D7P 1 PREMIER ARRON IS NIET BLIJ MET CONFERENTIE REMIGRATIE SURINAMERS Birma vindt vooruitgang minder belangrijk dan de nationale identiteit P LINKSE STAATSGREEP IN SPANJE ONWAARSCHIJNLIJK PARAMARIBO - Volgende week wordt er in Paramaribo een kleine conferentie gehouden over de re migratie van Surinamers uit Ne derland. Aan het overleg zullen Nederlandse en Surinaamse to pambtenaren deelnemen. Deze conferentie zal de weg moeten effenen voor een bespreking op ministerieel niveau die later in het jaar zal plaatsvinden. In Su riname bestaat er reeds geruime tijd een commissie voor de emigratie van Surina mers naar Nederland. Deze commissie houdt zich thans ook bezig met de terug keer van Surinamers naar hun land van herkomst Het- werk van deze commissie heeft in de afgelopen jaren tot weinig prak tische resultaten geleid. Aan de emigratie hebben de ambtelijke deskundigen geen halt kunnen toeroepen. Van de remigratie heeft de Surinaamse commissie, die onder leiding staat van de directeur van justitie, slechts de juridische aspecten kunnen blootleggen: Naast deze ambtelijke commissie in Suri name bestaan er in Nederland verschillende stichtingen en verenigingen die speciaal in het leven zijn geroepen om de remigratie mogelijk te maken. Maar tot nu toe merkt men in Suriname weinig van een grote te rugkeer van Surinamers. Het ambtelijk overleg dat binnenkort m Pa ramaribo zal beginnen, heeft de bedoeling om meer vaart te brengen in deze remigra tie. Indertijd had de Surinaamse regering de toezegging gedaan dat zij een instituut in het leven zou roepen dat zich speciaal zou bezig houden met de problemen rond de remigratie van Surinamers uit Neder land. Dit instituut is echter niet van de grond gekomen Geen verandering De Surinaamse regering stelt zich op het standpunt dat de Surinamers die in Neder land wonen en werken hun land verlaten hebben omdat de lonen en sociale voorzie ningen in Nederland beter zijn dan in Su riname. Daar het niet te voorzien is dat er in deze ongelijkheid binnenkort verande ring zal komen, verwacht men in Suriname ook niet dat vele ex-landgenoten zullen te rugkeren. Wel stelt de huidige Surinaamse regering dat zij door de verwezenlijking van de volkenrechtelijke zelfstandigheid van Suriname ccn grote bijdrage geleverd heeft om de exodus van grote groepen Su rinamers in de toekomst te voorkomen. Het is inderdaad de laatste maanden veel rustiger geworden op de luchthaven van Suriname. De Surinamers die het land thans verlaten, vormen slechts een fractie van de massale uittocht van de laatste vijf jaar. Sedert enkele maanden bestaan er in Nederland plannen om het voor de Surina mers in Nederland aantrekkelijk te maken om te kunnen remigreren De ervaring heeft echter geleerd dat het verstrekken van een passagebiljet voor een enkele reis Nederland-Sunname, en van een geldsbedrag voor levensonderhoud gedu rende de eerste maanden van het verblijf in Suriname, het probleem allerminst oplost. Deze tegemoetkoming biedt weinig com pensatie voor -de sociale voorzieningen en de lonen die in Suriname nog erg laag zijn. Weinig enthousiasme Daar de Surinaamse regering zich wel be wust is van de motieven die geleid hebben tot het vertrek van vele landgenoten, is men in Paramaribo weinig enthousiast over het komend ambtelijk overleg. Men wenst in Paramaribo zo weinig moge lijk bemoeienis te hebben met de Surina mers in Nederland. In Suriname is men eer der geneigd de Nederlanders voor te houden dat zij zullen moeten leren om te leven met de problemen die de blijvende vestiging van grote aantallen Surinamers in Nederland met zich meebrengen. Men weet in Parama ribo maar al te goed dat nog niet een kwart procent van de Surinamers in Nederland voor de nationaliteit van hun land van her komst heeft gekozen. Het feit dat vele Suri namers aan enqueteurs in Nederland ver klaren dat zij wel naar Suriname zullen te rugkeren, beschouwt men in Paramaribo meer als een psychologische aangelegen heid. die niet in overeenstemming is met de handelwijze van de ondervraagden Spijt Dezer dagen is oppositieleider Lachmon te ruggekeerd van een bezoek aan Nederland. De oppositieleider betreurt het nu dat hij gedurende de maanden voor de souverei- niteitsoverdracht aan zijn volgelingen de raad had gegeven om Suriname te verlaten. Het electoraat van de oppositie is daardoor behoorlijk uitgedund. Ondanks de aanmoe digende woorden die de oppositieleider tot zijn volgelingen in Nederland heeft gespro ken, is ook mr. Lachmon er niet van over tuigd dat deze remigratie na het ambtelijk en ministerieel overleg sterk geactiveerd zal worden Ook de oppositieleider is van oordeel dat slechts het creëren van werkgelegenheid, gepaard met hogere lonen en betere sociale voorzieningen de terugkeer zullen stimule ren. Maar aangezien dit een proces is dat ja ren zal duren, ziet mr Lachmon zijn volge lingen in Nederland niet binnen de ko mende jaren naar Suriname terugkeren. In Suriname is men overigens verheugd dat de gemengde delegatie die zich thans in Su riname heeft gebogen over het probleem van de remigratie, ook uit ontwikkelings deskundigen bestaat. Vooral onder de Suri namers van Indiase afkomst verwacht men veel van een groot landbouwproject, dat de remigratie zou kunnen stimuleren. Mocht het overleg over de remigratie resulteren in de uitvoering van dit project, dan heeft het toch zijn nut gehad voor enkele Surinamers van Indiase afkomst, die naar hun land van herkomst zullen terugkeren om bier met moderne middelen de landbouw te beoefe nen. H j r opinie en achtergrond woensdag 17 maart 1976 RaNGOEN - In het oude nog uit de Engelse koloniale periode stammende Strandhotel in de Birmaanse hoofdstad Rangoen, waar de grote ventilatoren aan het plafond slechts weinig verkoe ling verschaffen, komen tegenwoordig minder Birmanen dan vroeger. Het leven is voor hen moei lijker geworden; een bescheiden inkomen veroorlooft ze nauwelijks een kop thee of een flesje Mandaley-bier. De prijzen z.'in door de inflatie van de laatste twee jaar gestegen, maar de inko mens zijn nauwelijks verhoogd en liggen op een bedroevend laag peil. ken Voorop staat hun trots op de na tionale onafhankelijkheid Een werkelijk politiek verlangen naar een regering van meer liberale signa tuur is hoogstens onder de grote stadsbevolking van Rangoen merk baar. De boeren echter, die nog steeds 80 procent van de bevolking uitmaken, interesseert het nauwelijks wie in Rangoen regeert. Zy mochten van de regering-Ne Win hun eigen stukje bouwland houden en verbouwen daarop nauwelijks meer dan ze nodig hebben om in de eigen behoeften te voorzien. Eventuele rijstoverschotten verkopen ze echter aan de handelaren, als deze hun een betere prijs geven dan de regering, en zo belanden die op de zwarte markt in Rangoen President Ne Win, die zich gesteund weet door het militaire apparaat, zit stevig in het zadel Hij vertoont zich zeer zelden in het openbaar en is alleen te spreken voor zijn naaste medewer kers. Hij verlaat zijn paleis alleen om. onder 'strenge bewaking, te gaan gol fen. De enige, door de officieren gedomi neerde. partij van het land, is de ..Burma Socialist Programm Party", die iets heeft gedaan voor de sociale welvaart, de gezondheidsdienst en de opvoeding, wat ook de critici van de militaire regering toegeven. Zo heeft Birma in de onderontwikkelde wereld maar een klein percentage analfabe ten. Er zijn in Birma verscheidene opstan dige bewegingen zoals de Kachins, Ka rens en Shans, die een eigen onafhan kelijke staat willen hebben. Daarbij komen nog in het grensgebied met Thailand de restanten van U Nu's „United Front", die evenals de com munisten contacten in Rangoen heb ben. Wat de regering dwars zit is de „Burma Communist Party", die is voortgekomen uit de pro-Peking „Witte Vlag" en die na het ontstaan van communistische staten in Indo china haar activiteit aanmerkelijk heeft opgevoerd. In de hoop de com munistische rebellen te kunnen isole ren, reisde Ne Win al in 1971 naar Pe king. Birma heeft met China een gemeen schappelijke grens van meer dan 200.0 km, via welk gebied de opstandelingen wapens krijgen. De in het Noorden werkzame opstandelingen, die uit Noord-Vietnam afkomstig zouden zijn, betrekken nu ook wapens uit Laos. Als China de Birmaanse communisten zou laten vallen, dan zouden deze zich tot Noord-Vietnam kunnen wenden en daardoor onder invloed raken van de Sowjet-Unie. Maar het goed uitgeruste en in de strijd geoefende Birmaanse le ger van 50.000 man wordt wel in staat geacht om af te rekenen met de op standige bewegingen - die elkaar on derling dikwijls bestri.ihen - als deze geen hulp uit het buitenland zouden krijgen. De onrustige situatie in het land maakt de positie van de militairen al leen maar sterker. De meeste Birma nen berusten in in het militaire be stuur. Ze putten inspiratie en kracht uit het boeddhisme, dat hen minder afhankelijk heeft gemaakt van mate riële zaken. Ten eerste hebben woordvoerders van de UMD al herhaaldelijk verzekerd dat zij een straatsgreep zinloos achten, omdat men daarmee geen enkele op lossing voor Spanjes vele problemen garandeert, en daarentegen het risico van een burgeroorlog op zich neemt Ten tweede menen waarnemers dat de UMD. zelfs als zij dat zou willen, geen staatsgreep zou kunnen uitvoeren. Haar kleine ledental (432. plus een iets groter aantal sympathisanten) is dui delijk onvoldoende om een officiers- korps van meer dan 28.000 man achter een staatsgreep te brengen Een vergelijking met Portugal in april 1974 is met van toepassing. Franco was een generaal die tot in de kleinste de- Foto: Boeddhistische nonnen horen tot het straatbeeld van Rangoon, een verkoopster die zelf niet kan schrijven, dicteert aan een non een brief. Het Strand hotel in het centrum van de Birmese hoofdstad Rangoon, eert overblijfsel van het Britse kolonialisme. delsorganisaties worden door officieren bestuurd, die niets van zakendoen be grijpen. Eerder dan luiheid en corrup tie zijn verkeerde bedrijfsvoering en onbekwaamheid de oorzaak van ar moede en honger In Rangoen. waar drie miljoen van de 30 miljoen inwo ners van het land wonen, is de tijd stil blijven staan Er zijn nog maar drie hotels, geen nachtclubs en veel minder restaurants dan drie jaar geleden. Het straatbeeld wordt nog beheerst door de langza merhand in vervallen staat gerakende gebouwen uit het Britse koloniale tijd perk Toch heeft Birma, dat al jaren lang een geïsoleerd bestaan leidt, zijn Aziatische identiteit niet verloren Ie dere Birmaan, zowel mannen als vrou wen. draagt nog steeds de „Longgy". de Birmaanse sarong, en als schoeisel sandalen. Westerse invloeden worden geweerd, ook al zijn er concessies ver leend aan Amerikaanse oliemaat schappijen om proefboringen in Birma te verrichten Westerse culturele instel lingen. zoals de British Council", de Alliance Francaise" en het Goethe- instituut hebben hun poorten moeten sluiten Ook het door de SowjetrUnie ge steunde „Wereld Vredes Congres" en de westers georiënteerde instellingen als de „Rotary Club" en de „Lions Club" werden verboden. In de biosco pen worden alleen nog maar Bir maanse films vertoond. De decadente westerse cultuur wordt met intensieve campagnes bestreden. De Birmaanse president Ne Win nam daarbij vorig jaar tijdens de kerstdagen letterlijk het heft in handen: met enkele vertrouwe lingen stormde hij het Inya Lake-hotel binnen en maakte een eind aan een gala-feest door eigenhandig de musici een pak slaag te geven en zowel het orkest als de gasten naar huis stuurde. Klaarblijkelijk stoorde de westerse popmuziek de president, die recht tegenover het hotel aan de andere kant van het meer zijn residentie heeft De minister van handel, San Win. die ook het hotelwezen onder zijn hoede heeft, werd na de affaire tot aftreden gedwongen. In deze nieuwe campagne, die erg veel gelijkenis vertoont met een cliltureléTevórutie, wordt' de'Birmanen voorgehouden zich opnieuw te bezin nen op hun eigen cultuur. Zo werd fil macteurs opgelegd geen gewaagde kledij te dragen, die aanleiding zou kunnen geven tot seksuele opwinding. Er mag alleen worden geluisterd naar Birmaanse muziek en elke verwijzing naar sex in de kunst is taboe. Economisch gezien veroordeelt de re gering het winststreven als een ver grijp tegen de socialistische structuur van het land. Er wordt tegenwoordig streng opgetreden tegen corrupte ambtenaren, zwendelaars en handela ren op de zwarte markt. Een krachtige aanpak van die laatste categorie is echter nauwelijks mogelijk omdat de zwarte markt niet weg valt te denken uit, het economisch leven in Birma. Hoewel onder intellectuelen, een deel van de oude bourgeoisie, monniken en studenten ontevredenheid heerst over de bestaande wantoestanden, laten ze daarvan aan vreemdelingen niets mer- nee echt oongenöjKootje ZÜN H06E REPETITIECSTER WEETT| NIETS TE. MFJKEN MET DE2E GROTE Een pagode waar vele boeddhisten rust en inspiratie vinden De weg naar het socialisme gaat voor Birma niet over rozen De slaapver wekkende sfeer van nietsdoen in rege ringskringen steekt schril af tegen de bedrijvigheid op de zwarte markt, waar de Birmanen hun allernoodzakelijkste inkopen doen. hoewel de prijzen er naar Birmaanse maatstaven abnor maal hoog zijn Zelfs de artsen moeten hun medicijnen betrekken van de zwarte markt, waar vooral uit Thai land gesmokkelde goederen worden aangeboden Elke Birmaan koopt er wel iets; men ziet hier zelfs officiers- vrouwen. die een deel van hun rant soen verruilen voor een nieuwe „Long gy" (Birmaanse sarong) of cosmetica Hoewel de militairen een bevoorrechte klasse vormen, is in Birma nauwelijks sprake van een welvaartskloof tussen arm en rijk, zoals in vele andere Zuid- oostaziatische landen Ongeveer 90 procent van de economie staat onder controle van de overheid en de 22 han- ]V[ADRID - In Spanje heerst een onrustige stilte voor de storm. De uiterlijke kalmte op de straten en de meeste arbeidsplaatsen wordt gelogenstraft door de onzekerheid achter de schermen, waar tegenstrijdige geruchten de ronde doen. Dat er geruchten gaan over een mogelijk militair ingrijpen in de politiek, wijst volgens waarnemers in Madrid minder op daad werkelijke voorbereidingen in die zin. dan wel op de onmacht van de regering om een overtuigend beleid te voeren; daardoor wordt bij veel Spanjaarden de wens (dat de militairen de knoop zouden doorhakken) de vader van de gedachte. De geruchten van een linkse staats greep berusten voornamelijk op de frustraties die de veroordeling van negen vooruitstrevende officieren ver leden week heeft uitgelokt. Twee van hen, de kapiteins Garcia Marquez en Ruiz Cilleros, die tot drie jaar of min der veroordeeld >varen, zijn inmiddels op. vrije voeten g:esteld overeenkom stig de beperkte amnestie die verleden jaar november was aangekondigd. Za terdag werd echter opnieuw een offi cier gearresteerd op de beschuldiging dat hij deel uitmaakte van hun klan- destiene beweging, dc „Democratische Militaire Unie" (UMD). tails op de hoogte was van netgeen er onder zijn strijdkrachten leefde, en er heel goed zorg voor droeg dat de sleu- telposten in handen bleven van con servatieve generaals. Bovendien kende het Spaanse leger .hiet,.-^?qajs hel, Por tugese. een koloniale oorlog die ma joors en kapiteins met-snelle bevorde ringen tot de daadwerkelijke bevelheb bers van de troepen maakte, en hen bovendien „blootstelde" aan linkse theorieën. Spanje heeft generaals van het oude stempel te over om de barak ken onder controle te houden, en linkse literatuur zoekt men daar tever geefs. In Spanje nebben veel eerder dc rechtse officieren (generaals en kolo nels. rangen waarin democratische ideeën heel wat minder oor vinden dan onder dc na-oorlogse generatie van majoors en kapiteins) de moge lijkheid om in de politiek in te grij pen. Geruchten in die zin ontbreken dan ook niet in Madrid, en woord voerders van de UMD verklaarden meerdere keren dal zij het eerder als hun taak zien een rechtse coup te dwarsbomen. Onenigheid De onenigheid over de vraag in welke mate Spanje moet democratiseren, tussen de liberale ministers en de oude franco-getrouwen in de regering, ver lamt reeds wekenlang de mogelijkheid van een politieke oplossing. Zolang dit kabinet, al is het maar in theorie, op 'een' democratie aanstuurt; Wördt het bovendien nog tegengewerkt door de Kroonraad en het zogenaamde parle ment dat Franco achterliet. Daardoor zijn de vele democratische beloften van het kabinet nu. bijna vier maan den na Franco's dood. nog altijd niet in praktijk gebracht. De arrestaties bewijzen dat de conser vatieve leiders van het leger zich sterk genoeg voelen, of de UMD zwak genoeg achten, om hun „heksenjacht" op de mocratisch gezinde officieren voort te zetten. Dat de democratische officieren hierop zouden antwoorden met de dreiging van een staatsgreep (bepaalde geruchten in Madrid willen dat de UMD aan koning Juan Carlos liet we ten dat haar leden alleen nog geduld zouden oefenen indien hij nu werkelijk en snel ernst zou maken met de demo cratisering in Spanje) lijkt zeer on waarschijnlijk Zinloos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4