PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prijzen stegen 0,9 pet MINISTER IN CONFLICT MET KAMER OVER FLUORIDERING Wilson kondigt aftreden aan „De Zeeuwse wateren mogen geen tweede Loosdrecht of Kaag worden" de krant van zeeland Yorrink wil geen uitstel van debat in afwachting ontwikkeling filter Compromis in kamer verwacht over de winkelsluiting op zaterdag: 5 uur w töbd-lekhers peg, 2 Jl9e jaargang no, 65 Woensdag 17 maart 1976 0 januari hall maart: pEN HAAG De stijging van ljet consumptieprijspeil in één jpaand met 0,9 procent betekent {en lelijke tegenvaller. Terwijl de opwaartse tendens nog leek mee te vallen met een stijging on 0,5 procent tussen half de cember 1975 en half januari van dit jaar, is de stijging tussen half januari en half februari een soort 'explosie'. Deze toeneming is het drievoudige ran die in de overeenkomstige perio- ie ran vorig jaar. En dit pas begon- c?n jaar is nu al een prijsstijging bereikt van bijna 1.5 procent. Soz steeds is dit een geflatteerd teeld, omdat de stijging van de kos- io der gezondheidszorg nog niet zijn rarvrerkt. Dat gebeurt meestal pas in snriL Zouden deze wel zijn verwerkt, dan zou zeker al een stijging van yee procent zijn bereikt. Bovendien de laatste benzineprijsstijging niet rerwerkt, omdat die juist na de peil datum van het CBS viel. Gezien het feit dat de periode febru arimaart meestal een flinke stijging teweegbrengt (vorig jaar ongeveer een procent) achten deskundigen de mogelijkheid groot dat de raming van «n totale prijsstijging dit jaar van T3 tot acht procent niet met de redelijkheid zal overeenkomen. in dit verband wordt er van de rijde van de consumentenorganisatie aesirmenten Kon takt dé aandacht op gerestigd dat een flink stuk van de prijsstijgingen in de overheidssector te rieden is doordat gas en elektrici teit aanzienlijk duurder zijn gewor den. „De overheid moet meer op haar eigen tarieven gaan letten en zal zich tachtig op het prijsbeleid moeten aldus Konsumenten Prijsstijgingen werden verder geno- Seerd bij: brood, koek en gebak, aard- ippelen, dranken, vlees en .vleaswaren, &nde dranken, vlees en vleeswaren, onderhoud van woning, kleding en schoeisel (voornamelijk door het ten einde lopen van het uitverkoopeffeöi a tweedebands auto's. Dalingen wer den alleen gemeld voor fruit, althans in hoofdzaak, en voor margarine. De FNV en CNV willen dat de rege ring een strakker prijsbeleid gaat voe ren. De FNV is erg teleurgesteld de prijsstijging van 0.9 procent. „We kunnen gerust vaststellen", zo zei de beer F. Drabbe, secretaris van FNV. „dat er grote vraagtekens zijn plaatsen bij het door de regering revoerde prijsbeleid. In welke secto ren de stijgingen het hardst zijn aan gekomen, weten we pas over enkele weken, maar zeker is dat een van de meest stijgende, de aardappelsector is geweest. Wij willen dan ook een strakker prijsbeleid van de regering", aldus de heer Drabbe in een voorlopig commentaar. De heer H. van der Meulen, secretaris ren het CNV zei over het nieuwe prijsindexcijfer: ,,De winst die in janu ari is geboekt is tenietgedaan door de verhoging van het cijfer over fe bruari. Dat is zeer jammer, want de winst die we in januari boekten is duidelijk Scheurtjes Winding De regering heeft wat moeite met de financiële aspecten van een vaste Westerschelde-oeververbin- ding, maar de beslissing komt snel (pagina 2); Sfeertje Minister Westerterp betreurt de sfeer waarin de Oosterschelde- zaak is getrokken (pagina 2); iatlhaus Aardenburg maakt zich op voor de 23e uitvoering van de Mat- (pagina 6). Nieuws uit Zeeland op pag. 5,6, 7,9; Binnen- en buitenland op Pag- 3, 11; Opinie en achtergrond op Pag. 4; Sport op pag. 12, 13 Radio en televisie op pag. 14; financiën en economie op pas. 15 LONDEN De Britse premier Harold Wilson wuift hier -naar mensen, die samenstroomden voor zijn ambtswoning Downingstreet 10. na het bekend worden van het nieuws dat Wilson binnenkort zal aftreden. VERRASSING IN LONDEN: (Van onze correspondent) LONDEN Binnen de Britse Labour-partij is een felle strijd om de macht ontbrand nadat premier Harold Wilson dinsdag onver wacht te kennen gaf te zullen aftreden als premier zodra er voor hem een opvolger als partijleider is gekozen. Wilson verraste vriend en vijand toen hij bekendmaakte dat hij koningin Elizabeth al op 8 december van lie1 vorig jaar op de hoogte had gesteld van zijn voornemen half maart te zullen aftreden „om plaats te maken voor een opvolger", zoals Harold Wil son dat in zijn officiële verklaring vanuit zijn ambtswoning Downing Street nummer 10 omschreef. Wilson stond dertien jaar aan het hoofd van de Labour-partij, waarvan bijna acht jaar als premier, en bezet te 81 jaar lang een zetel in het Lagerhuis- Volgens de Labour-leider is zijn besluit om heen te gaan niet ingegeven door politieke of gezond heidsredenen. Wilson, die vorige week 60 jaar werd, verkeert in uitstekende gezondheid en hij zou zijn taak in theorie nog vele jaren kunnen vervul len. Zijn voorgenomen aftreden bete kent geen regeringswisseling en Wil son wil normaal als parlementslid Hoewel premier Wilson twee jaar geleden al heeft verklaard niet langer dan tot zijn 60e jaar als premier te willen dienen waren er destijds wei nig politici en diplomatieke waarne mers in Londen zelfs onder zijn intieme vrienden binnen het kabinet die aan die uitlating veel waarde hechtten. Wilson, de absolute meester van het compromis en de man die zijn Labour-partij vaak tegen alle kansberekeningen in als een eenheid in stand wist te houden, leek plezier te scheppen in zijn bezigheden als geen ander in de heksenketel van Britse politiek. Uit de manier waarop premier Wil son gisteren zijn verrassende aftreden Zie slot pagina 3 kolom 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de tweede kamer en minister Vorrink (volksgezondheid) is dinsdag een conflict ontstaan over de fluoridering van het drinkwater. De kamer vindt dat de minister het beste het regeringsvoorstel, dat fluoridering van het drinkwater een wettelijke basis geeft, voorlopig kan intrekken. Afgewacht moet worden of het uit een oogpunt van techniek en van volksgezondheid mo gelijk is om een filter te ontwikkelen, dat bij tegenstanders van fluor aan de kraan bevestigd wordt en dat de fluor uit het drinkwater haalt, vindt de tweede kamer. Minister Vorrink voelt echter niets voor uitstel dat, als de Kamer haar zin krijgt, zeker enkele maanden kan duren en wil hei wetsontwerp zo snel mogelijk in stemming bren gen. Op voorstel van het PvdA-kamer- lid Roethof (een partijgenoot van de minister) is de discussie voorlopig opgeschort tot donderdag. Onmiddel lijk na de schorsing had de voorzit ster van de Vaste Kamercommissie voor volksgezondheid, mevrouw Van Leeuwen, een gesprek met de minis ter. De bewindsvrouwe is tijdens dit gesprek echter niet van standpunt veranderd. Beraad De fracties zullen nu zo snel moge lijk intern de nu ontstane situatie bespreken. Donderdag, vlak voor de hervatting van het debat, zal de ka mercommissie in een vergadering be slissen of het parlement met een ordevoorstel zal komen om de be raadslagingen uit te stellen tot meer zekerheid is verkregen over de moge lijkheden van een defluorideringsfiï- ter. Gezien het feit dat op deze op schorting al eerder is gezinspeeld door Dees (WD) en Nooteboom (D'66) en dat het uitstel uiteindelijk concreet werd gevraagd door de eigen partij van de minister en het feit dat de christen-democraten al eerder heb ben laten jveten grote waarde te hech ten aan het onderzoek naar het deflu- orideringsfliter, ligt het voor de hand dat een overgrote meerderheid het indienen van een dergelijk ordevoor stel zal steunen. Het is niet bekend hoe de minister op zo'n voorstel, dat een politieke nederlaag voor haar be tekent, zal reageren. de tegenstand van een kamenmeerüer-j slechts zouden worden verleend aan1 heia te doen verminderen. Bij de nota gebieden waar ook a'. eerder was van wijzigingen deden zij de concessie gefluorideerd- Bovendien werd vastge legd dat in de te verlenen vergunnin gen voorzieningen voor bezwaarden moeten zijn opgenomen. Vorige week nog. in de eerste ter mijn. had mevrouw Vorrink gezegd te „overwegen" deze beperking in te voe ren en de voorschriften voor alterna tieve voorzieningen zelf te zullen toet sen bij het behandelen van de DEN HAAG De tweede kamer schorste het beraad over de fluo ridering van het leidingwater. Mi nister Vorrink en slaatssecreta- Hendriks werden enigszins overvallen door deze onverwach te wending en gingen na kort be raad met elkaar weg uit de kamer. (Zie slot pagina 3 kolom 7 Wijzigingen Inmiddels hadden de bewindslieden getracht met kracht van argumenten MAXIMALE OPENSTELLING WAARSCHIJNLIJK 54 UUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de tweede kamer en staats secretaris Hazekamp (economische zaken) zullen elkaar naar alle waarschijnlijkheid vinden in het volgende compromis: zaterdags de winkels om 17 uur dicht en een maximale openstelling van 54 uur per week. Dit bleek dinsdagavond in het debat over de voorgestelde nieuwe winkelsluitingswet. Voor andere amendementen tot wijzi ging van het ontwerp is niet voldoende bijval. De bewindsman vindt het kernpunt van de wet het aantal openstellingsu ren en niet het tijdstip van de zater dagmiddagsluiting. Juist de zelfstandi gen uit het kleinbedrijf zijn veront rust over aantasting van hun inkomen door beperking van de openstelling. Zij willen geen vrije tijd ruilen voor een lager inkomen. Detailhandel is nu eenmaal dienstverlenend, 55 uur maxi maal open is veel, maar velen zitten er onder. Aanzienlijk verdere beper king van het maximum en sluiting op zaterdagmiddag om bijvoorbeeld 14 uur zou onaangename gevolgen heb- uur per week gaan werken. Openstel ling tot 18 uur op alle dagen is het meest logisch, aldus Hazekamp. Sociaal is het begrijpelijk dat eerdere zaterdagmiddagsluiting wordt voor de winkels in de: de ben voor de duurzame consumptiegoe-gepleit. In de praktijk is een ontwik- -•- -1- i- ->«■ keling aan de gang naar vrijwillige eerdere sluiting- Waarom zouden we dwingen?, aldus de staatssecretaris, aie weliswaar gelooft dat de consu ment zich aan zou passen, maar vindt dat ingrijpen in het consumentenge drag van koopgewoonten niet via deze met'nodek moet gebeuren. Eton deel van de Kamer is dit niet geheel met de staatssecretaris eens. branche, de rijdende winkels, zei staatssecreratis Hazelkamp. De voorgestelde 55 uur is een com-j promis tussen de wensen van belang hebbende partijen. In de huidige situa- tiè wordt de volledige openstelling: van 60 mogelijke uren al niet benut. Met de nieuwe wet wordt de ontwik keling, die aan de gang is, redelijk; benaderd, ook al omdat de werkne mers in de detailhandel per 1 juli 401 (Zie slot pagina 3 kolom 2) JACHTHAVENBEHEERDERS IN ZEELAND „WE MOETEN HET WEL GEZELLIG HOUDEN" WACHTLIJSTEN VOOR VEERSE MEER; OOK HAVENS GREVELINGEN RAKEN AARDIG VOL MIDDELBURG „Van de Zeeuwse wateren geen tweede Kaag af Loos. drecht maken, liet moet gezellig blij ven". Opmerkingen van deze strekking zijn te beluisteren bij veel beheerders gemeenten, watersportverenigingen en zelfs particuliere exploitanten i van de Zeeuwse jachthavens. Zeeland heeft de watersportliefhebbers met vaartuigen variërend van het kleinste zeilbootje tot de meest luxueuze mo torjachten momenteel een kleine 6000 ligplaatsen aan wateren van ver schillend karakter (open en geslo ten) te bieden. Belangrijke uitbreidin gen zijn op korte termijn niet te verwachten. Ondertussen blijft de bo- tenverkoop toenemen en daarmee de vraag naar ligplaatsen. Steeds knellender wordt daardoor de vraag in hoeverre daaraan moet wor den toegegeven- Het begrip 'vol' mani festeert zich vooral met betrekking tot het Veerse Meer, waar veel jacht- 'n?.vens een wachtlijst hebben. Daar bij speelt niet alleen het beschikbare aantal ligplaatsen, maar als het gaat om het bepalen van een aanvaardbare oppervlakte bevaarbaar water per vaartuig, moet ook rekening gehouden worden met het soms overstelpende aantal 'passanten' dat in het hoogsei-, zoen van buiten de provincie op de Zeeuwse wateren vertier komt zoe ken. Algemeen neemt in Zeeland ook de zorg toe over het aantal buitenlan ders dat in toenemende mate ligplaat sen in beslag neemt en zelfs complete jachthavens 'claimt'. Vooral bij de Bel gen is Zeeland favoriet, maar ook bij Fransen en Buitenlanders Voorzitter B. Vriesman van de water sportvereniging "De Arne' in Middel burg, welke vereniging de jachthaven 'Oostwatering' aan het Veerse Meer huurt, zegt er onder meer over: „In sommige havens van het Veerse Meer vind je voor meer dan de helft buiten landers. Wij hebben altijd al gezegd dat we niet gediend zijn met nog meer jachthavens, alleen maar voor buitenlanders. Het moet geen tweede Loosdrecht worden". Commissaris der koningin dr. C. Boer- tien heeft vorige maand in Antwerpen verklaard dat de aanspraken van de Zeeuwen op ligplaatsten niet teniet mogen worden gedaan door de claims van de grote jachtclubs van buiten de provincie en stelde dat er een ver deelsleutel moet komen. In Amemuï- den wordt voor de jachthaven 'Oran jeplaat' (met een wachtlijst van een kleine 180 aanvragers) al een selectie toegepastArnemuidenaars krijgen voorrang, dan komt de categorie 'Ne derlanders' aan de beurt en vervol gens de buitenlanders- Voor het Veerse Meer biedt alleen de (particuliere) uitbreiding van jachthaven .Oostwatering' met een 100 nieuwe ligplaatsen (daaraan wordt momenteel gewerkt) en mogelijk nog| een tweede jachthaven in Kamperland nog enig soelaas. Bij de wsv 'Arne',] waar men nog een 60 tot 80 liefheb bers op de wachtlijst heeft, ervaart: men de huidige situatie zo bleek' uit opmerkingen van de heer Vries man nog niet als een 'schreeuwend tekort'. „Na de uitbreiding van Oostwatering en eventueel Kamper land, is het voorn et Veerse Meer toch wel welletjes", zo vindt hij. Oosterschelde Liefhebbers die voor het Veerse Meer .niet maar aan de beurt komen, richt ten hun hoop op de Oosterschelde, omdat men aanneemt dat daar nog een flink aantal ligplaatsen beschik baar zal komen. Twintig procent van de bezetters van vaste ligplaatsen aan Het Veerse Meer zei enkele jaren geleden bij een enquête van het recre atieschap Veerse Meer zonder meer naar de Oosterschelde te zullen ver huizen als daar plaats komt na de afsluiting. Maar of langs de Ooster schelde in de toekomst zoveel jacht havenaccommodatie wordt gescha pen als sommigen wel veronderstellen is nog twijfelachtig, getuige onder meer een recente uitlating van staats secretaris Meijer van erm dat er op dat gebied geen behoefte is aan 'grootscheepse ontwikkelingen' in het Oosterscheldegebied- Na het Veerse Meer is het Greveiin- genmeer in de belangstelling geko men. Er verrezen twee forse jachtha vens. in Brouwershaven (met een 400' ligplaatsen) en de (particuliere) jacht haven in Bnrinisse (650). Ook deze nieuwe jachthavens zijn inmiddels zo goed als vol. Havenmeester J. W. G. Heulstee: „Wij moeten ai veel mensen teleurstellen"- Het uitgestrekte Greve- lingenmeer kan, zo meent hij, nog wel wat hebben. „We moeten het natuurlijk wel een beetje genoeglijk houden, maar het is een hele grote plas. Als iedereen op een mooie dag uitvaart, wordt het zo gespreid dat het op het water nog bijna leeg liSa", Andermaal: de drie CF; Jjantlijn kpnicuw is het probleem 'de drie van Breda' Jn ffiCwl de Nederlandse vamen leving ter d!v.-u.%v<.- geteld. In een verklaring van do re-ad van kerken in werd gisteren gepubliceerd wordt namelijk gepleit voor het heen- zenden van dè drit- Duitse oorior^muv dadigers. die hun levenslange straf uit zitten in de gevangenis van Breda. En daarmee is dews zaak andemutal aan de orde, hoewel velen in Nederland v: het liefst maar zouden willen vergo ten of zelfs verdringen. Laas die drie in Breda en hoe minder er over word* gesproken hoe beter het is, zo m'-n'-n tallozen. Vier jaar geleden w.-.s deze kwestie eveneens onderwerp van felle discussies, eindigend me', een behwrest- emoüoneïe kamerzitting. Zij liep uit in de regeringsbeslissing dat voorlopig niet tot strafonderbreking van de drie zou worden overgegaan: zl) bleven In Breda. rjdens deze discussie van 1971 en 1972 kreeg één aspect in het bij zonder de aandacht, namelijk het verschijnsel dat onder de aanduiding KZ-syndroom bekend is geworden. Duizenden Nederlander. zo bleek toen leefden nog altijd onder een immense druk. een gevolg van over heersende herinneringen aan de oor logsjaren. in het bijzonder aan de kamptijd. Mede als gevolg van de gro te aandacht die dit verser.ijrtsel kreeg tijdens de debatten over de drie van Breda, werden de behandelingsmoge lijkheden voor oorlogsslachtoffers met. psychische moeilijkheden verbeterd en uitgebreid. Daarop zinspeelde gister avond de voorzitter van de raad van kerken in een vraag gesprek met het NOS-Journaal: het zou volgens liem een reden kunnen zijn om dit element de weerslag op deze categorie oorlogsslachtoffers van een eventuele vrijlating bulten be schouwing te laten, een gedachte die ook ln de verklaring is terug te vin den. In hetzelfde journaal kwam ech ter dé deskundige op dit terrein professor Bastiaans vertellen dat er nog altijd twintig- tot veertlgdtuzend Nederlanders onder zware psychische druk leven als gevolg van de oorlogs jaren dat wil zeggen een zodanig groot, aantal dat de behandelingsmodel ij kho- den nog altijd te gering zijn. Daarmee werd dit argument van de raad van kerken in feite ontkracht: vrijlating van de drie zou wel nieuw leed bete kenen voor de slachtoffers van 1940- 1945. Is daarmee de discussie geëindigd? Voor velen: ja, de zaak is afgedaan. Voor anderen is het echter moeilijk de zin te verstaan van een voortduren de gevangenhouding van de drie ln Breda, uitgebluste mannen die nu al meer dan dertig jaar opgesloten zitten. De grote moeilijkheid is echter dat er tussen de beide groepen Nederlanders de groep dergenen die blijvende ge vangenisstraf juist en rechtvaardig vindt en diegenen die zich afvragen of deze straf werkelijk in overeenstem ming is met die humanitaire waarden waarvan men zegt dat ze in Nederland hoog worden gehouden, de moeilijk heid dus is dat tussen beide catego rieën vrijwel geen discussie mogelijk is- Men kiest voor het een of voor het andere standpunt en met die keuze is er in de meeste gevallen tegelijkertijd sprake van een verharding: men luis tert niet meer naar de argumenten van de ander. Daarmee eindigt dan de discussie, helaas op een weinig bevredi gende manier. Destijds heeft zich in Israël een ver want gesprek voorgedaan rond de berechting en later de executie van Eichmann. Eton kleine groep Israëliërs was er namelijk voorstander van dat deze administrateur van de vernieti ging teretót zou staan voor een Inter nationaal tribunaal en zelfs waren en kelen gekant tegen uitvoering van de doodstraf. De wijsgeer Martin Buber bijvoorbeeld achtte noch de doodstraf noch levenslange opsluiting in enige verhouding te staan tot hetgeen Eich mann aan hes: joodse volk had bedre ven. Beter zou het geweest zijn wan neer men deze misdadiger tot het ein de zijner dagen harde arbeid had laten verrichten op de Israëlische grond, op dat hij zich dagelijks zou hebben gere aliseerd dat het joodse volk sterker was dan de door hem voorbereide ver nietiging, aldus Buber. Hij zette dat uiteen in een vraaggesprek met de New York Times, enkele dagen na Eichmanns executie. Buber verwees tijdens dit gesprek nog naar een rede die hij in 1953 in Duitsland had gehou den toen hem de vredesprijs van de Duitse boekhandel was uitgereikt. Te hebben die toespraak nog eens overgelezen. Een indrukwekkend stuk: een rede tot het Duitse volk van iemand die eens temidden van dit volk had geleefd en in het gees telijk tweestromenland van joods en christelijk denken was gevormd. Ja aan dit denken nieuwe opvattingen ha/i toegevoegd. Slechts één citaat: .Die genen die miljoenen van mijn vólks- en geloofsgenoten hebben omgebracht, hébben zich in een zodanige sfeer van onmenselijkheid geplaatst dat het mijn voorstellingsvermogen te boven gaat", zei Buber. ,Hr kan zelfs geen haat meer in mij op komen, laat staan een overwinning van de bact". Zou da: niet ook een houding kunnen (of zelfs moe ten) zijn van Nederland jegens de drie van Breda? In dat geval zou men ze zwijgend kunnen heenzenden en de eigen opvattingen over de zin van de (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1