PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VEERBOOTBLOKKADE OP AMELAND BEËINDIGD Madrid vreest staatsgreep Gs geven vergunningen met bijna 300 voorwaarden aan Eurobrom Terneuzen Wetsvoorstel in VS tegen omkoping Dr. Van den Brink protesteert tegen verwijzing Den Uyl IRA: Nieuwe golf aanslagen Engeland Communiqué: als terroristen handelen ïoiper werd niet dronken Pagina 14 J19e jaargang no. 63 baandag 15 maart 1976 BOZE TOERISTEN ZATEN WEEKEINDE GEVANGEN GRONINGEN Ameland is vannacht uit zijn isolement verlost. Nadat de drie veerboten, die de dienst met de vastewal onderhouden, zaterdagmorgen werden bezet door 150 Amelanders, besloot bet actiecomité gisteravond de bezetting op te heffen, zodat de eerste boot vanochtend weer naar Holwerth kon. SENATOR PROXMIRE: „BETER DAN INTERNATIONAAL VERDRAG" WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse senator William Prox- mire heeft vrijdag een wetsvoorstel ingediend dat Amerikaanse maatschappijen verbiedt steekpenningen aan buitenlandse rege ringsfunctionarissen te verstrekken. Proxmire, voorzitter van de bankcom missie van de senaat, zei dat de recen te onthullingen inzake het betalen van steekpenningen door veel grote maat schappijen aan het buitenland het ver trouwen van het publiek in het stelsel i de vrije onderneming ondermij- De Amelanders gingen tot de bezet tang van de boten over uit protest tegen de voorgenomen tariefsverho ging. Voor de Amelanders zit een prijsstijging van 10 procent en niet- Amelanders van 15 procent in het De Amelanders vechten al tien jaar voor een tariefsverlaging en wilien veel dichter bij de prijzen komen die men voor de Zeeuwse veren betaalt. Hierover is regelmatig contact ge weest met de overheid, maar niets leek een tariefsverhoging in de weg te staan. Vandaar dat de Amelanders tot actie overgingen. Ze eisten hierover een onderhoud met minister Wester terp van verkeer en waterstaat. Zon dagavond heeft de minister toegezegd de actievoerders vandaag of donder dag te willen ontvangen. De actie op Ameland is mede beëindigd onder zware druk van de burgemeester van het eiland, Zevenbergen. De toezegging van de minister en „Wij kunnerr niet het betalen van steekpenningen in het buitenland toe laten en tegelijk verwachten dat het publiek gelooft dat hetzelfde soort il legale betalingen niet in ons eigen lend gebeurt. Maatschappijcorruptie kent geen grenzen", zei hij. Proxmire noemde het voorstel van het ministerie van buitenlandse zaken om met het betalen van steekpenningen a! ie rekenen door middel van een internationaal verdrag "een recept niets te doen". Da belangrijkste punten van zijn wets- roorstel zijn: Amerikaanse maatschap pijen zullen geen steekpenningen mo- sn betalen aan een buitenlandse func- ionaris of een kandidaat voor een politieke functie teneinde zakelijk voordeel te verkrijgen of de wetgeving te beïnvloeden- Amerikaanse maatschappijen zullen periodiek de namen van alle buiten landse verkoopagenten en het bedrag van hun lonen of commissies moeten bekendmaken. Amerikaanse maatschappijen zullen er een accurate boekhouding en verslag geving van alle financiële transacties o? na moeten houden die onderwor pen zijn aan controle door de com- sie voor het beurswezen. .e commissie kan gerechtelijke stappen ondernemen tegen functio narissen van maatschappijen die de wet overtreden. International Telephone and Telegraph Corp. heeft vrijdag meegedeeld dat zij in de afgelopen vijf jaar twijfel achtige betalingen tot een bedrag aan 3,8 miljoen dollar in landen overzee heeft verricht- Westinghouse Electro nic Corp. meldde onregelmatigheden voor een bedrag aan ca 500.000 dol lar Ie hebben ontdekt. General Tyre and Rubber gaf een mil joen dollar aan adviseurs, voorname lijk in de Arabische landen en in Oost- europese landen, waaronder Roemenië Universal Oil Products betaalde voor 290000 dollar aan commissies- De Japanse justitie heeft zaterdag de eerste gerechtelijke stappen genomen in het Lockheed-omkoopschandaal. De nltra-rechtse politicus Yoshio Kodama is formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingontduiking. Franse socialisten grote winnaars PARIJS (RTR-DPA) De tweede ron do van de kantonale verkiezingen in Frankrijk heeft zondag het politieke Meent bevestigd dat reeds vorige week hij de eerste ronde duidelijk was ge worden. De socialistische partij was ook dit «er de grote winnaar, waarmee de hnkse oppositie een positie heeft ver worven die de komende maanden de regering van president Valery Giscard (VEstaing in moeilijkheden kan bren gen. Nadat zondagavond 80 procent van de stemmen was geteld hadden de socia listen meer dan tweemaal zoveel ze- iels in de departementale raden be- ""'d dan een van de andere partijen. vandaag m de krant Zeeuws nieuws °P pag. 2,4 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1 en 3 Sport op pag. 9,10,11,12 13 en 14 Radio en tv op pag. 7 WERKSPOOR-AFEAIRE DEN HAAG Dr. J. R. M. van den Brink, minister van economi sche zaken in de jaren vijftig, vindt het 'weinig gelukkig' dat de huidige minister-president naar hem heeft verwezen toen de pers om inlichtingen vroeg over 'een Werkspoor-transactie met Argen tinië uit de jaren vijftig, die naar wordt gesteld gepaard is gegaan met door de koper verlangde geldtransacties naar het buitenland in opdracht en voor rekening van Werkspoor'. De heer Van den Brink heeft, naar hij via een woordvoerder aan het ANP liet mee delen, de minister-president telefonisch van zijn gevoelens op de hoogte gesteld, snel mogelijk een authentiek en dui delijk beeld moet worden verkregen. Hij adviseert, daartoe het volgende te doen: vaststellen of de vereiste ver gunningen destijds voor Werkspoor bij de Nederlandsche Bank zijn aange vraagd en verkregen: of de bank van aard en strekking van de transfers op de hoogte was; of de bank bij de uit voering van het deviezenbesluit slechts op ad hoc-instructies van een of meer departementale instanties placht werken. Nagaan of de Nederlandsche Bank in het onderhavige geval voor het afgeven van de vereiste vergunningen een of meer toenmalige bewindslieden heeft benaderd en zo ja welke. Nagaan of een of meer bewindslieden tevoren de Nederlandsche Bank over deze zaak hebben benaderd en zo ja welke. Zekerheid verkrijgen of de beslissende instantie de Nederlandsche Bank en eventueel geraadpleegde departemen tale instanties in de gegeven situatie naar beste weten en kunnen de hun toevertrouwde belangen hebben ge diend. De integriteit van deze instan- CZie slot pagina 3 kolom 3) De voor dergelijke transfers vereiste deviezen-vergunningen, aldus dr. Van den Brink, werden in die tijd' slechts na voorafgaande beoordeling door de Nederlandse Bank afgegeven. Voorzo ver er fiscale aspecten aan dergelijke betalingen verbonden zijn, geschiedt de beoordeling door de fiscale autori teiten. Een verwijzing naar de toen malige leiding van de Nederlandsche Bank of de toenmalige minister van financiën zou daarom volgens de oud minister van economische zaken uit zakelijk oogpunt meer voor de hand hebben gelegen. Bovendien is de mi nister van financiën de eerste onder tekenaar van het deviezenbesluit 1945 en de meest aangewezen gesprekspart ner van de Nederlandsche Bank. Dr. Van den Brink deelt verder mee dat hij, wegens het belang van de zaak en met het oog op de geschapen si tuatie, toch inlichtingen aan journa listen heeft gegeven. Uit voorzichtig heid en wegens zijn onvoldoende ken nis van de concrete aspecten van de zaak deed hij dit echter in de vorm van een algemeen gehouden achter grondinformatie. Dr. Van den Brink vindt dat er nu zo net feit dat het actiecomité niet wilde dat Amelanders te zeer gedupeerd zouden worden door de actie, leverde de beslissing op ae bezetting op te heffen. Vanmorgen om half zeven vertrok de eerste boot vol met onder anderen vakantiegangers die door de bezetting gedwongen werden hun vakantie op het eiland langer te laten duren dan het plan was. 1'anuit Holwerth ver trokken de vakantiegangers van wie enkelen zich een paar dagen hadden moeten verbijten, omdat er geen boot was om hen over de Waddenzee te brengen. De moeilijkheden over de tarieven hebben als basis de onenigheid over ae vraag of de vaarroute Holwertb- Nes nu wel of niet een openbare weg is. Het ministerie van verkeer en waterstaat vindt van niet en de Ame landers vinden van wel. Was het wel een openbare weg dan zou de over heid die dienst moeten subsidiëren, zoals met de Zeeuwse veren wel ge beurt. De forse veertarieven, die voor Ameland gelden, hebben volgens de bewoners tot gevolg dat een gemid deld Amelands gezin jaarlijks f 300 aan overtoc'ntkosten moet betalen en nog eens f 400 doordat de prijzen op het eiland zo hoog zijn in verband met de vrachtkosten die doorbere kend worden in de prijzen. In totaal wordt er een half miljoen gulden aan vrachtkosten betaald per jaar. Sinds kort is de veerdienst Ame land-Hol werth een verliesgevende dienst. Het actiecomité bestrijdt dit. De blokkade, die twee dagen heeft geduurd, kostte rederij Wagenborg, de pachter van de boten, in totaal aan inkomstenderving f 30.000. Het actiecomité kreeg van de eilan ders toestemming voor het uitwerken van een actieplan tijdens twee bewo nersvergaderingen afgelopen woens dag in Hollum en Buren. De Amelan ders waren boos dat tijdens een ge sprek op 3 maart met ambtenaren van de ministeries van verkeer en waterstaat, economische zaken, finan ciën en met vertegenwoordigers van rijkswaterstaat, de domeinen en de rederij Wagenborg over de tarieven geen spijkers met koppen zijn gesla gen. Het actiecommité zegt toen te horen te hebben gekregen dat hun zaak in politieke kringen bevochten zou moeten worden. Dat wekte ver ontwaardiging: „De ambtenaren die hun onmacht toen bekenden, hadden daarvoor tien jaar correspondentie met ons zitten voeren", aldus een woordvoerder van het- actiecomité. De veerboot 'Prins Willem IV' heeft zondagochtend alleen gevaren om een Duits gezin met een epileptisch kind van Ameland naar de vaste wal te brengen. De boot is leeg teruggevaren. Zelfs de pakken kranten die bij de steiger op vervoer naar het eiland- lagen te wachten mochten niet mee. toen de veerboot terug naar Ameland Singt. Sadat breekt met Moskou CAIRO UPI-RTR-AFPPresdent Cadat van Egypte heeft de volksverga dering (het parlement) In Cairo voor gesteld het uit 1971 daterende vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie te annuleren. Sadat deed zijn voorstel aan het eind van een langdurige beleidstoespraak tot het parlement. De Egyptische lei der begint over twee weken aan een' reis naar West-Duitsland. Italië en Frankrijk. Waarnemers in aCiro zeiden dat het voorstel in het parlement wel iswaar moet worden besproken en for meel goedgekeurd. Er bestaat naar him mening echter niet de minste twijfel aan dat het met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen. WEER OFFICIER VAN UMD GEARRESTEERD MADRID (RTR) De Spaanse regering werkt tegen de klok om een staatsgreep zoals in Portugal te voorkomen, zo hebben goed ingelichte zegslieden in Madrid zondag meegedeeld. Zij zei den dat koning Juan Carlos op de hoogte is gesteld van de ern stige gevolgen van een geheime vereniging van legerofficieren. Ne gen die daarvan lid zouden zijn zijn vorige week veroordeeld tot gevangenisstraffen tot acht jaren omdat zij een militaire opstand zouden hebben beraamd. Zaterdag is nog iemand buiten Madrid aangehouden omdat hij lid zou zijn van deze groep, de Militaire Democra tische Unie UMD. Het is majoor Anto nio Cordoba, behorende tot een tank regiment. De openbare aanklager heeft tijdens het proces tegen de negen ge zegd dat de UMD van plan is de Spaan se instellingen omver te werpen door een staatsgreep zoals die van aprii 1974. waarbij de rechtse regering Portugal werd verwijderd. Koning Ju an Carlos heeft de zaak vorige w met premier Navarro en enkele minis ters besproken en hoewel niets is be kendgemaakt menen politieke waarne mers dat het ging over snellere uitvoe ring van democratische veranderingen in het land. Hoe gevaarlijk uitstel is bleek uit de recente golf stakingen en demonstraties, die zeven mensenlei hebben gekost, en de onrust in het le ger. Twee kapiteins, die zich woordvoerders van de UMD noemden, zeiden vorige week op een persconferentie op de Ka narische Eilanden dat de krijgsraad met het proces eerder aanhang had verworven voor de UMD dan dat hij de beweging een slag zou hebben toe gebracht. Zij zeiden dat de UMD bereid was koning Juan Carlos tijd te geven voor het uitvoeren van fundamentele1 democratische hervormingen, maar dat j aan hun geduld eens een eind kwam-j Zij zeiden dat de UMD ongeveer 500 officieren, voor het merendeel majoors j en kapiteins, tot leden heeft, maar dat ook minstens een generaal lid is. De Spaanse politie heeft zondag in Baskenland in een geparkeerde huur auto het lijk gevonden van een 53-jari se man. Vermoedelijk gaat het om èen slachtoffer van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Het slacht offer is Manuel Albizu Iliates. lid van een conservatieve Baskische familie. AMELAND: Als gevolg van een be sluit van de regering om de prif- zen van de veerdienst op Ameland te verhogen, hebben actievoerders op het eiland de boot bezet, van waaruit de veerboot naar het vas teland vertrekt Met een bulldozer ligt een van de veerboten hier muurvast aan de waL ONDERGRONDSE KERNPROEF VS PAHUTE MESA (UPI I Zondagoch tend is onder het proef terrein in Neva da in de VS een waterstafbom met een kracht tussen 500 en 1.000 klloton tot ontploffing gebracht De schok was tot In Las Vegas 190 km verderop, te voelen nadat de bom een ondergronds hol had weggesmolten dat diep genoeg is om he Empire States Building te bevatten. Boven de plek onstond een stofwolk doordat de aardoppervlakte enkole meters werd opgetild. Verscheidene vliegtuigen roert instu- menten boven die plaats om sporen radioactiviteit waar te nemen, maar die waren er niet. aldus da functiona rissen. He*, kernwapen was op 1.300 meter diepte begraven. DUBLIN (AFP, DPA) De 'provisionals' van de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, hebben bekendgemaakt dat zij bezig zijn met de voor bereiding van een nieuwe golf bomaanslagen op doelen in Groot-Brittannië. In een zondag in Dublin verspreid com muniqué zeg', de organisatie „de En gelsen noemen ons terroristen. Wij zul- OP GROND VAN HINDERWET EN WET LUCHTVERONTREINIGING COLLEGE VINDT AFSTAND BEDRIJF- W1JKEN VOLDOENDE MIDDELBURG Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft de voorwaarden bekendge maakt, waarop aan Eurobrom BV op grond van de hinderwet en de wet luchtverontreiniging! vergunning is verleend voor de houw van een fabriek in Ter-| neuzen. In deze fabriek zullen! organische Tegen het verlenen van deze vergun-1 ningen was schriftelijk bezwaar ge-j maakt door dc Vereniging Milieuhy giëne Zeeland, het Milieu Aktiecen-j trum Nederland (MAN) afdeling Ter-' neuzen, de Gemeenschap Sluiskil en - de PPR/D'66 afdeling Tenieuzen. Een bezwaarschrift van de Stichting na tuur en milieu kwam te laat binnen en was daarom niet ontvankelijk. teit van de wasser en de grote voor-] raad loog zal ook bij een ernstige sto-i ring in de bedrijfsvoering de emissie! van broom zeer gering blijven. Even-: tueel weggelekt vloeibaar broom wordt onmiddellijk onder water opgevangen- waardoor verdamping wordt voorko men. Het onder water opgevangen! broom kan worden weggepompt en worden gevoerd naar de broom -emie- het aan- of afkoppelen van de losslangi dampspanning dat zeer weinig van de tussen wagon en tanks, kan er een! produkten zal verdampen. Bovendien kleine lekkage van chloor ontstaan. Dit ontwijken deze dampen via de ont- chloor wordt uit het gebouw gezogen] luchtingen van de procesapparaten en kan omdat het om een l-'eine hoe- naar de broomvernierlgingsinstallaties veelheid gaat volledig in de vemie- en worden ze daarin gevangen. Er 3en voortaan ais terroristen handelen". Het dreigement wordt ernstig geno men door ce Britse politie, die de vei ligheidsmaatregelen in Londen en de grote steden ki de provincie beeft ver scherpt. Militairen en politiemannen hebben zondag in de Ierse republiek een bom- menfabriek ontdekt- Op het terrein van een afgelegen boerderij in het graaf schap Offaly vond men vier vaten met voor de vervaardiging var. ezplosdeven bestemde chemicaliën. Twee mannen werden aangehouden. In een zieken huis in de Noordierse hoofdstad Bel fast ligt een 34-jarige sociale werker met levensgevaarlijke verwondingen als gevolg van een aanslag. Terroristen waren zondag in Belfast een lokaal binnengedrongen waar de man een dis cotheekavond had georganiseerd. Zij losten schoten op ae sociale werker, die verscheidene malen door kogels werd getroffen. mens Elopak Nederland B.V.. de heer G. Scheele te Terneuzen, mevrouw H. D. N. L. Schmidt te Utrecht, de heer Magermans (namens PPR/D'66) en mevrouw A. Leyten (namens het MAN) De bezwaren werden ondersteund door 5.000 handtekeningen. In hun besluit gaan g.s. puntsgewijs in op alle naar voren gebrachte be zwaren. anorganische! Praktisch alle indieners van bezwaar- schriften zagen gevaren in het gebruik hroomaenvaten worden gepro- van broom en cloor tijdens normaal duceerd; teven, zal men zich tSStoö. broomhon- hier bezighouden met het 'om-j aende gasstromen pas na intensieve vullen' van methylbromide. wassing met loog r afgevoerd. Vanwege de grote capaci-i De chlooropslagtanks worden door de dienst voor het stoomwezen aan een strenge keuring onderworpen. Een de fect aan de tanks, waardoor chloor, zou kunnen weglekken, is daardoor j vrijwel uitgesloten. De tanks en de wa gon waarmee het chloor wordt aange voerd. worden in een gebouw ge-' plaatst. De ruimte van het gebouw! wordt, afgezogen: de afgezogen lucht wordt door een c-hloorvemietigings-j installatie gevoerd. De capaciteit van deze installatie is bijzonder groot. Het vullen van de chloortanks vanuit een wagon, de opslag van chloor en het verdampen van chloor ten behoeve van de buitenlucht! het broom-terugwinningsproces ge-, tigingsinstallatie worden gevangen- Er kan worden gesteld, dat. omdat er in feite geen emissie is van chloor en een zeer geringe emissie van broom. er| geen sprake is van enige beïnvloeding, van de atmosfeer. Zeker zullen ook die broomconcentra- .rom geen sprake zijn van luchtver ontreiniging door de gebromeerde eind-1 produkten- aldus gs. Door de zeer geringe emissie van broom kan er geen corrosie optreden j aan buiten de inrichting gelegen eigen- dommen. Doordat er geen sprake is< ties waarbij de melkcartcns van Elo- --an chlooremissie bij normaal bedrijf pak geur aannemen, niet voorkomen. Het ontluchtingskanaal van de chloor- vernietigingsinstallaties is, omdat er] bij normale omsandigheden geen en bij calamiteiten zeer geringe emissies kun-[ nen zijn, voldoende hoog. Gs. hebben in hun besluit een voor schrift opgenomen volgens hetwelk de: hoogte van de uitstoot van de broom- vemiefcigingsinstallatie moet worden vergroot tot 20 meter. Gezien de zee- geringe emissie van broom kan dit voldoende worden geacht- aldus g.s. De in de procesinstallaties vervaardig de gebromeerde produkten hebben geldt dat ook voor deze stof. G.s. zijn van mening, dat de afstand van het bedrijf tot woonwijken en an dere bedrijven ruim voldoende is, zo-] wel gelet op normaal bedrijf als op calamiteiten. G.s. stellen dat stank overlast niet valt te verwachten. Over het algemeen betreft het vaste stoffen en in zoverre deze stoffen vloeibaaar zijn is het kookpunt hoog. Verdamping vindt dus nauwelijks plaats. G.s. schrijven da-, weliswaar gébruik: het broom-terugwinmngsproces ge- ae georomeerae proautaen neooen /7;„ J„« 1 sciriedt in een gesloten systeem. Bij vanwege hun hoge kookpunt zo n lage pdgUia. 4 kolom 4/ JONGELING: ORANJEHUIS BEZWADDERD ARNHEM (ANP) „In sensatiearti kelen -van communistische Journalisten word het Oranjehuis, bij velen geëerd en geliefd, bezwadderd. Men probeert van alles om het konirws huis weg te krijgen. Het gaai al nie*. meer om de Loockheeózaak, men wil de rode republiek verwerkelijken. Wij geloven de prins zonder meer. Hij heef: recl-r. op het onderzoek van 'le commis si e". Aldus zaterdagmiddag een geëmo tioneerde GPV-fractievoo—itter P. Jon geling op de jaarvergadering van het Gereformeerd Politiek Ve'oond in Arn hem. Hij hield zijn gehoor voor dat da uit verkoop van geestelijke waarden en zedelijke normen doorgaat. „De zede- lijkwetsgeving is al voor een groot deel afgebroken. Het gebruik van ma rihuana zal straks in de praktijk niet meer worden gestraft. Legalisering van de abortus staat voor de deur: moord op het ongeboren kind als symptoom ren nationale zislemoord". zo zei hij. Over het 'tegen zichzetté verdeelde' CDA verklaarde hij da- deze organi satie te zeer geneigd is het Evangelie te vertalen in termen ren medemen selijkheid, uitmuntend in vaagheid en in de kamer telkens weer zijn or^nig- hetd demonstrerend-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1