PSV FORCEERDE IN LAATSTE HALFUUR BESLISSING TEGEN HAJDUK SPLIT: 3-0 Respectabele krachttoer Eindhovenaren FC Barcelona bleef na snelle 2-0 achterstand toch overeind: 5-4 verlies SPANJAARDEN IN HALVE FINALE NA 4-0 ZEGE THUIS Bayern walst over Benfica St Ftipnnp c,ub Bru99e ve,t Milaan klopt Dynamo Sachsenring wipt Celtic sport 15 Een duidelijk opgeluchte Kees Rij- reis na twee uur meer spektakel- dan hoogstaand voetbal- „Dat waren in derdaad voor ons belanglijke momen ten, hoewel van tevoren wel afgespro ten was dat we zelfs na een 0- O-ruststand niet in paniek zouden mo ren raken. Toen het eenmaal 2-0 voor óns was geworden twijfelde ik er niet -eer aan. PSV draaide weer als van- adsen het viel me eerlijk gezegd toch jat tegen dat er nog een verlenging soest worden gespeeld" Meest gelukkige Hoewel Rijvers stelde dat de over- smning verdiend was, al was het al teen al door het feit dat PSV niet alleen redurende die twee uur goed gevoet bald en keihard gewerkt heeft, Jan van Beveren stelde toch terecht dat de meest gelukkige ploeg uiteindelijk tot de halve finales doorgedrongen was. Van Beveren: „We werden toch weer door die Zuidslaven verrast in de eer ste helft. Voor mij is het toch altijd nog een raadselachtige ploeg, die in de komende jaren ongetwijfeld tot de Eu ropese top kan doordringen" Toch speelde PSV in die eerste helft verstandiger dan zelden in het verle den werd gedemonstreerd, en liet zich •iet verleiden al in een vrij vroeg sta- :um eens te meer in de oude fout te invallen door gehaast op de aanval te aan spelen. PSV speelde het spel soensdagavond zoals dat twee weken gleden in Split al in de bedoeling had gelegen, maar toen niet uitgevoerd kon worden omdat Hajduk zelf het initia tief resoluut naar zich toe had getrok ken en daarmee de Eindhovenaren meer imponeerden dan ze later hebben rillen toegeven. Hajduk-trainer Tomislav Ivic (die rich met een zege op PSV na acht jaar trouwe dienst in Split een weg had wil len banen naar een goedbetaalde trainersjob in West-Europa) had zijn scüek in grote lijnen gebaseerd op die raak te offensief rommelende linies ran de Eindhovenaren. Ivic had' er duidelijk op gerekend dat de Rijvers- brigade - indien althans het eerste bliksemoffensief van de Eindhovena ren afdoende opgevangen zou kunnen worden - zichzelf toch weer zouden vergalopperen, zodat de Zuidslaven via de contra-attack de PSV-defensie zou den kunnen uitspelen en de Neder landse kampioen op een dermate grote achterstand (3-1 totaal) zou kunnen retten dat die finaleplaats van PSV meteen definitief tot het verleden zou «horen. Zeker 5 kansen Ivic: „Ik wist dat PSV op eigen veld sterk was. Dat heb ik onder meer in de wedstrijden tegen Eindhoven en Ex celsior al kunnen constateren. PSV is «ngoed elftal, maar toch blijf ik erbij dat we deze tegenstander hadden kunnen uitschakelen. We hebben in de eerste helft zeker vijf tot zes kansen (ehad waaruit we onder normale om standigheden hadden moeten kunnen scoren. Dat we er uiteindelijk niet in (eslaagd zijn om PSV te elimineren, bebben we in feite aan onszelf te wij- k". Twee weken geleden in Split bebben we de fout gemaakt dat we slechts met twee doelpunten verschil bebben gewonnen. We hadden er toen reker vier in kunnen schoppen". Zowel voor PSV als Hajduk was het srste half uur van enorme importan tie De Zuidslaven ontketenden welis waar een beangstigend openingsoffen sief, PSV bracht toch als eerste enige bjn ln het spel. Deijkers (ondanks het reit dat hij op oefenmeesterlijk bevel vastgekleefd was aan Djordevic) en «iström brachten dat als eersten in Praktijk met reële scoringskansen, ifgenover die PSV-acties stonden ech- minstens evenveel gevaarlijke counters van Hajduk. waarbij Van Be- vffen - met Willy van de Kerkhof de «solute uitblinkers - in de 12e minuut ai ajn geweldige vorm van dit moment «monstreerde door een schot van de spelbepalende middenvelder Jerkovic JP de doellijn te stoppen. Daarna ®oest hij nog twee keiharde inzetten van Djordevic pareren. Geinig ruimte Verdedigend hield Hajduk zich dat srcte half uur staande, zonder echt in Srate moeilijkheden te komen. Welis- *aar won Edström heel wat kopduels 5®4jn bewaker Kurtella (in Split was "bfian met die taak belast en kreeg de Zweed geen enkele kans), maar er was te weinig ruimte om die directe winst effectief te maken Met een 0-0-stand na 45 minuten voetbal - waarin Linemeyer een gele kaart trok voor Buljan wegens spelbe derf - openden zich voor Hajduk enorme perspectieven, te meer omdat PSV zich offensief toch weer te gehaast stuk liep op de Hajduk-afweer. Met name Van Kraay stormde nogal eens te onbezonnen naar voren, zodat in derdaad de door Ivic gehoopte gaten ontstonden, defensieve kortsluitingen bij PSV waar Hajduk gretig indook. Bovendien misten de Eindhovenaren voorin René van de Kerkhof, die op het allerlaatste moment door buikgriep (mogelijk een soort Spaanse griep, nu de geruchten over een eventuele trans fer naar FC Valencia steeds luider worden) moest laten afweten. Peter Dahlqvist was zijn vervanger, terwijl Rijvers in de tweede helft zijn aanval de nodige impulsen trachtte te geven door gelegenheidsmiddenvelder Jan Poortvliet uit te wisselen voor Nick Deacy. Vrijwel onmiddellijk had dat tot gevolg dat PSV binnen het team opnieuw orde op zaken moest stellen, een handeling die niet hele maal vlekkeloos verliep, zodat Djor devic handig van de situatie gebruik kon maken en voor Van Beveren op dook. Stevens - de Limburger maakte het Zungul dermate moeilijk dat Ivic het nodig achtte hem door Jovanovic te vervangen - redde echter op de doellijn. Laatste 20 min. Niet het eerste, maar het laatste half uur moest de beslissing brengen. En dat was iets wat Rijvers tevoren min of meer had gewild, toen hij zijn plan de campagne opstelde en hij zijn spelers voorrekende dat het tegen een tegen stander als Hajduk Split erg belangrijk zou zijn om pas in de laatste 20 minu ten toe te slaan. Dat plan lukte. Plotseling gooide PSV alle remmen los. In een tijdsbes tek van nog geen vijf minuten trok PSV de stand gelijk, In de 60e minuut knalde Dahlqvist nummer één achter Merkovic, en in de 64e minuut liet Lubse - nadat Van Kraay met een af standsschot via de voet van Buljan de lat had geraakt - de tweede treffer aan tekenen. Bij deze actie raakte Edström overigens zodanig geblesseerd, dat hij voor enkele minuten naar de zijlijn moest om een hoofdwond te laten ver zorgen. Ondanks die 2-0-voorsprong telde voor PSV echter nog altijd dat één tegendoelpunt al de genadeslag zou betekenen, en er zelfs geen verlenging meer gespeeld behoefde te worden. Dat maakte PSV verdedigend toch weer krampachtig en doordat Jerkovic niet al te consequent meer werd gevolgd door Van de Kerkhof, dwarrelden er nogal wat dieptepasses tot voor het doel van PSV, waar Stevens Surjak met een wat riskante charge - net geen strafschop in de ogen van Linemayer - onderuithaalde en hem zodoende het scoren belette. Leek het voor PSV na de eerste helft EINDHOVEN - En toch weer heeft PSV in het Eu ropacuptoernooi een res pectabele krachttoer uit gehaald. Vorig seizoen voetbalden de Eindho venaren zich in Lissabon ten koste van Benfica in de halve finales van de Euro pacup II; woensdagavond werd in Eindhoven tegen de Zuidslavische kam pioen Hajduk Split die prestatie - zij het dan wel in de verlenging - in de kwartfinales van het Eu ropacuptoernooi der landskampioenen her haald. Het negatief doel saldo van 0-2, twee weken geleden in Split ontstaan, werd via een 2- 0-overwinning omgebogen in een 3-2-totaalzege. Van grote waarde daarbij was ongetwijfeld de plotse linge opleving van de PSV'ers in het laatste half uur van de tweede helft toen in vijf minuten tijd twee doelpunten werden gescoord. ••NDERDAG 13 MAART 1976 nog een bijna onmogelijke opgave zich voor de halve finales te plaatsen, na 90 minuten voetbal hadden de Eindhovenaren zich toch een (verlate) uitgangspositie verschaft die weer wel mogelijkheden bood, zeker toen Willy van der Kuylen PSV met een oerhard afstandsschot in de 12e mi nuut van de eerste verlenging (waarin Dzoni Kurtella verving en Strik voor Dahlqvist in het veld kwam) op 3-0 schoot. Hajduk restte nu niets anders meer dan va banque te spelen. Het le verde PSV wel een paar super- angstige momenten op. maar de fatale treffer wist Hajduk toch niet meer te plaatsen, al werden de laatste minu ten voor PSV wel handenwringend, zwaarademend en zuchtend wegge- teld. Naast het opvallende feit dat arbiter Linemeyer er een soort gewoonte van maakte om bij iedere overtreding meerdere malen op zijn fluit te blazen, deelde hij ook nog een gelde kaart aan Buljan uit wegens tijdrekken. Verder liet hij een Joegoslavische supporter verwijderen, die een bierblikje naar hem gooide. Linemeyer stond op en kele meters van deze heethoofdige supporter en had weinig moeite om de poütie de schuldige aan te wijzen. KLEINE KEES: EXTRA COMPLIMENT VOOR LANGE DOELMAN JAN EINDHOVEN - Kleine Kees maakte lange Jan tot zijn held nadat PSV halve finalist was ge worden. Rijvers, PSV's zeer te vreden trainer, was vol lof over alles wat zijn jongens hadden ge daan, maar het meest toch over de prestaties van Jan van Beve ren. „Wij moesten risico's nemen. Het is soms gevaarlijk geweest, erg gevaarlijk, maar Jan heeft al les dicht gemaakt. Geweldig". Jan van Beveren verdiende de lof van zijn trainer. De lange doel man, ooit vaste keus voor het Ne- derlaneds elftal, was weer onver gelijkbaar goed. Niet alleen als laatste man, maar juist als voor man van zijn elftal, dat na een uur voetbal nog altijd niet verder was dan 0-0. „Die spanning", vertelde Van Be veren. „was het ergst. Ieder mo ment kan gevaarlijk zijn Een foutje betekent dat je voor de bijl gaat. maar toch moesten wij alles of niets spelen. Dat risico hebben wij ingecalculeerd en dan weet je van te voren dat het mis kan gaan. Voor de rust hebben zij in feite betere kansen gehad dan wij. hoewel wij voortdurend aanvielen. Toch heb ik er aldoor in geloofd hoewel ik af en toe bang naar de klok heb gekeken. Jan van Beveren iiad met verschil lende fraaie reddingen een groot aan deel in PSV's zege. Hij verlaat juichend het veld. SOFIA - FC Barcelona heeft bewezen toch een ploeg met karakter te zijn. De Spaanse formatie, die met een voor sprong van 4-0 naar Sofia was gereisd, boog een reeds na tien minuten opge lopen 2-0 achterstand om tot 2-2. Via een nieuwe achterstand van 2-3 werd het diep in de tweede helft zelfs' 4-3 voor Barcelona, maar Levski Spartak reikte via twee treffers in de slotmi nuten toch nog naar een zege van 5-4. Voor Barcelona geen ramp. want een plaats bij de laatste vier was een feit. De eerste minuten in het met 70.000 toeschouwers uitverkochte Vassil Le vski stadion waren voor Barcelona ge- MUNCHEN - Met een onverwacht hoge overwinning van 5-1 op de Por tugese kampioen Benfica heeft Bayern München, de tweevoudige winnaar van de Europese beker, de halve fina les van het toernooi voor de lands kampioenen bereikt. Het was de derde maal dat de Westduitsers zover in het toernooi kwamen. De uitblinker in het met 74.500 toeschouwers volledig uit verkochte olympisch stadion in Mün chen was de kleine Bernd Dümberger, die met twee doelpunten in respectie velijk de 49e en 56e minuut de basis legde voor de overwinning van de Beierse ploeg. De tegen het slot van de wedstrijd vol komen vrij uit spelende Westduitsers scoorden verder roor Rummenigge (68) en Gerd Muller, die in respectievelijk de 74e en 83e minuut zijn 47e en 48e doelpunt in een Europacup toernooi maakte. Het enige doelpunt van de Portugezen kwam in de 70e minuut op naam van Nene. Na het doelpuntloze treffen van twee weken geleden in het Estadio da Luz m Lissabon lagen de kaarten duidelijk. Benfica had aan een gelijkspel van 1-1 voldoende om voor de zevende maal de halve finales te bereiken, terwijl Bayern in elk geval zou moeten zege vieren. Beide teams waren dan ook van het begin uit op het zo psychologisch belangrijke eerste doelpunt. In de eer ste helft had de Portugese trainer Ma rio Wilson meer succes met zijn taktiek dan zijn Westduitse collega Dettmar Cramer. Na de rust kwam echter een totaal an der Bayern in het veld. De ploeg speelde op de manier zoals het in 1974 voor de eerste maal de Europese beker veroverde: er werd snel gecombineerd en uit alle standen geschoten. Benfica was duidelijk overdonderd. lijk een nachtmerrie. Levski. dat mets meer had te verliezen en alles op de aanval zette, startte overdonderend en leidde reeds na tien minuten met 2-0 dank zij Panov (8) en Jordanov 110» De equipe van Hennes Weisweiler leek rijp voor een knock out. Levski. furieus aangemoedigd door de massa op de tribunes, raasde door. maar kon ineens geen gaten meer in de Spaanse defen sie ontdekken. Langzaam herstelde Barcelona zich. Op het middenveld re gisseerde Cruijff en zwoegde Neeskens. Zeven minuten voor de rust zorgde Marcial voor een verrassende tegen treffer (2-11. "Barca" putte uit het doel punt zoveel moed. dat het op slag van rust zelfs naast de Bulgaren kwam. toen Asensi een voorzet van Neeskens achter de doelman kopte: 2-2. Levski Spartak bleek na de pauze niet van slag te zijn. Opnieuw begon de Bulgaarse formatie een stormloop op het doel van Mora, en na twee minuten was het raak: Panov bracht de bal hoog voor het doel en Spassov kopte in: 3-2. Weer moest Barcelona met de rug tegen de muur. maar het offensief van Levski had toch aanzienlijk min der stootkracht dan ln ce eerste helft. De Catalanen konden het initiatief langzaam maar zeker overnemen en zorgden voor een diepe stilte in het stadion door de achterstand om te zet ten in een voordelige marge van een doelpunt: 4-3. Eerst scoorde Heredia 3-3 en vijf minuten later had Johan Neeskens vanaf de straischopsttp suc ces. Deze weelde kon het voor de Spaanse titel uitgeschakelde Barcelona niet al te best verdragen, want door verdedi- gingsfouten slaagde Levski Spartak er zelfs nog m het duel winnend af te slui ten. Drie minuten voor het einde maakte Panov uit een strafschop 4-4 en nog net voor het laatste fluitsignaal drukte Jordanov de bal voor de vijfde keer achter Mora: 5-4. L-llVJl II Iv M TT.AAN Club Rm eee heeft rie halve ehih een Herrie treffer Anderlecht had het moeilijk BRUSSEL - De Belgische bekerhou der Anderlecht heeft het tegen Wrex ham United (Wales), dat in de Engelse derde divisie uitkomt, verre van ge makkelijk gehad. De Belgen waren met een magere voorsprong van 1-0 naar Wales gegaan en kwamen in de beginfase met de rug tegen de muur te staan. Anderlecht kwam echter ongeschon den het eerste kwartier door en kreeg een goede kans op de openingstreffer, toen een 'Nederlandse' combinatie tus sen Peter Ressel en Rob Rensenbrink dwars door de verdediging van Wrex ham sneed. Vanderelst schoot echter van dichtbij naast. Het was de enige kans voor Anderlecht in de eerste helft. Ook na de hervatting bleef Wrexham de betere ploeg, en in de 61e minuut kwam dan eindelijk het verdiende suc ces voor de Britten. Een schot van Ashcroft stuitte af en Lee scoorde in tweede instantie (1-0). Pas een kwartier voor het einde kwam de ommekeer, twee aanvallen van An derlecht. opgezet door Ressel, luidden het slotoffensief van de Belgen in. In de 76e minuut scoorde Rob Rensenbrink uit een voorzet van Coeck de gelijk maker. AJAX EN PSV HALEN 27 MAART A.S. IN EINDHOVEN - De nog in te halen competitiewedstrijd Ajax-PSV zal za terdag 27 maart in het Olympisch Sta dion van Amsterdam worden gespeeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een dag later in Amsterdam te spelen, maar omdat PSV zich nu voor de halve finale van de Europacup heeft ge plaatst, is met Ajax overeengekomen het duel een dag te vervroegen, om de Eindhovenaren voldoende gelegenheid te geven zich voor te bereiden op de eerste wedstrijd voor de halve finale, die op 31 maart wordt gespeeld. ST. ETIENNE - St. Etienne heeft de tweede wedstrijd tegen Dynamo Kiev. voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, gewonneh met 2-0. Een ver lenging was noodzakelijk, omdat Dy namo Kiev twee weken geleden de eer ste wedstrijd met 2-0 had gewonnen. De Franse kampioen bereikte de laat ste vier door in de verlenging te scoren: 3-0. De Russen legden vorig jaar beslag op de Europese beker voor bekerwin naars. LIVERPOOL VERSLIKT BIJNA IN DRESDEN LIVERPOOL - Liverpool berslikte zich voor bijna 40.000 fans op Anfield Road bijna in Dynamo Dresden. Na de voor sprong van 2-0. verkregen via treffers van Case en Keegan. verslapte de con centratie bij de Engelse ploeg en kon Dynamo dankzij Hedier terugkomen tot 2-1. Daarna was de Oostduitse for matie enkele keren dicht bij de gelijk maker. hetgeen betekend zou hebben, dat zij naar de volgende ronde moch ten, omdat het eerste duel op 0-0 was afgesloten. Zo ver kwam het echter niet, want Liverpool hield de verdedi ging na de Oostduitse treffer goed ge sloten en bereikte de laatste vier Zoals te doen gebruikelijk opende Liverpool zeer aanvallend- Bijgestaan door de 40.000 aanhangers, die voor een gewel dige sfeer zorgden, misten Toshack. Keegan en Case prachtige kansen. In de 25e minuut scoorde Case 1-0 en twee minuten na de hervatting maakte Kevin Keegan er 2-0 van. Een snelle counter via Heidler betekende 2-1 en bracht tevens de spanning op Ansfield Road terug. Beide teams forceerden kansen, maar doelpunten vielen er niet meer. MADRIDS DUBBELE TREFFERS VOLDOENDE MADRID - Real Madrid heeft zich ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen De Spaanse kam pioen kwam bij de laatste vier door een gelijkspel van l-l tegen de Westduitse titelhouder Botussia Mcenchen Glad- bach. De eerste ontmoeting tussen beide clubs, twee weken geleden in het Rheinstadion te Dusseldorp, was in een gelijkspel van 2-2 geëindigd. Door dat de twee doelpunten van Real Mad rid in de uitwedstrijd dubbel tellen, gaan de Spanjaarden over naar de vol gende ronde. MILAAN - Club Brugge heeft de halve finales van het toernooi om de UEFA-beker bereikt. Met voorzichtig spel verloor de ploeg van Ernst Hap- pel weliswaar met 2-1 van AC Milan, maar door de triomf van 2-0 in Brugge haalde de koploper in de Belgische eerste divisie toch de laatste vier. Club Brugge heeft het in het met ruim 60.000 toeschouwers bezette San Siros- tadion moeilijker gehad dan was ver wacht. AC Milan, geen formatie die uitblinkt door offensief spel. begon in derdaad weer gehouden, maar aange zien ook Brugge niet wenste aan de val len kwamen de Italianen gaandeweg meer op de Belgische speelhelft. Het overwicht, dat AC Milan veroverde, leidde in de 32e minuut tot een doel punt van Maldera: 1-0. Brugge, dat zonder 'sluipschutter' Raoul Lambert en de geblesseerde De Cubber speelde, moest na de rust ook linkerspits Ulrik Lefevre in de kleedkamer achterlaten. AC Milan bleef de zaken onder con trole houden, maar ging zich niet te buiten aan onbeheerste aanvallende daden. Jensen had geluk, toen Calioni tegen de paal knalde en even later Chiarugi de lat schampte. Deze 'bijna' treffers inspireerden de thuisclub, die hartstochtelijk werd toegejuicht door de 60.000 tifosi. In de 22e minuut werd het toch 2-0: Chiarugi, de beste aanval ler van Milan, passeerde Jensen. Club Brugge had de grootste moeite het ontketende Milan af te stoppen. Met grove middelen trachtte de thuis- ZWICKAU - Het Oostduitse Sachsen ring Zwickau heeft zich woensdag ge plaatst voor de halve finales van het Europese toernooi voor bekerwinnaars, door in Zwickau met 1-0 te winnen van Celtic Glasgow (Schi. Voor Sachsen ring scoorde Blank in de vierde mi nuut. Er waren 40.000 toeschouwers. Sachensing Zwickau had de eerste wedstrijd in Glasgow gelijkgespeeld met 1-1. Jürgen Croy. de doelman van Sachsen ring en van het nationale elftal van Oostduitsland, groeide uit tot de grote held van het dueL Nadat Ludwig Blank al in de vierde minuut voor de Oostduitsers had gescoord, ging Celtic volop in de aanval. Sachsenring be perkte zich tot verdedigen en slaagde erin om de kostbare 1-0 voorsprong vast te houden. Celtic kreeg drie goede kansen om de achterstand weg te wer ken, maar knappe reddingen van Croy op schoten van Hood er. McDonald stonden succes voor de Schotten in de weg. club een derde treffer te forceren. In een tijdsbestek van drie minuten kre gen Hendricx. Maldera en Chiarugi een gele kaart. AC Milan was zo druk bezig met de inttmidatielaktiek. dat het niet oplette, toen in de 29e minuut Hen- dnckx een combinatie tussen Vande-, reyken en Hollenstem succesvol af-" rondde: 2-1. Deze treffer was de gena- deilap voor AC Milan. Karpov-Timman afgebroken SKOPJE - In de veertiende ronde van bei internationale schaaktoernooi in Skopje heeft Jan Timman zijn partij met zwart tegen Anatoli Karpov afgebroken. Karpov bad een betere stelling. De uitslagen van de 14e ronde t2Jn: Adorjan 'Hom - Uhimann (ODli 0.5-0.5: NI- cevsk) (Joe) - Vagarujan iSovi 1-0. Karpov 'Sov) - Timman (Ned) afgebr. Velimirovlc (Joei - Tar) an (VS( 0-1: Kurajlca (Joei - Geor- gijevsk) (Joei 1-0; Sofrevslo (Joei - Jancey (Joei 0,5-0.5; Reshevsky 'VSi - Matanovic (Joe) 0.5-0,5: Ivanovic (Joei - Ivkov (Joei 05- 0.5. De stand Is: 1 Karpov 11 <->■ 1 afg); 2 Uhimann 11; 3 Timman 8,5 <- 2): 4 Kurajlca. Tarjan 85; 6 VeUrairovic 8: 7 Adorjan 7.5; 8 Ivkov 7: 9 Va- ganljan 6.5 1): 10 Matanovic 65; 11 Nice- vski 5.5 <- 1); 12 Reshevsky. Softerakl 55; 14 Ivanovic 45 1+ lr; 15 Georgijevskl 3:16 Jan cey 2. ADVERTENTIE»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15