„Te vroeg voor verbreken betrekkingen met Bagdad" Veryoersfoonden boos om bezuiniging NS V. d. Stee: ministerie landbouw blijft Berechting Molukse consulaatbezetters in kantongerecht Senaat aanvaardt ïïhoging van mine-accijns Commissie-Holtmans en chauffeurs: MET BETALEN VAN TAXIRIT BESTRAFFEN" ONRUST BIJ NEDERHORST IN GORKUM Belangrijkste regeringstaak bestrijden van werkloosheid inflati „Niet weg te denken" Wester terp: „Meer Iün in verkeersbeleid" TERUGTREKKEN FRANSE FRANC VOORDELIG VOOR FRANSE BOER tfSJSDAG 1' MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT staatssecretaris over executie aronson: iaakgelastigde wordt teruggeroepen maar... pgN HAAG De Nederlandse regering overweegt nog niet de Ljpiomatieke betrekkingen met Irak te verbreken als reactie op ^executie van de Nederlandse verpleger Leendert Aronson. Igaafssecretaris Kooymans (buitenlandse zaken) verklaarde l-insdagavond, na het gesprek met de tijdelijk zaakgelastigde van jakin Den Haag, Al Khadi, „dat het nog veel te vroeg is om een (dergelijke stap te doen. We moeten de zaak eerst verder bekij- ten". Eerder op de dag had het ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt j dat de Nederlandse tijdelijke zaakge lastigde in de Iraakse hoofdstad Bag dad. drs Egbert Meihuizen, voor con sultaties naar Den Haag is teruggeroe pen. Dinsdagmiddag had staatssecretaris! Kooymans de Iraakse zaakgelastigde! Al Khadi op het ministerie ontboden' om hem erop te wijzen dat de Neder landse regering de zaak-Aronson hoog! opneemt en de verpleger wel degelijk! als Nederlander beschouwt. De Iraak se autoriteiten zijn van mening dat Aronson de Israëlische nationaliteit; bezit, en weigerden daarom toestem ming op de verzoeken van de Neder landse zaakgelastigde om Aronson te bezoeken. Volgens de Iraakse regering spio neerde Aronson voor de Israëli's Het bewijs voor die spionage-activiteiten is volgens zaakgelastigde Al Khadi duidelijk geleverd. „Hij is als een! zionistisch spion, die ons volk veel' schade en leed heeft berokkend, door een Iraaks hof ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Daarom had Neder land niets met de kwestie-Aronson te maken" Venast voorzat. Van der Stoel zou woensdag- ochtend vroeg wat eerder dan was gepland- in Nederland arriveren. Wel-1 ingelichte politieke kringen in Den1 Haag menen dat de regering in ieder geval geen overhaaste maatregelen zal nemen in deze ..delicate zaak'omdat de vrees bestaat dat de Arabische bondgenoten van Irak tot drastische tegenacties kunnen besluiten Volgens staatssecretaris Kooymans heeft de heer Al Khadi echter geen inlichtingen kunnen verstrekken over de procesgang in Bagdad. Ook de bewijzen voor de spionnenrol die Aronson door de Iraakse regering wordt toegeschreven, heeft Al Khadi niet op tafel gebracht. Evenmin kon de zaakgelastigde iets; vertellen over de data ven het proces; en de uitvoering van het doodvonnis. „Ik had de indruk dat de heer Al Khadi zelf zeer verrast was door het bericht van Aronsons terechtstelling".! aldus Kooymans. Verdere stappen van de Nederland se regering kunnen pas worden ver wacht nadat minister van buitenland se zaken Van der Stoel weer in Den Haag terug is. De bewindsman ver bleef dinsdagavond nog in Turkije, waar hij een officieel bezoek bracht en de conferentie van Nederlandse ambassadeurs in het Midden-Oosten Afschuw Op de foto. de zaakgelastigde Is mail Said al-Khadi, na zijn ge- sprei met staatssecretaris Kooy- DES HAAG (ANP) De eerste ka- aer is dinsdagmiddag akkoord ge- ran met de voorstellen van minister Msenberg (financien) tot verhoging na de benzineaccijns. Met 49 stem- ao Toor en 15 stemmen tegen werd fi voorstel aangenomen. De verbo- ria? gaat in op 1 april aanstaande, k WD-fractie in de senaat meent. 1' de maximum-grens van de belas- Sgdruk, in het bijzonder op het Utomobielverkeer, nu ruimschoots is OTtschreden. Het liberale kamerlid Vmte noemde de accijnsverhoging on redelijk ten opzichte van het, zakelijk trreer. het goederenvervoer en voor pS voon-werkverkeer. Er is zo zette ij uiteen, sprake van een 'onverdien- 'i afstraffing' van hen. die in groei- snen zijn gaan wonen en bij gebrek ai voldoende openbaar vervoer met, auto naar hun werk moeten gaan. sen de accijns-verhoging stemde de cues van SGP, VVD. BP en CPN. k verhoging van de accijns op benzd- s bedraagt 2 cent. x bedraagt 2 cent. Inclusief btw gaat :e prijs van de benzine aan de pomp ierdoor 2,3 cent omhoog. 'Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De eisen van de ^chauffeurs voor beter beveiligde w?ens en de aanbevelingen van de raumissie-Hollmans. die de mogelijk- 'cden voor die beveiliging in drie- «wt jaar heeft onderzocht, lopen in «ofdzaak parallel. Het rapport van h commissie-Holtmans wordt deze ick aan minister Westerterp aange ven. Maandag heeft de commissie «besprekingen erover afgerond. Drie hoofdlijnen uit het rapport landelijk mobilofoonnet met fan verplichte aansluiting voor alle wagens: Ie verwerping van de zgn. „separa- ieruit" tussen voor- en achter- uank Verder komen er voorstellen voor eerie klemere aanvullende maatre den. De vasie kamercommissie voor ver- ser en waterstaat wil ,.op de kortst Mgelijke termijn1' een gesprek met tonster Westerterp en zijn collega jto Agt van justitie. De commissie «eft dat toegezegd aan een landelijke t-'vaardiging van taxrehauffeurs, die unsdag een gesprek had met de com- tossie. ,Het gaat de taxichauffeurs er voor- - om dat de politie verplicht wordt O'oces-verbaal op te maken als een Itasiffeur aangifte doet van een geval toi niet-betalen. ,Dan zal de agressie jto de chauffeurs, die op het ogenblik Jffrst, voor een groot deel afnemen, ke zekerheid zal de nodige rust bren- la onder de chauffeurs", aldus I'to-'dvoerder P Schrabracq- taxichauffeurs zijn van plan harde V'-es tc gaan voeren als de maatrege- n n>et op korte termijn worden "ffaliscerd. Vervoersfederatie wil volledige opening van zaken UTRECHT (ANP) De Ver-; voersfederatie NVV-NKV is erj verontwaardigd over dat ver-1 keersminister Westerterp NS heeft opgedragen dit jaar voor rond 20 miljoen te bezuiniger- Een en ander blijkt uit de mi nisteriële beschikking waarbij de rijksbijdrage aan de spoor wegen voor .1976 op 601,7 min is vastgesteld. De minister heeft daarbij het rode potlood gehanteerd in de door NS overgelegde exploitatiebegroting. Vol gens de vervoersfederaitie verplicht de minister NS zonder enige aanduiding dit jaar de kosten met 15 miljoen te drukken. Bovendien werd in de post 'publiciteitskosten' voor 3.5 miljoen geschrapt. De vervoersfederatie tekent bij een en ander aan dat het verschil tussen kosten en opbrengsten bij NS. en daarmee de rijksbijdrage, jarlijks ROTTERDAM, GORKUM (ANP) In een brief aan minister Lubbers van economische zaken vraagt liet ge meentebestuur van Gorkum de rege ring dusdanige maatregelen te nemen dat het voortbestaan van N'ederhosst- staal desnoods in gereorganiseerde vorm kan worden gewaarborgd- Bij N'ederhorst-staal in Gorkum werken ongeveer 1000 man personeel en de toekomst van dit bedrijf bedreigd door het Nederhorst-debacle komt vandaag (woensdag) in Den Haag ter sprake als op het ministerie van eco nomische zaken vertegenwoordigers van het ministerie, van de vakorgani saties en van het Nederhorstconcern overleg gaan plegen. In de brief wijzen b. en w. van Gorkum er op dat in de stad geruch ten de ronde doen dat vele honderden werknemers bij Nederhorst-staal zul len worden ontslagen, geruchten die ontstonden nadat afgelopen vrijdag bij de ramenfabriek van Nederhorst in Gorkum al 120 man op straat kwamen. Het gemeentebestuur van Gorkum vraagt van de minister een verklaring die de potentiële opdracht gevers gerust moet stellen. Die verkla ring moet naar het oordeel van b. en w. er op neerkomen dat Nederhorst- Gorkum als zelfstandige staalconstruc tiebedrijf kan blijven voortbestaan Een dergelijke toezegging zal volgens b. en w. een gunstige invloed kunnen hebben op de orderpositie van het bedriif De Belgische consul-generaal in Ne derland, de heer J Koninokx, heeft, dinsdag in Drachten aan burgemeester drs. R Zijlstra van SmaJlingerland het. commandeurkruis in de kroonorde van België uitgereikt. De hoge Belgische onderscheiding kreeg drs. Zijlstra voor zijn werk als voorzitter van de CBTB zowel in Nederland als in Europees verband voor de land- en tuinbouw- steeds groter wordt doordat de rege ring te weinig vaart zet achter het realiseren van en goed onderling sa menhangend verkeers- en vervoersbe leid. Westerterp stelde in 1973 de commissie-Reinoud in die de opdracht kreeg om te bekijken hoe de rijksbij drage met 100 miljoen omlaag kon. Het rapport van Rein'ooud werd ech ter letterlijk en figuurlijk doorkruist door de oliecrisis en het rapport ging de ijskast in met de kanttekening de mjnister dat uit het onderzoek van Remboud in elk geval bleek dat NS een efficient geleid bedrijf is. „Wat via Reinoud met lukte doet de minister nu maar zelf. Daartegen heb ben wij fundamentele bezwaren, zeker als de minister daar voortaan een systeem van maakt," aldus de ver voersfederatie. „Duidelijk is overigens dat NS niet veel verweer gelaten wordt. Procederen tegen de staat ligt niet voor de hand. Het met op tafel brengen van de 15 miljoen doet het tekort oplopen en het is de vraag of de minister dat pikt. De vervoersfederatie vindt het nog tot daar aan toe als het snoeien op de post publiciteit zou betekenen dat de familie Spoor voorgoed zou worden uitgerangeerd. Maar het steekt de fe deratie wel dat NS topman De Bruin zelf blijkens het personeelsblad De Koppeling' nogal luchtig over de op dracht van Westerterp doet. „NS moet zijn begroting over 1976 nog eens op klein geld doorlichten." ver klaarde de NS-president-directeur. De vervoersfederatie kondigt aan de hoofddirectie om volledige opening van zaken te zullen vragen. De federa tie zal niet toestaan dat de opgelegde bezuiniging 'over de ruggen van het personeel' wordt doorgevoerd- Werkgelegenheid De vervoersfederatie is toch al niet erg gerust op de werkgelegenheidssi tuatie bij de spoorwegen. De federatie voorziet dat het aantal arbeidsplaat sen bij NS de komende jaren voort durend onfer zware druk zal komen te staan als het onlangs verschenen concept-meerjarenplan van NS werke lijkheid wordt. In dat meerjanreplan is berekend dat er enerzijds 2300 man minder nodig zullen zijn door verdere opvoering van efficiency en dat anderzijds weer 18C0 spoormanoen moeten worden aangenomen om de uitbreiding van het lijnennet en vooral ook de gevol gen van verkorting van de arbeidstijd en dergelijke op ie kunnen vangen. Met de nodige 'mitsen', aldus de ver voersfederatie, zou men kunnen con cluderen dat er netto 500-NS-ers min der nodig zijn. Aan de creditkant van de werkgelegen- hcidsbalans zullen de sociale ontwik kelingen naar verwacht tot 1982 1300 man extra vragen. Als door stimule rende maatregelen van de overheid de produktie op het bestaande net. zou worden vergroot met een miljard rei zigerskilometers dan betekent dat nog eens een 'pluspost' van 200 man. Aan de debetzijde van de werkgelegen- heidsbalans zou volgens de NS-plan- nen in de sector onderhoud 1200 man kunnen worden bespaard, de automa tisering van de beveiliging zou nog eens bijna 1000 man kunnen besparen en de herstructurering van het wagen- ladingenvervoer nog eens ruim 100 Alle fractievoorzitters 'of hun plaats vervangers) in de tweede kamer heb ben inmiddels een verklaring onderte kend, waarin zij zeggen met afschuw en verontwaardiging kennis genomen te hebben van de executie van Aron son „Als joden zijn wij de Nederlandse regering erg dankbaar voor de pogin gen die zij in verband met de zaak Aronson heeft gedaan", aldus heeft de woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken dins dag in Jeruzalem verklaard. De eerste secretary van de Israëlische ambassa de in Den Haag. David Sultan- zei dinsdag onder meer; lit het nieuws blijkt opnieuw dat afschuwelijke karakter van het rc- gicme in Irak .Elke beschuldiging dat Alexander Aronson op enigerlei wijze handelde in dienst van Israël is een leugen. Het is niet meer dan een poging om een nieuwe misdaad van een regime dat niet heeft geaarzeld om onschuldïgen, in het bijzonder jo den. van het leven te beroven, te verhullen". Het standpunt van de Iraakse ambas-j sade, dat Aronson uitsluitend de Israë lische nationaliteit had, wordt in Den Haag in twijfel getrokken. Men wijst I erop dat de ouders van Aronson, zijn I vrouw en kind in Nederland geboren en woonachtig zijn. en bovendien de Nederlandse nationaliteit hebben. Va der Aronson heeft met koningin Julia- na gecorrespondeerd over het lot van zijn zoon Loendert. Aronsons moeder had een visum aangevraagd om haar zoon in Irak te kunnen bezoeken. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft deze aanvraag bij de Iraakse ambassade ingediend. Hierop ls echter nooit gereageerd. re AMSTERDAM De bestrijding tail werkloosheid en inflatie is de belangrijkste taak van de rege ring. volgens een overg ote meer derheid van de ondervraagden bij een NTPO-steekproef. Hel veran deren van de wet op de onderne mingsraden en van de prondpo- litlek bleek van tien onderwerpen het minst belangrijk In de ogen van de geënquetteerden. De uit de enqu to-urts.ag samen- geste top-ti kicosheidshestri;d:r.g - zeer be taJrtrijk volgens na procent, met zo belangrijk vo.gf.ns 5 procent, cobe'angrijk volgens 1 procent; 2. Inflatiebes: r.jding respectieve' lók 84 7 en 2 procent: 3 Bestrij ding van het woningtekort 79. 13 en 2 procent; 4 Verhezen in ondemenrcigen tegen te gaan - 70. 16 en 4 procent; 5 Winsten van ondernemingen verbeteren - 58. 25 en 6 procent; 6. Bezuinigen op sociale voorzieningen - 43. 27 en 2 Oprocen; 7. Abortus-wetge ving veranderen - 41, 28 em 21 procent; 8 Wet op de vermozens- aanwasdeling invoeren 33- 32 en 18 procer.:: 9. Wet op de ondernemingsraden veranderen - 31. 36 en 18 procent; 10. De grondpilitiek veranderen - 28. 35 en 18 procent. Het aantal onder vraagden bij deze steekproef be droeg 992. ke van dat het ministerie van landbouw zal worden opgehe ven. Als beheerder van drie kwart van de oppervlakte van Nederland is het ministerie van landbouw niet weg te denken, nog afgezien van de taak in het kader van de EEG. Dit zei mi nister Van der Stee van land bouw dinsdag bij de behande ling van de landbouwbegroting in de eerste kamer. week ge'-furmeTd naar de juistheid ven berichten dat bet ministerie in de toekomst rr>is<c'T»n zou verdwijnen De D'66-c E sma had zelfs verklaard, dat het ministerie naar mening een overleefde zaak is. Van der Stee ver zette zich met kracht tegen deze viste ..Het ministerie van landbouw appel leert nog steeds aan een duidelijke, bestaande behoefte", zo zei hij De bewindsman toonde zich zeer zorgeiljk over de toekomst van eet; gemeenschappelijk Europees land bouwbeleid De besluitvorming wordt volgens Van der Stee ln toenemende mate bemoeilijkt door het uiteen groeien van de economivjhe situatie in de Europese landen Het uittreden van Frankrijk uit de Slang, dit wee keinde. illustreert dit naar zijn me verlichten. Dr Ermtr Kam gr week speciale aamla bewindsman voor dit on vraagd. Van der ster k< dat dr rol van dr Grond financiering van grand*) worden vergroot. Daarbij cent worden gelegd op bedrijven, door nor jonge agrariërs te vrrlagr voor de veehouderij en g< drijven, rn 22 ha voor a drijven. Tegelijk wordt gren* Ingevoerd van 50. lijk 80 ha. tot waar dr <.r bedrijfavergrotlng kan w «chakeld duur van de erfpacht waarin de erfpachter de tijd bereikt. Voorts beloofde Van terinjrvsiftrejc oo, verklaren op d« van hun ouders o Jonge agrariërs De bewiniLsman toonde zich bereid maatregelen te nemen om de proble men van de Jonge agrariërs, vooral bij overneming van een bedrijf, te 'Van onze parlementaire redactie» I DEN H.A.AG Minister Westerterp van verkeer en waterstaat hoopt nog voor het einde van dit jaar te komen met een „Structuurnota Verkeer en Vervoer". Deze nota moet meer lijn brengen in de coördinatie van het verkeersbeleid op alle niveaus. West°rterp zei dit dinsdag in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van verkeer en water staat. De PvdA'er Meester had de be- windsman verweten dat door het ont- breken van een verkeers- en vervoer-1 splan waarbij het ooenbaar vervoer! centraal staat, chaotische situaties, onverantwoord ruimtebeslag en een onleefbare situatie z:in ontstaan. ..Het] openbaar vervoer krijgt te weinig pri oriteit". aldus de socialistische sena tor. Westerterp vond daarentegen dat het te ver ging om de groei van he autoverkeer te wijten aan het ontbre ken van duidelijke plannen. Volgens de minister moet er een goed even wicht worden gevonden in het terug dringen van de auto en het bevorde ren van het openbaar vervoer. De VVD'er Schüngemann zei da; er geen sprake is van ..autootje pesten", maar van „autonjdertje pesten". Daarbij lukt het niet eens om de mensen ook inderdaad uit de auto en in het openbaar vervoer te krijgen Hij sprak van een „voor een nuchter mens wanhopig aandoend streven om het gebruik van fiets, bromfiets en snorfiets te bevorderen". Hij vond dat ons land maar beter een fijnmazig autowegennet kan krij gen. omdat daarmee ook de werkgele genheid in de wegenbouw is gediend. Westerterp pleitte daarentegen voor een grofmazig wegennet, dat „het ver keer zeker zo goed kan verwerken als een fijnmazig, mits het gaat om ge bundelde verkeersstromen". Veel bijval vb^r zijn verkeersbeleid kreeg de minist uit de hoek van het CDA. In tegenstelling tot wat de heer Schlingemann betoogde, zei CH-sena- tor Rijnders dat hij en zijn fractiege noten van AR en KVP instemming betuigen met het streven van Wester- terp om de tekorten van het openbaar vervoer over te nemen. Epidemie van rode hond in Japan TOKIO AFP) - In Japan neemt een epidemie van rode hond alarmerende vormen aan. Er zijn al 50.348 perso nen besmet, merendeels schoolgaande kinderen. De overheid heeft een beroep gedaan op aanstaande moeders de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen, de rode hond bij hen kan leiden tot de geboorte van een mismaakte ba by. AMSTERDAMSE RECHTBANK KIEST BETER BEVEILIGD GEBOUW: AMSTERD/AM Gezien de gebeurte nissen, die zich rond de behandeling van de rechtzaak tegen de zeven Zuid- molukse treinkapers in Assen hebben voorgedaan, is besloten de behande ling van de zaak tegen de zeven Zuidmolukse consulaat-bezetters in Amsterdam te laten plaatsvinden in het vrijstaande gebouw van het kan tongerecht aan de Pamassusweg ln Amsterdam. Dat heeft de griffier van de Amsterdamse rechtbank dinsdag middag meegedeeld Op de laatste dag van de rechtzaak in Assen hebben zich vrijdag in lunch tijd, na "net bekend worden van de eisen tegen de kapers, demonstraties voorgedaan. Na het afvoeren van de verdachten uit het huis vsm bewaring in de namiddag was er sprake van vrij grote rellen waartegen de mobie le eenheid van de politie een paar keer met een charge is opgetreden. De behandeling van de zaak tegen de bezetters van het Indonesische consu laat-generaal vindt plaats op dinsdag Landbouwfonds EEG hoeft nu minder te 'compenseren' 23 en donderdag 25 maart. Oorspron kelijk zou de zaak in de gewone straf zaal van de rechtbank op de eerste verdieping van het paleis van justitie aan de Prinsengracht worden behandela- Het is de tweede keer dzk de recht bank in Amsterdam een zaak van internationale betekenis mede uit het oogpunt van betere en efficiënter be veiliging in die nieuwe gebouw van het kantongerecht behandelt. In okto ber 1975 stonden daar de vier Syriers terecht, die van plan waren geweest op 5 september vorig jaar op het station .Amersfoort een gijzelingsactie uit te voeren op bet slaaprijtuig uit Moskou van de Warchau-express. De vooratter van de strafkamer van de Amsterdamse rechtbank is mr B. van der Waerden, een der vice-presi- denten, officier van ajustitie mr. J. J- Abspoel 'die volgende maand hoofdof ficier van justitie in Alkmaar wordt). De zeven Zihdmokikkers worden even als de treinkapers in Assen, verdedigd door de Haagse advocaat mr. H. W J Droesen. Alle zeven bezetters wordt ten laste gelegd: wederrechtelijke vrij heidsberoving (de gijzeling), de drei ging met doodslag en verboden vuur wapenbezit. (Van onze correspondent) BRUSSEL De terugtrekking van de Franse frank uit de Euro pese mpntslang heeft gevolgen voor de Europese landbouwpoli tiek. Voor de Franse boeren betekent het een meevaller. Hun prij zen gaan sneller omboog dan tien dagen geleden voorzien werd toen de Europese waarborgprijzen door de ministers van land bouw werden vastgesteld. Voor de Europese landbouwpolitiek in het algemeen is er echter een belangrijk nadeel. Zowel het commissielid Lardinoisl de eenheidsmarkt te handhaven on- als de lidstaten hebben zich bij de; danks uiteenlopende re- en devalua- prijsvaststellïngen zo goed en zo lies* zoveel mogelijk te beperken en kwaad als het ging ingespannen om waar dat kon af te schaffen. Het gaan de compenserende bedragen die aan -en van de Franse franc betekent de grenzen tussen de gemeenschaps- "tl men zich weer verder van de landen toegepast moesten worden om, nheidsmarktverwijdert. Er is voor de Europese landbouw politiek echter ook een voordeel. De compenserende bedragen komen nee- op heffingen en op restituties aan de grens. Frankrijk is een agrarisch ex-| portland. Het totaal aan heffingen op; de Franse export is dus hoger dan hei I totaal aan subsidies op de Franse invoer van landbouwprodukien. Door het zakken van de Franse franc hoeft het landbouwfonds van de gemeen schap minder te betalen aan compen serende bedragen. Franse boeren De winst voor de Franse boeren houdt verband met het vervallen van de correctie van 1.4 procent op de tien dagen geleden voor de Franse landbouw vastgestelde prijzen. Die correctie, waardoor de Franse prijzen 1.4 procent minder dan het Europees, gemiddelde van 7.5 procent omhoog j zouden gaan. vloeiden voort uit het feit dat de ministers van landbouw in 1975 dc zwakte van de franc over schat hebben. Ze hebben toen een Franse „groene" franc gedevalueerd en de Franse land-, bouwprijzen meer verhoogd dan de prijzen voor de produkten van de andere gemeenschapspartners. Toen de Franse franc in juli 1975 in de Europese muntslang terugkeerde op basis van de vroegere spilkoers, ble ken de Franse landbouwprijzen 1.4 procent te hoog. Tien dagen geleden hebben de ministers van landbouw dit willen rechttrekken, vandaar de cor rectie me t4 procent die nu weer zon der zin is geworden omdat de Franse franc de slang weer heeft verlaten Senaat verwerpt motie.Louwes DEN HAAG (ANP) Met 14 stem men voor en 51 stemmen tegen heeft de e eerste kamer dinsdagmiddag de motie-Louwes (WD) verwopten. waarin de regering gev raagd wortfi de ëénprocents groeinorm te laten afwe gen tegen de belangen van de collec tieve en particuliere sector. Voor aanvaarding van deze motie spraken zich uit de fracties van WD.; BP en SGP. In een stemverklaring1 werd namens de drie CDA-fracties (kvp, arp en Chu) verklaard, dat de motie Louwes overbodig en voorbarig was. Reeds vorige week sprak ook minister Boersma zich tegen aanvaar ding van deze motie uit. DEN' HAAG In het miniatuur- stadje Madurodam wordt op het ogenblik hard gewerkt om alles weer keurig, in orde te krijgen voordat op 1 april as. de poor- iveer voor het publiek geopend worden. Nieuwe minister voor landbouw in Sowjet-Unie MOSKOU De Sowjet-Unie heeft minister van landbouw Dimïtry Poly- arvsky dinsdag ontslagen en vervangen door Valentin Metsyats. een man uit het lagere partijkader. Deze aflossing van de wacht komt niet als een verrassing. Plyansky, die voor een deel verantwoordelijk word: gehouden voor de misoogsten van vorig jaar. werd eerder deze maand, tijdens het 25e partijcongres, al ver wijderd uit net poiitburo. De 48-jarige nieuwe bewindsman was eerder onderminister van landbouw van de Russische federatie en tot voor kort tweede partijsecretaris m de republiek Kazachs KALKAR VEEL DUURDER UTRECHT (ANP) Het Kalkarpro ject. waarin Nederland financieel en industrieel deelneemt, zal veel meer kosten, dan oorspronkelijk was be groot en de verwezenlijking van het project zal ook veel langer in beslag nemen dan was verwacht. Dit is dins dag medegedeeld op de jaarlijkse bij eenkomst van de instellingen, die zich met de uitvoering van het project bezighouden. De aanvullende veiligheidseiseri. die de Duitse overheden hebben gesteld, ma ken. dat het project 23 procent meer gaat koster, dan oorspronkelijk was begroot. Daarnaast stijgen de koster van de uitvoering var het project door de jaarlijkse stijgingen van de prijzen van materialen er. van de arbeidslonen. Deze beide oorzaken te zamen maken, dat het totale project, zoals de zaken er nu voorstaan. 2.27 miljard Duitse mark 'ongeveer 23 miljard gulden) gaat kosten. In 1972, toen met de uitvoering van het pro ject werd begonnen, werden de kosten geraamd op 134 miljard dm. onge veer Ij miljard gulden.) De vergtmningenprocedures zijn een belangrijke oorzaak van de vertragtr.g van het project. Tot nu toe hebben vooral deze vergunningenprocedures een vertraging in de uitvoering van het project van 29 maanden veroor zaakt. De mogelijkheid wordt aanwe zig geacht, dat er voor de verkrijging van de nog benodigde vergunningen voor de aanbreng van installaties, nog meer vertragingen zullen optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11