PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ê-. j VREDELING: DEFENSIE NIET TE LICHT NEMEN „In Zeeland tegenstelling tussen rijk en gemeenten over ruimtelijke ordening" Zware kritiek van regeringspartijen op milieubeleid Onverminderd vertrouwen in Nederlands koningshuis de krant van zeeland geen aanleiding drastische vermindering inspanning va «f c r de krant Doden in Ulster FINANCIËN: GEEN SPRAKE VAN REVALUATIE RIJKSCONSULENT HANDEL, AMBACHTEN EN DIENSTEN 219e jaargang no. 66 Ponderdag 18 maart 1976 (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Minister Vredeling (defensie) heeft zijn partijgenoten in de PvdA ervoor gewaarschuwd je defensie niet te licht te nemen. „Dat is de slechtste dienst die we onszelf als PvdA nationaal en ook teker internationaal kunnen bewijzen", zo zei hij woensdagavond op een PvdA-bijeenkomst in Breukelen. gen bij de marine. ..Maar uit inspec tierapporten van de NAVO blijkt dat de geïnspecteerde Nederlandse krijgs- macbtonderdelen in het algemeen op hoog peil staan". We komen er niet floor min of teer willekeurig hier en daar te snij- en wat op te heffen, aldus de beninilsman. Overigens noemde hij de rmanciéle problemen waarvoor de re- lering staat, zeker ook voor defensie, benauwend. „Objectief bezien geeft de Internationale situatie geen aanleiding om onze defensie-inspanning drastisch K verminderen Volgens Vredeling tan Nederland, door de omvang van de krijgsmacht te verminderen en de kwaliteit te verbeteren, met recht te- renover de bondgenoten volhouden dat wij een verantwoorde bijdrage an de gezamenlijke verdediging leve- Vredeling zei het niet juist te vin- si om te zeggen dat de plannen met 3 leger niet kunnen worden uitge voerd door het vastlopen van de on derhandelingen tussen Oost en West wederzijdse t roepen verminde- Ook al betekent het vastzitten dat overleg dat de begroting voor 1976 met met nog eens 100 miljoen ïlden extra kon worden ver- agd. Ondanks de handreiking die door het Westen aan het Warschau-Pact is gedaan, gaat de militaire toename vani de Oostbloklanden onverminderd| voort- Zo beschikt de Sowjet-Unie over 19.000 tanks met een reserve van' 8000 ici West-Rusland, terwijl de NA- VO-landen in Centraal-Europa slechts 6100 tanks hebben. Het aantal raket- lanceerbuizen steeg in minder dan tien jaar van 220 naar 700. „Dat zijn harde feiten, waar we niet omheen kunnen als we ons bezinnen op bezui nigingen", aldus Vredelig. Ook in zijn gisteren verscnenen ant woord op vragen over de defensiebe groting voor 1976 uit de Eerste Ka mer. gaat Vredeling in op de toegeno men sterkte van de Warschau-Pactlan- den. Wat de confessionele gevechts kracht betreft, bestaat achter het IJ zeren Gordijn reeds een kwantitatief overwicht, aldus Vredeling, terwijl de flexibiliteit van de Oostbloklegers gro ter is dan van de NAVO-landen. In zijn memorie ontkent Vredeling de kritiek die van de. zijde van d€ NAVO op de Nederlandse strijdkrach ten wordt uitgeoefend. Deze kritiek betreft vooral de vermindering van de sterkte van de landmacht en de onze kerheden over de materiaalvervangin- „NIET INGEPAST IN TOTAAL BELEID KABINET" Van onze parlementaire redachtie) DEN HAAG De regeringspar tijen in de tweede kamer hebben woensdag zware kritiek geuit op het milieubeleid van het ka binet-Den Uyl. De minister-pre sident werd zelf ter verantwoor ding geroepen in een debat over de brief die hij op uitnodiging van de kamer over de coördi natie van het milieubeleid heeft geschreven. Volgens de PvdA- en PPR-fracties in de kamer kan die coördinatie en inte gratie van het milieubeleid worden oevorderd door het tot stand brengen nn een wettelijk voorgeschreven rap portage va nmilieu-effecten. De kritiek van de regeringspartijea wrd onder meer verwoord door hei AR-kamerlid Van Ilouwclingen, die zei dal het milieubeleid niet wordt inge past in het totale kabinetsbeleid. Voorts wordt het hoog tijd, dat de Teleurstelling Teleurstelling alom tijdens de jaarvergadering van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland: de VMZ is droef gestemd over de houding van provinciale staten en de Borselse en Vlissingse raad mzake de komst van Montedison. Ook het besluit van gs, voor de VMZ geen subsidie meer beschik baar te stellen, viel slecht (pagi- m dicht '■n w. van Hulst hébben op- 'ht gegeven voor de sluiting een sex-sauna aan de Tivoli- in Hulst, die al geruime tijd rr politionele observatie stond (pagina 2); Bmwplantiag De leerlingen van de hoogste klassen van de Zeeusse basisscho len hebben gisteren het openbaar Broen in dit gewest flink uitge breid. Ze plantten vaak geas sisteerd door gemeentelijke auto riteiten honderden bomen en boompjes in de grond (pagina 7). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,5,7, 9. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13. Sport op pagina 14 en 15. Radio en televisie op pagina 17. Economie en financiën op pagina 19. regering prioriteiten aangeeft en doel stellingen voor een milieubeleid op lange termijn vaststeld. De heer Van Hou welingen meende voorts dat de bevoegdheden van de minister van milieu Vorrink nu al duidelijker moeten worden geregeld terwijl de bevoegdheden van de mi lieuminister grondig bekeken moeten worden als bij komende kabinetsfor maties de taken van de departemen ten opnieuw worden vastgesteld. Zo zou ook het kwaliteitsbeheer van het grond- en oppervlaktewater dat nu onder de minister van verkeer en "waterstaat valt bij milieu moeten worden ondergebracht. Betrokkenheid „Het milieu is afhankelijk van toevallige milieubetrokkenheid van de ministers"- Dat merkte D'66-fractielei- der Jan Terlouw op terwijl PvdA- woordvoerder Rïe de Boois nog zei: ,J3e brief van de minister president toont wel aan dat er gecoördineerd wordt, maar niet wat er wordt ge coördineerd". Hoewel men geen directe k.'tiek had op het milieubesef van minis.cr Gruij- ters. vonden de regeringspartijen bet toch niet wenselijk dat hij zo'n grote invloed heeft op de coördinatie van het milieubeleid. Ruimtelijke ordening kan in strijd zijn met de mileubelan- gen, zo redeneerden de regeringspar tijen. Donderdag komen in het debat de oppositiepartijen aan het woord, en zal minister-president Den Uyl op de kritische vragen antwoorden. Bezuinigingen De bezuinigingen bij defensie in hel kader van de herziening van de meer jarenplanning. de zogenaamde 1-pro- cent studie 'de jaarlijkse extra groei van de overheidsuitgaven moet den beperkt tot 1 procent), zijn nog in onderzoek. Maar dit onderzoek is CZie slot pagina 3 kolom 4) KRUIDENIERS WILLEN CENTEN DEN HAAG (ANP) Het Cen traal Bureau Levensmiddelrnbe- drijf wil dat er maatregelen ko men om aan het tekort aan cen ten een einde le maken. In een reactie op het muntver- slag over 1974 aan de slaatssecre- taris van financiën doet net CBL de suggestie meer centen te laten slaan. Volgens het bureau veroor zaakt he teententekort. niet alleen irritatie, maar heeft het ook invloed op de prijzen. De onder nemers houden vaak noodge- dweogen rekening met het tekort aan centen, zo zou in de praktijk zijn gebleken. Het. CBL trekt, de mededeling in het muntversiag, dat er voldoende centen zijn maar dat ze sneller moeten rou leren, in twijfel. Het vraagt zich af of de komst van meer en betere sorteermacbines wel. zoals het muntversiag vermeldt, een af doende maatregel is. Het tekort is zo groot, aldus het bureau, dat sommige winkeliers f 11,50 bie den voor duizend centen- BELFAST (UPI) Voor een café bi.i Dungannon op' 48 kilometer ten wes ten van Beirast is woensdagavond een bom ontploft. Er zijn twee doden acht gewonden. De bom was neergelegd in de koffer ruimte van een auto die voor het café Hillcrest was geparkeerd. ST ANTHONY. NEWFOUND LAND: Al Johnston, een Ameri kaanse piloot uil San Fransisco, werpt zich op een baby-zeehond en voegt de achter hem staande pelsjager toe. dal hij hem eerst zal moeter. doden, vóórdal hij aan het doodknuppelen van het zee hondje toe kan komen. De jager druipt daarop af. Nu voor de zee hondjesjagers de tijd is aangebro ken om hun gruwelijke werk weer op te nemen, heben vele Amerikaanse en Canadese leden van de 'Greenpeace Foundation' zich naar het noorden van Cana da begeven om he tdoodknuppe- len van zeehondjes te voorkomen. VREDELING DEN HAAG. BONN (RTR, ANP) „Er is geen sprake van revaluatie van de Nederlandse gulden. Ieder gerucht hierover willen wij met kracht tegen spreken". Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financien woensdag gezegd als antwoord op een verzoek van de directeur van de Ne derlandse Export Combinatie (nee), de lieer L. Fokkema. De directeur van de NEC zei woens dag op een ledenvergadering van de organisatie dat door dergelijke ge ruchten nu al een terughoudendheid in het buitenland te bespeuren is in Nederland te kopen- Ook de Westduitse regering ziet de noodzaak van een revaluatie ondanks de buitensporige speculatieve druk op de wisselmarkten niet in. Regerings woordvoerder Armin Gruenewald heeft dit woensdag verklaard na kabi netsberaad in Bonn. NOS-ENQUÈTE OVER EFFECT LOCKHEED-AFFAIRE: RUIM 82 PCT ONDERVRAAGDEN... DEN HAAG - Ruim 82 procent van de ondervraagden in een NOS- enquête blijkt ook nu de ge ruchten over een mogelijke rol van prins Bernhard in de Lock heed-affaire nog een onvermin derd vertrouwen te hebben in het Nederlandse koningshuis. Bij 11 procent is dat vertrouwen afge nomen. maar bij 4 procent weer toegenomen. De gesignaleerde vermindering bleek bij 'links' gro ter te zijn dan bij 'rechts'. Het onderzoek is op verzoek van de redactie vana de teevee-rubriek "Panoramiek', verricht door de af deling kijk- en luistergelden van de omroepstichting. De 408 on der/raagden maakten deel uit van een panei van 517 personen boven de 15 jaar, dat volgens de NOS representatief is voor de Nederlandse bevolking. eD meerderheid van de geënquê teerden vindt voorts dat de be vindingen van de commissie Don- ner openbaar moeten worden ge maakt. Mannen bleken volledige open baarmaking van net onderzoek door de commissie-Donner meer op prijs te stellen dan vrouwen (78 tegenover 60 procent); "links' noemde openbaarmaking meer gewenst dan 'rechts' (81 respec tievelijk 68 procent), hetgeen eveneens het geval was met dege nen, die ontevreden zijn met het koningshuis en zij, die daarmee wel tevreden zijn (85 resp. 70 procent). De meerderheid (80 procent) zei het juist te vinden dat de media aandacht schenken aan de moge lijke rol van prins Bernhard in het Lockheed-schandaal. Zelfs 76 procent van de 'monarchisten' was het hiermee eens. Bijna de helft van de ondervraagden (49 procent) vond de berichtgeving over de mogelijke rol van de prins matig: 27 procent goed en 14 procent ronduit slecht. Doofpot Degenen, die de berichtgeving goed noemden, hanteerden daar voor het argument, dat de door de media gegeven informatie fei telijk en niet sensationeel is, als mede dat de zaak niet in de doofpot gestopt mag worden. De ondervraagden, die de berichtge ving als matig of slecht kwalifi ceerden. voerden aan. dat de in formatie wel sensationeel ge kleurd is en meer op speculatie dan op feiten gebaseerd is. Uit een NIPO-onderzoek, verricht voor het weekblad Panorama blijkt, een derde deel van de ondervraagden prins Bernhard op zijn woord te geloven, als hij zegt geen geld van Lockheed te hebben ontvangen. Bijna twee derde van de deelnemers aan de ze enquête van beperkte opzet vindt dat met die ontkenning de kous niet af is. Een overgrote meerderheid (79 procent) stemt er mee in. dat de regering een commissie van on derzoek heeft ingesteld om na te gaan wat waar is van de tegen de prins geuite beschuldigingen. Ook uit deze enquête, waarbij een representatieve groep van 886 mensen is ondervraagd, blijkt dat het vertrouwen in de on schuld van de prins en de daar mee samenhangende afkeer van publiciteit over deze zaak veel groter is bij mensen die 'rechts' stemmen (CHU en VVD) dan bij links Nederland (PvdA en PPR). „GEMEENTEBESTUURDERS GAAN SOMS HUN GANGETJE MAAR" GOES De rijksconsulent voor han del, ambachten en diensten in Zee- land. de heer A. Korstanje te Goes constateert dat er een tegenstelling is tussen de rijksoverheid en een aantal gemeentebestuurders waar het nale ving van de wet op de ruimtelijke ordening betreft. ..In Goes, zowel als in Zeeuwsch-Vlaanderen", vindt dc heer Korstanje, „gaan gemeentebe stuurders soms hun gangetje waar het de naleving van bestemmingsplan nen betreft. Grote detailhandclszaken komen op industrieterreinen of ande re plaatsen in de periferie, waai eigenlijk niet horen." Als gevolg van dit 'gescharrel' is zo vindt de rijksconsulent er thans een wijziging uitgekomen van het be sluit op de ruimtelijke ordening, die een verplicht distributieplanologisch onderzoek voorschrijft bij streek- structuur- en bestemmingsplannen Dat onderzoek moet niet alleen be trekking hebben op de economische uitvoerbaarheid van een vestiging, maar op de uitvoerbaarheid in het algemeen. .Ruimtelijke ordening betekent naar mijn mening dat men menselijke acti viteit binnen de beschikbare ruimte zo gunstig mogelijk dient te ontplooi en. waarbij de levenskansen zowel van individu als van groep veilig die nen te worden gesteld. Wij als consu lentschap hebben vooral te maken met de groep. Steeds weer worden we getrof fen door meningen van gemeentebe stuurders, die kennelijk het individu boven de groep stellen." De heer Kor stanje wijst in dit verband op de kwestie van de uitbreiding van de Agrimarkt in Goes: ..Op 16 oktober vorig jaar nam de Goese gemeente raad een beslissing waardoor het de Agrimarkt mogelijk werd gemaakt zich uit te breiden. „Vijf jaar geleden vond het toenmalige college van b. en w. het goed dat deze Agrimarkt zich vestigde op een terrein dat als be stemming "handel en industrie' had.' dit in weerwil van het toen zojuist geopende winkelcentrum 'de Bussel'. Een gerechtelijke uitspraak had toen we! kunnen uitmaken of onder "han^ del' ook 'detailhandel' was te ver- staan. Op het departement van econo mische zaken is deze vestiging altijd I al een doorn in het oog geweest. Maarj de verbazing op ons departement, was grenzeloos toen, toen vernomen werd dat de Goese raad zelfs nog een uit-! breiding van de Agrimarkt vilde yoe- staan. En dat terwijl op de omliggen de gronden een bestemming rust, die vestiging van detailhandelsbedrijven en kleding-, meubilair-, voedings- en ge notmiddelenzaken, hobby- en doe-het- zelfwinkels en ndergelijke niet toe laat". „Dc zaak blijft in beweging" vindt de rijksconsulent. ..zie de vragen, die le-, den ran de provinciale staten hierover hebben gesteld. Als de Agrimarkt zijn| uitbreiding zou kunnen realiseren, dan zal dit niet alleeen in Zeeland, maar in bet hele land vragen oproepen hoe dit toch mogelijk is geweest. Gedepu-: teerde Staten van Zeeland hebben! zich overigens nog niet uitgesproken over deze zo belangrijke zaak." nageleefd" 'Doe-het-zelf' Rijksconsulent Korstanje stelt vast dat er in Goes nog een aangelegen heid .speelt, die 'een aantal zakenlie den te hoop doet lopen'.: „Op een terrein waar gelijke bestem ming op rust als oij de Agrimarkt het geval is dus waar onder meer geer.' verkoop van üoe-het-zelf-artlkelen mag worden toegelaten is een verkoop hal gevestigd, waar nu juist wél deze artikelen worden verkocht. Onderne mers uit de binnenstad uit deze bran che hebben zich tot het Goese college van b. en w. gericht en daarna tot de Goese gemeenteraad. Ze hebben er per brief op gewezen dat ai: aetaii- handelsverkooppunt op als industrie terrein aangemerkte grond aan de Marconistraat niet in overeenstem ming is met het bestemmingsplan. Instanties als college van b. en w. en de raad dienen toch nauwlettend toe te zien dat de bepalingen uit het be- Vaste verbinding of lai M' fjintlijn stemmingsplan worden stelt de rijksconsulent. Hij wijst er op dat de Doe-liet-zelf- zaken in de Goese binnenstad veel geïnvesteerd hebben. ..Ik ben dan ook van mening dat verdwijning van een stuk koopkracht vanuit de binnenstad naar het industrieterrein met alle middelen dient te worden tegenge gaan." De laatste weken komen op het con sulentschap gefundeerde berichten binnen, dat alsnog een doe-het-zeïf- winkel aan de rand van de stad zal worden gevestigd. .Rn dit terwijl de rijksoverheid juist de kernen van ste den en dorpen hun functie van ver koopcentra wil laten behouden en vooral de laatste tijd zelf nogal wat geiden hieraan besteedt, zoals bijvoor beeld aan subsidies van promenades en zogenaamde luifelplannen. alsmede aan de aanleg van parkeergelegenheid juist in de nabijheid van de oudere winkelcentra." Volgens rijksconsulent Korstanje moeten in de nieuwe woonwijken win- Zie slot pagina 7 kolom 3i lange baan? [1 nister WeKterterp beeft meegedeeld dat de be I.^VvVvl sllsslng over de vaste I oeververbinding Weeter I" "j v hf-'.de nog vóór het zomer CTl 3 reces zal worden genomen. Zou dat nu echt waar we zen? Er is helaas reden tot scepsis. De afgelopen jaren zijn Immers herhaal del ijk termijnen genoemd met daarbij de verzekering dat aan het einde daar van het besluit zou vaststaan. Toch kwam er iedere keer iets tussen, waar door de vaste verbinding thans alle kenmerken van de lange baan ver toont. Het zal allemaal wel niet anders gekund hebben, maar de bittere prak tijk heeft hoe dan ook uitgewezen dat een aankondiging van 'nu-gaat-hebet- beuren' onvermijdelijk werd gevolgd door de mededeling dat de bwJiMlfii.' moest worden uitgesteld. Éénmaal bracht de minister ln hoogsteigen per soon een blijde mare naar Zeeland de kansen voor een gunstige beslissing waren uiterst gunstig, zo liet hij ln een KVP-vergadering ln Hulst werten Enige inkeer was daarna toch we r.odlg: de 'man me*, de houten hamer' zo zegt men in sportverslagen sloeg opnieuw toe en weer werd de affaire uitgesteld. Enfin, de klok heeft nu opnieuw geluid: vóórdat de kamer met vakantie gaat zal de regering mets delen of er nu wel of niet een vaste verbinding zal komen Zeeland wacht gelovig af. ook al is dat geloof zwaar beproefd. Kamerlid Verburg heeft dcae week nog eens op één bepaald punt ge wezen toen de eerste kamer de be groting van minister Westerterp be^ handelde. Een punt dat kernachtig kan warden samengevat: "nu of nooit'. Het klinkt pathetisch, maar het Is we! waar. Een uitstel van enkele Jaren is onmogelijk, in de opzet van het pro ject zijn namelijk eventuele investerin gen voor de veerdiensten ingebracht Die investeringen blijven achterwege als de vaste verbinding er komt: het zijn in dat geval aftrekposten gewor den en ze beïnvloeden de rentabiliteit van het project in gunstige zin. Zou de aanleg daarvan echter jaren worden uitgesteld, dan zijn d' wél nodig ten be hoeve van de veer diensten met als ge volg dat ze als af trekposten verval len. Vandaar het 'nu of nooit'; de rege ring kan niet aan het uitstellen Wij ven. Er moet nu op gerekend kunnen worden, dat er ditmaal een positief be sluit uit de bus komt. Om m dit ver band een hardnekkig misverstand weg te nemen: er is geen sprake van da: dit project, wordt gefinancierd uit de rijksmiddelen. We zeggen het er nog maar weer eens bij. want het is een betoog dat men vooral buiten Zee land noga! eens hoort ophangen. De werkelijkheid is anders: voor de finan ciering is een zodanige opzet gemaakt dat de gebruikers van de verbinding het project zelf grotendeels betalen. Zodra uit de exploitatie alle leningen zijn afgelost wordt het geheel aan bef. rijk overgedragen. Een soortgelijke si tuatie heeft zich destijds bij de Ha ringvlietbrug voorgedaan. Wel is nu een rijksgarantie nodig: er moet im mers een beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan. Ddërover alleen gaat de toe nu toe steeds weer uitgestel de regeringsbeslissing. In de eerste kamer heeft de PPE-sena tor Van Waterschoot nog eens zijn mening naar voren gebracht da: deze verbinding slechts als een lokale schakel mag worden gezien. Niemand in Zeeland zal daar enig bezwaar tegen hebben, maar de vraag is wel boe men een dergelijke voorwaarde kan effec tueren. Van Waierschoois opmerking is duidelijk geënt op de hoef ijzer-the orie van de rijksplanologische diens:, zoals die onder meer voorkomt in re cente nota's over ruimtelijke ordening. Die theorie houdt in dat er geen sprake mag zijn van een centrale doorgaande verbinding door Zeeland: het verkeer Rotterdam-Frankrijk zal door Wes- Brabant moeten. Een op zichzelf aan trekkelijke gedachte, die echter he: doorgaande verkeer er niet van hoef: te weerhouden toch gebruik te maken van de route Rotterdam-Zeelandbrug vaste verbinding of Rotterdam-Ber gen op Zoom vaste verbinding. Men kan toch moeilijk bij de kaartverkoop bij Kroiningen of "oij Perkpo-der vra gen: „Ben: u doorgaand verkeer? Nee'' Dan moet u anders rijden." Het pa troon van de verkeersontwikkeling is bij dergelijke verbindingen niet exact te voorspellen: het hangt af van fac toren als het totale aanbod en de we- gensituatie Ln de omgeving. Zodra bi;- voorbeeld bepaald hoofdwegen vol rit ten zoekt het verkeer 'sluipwegen', tot dat daar weer knelpunten optreden en hinderend gaan werken- Zou bijvoor beeld op de "officiële' route Rotierdam- Beïgië via Bergen op Zoom frequent filevorming optreden en er zou een vaste verbinding beschikbaar zijn, dan zal he: verkeer die zeker weten te vin den. Trouwens, bij de verkeersprog- noses is niet alleen uitgegaan van lo kaal verkeer, hoe belangrijk deze fac tor ook moge zijn. I~\e ontwikkeling van bet verkeer via ES een brug tunnel over en door de Westerschelde zal onvermijdelijk een samenhang vertonen met het ver- keerspatroon in Zuidwest-Nederland als geheel. Deze verbinding is derhalve geen Zeeuwse, laa: staan een Zeeuws- vlaamse aangelegenheid. Wanneer men voor dit project alleen op grond van lokale belangen pleit en tegelijkertijd die belangen tot voorwaarde verheft, dan sluit men naar ons gevoel de oger. (Voot vervolg zie pagina 3 kolom J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1