Calamiteuze polders worden per 1 januari 1977 opgeheven College Oostburg verontrust over Westerschelde Mogelijke betrokkenheid zenuwartsen bij werk van telefonische hulpdienst I Openbaarmaking provinciale nota dijkverzwaring een zaak van gs Zeldzame vis op strand Westenschouwen Zeeuwse ALMANAK Brand 'La Salette' veroorzaakt door slachtoffer WESTERTERP ANTWOORDT ROELS COMMISSIE RIJKSUITGAVEN WIL INLICHTINGEN OVER DOELMATIG FUNCTIONEREN VAN LOODSWEZEN 2 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT DINSDAG 16 MAART 1975 DRIE WATERSCHAPPEN KRIJGEN FINANCIËLE TEGEMOETKOMING MIDDELBURG De calamteuze pol ders in Zeeland zullen met ingang van 1 Januari 1977 worden opgeheven. Gs hebben provinciale staten voorgesteld met een voorstel hiertoe akkoord te gaan. Het voorstel is een vervolg op een erder gedane mededeling dat de zogenaamde '«-et 1870' op de calami- tenze polders zou worden opgehe ven. Het voorstel dat gs thans aan staten doen komt in het kort op he volgende neer: de staten zouden akkoord moeten gaan met een concept-overeen komst tussen rijk en proviniie, hetgeen betekent dat het rijk procent en de provincie en waterschappen elk tien procent van de kosten van buitengewone werken aan hoofdwaterkeringen zullen gaan betalen; de waterschappen Noord-Beveland, de Verenigde Brtakmanpolder en Axeler Ambacht krijgen een vijf jaar durende financiële tegemoet koming ter aanpasing aan de wijzigde situatie: er zal een Zeeuws calamiteiten fonds worden opgericht. Al in de schriftelijke voorbehandeling van de provinciebegroting 1976 deel den gs mee dat de 'wet-1870' voor Zeeland van grote betekenis is ge weest. De wet maakte het indertijd mogelijk dat noodlijdende polders langs ae Ooster- en Westerschelde (met uitzondering van Walcheren, dat nu geen calamiteuze polders kent) in stand konden blijven en zo mede de vorm van het Zeeland van nu konden bepalen. De wet zorgde ervoor dat het rijk bijsprong, als er calamiteiten dijk en oevervallen, vloedschade gebeurden, waarvan het herstel de kosten van de waterkeringen te boven ging. De opheffing van de wet was, blijkt uit het voorstel dat gs inmid dels aan de staten hebben voorgelgd, een allerminst eenvoudige zaak. Er moest een speciale ambtelijke werk groep worden gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van rijk en pro vincie, die tot taak kreeg de proble men rondom de opheffing van de wet van 1870 te bestuderen en daarover advies uit te brengen. In Zeeland deed zich daarbij nog het probleem voor van de hoge kosten van de waterke- ringszorg, zeker in vergelijking tot andere delen van het land. Zo zijn de diepe stroomgeulen vaak oorzaak van het treffen van bijzondere voorzienin gen voor het behoud van de vooroe vers. terwijl ook de dijk- en overval len in dit gewest een bijzonder ongun stige factor vomen- De werkgroep kwam tot de conclusie dat bij intrekking van de wet van 1870 naast de normale subsidierege ling van 60 procent. voor de buitengewone werken ter voorkomen of tengevolge van cala miteiten aan de hoofdwaterkerin gen en voor de buitengewone wer ken aan de strandhoofden een af zonderlijke regeling wordt getrof fen, die inhoudt dat het rijk 80 procent van de kosten zal dragen, de provincie 10 procent en het rijk eveneens tien procent; voor de vervanging of verbetering van de bestaande glooiingen aan de huidige waterkeringen van de calamiteuze polders in verband met de uitvoering van deltawerken zal in die zin een regeling moeten worden getroffen, dat de daaraan verbonden kosten door het rijk en de provincie Zeeland worden ver goed in de verhouding van 4:1. financiële gevolgen Gs hebben de financiële gevolgen van de Intrekking van de 'wet. van 1870' voor de onderscheidene waterschap pen aan een onderzoek onderworpen. Daarbij werd gebruikt gemaakt van de gemiddelde kosten van waterkering over de jaren 1968 tot en met 1970, gecorrigeerd naar prijsbasis 1975. Van de op deze wijze berekende kosten werd zowel voor de kosten van water kering van de calamiteuze polders als voor de kosten van de waterkering van e gecondtreerde waterschappen 60 procent als rijksbijdrage opge voerd. Gs. tekenen hierbij aan, dat aan deze 60 procent rijkssubsidierege ling in de toekomst op geen enkele wijze mag worden getornd. Uit het onderzoek is gebleken, dat resultaten voor de waterschappen Noord-Beveland, De Verenigde Braak manpolders en Axeler Ambacht nega tief zijn. Overigens waren die uitkom sten voor het college geen aanleiding om zich tegenover de nieuw regeling Slipje Toen wij ons gisteren in een bankgebouw ophielden teneinde enige financiële transacties af te wikkelen koorden wij een beamb te tegen een dame aan het belen dende loket zeggen: .Mee mevrouw, wij hebben uw slipje niet7'. Wij kunnen met zo'n opmerking lang bezig zijn maar dat komt natuurlijk omdat wij een slecht karakter hebben. Wij keken de dame bij haar vertrek dan ook geïnteresseerd na. „Nee mevrouw, wij hebben uw slipje niet". Wat zou dat nou zijn een bankslipje? J)a's natuurlijk een fout, die door een bank is gemaakt", sprak op de redactieburelen 's middags desgevraagd een collega, die geen slecht karakter heeft maar wel een grote argwaan jegens instel lingen. waar administratieve han delingen worden verricht. Wij hebben toch maar eens een bank gebeld want het bleef maar hangen. Een bankslip? „O meneer", sprak de dienstdoen de man aan de andere kant van de lijn koel, „da's gewoon dat deel van het giro-formulier, waar uit blijkt van wie het overge maakte bedrag afkomstig is". Hoe rijk is toch de Nederlandse taal. negatief op te stellen. Als aan de driei waterschappen van de zijde van de provincie een bijdrage zou worden geleverd gedurende vijf jaar. zouden de betreffende waterschappen zich volgens gs aan de nieuwe situatie kunnen aanpassen in die tijd. Gs merken over de gevolgen van de intrekking van de wet- van 1870 nog het volgende op. Ze menen dat er belangrijke consequenties verbonden zijn aan kosten ten behoeve van her stelwerken als gevolg van calamitei ten of werken ter voorkoming van calamiteiten aan de waterkeringen van calamiteuze polders. Daarbij moet naar hun mening een zo goed mogelijke spreiding van dt financiële lasten worden verwezenlijkt- Risico's gedefet Daartegenover stoat echter dat ook bij calamiteiten aan de waterkeringen die thans niet onder de wet van 1870 zijn begrepen, de (grote) risico's wor den gedekt. Voorts kunnen naar de mening van gs belangrijke uitgaven gemoeid zijn met de aanleg van nieu we en reconstructie van bestaande strandhoofden. Deze hogere uitgaven voor de werken worden overigens ten dele weer gecompenseerd door geringere uitgaven voor de werken aan de strandhoofden gelegen aan de waterkeringen, die thans niet vallen onder de werking van de in te trek ken wet. Verder stellen gs nog. dat de kosten van voorfinanciering van de glooiings- werken, die nog moeten worden uitge voerd van waterkeringen van calami teuze polders, extra uitgaven zullen Kind liep bij botsing met auto hersenschudding op BIGGERERKE Het 5-jarige jonge tje L. E. P. uit Blggekerke heeft maan dagmiddag vermoedelijk een hersen schudding opgelopen, toen hij in de Dorpsstraat in zijn woonplaats werd aangeerden door een personenauto .Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf. Het jongetje stak plotseling de rijweg auto met aanh an wagen, bestuurd door P. B. uit Vrouwenpolder, naderde. De afstand was te gering om nog tijdig te kunnen remmen. Het jongetje is over gebracht naar het Gasthuis te Middel- bugr. vergen. De directe gevolgen van deze werken zullen door het rijk en de provincie worden gedragen in de ver houding van 4:1. Gs verwachten, dat renteverliezen door de nieuwe declara tie-regeling zoveel mogelijk zullen worden beperkt. Ook vestigen ze er nog de aandacht op. dat vooral het Waterschap Het Vrije Van Sluis moet rekenen op belangrijke uitgaven aan kapitaalswerken. Daarbij kan het in de eerste plaats gaan om uitgaven tengevolge van werken voor het her stel bijcalamiteiten of werken ter voorkoming daarvan. Bovendien zal dit waterschap zich nog zien geplaatst voor belangrijke uitgaven voor reconstructie en eventuele nieuwe aanleg van strandhoofden aan water keringen van calamiteuze polders. Provincie en rijk zijn het over de bijzondere positie van Zeeland bij het intrekken van de wet van 1870 volle dig eens geworden. Ook hij minister Westerterp van verkeer en waterstaat leefde de gedachte, dat de rijksuitke ring aan Zeeland hoger moest uitval len (80 in plaats van 60 procent) dan voor de overige provincies. Gs stellen de staten voor. de nieuwe regeling voor de steun aan de waterschappen te aanvaarden, een calamiteitenfonds in te stellen en aan drie waterschap pen bijdragen te verlenen gedurende een periode van vijf jaar. Deze bedragen komen op het vogende Het waterschap Noord-Beveland krijgt over de periode van vijf jaar bedragen van respectievelijk f 30.000,-. 24.000,-., 18.000,-, f 12.000.- en 6.000.-.: Het waterschap De Verenigde Braakmanpolders krijgt over de zelfde periode respectievelijk ƒ85.000.-., f68.000,-., f 51.000.-., 34.000.-. en 17.000,-.; Het waterschap Axeler Ambacht krijgt over deze periode dezelfde bedragen als het waterschap Noord-Beveland. De staten behandelen de voorstellen tijdens de vergadering van 18 ju- OOSTBURG Burgemeester en wethouders van Oostburg hebben in een brief aan de inspecteur van de volksgezondheid en milieuhygiëne in Zeeland en aan het college van gedeputeerde staten him verontrusting geuit over de resultaten van het onderzoek dat naar de bacteriologische hoedanigheid van het zeewater In de monding van de Westerschelde dat in het badseizoen 1975 is gehouden. Dit onderzoek werd gehouden in opdracht van de gemeente Oostburg, Borsele, Valkenisse en Vlissingen en uitgevoerd door het laboratorium van de WMZ. (Watermaatschappij Zeeland). In het rapport wordt melding gemaakt van een verdere gaande vervuiling van de Westerschelde, wat zijn betekenis heeft voor de kwaliteit van het zeewater als zwemwater. „F' "kens de beantwoording van vragen van de heer Van Waterschoot ziet de r t ter van volkshuisvesting en milieuhygiëne de toestand nog niet zo duister in. De heer Van Waterschoot stelde vragen in de eerste kamer over dit onderwerp naar aanleiding van het verschijnen van de resultaten van het onderzoek in 1974. Het Oostburgse gemeentebestuur wenst echter meer duidelijkheid omdat ver dergaande vervuiling van de Schelde onherroepelijk zijn weerslag zal hebben op het toerisme en de recreatie in de streek', zo schrijven zei. Het college wil graag horen hoe de aangeschreven instanties denken over deze problematiek en welke maatregelen vereist zijn om de kwaliteit van het zeewater te verbeteren. VOGELWAARDE ..Alles wijst erop dat de brand, die zondagmorgen vroeg een bijgebouw van hoeve 'La Salette' in Vogelwaarde verwoestte, is veroorzaakt door de 42-jarige bewo ner van liet gezinsvervangend tehuis die in de vlammen is omgekomen. Het is nu alleen nog de vraag of er opzet in bet spel is geweest of niet Het onderzoek wordt bemoeilijkt, om dat vermoedelijk alleeen bet slachtof fer had kunnen vertellen hoe de brand ïs ontstoan." Dit concludeert de commandant van de njkspoiïtiegroep Hontenisse, die bij het onderzoek betrokken is. Inmid dels is komen vast te staan, dat de man die zondag werd aangehouden niet van brandstichting ka nworden verdacht. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. De leiding van 'La Salette' een tehuis van de gelijkna mige stichting verklaarde maandag de schade nog niet was vastgesteld. Op de vraag of moest worden gedacht aan tienduizenden of honderdduizen den guldens zei men te denken aan het laatste. 'OLAU KENT' PER 1 APRIL IN DE VAART VLISSINGEN De Olau-Llne neemt donderdag 1 april de derde ferry-boot, de 'Olau Kent' in de vaart. De Olau Line onderhoudt dan precies een jaar de veerdienst Vlissingen-Sheerness. De *01au Kent' zal samen met de "Olau West' en de 'Olau Dana' de dienst tussen de beide havens gaan onder houden. De 'Olau Kent' is een roll-on/roll-off veerschip met een lengte van 108 meter, een breedte van 17,2 meter en een tonnage van 4238 brt. Het schip biedt plaats aan totaal 1200 passa giers. 260 personenauto's of 34 vracht eenheden. Morgen, woensdag, wordt de 'Olau Kent' in Londen gedoopt. Daarna is het schip drie dagen te bezichtigen op de Thames. Maandag 22 maart, rond 08.00 uur, zal de "Olau Kent' aan de Parkkade te Rotterdam afmeren, waarna het die maandag en dinsdag 23 maart, van 11.30 tot 15.30 uur, voor het publiek wordt open gesteld. Zaterdag 20 maait komt het schip voor het eerst in Vlissingen De Olau-Line heeft in het eerste jaar ruim 275.000 passagiers vervoerd. Er werden 20.000 vrachteenheden overgezet en 40-000 personenauto's. RAAD MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING: OOK EVANGELISCHE WERKGROEP WIL TELEFOONDIENST MIDDELBURG Ze Zeeuwse zelf standige zenuwartsen zullen worden uitgenodigd zitting te nemen in de commissie van deskundigen van de •Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland' in oprichting. Het voorlopig bestuur van de Telefonische Hulp dienst (TUD) wil daarover zo spoedig mogelijk een gesprek met een delega tie van de Zeeuwse zenuwartsen. Vol gens de heer R. Visser, lid van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening, staan de Zeeuwse ze nuwartsen positief tegenover dit voor stel, zoals hij maandagmiddag zei in een vergadering van deze raad in Middelburg. Een en ander was de heer Visser (directeur van het Zeeuws consultatie bureau voor alcohol en drugs) maan dagmorgen uit contacten met enkele zenuwartsen gebleken. Zoals bekend heeft de 'Werkgroep Zeeuwse zelfstandige zenuwartsen' on langs in een brief aan provinciale staten geadviseerd het subsidieverzoek van de stichting in oprichting af te wijzen. De stichting wil in september dit jaar met dezze nieuwe dienstverle ning aan mensen in geestelijke nood beginnen. Voor dit start jaar 1976 wordt een provinciale subsidie van 29.500,gevraagd en voor de vol gende jaren een bedrag van 40-000, welk bedrag men ook bij erm heeft aangevraagd. Provinciale staten zullen het subsidieverzoek in hun vergade ring van aanstaande vrijdag behande len. De Zeeuwse zenuwartsen noemden in hun brief de tot standkoming van deze dienst ongewenst. Als argumen ten voerden zij onder meer aan dat het de vraag is of het vrijblijvende en anonieme telefoongesprek moet wor den aangemoedigd als een vorm van hulpverlening, dat telefonische hulp verlening door ondeskundigen in wer kelijk belangrijke gevallen gevaarlijk kan zijn en de hulpverlening via de geëigende (professionele) kanalen kan verstoren. Duidelijk De leden van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening gin gen ermee akkoord de door de heer Visser geschetste nieuwe ontwikkeling nog tijdig kenbaar te maken aan gedeputeerde staten, zodanig dat de provinciale staten daarop vrijdag hun beslissing kunnen baseren nu de brief van de zenuwartsen in feite achter haald is. Enkele leden van de raad vroegen zich wel af of het niet de taak van de zenuwartsen is om het provinciaal bestuur hierover in te lichten. ,De staten moet goed duide lijk gemaakt worden dat de zaak nu in een ander daglicht is komen te staan", meenden zij. De nieuwe voorzitter van de raad, de heer J. Don, noemde het van groot belang dat de stoten zich deze week over het subsidieverzoek uitspreken, omdat elk moment de aankondiging van een personeelsstop door het mi nisterie van erm is te verwachten, waardoor de rijkssubsidie voor een coördinator zeer twijfelachtig zou worden en daarmee de totstandko ming van een THD voor Zeeland voor enkele jaren zou kunnen worden ge torpedeerd. ,,Het is kantje-boord", zei hij. Ingaande op de door de zenuwartsen uitgesproken bezwaren tegen de THD, zei de heer Visser nog onder meer: „Vele potentiële hulpvragers willen anoniem blijven, zij willen niet langs de officiële kanalen komen. De prak tijk wijst uit dat een THD in een bepaalde behoefte voorziet. De THD biedt EHCBO-hulp aan hulpvragers en heeft een lage 'drempel' waardoor zij een belangrijke signalerende functie kan uitoefenen in de algemene wel zijnszorg. Ik heb maar een vraag aar de werkgroep Zeeuwse zelfstandige zenuwartsen, namelijk: ,Doe mee met de THD! Ze kunnen dan eerder hulp verlenen, wat in het kader van de preventie een zeer belangrijke zaak is". Door deelname in de deskundigen commissie kunnen de medici bijdra gen aan vorm en inhoud, waardoor de door hen genoemde negatieve aspec ten kunnen worden voorkomen, zo stelde de heer Visser. Evangelisch Een tweede punt, van bespreking in deze vergadering van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienst verlening vormde het gelijktijdige subsidieverzoek van de werkgroep Evangelische Hulpdienst. Ook deze (interkerkelijke) werkgroep wil een telefonische hulpdienst voor Zeeland opzetten, echter geheel op christelijke grondslag en vraagt daarvoor een pro vinciale subsidie van 15.000,Twee leden van deze werkgroep (tijdelijk voorzitter W. Joosse en A. P. van der Linden) hebben eerder deel uitge maakt van de voorbereidingsgroep voor de algemene telefonische hulp dienst, maar zijn zich daarna gaan beijveren voor een dienst op evangeli sche grondslag. De Zeeuwse Raad voor Maatsdhappelijke Dienstverlening heeft maandag naar aanleiding hier van een brief aan gedeputeerde staten opgesteld, waarin wordt gevraagd dit subsidieverzoek voorlopig in beraad te houden. Mocht de Stichting Evan gelische Hulpdienst i.o. om een snelle beslissing verzoeken, dan adviseert de raad het verzoek af te wijzen- In haar advies aan gs. zegt de Zeeuw se Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening zich af te vragen in hoeverre de leden van deze werkgroep van hoofdzakelijk gereformeerde gezindte als representanten van hun achterban kunnen worden be schouwd. Bovendien is volgens de raad het streven van deze werkgroep meer gericht op het creëeren van een pastorale luisterlijn, zoals die ook in enkele grote steden bestaan. De raad wijst er daarbij op dat deze pastorale luisterlijnen niet door de overheid worden gesubsidieerd. De raad atten deert er voorts nog op dat de bewer king van de werkgroep als zou men willen werken volgens de internationa le richtlijnen, niet juist is, maar dat deze richtlijnen worden omgebogen naar een 'zelf gewenste doelstelling'. Eigen visie - heer Visser ging nog nader op de kwestie in en zei de indruk te hebben dat de tijdelijk voorzitter van de werkgroep, de heer Joosse (evangeli satie-ouderling van de gereformeerde kerk te Middelburg) niet spreekt na mens de gereformeerde kerk in Zee land, maar vanuit een eigen visie. Hij zag het subsidieverzoek van de EHD niet als 'een stuk van bepaalde bevol kingsgroepen in Zeeland'. De heer Joosse en zijn medestanders hebben daarbij zo stelde de heer Visser op zeer ruime schaal gebruik gemaakt van de dossierstukken van de THD Zeeland. De heer Visser voerde aan dat ook de algemene THD het pasto rale aspect kan respecteren en inbou wen in zijn hulpverlening. „Ik denk dat de opzet van de in oprichting zijnde algemene THD Zeeland even eens rekening zal houden met de mensen die in geestelijke nood verke ren op godsdienstig gebied en ik hoop en verwacht dat genoeg vrijwilligers uit gereformeerde kring zich als me dewerker zullen opgeven", aldus de heer Visser, die de voorbereidings groep voor de algemene THD nog wel in overweging wilde geven om contac ten te leggen met het Leger des Heils, „daar dit in het verleden kennelijk niet is gebeurd". Aan het begin van deze vergadering werd de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening, de heer J. Don uit Middelburg, geïnstalleerd. De heer Don is tevens voorzitter van de Stich ting Welzijn voor Ouderen in Middel burg en van de Middelburgse Raad voor het Bejaardenwerk. Gedurende een jaar is het voorzitterschap waar genomen door mevrouw M. Scherft- van Andel, na]dat vorig jaar de heer S. Hottentot aftrad en de toen nieuw benoemde voorzitter, ds. H. Strating, al spoedig door persoonlijke omstan digheden eveneens weer aftrad. De heer Visser droeg bij afwezigheid door ziekte van mevrouw Scherft de voorzittershamer aan de heer Don over, waarbij hij aantekende dat de vele organisatorische problemen waar de raad nog mee kampt, veel aan dacht en energie van de voorzitter, die zich overigens voor een 'proeftijd' van een jaar beschikbaar heeft ge steld, zullen eisen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Wester terp van verkeer en waterstaat heeft geen enkel bezwaar tegen openbaarmaking van de nota 'Verhogen en verzwaren van Oos- terscheldedijken', die in 1973 door de provinciale waterstaat van Zeeland werd opgesteld. De minister vinilt echter dat het op de weg van het provinciaal be stuur van Zeeland ligt „zo het daartoe aanleiding ziet, het rap port desgewenst en voor zover nodig en mogelijk geactualiseerd, in de openbaarheid te brengen Dat antwoordt de bewindsman op vragen van het Tweede-Ka merlid Roels van de PvdA. De heer Westerterp heeft gede puteerde staten van Zeeland van zijn standpunt op de hoogte ge steld. De ministe rschrïjft in een toelichting, dat naar zijn beste weten tot; nu toe niet om publika- tie van de nota is gevraagd. „Ik verbaas mij er dan ook over dat in de toelichting op de vragen wordt gesproken van „een sfeer van geheimzinnigheid die men slechts in detective-romans ont moet", aldus de bewindsman- In een serie antwoorden maakt minister Westerterp duidelijk dat de commissie-Klaasesz in septem ber 1973 aan het hoofd van de Deltadienst heeft gevraagd om gegevens over dijkverhoging rond een open Oosterschei de. Het hoofd van de Deltadienst heeft toen aan de drie betrokken pro vincies gevraagd om die gege vens, omdat die overwegend van de leant van de provincies en van de waterschappen moesten ko men. In januari 1973 heeft het hoofd van dc Deltadienst de gegevens van de provincies Zuid-Holland en Zeeland aan de commissie- Klaasesz gestuurd, zonder dat hij daarbij een toelichting gaf. Later werden de gegevens van de pro vincie Noord-Brabant naar de commissie-Klaasesz gestuurd, ook zonder toelichting. De minister maakt duidelijk dat de rijkswaterstaat over de gegevens van de provincies be schikt. Er is aan bijgedragen door het Delta Instituut voor Hy- drobiologisch Onderzoek, dat staat onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Volgens de minister heeft de commissie- Klaasesz aan de gegevens geen openbare bekendheid gegeven. De Comissie Oosterschelde verwerk te de gegevens van de provincies wel in haar rapport. De minister van verkeer er. waterstaat vindt het juist dat aan de noa van de provinciale water staat geen openbaarheid is gege ven. Op de vraag van de heer Roels daarnaar schrijft de be windsman: ,,De commissie-Klaas esz heeft op haar vragen aan diverse instanties een groot aan tal brieven en nota's ontvangen, zoals gemeld in een bijlage M] het rapport. Hoewel dit basisma teriaal geen vertrouwelijk karak ter draagt, bestond er geen aan leiding dit in de openbaarheid te brengen aangezien juist, de Com missie Oostersohelde was inge steld om terzake te rapporto- Gedeputeerde stoten van Zeeland hebben intussen meegedeeld van plan te zijn de in 1973 door provinciale waterstaat opgestelde nota-'Verhogen en verzwaren van Oosterscheldedijken' te laten ac tualiseren en in de openbaarheid te brengen. Het is nog niet be kend hoeveel ti.id het kost de drie jaar geleden opgestelde nota aan te passen aan de nieuwste gegevens- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De vaste commissie voor de rijksuitgaven in de tweede kamer wil van de minister van defensie nadere inlichtingen over het functioneren van het- loodswezen in het district Scheldemond. De commissie maakt dat duidelijk in een verslag, dat is opgesteld nadat verschillende ministers de commissie hebben ingelicht over onderdelen uit het verslag van de rekenkamer. De kamer commissie signaleert dat de minister van defensie eerst heeft uitgesproken dat de beloodsing ondoelmatig werkt en vervolgens dat een grote mate van doel matigheid is bereikt. De commissie wil weten of de minister nu van oordeel is, dat ondelmatige beloodsing moet worden aanvaard ofwel dat de minister zich op het standpunt stelt dat moet worden gestreefd naar verdere integratie. KERKELIJKE MUTATIES GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Randburg (Zuid-Afri- ka): J. van Vliet te Aagtekerke. Voor Klaaswaal: Chr. van de Poel te Yerseke. Voor Nieuwerkmerk: J. M. Kleppe Woerden. DE SOORT IS NOG ONBEKEND WESTENSCHOUWEN Op het strand bij Westen- schouwen is maandagmor gen een zeldzame vis gevon den. Het ongeveer een meter lange dier is vrij plat, heeft een brede ronde kop met scherpe tanden en antenne achtige uitsteeksels. Naar achteren loopt het lichaam spits toe. De vinders wisten niet met welke vissoort men te maken had. In de loop van de dag werd de vis naar het Delta-instituut voor hy- dro-biologisch onderzoek te Yerseke gebracht, waar hij vandaag of morgen zal wor den gedetermineerd. WEINIG VERANDERING In het noorden overwegend droog of* zonnige perioden, een matige tot kraffr tige wind uit oost tot noordoost en maxiirf. omstreeks 5 graden. In het zel den veel bewolking met plaatselijk re gen of een bui, een zwakke tot mati ge wind uit oostelijke richtingen en maxima omstreews 9 graden. De vooruitzichten voor woensdag et donderdag, opgesteld door het ËNü op maandag om 13-00 uur: Aanhoudend wisselvallig en weam? verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemA- deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: - tot 8: min. temp: omstreeks 0 grad®, max. temp: omstreeks 7 graden: ka» op een droge periode van minstens- uur: 95 procent: kans op een gen» droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zo» tot 6: min. temp: omstreeks 1 max temp: omstreeks 7 graden: kans op een droge periode van minstensu uur: 80 procent: kans op een gen» droog etmaal: 50 procent. I maart 1976 ZON EN MAAN Zon op 06.49 Maan op 21J0 onder 18-43 onder 07Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2