelandt. penningmeester Henk de Bock en secretaris Jacques Smeets ADELSTAND VOOR ERE- BLRGEMEESTER P. VANDAMME VAN BRUGGE. - De nog steeds .en spirituele 80-jarige ere-burgemeester Pierre Vandamme van Brugge. die met een kwinkslag tal van politieke en an dere veldslagen won. wordt in de adel stand verheven. Hij zal binnenkort de titel van ridder mogen voeren en deze is ook erfelijk. Deze hoge onderschei ding wordt hem door Koning Boude- wijn verleend omwille van zijn verbe ten strijd voor de uitbouw van de ha ven van Zeebrugge. waar nu ook al zijn standbeeld staat. Dertig jaar lang heelt deze rijzige figuur, die bekend staat om zijn droge, maar soms ook vlijm scherpe humor, zijn stempel gedrukt op de handel en wandel van Brugge. Deze juwelier verzeilde in 1939 in de politiek en hij werd meteen schepen van Openbare Werken. Steeds heelt hij geijverd voor de haven van Zeebrugge. ook wanneer geen levende ziel in deze zaak geloofde Men mag niet uit het oog verliezen dat Zeebrugge tijdens de tweede wereldoorlog totaal verwoest werd en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens na heel wat tegenkanting en aarzeling begonnen werd aan de wederopbouw van de ha ven. Pierre Vandamme was dan van 1956 tot 1970 onafgebroken burge meester van Brugge. Deze Vlaamse stad slorpte dan ech ter al zijn randgemeenten op zodat de bevolking van 50.000 steeg tot bijna 120.000. Het boterde echter al na en kele maanden helemaal niet met de nieuwe, sterke politieke figuur, die op de voorgrond trad: de vroegere burge meester van St.-Michiels. Michel van gin 1971 Hij voegde er aan toe Mijn arts kan dit bevestigen Mijn hart is volgens hem nog zo goed als dit van een dertigjarige' Dit is ridder Pierre Vandamme ten voeten uit Hij schrijft nu de geschiedenis van de haven van 1944 tot heden Vroeger publiceerde hij al een boek. waarin de periode 1900- 1940 behandeld wordt Achter de is hij nog steeds een gezaghebbende figuur. ZUIDDORPE - Het lijkt zo te moeten zijn, dat juist in kleinere dorpskernen het verenigingsleven het meest bloeit. In Graauw heeft men al vijftien jaar een ijzersterke tafeltennisvereniging en in Zuiddorpe is men aardig op weg iets dergelijks te verwezenlijken. Weliswaar in een andere tak van sport maar de aanwezigheid van volleybalclub 'de Sterre' in een kleine gemeenschap als Zuiddorpe heeft wel bijna hetzelfde resultaat. Het blijkt dat deze vereniging bijna tachtig leden heeft en dat is niet gering in een gemeenschap van een kleine duizend zielen, waarvan dan nog 'n overgroot deel aan het vergrijzen is. Tot voor kort was de volleybalvereniging 'de Sterre' een louter mannengezelschap maar veertien dagen geleden is dan ook eindelijk de meisjesafdeling van de grond gekomen. Via een stencil huis aan huis meldden van twee kanten snijdt. Ik zie evenals Henk alleen maar voordelen aan een centralisatie van het volleybal in de sporthallen", aldus Cor Hamelink. zich uiteindelijk achttien vrouwelijke volleyballers. Een aantal waarmee voorzitter Henk Puylaert in ieder geval dik tevreden is. „Het is een aantal waarmee we in ieder geval kunnen starten en dat is al heel wat, ik had di rect niet verwacht dal het er zoveel zouden zijn", zegt hij op vroege zater dagmorgen als het bestuur van 'de Sterre' zich heeft verzameld. De volleybalclub 'de Sterre' is in 1970 gestart als een sportvereniging die in principe open stond (trouwens nu nog) voor alle sporten. Secretaris Jacques Smeets. vanaf de oprichting zeer nauw bij de vereniging betrokken, hierover: „In november 1969 hebben we voor de eerste keer de koppen bij elkaar gesto ken om tot de oprichting van een sportvereniging te komen. We zijn toen begonnen met volleybal, gymnastiek en trimmen. In dat begin hadden we ongeveer 100 leden, van wie twintig volleyballers en de rest verdeeld- Door teveel verloop van trainers bij gymnas tiek en trimmers zijn er velen gestopt en is uiteindelijk alleen de volleybalaf deling overgebleven". Gediplomeerd Met Cor Hamelink heeft "de SterTe' een man met diploma's als trainer binnen gehaald. Niet voor de eerste keer. want Cor Hamelink trainde al eerder de Sterre. „Het is gewoon liefdeswerk, ik ben er bij geweest toen de club is opge richt, zodat je er bij betrokken blijft. Ik heb mijn Belgische papieren en ik doe dit zolang ik geen werk als trainer in België kan vinden Kan ik in België aan de slag dan kies ik daarvoor, dat weten ze. Maar ik doe het met erg veel plezier." Cor Hamelink. die naast het volleybal ook nog actief is als voetballer bij Kemzeke. was vorig jaar trainer-speler bij het Belgische Moerbeke. beschikt in Zuiddorpe over een aantal talenten Dat bewezen de Zeeuwse jeugdselec- ties die onlangs hebben deelgenomen aan de voorrondes voor het Nederlands kampioenschap duidelijk. Bij de jon gens adspiranten had 'de Sterre' vier man bij de selectie. Wilfiïed Roelandt, Jos de Clerck. Frank Talboom, en Kees-Jan van Haelst, en bij de jongens junioren drie man. Alfons van Haelst. Marc Migon en Patrick Verhoeven. Cor Hamelink. „Er zit echt wel talent bij, maar het is opvallend dat de ver enigingen met het actiefste jeugdbe leid in Zeeland, Morres en de Sterre. het sterkst in deze selcties zijn verte genwoordigd. Gelukkig is het zo. dat er eindelijk meer verenigingen aandacht aan de jeugd zijn gaan schenken Het probleem is dat er voor de jeugd geen compeitie is. alleeen maar toernooien. Gelukkig ziet het er naar uit dat er eindelijk een jeugdcompetitie van de grond gaat komen, dat zou een gewel dige stap voorwaarts zijn DOSSIER ZEEBRUGGE EERSTE MINISTER. - Men is thans weer volop aan het graven in Zeebrug ge. Op de plaats, waar de sluis van and komen ukke bedrij vigheid. maar blijkbaar ts noch op technisch, noch op financieel vlak alles reeds in kannen en kruiken Dit bleek enkele dagen geleden. wanneer eerste-minister L Tlndemans het zeesluis-dossier opeiste voor nader grondig onderzoek Dit geldt dan voor eerst voor de door de Walen geëiste compensaties Voor Nederlanders zal dit wellicht een vreemde en eerder on begrijpelijke aangelegenheid zijn. maar het is nu eenmaal zo. dat men in België de koek steeds zo eerlijk mogelijk moet gaan verdelen tussen de twee leefge meenschappen: Vlaanderen en Wallo nië Dit leidt soms tot erg gekke situa ties. Nuchter denkend zal men begrij pen en aanvaarden, dat bijvoorbeeld in Antwerpen verrichte investeringen ook erg belangrijk kunnen zijn voor Luik en omgekeerd, zodat de vruchten ge plukt worden door het ganse land. Probeer dit echter niet in België uit te leggen Het is gewoon verloren moeite. Er ontstond dinsdag trouwens weer heibel in de Kamer van Volksverte genwoordigers in verband met Zeeb rugge. De socialisten wilden aanvanke lijk de begroting van openbare werken niet bespreken. Eerst moest er meer klaarheid geschapen worden over de zaak van deze zo drukbesproken snel- haven aan de kust. Er werd nog eens met nadruk op gewezen, dat de Belgi sche r.taat nu al 581 miljoen fir schade vergoeding zal moeten betalen aan de aannemer, die gedurende bijna twee jaar de werken moest stopzetten om dat de huizen in de buurt van de te •jouwen sluis scheuren en barsten ver toonden. Aanvankelijk zou dit kunst- werk 1,5 miljard fr. kosten, maar thans wordt reeds gewag gemaakt van ruim 4 miljard fr. Van de zijde van de Volksu nie werd nog maar eens vinnig herin nerd aan het feit. dat jaren geleden al. de thans weer door de minister van openbare werken geschorste staat sambtenaar ingenieur André Mertens van Brugge er op gewezen had, dat deze zeesluis op de verkeerde plaats werd ingeplant. Eerste-minister Tin- demans liet de storm over zich heen gaan en hij zet het onderzoek gewoon verder. Zeebrugge is benieuwd wat er nu binnenkort uit de bus zal komen. WEER MOEILIJKHEDEN MET FLUOR ÏN BRUGGE. - Het was de jongste tijd wat windstil geworden rond de geruchtmakende zaak van de fluorlozingen door het bedrijf Bayer- Rickmann in Brugge, maar de milieu groep "Tussen haven en polder' pakt nu weer uit met nieuw cijfer- en fei tenmateriaal Met klem wordt be weerd. dat in 1975 nieuwe schade werd vastgesteld, die door de vier betrokken departementen ook zou worden er- i ridder Piet Van- kend De directie van de onderneming voert nochthans aan zich stipt te hou- Moeilijk begin Die kleine volleybalafdcling heeft het met name in de beginjaren erg moei lijk gehad. Henk Puylaert: „In het be rin hebben we het inderdaad erg zwaar gehad maar het laatste jaar is het erg goed gaan lopen. We hebben eigenlijk altijd wel wat jongens ge had, maar het ontbrak ons aan heren." Ook financieel heeft men het nu heel wat beter dan in de beginfase. In de eerste jaren heeft er dikwijls 'n bank roet boven de club gehangen maar via allerlei acties heeft men zich weten te redden. Penningmeester Frank de Bock: „Financieel gaat het beter dan ooit We hebben dit jaar subsidie van de gemeente gehad en verder bedrui pen wij ons van de contributie. Al blij ven we wel actief, als er iets te verdie nen valt. Zo helpen we altijd het wie- lercomité 'de Zwaluw' tijdens de wie lerkoers en af en toe houden we een lo terij Groot probleem binnen de vereniging vormt momenteel het kader. Vrijwel het gehele bestuur is zelf actief als vol leyballer en het is dan ook geen won der dat men bij 'de Sterre' voor centra lisatie van het volleybal in sporthallen Is- Met name voorzitter Henk Puylaert is hiervan een enorme voorstander. ••Het geeft op de eerste plaats een op lossing voor het kaderprobleem, omdat mie wedstrijden in de sporthal worden gespeeld zodat je en zelf kunt spelen en de jeugd begeleiden. Dat is een ideale situatie maar het is wel mijn persoon lijke mening, ik weet niet of het be stuur die deelt." In ieder geval deelt trainer Cor Hame- |knk wel de visie van zijn voorzitter. De Axelaar ziet er duidelijk nog een ander voordeel in: die van een spelpeilverbe- «hng „In die sporthallen spelen altijd *el teams die op een hoger niveau spe- 'en daar kan dan tevens iedereen weer "at van opsteken waardoor het mes HOEK - In maart 1906 stond de hele Lovenpolder bij Hoek blank. Dat was wel voor de laatste keer. Want na die overstro ming heeft rijkswaterstaat, onder leiding van de toenmalige hoofdingenieur De Muralt, afdoende maatregelen tegen deze steeds weerkerende, hachelijke toestand getroffen. Tientallen ja ren later, in het begin van de jaren vijftig, resulteerde de voort gaande strijd tegen het onstuimige water en de onberekenbare stormkrachten zelfs in de afsluiting van De Braakman. Vooral met vliegend stormweer kon het op dit wijde, diep landinwaarts lopende water verschrikkelijk spoken. de ellende hadden zien aankomen, wa ren we met de beesten al gevlucht. De koeien waren naar de Oud- Westenrijkpolder gedreven Nog geen jaar later zijn de meeste van die bees ten verdwenen, de pijp uit gegaan. Ze waren ziek geworden De paarden hiel den we thuis op stal voor het geval we op het hoogtepunt van die ramp er ijlings vandoor zouden moeten. Nog geen dag later werden de paarden inderdaad voor de vlucht ingezet, toen de dijk het plotseling begaf. Het water stroomde door een breed gat binnen en zette de Lovenpolder tot een paar me ter boven AP blank. „Alle kinderen van Boerengat moesten m die dagen vanuil Hoek over de Knol naar huis. want een andere weg was niet mogelijk of veel te gevaarlijk Dat was toen een heel eind op je klompen, dat weet ik nog wel", vertelt Piet de Jonge. Het was absoluut noodweer toen op 12 maart 1906 lvorige week donderdag was het precies zeventig jaar geleden) de Braakmandijk aan de kant van de Lovenpolder doorbrak. Eén van de vele hevige westerstormen van het winterseizoen, die we vandaag de dag even goed kennen en er de nodige last van ondervinden, had het Scheldcwa- ter zo hoog de Braakman in opge zweept, dat 't aanvankelijk tussen 'de hofstee van Leendert Jansen en het acht huizen tellende gehuchtje Para- dies' over de dijkkruin sloeg. Kort daarna knauwde het woeste water over een lengte van minstens vijf me ter op die plek een bres in de dijk en vervolgens liep de Lovenpolder onder water. Paniektoestand De 89-jarige vitale Hoekenaar Piet de Jonge (in zijn dorp bekend onder de naam Piejoje) herinnert zich deze Hoekse overstromingsramp nog als de dag van gisteren. Als hij op zijn praat stoel zit. weet hij deze paniektoestand tot in de details op te dissen, „dat weet ik toch niet helemaal zeker meer. maar vermoedelijk is de dag waarop die dijk doorbrak ook een donderdag geweest Om half vier 's middags, een uur voor de hoogste waterstand, stond het wa ter al tot onze lippen, bij wijze van spreken Het Braakmanwater ging er toen al met hozen overheen. Omdat we De 78-jarige Jan de Putter, ook geboor tig uit Hoek, weet zich van die waters noodramp in de Lovenpolder ook nog wel beelden voor de geest te halen, al was hij toen een jochie. „Is het niet zo dat ze een oud schip tijdelijk in dat gat hebben gelegd?", kijkt hij De Jonge vragend aan. „Geen sprake van. Dat zijn allemaal sprookjes", antwoordt Piet de Jonge „Er heeft daar vlakbij wel 's een schip vastgezeten. Maar dat is een heel ander verhaal" Nadat de Lovenpolderse dijk weer puntgaaf gerestaureerd was. heeft ir De Muralt omstreeks 1912 de opdracht laten uitvoeren om op de dijkkruin een anti-stormvloedmuurtje van een halve meter op te trekken. ..Zo n muurtje had rijkswaterstaat eerst beproefd bij Zierikzee. oen het daar voldeed is er op de dijk langs de Lovenpolder ook een gezet", informeert Piet de Jonge. Wie onderlangs de Lovenspoldersedijk bij de Braakman rijdt, zal zien dat dit muurtje nog steeds in volle glorie over eind staal. .sinds die voorzienin geen wateroverlast In eerste aanzet werd het gat in de dijk provisorisch gedicht. Later gingen Ko van Drongelen, een werkman uit Hoek en een stel mannen aan de slag om de dijk degelijk te dichten Volgens Piet de Jonge heeft Van Crongelen de latere oprichting van zijn aannemingsbedrijf in feite te danken aan zijn werk voor de dijkdichting. „Het heeft twee maanden geduurd voordat die zaak weer goed op slot zat. Het dichtingswerk was onder hands aan Van Drongelen gegund" Jan de Putter gen hebben v meer gehad' Piet de Jonge gooit het gesprek nog even over een andere boeg. ..In het Land van Hulst ondervonden de boe ren in die dagen ook veel ellende van die westerstormen. Koningin Wilhel- mina heeft destijds Kruispolder be zocht om zich persoonlijk van de rampsituatie daar op de hoogte te stel len". Lachend vervolgt hij: „De boeren daar vroegen in hun gebeden: geef ons ons dagelijks brood en alle jaren een wa tersnood. Dal is historisch dit gezeg de. De bedoeling was duidelijk. Boe ren in hei land van Huls kregen namelijk flinke vergoedingen als er weer zo'n waterramp was geweest De Hoekse boeren kregen geen stuiver. Daarom waren ze niet zo gelukkig met die overstromingen". den gehouden aan de door het depnr- tement van arbeid en tewerkstelling voorgeschreven veiligheidsnormen Een woordvoerder van de fabriek Mipte zelfs aan dat men, rekening bleke m rookgassen slechts 15 milli gram mag bedragen. Dit alles wordt nu op wetenschappe lijke manier gecontroleerd dank dj 'n meetnet, dat in een straal van 1 km werd gebouwd door de diensten van de ministeries van Volksgezondheid en leefmilieu Men beschikt over zeven snuflelpalen. De laboratoriumproeven worden verricht door het 'Instituut voor Hygiëne en Epidemologie' On danks al deze voorzorgsmaatregelen 7Jjn de leden van Tussen haven en polder" toch nog erg ongerust. Zij ajn van oordeel, dat de aan Bayer- Rlckmann opgelegd'- normen nog on voldoende ajn. In de lucht rond het bedrijf mag thans slechts een concen tratie van 2 microgram fluorwaterstof gevonden worden per m3. De milieu groep beschikt echter over weten schappelijke literatuur, waarin gesteld wordt, dat zelfs concentraties van 0.33 tot 1.3 microgram als schadelijk moe ten worden beschouwd. De nieuwe schadegevallen hebben voornamelijk betrekking op de veesta pel Bij Bayer-Rlckmann is men uiter aard erg sceptisch, vooral nu men daar beschikt over een heel stel elee ironi sche meettoestellen en een - naar wordt beweerd - onfeilbaar alarmsys teem Er wordt ook omgeschakeld op electrtsche ovens, waarvan er al een draalt De andere volgen tegen juni-jull en dit alles vergt uiteraard een forse investering. Ergerlijk acht men in beide kampen, dat zo ontzettend lang getalmd wordt met het gerechtelijk onderzoek, dat al sedert 1974 aan de gang is Het wordt hoog tijd. dat men klare wijn kan schenken. 'Wat zien ik?' te zien in Terneuzen In het Temeuzense Luxortheater draait van vrijdag 19 tot en met dins dag 23 maart de film 'Sensuele bele venissen in Zweden' Twee mooie meis jes gaan op stap en lopen een njke Amerikaan tegen het lijf. Naar het boek 'Wat zien ik?' van Albert Mol werd de gelijknamige film gemaakt, waann behalve de auteur ook Piet Ro mer en Silvia de Leur In bepaalde sce nes te zien zijn. De voorstellingen wor den gegeven op vrijdag en zaterdag. Zondagmiddag presenteert Luxor voor de jeugd het 'Woodstock-festival', een international pop-gebeuren waar nog steeds over gesproken wordt. Het Oostburgse Ledeltheater vertoont Jaws', de film waarin haaien naar bloed dorsten. Jaws' Is ook te zien in Hulst, en wel tot en met woensdag. Voor wie 'm nog niet mocht hebben ge zien, wordt tot en met dinsdag in de Hulster bioscoop The bridge on the ri ver Kwai' vertoond- Als sexfiim wordt in Hulst geprogrammeerd. 'Dc wil het overal met je doen'. ZUIDDORPE - Aan de schietóng bij A. ae Block te Zuiddorpe namen 22 schutters deeL De uitslag luidde: ho- gevogel P. Vonck. Roskam; eerste zij vogel en tweede zijvogel E. de Ridder, Zuiddorpe: grootste aantal (4) L. Her- rewegh. SintrJansteen. Piet de Jonge (89) wijst Jan ae Putter ■78) precies de plek aan waar het Braakmanwater over de dijk ku>am en nog geen uur later een bres van vijf meter breed sloeg, nu staan er twee flink uit de kluiten gewassen struiken. Op de kruin van de dijk staat de 50 cm hoge stenen stormvloedkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35