PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDER IN IRAK IS TOCH TERECHTGESTELD Franse frank tot 5 pet minder waard Waterschap verwacht afronding van de boulevardwerken vóór het zomerseizoen minlkrant Premie voor verbetering onaantrekkelijke banen 0BASSADE IN DEN HAAG BEVESTIGT: Belastingvrij effectenbezit uitgebreid w In 1977 invoering zomertijd Sbaéwr pag. 2 219e jaargang no. 64 Dinsdag 16 maart 1976 i vrfctag In da «C SPECULE ADVEFTTENT*- «fvnrtwrtlM ZONDd \MH8TOOQMERK. pEN HAAG De Nederlandse verpleger Leendert Aronson (40) is in Irak toch terechtgesteld. De Iraakse ambassade in Den Haag heeft dat maandagmiddag bevestigd. Begin november had dezelf- 3e ambassade nog gemeld dat Aronson wel ter dood was veroordeeld „wegens spionage voor de monistische vijand" (Israël), maar dat het vonnis niet was voltrokken. Ook de Nederlandse tijde lijk zaakgelastigde in de Iraakse hoofdstad Bagdad wist niet beter dan dat Aronson nog in leven was. Nederlandse regering liet maan- •ónd weten dat zij „diep ge- is door het bericht over de Witstelling van Aronson. Ze was rii de executie op de hoogte gesteld «jor de in Friesland (De Wilp) wo- Jjxle vrouw van de verpleger. Zij us maandag laat in de middag opge ld door een secretaresse van de i'ükse ambassade, die haar de dood na baar man meldde. Het ministerie na buitenlandse zaken door me- jfliiw Aronson geïnformeerd kreeg bij navraag van de Iraakse tijde- za3kgelastigde in Nederland be- T^'-izing van het bericht. De Nederlandse vertegenwoordiger Bagdad, mr. Gerben Meihuizen, zou ladtag proberen opheldering over de mig van zaken te krijgen. Hem was den beginne af steeds voorgehou- dat hij weliswaar niets met de zaak te maken had de Irakezen beschouwden Aronson als een Israëli maar hij had wel steeds te horen gekregen dat de verpleger nog leven was. Begin november waren aanvankelijk als eerste berichten de meldingen ge komen dat Aronson na een doodvon nis was geëxecuteerd. Op 6 november echter belde de Iraakse ambassade in Den Haag het ministerie van buiten landse zaken op om te laten weten dat het vonnis (nog) niet was voltrok ken. Aronson moet echter al drie maan den geleden zijn gedood, waarschijn lijk door ophanging. Hij was gearres teerd toen Iraakse legereenheden op trokken tegen de Koerden die in het grensgebied van Irak en Perzië eigen staat wilden stichten. UIT 'SLANG-AKKOORD': PARIJS (ANP, DPA) Maandagmiddag werd de waardevermin- ig van het Franse geld in vergelijking met de valuta's waar de frank tot het afgelopen weekeinde de 'monetaire slang' vormde op 3,5 tot vijf procent geraamd. De Franse regering be sloot zondagavond, onder druk van de al weken aanhoudende spe- op een devaluatie van de frank, de monetaire samenwer- üng met West-Duitsland, de Benelux en de Scandinavische lan den te verbreken. tot betekent dat de Franse centrale -ai niet meer probeert door het ■?so?en van franken een verdere hssdaling te voorkomen maar de :73nse valutei volledig blootstelt aan ïirachten van vraag en aanbod. HPT besluit van de regering ni Pa- ijs betekent dat de Franse reserves Detectiveromantiek verdwijnt: de Oosterscheldenota van de provin ciale waterstaat verschijnt open- baarlijk (pagina 2); De telefonische hulpdienst vraagt zelfstandige zenuwartsen mee te helpen: laat van u hóóren (pagina 2); de rampspoed De -polder' gedoemd te verdwijnen (pagina 2); lasfrum -Ze nebben de pest aan me, maar ia maak het ernaar", aldus •hj vertaald Tijl Uilenspiegel. Bij de naar hem genoemde gale- nJ in Sas van Gent ligt dat anders: feest bj het eerste lus- (pagina 7); De j foiksinger Gert de Meijer jerkt hard aan zijn eerste plaat, ee fans 'werken' mee (pagina 9, jaarop óók de rubriek Hoort, 2et, Schrijft). Nieuws uit Zeeland op pa- 2, 4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland op a 3 en 11. i op pagina 12 en 13. Economie en financiën op Pagina 15. i en televisie op pagi na 16. aan dollars en ander vreemd geld niet meer behoeven te worden aangespro ken ten behoeve van steun aan de frank. Het houdt ook in dat de exportpositie van het Franse bedrijfsleven verbetert doordat de koers van de frank flink omlaag gaat. Buitenlandse toeristen krijgen meer franken voor hun eigen geld en kunnen dus dit jaar goedko per vakantie in Frankrijk houden dan ze hadden verwacht. De reacties op het Franse besluit uit binnen- en bui tenland waren overwegend gunstig omdat de frank al geruime tijd te veel waard werd geacht. Frankrijk na-m zijn besluit zondaga vond laat tijdens een spoedvergade ring van ministers van financiën van de landen die hun valuta's gezamen- (Zie slot pagina 3 kolom 3) Een in Israël wonende stiefbroer van Aronson, Abraham Bert, vertelde in november dat de verpleger in een medisch team bij de Koerdische op standelingen had gewerkt. Leen zou geweigerd hebben te vertrekken toen het team werd geëvacueerd- Hij werd gearresteerd en gevangen gezet op de beschuldiging dat hij geheim agent van het Israëlische leger en adviseur voor de Koerden was. Door een mili tair tribunaal werd hij op 11 oktober ter dood veroordeeld. Mevrouw Elisabeth Aronson, met haar tienjarige zoon Al win in het Friese De Wilp woont, hoorde begin november in een nieuwsbericht i de radio dat haar man in Irak zou zijn terechtgesteld. De Nederlandse re gering liet een scherp protest horen tegen de executie en minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) ontbood de Iraakse ambassadeur bij zich- La ter kwam deze echter met het bericht dat Aronson nog in leven was. De Irakezen ontzegden Nederland meer of minder het recht zich met de zaak bezig te houden. Volgens hen had Nederland er niets mee te maken omdat Aronson Israëli was. De in Amsterdam wonende vader van de verpleger sprak dat echter dadelijk tegen- .Hij heeft de Nederlandse en niet de Israëlische nationaliteit". De burgerlijke stand van de Friese ge mene Ote Va meente Opsterland vermeldt bij Leen dert Aronson een dubbele nationali teit: de Nederlandse en de Israëli sche. Zijn stiefbroer in Israël heeft de beschuldiging dat Leen voor Israël zou hebben gespioneerd „belachelijk" genoemd. Hij zei dat Leen 22 jaar geleden weliswaar een bezoek aan Israël had gebracht maar dat hij nooit in het Israëlische leger had- gediend. En Leens vader ontkende ten stelligste het gerucht dat zijn zoon tijdens de Zesdaagse Oorlog soldaat in Israël was geweest. „Hij was hiér. Hiér, in Nederland". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het vrij van belas ting- en premieheffing bezitten van effecten (obligaties, aandelen) wordt aantrekkelijker gemaakt. Binnenkort mag men per persoon Jaarlijks voor 500 gulden effecten kopen, waarop het Rijk dan 35 procent premie geeft. Tot nu toe ligt de grens op 250 gulden als maximaal aankoopbedrag per jaar. Dit bleek maandag in de Tweede Kamer bij de openbare commissiever gadering van sociale zaken, waar de KVP'er Van Zeil mede namens AR en CHU aan minister Boersma vroeg om de mensen met lagere inkomens meer bezit te laten vormen. Van Zeil pleitte in dat verband ook voor de verwer ving van een eigen woning door men sen die nauwelijks zelf geld in kunnen brengen. Dader zwaar gewond in ziekenhuis MACHINIST DOODGESCHOTEN IN LONDENSE ONDERGRONDSE BIJ JACHT OP BOMMENGOOIER LONDEN (RTR, UFI, APA) De machinist van een trein van de Londense ondergrondse maandagavond doodgeschoten toen hij een man achtervolgde die aan boord van zijn trein een bom ontploffing had veroorzaakt. De explosie verwondde zeven pas giers min of meer ernstig. Kort nadat de trein het station Wes tham in oostelijk Londen was uitgere den, op weg naar het centrum, ont plofte er in een van de rijtuigen een bom. kennelijk voortijdig. De trein kwam tot stilstand en een hevig bloe dende, gewapende man probeerde over de rails te ontkomen, achter volgd door de wagenvoerder. De man draaide zich om en schoot de machi nist dood. Hij vuurde ook op enkele politieagenten die eveneens de achter volging hadden ingezet.zeite zich ver volgens het wapen op de borst en drukte af. De man is in zorgwekkende toestand en onder politiebewaking in een Londens ziekenhuis opgenomen. Ooggetuigen vertelden dat de ontplof fing het dak en een der zijwanden van het voorste rijtuig heeft weggesla gen. Op het moment van de explosie zaten er ongeveer 20 mensen in refn. eDe dader was een jongeman met rossig haar- De politie vermoedt dat hij lid is van het Ierse republikeinse leger (ira), de rooms-katholieke orga nisatie die de Britten weg wil hebben uit Noord-Ierland en de roerige pro vincie wil verenigen met de Ierse republiek. Het afgelopen weekend dreigde het IRA de terreurcampagne in Engeland te zullen verhevigen. PvdA-motie wil terugdraaien werk uitzendbureaus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) gaat 75 miljoen uitdelen aan ondernemers die onaantrekkelijke arbeidsplaatsen willen verbeteren. Binnenkort krijgen de eerste tientallen van de 800 werkgevers die zich hiervoor hebben aangemeld bericht dat zij in aanmerking komen voor deze speciale premieregeling. Drs. Boersma zegde dit maandag toe tijdens de openbare vergadering van de commissie van sociale zaken van de Tweede Kamer. Hij verwacht dat de werkgevers zich ook zullen inspannen om de weinig aantrekkelij ke functies in hun bedrijf wat minder „rot" te maken. Opmerkelijk was het betoog van de anti-revolutionair Roolvink, die de mi nister adviseerde om toch vooral geen haast te maken met de voorbereiding van het wetsontwerp voor een onder nemingsraad-nieuwe stijl: een kwestie waarover een maand geleden bijna een kabinetscrisis uitbrak. De chris ten-democraten hebben liever wat la ter een wetsontwerp dat goed in el kaar zit, dan op korte termijn een stuk waarover in de Kamer nog grote verschillen van mening bestaan, zo hield Roolvink zijn partijgenoot Boersma voor. De minister zegde de ARP'er toe te gaan of het advies dat de Raad van State over he: wetsontwerp gaat op stellen gepubliceerd kan worden. Voor het zover was, had de socialist Poppe de minister bezworen om de verzelf standiging (het verwijderen van de directie) van de ondernemingsraad zo snel mogelijk wettelijke vorm te ge ven. Poppe vroeg de minister hoe het staat met de toegezegde experimenten rond de invoering van arbeiderszelfbe stuur- Een stuurgroep van werkge vers. vakbondsmensen en ambtenaren studeer: hier nog op. Een van conclusies is, dat er wellicht andere ondernemingsvormen (coöperaties bij voorbeeld) moeten komen om arbei-' derszelfbestuur te realiseren. Het ka binet zou zo'n ontwikkeling kunnen fZie slot pagina 3 kolom 2) AANNEMER SLUIT WERKEN IN TOERISTENTIJD NIET UIT NOG DISCUSSIE OVER 'KEERMUUR' IN GLACISSTRAAT VLISSINGEN Het waterschap Wal cheren verwacht, dat de boulevardwer ken 'achterlangs' in Missingen vóór het begin van het zomerseizoen afge rond kunnen zijn. Ir. H. Visser, hoofd van de technische dienst, noemde eind mei als termijn, waarbinnen de wer ken klaar kunnen zijn. Bij het aanne mersbedrijf gebr. Van 't Verlaat acht men het echter niet uitgesloten, dat de werken nog in het toeristenseizoen zouden kunnen doorlopen. Met die mogelijkheid rekent de aanne mer mede, omdat nog 'enkele wijzi gingsopdrachten moeten afkomen', zo als aannemer Van 't Verlaat het for muleerde. Belangrijkste daarbij is de bouw van een keermuur in de mond van de verlengde Glacisstraat. Over de vormgeving van deze constructie is maandag overleg gepleegd in de com missie zeeweringen, waarin verschil lende instanties vertegenwoordigd zijn. Daarbij is gekozen voor een keermuur in het midden van de Gla cisstraat, die richting Badhuisstraat loopt en dan schuin aansluiting geeft op de kade De keermuur wordt onge veer vijftig centimeter dik en komt evenals de rest van de verzwaarde boulevard achterlangs op negen meter hoogte. Omdat voor deze keermuur wel opgenomen in het oorspronkelijke bestek nog geen definitief plan was vastgesteld, heeft bij het waterschap de gedachte geleefd dat dit onderdeel qua uitvoering los zou kunnen zien van de nu bijna ofgeronde werken: de uitvoering zou ook na het. seizoen kunnen gebeuren. Die gedachte heeft men bij het waterschap nu verlaten: ir. Visser verwacht, dat ook de keer muur nog voor eind mei klaar zal kunnen zijn. De afwerking van taluds en dergelij ke zou naar zijn mening mogelijk nog na mei moeten gebeuren, maar dar. achtte hij geen bezwaar uit recreatief oogpunt. De heer Van 't Verlaat: „Juist omdat er nog enkele wijzigings opdrachten moeten komen, kunnen we eigenlijk nog geen zinnig woord zeggen over het moment, dat het mogelijk is de zaak af te ronden. Het waterschap wil de zaken ook zo snel mogelijk afwikkelen, maar er kunnen hier en daar een bepaalde oplossing en daar kan ik! ook wel weer begrip voor hebben. Maar daarmee is het niet uitgesloten! als er niet snel opdrachten komen dat we nog in het toeristenseizoen bezig zouden kunnen zijn. Ook als de opdrachten los komen: de uitvoering vraagt ook zijn tijd. Afgerond Grote delen van de boulc>_ ...verken zijn nu afgerond. „Het eigenlijke werk is vrijwel klaar," aldus de heer Visser. .Als werk-in-uitvoering of nog aan te pakken zaken noemt hij: de aanleg van riolering in de Gla cisstraat, dat deze maand gereed moet zijn; de bouw van een trap aan de zeezijde van de nieuwe Leeuwetrap. waartoe recentelijk opdracht is gege ven, maar dat waarschijnlijk een van de laatste karweien zal worden: de ophoging van het stukje boule vard bij de zeevaartschool, dat nu nog voor transport wordt 'opengehou den'; de aanleg van de weg achterlangs de boulevard naar de Glacisstraat, die op twee stukjes Leeuwetrap en zeevaartschool na klaar is en waar de gemeente Missingen met de door braak van de Spuistraat op aan zal sluiten. Resteert nog de bouw van een "keer muur' tot op Deltahoogte in de mond van de Glacisstraat- Dat plan heeft van het begin af aan in het bestek gezeten, de discussie tussen met name waterschap en gemeente gingen nog over de wijze van uitvoering. Er lagen daartoe enkele varianten ter tafel. Van het waterschap uit gaf men del voorkeur aan de mogelijkheid, die de grootste veiligheid garandeert, bij de gemeente speelden daarnaast nog an dere elementen. Afsluiten Burgemeester drs. T. J. Westerhout: ..Het gaat ons er niet om. dat er geen muur moet komen. Dat stond al vast. Het gaat ons om een oplossing, die de aantrekkelijkheid van de boulevard voor bewoner en recreant zo min mogelijk schade doet." De opzet is. dat de Glacisstraat in ieder geval geen doorgaande weg meer wordt voor rijverkeer. De moge lijkheid blijft aanwezig dat voetgan gers nog wel gebruik van de verleng-1 Los van dit punt staan de plannen om de boulevards Bankert en Ever- tsen wat te verhogen en er een keer- muurtje zoals op boulevard De Ruyter aan te brengen, waardoor de veiligheid nog zou worden ver groot Da: is in feite een nieuw werk,' waarover nog studie en overleg gaan de is tussen waterschap en gemeente Mede als gevolg van wijzigingen en nader aetailuitwerking van het boulevard-bestek zullen de werken 'achterlangs' later gereed zijn dan in de oorspronkelijke planning was ge dacht. Die hield rekening met een werkperiode van vijftien maanden, vanaf het moment, dat werd begon nen me: het opspuiten van de Spui- kom: augustus 1974. Behalve wijzigin gen in de plannen zorgden ook andere factoren ervoor, dat de boulevardwer ken niet voor eind vorig jaar klaar waren. Her. natte, stormachtige najaar van 1974 vertraagde bijvoorbeeld het opspuiten van de Spuikom. daarnaast ook met het oog op de recreatie pas na de zomer van 1975 de afwate- ringssluïs me: óe koker in het haven-j tie van Meijer worden opgeruimd. I Vaderlands spiegelbeeld D" LS i frontlijn |e Nederlandse Lockheed zou Werkspoor heten: sinds vorige week rit. Ly^C- ook Nederland met een fors t' - j omkopingsgeval, althans met bekend worden van zulk oen affaire. De ontvan gers van de gelden er wordt over een dertig miljoen gulden gesproken zouden Argentijnen rijn geweest: zij zouden er voor hebben gezorgd dat oen grote order uit hun land van rond een kwart miljard bij Werkspoor terecht ls gekomen. En daar rit nu het brave Ne derland bedremmeld te kijken: weken lang is er ernstig het hoofd geschud over Amerikanen die er vreemde prak tijken op nahielden om orders binnen te krijgen en thans Wijk*, da: een groot vaderlandsbedrijf soortgelijke metho den heeft toegepast. En zoals in der gelijke affaires te doen gebruikelijk: de namen vliegen in het rond. Van den Brink de toenmalige minister van economische zaken zou er van go weten hebben, zo ook de grote Piet Lieftinck. de man die zo bekwaam de financiën beheerde, voorts Holtrop. president van de Nederlandse Bank en tenslotte minister president Drees. Aan prominente namen geen gebrek. nu? Schouderophalend over- aan tot de orde van de dag? Dat is om allerlei redenen onmo gelijk. In de eerste plaat heeft deze zaak een principiële kant. Aller www wordt er namelijk in de westerse we reld de aandacht op gevestigd, dat Sn de Internationale commercie bedenke lijke methoden worden toegepast die een internationale bestrijding vergen. Als nu in Nederland zich soortgelijke affaires zouden hebben voorgedaan als bij Lockheed, dan behoren die te wor den onderzocht al was het alleen maar om ook hier maat regelen te kunnen overwegen Een tweede reden tot on derzoek is gelegen in de omstandigheid dat al diegenen die tot nu toe vagelijk in relatie tot deze Werkspoor-kwestie zijn genoemd, zich met reden in hun goede naam aan getast kunnen voelen: zij hebber, er recht op dat alle feiten naar buiten ko men. Een specifieke overweging is nog dat hier de naam van Holtrop naar voren is gekomen en dat eist in zover re bijzondere aandacht dat deze oud president van de Nederlandse Bank op dit ogenblik lid is van de commlwiJe die de Nederlandse kant van de Lock heed-affaire onderzoekt Bovendien; wanneer een Amerikaanse affaire gron dig wordt bekeken in verband met Ne derlandse aspecent, dan moet een soort gelijke zaak die een vaderlands spie gelbeeld van Lockheed zou kunnen zijn. eveneens aan de orde komen. Er doet zich een parallel gevoelen met de 'oorlogsmisdrijven'-kwes- tie. die enige jaren geleden grote opwinding in Nederland veroorzaakte. Een Amsterdamse promovendus had bij zijn proefschrift een stelling ge voegd waarin hij poneerde dat Neder landse militairen in Indonesië oorlogs misdrijven hadden begaan. Nadat de ze zaak via de tv de nodige opschud ding teweeg had gebracht, besloot het kabinet-De Jong mede op aandringen van de kamer een onderzoek in de ar chieven te doen instellen. Daar kwam toen een omvangrijk rapport uit te voorschijn, waarin weliswaar weinig nieuws stond, maar dat wel alle be schikbare gegevens duidelijk op een rij zette. In die kwestie bestond eveneens een relatie met het buitenland: tezelf- der tijd gonsde het in de hele wereld over Amerikaanse oorlogsmisdrijven in Vietnam en de uitdrukking 'Jöhnson- moordenaart was ook in Nederland een veelgehoorde kreet in protest-op- tochten. In die sfeer kwam de medede ling dat Nederlanders een aantal jaren eerder gelijkelijk zouden hebben ge handeld, heel hard aan. Terecht werd toen een onderzoek ingesteld. We hebben begrepen dat het kabinet in deze Werkspoor-aangelegen heid inmiddels opdracht heeft gegeven alle stukken te laten opzoeken die er over zijn te vinden. Wellicht kan nu eenzelfde formule worden gebruikt als destijds is toegepast bij het archief onderzoek van het kabinet-De Jong. namelijk overlegging van alie beschik bare gegevens aan de tweede kamer. Die kan zich dan een oordeel vormen en zo nodig tot een uitspraak komen. Van den Brink heeft al om een derge lijk verslag gevraagd en hij heeft aan deze vraag toegevoegd dat in afwach ting daarvan alle gezagsdragers er be ter aan zouden doen zich van commen taar te onthouden. Een redelijk advies. Laat eerst de feiten op tafel komen en wel via de weg die daarvoor het meest is geëigend: in een stuk aan het par lement. De kamer kan dan overwegen of een uitspraak nodig is. bijvoorbeeld een verzoek aan de regering initiatie ven te ontplooien en om op dit stuk van zaken tot internationale gedragsregels te komen. In ieder geval zal in deze Werkspoor-kwestie snel tot actie moe ten worden besloten: in de huidige om standigheden kan niet worden gedaan alsof in Nederland alle neuzen bloeden- DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken bereidt een wetsontwerp voor over de invoering in Nederland van de zomertijd volgend jaar. De minis terraad stemde reeds in met deze. invoering. Aldus heeft staatssecrekiris Meijer van erm geantwoord op schrif telijke vragen van het tweede-kamer lid De Kwaadstemet (arp).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1