Paul van der Velde en Jos de Mul blijven stoeien met letteren Anderlecht brengt een beetje spanning terug in competitie 'De Vliegende Hollander' en 'Heikant' spelen samen in Zuidlandtheater Schietingen Agenda VOGELNIEUWS UIT ZWIN TERNEUZEN Noordstraat 107 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE 'GOUDEN PLANNETJES1 VAN TWEE STUDENTEN TERNEUZEN - Vorig jaar werden ze, terwijl plaatselijke promi nenten toekeken als scheidsrechter, wereldkampioen 'Mens er ger je niet'. Een bizar record, gevestigd tijdens de braderie. Ze speelden het spel zolang, dat ze een kleine slaapkuur nodig had den om op krachten tekomen. In het Zuidlandtheater voerden ze hun theaterproduktie 'De grote verveling' op en ze waren ook te zien op de Vlaamse televisie, als gangmakers van de literaire avonden bij het Terneuzense koffiehuisje 'Artikof. Paul van der Velde en Jos de Mul heten ze - namen van een spraakmakend duo. Inmiddels allebei 20 en studerend in Leiden en Utrecht blij ven ze actief in het randgebied tussen literatuur en stuntwerk. Via hun organisatie 'Interkom' (een club die kunstenaars van uiteenlopende discipüne een vrijblijvend thuis had moeten bie den, maar nooit helemaal van de grond is gekomen) haalden ze in januari Simon Vinkenoog naar het jongerencentrum 'De Kou- sepael' in Temeuzen. Er waren 120 bezoekers en tenminste één huisvrouw droeg spontaan gedichten voor. Vrijdagavond komt Hubert Lampo iets vertellen over het magisch rea lisme in de letterkunde. Hij laat ook zien hoe zijn boek 'De komst van Joa chim Stiller' is verfilmd. Literair leven in Temeuzen - Van der Velde laat zich er opgetogen over uit. ..Op het optreden van Vinkenoog heb ben we bijzonder gunstige reacties ge had Zelf zei hij, dat hjj hier veel vrien den had gemaakt. We willen meer schrijvers vragen Daarbij denken we aan mensen als Biesheuvel, Marga Minco, Hugo Claus en Bernlef. Vrij dag verschijnt ook het eerste nummer van hun blad 'Interkom'. Die naam dook eerder op tijdens de avondjes bij 'Artikof. Toen ging het om een perio diekje dat de teksten van daar voorge dragen werk bevatte. Van der Velde en De Mul streven in de nieuwe opzet naar een literair informatieblad. Paul van der Velde vertelt, dat 't eens per twee maanden zal verschijnen. Het eerste nummers bevat een interview met en werk van Vinkenoog. Verder een restant van de literatuur uit 'Arti kof. „In de toekomst komen er ook ru brieken over literaire onderwerpen en tekeningen in We blijven natuurlijk openstaan voor bijdragen van ama teurs uit Nederland en België". Losse nummers van het gestencilde tijd schriftje gaan 1.50 kosten, een abon nement vergt 7,50 en wie het per post wil ontvangen moet 11.- betalen. Bi bliotheken hebben al interesse ge toond. De eerste oplaag: 75 exempla ren. Harm Geensen verzorgt de op maak. Honderd dichters Van der Velde en De Mul willen om streeks mei-juni opnieuw toneel uit brengen. Via j'Uit Temeuzen proberen ze hun stukken 'Slag' (Jos de Mul) en 'Skoop' (Paul van der Velde) opge voerd te krijgen in het Zuidlandthea- Voor zevende keergastkorps naar Temeuzen ter. Een ander opvallend initiatief ix het uitnodigen van 100 (of iets minder) dichters op een van de dagen van dc komende braderie. „Er lopen contacten met Antwerpen, waar tüe 100 dichters een soort groepe ring vormen Ze hebben ook een ver zamelbundel gepubliceerd, waarin en kele gedichten van mijn hand zijn op genomen", vertelt Paul 'Interkom' wil de dichters op straat poezie laten voor lezen. 'een festival-achtig iets', waar over nog overlegd moet worden met de braderiecomnussie en de stichting Jess. Dat de twee jeugdige organisato ren niet alleen rozen ontmoeten op hun weg naar het succes, bewijst een on langs uitgebracht negatief advies van een werkgroep uit de Terneuzense cul turele raad op hun verzoek om subsi die. Van der Velde maakt zich er woedend over. Zegt „Van zulke standpunten begrijpen we niets We zijn indertijd bij de provinciale culturele raad geweest met een voorstel om ons 2000.- te ge ven om de literaire avonden te betalen. In Middelburg is daar positief op ge reageerd. We gingen ervan uit. dat Temeuzen een aanvullend subsidie be schikbaar zou stellen, maar dat ge beurt nu waarschijnlijk niet. De werk groep vindt dat wat wij doen 'dilettan tistisch' is en dat we maar samenwer king moeten zoeken met andere groe pen Nu heelt dat 'dilettantistisch' twee betekenissen. Het wil in de eerste plaats zeggen, dat je iets doet uit. lief hebberij. Dat is exact wat wij willen: mensen een plezier doen met kunst. De andere betekenis is 'oppervlakkig' Dat klinkt ongunstig. We hebben in derdaad nog geen uitgewerkt pro gramma, maar dat komt dan omdat we ons nog niet de luxe van een secreta resse kunnen veroorloven die onze zaakjes keurig uittypt. Verder vindt de werkgroep, dat we moeten samenwer ken met anderen. Maar er zijn geen anderen. Een groepje rond galeriehou der John Verschuren is bezig geweest met iets. maar dat kwam niet van de grond Men wil dus dat we samenwer ken met een zeepbel Nee. ik begrijp werkelijk niets van zo'n standpunt" Geld nodig 'Interkom' heeft het geld - rekent hij voor - wél dringend nodig. „Wie naar de literaire avonden komt betaalt als jongere een gulden Volwassenen moe ten twee gulden neertellen. Die schrij vers kosten zo'n twee- tot vierhonderd gulden per avond. We moeten wel sub sidie hebben, anders komen we er ge woon niet uit". Het verhindert het tweetal niet om grootse plannen te maken. Voor een poeziefestival op de Westerschelde. bijvoorbeeld. Paul van der Velde: „We willen een veerboot of zo'n schip van de Flandria afhuren en dat ligplaats laten kiezen op de Schelde. Dichters en schrijvers uit Nederland en Belgie zou den daar hun werk moeten presente ren. De VP R O. heeft wel interesse voor zoiets. Als het een beetje lukt wil len we er een jaarlijks evenement van maken" Een ambitieus project, passend in de filosofie van Van der Velde en De Mul. dat juist Zeeuwsch-Vlaanderen als overgangsgebied tussen twee culturen een prima uitvalbasis is voor literaire activiteiten. „Als ik in Leiden ben spreek ik mensen, die niet weten of het bij Nederland of Belgie hoort", zegt Paul van der Velde. „Dat moet maar eens grondig veranderen". Tekst: Bob Lagaaij Foto: Henk van den Brink KLOOSTERZANDE - Aan de schie ting bij 'Sint Sebastiaan' te Klooster- zande namen 76 schutters deel. De uit slag van de eerste wip luidt: hogevogel: J Hoop, Kloosterzande. eerste zijvo gel: G Claessens. Lamswaarde. tweede zijvogel: P Meersman Burcht (Bi. ex tra vogel J. Verhoeven. Kloosterzande. De uitslag van de tweede wip luidt: hogevogel. J Roelands. Burcht <B). eerste zijvogel: J. van Leuven. Rapen burg. tweede zijvogel: G. Claessens. Lamswaarde. eerste extra vogel: H Hoop. Kloosterzande. tweede extra vogel: R van Gassen. Ossenisse Paul van der Velde (1) naast foto van confrater Jos de Mul: actief tussen lite ratuur en stuntwerk... Agenda schietingen, zaterdag 20 maart: Kloosterzande: J. de Waal: Lamswaarde: P. Claessens; Zuiddorpe: L. Vermue; Hulst: W. Blommaert. Zondag 21 maart: Kloosterzande: Wil lem Teil. Kloosterzande: J de Waal; Kappellebrug: Cyr de Kind: Hulst: S. Blommaert. Hengstdijk: P. van Dijk; Koewacht: Oude Molen Dinsdag 23 maart: Hulst. Blaauwe Hoeve (bejaarden); Zuiddorpe: L. Ver mue (bejaarden). Donderdag 24 maart: Kloosterzande: Groene Molen (bejaarden). Verkoop van duiven KOEWACHT - Zondag 21 maart wor den in café J. de Kind-Ceelaert te Koewacht alle postduiven verkocht van wijlen de heer Cam. de Bock. De heer De Bock was lid van de postdui- venhoudersvereniging 'Nieuw-Leven' uit Koewacht en bezat meerdere kam pioensduiven. De verkoop begint om 15 uur. Formule blijkt succes te zijn TERNEUZEN - De Harmonie 'L Vliegende Hollander' uit Temeuzen en dc r.k.fanfare 'Heikant' geven zater dagavond 27 maart samen een uit voering in het Zuidlandtheater van Temeuzen. „De Vliegende Hollander' staat onder leiding van de heer P. Eekman, 'Heikant' heeft de heer G. Pi- laet als dirigent. Het programma wordt geopend met een gezamenlijk optreden van de beide korpsen. Ze spelen de nummers 'When the saints go marchin' in' eri 'San Carlo'. Daarna is de beurt aan 'Heikant'. Deze fanfare voert achter eenvolgens uit: vier impressies (Van Lijnschooten), mini midi maxi (J. Moe renhout), 'James Last op klompen (ar rangement: Everaarts) en 'Long Street Dixie' van L. Abel. De drumband van 'Heikant' treedt vervolgens voor het voetlicht met de drumbomars van W. Lazeroms. Als vierde programmapunt is een optreden van de majorettes van 'De Vliegende Hollander' aangekon digd. Instructeur is de heer M. de Vos, Toneelavond HOEK - De afdeling Axel en De Braakman van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houden woensdagavond 24 maart samen een bijeenkomst in de gehoorzaal van Hoek. Het toneelgezelschap van de Plattelandsjongeren-Zuid voert dan het blijspel 'Ze staken, oh wat enig' op. Deze avond begint om 20 uur. Patty de Groene vervult de functie van 'miss majorette'. De tamboers van het Terneuzense korps (instructeur P. Eekman, tambourmaitre: A. den Doel den voeren de nummers 'American Post' (S. Egberts) en 'De Trommelaar' (P. Eekman uit. Na de pauze volgt er een concert door 'De Vliegende Hollander'. Het pro gramma: Billy Bailey' (R. Beck), Van- essaouerture (Pi Scheffer), 'Adelita (ar rangement: W. Naulvast), 'El Toro bra vo' (K. Vlak), 'the Corcoran cadets' (Sousa), triomfmars uit Aida (Verdi, Jakma), Patience Ouverture (A. Sullivasn-Mellma) en Graf Waldersee (L. Oertel). De avond wordt besloten met een gezamenlijk optreden van harmonie en fanfare. Ze spelen: Capo san Martino (Leemann, dirigent: G. Pi- laet) en de grenadiersmars (Dunkier, dirigent: P Eekman). ZEVENDE KEER. Het is volgende week zaterdag overi gens de zevende keer dat 'De Vlie gende Hollander' tijdens de jaarljkse uitvoering optreedt met een gastkorps. Vice-voorzitter C. van Langevelde vertelde, dat deze opzet een door slaand succes blijkt. Vorig jaar zat het Zuidlandtheater vol. „We zien zo'n concert als een afsluiting van het win terseizoen en de binnen-optredens, „aldus de heer Van Langevelde. „In de praktijk is gebleken dat het publiek het enorm waardeert. Datzelfde geldt trouwens voor de muziekkorpsen in de streek. Daarmee hebben we in de loop van de jaren bijzonder stevige banden gekregen." De uitvoering van 'Heikant' en 'De Vliegende Hollander' begint om 20 uur. KNOKKE-HEIST - Conservator Guido Burggraeve van het natuurreservaat het Zwin bij Knokke heeft in z'n laatste bulletin weer heel wat nieuws verzameld over talrijke en opmerkelijke vogels in dat gebied. In 1975 werden door het biologisch station van het Zwin 2.951 vogels geringd, in 72 verschillende soorten. De hoogste aantal len; 156 roodborstjes, 261 goudhaantjes, 163 bonte kraaien, 1199 kauwen en 292 kokmeeuwen. Als 'zeldzaam' merkt Burggraeve de volgende geringde vogels aan: 3 sperwers, een noordse stern, een klapekster en twee cettiezangers. De hevige stormen tussen 20 en 24 januari leverden enkele voor de tijd van het jaar bijzondere waarnemingen op. Geno teerd werden enkele honderden dwerg- en drieteenmeeuwen, enkele Jan van Genten, een noordse stormvogel en een ijsduiker. Vele vogels trokken tijdens de koudegolf van eind januari, be gin februari naar het zuiden en deden daarbij ook het Zin aan. De conservator zag honderden smienten, wilde zwanen en zaag- bekken. Dat zijn soorten die bij zacht weer in noordelijke streken overwinteren. Uitzonderlijke overwinteraars zijn verder de regenwulp en de tjiftjaf, die in januari enkele malen werden waargenomen. De vo gelkenners keken ook hun ogen uit toen ze in februari al twee dwergganzen en een lepelaar opmerkten. Het natuurgebied is op het ogenblik de slaapplaats van dui zenden vogels: meer dan 10.000 meeuwen, ongeveer 1000 wulpen, 250 kemphanen en 250 grauwe gorzen. In het vogelpark het Zwin is het broedseizoen al begonnen. De oehoe broedt sinds 17 februari en de aalscholver en zeven paartjes kwak zijn ook al aan het broeden of op z'n minst toe aan nestbouw. Door 10 zege op Club Brugge CLUB BRUGGE BLIJFT AAN LEIDING TERNEUZEN - Door de 1-0 overwin ning op leider Club Brugge heeft An derlecht zaterdagavond de spanning weer enigszins teruggebracht in de hoogste afdeling. Die verdienste kun nen de Brusselaars dan toch nog voor zich opeisen. In dc praktijk zal er waarschijnlijk van die spanning weinig terecht komen. De voorsprong van Club Brugge mag dan teruggelopen zijn tot twee vier punten met zelfs een wedstrijd meer gespeeld van Anderlecht. maar de ma nier waarop de overwinning tot stand kwam pleit niet voor de vorm van An derlecht Club Brugge was vrijwel ge durende 90 minuten in de aanval. Eén van de zeldzame counters van Ander lecht leverde een doelpunt op van Gille van Binst en dat gebeurde al twee mi nuten na rust. Club Brugge trof een weer geweldige Jan Ruiter tegenover zich toen vooral in het laatste half uur van de wedstrijd de kansen zich opsta pelden. Ondanks de 1-0 nederlaag die op het scorebord bleef staan was Brugge-trainer Ernst Happel echter na afloop niet bang voor de leidersplaats. „Als Anderlecht onze voornaamste concurrent wordt dan ben ik niet bang voor ons kampioenschap. Wat zij hier vanavond hebben laten zien slaat ner gens op. Als wij in Brugge spelen val len we aan en daar kan geen enkele tegenstander iets aan doen. Ander lecht heeft een doelkans gehad en heeft verder niets gedaan dan verdedi gen". De malaise van Anderlecht zal zich dus ook na deze wedstrijd wel voortzetten. Het middenveld, dikwijls het sterkste deel van de Brusselaars, kwam er tegen de Brugse middenvelders vrijwel niet aan te pas. Vandaar misschien de geruchten die na afloop de ronde de den als zou Arie Haan in onderhande ling zijn met Valencia. Van de overige concurrenten viel Lo keren terug door een 1-0 nederlaag bij AS Oostende en kwam RWD Molen beek niet verder dan een 0-0 gelijkspel tegen Waregem. Aad Koudijzer miste voor Waregem een strafschop. Lierse. dat door het puntenverlies van de topclubs dichterbij had kunnen komen, verzuimde dit. De thuiswed strijd tegen La Louviere leek zelfs in een catastrofale nederlaag uit te lopen. La Louviere verdedigde tot de 89e mi nuut een 1-0 voorsprong. Een heftig aanvallend Lierse kon pas in de laatste minuut gelijkmaken door een treffer van Hans Posthumus. In de onderste regionen speelden Racing Mechelen en Benngen in Mechelen 0-0 gelijk. Met deze uitslag hadden beide ploegen vrede. Racing Mechelen loopt hierdoor een punt in op Berchem dat zelfs in ei gen huis met 0-1 verloor van KV Me chelen. Voor Standard (4-0 overwin ning tegen Antwerp) en Beveren (1-0 tegen FC Luiki betekende de winst een belangrijke positieverbetering. De stand in de le klas tweede klas. üc voorsprong van de ploeg die al een klein beetje mag gaan feesten bedraagt nu vijf punten op Waterschei. Dicst viel terug door een gelijkspel tegen St. Niklaas. Winterslag heeft het overigens wel moeilijk gehad bij Boom. Het enige doelpunt kwam tot stand uit een ver- dedigingsfout die door Beckers goed werd afgestraft. Kortrijk blijft op af stand volgen door de 0-2 overwinning bij Turnhout. De grootste verrassing in de 2e klas kwam van Merksem dat eindelijk weer eens van de volle winst mocht proeven. Het slachtoffer was Olympic Montigmes dat kansloos met 2-0 verloor van de hekkesluiters. De overige uitslagen: Tongeren-Patro Eis- den 0-1. Bergen-AA Gent 1-0, Waterschei-Tilleur 3-0. St. Truiden-VG Oostende 0-1. De stand: Club Brugge 27 Anderlecht 26 Lokeren 27 Beveren 27 Lierse 27 RWD Molenbeek 26 Waregem 27 Standard 26 Antwerp 27 Beerschot 26 FC Luik 26 AS Oostende 26 Cercle Brugge 27 KV Mechelen 27 La Louvière 26 Sp. Charleroi 26 Beringen 27 Berchem 27 Rac. Mechelene 26 16 6 6 38 54-26 6 34 49-30 9 33 49-29 5 33 28-13 8 32 51-34 6 32 39-23 6 32 45-29 7 31 40-31 8 29 29-35 8 28 42-42 9 26 44-44 9 25 34-36 9 25 35-39 12 22 32-42 11 19 28-44 14 18 33-47 14 18 19-44 14 16 19-43 17 13 14-48 Winterslag 24 16 5 3 37 27- 9 Waterschei 24 12 8 4 32 39-20 Diest 24 13 5 6 31 36-25 KV Kortrijk 24 10 8 5 28 44-24 P. Eisden 24 11 4 9 26 39-31 Tongeren 24 8 10 6 26 27-18 VG Oostende 24 10 5 9 25 24-26 SL Truiden 24 9 7 8 25 25-24 St Niklaas 23 9 6 8 24 32-22 Turnhout 24 9 5 10 23 20-25 Bergen 24 8 5 11 21 23-38 Ol. Montignies 23 6 9 8 21 14-26 AA Gent 23 7 6 10 20 32-34 Boom 23 5 8 10 18 19-30 Tilleur 24 4 6 14 14 23-39 Merksem 23 3 1 19 7 25-57 Winterslag handhaafde zich op de eer ste plaats in de rangschikking van de Het programma voor volgende week: le klas; KV Mechelen-RC Mechelen. RWDM-Berchem, FC Luik-Cercle Brugge. La Louvière-Beveren, Antwerp-Sp. Charleroi, C. Brugge-AS Oostende. Benngen-Anderlecht. Beerschot-Waregem. Lokeren- Standard. 2e klas: Kortrijk-Boom, St. Niklaas-Tumhout, Tilleur-St. Truiden. Patro Eisden-Bergen, AA Gent- Merksem. VG Oostende-Diest. Montignies-Waterschei, Win terslag- Tongeren. Frits Bakker Voor de zeer vele bewijzen van medeleven ontvangen na het overlijden van mijn geliefde vrouw, onze zorg zame moeder, groot- en overgrootmoeder NEELTJE ADRIANA WISSEL betuigen wij allen hartelijk dank. Kuitaart. maart 1976 Hulsterseweg 137 Geopend tijdens koopavond Fijne acryl jongenspull met col in mooie kleuren: rood. beige, blauw. zwart, bruin of Stoere schippers- voor kloeke knapen: kies uit altijd: zwart, bruin, groen donkerblauw. Maten 116-170.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 26