Ford doet beroep op Reagan om zich terug te trekken m-x „ARONSON ZONDER VORM am on dreigt Vredeling: defensie 'niet' te licht nemen VREDELING: F 16-ORDER WORDT VOLLEDIG GECOMPENSEERD ré - 5^ - 1 „Nog geen besluit VAN PROCES GEDOOD over overhandigen Lockheed-gegevens" i? 3 Ceen bevestiging jheiding Spoorwegstaking Frankrijk Premier Den Uyl uit diepe verontwaardiging' Rotterdam met - schadeclaim Filmregisseur Luchino Visconti overleden Minister rekent kamer voor: minstens 1,1 miljard PONDERDAG 18 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VA OVERTUIGENDE OVERWINNING IN ILLINOIS: jVan onze correspondent) WASHINGTON President Ford heeft na zijn overwinning in Illinois op ex-gouverneur Ronald Reagan indirect, dat wil zeggen na congresleden en zijn verkiezingsstaf, een beroep gedaan om jcii terug te trekken als kandidaat voor het Witte Huis. Als argu- wordt aangevoerd dat de republikeinse partij nu de kans noet krijgen zich aaneen te sluiten en splitsingen te voorkomen. roertsdngmlddaK. toen het resultaat 98. procent der In Illinois uitge- stemmen bekend was. zag het in de republikeinse leant als volgt rjrd 59 procent: Reagan 4 Oprocent. ■m de demoeralen: Carler 48 procent, railace 28 procent. Shriver 16 pro- „I cn Harris 8 procent. Reasan heeft op het verzoek zich ^"tc trekken nog niet op gerea- jyd, hoewel wordt aangenomen dat - kandidatuur na zes nederlagen i Ford zodanig gehavend is, dat verkiezingscampagne weinig le- Bsvatbaar meer is. In politieke Icrin- sn wordt gesuggereerd dat Reagan agaocht zou kunnen worden om ^-president te worden. Veel hangt daarbij af van de koers (t president Ford nu gaat volgen: of ji rich rechts zal blijven opstellen, gals hij steeds meer is gaan doen o Reag3n's conservatieve kiezers-ba- ri te ondermijnen, of dat hij een centrum-positie zal gaan banen. De krasse waarschuwingen van mi- fcttr Henry Kissinger aan de Sowjet- fcle, het op ijs zeiten van een aantal «plómatieke conferenties met de Rus- en het uitstellen van Kissinger's •ooek aan Moskou, doen echter ver gleden (lat de president de verkiezin- Jai zal ingaan als een min of meer jthtse kandidaat. Carler Onder de democraten is de politieke statie er na Jimmy Carter's over timing in Illinois niet duidelijker op porden. Zelf heeft Carter verklaard 'X de enige tegenstander waarmee jj van nu af aan rekening moet senator Henry Jackson is, die i de voorverkiezingen - ;on hoopt zijn hoogste ogen te in april, wanneer de staat New jaar'de stembus trekt. Door de rém van Daniël Patrick Moynihan, «-ambassadeur bij de Verenigde die met zijn ongezouten uii- i zoveel opzien baarde, en t Jackson hoog staat genoteerd s] de talrijke joodse Amerikanen in Sar York, maakt hij inderdaad een réde kans Carter daar te verslaan. Warneer Carter dan ook nog in Jsconsm en in Pennsylvania onder da voet wordt gelopen (staten waar prinses Margaret LONDEN Engeland heeft woens- ipYond vergeefs gewacht op een (flciële bevestiging uit Buckingham ibte van het nieuws dat de Britse hs en de bevolking nu al vele dagen nghoudt: de ophanden zijnde scheï- van prinses Margaret en Lord Snowdon. Na een langdurig familiebe- in liet koninldijke paleis in Lon- zci een woordvoerder dat er geen mdere bekendmakingen te verwach- a zijn in de naaste toekomst. Afgaande op de onthullingen in Britse pers over de gedragingen van Margaret en Lord Snowdon, echter weinig twijfel te be- san over het feit dat hun huwelijk a wezen allang tot het verleden be- mrf en dat het alleen mar een hestie van tijd is voordat de sehei- ag officies! wordt bevestigd. De crisis in het huwelijk kwam aan kt licht toen het grote Britse schan- id The News of the World drie geleden foto's publiceerde van sn stralende prinses Margaret op nïantie met een verliefd kijkende 28- jirige vriend, restauranteigenaar Rod- 5 Llewellyn, een zoon uit een oude F.tse officiersfamïiie. Ze brengen ni i enkele jaren samen hun vakantie: bi: op het Caraïbïsche droomeiiand tetique, waar prinses Margaret een rüa heeft. Tuierend voor de verhouding tus- a Margaret en Lord Snowdon is het fat dat hij nog nooit met zijn vrouw 5 Mustique geweest, is- Het is al pugne tijd hekend dat Margaret en aowdon hun eigen weg gingen. 'ARMS (DPA.ANP) De in de auto- vakvereniging van spoorwegper- georganiseerde treinmachinis ten in Frankrijk ongeveer een "e van het lokomotiefpersoneel woensdag in het hele land een ng van drie dagen begonnen. ïffl vier Parijse eindstations vertrok] woensdagochtend ongeveer de helft J ■arde lange-afstandstreinen naar hetj """•den, oosten en zuiden. Het ver- naar het westen was normaaal. In i Parijse buurtverkeer reden van] bfe stations alle treinen, van ae ande- Ede helft- De communistisch georiënteerde vak- CGT en de linkse vakbond CPDT köocn voor 22 maart een nieuwe, -50|ere spoorstaking aangekon- égd. De Belgische spoorwegen hebben be- ioien een aantal treinen naar Frank- lijk niet te latea rijden. Vandaag •ertrekken er uit Br'jsse! slechts vier freinen naar Parijs.- VERVOLG "'ANTI.I.JN de werkelijkheid. In dat geval kan ^ri maar beter gewoon tegen zijn. -t houdt de discussie zuiver. Laten :e er niet om heendraaien: deze ver zuiderlingen doorgaans minder kansen hebben d3n kandidaten uit geïndustri aliseerde staten), zal hij moeite heb ben om de vaart in zijn campagne te houden. Een mogelijke nieuwkomer die de zaken m het democratische kamp nog gecompliceerder kan maken is Frank Church, van wie wordt verwacht dat hij zich eerstdaags kandidaat zal stel len. Church zal zich als een liberaal in de strijd werpen en daarmee de grootste schade berokkenen in het kamp van zijn mede-liberaal, het lid van het Huis van Afgevaardigden Morris Udall, wiens campagne tot nog toe nauwelijks -van de grond is geko- Amerikaanse politiek een „tóng-ma- men. ker" wordt genoemd iemand die Carler blijft echter onder alle om- voldoende macht heeft om de keuze standigheden het voordeel behouden van een presidentiële kandidaat dat hij er tot nog toe in geslaagd zich geen politiek etiket op te laten plakken. Maar naarmate de verkiezin gen hun climax bereiken, eerst me: de laatste voorverkiezingen in Californië en daarna op het partijcongres. Z2l het voor Carter steeds moeilijker worden zich onzijdig te gedragen. Broun Een groter verrassing dan de uit slagen van de verkiezingen in Illinois was echter de aankondiging van de 39-jarige gouverneur van Californië, Jerry Brown, dat hij zich kandidaat stelde in zijn eigen staat. Gelet op grete populariteit kan dat betekenen dat geen van de andere democraten met een doorslaggevend aantal gedele geerden naar het partijcongres kan afreizen. Brown zou op het congres dan de rol kunnen gaan spelen van wat in de beïnvloeden. Er is gesuggereerd dat Brown tot deze stap bewogen werd j onder pressie van aanhangers van se nator Hubert Humphrey Humphrey heef: zich niet kandidaat gesteld, mat.- hij heeft wel gezegd da: hij bereid is de kandidatuur op zich te nemen wanneer het partijcongres een beroep op hem doet. Hij wordt j de waarschijnlijkste keus geacht als het partijcongres het niet eens kan worden over een van de officiële kandidaren (doordat politici als gou-1 vemeur Brcwn bijvoorbeeld hun gede legeerden opdracht geven op geen van deze kandidaten te stemmen). In de kringen van president Ford's verkiezingscampagne wordt Hubert Humphrey meer gevreesd dan welke andere democraat ook. met uitzonde ring van senator Edward Kennedy. Opiniepeilingen hebben al uitgewezen dat Humphrey in s^aat zal zijn Ford j te verslaan. 1 -r- J SCiili'tiOL- Ue bouw aan de Schiphollijr. vordert yesladip. BH de luchthaven wordt er op het moment gewerkt aan een slati- Premier Den Uyl: Op de foto: Werkzaamheden aan de Schiphollijn nabij de luchtha ven. Links de verkeerstoren met de aankomst- en vertrekhal. DEN HAAG De Iraakse auto riteiten hebben- de Nederlandse verpleger Leendert Aronson zon der vorm van proces terechtge steld. Dat verklaarde premier Den Uyl woensdag tijdens een bij eenkomst van de buitenlandse persvereniging in Den Haag. Evenals minister Van der Stoel dat na zijn terugkeer uit Turkije deed, ('een stuitende zaak'), uitte premier Den Uly zijn ..diepe verontwaardiging" over de houding van de Iraakse rege ring. „Zij hebben nooit de waarheid gesproken tegenover de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger Bagdad", aldus Den Uyl. die „niet nader wilde kwalificeren" hoe bij dacht over bet telefoontje van een secretaresse, waarmee de Iraakse au toriteiten de familie van Aronson in Nederland op de hoogte van diens dood brachten. Kamerleden uit alle fracties in de tweede kamer hebben minister Van der Stoel vragen gesteld naar aanlei ding van de executie van Aronson. Deze vragen zullen vandaag worden beantwoord tijdens, het wekelijks vra genuurtje ih de tweede kamer. Iifoyhefc' -bijzonder --.willen: ,-zjj,weten, wélke 'maatregelen "worden overwogen om het bezit van de Nederlandse nationaliteit door vreemde mogendhe den te doen respectéren. De kamerle den vragen op welke gronden Aronson werd ter dood veroordeeld en infor meren wanneer een proces plaats vond en onder welke omstandigheden dat werd gehouden- Zij vragen de ROME (DPA) De grote Italiaanse filmregisseur Luchino Visconti is woensdag in zijn Romeinse woning overleden. Hij was 69 jaar. Enkele jaren geiden werd Visconti getroffen door een zware hartaanval, waarvan hij nooit helemaal is her steld. Onder de bekendste films van Vis conti zijn "Morte a Venezia' met Dirk Bogarde, en meer recent 'Conversation piece' met Burt Lancas ter, die ook de hoofdrol speelde in Vosconti's 'II Gattopardo'. minister, of hij de Iraakse regering nadere opheldering zal vragen over het tijdstip waarop Aronson om het leven is gebracht. Bij het ministerie van buitenlandse zaken wist men nog niet of Aronson inderdaad zonder vorm van proces is geëxecuteerd. Uit de rapportage van de teruggeroepen Nederlandse tijdelij ke zaakgelastigde in Bagdad, drs. Ger- ben Meihuizen, zou daarover niets met zekerheid zijn vast te stellen- Drs. Meihuizen zou tussen begin no vember en half december nog wel contact, zij het niet persoonlijk, met Aronson hebben gehad November vorig, jaar bracht de Iraakse pers het bericht dat Aronson wegens spionage voor Israël zou zijn opgehangen. Dat bericht werd, na ver zoeken om informatie van de Neder landse regering, door de Iraakse auto riteiten ontkend. Wel werd het dood- PVDA: GRIEKEN NU NIET IN DE EEG DEN. HAAG (ANP) -r-. De toetreding van Griekenland tot de Europese ge meenschap lijkt de tweede-kamerfjac- tie van tie Partij-van de Arbeid op dit moment niet mogelijk en niet ge wenst. Dit staat in een woensdag uitgegeven standpuntbepab'ng van de tweede-kamerfractie van de Partij van de Arbeid ten aanzien van de Europe se unie. Deze conclusie, aldus de PvdA-fractie, brengt met zich mee dat aan de nauwe banden tussen de Europese] gemeenschap en Griekenland op ande re wijze gestalte zal moeten worden gegeven. De fractie denkt daarbij aan een verdere verbetering van het a ciatie-akkoord. De PvdA-kabierfractie vindt ook dat de Europese defensie in eerste aanleg een zaak is van de NAVO en niet van de Europese gemeenschappen. De be sprekingen over kostenbesparende standaardisatie in de wapenindustrie moe t volgens de PvdA plaatsvinden vanuit de zogenoemde Eurogroep van de NAVO. Met het voorstel van de Belgis premier Tindemans over een „Europa met twee snelheden" (landen die ge makkelijker samen kunnen werken eerst, de andere wat later) is de PvdA-kamerfractie het ook niet eens. Zo'n onderscheid is „niet aanvaard baar". De gelijkheid van alle lidstaten staat voor de PvdA-fractie centraal. Niettemin kunnen „in bijzondere situ aties" afwijkingen van de gemeen schappelijke normen worden toegela ten, aldus de standpuntsbepaling. Ook een directorium (een groep van landen die het bestuur zouden vormen van de Europese gemeenschappen) is voor de PvdA-tweede-kamerfractie on aanvaardbaar. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt vandaag (donderdag) voor een totaalbedrag van bijna ƒ75.000 medi camenten naar Genève. Deze worden van daaruit overgevlogen naar Ango- vennis toegegeven, maar het zou toen nog niet zijn voltrokken. Volgens de recente mededelingen van de Iraakse autoriteiten zou Aron-1 son half december terechtgesteld zijn. I Al die ti.'d heeft Bagdad geweigerd enige inheriting over de Nederlandse; verpleger die in Irak als Israëli wordt beschouwd te verstrekken. Naar Nederland toe werd, zo kan men bij het ministerie van buitenland- se zaken vernemen, de indruk gèwekt dat Aronson nog in leven was. maar] verzoeken om drs- Meihuizen bij hem, toe te laten, werden afgewezen. Minister Van der Stoel had bij zijn| aankomst op Schiphol woensdagmid-1 dag al verklaard dat Nederland niet. i voornemens is de diplomatieke be-1 trekkingen met Irak te verbreken. Van der Stoei wees er nog op dati Meihuizen slechts voor consultatie naar Nederland is teruggeroepen. In Irak wenen en werken ongeveer 100 Nederlanders. Irak is voor Nederland, een belangrijke handelspartner. ROTTERDAM (ANP) Gulf Oil (Ne- derland) BV heeft de gemeente Rot terdam een schadeclaim van 25 mil joen in het vooruitzicht gesteld, 3ls het Hartelkanaal in open verbinding wordt gebracht met de Oude Maas.; Dit schrijft Gulf in een brief aan de! gemeenteraad. De oliemaatschappij meent dat een| dergelijke open verbinding eb- en' voedbewegingen zal veroorzaken in het Hartelkanaal en het watc-r hierin zal doen verzitten. Deze veranderingen zouden tot gevolg hebben, zo schrijft Gulf, dat er kostbare investeringen gedaan moeten worden in de raffina derij, die aan het kanaal is gelegen. Men doelt op de eventuele noodzaak om de aanlegsteigers en de pompin- stallaties voor koel- en bluswater aan te passen. Gulf vindt dat zij. als de' gemeenteraad besluit tot een open verbinding, het volste recht heeft op de schadeloosstelling. DEN HAAG, WASHINGTON (ANP-AFP) Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek van Nederland documenten te verstrekken over de openbare en besloten zittingen van de commissie-Church, de Ameri kaanse senaatscommissie die de Lockheed-affaire onderzoekt. Pre mier Den Uyl heeft dit woensdag geantwoord op vragen tijdens een lunchbijeenkomst van de buitenlandse persvereniging in Den Haag. (Slot van pagina 1 primair gericht op bezuinigingen, die eventueel nog mogelijk zijn zonder de Nederlandse bijdrage aan de bondge-j nootsohappelijke verdediging aan te tasten, aldus Vredeling. Andere punten uit de betreffende antwoorden van de! het ziet er naar uit dat de MBFR- cnderhandelingen in Wenen over wederzijdse troepenvermindering tussen oost en west nog geruime tijd in beslag zullen nemen. Op het ogenblik worden de nieuwe voor stellen van beide partijen fcestu-' deerd. „Het lijkt voorbarig nu; reeds verwachtingen uit te spreken over het resultaat van deze discus sies", aldus de bewindsman, die verklaart dat net westen blijft stre ven naar een stabiel militair even wicht tussen oost en west door de personeelssterkte aan weerskanten terug te brengen tot een gelijk gemeenschappelijk plafond. In wachting van akkoord blijft de vre- dessterkte van de Koninklijke Landmacht voorlopig op het huidi ge niveau gehandhaafd. 0 Defensie gaat de geleide-wapenkrui- ser De Zeven Provinciën' van de Koninklijke Marine op 3 juni uit de sterkte nemen en aan het bui tenland verkopen. Op die datnm zal het nieuwe geleide-wapenfregat 'De Ruyter' in dienst worden ge steld. Volgens de bewindsman zou het in conservatie brengen van 'De Zeven Provinciën' tenminste een jaar vergen en een extra financiële en personele inspanning kosten die niet past in de planning van de Koninklijke Marine. De regering blijft het van belang achtin dat de Europese defensie- industrie zelfstandig is in die zin, dat zij niet degradeert tot een niveau waarop zij nog slechts in staat zou zijn in licentievorm el ders (bijvoorbeeld overzee) ont worpen defensiematerieel te ver vaardigen. 0 Het overleg tussen Frankrijk, Bel gië en Nederland over de gezamen lijke bouw van mijnen'oestrijdings- vaartuigen is in vergevorderd stadi um. Het is nog niet zeker of en in hoeverre het Verenigd Koninkrijk zal besluiten aan dit project deel te nemen, maar de beslissing van dit land zal deuitvoering van ae. thans gemaakte plannen met beïn vloeden. 3 Minister Vredeling kan nog geen definitieve uitspraak doen over de datum, waarop de lange-afstanapa- trouillevliegtuigen (de Neptunes) suilen worden vervangen. Deze ver vanging is mede afhankelijk van de lopende studie over de mogelijkhe den tot bezuiniging. De huidige tank van het type Leo pard I voldoet weliswaar gezien de kwaliteit van het merendeel van de ingebruik zijnde tanks van het Warschaupact aan de gestelde eisen, doch in verhouding tot de kleine aantallen nieuwe Russische tante waarin de j engste technolo gische ontwikkelingen zijn ver werkt) is sprake van een kwalita tieve achterstand van de westerse tante- Momenteel wordt onderzocht in hoeverre dit verschil in kwali teit kan worden teruggebracht. De cx-vice-president van Lockheed. A. Carl Kotchian. heeft in die senaats commissie verklaard, dat in het begin van de zestiger jaren onder meer 1.1 miljoen dollar aan Lockheed-steekpen ningen betaald zouden zijn aan een. hoge Nederlandse regeringsfunctiona- j ris. Met die functionaris zou prinsi Bernard zijn bedoeld. Zoals bekend heeft ae Nederlandse; regering namens de commissie-Don-] ner. die een onderzoek instelt naar de] betrokkenheid van de prins bij deze zaak. ook gevraagd naar documenten/ die in bezit zijn van de Amerikaanse] beurscommissie. Premier Den Uyl wilde geen datum' noemen, waarop de commissie-Do.mer rapport zal uitbrengen. Volgens de minister-president zou het onjuist zijn de comipissie aan een tijdsduur te] ARTS VERDACHT VANNEWYORKSE CURARE- MOORDEN NEW YORK (AFP) - De New York Times heeft woensdag de naam ver meld van een dokter die ervan ver dacht wordt tien mensen in een zie kenhuis in New Jersey tien jaar gele den te hebben vermoord door het toedienen van curare. De pers had hem tot nu toe Dr. X' genoemd. Het blad schrijft dat binnenkort een officiële aanklacht aal worden inge diend tegen de 4&-jarige Mario Jasca- lewitsj van Argentijnse afkomst we gens moord op een of meer zieken in het "Riverdell Hospital". In 1966 stier ven achter elkaar dertien mensen door ademstilstand, veroorzaakt door iets raadselachtigs. Van een onder zoek kwam niet veel terecht. Tien jaar later opende de procureur na een onderzoek van de New York Times het dossier opnieuw en beval hij op graving van de lijken van vijf van de slachtoffers. Vorige week werd in het. overschot van een vierjarig meisje en de vier anderen resten van curare aan getroffen. Curare is een sterk vergif dat binnen tien minuten tot de dood kan leiden. De stof wordt in kleine geen van de doden patiënt was van dr. Jascalewitsj bleek na een eerste on derzoek dat deze altijd enkele ogen blikken voor hun dood bij hen ge weest was- Bovendien werden bij zijn medicamenten achttien flesjes curare aangetroffen. De dokter zei dat hij de curare gebruikte voor proefnemingen op dieren. Northrop De Amerikaanse vlic-gtuigfalrrlkanl Northrop heeft tussen 1969 «n 1975 in Italië, Griekenland. Portugal. Somalië en Turkije door bemiddeling van een vestiging in Italië, 861.000 dollar be taald aan steekpenningen. In een rap port dat woensdag Is voorgelegd aan de Amerikaanse beurscommissie, staat dat de betalingen „in strijd met de betreffende wetten kunnen zijn ge weest". Northrop heef: me: onthuld aan w:e de steekpenningen zijn betaald- Het rappor, preciseert, dat degenen die voor de betalingen verantwoordelijk zijn geweest, niet meer bij Northrop in Amerika of in het buitenland werk zaam zijn. In juni van het vorig jaar had North rop toegegeven dat rij 470.000 dollar aan steekpenningen in he: buitenland hadden betaald, waarvan -iSO.OOO was bestemd voor twee Saoedi-Arabische generaais. De agent van Northrop in Saoedi-Arabië bekende vervolgens dat hij rlat bedrag had opgestreken. Northrop had eveneens toegegeven dat generaal Paul Stehlin. ex-chef van de Franse luchtmachtstaf, rijn advi seur was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alleen wanneer in totaal 2000 vliegtuigen van het type F-16 worden 'gebouwd, kan de Nederlandse industrie ten volle rekken op de toegezegde 25.000 manjaren werk aan compensatie orders. Wanneer de totale produktie van deze jager op 1500 blijft steken, zal het aantal manjaren werk voor de industrie niet boven de 20.000 komen. Bij een productie van 1000 toestellen zal slechts sprake kunnen zijn van 14.400 manjaren werk. vrscQNtr Dat blijkt uit een nota die minister redding van defensie woensdag leeft gestuurd aan de defensiecom- nissies uit de Eerste en Tweede Ka mer. De minister benadrukt dat men met de kritiek op het aantal manja- •an werk wel dient uit te gaan van de otale seriegrootte- Vooral de vakbonden hebben de aatste weken stelling genomen tegen -ie voorgenomen aanschaf door Ne derland van de S3 F-16-straaljagers. Volgens de industriebonden van NW en NKV kon de fabriek General Dyna mics de toegezegde 25 000 manjaren (3000 mensen acht jaar lang aan het werk» niet saramJewn Men vreesde dat dit aantal bij lange na niet ge baald kan worden. 1 Inmiddels is de produktie van 1000 toestellen in elk geval gegarandeerd. De Amerikaanse luchtmacht heeft er 650 besteld, terwijl Nederland. België, Denemarken en Noorwegen totaal 348 vliegtuigen hebben besteld. Het hangt dus af van de orders van andere landen of de 2000 toestellen en de daaraan verbonden 25.000 manjaren werk zullen worden gehaald. Opties op de toestellen geplaatst. Spanje i stuks) of 1.92 miljard gulden (bij heeft een order voor 72 toestellen 2000 stuks). Volgens Vredeling kunnen lopen. Daarnaast bestaat belangstel-1 deze cijfers nog wat gunstiger uitval ling bij o.a. Canada, Japan, Korea en len doordat General Dynamics de aan- Israël- Bij General Dynamics houdtdelen van de Europese industrieën men zelf rekening met een afzet van! wat heeft vergroot en omdat Noonve- de maximale 2000 toestellen. De orders van andere landen zijn voor Nederland van groot belang, om dat onze industrie voor een deel mag meeproduceren aan alle F-16-toesiellen die op de wereld verkocht zullen worden De Nederlandse industrie krijgt 40 procent van de waarde van alle toesteilen die de genoemde vier Europese landen bestellen, aan tegen orders te produceren. Daarbij krijgt men orders ter waarde van 10 pro cent van alle toesteilen die de Ameri kanen zelf kopen en ten slotte nog 15 procent van alle andere toestellen die worden verkocht. Minstens 1,1 miljard Minister Vredeling rekent de kamer leden voor dat Nederland, afhankelijk van het uiteindelijke aantal F-16-loes- tellen, aan compensatieorders zal krij gen: 1,1 miljard gulden (bij 1000 stuks), 1,52 miljard gulden (bij 1500 gen en Denemarken geen vliegtuig motorindustrie hebben, waardoor een deel van de compensatieorders in het voordeel van Nederland (vooral Fok ker) en België kan uitvallen. Daarom verwacht Vredeling bij 2000 toestellen geen 1.92 miljafd gul den. maar 2,42 miljard aan compensa tieorders. Da: is ongeveer hetzelfde bedrag dat de F-16 de Nederlandse schatkist gaat kosten. Van de 25-000 manjaren die Vrede ling nog steeds verwacht, zal ruim 10.000 terechtkomen in de vliegtuigin dustrie. Bijna 2000 manjaren komen bij de elektronische industrie, terwijl 4000 manjaren werk in de mechani sche industrie vallen. Een kleine 9000 manjaren werk vallen ten deel aan allerlei toeleveringsbedrijven. De loon kosten bedragen respectievelijk 920, 1280 en 1610 miljoen gulden, weer afhankelijk van het aaziial te bouwen toestellen. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pogter. Hoofdredacteur: G A de Kok- Adjunct-hoofdredacteuren W- P Dielemon en C von der BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel [01100) 16140- Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 4457 Hulst: Sfeenstraat 6, tel. (01140) 4058. in de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag f/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 zon 9.00-1130 uur. Redocfïe: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- ■erdog: de plaotselijke kantoren von 9.00-1130 uur Expeditie: [01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tol 22.00 uur (01134) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen oer kwartaal f 37.75; franco per oost f 42,per moand I 12,75 osse nummers .50 [inclusief i°fc btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per adverlentie (11.55; ingezon den mededelingen 273 x to- rief 3rieven bureau van dit blod 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvroeg. Alle advertentieprijzen exdusief 4®/e btw. Giro: 35 9? 00. Provinciale 'eeuwse Courant Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3