LIBANESE PRESIDENT ZOU NU BEREID ZIJN TOT AFTREDEN ONDERZOEK NAAR ROL LOCKHEED DOOR BONN Links Frankrijk haalde absolute meerderheid Navo weet niets van geheim rapport over Warschau Pact Boethelezi: zwarte bevolking Z-Afrika geen kanonnenvlees Fabriek zou CSU geld betaald hebben Tot tweemaal toe uitgewezen Koerd mag toch blijven KSH wil 200 man laten afvloeien -binnsf)- en inland WD-J0NGEREN WILLEN MET CONFESSIONELEN SAMENWERKEN Groninger vindt schroef uit voor waterbeluchting jCiSDAG 16 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORWAARDE: GEEN GEZICHTSVERLIES oglROET 1RTR, UPI, AFP) De crisis in Libanon is maandag in Ben ultimatum voor Franjiehs aftreverkiezing lf- flpn wöc maartHap nnlr al aiKfoiH Hnrir I stroomversnelling geraakt door twee belangrijke ontwikkelin-1 jen: president Franjieh schijnt nu bereid zich terug te trekken en 5® duizendtal Syrische militairen, in de uniformen van het Pales tijnse Bevrijdingsleger (pla) zou maandag Libanon binnen zijn ge trokken- Volgens politieke kringen in Beiroet hoofdrol speelt in het Libanese drama j president Soeleiman Franjieh be- JUj noemde het bericht volkomen on- »l te treden op voorwaarde dat gegrond, en verzonnen om verdeeld- formule wordt uitgewerkt die heid te zaaien in het leger en onder gezichtsverlies bespaart. De bo- het volk. jrjchristelijke president verlangt in radio-uitzendingen van Franjieh's ul politici een formule uitwerken dic| aanhangers was ook gemeld dat Sai- net uu<un%:-niauu>uie iege; van ie schijn ophoudt dat hij eigener qua-leider Zoheir Mohsen had gezegd Khatib besloot maandag tot samen- beging. en niet onder druk, is afge-j J-- - (eden. Franjiehs besluit volgde op eJliaalde ultimatums van legcrgroe-j en, die dreigden met bestorming den was maandag ook ai gesteld door' een groep van 30 officieren in de Hammana-kazerne, ten zuidoosten van Beiroet Kort voordat het ultimatum om 13.00 uur zou aflopen werd de leider van de groep, kolonel Abdei Samad, ontboden op het. presidentieel, paleis. Daarop werd besloten het ulti-j matum met. vier uur te verlengen. Inmiddels voerden luitenant Khatib, leider van het 'Libanees-Arabische le ger' en de links© Nasser-sympathisant Koleilat besprekingen met de rebelle-j rende officieren in de Hammana-ka zerne. Het "Libanees-Arabische leger' i een Voorts willen ze de eenheid van he' leger hersteilen op basis van de natio nale eenheid Intussen leverden de milities van falangisten en militairen1 van Khatib en Ahdab strijd vanaf de geblakerde hotels in de luxe-wijk van, Beiroet. Zegslieden van ziekenhuizen melden minstens 11 doden en 17 ge wonden Syrië dat de Saiqua-strljdmacht in actie zou komen als rebellerende Libanese mili tairen het presidentieel paleis zouden aanvallen. Dat werd later door een n stelligste ontkend. presidentiële palcis als Franjieh: andere Saiqua-woordvoerder in Bei- afsland deed van het president- Het aftreden van Franjieh was de belangrijkste eis van de leger- -oepering onder aanvoering van ge maal Aziz Al-Ahdab, die vorige week ondentag openlijk in opstand kwam «en de president. tïBIë jasdagavond meldden Arabische di- -inatieke bronnen in Beiroet dat iii j;;oop van de dag drie Syrische leger- aDÉden van 350 tot 400 man elk ■jenon waren binnengetrokken. De ",-ers zouden met hun aanwezigheid 'ellen veraekeren dat Franjieh's op- M]gar iemand wordt die Damascus ■oed gezind is. Overigens bleef de :<s:and ook maandag volkomen ono- :7zichtelijk. Rebellerende legereenhe- en, partij-milities en particuliere le ertjes opereren op eigen houtje in gscbeidene delen van het land, en rrffl tegenstrijdige verklaringen uit. de rol van de pro-Syrische Pales- Saiga-groep is onduidelijk. Een iiiser-kolonne van de muitende le- ïgroepering van luitenant Khatib is ;i presidentieel paleis in Baabda, bij kroet, tot op een tiental kilometers jafierd. De kolorme stuitte daar op arriila-eenheden van de Saiqua, die i seg had versperd, en bezig was de aanleg van loopgraven. De /gelijke toegangsweg naar het pa- ■s is afgesneden door een eenheid ra het Palestijnse bevrijdingsleger ?LA. De leider van de pantserkolonne, majoor Yakoeb Daher, zei dat hij van verhand' bevel bad gekregen de jpmars te staken. lolrens de radio-omroep van de chris- vjjke falangisten, die Franjieh steu- zijn de PLA-soldaten in werkelijk- ■M vermomde Syrische soldaten. Dat «rd tegengesproken door generaal thdah. de garnizoenscommandant va^, Beiroet die sinds vorige week </n werking met de medestanders van generaal Aziz Al-Ahdab, de 'voorlopig! militair gouverneur'. Volgens een ge-i meensc'nappelijke bekendmaking wil- len de twee groepen samen streven naar het aftreden van Franjieh en de, President Hafez Assad van Syrië on derhoudt dagelijks telefonisch contact met president Franjieh, die in zijn belegerd paleis verdedigd wordt doorj ongeveer duizend man loyale troepen en falangisten. President Assad heeft een officieel bezoek aan Frankrijk, dat maandag zou beginnen afge zega. Dagboek correct (Van onze correspondent) BONN De Westduitse rege ring heeft aangekondigd de rol, die het vliegtuigconcern Lock heed in de Bondsrepubliek heeft gespeeld, te onderzoeken. De voormalige Lockheed-employé Ernest Hauser, had namelijk ver klaard dat Lockheed vele miljoe nen marken aan steekpeningen had betaald aan de CSU, de par tij van Franz-Josef Strauss. Hauser herhaalde zijn beschuldigingen gisteravond voor de Westduitse televi sie. Hij gaf precies de weg aan hoe het geld in handen van de CSU is gekomen en zei dat hij destijds zijn gegevens van Lockheed en Strauss, waar hij vroeger mee was bevriend, had gekregen. 56 PCT VAN STEMMEN BIJ KANTONNALE VERKIEZINGEN PARIJS (DPA, AFP) Voor het eerst in de geschiedenis van de njfde republiek hebben de link se partijen in Frankrijk bij ver kiezingen de absolute meerder heid behaald. Dit gebeurde bij de tweede en laatste ronde van de kantonnale verkiezingen op "een record-opkomst van 67.7 pro- «nt voor een dergelijke volksraadple ging waren de socialisten van Fran- rois Mitterrand de grote overwin- tiara. In vergelijking met de eerste WSBERGEN: Het een jaar gele den geopende motel 'Roadhouse' bij de grenspost Hazeldonk. langs de weg Breda-Antwerpen, is maandagmiddag afgebrand. Circa WO bezoekers van het restaurant en 25 personeelsleden konden het gebouw tijdig verlaten. De schade bedraagt zeker meer dan drie miljoen gulden. De vrijwillige brandweer van Rijsbergen. later geassisteerd door de beroeps brandweer uit Breda bestreed de brand. Doordat er zich aanvanke lijk problemen voordeden in de watervoorziening kon de brand zo'n grote vorm aannemen. De. brand is ontstaan doordat lood gieters bij het mastieken van een pas aangebouwd gedeelte onvoor zichtig te werk zijn gegaan. Door ie sterke rookontwikkeling on dervond het internationale ver keer op de E-10 nogal wat over last. tot 30,9 procent stijgen. Samen met de communisten en links-radicalen be haalden de linkse oppositiepartijen 56 procent van de stemmen, terwijl de kandidaten die president Valery Gi- scard d"Estaing steunen, samen niet meer dan 44 procent opzich verenig den. Het ging om vernieuwing van de helft van de 'algemene raden', de 'parle menten' van de departementen. Wat de betrokken departementen in Frank rijk zelf betreft, kwamen de socialis ten op 519 zetels, de communisten op 249 zetels, de gaullisten op 181 zetels, de rechts-onafhankelijken op 186 ze tels, de kandidaten van de centrum partij en hervormingsgezinde bewe ging samen op 254 zetels en de gema tigd-rechtse groeperingen op 268 ze tels. De resultaten van de overzeese gebieden waren maandagavond nog niet bekend- Hoewei de verkiezingen van regionale aard waren, zijn politieke waarnemers van oordeel dat de resultaten ook in belangrijke mate beïnvloed zijn door de landelijke politiek. Algemeen men van oordeel dat de tegenslag voor de regeringscoalitie te wijten is aan ontevredenheid over de inflatie en de grote werkeloosheid. Overigens zijn de rechts-onafhankelijken van president Giscard de enige regerings partij die winst hebben geboekt. De uitslagen van de kantonnale ver kiezingen kunnen worden gezien als een waarschuwing aan het adres van de regering, met spoed zoveel moge lijk grieven bij de kiezers weg te nemen. Volgens jaar worden er in Frankrijk belangrijke gemeenteraads verkiezingen gehouden, waarna in 1978 een nieuwe nationale vergadering moet worden gekozen. De Westduitse regering heeft, nt. Amerikaanse senaatscommissie-Church de Westduitse kant van de Lockheed- affaire wil laten rusten, een commis sie van hoge ambtenaren in het leven geroepen, die het onderzoek moeten voortzetten. Het zijn ambtenaren van de ministeries van defensie, verkeer en financiën. Op defensie in Bonn wil men reconstrueren hoe de transacties AMSTERDAM (ANP) Het touw trekken om de 27-jarige Koerd uit Syrische gedeelte van Kurdistan is ten gunste van deze man geëindigd. Staatssecretaris Zccvalking van justi tie heeft maandag definitief besloten dat hem politiek asyl in ons land zal worden verleend. Vorige week hield men de Koerd, die gevangen werd gehouden in Haarlem, twee dagen in grote spanning. Tot twee maal toe werd besloten hem uit te wijzen en dankzij pressie van het internationale comité Kurdistan, ge vestigd in Amsterdam, werd dat be sluit even zo vele malen opge schort. Aanvankelijk meende het ministerie van justitie, dat in het geval van deze Koerd geen sprake was van een poli tieke vluchteling- Hij was hier name lijk aangekomen met een geldig Sy- risch paspoort, waarin een Neder lands visum stond gestempeld, dat hem recht gaf op een kort verblijf in ons land. GRONINGEN (ANP) De zetmeel- groep Nederland van de Koninklijke Scholten-Honig nv wil de komende twee jaar 200 arbeidsplaatsen ophef fen. Het betreft vermindering van de werkgelegenheid in de KSH-bedrijven in Veendam, Foxhol en De Krim. Dit staat te lezen in een structuurnota van de KSH, die maandag aan de betrokken ondernemingsraden is aan geboden. De nota is ook aan de vakbonden aangeboden en zal op 30 maart met de bonden worden bespro ken. Gaan de maatregelen door dan betekent dit de sluiting begin juli van dit jaar van de K. en J. Wilkens Dextrine fabrieken te Veendam (40 werknemers), terwijl in Foxhol een viertal afdelingen van het bedrijf de komende twee jaar zal worden stop gezet. Ook op verschillende andere punten zullen de noordelijke bedrijven van de zetmeelgroep gedeeltelijk wor den gereorganiseerd. Naast de veertig arbeidsplaatsen die bij Wilkens Veen dam verloren zullen gaan zullen in Veendam ook nog achttien andere arbeidsplaatsen vervallen. In Foxhol zal het toaal aantal arbeidsplaatsen met- 140 verminderen en in De Krim met. 4. De bedoeling is de arbeids plaatsen te verminderen op basis van natuurlijke afvloeiing. Voor de werk nemers van 62 Va jaar en ouder in Veendam zal een speciale afvloeiings regeling worden voorgesteld, waar door deze met een soort vervroegd pensioen kunnen gaan op basis van een overbruggingsregeling. voor de aankoop van de Starfighter precies zijn verlopen. Het ministerie van verkeer moet uitzoeken of de aankoop van Lockheed-vliegtuigen voor de Westduitse Lufthansa correct is geschied en het ministerie van financiën moet nagaan of er sprake is van belastingontduiking of niet. In de televisie-uitzending, gistera vond, werd gezegd dat de Lockheed- vertegenwoordiger in Zwitserland, Fred Meuser. een vriend van prins Bernhard, heeft bevestigd dat het dag beek van Hauser voor het grootste deel correct is. Tenminste voor wat het Westduitse deel ervan betreft. MEISJE GEWURGD UITGEEST Langs de Geesterweg in Uitgeest (N.H.) is maandagmorgen het stoffelijk overschot gevonden van een jonge vrouw. Volgens de politie was de vrouw al enkele uren overle den toen ze omstreeks zeven uur door een passerende fletser werd ontdekt. De fietser dacht aanvankelijk dat er een reclamepop in de berm lag. De identiteit van "net slachtoffer is nog niet achterhaald. Vermoedelijk is zij een Chinese van ongeveer 20 jaar Bij het stoffelijk overschot werd een touw gevonden, waarmee de vrouw waarschijnlijk om het leven is bracht. Volgens de politie is de vrouw uit een auto gegooid. Het slachtoffer was gekleed in een lange bruine pantalon, bruine pull over met v-hals. die naar beneden geleidelijk in donkerbruin overliep en met op de linkerborst het geborduur de opschrift T.W. 76.Voorts droeg ze een grijs kort tweedjasje, beige nylon kousen en zwarte schoenen met dikke doorlopende zolen en hakken (zg. pla teau-zolen) AMSTERDAM Met het luiden van een scheepsbel heeft prins Bernhard maandagochtend de tentoonstellino 'zee, zeil- en scheepvaart' geopend, die ter ge legenheid van de watersportten toonstelling Hiswa in hel RAI- gebouw in Amsterdam wordt ge houden. Op deze expositie zijn schilderijen, tekeningen, foto's en plastieken te zien. bijeengebracht of afgestaan door het comité Sail 700. de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders en het Panora ma Mesdag, alle met het doel de actie 'Eendracht'76' te stimuleren. De voorzitter van de stichting en nationale vereniging 'Hel zeilend zeeschip', jhr. W. C. M. de Jon ge van Ellemeet. herinnerde er aan. dat men voor het in de vaart houden van de 'Eendracht' en het deelnemen aan de TaU- ships Race van Plymouth naar New York dit jaar in het kader van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten een miljoen gul den nodig heeft. Daarvan is nu al een kwart via allerlei acties bin nengekomen. Hij zei overigens te verwachten dat de 'Eendracht' binnen enkele weken definitief voor de race zal kunnen worden ingeschreven. „Russen zouden binnen 48 uur aan de Rijn kunnen staan" BRUSSEL (ANP) Het Navo-hoofdkwartier in Brussel probeert te achterhalen wat de herkomst is van een bericht in de Londense Times, waarin staat dat de troepen van het Warschau Pact in staat zijn een zodanige verrassingsaanval te lanceren tegen West-Europa dat tactische kernwapens nutteloos worden. In antwoord op vragen over het Times-bericht, dat gebaseerd zou zijn op een geheim rap port aan het NAVO-opperbevel, antwoordde een N AV O - zegsman in Brussel^.Eerlijk, wij heben er nooit van gehoord." Voor 120 mille uit villa gestolen VENRAY (ANP) Tijdens afwezig-1 heid van de bewoonster hebben onbe kenden In de nacht van zondag op1 maandag in een villa In Ven ray Inge broken. Uit de villa werden perzen, schilderij en en antiek ter waarde van 120.000 ontvreemd. De eigenares is tegen in braak verzekerd. Volgens NAVO-zegslieden gaat het ze ker niet om een officieel NAVO-rap- port. liet militair comité, het hoogste militaire orgaan van de NAVO. had een dergelijke studie niet ontvangen, en het is ook niet bekend bij verte genwoordigers van de nationale strijd machten in Brussel. Volgens de Times staat in het rapport dat de Russen binnen 48 uur aan de Rijn kunnen staan, terwijl de westelijke strijd- machten meer tijd nodig hebben om tot een tegenoffensief over te gaan. Volgens welingelichte bronnen binnen I de Navo, is de studie van de hand van1 een officier van een der Navo-lidsta- Warschau-pactaldus he; rapport vol gens Times Logisch is dus dat derge lijke wapens als integraal deel van de strategie van het flexible reponse' van de NAVO nooit zullen worden gebruikt. „De tendens die ontmante ling van onze conventionele strijd krachten aanmoedigd en bun chroni sche zwakte heeft een paralelie stij ging van de risico's van een grote kernbotsing op strategisch niveau tot gevolg". Volgens de Times is de opsteller van het rapport het ermee eens dat een dergelijke verrassingsaanval op hei ogenblik onwaarschijnlijk is, maar vestigt hij de aandacht op de voortdu- ten. De opsteller werkt niet bij het! rende eenzijdige verandering Na vo-ho ofdx wart i i niet in het Eurc kwartier. itaire sterkte „Kans op zetelmeerderheid" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De jongerenorganisatie van de WD wil met haar zusterorganisaties van KVP, ARP en CHU een poging doen om de confessioneel-liberale samenwerking te herstellen. Volgens de JOVD blijkt uit recente opiniepeilingen dat confessionelen en liberalen samen op een zetelmeerderheid in de tweede kamer kunnen rekenen. De JQVD stelt voor een commissie in het leven te roepen die moet bezien welke politieke verschillen er tussen WD en christen-democraten bestaan en hoe deze j verschillen overbrugd kunnen worden. Volgens de WD-jongeren is de inbreng van de confessionelen in het huidige kabinet zeer gering en kunnen zij beter met de WD in zee gaan. Times Volgens de Times wordt in het rap port onthuld dat alleen al in de' Duitse bondsrepubliek 16.000 Sowjet- agenten zijn van wie sommigen zijn' lijk geoefend om bij een verrassingsaan val! een actieve rol te spelen door het bezetten of vernietigen van radio- en televisiestations, voorwaarschu- wingssystemen en sleutelposities. strijdkrachten in de Sowjet-Unie zijn blijft op-voeren. De opsteller waarschuwt dat verdere vermindering van de westelijke defe.n- sie-capacitieit een toestand zou schep pen waarin het Warschau-pact wel- licht redelijkerwijs zou berekenen riat 'errassingsaanvai met onmidde- icces zou worden bekroond- Het, rapport gaat er van uit dat een j dergelijke aanval vanuit de Duitse; Democratische Republiek zou worden uitgevoerd door 20 daar gelegerde j So wjet-di visies, mogelijk gesteund door zes Oostduitse divisies. Zo'n strijdkracht zou binnen drie uur de Elbe kunnen oversteken en de West duitse grenstroepen aanvallen. De NA- VO-strijdkrachten kunnen hun vooruit-! geschoven stellingen in niet minder dan 10 uur bezet hebben. Terwijl de troepen binnen 48 uur aan de Rijn zouden kunnen staan, zou de president van de Verenigde Staten 36 tot 43 uur nodig hebben om te beslis sen of er tactische kernwapens zullen worden gebruikt Als tegen die tijd daartoe zou worden besloten, zouden zij meer slachtoffers maken onder de NAVO-t roepen en onder de burgerij dan onder de strijdkrachten van het Bij confrontatie Pretoria zwarte bevolking De Zoeloeleider is premier van een van de semi-autonome Bantoestans en wijst onafhankelijkheid af. Hij ver klaarde dat hij op vreedzame wijze! de apartheid van binnenuit wil bestrij den. Hij richtte zich tot een bijeen-i komst dit weekeinde van 16.000 zwar ten in Soweto, bij Johannesburg. Boe- thelezi„adviseerde de blanken te lezen wat er op de muren geschreven staat; en zich te realiseren dat het land zich moet bewegen naar een meerderheids bewind". Hij zei dat meerderheidsbewind de "brandende kwestie' is onder de 13 miljoen zwarten. Er zijn tier miljoen blanken in de republiek Zuid-Afrika zou niet meer dan Angola Rhodisië of Mozambique een meerderheidsbe wind kunnen vermijden, zei hij. Hij leverde ook kritiek op premier John Vorster die niet de zwarte lei ders had geraadpleegd in de huidige initiatieven voor een 'detente' die Pre toria onderneemt met zwarte landen »- T-rrnXio O" Zorro *6, hil" fVOT- JOHANNESBURG (UPI, ANP) Gatsha Boethelezi, de leider van het thuisland (Bantoestan) Kwazoeloe, heeft verklaard dat de zwarte bevolking van Zuid-Afrika geen 'kanonnenvlees' zal worden in een confrontatie tussen Pretoria en zwart Afrika. Dit schreef de Johannesburg Rand Daily Mail maandag. Boethelezi zei dat Zuid-Afrika zich moet bewegen naar een meerderheidsbe wind. Hij herhaalde zijn bezwaar tegen de thuislaijdpolitiek die zou moeten leiden tot onafhankelijkheid voor afzonderlijke zwar te staten binnen Zuid-Afrika. I ster idenkt dat hij de opinie van de i zwarte op deze wijze kan verachten en dan kan hopen dat de zwarten zich zullen aanb:eden als kanonnenvli .aan geloof ik dat dit een ernstige- fout is", aldus Boethelezi- Regeringsleiders hebben gezegd te ver trouwen op zwarte steun in een bot-l sing met 'communistische agressors', van buitenaf. Zuid-Afrika verleende militaire hulp aan de verslagen wes-| tersgezinde groeperingen in de Angole-- se strijd om te pogen de Russische' penetratie in zuidelijk Afrika tegen te houden, maar. aldus Boethelezi. ..'olank Zuid-Afrika brandde zijn vin-j gers in Angola". CNV - Verbondsraad. De verbondsraad van het CNV deelt; de ernstige verontrusting van Boethe lezi en dr. C. F. Beyers Naudé, direc-j teur van het Christelijk Insituut over de huidige ontwikkelingen in Zuid- Afrika. Dit heeft de verbondsraad maandag meegedeeld na zijn vergade- Commentaar Tass In een commentaar op het bericht in de Times citeert het Russische pers bureau Tass een eerdere uitspraak van partijleider Leonid Brezjnew, dat er geen 'sowjet-dreiging' bestaat, noch in westelijke, noch in oostelijke rich ting'. Dergelijke berichten worden geïnspireerd door de bonzen van het mihtair-industriele complex, ate zich niet op hun gemakt voelen in een klimaat van ontspanning. Sommige kringen in het westen zijn niet geluk kig met de verbetering van het poli tieke klimaat als gevolg van de ont- spanningspolitiek die ae sowjet-unie en andere socialistische staten steeds nastreven, aldus tass. Boethelezi en Beyers Naudé hebben voortdurend 'op indringende wijze' op geroepen tot een niet-gewelddadige strijd met als doel fundamentele her vormingen van de Zuidafrikaanse sa menleving, zodat blank en zwart op' basis van gelijkheid en met gelijke rechten met elkaar kunnen leven en werken. Blank Zuid-Afrika is econo misch sterk afhankelijk van de zwarte bevolkingsgroepen. Toch worden deze met name in politiek en sociaai-econo misch opzicht als volstrekt onmondi ge en rechteloze burgers behandeld, aldus de CNV. Al enkele malen heeft de christelijke vakbeweging haar afkeuring en ver oordeling uitgesproken over de gevol gen van het apartheidsbeieid. Als uit-1 vloeise! daarvan heeft het CNV enkele jaren gelden een aantal bindende voorwaarden gesteld waaraan Neder landse bedrijven bij investeringen in Zuid-Afrika zouden moeten voldoen,; aldus het CNV Die voorwaarden zijn onder meer: I erkenning van de zwarte vakbonden met toekenning van he: recht cao's af te sluiten, gelijk loon voor gelijk werk. zelfde kansen in onder-wijs en opleiding en afschaffing van het sys teem va nwerkreservering. zo zegt het CNV. De mede-verantwoordelijkheid van he- Nederlandse bedrijfsleven word: steeds groter wannneer genoegen word: genomen met de sociale ont-i recht mg van de zwarte werknemers, ook ai betalen de Nederlandse bedrij ven naar verhouding redelijke io- GRONINGEN (ANP) De Groninger fabrikant van scheepsschroeven G. H. Vos (31 jaar) heeft een uitvinding gedaan. HU ontwierp een scheeps schroef die ook in waterzuiveringsin stallatie kan werken. Het g3at om een holle schroef (zowel holle as als bolle bladen) mei in de schroefbladen openingen, waardoor lucht in hel wa ter wordt gebracht. De schroef zuigt de lucht aan. Tijdens de stuwende werking van de schroef kan zo het water gelijktijdig belucht worden. Het rendement van deze beluchting is volgens de heer Vos veel groter dan bij de tot nu toe bekende beluchtings- mechod.es. De Groninger heeft op de schroef inmiddels octrooi aange vraagd Een ingenieursbureau in Gro ningen tes: op het ogenblik proefon dervindelijk het rendement van de beluchtingsschroef. Sinds in vakkrin gen bekend is welke uitvinding de heer Vos deed. staat de telefoon in zijn zaak nauwelijks stil. Uit geheel Europa komen reacties binnen, waaron der al de eerste bestellingen. De heer Vos verwacht dat de beluchtings schroef ook van grote betekenis kan zijn voor elektriciteitscentrale die zit ten met het koelwa-erprobleem Dit koelwater is zo verhi- geweest dat de zuurstof er uit is, wat weer proble men geef: vo->- de kwaliteit van het water. De beluchtingsschroef zou een uitstekende methode kunnen blijken om het koelwater weer tot nieuw lever.' te brengen Met de NV Noorde lijke Ontwikkeiings Maatschappij 'nom) is contact opgenomen over eventuele steun bij de verdere omwik keling van het project. Een Lockheed F-liMg Starflgfcer van de Westduitse marine is maandag tijdens een trainingsmissie dicht b;j de Deense grens neergestort. De vlie ger wist zich me: zijn schietstoel in veiligheid te brengen. De Starfighter is waarschijnlijk in een vlucht ganzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11